Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2017., 21:08   #321
Quote:
valtortianus kaže: Pogledaj post
Mogu ti ja navesti mnogo citata iz Svetog pisma kako bih dokazao Marijnu velicinu ali znam da to nista ne bi koristilo.
Probaj navesti te citate pa onda možemo o tome raspravljati, umjesto da unaprijed proglašavaš beskorisnim takvu diskusiju.
Ja nemam ništa protiv Marije opisane u Novom zavjetu, dapače, smatram je osobom od koje mogu mnogo naučiti o skromnosti, poslušnisti i nadasve vjeri.
Moj posao kao vjernika nije da osuđujem tebe ili bilo kog drugog zbog različitog mišljenja, pogotovo ne na način kako ti to radiš, već da u konstruktivnoj raspravi koja je bazirana na argumentu a ne na autoritetu izmjenjujem svoje stavove nasuprot tvojim.
Poštujem tvoj stav koji proizlazi iz tvog uvjerenja ali isto tako imam pravo ne slagati se s tvojim stavom ako on nije u skladu s Pismom koje je vrhovni autoritet po pitanju naše vjere.
Nitko nije iznad Gospodina i njegove riječi.
Nikakav koncil, nikakva institucija, nikakva hijerarhija, nikakva tradicija , nikakva crkva bilo da se radi o tvojoj ili mojoj, nije iznad Božje Riječi.
Jednog dana svi ćemo stajati pred Bogom i odgovarati za svoja djela.Ne poštujući Božju Riječ ne poštujemo ni Boga.
Stavljanje tradicije i čisto ljudsku nauku ispred Božje Riječi, smatrajući da samo Pismo nije dovoljno već da postoje i drugi izvori, otvaramo vrata krivim naukama i krivom naučavanju koje je sam Isus u nekoliko navrata osudio i upozorio nas da će toga biti u posljednjim vremenima u kojima sada živimo.
Stoga ako želiš konstruktivnu raspravu onda se potrudi odgovoriti konkretno na konkretna pitanja umjesto da lamentiraš o stvarima koje uopće nisu predmet rasprave.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 08:21   #322
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Probaj navesti te citate pa onda možemo o tome raspravljati, umjesto da unaprijed proglašavaš beskorisnim takvu diskusiju.
Ja nemam ništa protiv Marije opisane u Novom zavjetu, dapače, smatram je osobom od koje mogu mnogo naučiti o skromnosti, poslušnisti i nadasve vjeri.
Marija nije samo ‘obična žena koja je rodila Isusa’, primjer vjere koji ni po čemu posebnom ne nadvisuje druge primjere, službenica Božja o kojoj ne vrijedi naročito puno govoriti ni uzvisivati je.

Naprotiv, kao što je starozavjetni kovčeg bio najsvetiji od svih predmeta, u toj mjeri da je njegovo doticanje bilo dopušteno samo određenim službenicima dotle da je zbog prekršaja te odredbe Uza bio kažnjen smrću (2 Sam 6, 6-7), tako je i Marija najsvetija od svih stvorenja.


Kovčeg starog saveza(sadržaj)

-Pisana riječ Božja
-mana-kruh zemaljskog života
-Aronov štap -prvog svečenika

Kovčeg novoga saveza/Marija(sadržaj)

-Isus -živa riječ Božja
-Isus-kruh vječnoga života(Ivan 6:55-56)
-Isus-prvi velikosvečenik

Marijina je uloga bila da u svojoj utrobi na svijet donese ostvarenje svih ovih predznakova – utrobi koja izvršava istu ulogu i pohranjuje isti sadržaj kao starozavjetni kovčeg.


Primijeti zatim podudarnost pojedinih elemenata koji uspostavljaju paralelu između dvaju odlomaka starog zavjeta i novoga zavjeta.

-Marija putuje u gorske predijele Judeje (Lk 1, 39), isto kao i kovčeg.
-Pred kovčegom od radosti pleše David (2 Sam 6,14), kao i Ivan Krstitelj u Elizabetinoj utrobi (Lk 1,41)
-David kliče pred kovčegom kao i Elizabeta (2 Sam 6,15 – Lk 1,42)
-Oboje postavljaju u čuđenju isti upit(i David i Elizabeta), zašto k njima dolazi kovčeg starog / novog saveza (2 Sam 6,9 – Lk 1,43)
-kovčeg ostaje u Obed-Edomovoj kući tri mjeseca isto kao i Marija u Elizabetinoj
-Oboje bivaju blagoslovljeni (2 Sam 6,11 – Lk 1,56).

Evanđelist ima jasnu namjeru ukazati na ostvarenje ovog starozavjetnog predznaka u Mariji, kao kovčegu novoga saveza.


U Knjizi otkrivenja u opisu nebeskog Hrama primjećujemo momentalni prijelaz iz opisa starozavjetnog kovčega u ‘Ženu, odjevenu Suncem’ (Otk 11,19 – 12,1sl) koja je majka Gospodaru neba i zemlje (12,5). Paralela se očituje u konstituciji ovih dviju stvarnosti – kovčega koji je izrađen od drva i optočen zlatom, te Žene koja nosi ljudsku narav, a zaodjevena je Suncem.

