Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2016., 12:16   #2501
Jučer sam prijavila paušalni obrt u poreznoj, upisala sam se u registar i sada me zanima moram li kupovati neku knjigu ili nešto slično radi evidencije računa. Napominjem da ne radim s gotovinom i da ću imati prihode iz inozemstva. Hvala.
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2016., 15:57   #2502
Quote:
ICe051 kaže: Pogledaj post
A šta ako izdam račun na Johanna i on ga plati putem opće uplatnice dok još boravi u Hrvatskoj, znači ode u Konzum i plati Da li je to zakonski čisto?
Ako je usluga izvršena/isporučena offline u Hrvatskoj, onda je to čisto.

Ali ako taj Johan kupi tu uslugu online, onda se računa kao da je bio doma u Njemačkoj, bez obzira što ju trenutku kupnje bio u HR. U tome je kvaka.
Ako kupuje online, Johan bi trebao promijeniti boravište u HR da bi mogao platiti HR PDV/porez (bez obzira što paušalci ne računaju PDV), jer fizičke osobe za online kupovinu plaćaju PDV prema mjestu prebivališta..

Je, zajebano.

Ne znam kako "dokazati" da je kupovina obavljena offline, ako stranac plaća na transakcijski račun (i na općoj ulatnici piše "Johan in Muenchena", a i na računu koji izdaješ).
Kad bi imao POS i na njemu izdao račun onda bi bilo OK, ali onda imaš promet gotovinom (i kartice su "gotovina").

Po meni, ne možeš naplatiti strancu preko transakcijkog računa i izbjeći obvezu plaćanja PDVa u državi prebivališta stranca.

Možeš ne platiti i držati fige da nitko nikad ne kontrolira tu transakciju. (To nije savjet, samo opaska. )

Možda da pitaš nekog knjigovođu?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2016., 15:58   #2503
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
Jučer sam prijavila paušalni obrt u poreznoj, upisala sam se u registar i sada me zanima moram li kupovati neku knjigu ili nešto slično radi evidencije računa. Napominjem da ne radim s gotovinom i da ću imati prihode iz inozemstva. Hvala.
Bez uvrede - a da malo potražiš na ovoj temi? To smo "obradili" nekoliko puta.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2016., 17:13   #2504
Quote:
Ako je usluga izvršena/isporučena offline u Hrvatskoj, onda je to čisto.
Mislim da sam spomenuo ranije, radi se o usluzi video snimanja, znači usluga se obavlja u Hrv. offline, npr. snimanje vjenčanja, agencija proslijedi klijente na dogovor, s njima se potpiše ugovor u kojem se definira između ostalog i vrijeme i mjesto snimanja u Hrv., na dan snimanja im mogu izdati račun i uplatnicu na njihovo ime, sa opisom plaćanja "snimanje na dan xx-xx-xxxx" i kažem da uplate u pošti dok su još u Hrvatskoj. Znači sve je obavljeno u Hrvatskoj.

Quote:
Ne znam kako "dokazati" da je kupovina obavljena offline, ako stranac plaća na transakcijski račun (i na općoj ulatnici piše "Johan in Muenchena", a i na računu koji izdaješ).
Ako je plaćanje putem uplatnice u Hrvatskoj, zar to nije dovoljan dokaz da uplatu nije izvršio iz svoje zemlje? Ako si na to mislio.
Te isto tako da li ugovor o usluzi može biti dokaz da je sve obavljeno u Hrv. u slučaju inspekcije?

Da li na uplatnici mora stajati "Ime, prezime i adresa" ili je dovoljno samo ime i prezime platitelja kad se radi o fizičkoj osobi?

Pa ovaj knjigovođa kojega sam bio prvotno pitao, me uvjerava da mogu izdati račun u EU fizičkoj osobi na isti način kao i u HR, ali nakon što si me ti prosvijetlio, vidim da to nije baš tako jednostavno, moram pronaći drugog knjigovođu.
Zato sam mislio to ovako, da mi ne plaćaju iz svoje države već kad dođu u HR.
ICe051 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2016., 00:26   #2505
Ako imaš ugovor u kojem sve piše kako si naveo, ja bih rekao da si pokriven.
Ja bih na račun napisao i mjesto isporuke i spomenuo ugovor.

Općenito - iako se uplata općom uplatnicom teoretski može traceati do mjesta uplate, na izvodima transakcijskih računa (koliko sam ja vidio) ne piše mjesto uplate.

I nije stvar u mjestu plaćanja nego načinu kupovine i isporuke usluge. Za online kupljene i isporučene usluge PDV se plaća u zemlji prebivališta kupca.

Dakle, moram se ispraviti - možeš naplatiti strancu preko transakcijkog računa, a da na podliježeš plaćanju PDVa u državi prebivališta stranca, ako je nedvojbeno jasno da je usluga kupljena/ugovorena i obavljena u HR.

