Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: U sastavu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva želim vidjeti:
KAI FA-50 Golden Eagle 56 19.38%
LM F-16 Fighting Falcon 131 45.33%
Saab JAS-39 Gripen 67 23.18%
Nešto drugo 35 12.11%
Glasovatelji: 289. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2017., 12:09   #10461
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
Na stranu sve drugo što se spominje, ali na ćemu ti temeljiš svoj zaključak da je Gripen C/D dobar avion, nama overkil? Kad i gdje se to očitovalo?
Kad bi imao elementarnog pojma o aerodinamici i mehanici leta, onda mi o ovom ne bi ni razgovarali.

Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
U mojoj osobnoj tekici ja sam Medžika prekrižio, kada su u prezentaciji reki da nam je za održavanje dosta 30 ljudi za sve
a da se za 800 h leti u Švedsku. Sva sreća da sam ja nitko i ništa
A misliš li ti, ili bilo tko drugi, da Rumunji neće sa F16 letit svakih 700-tinjak sati u Fort Worth?
Cola1973 is offline  
Old 03.05.2017., 12:10   #10462
Taj tip je prisutan kod skoro svih NATO saveznika, dakle možemo i u Trst po dijelove ili servise, to je BITNA razlika.

@HoD
to je argument koji neupućeni koriste kada je UK, Franscuska ili Nizozemska u pitanju
ili moj frend An02 kada je Rusija ili Bjelorusija u pitanju.
Politika je umijeće mogućeg.
Pa nismo valjda na razini susjeda na Istoku da se samoupucamo u nogu kada netko u napr. Francuskoj
pusti Hardinaja. To je plitko i površno. Tako se gubi državne atribute a ne dobija.
9aplus is offline  
Old 03.05.2017., 12:24   #10463
Quote:
Loxhr kaže: Pogledaj post
Ako kupimo 8 zrakoplova, a svaki ima 800 sati, koliko je to godina po našim dosadašnjim naletima?

Ok, postoji li negdje službena ponuda za izraelske F16?
Za Gripen uzimamo onu za Bugaru kao moguću.

Ne postoji.
U tome i je štos.

Priča se priča o jeftinim F 16, a ponude nema.

A sjetimo se i da je 2011. komisija MORha dala izvješće o tome kako F 16 ispada iz igre jer je jednostavno preskup za uvođenje u HR zrakoplovstvo.

A sad je kao džabe? ono samo, par sto milja...
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 03.05.2017., 12:27   #10464
9aplus --, ++ eto Ukrajinci ne mogu jer ti tako kažeš. A ja ti prenesem zašto nemogu Bjelorusi ali ti tako ne kažeš.

I nasta problem. Tvoja tvrdnja može biti u pravu a moja ne. Uredu onda nastavi sa svojom tvrdnjom. Ja samo kažem da se OB-39 gradi od limova koji su iz Ukrajine Itd...
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Old 03.05.2017., 12:30   #10465
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Taj tip je prisutan kod skoro svih NATO saveznika, dakle možemo i u Trst po dijelove ili servise, to je BITNA razlika.
Pa nisu dijelovi važni nego lokacija depoa, a F16 mora za svaki drek u depo.
Rumunji moraju najbliže u Aviano za servis avionike (LRUa) i to tek kad dobiju slot, a za motore još i dalje.
Cola1973 is offline  
Old 03.05.2017., 12:35   #10466
Quote:
Cola1973 kaže: Pogledaj post
Pa nisu dijelovi važni nego lokacija depoa, a F16 mora za svaki drek u depo.
Rumunji moraju najbliže u Aviano za servis avionike (LRUa) i to tek kad dobiju slot, a za motore još i dalje.
Što se radi u Belgiji za šesnaestice? Nizozemskoj? Koliko će dugo to ostati?

Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Pa nismo valjda na razini susjeda na Istoku da se samoupucamo u nogu
Nismo, mi stavimo glavu na koljeno pa si kroz glavu pucamo u nogu. Već 17 godina, svaki dan.
zdaric is offline  
Old 03.05.2017., 12:39   #10467
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
@HoD
to je argument koji neupućeni koriste kada je UK, Franscuska ili Nizozemska u pitanju
ili moj frend An02 kada je Rusija ili Bjelorusija u pitanju.
Politika je umijeće mogućeg.
Pa nismo valjda na razini susjeda na Istoku da se samoupucamo u nogu kada netko u napr. Francuskoj
pusti Hardinaja. To je plitko i površno. Tako se gubi državne atribute a ne dobija.
Nisam ja nimalo za otpis ikoga kad nam trebaju. U slucaju kad mogu birati izmedju izraelca i svedjana onda sam za to da svedjan dobije od sake do lakta. Sve u rukavicama i pijuckajuci caj sa njihovim izaslanstvom dok razmijenjujemo osmjehe.

