Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2017., 00:35   #4481
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Ako trebaš potvrdu onda prošeći do Ureda za gospodarstvo te ne potcjenjuj savjete koje ovdje ljudi besplatno daju
Hard Candy, nije mi namjera bila uvrijediti te. Hvala ti na info; samo sam zamolila da još netko potvrdi ako ima istu informaciju. Ne razumijem čemu uvrijeđenost. Stvarno mi je žao. Hvala puno još jednom.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 11:02   #4482
Zamisli da sjediš na kavi i netko te pita za savjet oko nečeg čime se baviš ili ne baviš, ali se osjećaš dovoljno dobro oko toga da odgovoriš nekome i pouzdano, da li iz iskustva ili znanja, nebito. I onda frendica se okrene drugim frendicama i pita, može li netko potrditi to što je dreamers rekla? U svakom slučaju, dobro je otići pa pitati na licu mjesta sve što te zanima..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 12:34   #4483
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Zamisli da sjediš na kavi i netko te pita za savjet oko nečeg čime se baviš ili ne baviš, ali se osjećaš dovoljno dobro oko toga da odgovoriš nekome i pouzdano, da li iz iskustva ili znanja, nebito. I onda frendica se okrene drugim frendicama i pita, može li netko potrditi to što je dreamers rekla? U svakom slučaju, dobro je otići pa pitati na licu mjesta sve što te zanima..
Zamisli sjediš na kavi i nazoveš savjetnika RRIF-a i dobiješ odgovor na svoje pitanje, ali vrag ti ne da mira pa nazoveš savjetnicu RRIF-a i dobiješ sasvim suprotan odgovor na isto pitanje. Ovo ti pišem iz iskustva.

Pretpostavaka je da oba savjetnika pucaju od znanja i samopouzdanja.

Ego je zajebana stvar
__________________
Ponekad, nakon razgovora sa nekim ljudima, čovjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmjehne se drvetu i sa puno poštovanja skine kapu pred magarcem....
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 14:05   #4484
Quote:
MDamir kaže: Pogledaj post
Zamisli sjediš na kavi i nazoveš savjetnika RRIF-a i dobiješ odgovor na svoje pitanje, ali vrag ti ne da mira pa nazoveš savjetnicu RRIF-a i dobiješ sasvim suprotan odgovor na isto pitanje. Ovo ti pišem iz iskustva.
iz mog iskustva - RRIF cisti promasaj, TEB odlicni.
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 14:16   #4485
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
iz mog iskustva - RRIF cisti promasaj, TEB odlicni.
Zavisi na koga naletiš.
Jasna Vuk definitivno najbolji savjetnik RRIF-a, počevši od znanja pa do ophođenja prema strankama.
__________________
Ponekad, nakon razgovora sa nekim ljudima, čovjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmjehne se drvetu i sa puno poštovanja skine kapu pred magarcem....
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 22:16   #4486
Quote:
MDamir kaže: Pogledaj post
Ego je zajebana stvar
Ego je super stvar, al ovo nema veze s tim.

Ovo je čak nepristojno napisati odmah iza posta s odgovorm takvo što.. pa ako i nisi stalno na temi i ne znaš tko daje relevantne odgovore, probaj pitati malo kasnije ili proširi pitanje. Ako pak želiš egzaktan odgovor onda odeš i pitaš, ne pišeš po forumu.. Ne sjedimo mi tu i čekamo pitanja da bismo nakon odgovora dobili komentare tog tipa, nek mi netko potvrdi još.. potvdri si iz drugog izvora.. ureda za gospodarstvo.. ako si već po PS-u i želiš potvrde s više strana.. Al nek si ti napisao bilokaj na temi :klap:
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 11:41   #4487
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Zanima me sljedeće: sada imam obrt za prevođenje izvan sustava PDV-a. Ove godine fakturirat ću ukupno oko 280.000 kuna. Dakle ispod sam 300.000. Cijele godine kupujem i što mi treba i što ne, da bih nabila troškove i platila što manje poreza, jer su mi tekući troškovi zbilja mali.

Razmišljam o prebacivanju u paušal.
Pitanje: trebam li kao paušalac i dalje nabijati troškove? Ili je taj porez koji se plati fiksan? Fiksan koliko dugo - za tu godinu? Ako početkom 2019. vide da sam namlatila brdo love, hoće li mi dignuti i taj paušalni porez u nebo? Ili postoji neko ograničenje koliko taj porez može iznositi.