Račun samo sa imenom i prezimenom ne može baš proći. Mislim da za fizičku osobu iz HR moraš napisati i OIB. Za strance sigurno trebaš napisati punu adresu, možda i broj identifikacijske isprave. Anonimni račun može proći samo na POSu (uz fiskalizaciju).

Tvoj knjigovođa ti je rekao ispravno, ali nepotpuno, obzirom da se plaćanje provodi na transakcijski račun. Moguće je da niti ne zna za ovu EU direktivu.
Račun koji izdaješ fizičkoj osobi ima iste elemente i za osobu iz HR i iz EU - ali za osobu iz EU mora biti jasno da je usluga napravljena u HR (a to navedeš u opisu usluge i/ili u napomeni).
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2016., 17:46   #2506
[QUOTE]
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Ako imaš ugovor u kojem sve piše kako si naveo, ja bih rekao da si pokriven.
Ja bih na račun napisao i mjesto isporuke i spomenuo ugovor.
Da, obavezno potpisujem ugovor u kojem je sve definirano, mjesto isporuke i vrijeme isporuke piše na računu. Sada stavim npr. pod opis usluge na računu "video snimanje na dan xx-xx-xxxx u Rijeci" i onda iznos xxxx, mislim da je to dovoljno.
A gdje da spomenem ugovor, pod napomenama?

Quote:
I nije stvar u mjestu plaćanja nego načinu kupovine i isporuke usluge. Za online kupljene i isporučene usluge PDV se plaća u zemlji prebivališta kupca.
Dakle, moram se ispraviti - možeš naplatiti strancu preko transakcijkog računa, a da na podliježeš plaćanju PDVa u državi prebivališta stranca, ako je nedvojbeno jasno da je usluga kupljena/ugovorena i obavljena u HR.
Znači da bi stranac mogao uplatiti na moj transakcijski iz svoje države ili je sigurnije da uplati preko opće uplatnice dok je u HR.
Iz ugovora, gdje piše mjesto i datum sklapanja te računa sa opisom usluge kako sam naveo je nedvojbeno jasno da je sklopljeno i obavljeno u HR.

Quote:
Račun samo sa imenom i prezimenom ne može baš proći. Mislim da za fizičku osobu iz HR moraš napisati i OIB. Za strance sigurno trebaš napisati punu adresu, možda i broj identifikacijske isprave. Anonimni račun može proći samo na POSu (uz fiskalizaciju).
Uvijek stavim i OIB, iako mi je rečeno da za fizičke ne treba OIB, a za strance ću stavljati broj osobne ili putovnice.

Quote:
Tvoj knjigovođa ti je rekao ispravno, ali nepotpuno, obzirom da se plaćanje provodi na transakcijski račun. Moguće je da niti ne zna za ovu EU direktivu.
Račun koji izdaješ fizičkoj osobi ima iste elemente i za osobu iz HR i iz EU - ali za osobu iz EU mora biti jasno da je usluga napravljena u HR (a to navedeš u opisu usluge i/ili u napomeni).
A i ja sam malo nespretno opisao moj problem ovdje na forumu, pa se stekao dojam da se radi o online trgovini...
ICe051 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2016., 00:18   #2507
Quote:
ICe051 kaže: Pogledaj post
A gdje da spomenem ugovor, pod napomenama?
Ja bih dodao u opis usluge nešto poput "prema ugovoru", a u napomenu neku referencu na ugovor, poput "ugovor sklopljen na datum u gradu" ili ako imaš "broj ugovora". Ili sve to u opis ...

Quote:
Znači da bi stranac mogao uplatiti na moj transakcijski iz svoje države ili je sigurnije da uplati preko opće uplatnice dok je u HR.
Nisam siguran za te internacionalne transakcije ... ali ti imaš ugovor ... no ipak ... ja bih išao na opciju da plati u HR. Možeš to pitanje postaviti na temi "Poslovanje s državama EU" ovdje na forumu (da li se usluga obavljena u HR može platiti iz druge države EU, a da to ne promijeni "status" usluge i administraciju).
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2016., 13:55   #2508
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Nisam siguran za te internacionalne transakcije ... ali ti imaš ugovor ... no ipak ... ja bih išao na opciju da plati u HR.
Da ne kompliciram dalje, napravim sve u HR.
Hvala ti još jednom na pomoći i pojašnjenjima
ICe051 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2016., 14:47   #2509
Quote:
ICe051 kaže: Pogledaj post
Da ne kompliciram dalje, napravim sve u HR.
Hvala ti još jednom na pomoći i pojašnjenjima
Sretno!
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 14:59   #2510
Pozdrav, zanima me sto se dogada kad se u toku godine prede limit od 149.500 kn? Cuo sam da se potrebno odmah javiti u poreznu upravu? Da li je to tocno ili me oni sami prebacuju tek na kraju godine ukoliko to vec nisam sam zatrazio?
gut is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 01:32   #2511
Predujam

Bok, ako može samo potvrda da li je ispravno slijedeće:

Ako primim predujam i za to izdam račun broj x/x/x, te u napomenu stavim: Datum primitka predujma xx-xx-xxxx.