Umijece moguceg, kako i sam kazes. A moj scenarij je moguc.
HoD is offline  
Old 03.05.2017., 12:49   #10468
Tu se odma slažemo....

Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
9aplus --, ++ eto Ukrajinci ne mogu jer ti tako kažeš. A ja ti prenesem zašto nemogu Bjelorusi ali ti tako ne kažeš.

I nasta problem. Tvoja tvrdnja može biti u pravu a moja ne. Uredu onda nastavi sa svojom tvrdnjom. Ja samo kažem da se OB-39 gradi od limova koji su iz Ukrajine Itd...
Dragi An02 ti si u zrakoplovstvu profesionalac na jednom području koje ja
respektiram. Ali si hobista i zaljubljenik na drugom o kojem imaš svoje stavove
bez nužnih imputa.

Ja sam profesionalac i na tržištu, na ovom području o kojem pišem. Te
unatoč svima koji me od Nacionala-dezinformatora pa do ovoga foruma i HRZ kuloara
proglašavaju od "mafijaša" preko "osuđenika" do "mutnog tipa", imam
aktivnu čistu sigurnosnu provjeru HR i EU razine.

Još jednom, Bjelorusi su pokušali napraviti uslugu RH i MORHu svojom
korektnom ponudom, bez ikakvih uvjetovanja ili ucjene, za razliku od
onoga što je od proljeća 2016. odaslano preko Itar/Tass-a

http://tass.com/defense/865547

To RH može akceptirati ili ne - pa prihvatiti ucjenu koja dolazi od ljudi
koji se kriju iza lokalne HR tvrtke, koja se "brine" o predmetnom tipu.
Sve ima svoju cijenu.... ovdje je ona samo 10 m eura skuplja, te skoro
nikakvo znanje koje ostaje lokalno.

Kako ide ono o Bečkim konjušarima ?!

Ministar je na potezu.... pa makar bio od sutra tehnički....
9aplus is offline  
Old 03.05.2017., 12:50   #10469
Sjetio sam se nečega- u vezi Netzova, ne znam da li mi je promaklo ili nije napisano/rečeno/poznato:
Za polovne f-16 koje su prodali do sada LM je davao garanciju 4000h, kakvu i tko garanciju daje za Netzove ili Barake? IAI? koliko?


@Cola1973

Znaš li ti kakav detalj o Talijanskoj Ef ponudi Bugarima?
zdaric is offline  
Old 03.05.2017., 12:57   #10470
ne znan za belgiju, ali znan da je fokker šarafija, sudjelova i sklapa F-16.
karabin is offline  
Old 03.05.2017., 13:00   #10471
evo Belgijanaca:

http://www.sabca.be/pages/012/Home.en.php

Pitanje je koliko će dugo i jedni i drugi raditi, i kakvi su u odnosu na Aviano, u mogućnostima održavanja.
zdaric is offline  
Old 03.05.2017., 13:04   #10472
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Molim kolege forumaše da se suzdrže od neukusnih primjedbi na račun
g. Karla Bildta.
On nema baš nikakve veze sa ovim ponudama.
Znam ga osobno & odavno, te isto tako znam da njegova uloga u zadnjih
25 godina može biti samo plus za RH, bez obzira na žutu štampu i slično.
Švedska politička kultura jednostavno ne dopušta tako nešto.
Molim lijepo, nemojmo se blamirati, bez potrebe
evo ovako otvoreno i od srca: nabijem i tebe na kurac skupa s karlom i svedskim gripen-govnima
a sad se vas dva poznajte i dalje i mozete si i djecu raditi u gripenu ili u picki matera svojih
ZgSash is offline  
Old 03.05.2017., 13:07   #10473
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Što se radi u Belgiji za šesnaestice? Nizozemskoj? Koliko će dugo to ostati?
Ne znam.
SABCA je sklapala F16, ali pošto je glavni u vlasničkoj strukturi Dassault sumnjam da budu dobili i F35, tak da F16 valda ostaje do daljnjeg.
Ali opet, kolko se bude njima isplatilo držat depo za F16 nakon kaj Evropa pređe na F35...uostalom, i Aviano ide bye bye kad 31TFW pređe na F35, tak da...

