Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2017., 13:16   #361
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ja sam sa Slovencima uvijek pričao na kajkavskom, a oni sa mnom na slovenskom ili srpsko-hrvatskom, pa koliko se razumijemo, razumijemo se.
Razmemo se, itekak.
Frances - Sheep is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 13:17   #362
Što se piratluka tiče, najdraži mi je slučaj osobe koja je mjesecima radila zalihu filmova tako što je odlazila u fizičku videoteku, posuđivala filmove, ripala ih i spremala na hard disk. Nije ih skidala jer je to ILEGALNO!!!! i nije koristila Netflix ili tako nešto jer je to skupo (mjesto radnje nije Hrvatska a osoba je domorodac).

Hard disk je crko.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 14:57   #363
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Možda zato što u Hrvatskoj imaju obitelj i prijatelje koje bi rado vidjeli tu i tamo.
To.

Inače, meni je jako zanimljivo promatrati kako ljudi (najčešće iz šireg kruga poznanika, vrlo rijetko bliži frendovi) reagiraju kad čuju da živiš vani. Znaju minimalno o tebi, vide te jednom-dvaput godišnje, ako i toliko, ali imaju svoje mišljenje o tebi i tvom životu, koje je savršeno ogledalo svih njihovih životnih frustracija i promašaja.
zelena truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 15:35   #364
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Ekipa koja sve racuna u kunama.

Godinama zivis negdje drugo, zaradjujes i trosis u stranoj valuti, a sve izrazavas u kunama.
Znaci, reci ce vam da su kupili nesto (tu u inozemstvu) i platili to XX kn. Nekad ce reci Platila sam to XX novaca, to ti je YY kuna.

Normalno mi je da netko prati tecajeve i njihovo kretanje, normalno mi je i da svako toliko prokomentiramo, prihvatljivo mi je i da prokomentiramo koliko nesto kosta u RH u kunama, ali, zivjeti, godinama, vani, i, sve, racunati, i, izrazavati, u, kunama

#integracija
Pa što? U Hrvatskoj se sve izražavalo u njemačkim markama, ljudi koji nisu živjeli u Njemačkoj.
Scarlett_O_Hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 15:55   #365
Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
Pa što? U Hrvatskoj se sve izražavalo u njemačkim markama, ljudi koji nisu živjeli u Njemačkoj.
Sta da? Bas ono sve, od igle do lokomotive? Kruh, mlijeko, cokolada, struja, voda, majica, novine, knjiga, sampon za kosu?

Meni je to skroz stran koncept. Jasno mi je za neke strvari i za neke druge u odredjenoj mjeri.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 15:55   #366
Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
Pa što? U Hrvatskoj se sve izražavalo u njemačkim markama, ljudi koji nisu živjeli u Njemačkoj.
Ja novčane vrijednosti uvijek izražavam u valuti govornika. Znači, ako sam u Hr i razgovaram s nekim tko živi u Hr, reći ću vrijednost u kunama, bez obzira što je stvar možda plaćena eurima, funtama, krunama ili nečim desetim.

Kad me tu gdje živim ljudi pitaju o cijenama u Hrvatskoj, izražavam ih u eurima.
zelena truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 16:00   #367
Quote:
zelena truba kaže: Pogledaj post
Ja novčane vrijednosti uvijek izražavam u valuti govornika. Znači, ako sam u Hr i razgovaram s nekim tko živi u Hr, reći ću vrijednost u kunama, bez obzira što je stvar možda plaćena eurima, funtama, krunama ili nečim desetim.
To mi je druga stvar. Jasno mi je da ta osoba vjerojatno ni ne zna koji je tecaj krune

No, recimo ako zivim u euro zoni i komentiram s nekim tko isto tu zivi i radi. I recimo informiramo jedno drugo o rasponu cijena glavnih jela u nekom lokalnom restoranu... ovaj, pricati o tome u kunama?
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 16:02   #368
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
No, recimo ako zivim u euro zoni i komentiram s nekim tko isto tu zivi i radi. I recimo informiramo jedno drugo o rasponu cijena glavnih jela u nekom lokalnom restoranu... ovaj, pricati o tome u kunama?
Moram priznati da to nisam doživjela.

Tu i tamo ovdašnje cijene u eurima s mužem prokomentiram u kunama i obrnuto, ali to su usputne primjedbe.
zelena truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 16:09   #369
E pa o tome pricam. Naravno da cu prijateljima u RH prevesti u kune, nije da prate niti imaju razloga pratiti tecajeve valuta koje ne koriste i koje im nisu o glavu za posao. Ili kad pricam s nekim iz neke druge zemlje, ugrubo prevedem u njihovu valutu.