Obje stvarnosti u svojoj su osnovi sastavljene od obične propadljive materije, ali zaodjenute elementom od neprocjenjive vrijednosti.

Kovčeg sam po sebi ne bi bio ništa posebno, ali time što u sebi nosi simbole božanske stvarnosti, koji predoznačuju Sina Božjega, i sam postaje svet, a tu svetost simbolizira zlato kao dragocjeni element.

Isto tako i Marija, kao ljudski stvor je samo ‘glinena posuda’, no svojom ulogom koju dobiva od Boga – da donese na svijet Sina Božjega, biva sveta kao i starozavjetni kovčeg, jer iznimna svetost dolikuje i samoj utrobi u kojoj je Božja riječ pohranjena.

Zato i ona biva ‘zaodjevena Suncem’, simbolom Božje svetosti.

Ovim su postavljeni temelji na kojima mora počivati svaki kršćanski govor o Mariji, kao i utemeljenje svih katoličkih marioloških dogmi, teološkog govora i marijanske pobožnosti!
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 15:15   #323
Zasto trazis da ti navodim citate iz Novog zavjeta kad i sam dobro znas koji su to citati. Ali cu ipak citirati samo jednu recenicu koju je izgovorila precista Djevica u trenutku kad joj je andjeo Gabrijel navijestio da je Ona izabrana za majku Sina Bozjeg:"Kako ce to biti kad ja muza ne poznajem"? To je veoma vazna recenica o kojoj mozda nikad nisi razmisljao,a koja govori mnogo toga. Zasto Marija to pita andjela Bozjeg? Ona koja je najsavrsenije Bozje stvorenje, prijestolje mudrosti,sigurno ne bi postavila jedno glupo ili samo nepotrebno pitanje. Kako moze reci da ne poznaje muza ako je u tom trenutku vec bila zarucena s Josipom? Glagol 'poznavati' ovdje znaci 'imati spolni odnos'. To je eufemizam kojeg Biblija cesto koristi. Dakle, Marija zeli andjela pitati sljedece:"Kako cu ja postati Majka Spasitelja ako nikad nisam imala spolni odnos sa svojim muzem(zarucnikom)i nikad necu imati takav odnos? To je pravi smisao ovog Marijnog pitanja. Radi se o tome da je Marija vec kao malo dijete ucinila zavjet trajne i savrsene cistoce i taj zavjet je htjela ispuniti i u braku. I kad joj je andjeo objavio da bi Ona trebala postati majka,Marija se bojala da bi to moglo povrijedit njezinu netaknutu cistocu i iz tog svetog straha ona razborito postavlja ovo pitanje. Ali kad joj je andjeo objasnio da ce se to dogodit iskljucivo djelovanjem Duha Svetog,ona daje svoj pristanak. Ta recenica je savrseno sigurni dokaz da je Marija imala zavjet trajnog djevicanstva i da osim Isusa nije vise rodila ni jedno dijete. Ali to je i dokaz njezine savrsene svetosti ako se nije ni u zakonitom braku htjela upustat u spolne odnose,pa cak ni u svrhu prokreacije. Takva svetost u Izraelu nije nikad prije vidjena.Ali Bibliju treba znati razumjeti,a mnogi to ne znaju. Nije svima dano.
valtortianus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 18:16   #324
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Marija nije samo ‘obična žena koja je rodila Isusa’, primjer vjere koji ni po čemu posebnom ne nadvisuje druge primjere, službenica Božja o kojoj ne vrijedi naročito puno govoriti ni uzvisivati je.

Naprotiv, kao što je starozavjetni kovčeg bio najsvetiji od svih predmeta, u toj mjeri da je njegovo doticanje bilo dopušteno samo određenim službenicima dotle da je zbog prekršaja te odredbe Uza bio kažnjen smrću (2 Sam 6, 6-7), tako je i Marija najsvetija od svih stvorenja.


Kovčeg starog saveza(sadržaj)

-Pisana riječ Božja
-mana-kruh zemaljskog života
-Aronov štap -prvog svečenika

Kovčeg novoga saveza/Marija(sadržaj)

-Isus -živa riječ Božja
-Isus-kruh vječnoga života(Ivan 6:55-56)
-Isus-prvi velikosvečenik

Marijina je uloga bila da u svojoj utrobi na svijet donese ostvarenje svih ovih predznakova – utrobi koja izvršava istu ulogu i pohranjuje isti sadržaj kao starozavjetni kovčeg.


Primijeti zatim podudarnost pojedinih elemenata koji uspostavljaju paralelu između dvaju odlomaka starog zavjeta i novoga zavjeta.

-Marija putuje u gorske predijele Judeje (Lk 1, 39), isto kao i kovčeg.
-Pred kovčegom od radosti pleše David (2 Sam 6,14), kao i Ivan Krstitelj u Elizabetinoj utrobi (Lk 1,41)
-David kliče pred kovčegom kao i Elizabeta (2 Sam 6,15 – Lk 1,42)
-Oboje postavljaju u čuđenju isti upit(i David i Elizabeta), zašto k njima dolazi kovčeg starog / novog saveza (2 Sam 6,9 – Lk 1,43)
-kovčeg ostaje u Obed-Edomovoj kući tri mjeseca isto kao i Marija u Elizabetinoj
-Oboje bivaju blagoslovljeni (2 Sam 6,11 – Lk 1,56).

