Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2016., 18:12   #1201
Pozdrav svima,
Zanima me koji je postupak dobijanja drzavljanstva RH, za hrvate rodjene u BiH (roditelji rodjeni u RH, nemaju nikakvih nekretnina) ?
Kapio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 09:16   #1202
čl,16 http://www.zakon.hr/z/446/Zakon-o-hr...-državljanstvu

http://www.mup.hr/1164.aspx
http://www.mup.hr/main.aspx?id=39
http://www.mup.hr/5339.aspx
http://www.mup.hr/5341.aspx
http://www.mup.hr/UserDocsImages/upu...ivanje_drz.PDF
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2016., 21:36   #1203
Pozdrav!
Izgubila sam se u moru birokracije i trebam vašu pomoć jer ne znam kome se od službenih osoba obratiti za savjetovanje.

U 9. mjesecu ću diplomirati, što znači da nakon toga ide prijava na HZZ. Potrebno mi je nakon diplome odraditi 1 godinu staža kako bi dobila licencu za rad u struci. Međutim, ja planiram odgoditi stažiranje zbog financijske situacije i otići u Njemačku u 10. mjesecu na privremeni rad izvan moje struke. Zanima me što mi sve od papira treba, kako srediti zdravstveno osiguranje (budući da imam stalnu dijagnozu i stalne lijekove), što je sa HZZ ako odem, trebam li prijavljivati boravište i slično? Ukratko, što napraviti?

Ako znate kome se od službenih osoba mogu obratiti da mi pojasni cijelu proceduru, pomoglo bi mi puno.

Ispričavam se ako sam fulala topic, molim moderatore da premjeste ako ima potrebe.

Hvala ljudi.
__________________
In a strange way, I had fallen in love with my depression.
Delilah_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2016., 22:10   #1204
Normalno da si se izgubila kad imaš pitanja iz različitih područja a takvih službenika nema.

Odeš u Njemačku i završena priča.oni te prijave na mirpvinsko i zdravstveno i daju ti plaću.

Prijaviš privremi odlazak na policiji i gotovo.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 22:20   #1205
Zna li itko koliko se vremenski čeka na dobivanje državljanstva.
Znači, ja odem u MUP u Zagreb, predam sve potrebne papire za stjecanje državljanstva i sve bude uredu, sve prođe.
E sad, koliko se čeka da se taj predmet procesuira i da dobijem rješenje tj. domovnicu (u slučaju pozitivnog ishoda, naravno).
Čuo sam da je poprilično brzo, ali bih volio da čujem nekoga tko zna preciznije.
ScottCyc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 11:03   #1206
nema pravila,mjeseci.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 16:28   #1207
Hvala

Poslano sa mog LG-D855
ScottCyc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 16:36   #1208
Quote:
Steep kaže: Pogledaj post
E ovako ne znam gde tacno da se obratim na forumu,ali ne znam dali ja koj isam rodjen u nemackoj mogu traziti od njih drzavljanstvo da mi daju,moj otac ima drzavljanstvo ali je razveden pa nema nista s nama pa ne mogu dobiti??Ali mislim posto smo van EU da cu tesko to ostvariti,ne znam sta vi mislite??
Pa Hrvatska je članica EU, a samo rođenjem ne bi trebao imati pravo, prouči njemačke zakone. Vjerojatno si iz Srbije? onda moraš pitat na nekom srpskom forumu
Tea323 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 23:28   #1209
Ako si rodjen tamo i imas jednog roditelja tamo koji je porijeklom njemac, mozes podnijeti zahtjev svakako..
__________________
Neka bude pravda makar svijet propao!
simeonep is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 12:30   #1210
Državljanstvo BiH

Da li osoba koja je rođena u BiH za vrijeme Jugoslavije, a od domovinskog rata ima hrvatsko državljanstvo, ima automatski i BiH državljanstvo (nema niti jedan BiH dokument osim izvoda iz matice rođenih, jedan od roditelja ima dvojno državljanstvo (HR/BiH), no također ne živi u BiH od domovinskog rata)?
Dostoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 10:59   #1211
https://www.parlament.ba/sadrzaj/zak...g=bs-BA&pril=b
https://hr-hr.facebook.com/notes/hrv...50992008532488
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 14:59   #1212
Hvala. Vidio sam već to prije nego sam uputio pitanje, no i dalje mi nije jasno... bit će sam glup za pravnu retoriku. Thanx anyway...
Dostoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 21:17   #1213
Pravo na BiH državljanstvo Hrvati porijeklom iz BiH imaju:

1.ako su im oba roditelja bili državljani BiH u vrijeme rođenja djeteta, bez obzira na mjesto njegovog rođenja;
2.čiji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme rođenja djeteta i dijete je rođeno na teritoriji BiH;
3.čiji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme djetetovog rođenja, a dijete je rođeno u inozemstvu, ako bi ono inače bilo bez državljanstva;
4.rođeno u inozemstvu, a čiji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme djetetovog rođenja, pod uvjetom da do vremena kada napuni 23 godine:
-bude registrovano u svrhu evidentiranja BiH državljana kod kompetentnih vlasti u BiH u zemlji ili inostranstvu;
-ima stalno mjesto boravka na teritoriji BiH.


U ovim slučajevima drzavljanstvo se upisuje u maticnu knjigu rođenih bez ikakve posebne odluke kada se utvrdi da odnosna osoba ispunjava uvjete za stjecanje drzavljanstva ( a dokazuje da ispunjava u npr slučaju 1. uz dokaz identiteta i dokaz da su mu oba roditelja državljani BiH -npr. njihova uvjerenja o državljanstvu). U slucaju da nadlezni organ bez osnova odbije izdati uvjerenje od drzavljanstvu, Federalno ministarstvo ili Ministarstvo civilnih poslova i komunikacija Bosne i Hercegovine izdaje uvjerenje o drzavljanstvu osobi o kojoj je riječ.