Kada izdajem konačni račun za obavljenu uslugu, stavim pod iznos puni iznos, a pod napomene upišem:

- Uplaćeno po računu za predujam x/x/x: -xxxx,xx kn
- Po ovom računu zbog obračuna predujma razlika za plaćanje je xxxx,xx kn.

Ako je ovo iznad ok, da li se šta mijenja ako npr. primim predujam sada, a usluga i konačni račun se izdaje slijedeće godine?
ICe051 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 08:52   #2512
Quote:
gut kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me sto se dogada kad se u toku godine prede limit od 149.500 kn? Cuo sam da se potrebno odmah javiti u poreznu upravu? Da li je to tocno ili me oni sami prebacuju tek na kraju godine ukoliko to vec nisam sam zatrazio?
Eh to je vrlo dobro pitanje...prije se trebalo javiti na poreznu, no ove godine imam slučaj da je pređen limit, ljudi se javili u poreznu i kažu im ne treba ništa, to ćemo početkom druge godine rješavati....štogod to značilo...

Po meni oni bi trebali stornirati rješenje o paušalu i ide prelazak na redovno oporezivanje...e sad je tu problem, ako oni to rade početkom druge godine praktički znači li to da nema priznavanja izdataka ?

Eto ako netko ima friška iskustva neka podijeli s nama...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 11:13   #2513
Po zakonu se mora odmah prijaviti i oni trebaju reagirati, a to što se nekom nije dalo je druga priča.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 09:51   #2514
Pozdrav svima,
Imam jednu dilemu, mada se već puno o tome pisalo ali jednostavno ne razumijem kako funkcionira u praksi...
Naime, otvorio sam na jednoj stranoj stranici preko njihovoj web shopa prodaju,(stavio samo par stvari da vidim kako funkcionira), i danas imam transakciju od 20€+12€ poštarine, (ukupno 32€), iz Australije. Nisam još otvorio devizni račun, tako da nije još uplaćeno ništa, a namjeravam u utorak otvoriti račun i novi Paypal acc samo za obrt.

1. Kako izdati račun? U Kunama ili Eurima?
2. Što s razlikom u tečaju koja će se pojaviti jer tečaj nije uvijek isti?
3: Što s razlikom koju payPal naplaćuje kao proviziju?
3. Što s novcima koji su na računu u Eurima, kako s njima rapolažem?
4. Kako upisati na kraju godine u PSD obrazac uplate koje su u devizama? (po izdanom računu ili stvarnom primitku, jer tu ulazi provizija od PaypPala i razlika u tečaju...)

Ako netko radi preko PayPala molio bi da mi malo pojasni kako to funkcionira i da li mi što mijenja poslovanje budući da se radi o paušalnom obrtu....

Hvala puno,

Lp
studio3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 10:56   #2515
Pa izdaješ u obje valute, tečaj preračunavaš po tečaju narodne banke na dan uplate, a svu lovu s paypala prebaciš na tekući od firme i na to plaćaš porez. Pošto si paušalac, porez plaćaš paušalno, a sve ti ulazi u primitke. Mislim da je tako najjednostavnije, možda netko zan bolje
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 11:03   #2516
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Pa izdaješ u obje valute, tečaj preračunavaš po tečaju narodne banke na dan uplate, a svu lovu s paypala prebaciš na tekući od firme i na to plaćaš porez. Pošto si paušalac, porez plaćaš paušalno, a sve ti ulazi u primitke. Mislim da je tako najjednostavnije, možda netko zan bolje
To izgleda jednostavno, ali... uvijek ima ali

Problem je što ja moram unaprijed izdati račun prilikom slanja pošiljke. PayPal uzima proviziju, Stranica na kojoj je web shop uzima proviziju... tako da ja ne mogu znati koliko ću točno novaca dobiti na račun, a onda dolazi do razlike između stvarnog stanja i stanja na izdatom računu. To me buni, ne znam kako to u praksi funkcionira...
studio3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 11:05   #2517
Postoji nešto što se knjiži kao Razlike u tečaju.. guglaj
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 12:16   #2518
Ne može on knjižiti tečajne razlike kad je paušalac, prikazuje samo primitke u KPRu i na kraju u SD obrascu.

Troškovi PP, i provizija su tvoji troškovi koje plaćaš iz primitaka, ne odbijaš to...to bi bilo isto da kad ti sjedne na žiro kunski i banka ti naplati naknadu da umanjiš primitak za taj iznos, to ne ide tako...znači u primitak ti ulazi i te naknade..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 13:20   #2519
Ne može tj. ne treba knjižiti, ali može tako pravdati razliku. Sve ulazi u primitak
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 15:14   #2520
znači kad sjedne uplata s PayPala na račun firme, iznos na taj dan obračunati po srednjem tečaju i to unijeti u SD obrazac na kraju godine... ako sam dobro shvatio?
studio3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:35.