Ovo je ono, zivimo tu, u istoj valuti, zaradjujemo i trosimo tu, a dajes mi brojke u kunama. Svega!
Inace, ne volim pricati o novcu. Ok su mi neki informativni razgovori, zanimljive i korisne usporedbe, ali ovi preracunavatelji dolaze u paketu i s previse prica o parama u koje ni ne zelim ulaziti sto cijelu situaciju cini jos iritantnijom.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 17:23   #370
Moram priznat kako sam ja dobrih prvih 6 mjeseci zivota vani sve racunala u kunama. Nisam se dugo vremena mogla presaltat na novu valutu, kad god bih isla u trgovinu i nesto kupovala u glavi mi je automatski bilo koliko je to kuna. I onda bih mislila kako jer sve uzasno skupo, pogotovo voce i povrce. Jer mi je u mentalnom sklopu to prvo vrijeme bila placa iz Hrvatske, a ne ne koliko muz i ja imamo ovdje. Trebalo mi je neko vrijeme da si u glavi poslozim cijene i omjer placa.
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 17:41   #371
Moj zadnji slucaj to radi vec 2 godine

E ali i placa ima vise znamenki ako je preracunas u kune
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 17:47   #372
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Moj zadnji slucaj to radi vec 2 godine

E ali i placa ima vise znamenki ako je preracunas u kune
Ma ima, naravno. Al moj mozak prvih par mjeseci to nije kuzio Usporedjivala sam cijene ovdje i placu u Hrvatskoj
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 18:06   #373
Ma kontam. Nisam uopce mislila na te slucajeve privikavanja
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 18:53   #374
U Austriji smijes skidat, ne smijes seedat

Sent from my 5010X using Tapatalk
Saronge is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 19:06   #375
Jaooooooo koji topik!!!!!!!!!!!!!!!!!

ali ali ali ali ali ali i tako u nedogled bi mogli pisati i usporedivati i onda opat ali.....i kao turist kad odes negdje van hrv.granice preracunavas u kn, kavu, kartu, smjestaj itd...Zasto je tesko shvatiti da nakon xy godina provedenih u Hrv. prelaskom granice ne zaboravis-proslost? Osobno ja sam nekoliko mjeseci preacunavala sve dok se nisam uhodala i opustila na ovaj nacin zivota. Platim jednu krusku 4,70 eu i padnem u nesvjest kad preracunam, ne radim vise konverziju Ne govorim da je sve u hrv.crno ili sivo, prisjecam se nekih stavri koje mi ovdje fale ili nedostaju, obitelj, dobri prijatelji, lijepa druzenja, obiteljska ljetovanja i jos punoooooo zelenih i plavih boja,polja, miris šume i prirode. Uglavnom lijepe misli me vezu ha moju Hrv. ali zato ne citam vise niti ne gledam vijesti, portale i sve oblike koji uglavnom iznose crnilo. Dovela sam se u par situacija gdje sam bila posramljena sto dolazim iz Hrv. koju predstavljam kao pozitivnu i prirodnu ljepotu.
I moja prijateljica je Slovenka i pricam s njom na engleskom, lakse nam je izraziti se jer zivimo u istoj sredini,ponekad kad smo nas dvije same pricamo na hrv.srpskom.
Moje mlade dijete ne prica Hrv.uopce, dali ga razumije-vjerovatno jer mi pricamo doma hrv. Obzirom da je kasno progovorio i bio toliko unazaden zbog 3 jezika (za njega strana), i na kraju je propricao engleski koji ni danas tecno ne govori. Kad idemo u Hrv., mm voli pogledati prije puta vijesti dok maleni samo osluskuje i pokazuje prstom i govori na engleskom da je isto, mama cuj pricaju 'taj'jezik. Zato kad dodemo, nisam zaboravila neke stvari koje su nam prije bile svakodevica pa ih opet iznova koristimo-radimo, jer toga ovdje nema
Jednom sam se javno usprotivila jednoj nasoj zemskici koja je blogala is Irske, blokala me poslije. To kako ona pise pisu svi vise manje ljudi odlakom na bolje-u smisli te rijeci bolje moglo bi se raspravljati danima.
Njen negativan kontekst a stalno uspredivanje i obracanje Hrv. naciji me iritirao.....strasno je postala iritantna(bar meni, kao nekom sto je otisao iz Hrv. na drugacije a mozda u kanacnici i bolje)
__________________
The light of morning decomposes everything
Little Floramy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 23:07   #376
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Ovo je ono, zivimo tu, u istoj valuti, zaradjujemo i trosimo tu, a dajes mi brojke u kunama. Svega!


