Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2009., 18:24   #1
Prijevremena mirovina

mama ima 54 godine starostii 24 godine staza,vec 15 godina je na zavodu za zaposljavanje i ne prima naknadu!
Molila bi da mi odgovorite kad bi mogla ostvariti pravo na mirovinu?
Da li ima pravo na prijevremenu mirovinu s obzirom da nije zaposlena?
Zahvaljujem!
__________________
Prijatelj je osoba koja zna sve o vama i unatoc tome ste joj dragi!!
ninator is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 00:49   #2
koliko ja znam da nemože prije 60 godine
nevenka.sostar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 16:15   #3
zanimaju me vojne mirovine. priča o mom rođaku, a situacija je sljedeća: u hrvatskoj vojsci je stekao čin brigadira, bio na svim ratištima. kada se u hrvatskoj situacija smirila, odlazi pomoći u bosnu i hercegovinu. kao pripadnik hvo-a, a poslije armije bih (jer se sve ujedinilo) dobiva čin generala. prije 5, 6 godina je poslan u mirovinu. međutim, on nikada nije predao papire za mirovinu, niti u hrvatskoj, niti u bosni i hercegovini. većina njegovih suratnika, puno mlađih od njega, primaju obje mirovine (hrvatsku vojnu i bih vojnu). on ne prima niti jednu.
inače, u hrvatskoj ima i 20tak godina prijeratnog staža u jednoj firmi. sada mu je 57 godina. kakva su njegova prava?
gondomirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 16:23   #4
Quote:
ninator kaže: Pogledaj post
mama ima 54 godine starostii 24 godine staza,vec 15 godina je na zavodu za zaposljavanje i ne prima naknadu!
Molila bi da mi odgovorite kad bi mogla ostvariti pravo na mirovinu?
Da li ima pravo na prijevremenu mirovinu s obzirom da nije zaposlena?
Zahvaljujem!
Pravo na prijevremenu starosnu mirovinu u 2009. godini, stječe osiguranik kada navrši 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža (muškarac), odnosno 55 godina života i 30 godina mirovinskog staža (žena) (čl. 31. ZOMO).
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 16:31   #5
scarlet, kako je moguće da poznajem toliko ljudi koji su dobili vojnu mirovinu u ranim 40tima? i to ne na temelju invaliditeta?

i je li pravno gledajući u redu primati vojnu mirovinu iz hrvatske i iz bosne i hercegovine?
gondomirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 16:45   #6
Quote:
gondomirka kaže: Pogledaj post
scarlet, kako je moguće da poznajem toliko ljudi koji su dobili vojnu mirovinu u ranim 40tima? i to ne na temelju invaliditeta?

