Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2017., 11:30   #5661
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Možda bi bolje bilo riječ staviti u kurziv. Internet se kao čest pojam udomaćio, no ethernet je razmjerno rijedak, nismo ga fonetizirali, ima stranu distribuciju fonema (skup th ne postoji u hrvatskim leksemima)...

Da sam na tvome mjestu, pisao bih opisno, s objašnjenjem u zagradi. Primjerice: mrežna tehnologija za LAN mreže (ethernet)... Znam, nepraktično je, ali dok se standardolozi ne dogovore kako će riješiti taj problem, nemaš previše izbora.
Nažalost ne dolazi u obzir jer je riječ o tuđem znanstvenom radu, u kojem je sve pisano velikim slovom (po uzoru na jezik tehnologije) i ne mogu ulaziti u sadržaj teksta, tj. struka je struka i mora ostati Ethernet/ethernet? Ajde kurziv, iako mi nije blizak (ni web više ne pišem u kurzivu), ali veliko ili malo slovo? Meni je malo, kao i internet, ali evo možda ne razumijem što je to zapravo, ako jest naziv standarda.

Lektoriram, prije sam puštala taj izvorni stil pisanja velikim slovom i kurziv, ali evo razmišljam s vama i preispitujem.

Hekatomire, ja sam taj naziv standarda mislila kao proizvod.
MMovca is offline  
Old 28.10.2017., 11:34   #5662
Quote:
menni kaže: Pogledaj post
Da li je ispravnije kroz tekst pisati:
EU Direktive ili Direktive EU-a?
Zašto veliko slovo? EU direktive (kratica se ponaša kao posvojni pridjev), slično kao što imaš sintagme ACI marina, GM proizvod, LED žarulja, PET ambalaža, PR agencija, PVC stolarija, SF film, UV zrake, WTA lista...
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 28.10.2017., 11:38   #5663
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Nažalost ne dolazi u obzir jer je riječ o tuđem znanstvenom radu, u kojem je sve pisano velikim slovom (po uzoru na jezik tehnologije) i ne mogu ulaziti u sadržaj teksta, tj. struka je struka i mora ostati Ethernet/ethernet?
A što onda pitaš?

Piši kako moraš, tj. veži konja gdje ti gazda kaže. Kad imaš posla s takvim tikvanima, irelevantno je što piše u pravopisu.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 28.10.2017., 11:42   #5664
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
A što onda pitaš?

Piši kako moraš, tj. veži konja gdje ti gazda kaže. Kad imaš posla s takvim tikvanima, irelevantno je što piše u pravopisu.
O pa mogu mu promijeniti veliko slovo (ne pada mi na pamet ostavljati Broadcast i slične gluparije), samo ne mogu tako preoblikovati rečenice jerbo struka to čita i nema mi smisla.

Kad imaš slučaj s ethernetskim brzinama i slično, ne možeš to preoblikovati. (što, usput, misliš o posvojnom pridjevu?)
MMovca is offline  
Old 28.10.2017., 11:47   #5665
Pridjev je dobar. Stavi malo slovo, onda. Ne bih pojam drukčije pisao, nema razloga.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 28.10.2017., 12:07   #5666
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima pisanje velikog slova s pojmom standard? I kakve veze Wikipedija ima s pravopisom, pa i hrvatskim jezikom?
Wikipedijin link je tu postavljen radi definicije etherneta, ne pravopisa.

Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Zašto veliko slovo? EU direktive (kratica se ponaša kao posvojni pridjev), slično kao što imaš sintagme ACI marina, GM proizvod, LED žarulja, PET ambalaža, PR agencija, PVC stolarija, SF film, UV zrake, WTA lista...
I tu bi svugdje trebale ići srednje crtice između jer su u pitanju polusloženice, ako se ne varam.
lemonzoo is offline  
Old 28.10.2017., 12:54   #5667
Quote:
AlexDeLarge kaže: Pogledaj post
Ako određena roba dolazi iz Bosne, je li bosanskog ili bošnjačkog podrijetla?
U prošlosti su riječi bosanski i bošnjački imale isto ili slično značenje, a po današnjem sociolingvističkom objašnjenju bosanski se odnosi na zemlju Bosnu, a bošnjački na etniju Bošnjaka (muslimana).

Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno koje su nacionalnosti muslimani u Hrvatskoj, ako u Bosni nisu ni rođeni niti ikakve druge veze imaju sa Bosnom.
Imaju kulturne veze s Bosnom. A postoji razlika između nacionalnosti i etniciteta.
Shain is offline  
Old 28.10.2017., 13:44   #5668
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post


I tu bi svugdje trebale ići srednje crtice između jer su u pitanju polusloženice, ako se ne varam.
Ne bi, gledamo li po Institutu i ja se s njima slažem. Pokrate se slažu slobodnim vezama bez spojnice.
MMovca is offline  
Old 28.10.2017., 14:08   #5669
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
I tu bi svugdje trebale ići srednje crtice između jer su u pitanju polusloženice, ako se ne varam.
Varaš se. Zaviri u službeni pravopis.