Evanđelist ima jasnu namjeru ukazati na ostvarenje ovog starozavjetnog predznaka u Mariji, kao kovčegu novoga saveza.


U Knjizi otkrivenja u opisu nebeskog Hrama primjećujemo momentalni prijelaz iz opisa starozavjetnog kovčega u ‘Ženu, odjevenu Suncem’ (Otk 11,19 – 12,1sl) koja je majka Gospodaru neba i zemlje (12,5). Paralela se očituje u konstituciji ovih dviju stvarnosti – kovčega koji je izrađen od drva i optočen zlatom, te Žene koja nosi ljudsku narav, a zaodjevena je Suncem.

Obje stvarnosti u svojoj su osnovi sastavljene od obične propadljive materije, ali zaodjenute elementom od neprocjenjive vrijednosti.

Kovčeg sam po sebi ne bi bio ništa posebno, ali time što u sebi nosi simbole božanske stvarnosti, koji predoznačuju Sina Božjega, i sam postaje svet, a tu svetost simbolizira zlato kao dragocjeni element.

Isto tako i Marija, kao ljudski stvor je samo ‘glinena posuda’, no svojom ulogom koju dobiva od Boga – da donese na svijet Sina Božjega, biva sveta kao i starozavjetni kovčeg, jer iznimna svetost dolikuje i samoj utrobi u kojoj je Božja riječ pohranjena.

Zato i ona biva ‘zaodjevena Suncem’, simbolom Božje svetosti.

Ovim su postavljeni temelji na kojima mora počivati svaki kršćanski govor o Mariji, kao i utemeljenje svih katoličkih marioloških dogmi, teološkog govora i marijanske pobožnosti!
Hvala na tvom trudu i iscrpnom objašnjenju o Mariji kao zavjetnom kovčegu.Moram s punom iskrenošću priznati da do sada još nisam čuo tako dobro objašnjenje koje se tiče Marije i stoga prije nego ti odgovorim moram dobro razmisliti o tvom objašnjenju jer ono to zaslužuje.
Nakon dugo godina provedenih na forumima izgubio sam nadu da se išta može promijeniti u stavovima sugovornika bez obzira na argumente koji se iznose jer svatko dolazi sa zacementiranim stavovima i zatvorenim srcem.Ja sam osobno dosta toga naučio od kvalitetnih sugovornika koji imaju znanja i razumiju duhovne stvarnosti.Izbjegavam sugovornike koji idu ad hominem u diskusiju, koji kada ih pitaš konkretne stvari odgovaraju općenito jer nemaju potrebnog znanja i razumijevanja o subjektu rasprave.
Božji blagoslov.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 18:40   #325
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Hvala na tvom trudu i iscrpnom objašnjenju o Mariji kao zavjetnom kovčegu.Moram s punom iskrenošću priznati da do sada još nisam čuo tako dobro objašnjenje koje se tiče Marije i stoga prije nego ti odgovorim moram dobro razmisliti o tvom objašnjenju jer ono to zaslužuje.
Nakon dugo godina provedenih na forumima izgubio sam nadu da se išta može promijeniti u stavovima sugovornika bez obzira na argumente koji se iznose jer svatko dolazi sa zacementiranim stavovima i zatvorenim srcem.Ja sam osobno dosta toga naučio od kvalitetnih sugovornika koji imaju znanja i razumiju duhovne stvarnosti.Izbjegavam sugovornike koji idu ad hominem u diskusiju, koji kada ih pitaš konkretne stvari odgovaraju općenito jer nemaju potrebnog znanja i razumijevanja o subjektu rasprave.
Božji blagoslov.
A zapravo ti jos nista nisam rekao koliko bih mogao o BDM. Ukoliko budes želio ,reci,rado stojim na usluzi.

Kad bih ti povukao jos jednu paralelu za BDM, tek onda bi bio šokiran.

Bozji blagoslov i mir s tobom.Neka ti Gospodin, koji je put,istina i život bude uvijek blizu srcu.



Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 19:03   #326
Quote:
valtortianus kaže: Pogledaj post
Zasto trazis da ti navodim citate iz Novog zavjeta kad i sam dobro znas koji su to citati. Ali cu ipak citirati samo jednu recenicu koju je izgovorila precista Djevica u trenutku kad joj je andjeo Gabrijel navijestio da je Ona izabrana za majku Sina Bozjeg:"Kako ce to biti kad ja muza ne poznajem"? To je veoma vazna recenica o kojoj mozda nikad nisi razmisljao,a koja govori mnogo toga. Zasto Marija to pita andjela Bozjeg? Ona koja je najsavrsenije Bozje stvorenje, prijestolje mudrosti,sigurno ne bi postavila jedno glupo ili samo nepotrebno pitanje. Kako moze reci da ne poznaje muza ako je u tom trenutku vec bila zarucena s Josipom? Glagol 'poznavati' ovdje znaci 'imati spolni odnos'. To je eufemizam kojeg Biblija cesto koristi. Dakle, Marija zeli andjela pitati sljedece:"Kako cu ja postati Majka Spasitelja ako nikad nisam imala spolni odnos sa svojim muzem(zarucnikom)i nikad necu imati takav odnos? To je pravi smisao ovog Marijnog pitanja. Radi se o tome da je Marija vec kao malo dijete ucinila zavjet trajne i savrsene cistoce i taj zavjet je htjela ispuniti i u braku. I kad joj je andjeo objavio da bi Ona trebala postati majka,Marija se bojala da bi to moglo povrijedit njezinu netaknutu cistocu i iz tog svetog straha ona razborito postavlja ovo pitanje. Ali kad joj je andjeo objasnio da ce se to dogodit iskljucivo djelovanjem Duha Svetog,ona daje svoj pristanak. Ta recenica je savrseno sigurni dokaz da je Marija imala zavjet trajnog djevicanstva i da osim Isusa nije vise rodila ni jedno dijete. Ali to je i dokaz njezine savrsene svetosti ako se nije ni u zakonitom braku htjela upustat u spolne odnose,pa cak ni u svrhu prokreacije. Takva svetost u Izraelu nije nikad prije vidjena.Ali Bibliju treba znati razumjeti,a mnogi to ne znaju. Nije svima dano.
Navođenje citata koji se tiču rasprave uobičajeno je u diskusijama poput ove.Kada se navede određeni citat, onda se zapravo postavlja temelj diskusije i navode sa razlozi za i protiv.
Primjerice ja ću ti navesti moj stav i moj odgovor na primjer koji si naveo.
Novi zavjet tvrdi da je Marija, iako djevica,zatrudnjela silom Svetig Duha ( Luka 1,26-35). Novi zavjet nigdje ne kaže da je Bog sačuvao njezino djevičanstvo netaknutim tijekom rađanja,niti da se nakon Kristovog rođenja Marija uzdržavala od spolnih odnosa sa svojim mužem.
RKC temelji svije vjerovanje o Mariji kao vazda djevici na Predaji i na filozofskim razmišljanjima.Toma Akvinski je pružio četiri razloga zašto je takva doktrina prikladna.
1. Budući da je Krist jedinirođeni Sin Oca,bilo je " prikladno" da isto tako bude jedinorođenac svoje majke.
2.Spolni odnos s Josipom bi " obešćastio" Marijinu djevičansku utrobu.To bi bila uvreda Svetom Duhu,jer je njezina utroba njegov hram.
3.Bilo bi ispod Marijina " dostojanstva i svetosti" kada bi protratila svoju čudesnu nevinost u korist tjelesnog općenja s Josipom.Takav bi čin pokazao i da je bila nezahvalna ili nezadovoljna time što je Isusova majka.
4.Bilo bi "iznimno drsko" od Josipa da je pokušao " oskvrnuti" Mariju jer je znao da je bila začela silom Svetog Duha.
Na temelju toga je zaključio"Stoga moramo jednostavno ustvrditi da je Majka Božja ostala djevicom i nakon što je začela kao djevica, i nakon što je kao djevica rodila" (Toma Akvinski,Summa,treći dio,28 pitanje)
Međutim,Novi zavjet, umjesto da podrži doktrinu o Mariji kao vazda djevici,uvjerava nas u nešto upravo suprotno.
Čitajući Novi zavjet vidimo više događaja u kojima su se zatekla Isusova polubraća i polusestre.
Prvi se događaj zbio nakon vjenčanja u Kani.NZ kaže da je Isus doputovao u Kafarnaum zajedno " s majkom svojom,s braćom i učenicima".
Dalje čitamo da da su nedugo zatim Kristovi protivnici pitali:"Zar on nije tesarov sin?Zar mu se majka ne zove Marija, a braća njegova:Jakov,Josip,Šimun i Juda?Zar se njegove sestre ne nalaze među nama?"
U posljednjoj godini Kristova života vidimo da su mu se njegova rođena braća podrugivala(Ivan 7,2-10).Ivan primjećuje:"Uistinu,ni braća njegova nisu vjerovala u nj".
Nešto kasnije oni su se pokajali i povjerovali u njega.Luka piše da su se nakon uzašašća apostoli sastali na molitvu " zajedno s nekim ženama,Isusovom majkom Marijom i braćom njegovom".(Djela 1,14)
Mnogo kasnije Pavao piše da je tijekom svog posjeta Jeruzalemu posjetio "Jakova,brata Gospodinovog"(Galaćanima 1,19) koji je tada već vodio jeruzalemsku crkvu.
Rimokatolički teolozi prelaze preko tih tekstova i govore da se svi oni odnose na Isusove bratiće i sestrične, a ne na njegovu pravu braću i sestre te tvrde da su Židovi braćom često nazivali i bliske rođake.
Nije doduše jasno kako to ovi teolozi znaju da Novi zavjet govori o bratićima, a ne o braći i sestrama.
Istjna je da se grčke riječi "adelphos"(brat) i "adelpha" ( sestra) mogu shvatiti i u širem smislu, ali njihovo osnovno značenje odnosi se na one koji imaju zajedničke roditelje.
Da je Sveti Duh htio da kršćani štuju Mariju ka " vazda djevicu" , tada sigurno ne bi spomenute Isusove srodnike bez objašnjenja nazivao njegovom braćom i sestrama.
Zatim, da je Sveti Duh htio reći da u pitanju nisu braća i sestre,mogao je upotrijebiti još dvije grçke riječi.Kada Pavao kaže da je Marko Barnabin nećak on koristi grčku riječ ANEPSIOS a Luka se koristi sa SUNGENIS, uopćenijom riječi za rodbinu, kako bi rekao da je Elizabeta Marijina rođakinja.
I na kraju, Matej piše da je Josip uzeo Mariju za ženu, ali je NE UPOZNA DOK NE RODI SINA.
Ono što ovaj stih implicira vrlo je jasno.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže

Zadnje uređivanje emanuel : 20.02.2017. at 20:00.
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 19:26   #327
Nije jedna Marija nego tri Marije u evandjelju,preglupo bi bilo da je u pitanju bukvalno tri žene imenom Marija i to dvije sestre Marije iz iste kuće.
To su prenesena značenja u pitanju povezano s gradivom od prije.Čisto teološka konstrukcija koju je pisac očito dobro poznavao.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 18:09   #328
Tesko je s protestantima vodit ozbiljnu teolosku raspravu.Koliko je meni poznato u aramejskom jeziku ne postoje posebne rijeci za bratica i sestricnu,nego se i za te srodnike koriste rijeci brat i sestra. I nije uopce nuzno da se u nekom biblijskom prijevodu upotrijebe posebne rijeci za ove bliske srodnike nego se moze ostavit naziv brat ili sestra kako je to ucinjeno u grckom,latinskom ili hrvatskom prijevodu. To dakle nije nikakav dokaz da je Marija imala jos djece. Apostoli Juda i Jakov bili su sinovi Alfeja koji je bio rodjeni brat sv.Josipa,dakle Isusovi bratici a ne prava braca. Ali ako neki jezik nema posebne nazive za bratica i sestricnu onda mora koristit izraze brat i sestra koji se slobodno mogu ostaviti i u prijevodima s tog jezika. I nije Duh Sveti napisao evandjelja,nego ljudi koji su u tom poslu imali samo pomoc Duha Svetoga. Jer da je Duh Sveti izravno govorio ne bi se rodoslovlje Kristovo toliko razlikovalo kod Mateja i Luke. Nek Martin Luther sad ispasta u paklu kad je tolike ljude zaveo u krivovjerje kojeg se covjek jedva moze oslobodit.
valtortianus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 19:18   #329
Quote:
valtortianus kaže: Pogledaj post
Tesko je s protestantima vodit ozbiljnu teolosku raspravu.Koliko je meni poznato u aramejskom jeziku ne postoje posebne rijeci za bratica i sestricnu,nego se i za te srodnike koriste rijeci brat i sestra. I nije uopce nuzno da se u nekom biblijskom prijevodu upotrijebe posebne rijeci za ove bliske srodnike nego se moze ostavit naziv brat ili sestra kako je to ucinjeno u grckom,latinskom ili hrvatskom prijevodu. To dakle nije nikakav dokaz da je Marija imala jos djece. Apostoli Juda i Jakov bili su sinovi Alfeja koji je bio rodjeni brat sv.Josipa,dakle Isusovi bratici a ne prava braca. Ali ako neki jezik nema posebne nazive za bratica i sestricnu onda mora koristit izraze brat i sestra koji se slobodno mogu ostaviti i u prijevodima s tog jezika. I nije Duh Sveti napisao evandjelja,nego ljudi koji su u tom poslu imali samo pomoc Duha Svetoga. Jer da je Duh Sveti izravno govorio ne bi se rodoslovlje Kristovo toliko razlikovalo kod Mateja i Luke. Nek Martin Luther sad ispasta u paklu kad je tolike ljude zaveo u krivovjerje kojeg se covjek jedva moze oslobodit.
Duh Sveti je nadahnuo pisce Evanđelja, kao i uostalom pisce cijele Biblije....a što se rodoslovlja tiče,ona nisu suprotstavljena jedno drugom jer Duh Sveti nije u koliziji sam sa sobom, već su jedno drugom neophodna za rasvjetljavanje tajne Božjeg postajanja čovjekom u njegovom Sinu.
Rodoslovno stablo u Luki prikazuje Gospodina Isusa Krista kao SINA DAVIDOVA PO TIJELU OD MARIJE( Luka 3,23-38)
Rodoslovno stablo u Mateju prikazuje Gospodina Isusa Krista kao KRALJA I MESIJU PREMA OBEĆANJU OD JOSIPA(Matej 1,1-17)
U utjevlovljenju Sina Božjega ima Marija kao i Josip u stanovito vrijeme svako svoje značenje.
Imam potrebu skrenuti ti pažnju na činjenicu da je cijela Biblija nadahnuta Riječ Božja.