Pravo na državljanstvo BiH također imaju:


5. emigranti koji su se vratili u Bosnu i Hercegovinu
6. prva i druga generacija emigranata koje su se vratile u Bosnu i Hercegovinu.
7. Bračni drug osobe navedene u točkama 5. i 6., ima pravo na sticanje državljanstva BiH na osnovu molbe ako je brak trajao najmanje 5 godina.
8. Dijete mlađe od 18 godina čiji je jedan roditelj stekao državljanstvo Bosne i Hercegovine ima pravo da dobije
državljanstvo BiH naturalizacijom ako ono stalno boravi na teritoriji BiH.
9. Roditelj koji ima državljanstvo BiH može tražiti sticanje državljanstva BiH u ime maloljetnog djeteta. Ako je dijete starije od 14 godina, zahtijeva se njegov pristanak.


Procedura stjecanja BiH državljanstva u ovome slučaju je sljedeća:

-Odluke o stjecanju državljanstva donose entitetske vlasti.
-Zahtjev se podnosi županijskom MUP-u prema mjestu stalnog boravišta podnositelja zahtjeva (uz potrebnu dokumentaciju- npr u slučaju 5. prijava boravišta, dokaz o emigrantskom statusu, u slučaju 7. izvod iz matične knjige vjenčanih itd).
-Taj zahtjev će se u roku od pet dana dostaviti Federalnom ministarstvu na rjesavanje
- Ako podnosilac zahtjeva zivi u inozemstvu, zahtjev za sticanje odnosno prestanak drzavljanstva Federacije podnosi se diplomatsko-konzularnom predstavnistvu Bosne i Hercegovine koje taj zahtjev odmah dostavlja Federalnom ministarstvu na rjesavanje.
- Federalno ministarstvo duzno je rijesiti zahtjev za sticanje, odnosno prestanak drzavljanstva najkasnije u roku od 60 dana od dana prijema zahtjeva. Rjesenje kojim se odbija zahtjev za sticanje odnosno prestanak drzavljanstva mora biti obrazlozeno.

Napomena:
- Rjesenja o stjecanju državljanstva federalno minstarstvo dostavlja Ministarstvu civilnih poslova i komunikacija Bosne i Hercegovine u roku od tri tjedna od dana donosenja rjesenja.
__________________
Neka bude pravda makar svijet propao!
simeonep is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 15:46   #1214
Hvala i tebi. To mi je sve jasno (ili nije?). No, pitao sam da li osoba rođena u BiH prije 1990. ajmoreć' (s jednim od roditelja također rođenim u BiH prije 1990. i da dodam da taj roditelj ima državljanstvo BiH) ima državljanstvo nekakvim automatizmom nasljeđa iz SFRJ? Jasno mi je da ta osoba ima pravo na BiH državljanstvo, no nije mi bilo jasno dali ona ima to državljanstvo, a da nije prije toga podnosila nikakve zahtjeve za državljanstvo (dakle, od dokumenata vezanih uz BiH ima samo izvod iz matice rođenih iz BiH).
Meni zdrava logika nalaže da ta osoba nema državljanstvo BiH ukoliko nema rješenje o stjecanju državljanstva, iako me neki uvjeravaju u drugo... zato sam došao ovdje pitati...
Dostoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 21:41   #1215
Slažem se
makape is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 17:10   #1216
Doseljavanje u RH

Imam pitanje, kao usluga jednom prijatelju. Istrazujem pomalo, ali i ovdje postavljam upit cisto ako mi netko moze pomoci, jer sam pogubljen.

pitanje je ovako: Frend i njegov partner (molim bez osuda) bi se doselili u RH. Frend je dravljanin srbije, dakle nije EU, dok mu je partner drzavljanin zemlje clanice EU. Nisu stupili u partnerstvo... Situacija mi djeluje specificno i zato se ne mogu snac u tome gdje i sto potrazit, a i nema generalno iskustva sa takvim stvarima. Odkud pocet, koje papire prikupit, .....

Nastavljam trazit, a u medjuvremenu se nadam da je netko imaso takvo iskustvo i da mi moze pomoc. hvala
__________________
spol: M
cickova is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 22:25   #1217
http://www.policija.hr/1165.aspx
http://www.policija.hr/main.aspx?id=47
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 08:10   #1218
Hvala,


u međuvremenu sam pronašao taj zakon o strancima, dakle na to se može. Proslijedim frendu

hvala
__________________
spol: M
cickova is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 22:08   #1219
Pozdrav,

kolega stranac dolazi na Erasmus u Hrvatsku. Planira boravak od cca 4 mjeseca. Pošto još nema stan planira iznajmit apartman prvih 7 dana.

Budući da mu zasigurno treba residence permit (privremeni boravak) i da je neki rok za prijavu 72 sata od ulaska može li on naknadno promijenit status boravka iz kratkotrajnog u privremeni.

Dakle u tom apartmanu gdje ce prvo bit ce ga vlasnici prijavit putem e visitora kao svakog turista i onda kad iznajmi drugi stan i bude imao adresu u RH da traži taj residence permit?
kako_dalje is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 09:35   #1220
Ako je stranac iz eu-a ne treba mu ništa za prvih 90 dana.

Ako je iz trećih zemalja prije isteka boravka od 90 dana mora zatražit privremeni boravak.prijavit će ga onaj iz aprtmana a kad iznajmi stan sam će izvršit prijavu promjene mjesta boravka u nadležnoj PP.Rok za prijavu je 2 dana od ulaska odnosno od promjene mjesta boravišta.
Imaš sve
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:40.