Quote:
@Cola1973
Znaš li ti kakav detalj o Talijanskoj Ef ponudi Bugarima?
Ne znam. Valda bude kaj isplivalo kako vrijeme bude prolazilo.
Cola1973 is offline  
Old 03.05.2017., 13:26   #10474
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
evo ovako otvoreno i od srca: nabijem i tebe na kurac skupa s karlom i svedskim gripen-govnima
a sad se vas dva poznajte i dalje i mozete si i djecu raditi u gripenu ili u picki matera svojih
evo sada imam jednoga na ignore
9aplus is offline  
Old 03.05.2017., 13:26   #10475
Ako ćemo ko na pijaci, onda je Izraelska ponuda za 12 Baraka od 600 mil Eura povoljnija i optimalnija od švecke za 8 gripena za 500 mil eura...gospodinu personi non grati , usprkos i unatoč.

čak i sa svim dodatnim troškovima ... i troškovima "života"
hr1u00 is offline  
Old 03.05.2017., 13:45   #10476
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
evo sada imam jednoga na ignore
uz tvoje prijatelje i poznanike, necu ti ja faliti sigurno
vjerojatno ni hr...
ZgSash is offline  
Old 03.05.2017., 13:49   #10477
F-16 ACE

...

Sensors like Rafaels Litening; Elisras Radar Warning Receiver and EW; IAI/Lahav, IAI/MLM, and Rafaels advanced data link; Radas data transfer equipment and Elbit Systems digital moving map and embedded GPS INS are the major elements in the ACE F-16 upgraded package.
Additional equipment in the ACE F-16 configuration include Eltas ECM pod; the Popeye guided missile; the Israel Military Industries (IMI) 600 gallon tanks; and Python air to air missiles made by Rafael.
The ACEs upgrade will also include a structural enhancement program, which will be done by IAIs Lahav Division.
All of the upgrades will be supplied to customer with a full Integrated Logistic Support package, those needed to support the new core avionics, new sensors, and advanced weapons.

ovo smo manje više svi našli,iskopali, bla,bla, ... u čemu je kvaka? svi ovi avioni su dobri.ako gledamo samo makinje. složili su ih pametni ljudi.svaki ima svoje prednosti i mane. neki su manje lipi,neki više, neki nisu uopće,ali koga briga. nije izbor za miss. sa nekim smo državama danas saveznici, sa nekima nismo. neke države,kroz povijest imaju želje i volje posegnit za našim teritorijem. neke ne.ponude na stolu su te koje jesu.
Rafale je lip elegantan,nov moćan, sa puno novih stvari tehnologije, ... ali ga nismo u stanju platit,a da to ne napravi crnu rupu u proračunu MORH-a. odabir Mirage 2000-x bi bija svakako dobar. uopće ne sumnjam da bi to naši ljudi pojeli vrlo brzo. ali nakon M 2000-x dolazi Rafale. odlučili smo se za zapadne,kažu,napredne tehnologije i ostavljamo istok (čitaj rusiju). ponuda šveđana je zavodljiva,avion relativno nov. generacijama isprid postojećih mikojana. čime? elektronikom? letnim osobinama? ne rade se više takvi mali frontovski jeftini lovci. jeftino i dobro često nisu zajedno u istoj košari. F-16 netz kojeg bi kupili otvorija bi nam vrata prima tom zapadu. svašta nešto bi se još tu dalo surađivat i dogovarat. možda nevažno,ali izraelci imaju neke svoje stvari u tim avionima. izurael je modificira na svoj način te avione kojima je sama mehanika ostala skoro ista ka i ostalim 16cama. komunikacija unutar samog aviona ona elektronska,kao i računala jesu li ista? može li se F-16 netz,ace,sufa ometat,ubacit virus, napravit nekakvu elektronsko-kibernetičku pizdariju da ti je onesposobljen? da ti radar,sustav naoružanja padne kada ti zatriba? da jendostavno u slučaju neke potribe ne možeš opalit hice upozorenja iz topa? to je neka razlika kod analogno-mehaničkog i elektro - digitalnog svita. razlika od F16 block 1 do F-16 V ili block 60 je velika. avion je rasta razvija se nešto je dodavano,nešto maknuto, ... sazrija je,a još uvik se radi i ima namjeru se radit još. pa sad, promislite koliko još dugo će bit aviona tipa F-16 i svega onog šta se nudi sa njim i za njega, a šta danas imate na tržištu od koncerna JAS / SAAB? ima li danas koje zrakoplovstvo koje još koristi JAS 35 ili JAS-37? može li se nać djelova za njih? i ko ih ima pravo radit?
za nas bi bilo važno da se ako može sve,ako ne, ono šta više bilo kakvih radova/zahvata na samom avionu,motoru,naoružanju/raketama , ... svemu radi kod nas i da rade naši ljudi. ako triba platit ka da je otišlo van, plati,ali neka se radi kod nas.