2Timoteju 3,16-17

"Svako je Pismo od Boga nadahnuto i korisno za pouku,za karanje,za popravljanje i odgajanje u pravednosti,da čovjek Božji bude savršen- opremljen za svako djelo ljubavi".
Uostalom, kada bi poznavao teologiju vlastite, katoličke crkve onda bi znao da je prvom vatikanskom saboru rečeno slijedeće o Svetom Pismu-Bibliji.

"Crkva smatra ove knjige svetim i kanonskim,ali ne zbog toga što ih je ona svojom vlašću takvima proglasila nakon što su napisane po samostalnom ljudskom nahođenju,niti samo zato što sadrže nepogrešivu objavu,nego zato što je,budući da su napisane pod nadahnućem Svetoga Duha,BOG njihov pisac,te su one u tom obliku predane Crkvi"

Kanon Biblije se od četvrtog stoljeća odnosi na sadržaj svetih spisa koji su obvezujući za sve kršćane.Pa tako i za katolike.
Novi zavjet izvorno je napisan na grčkom jeziku i tu je riječ o osobitom obliku grčkog jezika; bio je to takozvani KOINE( sveopći) jezik, koji je u doba nastajanja novozavjetnih spisa bio službeni i narodni jezik u širem području mediterana.Zbog toga je bio mnogo prikladniji za širenje Evanđelja nego aramejski kojim su govorili Gospodin Isus i Židovi.
Stoga ne stoje tvoje tvrdnje o aramejskom jeziku i ne koriste kao argument koji pobija moje tvrdnje o Isusovoj braći i sestrama.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 20:24   #330
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
A zapravo ti jos nista nisam rekao koliko bih mogao o BDM. Ukoliko budes želio ,reci,rado stojim na usluzi.

Kad bih ti povukao jos jednu paralelu za BDM, tek onda bi bio šokiran.

Bozji blagoslov i mir s tobom.Neka ti Gospodin, koji je put,istina i život bude uvijek blizu srcu.



Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
Evo, imam jedno pitanje za tebe glede Marije.
Premda je tijekom svije službe na zemlji Isus mogao u više navrata reći da Mariju treba posebno častiti,on to nikada nije učinio.Nikada je nije nazvao majkom, već joj se obraćao sa " ženo".
Primjerice u Luki 11,27 neka žena je doviknula :"Blago utrobi koja te nosila i prsima koje su sisao".
Na to je Isus odbio Mariji dati takvu čast i rekao:"Većma blago onima koji slušaju riječ Božju i drže je".
Drugom prilikom Isusu su rekli:"Evo, vani stoje tvoja majka i tvoja braća..."
Isus je opet odbio uzvisiti Mariju.
"Tko je moja majka, i tko su moja braća?.....tko god, naime vrši volju moga nebeskog Oca,on je moj brat,moja sestra i majka".
U Kani se obratio Mariji sa " što ja imam sa tobom ženo?" a sa križa se obratio Mariji sa " Ženo evo ti sina".
Zanima me tvoje objašnjenje obzirom da znam za kult Marije koji njegujete i koliko je uzvisujete.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 00:56   #331
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Evo, imam jedno pitanje za tebe glede Marije.
Premda je tijekom svije službe na zemlji Isus mogao u više navrata reći da Mariju treba posebno častiti,on to nikada nije učinio.Nikada je nije nazvao majkom, već joj se obraćao sa " ženo".
Primjerice u Luki 11,27 neka žena je doviknula :"Blago utrobi koja te nosila i prsima koje su sisao".
Na to je Isus odbio Mariji dati takvu čast i rekao:"Većma blago onima koji slušaju riječ Božju i drže je".
Drugom prilikom Isusu su rekli:"Evo, vani stoje tvoja majka i tvoja braća..."
Isus je opet odbio uzvisiti Mariju.
"Tko je moja majka, i tko su moja braća?.....tko god, naime vrši volju moga nebeskog Oca,on je moj brat,moja sestra i majka".
U Kani se obratio Mariji sa " što ja imam sa tobom ženo?" a sa križa se obratio Mariji sa " Ženo evo ti sina".
Zanima me tvoje objašnjenje obzirom da znam za kult Marije koji njegujete i koliko je uzvisujete.
kult Marije kažeš? Vjerujem da nisi svjestan što znači riječ ŽENO!

Upravo me tražiš da obranim dogmu o Mariji kao Majci svih živih biča , a da nisi ni svjestan da me to tražiš.


ŽENO!

-Eva.

Postanak 2:23 Nato čovjek reče: Gle, evo kosti od mojih kostiju,mesa od mesa mojega!
Ženom neka se zove,od čovjeka kad je uzeta!

Adam dijeli isto tijelo sa Evom i naziva je Ženom.

-Nova Eva.

Ivan 2:4 Kaže joj Isus: Ženo, što ja imam s tobom? Još nije došao moj čas!

Isus i Marija dijele isto tijelo i sada novi Adam naziva novu Evu, Ženom.

Eva potiče Adama na prvi zli čin , nova Eva potiče novog Adama na prvi slavan čin.


Zašto su prvi krščani(uključujuči i apostole) prepoznali Mariju kao novu Evu i kao Majku svih naroda?