i je li pravno gledajući u redu primati vojnu mirovinu iz hrvatske i iz bosne i hercegovine?
Za vojnu mirovinu godine niti prethodni staž nisu bitne. Bitne su ti bile dvije stavke: imati dobro napisan ratni put i ocjenu invaliditeta od komisije (tjelesnog ili psihičkog). Uglavnom taj rok je prošao vezao uz samo PTSP. Za tjelesno ranjavanje nema zastare.
Pa koliko ima ljudi koji primaju npr. i hrvatsku i njemačku mirovinu.
Problem je jedino s osobama koje su iz RH, a bile su samo na bojištu u BiH- oni kod nas ne mogu ostvariti nikakva prava kao branitelji.
Trebao je samo predati zahtjev.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 16:51   #7
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Za vojnu mirovinu godine niti prethodni staž nisu bitne. Bitne su ti bile dvije stavke: imati dobro napisan ratni put i ocjenu invaliditeta od komisije (tjelesnog ili psihičkog). Uglavnom taj rok je prošao vezao uz samo PTSP. Za tjelesno ranjavanje nema zastare.
Pa koliko ima ljudi koji primaju npr. i hrvatsku i njemačku mirovinu.
Problem je jedino s osobama koje su iz RH, a bile su samo na bojištu u BiH- oni kod nas ne mogu ostvariti nikakva prava kao branitelji.
Trebao je samo predati zahtjev.
on to nije učinio iz nekih privatnih razloga. zgadilo mu se kada je vidio kakav je sve šljam dobio mirovinu i činove pred umirovljenje. ali to je nebitno.
može li, ako se predomisli, još uvijek predati zahtjev za mirovinu? i to u obje zemlje?
za ptsp je potpuno nebitno, sve i da ga ima, ne bi to priznao niti na tome zarađivao.
gondomirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 16:54   #8
Quote:
gondomirka kaže: Pogledaj post
on to nije učinio iz nekih privatnih razloga. zgadilo mu se kada je vidio kakav je sve šljam dobio mirovinu i činove pred umirovljenje. ali to je nebitno.
može li, ako se predomisli, još uvijek predati zahtjev za mirovinu? i to u obje zemlje?
za ptsp je potpuno nebitno, sve i da ga ima, ne bi to priznao niti na tome zarađivao.
U RH: može predati, ali nema mu vajde ako nema tjelesnih ozljeda. Za PTSP je prošao voz.
U BiH: nisam upoznata s njihovom zakonskom regulativom u vezi uvjeta za vojnu mirovinu. To neka pita u njihovom nadležnom Ministarstvu.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 16:57   #9
ajme, koliko znam visoko pozicioniranih ljudi u političkom životu bosne i hercegovine, fizički i psihički potpuno zdravih, koji primaju obje vojne mirovine. znači da su se ti ljudi svi isfurali na ptsp? fuj, fuj, fuj.
sad se i ne čudim mom rođi što nije podnio zahtjev za mirovinu. jeste da od poštenja nema kruha, ali ovo je preodvratno.
gondomirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 14:30   #10
Primjer iz moje obitelji, pa molim za savjet.
Kolega je studirao 5 godina i stariji je od mene 5 godina. Počeli smo raditi u isto vrijeme. Sada on ima 65 godina a ja 60 godina , a obadvoje imamo 40 godina staža. On će otići u starosnu mirovinu a ja u prijevremenu. Da li je to točno, odnosno da li će se meni umanjiti određeni postotak od pripadajuće mirovine jer još nemam 65 godina života (unatoč 40 godina staža)? Ne bi bilo pošteno da ja i moj kolega imamo različitu mirovinu, a obadvoje imamo 40 godina staža sa istim iznosima uplate u mirovinski fond.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 14:46   #11
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Primjer iz moje obitelji, pa molim za savjet.
Kolega je studirao 5 godina i stariji je od mene 5 godina. Počeli smo raditi u isto vrijeme. Sada on ima 65 godina a ja 60 godina , a obadvoje imamo 40 godina staža. On će otići u starosnu mirovinu a ja u prijevremenu. Da li je to točno, odnosno da li će se meni umanjiti određeni postotak od pripadajuće mirovine jer još nemam 65 godina života (unatoč 40 godina staža)? Ne bi bilo pošteno da ja i moj kolega imamo različitu mirovinu, a obadvoje imamo 40 godina staža sa istim iznosima uplate u mirovinski fond.
Takav je Zakon.Tebi će umanjit mirovinu 0,15 % po mjesecu što ideš prije u mirovinu znači 9 % od izračunane.Na to češ dobit kao i on dodatak od 27%.Bilo bi pošreno da samo izmjene jednu rečenicu u zakonu gdje bi stajalo da sosbe koje su odradile 40 god i svi doprinosi su plaćeni mogu u mirovinu bez obzira na godine života.Jako malo bi zbog takvih proračun išao u minus.Možda to dođe do kraja godine ali bi moglo doć i drugo.Moj savjet je bježi a i hoćeš kad pročitaš ovo
http://www.vecernji.hr/vijesti/brani...-clanak-136749
rotko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 15:04   #12
hrvatska

Quote:
rotko kaže: Pogledaj post
Takav je Zakon.Tebi će umanjit mirovinu 0,15 % po mjesecu što ideš prije u mirovinu znači 9 % od izračunane.Na to češ dobit kao i on dodatak od 27%.Bilo bi pošreno da samo izmjene jednu rečenicu u zakonu gdje bi stajalo da sosbe koje su odradile 40 god i svi doprinosi su plaćeni mogu u mirovinu bez obzira na godine života.Jako malo bi zbog takvih proračun išao u minus.Možda to dođe do kraja godine ali bi moglo doć i drugo.Moj savjet je bježi a i hoćeš kad pročitaš ovo
http://www.vecernji.hr/vijesti/brani...-clanak-136749
Znači da možemo slobodno reći:

HRVATSKA JE DO SADA ŽIVJELA 40 GODINA U JEDNOUMLJU, A SADA ĆE ŽIVJETI SLIJEDEĆEH 40 GODINA U BEZUMLJU !

:heb emu:
krena is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 07.05.2010., 15:16   #13
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Znači da možemo slobodno reći:

HRVATSKA JE DO SADA ŽIVJELA 40 GODINA U JEDNOUMLJU, A SADA ĆE ŽIVJETI SLIJEDEĆEH 40 GODINA U BEZUMLJU !