Zadnje uređivanje karabin : 03.05.2017. at 14:02.
karabin is offline  
Old 03.05.2017., 13:51   #10478
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Tu se odma slažemo....

Dragi An02 ti si u zrakoplovstvu profesionalac na jednom području koje ja
respektiram. Ali si hobista i zaljubljenik na drugom o kojem imaš svoje stavove
bez nužnih imputa.

Ja sam profesionalac i na tržištu, na ovom području o kojem pišem. Te
unatoč svima koji me od Nacionala-dezinformatora pa do ovoga foruma i HRZ kuloara
proglašavaju od "mafijaša" preko "osuđenika" do "mutnog tipa", imam
aktivnu čistu sigurnosnu provjeru HR i EU razine.

Još jednom, Bjelorusi su pokušali napraviti uslugu RH i MORHu svojom
korektnom ponudom, bez ikakvih uvjetovanja ili ucjene, za razliku od
onoga što je od proljeća 2016. odaslano preko Itar/Tass-a

http://tass.com/defense/865547

To RH može akceptirati ili ne - pa prihvatiti ucjenu koja dolazi od ljudi
koji se kriju iza lokalne HR tvrtke, koja se "brine" o predmetnom tipu.
Sve ima svoju cijenu.... ovdje je ona samo 10 m eura skuplja, te skoro
nikakvo znanje koje ostaje lokalno.

Kako ide ono o Bečkim konjušarima ?!

Ministar je na potezu.... pa makar bio od sutra tehnički....
Ja ne osporavam 9aplus tvoje stavove. Isto kao što sam ti replicirao prije 9 godina na Hrvatskom zrakoplovnom forumu tako i danas skoro desetlječe kasnije.

Jesam li bio u pravu kada sam iznosio svoj stav pko HEMS-a u RH a ti si se slipo držao svoga.

Moram vidjeti ako Ljubiša.m nije izbrisao ali 2009 sam ti napisao modalitet kojim je HEMS komercijalno održivi mogao zaživiti u RH.

iste te 2009/10 sam se prepirao s tobom i još jednim koji je rekao da je EBA ključ u bravu najviše do 2012.

Evo nas u 2017 idemo dalje a HEMS-a još nemamo onakvoga kao kod ADAC-a ili u Austriji.

A sada moji imputi za remont Mi-171 Sh kao što ti voliš svoje i ja volim svoje to je samo subjektivne naravi bilo tvoje ili moje.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Old 03.05.2017., 13:52   #10479
Quote:
Cola1973 kaže: Pogledaj post
Kad bi imao elementarnog pojma o aerodinamici i mehanici leta, onda mi o ovom ne bi ni razgovarali.


A misliš li ti, ili bilo tko drugi, da Rumunji neće sa F16 letit svakih 700-tinjak sati u Fort Worth?
Ouuu jeaaaa super pametni međik fanu, mi bi tada razgovarali o MiG-29, drugoj međik zvijezdi svih aeromiting predstava za gutače šarenih laža i marketinških materijala.
many-m is offline  
Old 03.05.2017., 13:56   #10480
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Molim kolege forumaše da se suzdrže od neukusnih primjedbi na račun
g. Karla Bildta.
On nema baš nikakve veze sa ovim ponudama.
Znam ga osobno & odavno, te isto tako znam da njegova uloga u zadnjih
25 godina može biti samo plus za RH, bez obzira na žutu štampu i slično.
Švedska politička kultura jednostavno ne dopušta tako nešto.
Molim lijepo, nemojmo se blamirati, bez potrebe
Nadam se da griješim, ali ovo podebljano meni baca novo svjetlo i sumnju na tvoje pisanje ovdje na forumu. A nije da mi i ranije nije bilo pomalo sumnjivo.
many-m is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:13.