Ivan 19:26 Kad Isus vidje majku i kraj nje učenika kojega je ljubio, reče majci: Ženo! Evo ti sina!« Zatim reče učeniku: Evo ti majke!




Postanak 3:15 Neprijateljstvo ja zamećem između tebe i žene,između roda tvojeg i roda njezina,on će ti glavu satirati,a ti ćeš mu vrebati petu.

Otkrivenje 12:17 I razgnjevi se Zmaj na Ženu pa ode i zarati se s ostatkom njezina potomstva, s onima što čuvaju Božje zapovijedi i drže svjedočanstvo Isusovo.


Postanak 3: 20 Svojoj ženi čovjek nadjene ime Eva, jer je majka svima živima.

Sad kad znaš što misli Isus kad joj kaže ,ženo , što ona postaje svima živima kad Isus kaže ,Ženo evo ti sina,i učeniku ,evo ti majke, a znajuči da je Eva majka svim živima?!

Da li misliš da evanđelist Ivan ,koji je bio Isusov ljubljeni učenik i naj veči teolog novog zavjeta,nije znao kakvu dragocijenost mu Isus prepušta.(Majku svih živih bića?)


Ivan je itekako znao i rani krščani su znali!


Pitaš se da li je Marija nova Eva?

Eva - kosti od kostiju i meso od mesa
Marija-kosti od kostiju i meso od mesa
Adam naziva Evu Ženom!
Isus naziva Mariju Ženom!
Eva-poslušala lošeg anđela
Marija-poslušala dobrog anđela
Eva-potakla Adama na prvi zli čin
Marija-potakla Isusa na prvi slavan čin(Svadba u Kani)
Eva-Prokleta zbog nevjere
Marija-Blažena jer je povjerovala
Kroz Evu došao grijeh i smrt
Kroz Mariju došla slava i život
Eva-Majka svih živih bića
Marija-Majka svih učenika koji vjeruju u Boga i drže se svjedočanstva Isusovih(Majka Crkve)
Eva - Žena i potomci imaju neprijateljstvo sa Sotonom
Marija-Sotona(Zmaj), u ratu sa ženom i potomcima



Sjeti se iz mog prijašnjeg posta o kovčegu staroga saveza i kovčegu novoga saveza!

Ivan u otkrivenju počinje opisivat kovčeg saveza i onda samo odjednom ,stane i prebacuje se u opis koga,ŽENE!


Marija -ŽENA-Kovčeg Novoga Saveza!

Kovčeg staroga saveza -čist i neokaljan(Grešno čovječanstvo ga nije smjelo doticati!
Marija -Kovčeg novoga saveza-čista i neokaljana(Dogma o bezgrešnom začeću i vječnoj nevinosti)

Adam stvoren bez istočnog grijeha
Eva stvorena bez istočnog grijeha

Novi Adam(Isus) bez istočnog grijeha
Nova Eva(Marija) bez istočnog grijeha

Adam i Eva imali mogučnost da ne umru

Isus uzašao na nebo!
Što je s Marijom???ŽENO(dogma o Marijinom uznesenju)

Enoh i Ilija su uzneseni na nebo...Bi li Isus učinio išta manje za svoju Majku/Ženu? Psalam 132:8 Ustani, o Jahve, pođi k svom počivalištu,ti i Kovčeg sile tvoje!



Još jedna bitna stvar!

Luka 1:32 Njemu će Gospodin Bog dati prijestolje Davida, oca
njegova.

Jedinstvena (univerzalna) linija, trona Davida, je njegov odnos s Majkom.(Majka je Kraljica) Psalam 45:9 ,1Kraljevima 2:17-20 ,Jeremija 29:2. i mnogi drugi.

1Kraljevima 2:19 Kada, dakle, uđe Bat-Šeba kralju Salomonu da govori o Adoniji, ustade kralj i pođe joj ususret, pokloni se pred njom, zatim sjede na svoje prijestolje i zapovjedi te namjestiše sjedalicu za kraljicu majku, i ona mu sjede s desne strane. Tada mu reče: Nešto bih zaiskala od tebe, nemoj me odbiti. Kralj joj odgovori: Traži, majko, jer te neću odbiti.

Kraljica(Marija) nije samo Majka, već i advokat svih ljudi! I upravo zato Isus u Kani na vjenčanju govori Mariji "ŽENO" ,da ljudi znaju upravo po ovome što sam ti opisao, da ta riječ, ženo, je izjednačava sa Evom(Majkom svih ljudi/Kovčegom novog saveza) i upravo kao što Kralj Solomon ne može odbiti Majku,tako niti Isus na toj istoj svadbi ne može odbiti majku.(Nadam se da si svjestan da je Isus učinio svoj prvi veliki čin u Kani, na nagovor majke Marije, iako njegovo vrijeme nije još došlo!)