I što je "srednja crtica", zaboga? Postoji crtica. Postoji i spojnica. Na to si mislio, je li?

Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ne bi, gledamo li po Institutu i ja se s njima slažem. Pokrate se slažu slobodnim vezama bez spojnice.
Rješenje je Babićevo, zapravo. Institut ga je samo prepisao. I nije se mijenjalo od početka devedesetih.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 28.10.2017., 14:28   #5670
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Zašto veliko slovo? EU direktive (kratica se ponaša kao posvojni pridjev), slično kao što imaš sintagme ACI marina, GM proizvod, LED žarulja, PET ambalaža, PR agencija, PVC stolarija, SF film, UV zrake, WTA lista...
Veliko D u Direktivu kad pišem o njoj u jednini i mislim na konkretno neku specifičnu Direktivu (prije sam krivo napisala, naglasak mi je bio na onaj EU dio).
Isto kao i kad npr. pišem o Zakonu o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, svaki naredni put kad spomenem u tekstu navodim ga kao Zakon.
Dok kad općenito pišem o zakonima (kao i direktivama) onda je malo 'z' odnosno 'd'.

Dakle mogu slobodno koristiti EU Direktiva (kad govorim o konkretnoj koju sam prethodno spomenula u tekstu) i EU direktivama kad govorim općenito o njima kao pravnom okviru zemalja članica EU gospodarskog prostora?
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Old 28.10.2017., 14:28   #5671
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Varaš se. Zaviri u službeni pravopis.
To za ubacivanje crtica, jednom je kolega Hekatonhir govorio da se tako piše kod "3D-film". https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2517
EU direktiva, ACI marina, GM proizvod, LED žarulja, PET ambalaža, PR agencija, PVC stolarija, SF film, UV zrake i WTA lista mi sve izgledaju kao isti tip riječi.

Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
I što je "srednja crtica", zaboga? Postoji crtica. Postoji i spojnica. Na to si mislio, je li?
Ja tako od milja zovem "-".
lemonzoo is offline  
Old 28.10.2017., 14:51   #5672
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post

Rješenje je Babićevo, zapravo. Institut ga je samo prepisao. I nije se mijenjalo od početka devedesetih.
Ma da, mislim da imaju i poveznicu na njega u tom slučaju. Mislim. Puna mi je glava ovog rada, gubim volju za životom.
MMovca is offline  
Old 28.10.2017., 18:29   #5673
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
To za ubacivanje crtica, jednom je kolega Hekatonhir govorio da se tako piše kod "3D-film". https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2517
EU direktiva, ACI marina, GM proizvod, LED žarulja, PET ambalaža, PR agencija, PVC stolarija, SF film, UV zrake i WTA lista mi sve izgledaju kao isti tip riječi.
Izgledaju, ali nisu. Ono su bile dvije sastavnice od kojih je prva kratica, slovo, oznaka ili simbol. Zato pišeš: A-reprezentacija, B-kategorija, C-vitamin, C-dur, d-mol, e-adresa, e-pošta, G-ključ, G-točka, H-bomba, i-sklonidba, L-profil, m-plaćanje, T-zona, V-izrez, x-noge, Y-kromosom, α-raspad, β-karoten, γ-zrake, Q-groznica, pH-vrijednost, Rh-faktor...

A ovdje pak imaš akronime, to je ključno: REM faza, REM spavanje, REM snovi…, DNK test, DNK analiza, DNK ispitivanje…

Ali priznajem da može biti komplicirano. Katkad se doista ne zna jesu li te pokrate izvorno nastale kraćenjem pridjeva, imenica, višerječnih sintagmi ili su višeslovne oznake pisane velikim slovima. No možeš eksperimentirati preokretanjem redoslijeda riječi - faza REM više je u duhu jezika od REM faze, zar ne? Ako ti ne škripi u uhu, da se metaforički izrazim, to znači da je posrijedi pravi akronim odnosno kratica složena od početnih slova ili slogova nekog naziva od nekoliko riječi.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 28.10.2017., 18:46   #5674
Quote:
menni kaže: Pogledaj post
Dakle mogu slobodno koristiti EU Direktiva (kad govorim o konkretnoj koju sam prethodno spomenula u tekstu) i EU direktivama kad govorim općenito o njima kao pravnom okviru zemalja članica EU gospodarskog prostora?
Aha. Da nisu objavili novi pravopis, preporučio bih ti čak "direktive EU", s nesklonjivom kraticom Trija Fantastikus (Babić-Finka-Moguš). Ovako neću s obzirom na to da je Institut naslijedivši doslovce kriminalan Matičin pravopis počeo zahtijevati sklanjanje svake kratice, što je možda sustavnije, ali stvara nepotrebne hijate.

