Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2014., 17:00   #141
Quote:
razmazena2014 kaže: Pogledaj post
za razdoblje od 1973 do 1994, kada je tata radio u vojnoj posti zagreb[/B][/B], nisu uzete o obzir place. Pod stavkama za to razdoblje navedene su samo nule.
Quote:
razmazena2014 kaže: Pogledaj post
Prosječni vrijednosni bodovi uzimaju se i za razdoblja mirovinskog staža navršenog od 1. siječnja 1970. u kojima nije ostvarena plaća, odnosno osnovica osiguranja ili ne postoje podaci o plaći, odnosno osnovici osiguranja, kao i za razdoblja u kojima su osiguranici dok su imali status prognanika imali pravo na minimalnu plaću.
Tu mi nesto ne stima sa podacima,
od 1973 do 1994 radio u VP Zagreb, a dolje se spominju 1970 i vrijeme kad su imali status prognanika i dobivali minimalnu placu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 15:50   #142
Molim vas pomozite jer majka će mi sve živce uništiti. Radi se o ocu koji radi u HEP-u. Kako se sam o nekim svojim "pravima" ne zna ili ne želi raspitati, majka mene gnjavi, ja tražim po netu, ali ne bi želio da ispadne da sam nešto krivo shvatio, pa ću pitati i tu. Dakle:

1. otac je rođen 27.8. Tog će datuma ove godine imati 65 godina i 41 godinu i par mjeseci staža.
2. navodno ima mogućnost raditi do kraja godine prema kolektivnom ugovoru ili nekom zakonu? (ja sam nešto takvo i na netu našao, ali mislim da se odnosilo na državne službenike što on ustvari nije, ali da radi do kraja godine bila bi mu mirovina veća, pa...)
3. navodno za svaki mjesec staža nakon 41 godine dobiva 0,15% veću mirovinu?
4. navodno nema pravo na cijeli godišnji odmor za ovu godinu nego recipročni dio? (tako su mu rekli u kadrovskoj, to u slučaju da ode 27.8., naravno)
5. ovo nije toliko bitno ali nije im jasno zašto su morali ponovo tražiti papire od tatinog staža u Sloveniji, kad su to obavili pred 4 godine - na HZMO-u su im rekli da je sad tako jer smo u međuvremenu ušli u EU, pretpostavljam da se starci boje da sad nešto ne bi valjalo ili bila manja mirovina nego su mislili.
6. otac je za vrijeme trajanja radnog odnosa bio i par mjeseci u ratu - nije nikad koristio nekakva braniteljska prava, pa se ne sjećam koliko. Utječe li to na kakvo povećanje ili ne?
Sve što sma do sad radio - jer je to jedino što znam - je unosio različite "varijante" u one tablice za izračun, ali tamo se to "braniteljstvo" ionako ne spominje, pa...

E sad, ovo navodno, ako netko nešto zna - meni bi puno pomoglo.

Hvala.

P.S. Isto tako, ako netko ima prijedlog što bi bilo najpametnije napraviti - otići u mirovinu na rođendan, ili raditi do kraja godine, ili ovo ili ono - svaki savjet dobrodošao.
limun-limunada is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 16:00   #143
1. neka ode tamo gdje je bio u vojsci (MUP ili MORH) ili provjeri u Registru branitelja na internetu i traži potvrdu!
Sa potvrdom u Mirovinsko. Ako je u vojsci bio u "ratu" 91 - 95 ima pravo na dodatni staž u tom trajanju.
1. ako mu je ova godina "produktivna" - ima dobru plaću, neka odradi cijelu godinu i ode 2016. jer mu se tada ova računa u prosjek.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 16:08   #144
S 1.1. ili 31.12.?

Pa nije da mu je posao fizički, ima "kancelarijsko" radno mjesto, mogao bi "izdržati" do kraja godine ako će to značiti višu mirovinu.