Suma sumarum: kako da mi ostane što više love u džepu...?
ja sam također prevoditeljica i imam otvoreni paušalni od početka ove godine (također spadam u najviši razred od 230 000) i svakako preporučam, svaka 3 mjeseca moram platiti cca 1220 kuna poreza i to je to, cijelu 2016. radila sam preko autorskih ugovora i dala preko 40 000 kuna poreza, užas i ne ponovilo se paušalni porez je fiksan, točno se zna koliko se unutar kojeg razreda mora platiti. ne znam jeste li uz to sa strane zaposleni, ako niste, morate još svaki mjesec davati soma i nešto kuna za doprinose, mi koji imamo stalni posao plaćamo doprinose za obrt jednom godišnje za proteklu godinu (za najviši razred oni su u tom slučaju malo više od 6 000 kn).

nadam se da sam malo bar pomogla
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 09:08   #4488
pozdrav ljudi,

ja sam još jedan paušalac odnedavno

Tema ima puno puno postova pa nisam uspio još sve pročitati ali trudim se

Imam 2 pitanja:
1. smijem li ja doprinose i porez za obrt plaćati sa svojeg privatnog tekućeg računa ili isključivo sa žiro računa obrta? Ako smijem zahtijeva li to kakve dodatne korake ili jednostavno platim i to je to?
2. napravio sam jednu malu glupost kod izrade natpisne pločice - naime, stavio sam da mi je radno vrijeme od ponedjeljka do petka, a nedjelja i praznik neradni -> zaboravio sam spomenuti subotu u bilo kojem kontekstu Subota bi mi također bila neradna. E sad me zanima da li to predstavlja problem u slučaju da mi dođe inspekcija ili nema veze i može tako ostati?

Hvala
kolachich is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 09:38   #4489
Kod ljudi koji su zaposleni u jednoj firmi i tamo imaju sve (mirovinsko i zdravstveno), a pored toga imaju i obrt te su odlučili dati otkaz u u toj firmi i samo se baviti obrtom, pa je sada nužno i mirovinsko i zdravstveno prebaciti na obrt - što je točno za činiti?

Prema prikupljenim informacija za ZG odlazak u Trpimirovu 4.

- da li se obrasci M1P i M11P tamo dobivaju i ispunjavaju ili ih je potrebno kupovati negdje drugdje?
- osim obrazaca i osobne iskaznice da li je potrebno imati sa sobom još nešto od dokumentacije (obrt je funkcionalan i najnormalnije radi).
- nakon predavanja i ispunjavanja svega potrebnog HZMO automatski šalje ostalo na HZZO te nije potrebno tamo dalje nositi dokumentaciju?
- koji je rok za prijavu od prestanka/odjave kod ex-poslodavca 8 ili 15 dana?

Sve ovo pitam jer ove informacije nije bilo moguće prikupiti od službujućih osoba...da ne ulazim dalje oko HR administracije ovdje.

Hvala unaprijed za odgovore.
TangoMontana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 11:40   #4490
Quote:
kolachich kaže: Pogledaj post
pozdrav ljudi,

ja sam još jedan paušalac odnedavno

Tema ima puno puno postova pa nisam uspio još sve pročitati ali trudim se

Imam 2 pitanja:
1. smijem li ja doprinose i porez za obrt plaćati sa svojeg privatnog tekućeg računa ili isključivo sa žiro računa obrta? Ako smijem zahtijeva li to kakve dodatne korake ili jednostavno platim i to je to?
2. napravio sam jednu malu glupost kod izrade natpisne pločice - naime, stavio sam da mi je radno vrijeme od ponedjeljka do petka, a nedjelja i praznik neradni -> zaboravio sam spomenuti subotu u bilo kojem kontekstu Subota bi mi također bila neradna. E sad me zanima da li to predstavlja problem u slučaju da mi dođe inspekcija ili nema veze i može tako ostati?

Hvala
1. U principu se ništa posebno neće desiti ako platiš sa nekog drugog računa - oni uplate prate po pozivu na broj, a ne po tome s kojeg računa je stigla lova. Ali čemu ta komplikacija, zašto ne možeš plaćati sa računa obrta?

2. Osim ako nisi trgovina ili uslužna radnja u koju dolaze kupci, nema neke obaveze držanja radnog vremena na natpisnoj ploči, koliko mi je poznato.
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 12:57   #4491
Ako obrt ima vise djelatnosti da li neka mora biti primarna i pisati u nazivu obrta. Glupo je da se izdaje racun u nazivu stoji jedna djelatnost a racun za skroz drugu.