Kažem, neću napisati da staviš "direktive EU-a", neću.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 28.10.2017., 21:50   #5675
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Izgledaju, ali nisu. Ono su bile dvije sastavnice od kojih je prva kratica, slovo, oznaka ili simbol. Zato pišeš: A-reprezentacija, B-kategorija, C-vitamin, C-dur, d-mol, e-adresa, e-pošta, G-ključ, G-točka, H-bomba, i-sklonidba, L-profil, m-plaćanje, T-zona, V-izrez, x-noge, Y-kromosom, α-raspad, β-karoten, γ-zrake, Q-groznica, pH-vrijednost, Rh-faktor...

A ovdje pak imaš akronime, to je ključno: REM faza, REM spavanje, REM snovi…, DNK test, DNK analiza, DNK ispitivanje…

Ali priznajem da može biti komplicirano. Katkad se doista ne zna jesu li te pokrate izvorno nastale kraćenjem pridjeva, imenica, višerječnih sintagmi ili su višeslovne oznake pisane velikim slovima. No možeš eksperimentirati preokretanjem redoslijeda riječi - faza REM više je u duhu jezika od REM faze, zar ne? Ako ti ne škripi u uhu, da se metaforički izrazim, to znači da je posrijedi pravi akronim odnosno kratica složena od početnih slova ili slogova nekog naziva od nekoliko riječi.
Hvala. Uvijek volim kad mi se zakomplicira hrvatski jezik. Ja sam se dosad držao uvijek pisanja crtice. Čak i bruto-plaća i slično, svugdje gdje ima tih (još ne posve usvojenih) tuđica.
lemonzoo is offline  
Old 29.10.2017., 00:31   #5676
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
Ja sam se dosad držao uvijek pisanja crtice. Čak i bruto-plaća i slično, svugdje gdje ima tih (još ne posve usvojenih) tuđica.
Pa i ja stavljam spojnicu u većini slučajeva. Čak i u polusloženicama koje sadržavaju nesklonjivu stranu riječ. Tu sam slijedio Institut, čija su pravila bila mnogo preciznija i sustavnija od preporuka Babića, Finke i Moguša.

Ali postoje iznimke. Zato ih i navodim.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 29.10.2017., 02:14   #5677
Može mi netko pojasnit prema kojim pravilima se u čakavskom ikavsko-ekavskom narječju određuje u kojim riječima na mjestu jata ide "i" a na kojima "e" ?
Essegg is offline  
Old 29.10.2017., 02:28   #5678
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Aha. Da nisu objavili novi pravopis, preporučio bih ti čak "direktive EU", s nesklonjivom kraticom Trija Fantastikus (Babić-Finka-Moguš). Ovako neću s obzirom na to da je Institut naslijedivši doslovce kriminalan Matičin pravopis počeo zahtijevati sklanjanje svake kratice, što je možda sustavnije, ali stvara nepotrebne hijate.

Kažem, neću napisati da staviš "direktive EU-a", neću.
Hvala
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Old 29.10.2017., 04:00   #5679
Quote:
Essegi kaže: Pogledaj post
Može mi netko pojasnit prema kojim pravilima se u čakavskom ikavsko-ekavskom narječju određuje u kojim riječima na mjestu jata ide "i" a na kojima "e" ?
Prema jednom samo, pravilu Meyera i Jakubinskog. U većini slučajeva jat prelazi u i (dica, vrime, rika, brig). Ali ako se nalazi ispred dentalnih suglasnika (t, d, s, z, l, r, n) iza kojih slijede stražnji samoglasnici (a, o, u), prelazi u e (leto, koleno, mera).
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 29.10.2017., 04:25   #5680
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Prema jednom samo, pravilu Meyera i Jakubinskog. U većini slučajeva jat prelazi u i (dica, vrime, rika, brig). Ali ako se nalazi ispred dentalnih suglasnika (t, d, s, z, l, r, n) iza kojih slijede stražnji samoglasnici (a, o, u), prelazi u e (leto, koleno, mera).
Aha, hvala. Jel to važi i za š/ž/đ? Miješati, vrijeđati...

O ovom pravilu sam sad pročitao da se uvijek gleda polazni oblik riječi i onda se ostali oblici tvore prema tom polaznom obliku a polazni oblici su:
1. imenice: nominativ jednine(ljeto)
2. pridjevi: nominativ jednine muški rod(tijesan)
3. glagolski pridjev radni: oblik jednine muškog roda(?)
4. glagol: infinitiv(voljet, nema -i u čakavskom)


Što bi bilo pod 3.?
Essegg is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:39.