Za GO u slučaju odlaska 27.8. i za tih 0,15% ne bi znao jel stoji?
limun-limunada is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 18:35   #145
Quote:
limun-limunada kaže: Pogledaj post
S 1.1. ili 31.12.? ....
Pa nek se napije i najede i onda zaboravi doći na posao do 3 kralja ili Božića
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 18:59   #146
ja vidla smrtonosna mirovina!
sori, al tak ljudi misle.
s posla na groblje.
tog sam se naslusala.
 
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 19:16   #147
2. Na 65 godina starosti stjece uvjet za starosnu mirovinu i po sili zakona mora u mirovinu, jedino ako je poslodavcu neophodan i ako se dogovore moze raditi jos 5 godina.
3. To vrijedi samo ako ode u prijevremenu starosnu mirovinu sa dugogodisnjim stazem (znaci izmedju 60 i nenapunjenim 65 godina a ima 41 godinu uplacenog staza) kad predje 65 godina stekao je uvjet za starosnu mirovinu i ta formula vise ne vrijedi onda igra druga (0,15% po mjesecu staza iznad 65 godina i 35 godina uplacenog staza)
4. Po novom ZOR-u ima pravo na razmjerni dio GO (1/12 GO po mjesecu rada)
5. Zato sto Slovenci moraju potvrditi staz na novoj Europskoj potvrdi (od 01.07.2013.god.) kako bi HZMO pridruzio SLO staz, HR stazu.
6. Za braniteljski staz neka postupi kao sto napisao Lee Champa (kod izracuna mirovine u formulu gdje se upisuje ukupni staz u HR povecat ce za tih par mjeseci u domovinskom ratu i obracunati)

Ako ode u mirovinu prije navrsenih 65 godina (prijevremena starosna mirovina zbog dugogodisnjeg staza- uvijet je 60 godina starosti i 41 godina uplacenog staza, bez penalizacije) dobit ce 0,15% po mjesecu sto znaci da bi mirovinu povecao za skoro 9%.
Uplaceni doprinosi u godina u kojoj odlazi u mirovinu ne racuna se u iznos za izracun mirovine, vec se racuna zavrsno sa prethodnom godinom.

Kod pravnika u mirovinski i sve dobro ispitati.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 20:39   #148
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Ako ode u mirovinu prije navrsenih 65 godina (prijevremena starosna mirovina zbog dugogodisnjeg staza- uvijet je 60 godina starosti i 41 godina uplacenog staza, bez penalizacije) dobit ce 0,15% po mjesecu sto znaci da bi mirovinu povecao za skoro 9%.
Da vidimo ako sam ovo dobro shvatio: njemu se ustvari isplati ići prije 65.rođendana, čim napuni 41 godinu staža?
limun-limunada is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 21:14   #149
A takav je novi mirovinski zakon od 01.01.2014.god., zato ako niste sto prije pokrenite predkompletiranje i obavezno posjetite pravnog savjetnika u vasoj podruznici mirovinskog i dobro se o onome sto ste napisali i pitali informirajte.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 21:24   #150
Pokrenuto je.

Tenkjuverimač .
limun-limunada is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 19:37   #151
Pozdrav ljudi.

Ima li tko iskustva sa žalbama na iznos mirovine?
Naime, ocu je konačan izračun parsto kuna manji od informativnog, pa me zanima kakva su vaša iskustva. Kolika vam je bila razlika informativni/konačni i je li tko išao sa žalbom?
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 23:42   #152
Jeste sigurni da se radi o konacno rjesenju, mozda je rjesenje na predujam mirovine jer se pripadajuca svota mirovine nemoze odmah odrediti (mozda jos fale neki podaci).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 11:58   #153
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Jeste sigurni da se radi o konacno rjesenju, mozda je rjesenje na predujam mirovine jer se pripadajuca svota mirovine nemoze odmah odrediti (mozda jos fale neki podaci).
Radi se o privremenom rješenju na koje se ima pravo izjaviti žalba (pretpostavljam da se nakon isteka žalbenog roka ili odbijanja žalbe izdaje konačno rješenje). To rješenje je izdano nakon odlaska u mirovinu, cca mjesec i pol kasnije.
Dakle, informativni obračun je bio 4500kn, privremeno rješenje na 4300, da bi dobio neto isplatu od 4100 (u odresku od mirovine je navedeno da je porez i prirez 200kn pa je to ta navodna razlika između priv rješenja i stvarne isplate).