:heb emu:
Šta da ti kažem tako je kako je, treba trpit i iskoristit šta se može.Onda šta kažeš na prijevremeni odlazak?
rotko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 16:14   #14
Quote:
rotko kaže: Pogledaj post
Takav je Zakon.Tebi će umanjit mirovinu 0,15 % po mjesecu što ideš prije u mirovinu znači 9 % od izračunane.Na to češ dobit kao i on dodatak od 27%.Bilo bi pošreno da samo izmjene jednu rečenicu u zakonu gdje bi stajalo da sosbe koje su odradile 40 god i svi doprinosi su plaćeni mogu u mirovinu bez obzira na godine života.Jako malo bi zbog takvih proračun išao u minus.Možda to dođe do kraja godine ali bi moglo doć i drugo.Moj savjet je bježi a i hoćeš kad pročitaš ovo
http://www.vecernji.hr/vijesti/brani...-clanak-136749
Moglo bi se dogodit da ta penalizacija bude i vise od samo 0.15% po mjesecu, tako da mu je ako ne zeli raditi jos 5 godina bolje otici odmah. Manja nece biti sigurno.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 16:31   #15
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Moglo bi se dogodit da ta penalizacija bude i vise od samo 0.15% po mjesecu, tako da mu je ako ne zeli raditi jos 5 godina bolje otici odmah. Manja nece biti sigurno.
Najmanje što će radit je da vrate 0,3 % po mjesecu i to je za 5 godina 18%.To je po najavama najmanje povećanje koje će bit.Treba ove godine otperjat jer ima pravo na dodatak od 27% kojeg mogu i smanjit idućih godina.Za 5 godina koje bi još radio mogu smanjit koeficjente u formuli pa je opet izvisio.Kad šuki nema love smanji koeficjente i viče sve je po zakonu.Je po zakonu ali dobijam manje.
rotko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 22:51   #16
čeka nas još gore

Quote:
rotko kaže: Pogledaj post
Šta da ti kažem tako je kako je, treba trpit i iskoristit šta se može.Onda šta kažeš na prijevremeni odlazak?
To sam pitao za brata kome još nedostaje točno 10 mjeseci do 60 godina starosti. Onda će imati 40 godina i 1 mjesec staža. On se boji da mu nakon nove godine ne uvale novi zakon koji preporučuje MMF. A to je da svaka godina prije odlaska u penziju do 65 godina života znači 4% manu mirovinu. A to je dakle ništa manje negoli 20 %. http://www.vecernji.hr/vijesti/dulji...-clanak-128369
Kakve su to gluposti. Dobro je to rekao moj pokojni otac: Hrvati se nisu naučili lajati. (prosvjedovati)

Zadnje uređivanje krena : 07.05.2010. at 23:02.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 13:23   #17
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
To sam pitao za brata kome još nedostaje točno 10 mjeseci do 60 godina starosti. Onda će imati 40 godina i 1 mjesec staža. On se boji da mu nakon nove godine ne uvale novi zakon koji preporučuje MMF. A to je da svaka godina prije odlaska u penziju do 65 godina života znači 4% manu mirovinu. A to je dakle ništa manje negoli 20 %. http://www.vecernji.hr/vijesti/dulji...-clanak-128369
Kakve su to gluposti. Dobro je to rekao moj pokojni otac: Hrvati se nisu naučili lajati. (prosvjedovati)
Treba mu 60 g i 1 dan.Zavisi o firmi gdje radi moguće je iz otpremnine dokupit nešto staža (za državne službenike i namještenike).
rotko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 23:31   #18
Lukavstvo

Quote:
rotko kaže: Pogledaj post
Treba mu 60 g i 1 dan.Zavisi o firmi gdje radi moguće je iz otpremnine dokupit nešto staža (za državne službenike i namještenike).
Privatna firma, nema ništa od otkupa staža !
Ali mu je jedan pravnik ovako savjetovao. Neka otiđe dogodine u penziju sa 60 godina života. Imati će umanjenu mirovinu (za sada) 9 %. Neka onda prekine mirovinu i neka otiđe raditi par mjeseci prije 65.-te godina života. Onda neka sa 65 godina i par mjeseci potraži punu penziju.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 23:38   #19
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Privatna firma, nema ništa od otkupa staža !
Ali mu je jedan pravnik ovako savjetovao. Neka otiđe dogodine u penziju sa 60 godina života. Imati će umanjenu mirovinu (za sada) 9 %. Neka onda prekine mirovinu i neka otiđe raditi par mjeseci prije 65.-te godina života. Onda neka sa 65 godina i par mjeseci potraži punu penziju.
To je ok ali je to dugačko razdoblje u kojem se može svašta promjenit čak i dogodine.
rotko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 18:04   #20
Ako može pomoć...

Muška osoba u srpnju 2010. će navršiti 60 godina.
Ima 43 godine radnog staža, od toga 7 godina beneficiranog kao profesionalni vozač i 36 "običnog".
E sad je moje pitanje... Kao prvo, da li mu se po važećem zakonu priznaju te beneficije (na dopisu od mirovinskog su ga naveli).. I, da li on ima pravo ići u srpnju kada navrši punih 60 godina u puno starosnu imovinu (s obzirom da ima 43 god staža)?

A ako ne može u punu starosnu, koliko bi trebao još raditi da je ostvari?

I još nešto... Kad bi mogao ići u prijevremenu dal mu se isplati ići sad jer će novi zakon u 2011. biti još nepovoljniji za prijevermenu mirovinu.

Hvala unaprijed na odgovoru.
*Ami* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:46.