S takvim slučajem se stvarno nikad nisam srela.

Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Inace, ne volim pricati o novcu. Ok su mi neki informativni razgovori, zanimljive i korisne usporedbe, ali ovi preracunavatelji dolaze u paketu i s previse prica o parama u koje ni ne zelim ulaziti sto cijelu situaciju cini jos iritantnijom.
Ja isto izbjegavam razgovore o novcu, ali često ih ne možeš izbjeći, od toga da te ljudi dobronamjerno pitaju koliko je koštao put ili smještaj na nekom odredištu, neki specifični proizvod ili neka usluga (kako bi recimo znali jesu li sami preplatili ili su na putu da preplate) do toga da ti ljudi samoinicijativno istresu svoje financije u nekom razgovoru, a ti niti iz želiš znati, niti te zanimaju. Uglavnom se, zapravo, većinom radi o čisto informativnim razgovorima u stilu "a koliko ovo košta kod vas". I to mi je ok.

Quote:
Little Floramy kaže: Pogledaj post
Jednom sam se javno usprotivila jednoj nasoj zemskici koja je blogala is Irske, blokala me poslije. To kako ona pise pisu svi vise manje ljudi odlakom na bolje-u smisli te rijeci bolje moglo bi se raspravljati danima.
Njen negativan kontekst a stalno uspredivanje i obracanje Hrv. naciji me iritirao.....strasno je postala iritantna(bar meni, kao nekom sto je otisao iz Hrv. na drugacije a mozda u kanacnici i bolje)
Pričaš o onoj frizerki?
zelena truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 12:35   #377
Pričaš o onoj frizerki?[/QUOTE]


Da
__________________
The light of morning decomposes everything
Little Floramy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 13:50   #378
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Sta da? Bas ono sve, od igle do lokomotive? Kruh, mlijeko, cokolada, struja, voda, majica, novine, knjiga, sampon za kosu?

Meni je to skroz stran koncept. Jasno mi je za neke strvari i za neke druge u odredjenoj mjeri.
Zato sto si premlada i ne sjecas se.

Vidi tek u Bosni. Tamo je jos gore. Oni su sve toliko uduplo racunali da su si i novu valutu nazvali (konvertibilna) marka Pojednostavljeno do u dzuture

Na pocetku rata u RH smo imali inflaciju i HRD tj hrvatski dinar kao novu valutu, cijene su stalno rasle. Ma katastrofa. Sve jebeno SVE se preracunavalo i jedini orijentir o vrijednosti necega je bila marka. A novcanica od 100 DM je bila pojam.

U nekom trenutku su u Dojclandima izdali novu novcanicu od 100 DM sa 'lepom tetom' (koju sam svojedobno imala kao avatar). Kada je 'ceo svet presao na Evro' sacuvala sam jednu takvu novcanicu, kao relikviju svojega vremena (kao i turbulentnih vremena za Hrvatsku). Iako globalno gledajuci vjerujem u ideju unije, ta jedna gesta govori koliko vjerujem u NACIN uvodjenja jedinstvene monete (novcanicu sam sacuvala 2001., grcka kriza je bila tek nedavno).
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 14:02   #379
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
U nekom trenutku su u Dojclandima izdali novu novcanicu od 100 DM sa 'lepom tetom...
...i tada je cijela Hrvatska, a vjerojatno i cijela bivša Jugoslavija, plakala za "orlovima".

Jedna stara gospođa mi je tada u povjerenju rekla da "ona ne bu imala doma te nove marke, niš ona tom ne vjeruje".
zelena truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 14:41   #380
Quote:
Little Floramy kaže: Pogledaj post
Platim jednu krusku 4,70 eu i padnem u nesvjest kad preracunam, ne radim vise konverziju
THAT brings memories back!!

Kao trudnica sam mogla pojesti cudo tresanja. Ma sta cudo, imala sam freekin' fetish na tresnje, po cijeni od ondasnjih 9 NLG per pond (pound) tj 4€ inesto sitno ili oko 30ak kn za ca pola kile . 2000. !!!

I inace trudnicama nije potrebno puno da postanu 'emocionalne' (hormoni ), ali mene je totalno znalo izdeprimirati koliko sam para u stanju 'prozdrati' u kilogramima tresanja dnevno, da sam ih u jednom trenutku pocela gutati skup sa kosticama, ne bi li se prije zasitila.

Ne preracunavam vise
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:31.