Ne znam je li uobičajeno da se priv rješenje izdaje na taj zapravo bruto iznos, a da se onda još taj iznos naknadno smanjuje zbog poreza i prireza?
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 23:42   #154
Koliko godina i mjeseci starosti je imao otac kod odlaska u mirovinu i koliko godina i mjeseci radnog staza na taj dan.
Ako se u rjesenju nigdje ne spominje "predujam mirovine" onda je to konacno rjesenje, na svako rjesenje se moze uloziti prigovor pa i na ovo.
Sto se tice informativnog izracuna koji se obavlja preko stranica HZMO-a, kao sto pise to je stvarno informativni izracun, kod unosa podataka na izracun radni staz upisujete sami (a dali je on tocan to se utvrdjuje kad se obavi predaja radne knjizice kod stvarnog izracuna mirovine zbog odlaska u mirovinu).
Na bruto iznos od 4300 kn, oduzima se olaksica od 3800 kn i onda na tu razliku placa se 12% porez (4300-3800=500 kn; 500x12%= 60 kn, nadalje na 60 kn placa se prirez (za ZG 18%) 60x18%= 10,80 kn; znaci za porez + prirez od 4300 kn bruto mirovine trebali su uzeti 70,80 kn i on je trebao dobiti isplatu 4230 kn.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 08:17   #155
Hrvatski branitelj dom.rata odlazi u starosnu mirovinu/65 godina starosti i 35 staža/. Da li i za njega vrijedi da ne može imati nižu mirovinu od 45% prosječne plaće u prethodnoj godini Nisam siguran jer nema 40 godina mirovinskog staža??
Unaprijed hvala?
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 08:46   #156
Meni su na moj radni staž pribrojili "ratne godine" (one od 91 - 95) a ostatak od 7,5 godina u uniformi računali kao da sam u rezervi-radnom mjestu.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 20:47   #157
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Hrvatski branitelj dom.rata odlazi u starosnu mirovinu/65 godina starosti i 35 staža/. Da li i za njega vrijedi da ne može imati nižu mirovinu od 45% prosječne plaće u prethodnoj godini Nisam siguran jer nema 40 godina mirovinskog staža??
Unaprijed hvala?
Prema "Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji", clanak 31., citiram stavka 2 i 4 :
"(2) Korisniku starosne ili invalidske mirovine, hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata kao i korisniku obiteljske mirovine iza smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji je ostvario mirovinu prema općem propisu, a mirovina je manja od najniže mirovine odredit će se najniža mirovina prema stavku 4. ovoga članka."
"(4) Najniža mirovina pripada korisniku mirovine iz stavka 1. i 5. ovoga članaka, osobama iz stavka 2. ovoga članka i hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata iz stavka 3. ovoga članka ako oni, odnosno osobe na temelju kojih izvode pravo na najnižu mirovinu imaju priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana, a određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj, u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku.", zavrsen citat.

Kako se u ovom slucaju radi o korisniku starosne mirovine, znaci da kao branitelji (sa 100 dana u borbenom sektoru) ispunjava uvjet i idu u starosnu mirovinu (65 starosti/ minimalno 15 godina staza) a prilikom izracun mirovine se pokaze da ce imati manju mirovinu od najnize braniteljske mirovine imaju pravo na najnizu braniteljsku mirovinu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 10:51   #158
pozdrav ...moze li osoba u invalidskoj mirovini raditi? postoji li negdje neki zakon gdje to mogu proučiti ? hvala puno...
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 15:19   #159
Odgovoreno na vase pitanje u temi "Invalidska mirovina".
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 12:08   #160
Kak je rekel gospon Fulir u filmu Krese Golika "Tko pjeva zlo ne misli", u sceni Samoborceka "Krenuli smo".

Mirovine od 01.07. povecane za 0,3%
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=8393
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:15.