Zadnje uređivanje sime : 08.11.2017. at 13:18.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 13:49   #4492
Imaš i skraćeni naziv obrta.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 13:55   #4493
Quote:
randomuser3588 kaže: Pogledaj post
1. U principu se ništa posebno neće desiti ako platiš sa nekog drugog računa - oni uplate prate po pozivu na broj, a ne po tome s kojeg računa je stigla lova. Ali čemu ta komplikacija, zašto ne možeš plaćati sa računa obrta?

2. Osim ako nisi trgovina ili uslužna radnja u koju dolaze kupci, nema neke obaveze držanja radnog vremena na natpisnoj ploči, koliko mi je poznato.
hvala

1. imam e-bankarstvo na privatnom računu pa mogu sve poklikati na pc-u dok sam za poslovni žiro uzeo samo m-bankarstvo jer su mi rekli da je e-bankarstvo 100 kn skuplje pa da malo ušparam
Moja je želja sad napraviti trajni nalog na poslovnom računu da mi prebace pare na privatni ćim dođe neka uplata jer mi m-bankarstvo baš nije praktično za ništa osim provjeru stanja na računu.
kolachich is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 15:34   #4494
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
ja sam također prevoditeljica i imam otvoreni paušalni od početka ove godine
Mirnish, možeš li mi reći, koja šifra (NKD) je prevođenje? hvala
Rabarbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 18:06   #4495
Quote:
Rabarbi kaže: Pogledaj post
Mirnish, možeš li mi reći, koja šifra (NKD) je prevođenje? hvala
74.30.
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 18:53   #4496
Quote:
kolachich kaže: Pogledaj post
hvala

1. imam e-bankarstvo na privatnom računu pa mogu sve poklikati na pc-u dok sam za poslovni žiro uzeo samo m-bankarstvo jer su mi rekli da je e-bankarstvo 100 kn skuplje pa da malo ušparam
Moja je želja sad napraviti trajni nalog na poslovnom računu da mi prebace pare na privatni ćim dođe neka uplata jer mi m-bankarstvo baš nije praktično za ništa osim provjeru stanja na računu.
jesi li probala (probao?) raditi sa m bankarstvom? ja recimo za privatni racun imam m zabu i e zabu. mogu na prste jedne ruke nabrojit koliko sam puta u ovih 7 ili 8 god upalila e zabu, sve obavljam mobitelom. napravis predloske i bez problema placas mobitelom, cas posla!
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 09:37   #4497
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
74.30.
hvala
Rabarbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 10:12   #4498
Quote:
randomuser3588 kaže: Pogledaj post
Zašto bi trebao PDV ID kod prodaje roba ili usluga privatnim osobama koje nisu porezni obaveznici?
Ovo i mene zanima?

Imam ponudu od privatne osobe za prijevod, radim preko obrta koji nije u sustavu PDV-a, osoba želi sa mnom sklopiti ugovor i isplatiti avans na račun.

Znači radi se o prodaji usluge prijevoda strancu.

Što točno trebam učiniti? Izvaditi taj PDV broj samo i popuniti obrasce kad sjedne uplata ili?
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 15:00   #4499
Bok,

Evo nakon 5 mjeseci konacno dobio rjesenje za placanje doprinosa za obrt.
Ali nisam znao da se ne dobiju iznosi koje trebam na koji racun uplatiti, a bilo mi je receno da se dobiju i tocno napisani iznosi koje trebam placati (iznos, broj racuna, poziv, sve).

Pa sad, kako da znam?

Evo fotke rjesenja (nije bas neka kvaliteta, ali jbg, stari fotkao )

https://drive.google.com/file/d/1bZl...ew?usp=sharing

Bi trebao jos nesto dobiti ili? Mogu online negdje vidjeti tocno koliko za koji mjesec moram uplatiti?
I posto ja sad moram od 6. mjeseca pa do sada podmiriti sve iznose, da li se odjenom uplacuje (znaci svih 5 mjeseci odjednom po nalogu) ili za svaki mjesec zaseban nalog radim?
xGAME is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 17:34   #4500
Potreban mi je kratak savjet.

Dio 2016. godine imao sam paušalni obrt, a u isto vrijeme sam bio zaposlen na stalan posao.
Država mi sada zahtjeva davanja za navedeni period (doprinos za mirovinsko i zdravstveno), iako mi je poslodavac u okviru stalnog posla već platio navedena davanja za taj period.

Navedeno je da platiti MORAM, no na koji način tražiti povrat ovih dvostruko plaćenih doprisnosa za navedeni period?
Curious Person is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:31.