Eto,prijatelju,sad ti meni reci ,što znači ŽENO?!(da li je Isus pogrđuje ovim nazivom, ili nam želi nešto kazati, od značaja za cijelo čovječanstvo).
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 01:40   #332
Žena okupana suncem koja ima teške porodiljne muke nije djevica Marija jer Marija je oslobođene istočnog grijeha pa i time muka pri porodu.A niti dečko kojeg rađa Isus jer taj dečko žezlom silom vlada na zemlji a Isus nije vladao ničim na zemlji tako barem dogma kaže jer njegovo kraljevstvo nije zemaljsko.No ne smeta vas prodavati maglu ljudima očigledno..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 10:45   #333
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Žena okupana suncem koja ima teške porodiljne muke nije djevica Marija jer Marija je oslobođene istočnog grijeha pa i time muka pri porodu.A niti dečko kojeg rađa Isus jer taj dečko žezlom silom vlada na zemlji a Isus nije vladao ničim na zemlji tako barem dogma kaže jer njegovo kraljevstvo nije zemaljsko.No ne smeta vas prodavati maglu ljudima očigledno..
Dragi Eli,

Prvo

Nedostatak porođajnih boli kod Djevice Marije nije definirana dogma. I nema govora zašto bi dogma o Bezgrešnom začeću nužno povlačila nedostatak tih porođajnih boli.

Slično, smrt je kazna za grijeh, pa opet je Isus, iako bez grijeha, umro. Da ne govorimo kako su Isus i Marija na razne načine patili za života.

Drugo

Opis porođajnih muka u otkrivenju kod žene se odnosi na duhovno rađanje Crkve,koje Blažena Djevica Marija.... rađa za Nebo preko Crkve.

To je duhovni boj,koji nastupa u mističnom tijelu Kristovu koji je Crkva,a koji će biti napadan od Sotone do kraja vremena.

Dakle to je metafora, i odnosi se na Božije izabranike koje sotona na zemlji napada...

Da ti objasnim muke koje se događaju pri tom rađanju kroz BDM.

Crkva biva napadana
Gnjev ljudi čim se spomene Papa,svečenici,kler...
Na spomen Isusova imena,svi se razgnjeve
Progoni i patničke smrti krščana

I razgnjevi se Zmaj na Ženu pa ode i zarati se s ostatkom njezina potomstva, s onima što čuvaju Božje zapovijedi i drže svjedočanstvo Isusovo.

Kao što su pobunjeni anđeli u Nebu željeli sjesti na Božje prijestolje i biti veći od Boga, a znamo da su zbačeni s neba na Zemlju od strane Sv. Mihaela.... tako će željeti sjesti na Božje Prijestolje u Crkvi na Zemlji.

Ovo su te porođajne muke koje su opisane u Otkrivenju kod BDM.

Ono što čitamo dalje,o muškiću, koji će vladati svim narodima palicom gvozdenom,je upravo ono što će se dogoditi nakon svih ovih muka...
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.

Zadnje uređivanje zoki0307 : 22.02.2017. at 11:10.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 15:56   #334
Dopusti da i ja odgovorim na ovo tvoje pitanje. Ali nikad ne mozemo dobit prave odgovore na kriva pitanja.A u ovom slucaju pitanje je postavljeno na krivi nacin: "Zasto Isus u danim prilikama nije proslavio svoju Majku"? Jer Isus je u vise navrata na velicanstveni nacin iskazao cast i slavu svojoj presvetoj i preuzvisenoj Majci,uzdigao ju iznad svih svetaca i svih andjela i proglasio ju suotkupiteljicom svijeta,ali to jednostavno nije ostalo zapisano u nijednom evandjelju. Jer ono sto je zapisano u evandjeljima nije ni 1% od svega sto je Isus govorio i cinio.To potvrdjuje i sv.Ivan kad kaze:" A Isus je ucinio i mnoga druga djela.I kad bi se to potanko popisalo,mislim da ni sav svijet ne bi mogao obuhvatit knjige koje bi trebalo napisati".Isus je dakle u vise navrata i veoma svecano govorio o svojoj presvetoj Majci,o cistilistu,o stovanju svetaca,o sakramentima,o limbu,o papi i o drugim vaznim istinama katolicke vjere,ali evandjelisti nisu to zabiljezili u svojim evandjeljima a nisu ni mogli nakon toliko vremena tocno ponovit sve Isusove govore. Evandjelja su samo veoma kratki sazetak Isusovog nauka i zivota. Isus je odrzao stotine govora koje ni jedan evandjelist nije zapisao,a oni govori koji su zapisani veoma su skraceni i doneseni samo u glavnim crtama. Ne znam kako to protestanti ne mogu shvatit. Oni pristupaju Svetom pismu kao da je to neki katekizam u kojem su sustavno izlozene sve istine vjere.Dakle,postavljeno je krivo pitanje na koje se dosljedno ne moze dati pravi odgovor. Pravo bi pitanje bilo:"Zasto evandjelisti nisu sve to zapisali"? Kao prvo,oni se nakon 15 i vise godina nisu nikako mogli sjecati svih Isusovih govora niti ih tocno reproducirati.Tko bi od nas mogao tocno ponoviti jedan govor kojeg je slusao prije 15 ili vise godina?Kao drugo,oni nisu ni smatrali da je to potrebno jer su apostoli usmeno predali prvoj Crkvi sve sto treba vjerovati.Kao trece,oni nisu racunali na to da ce se nakon 15 stoljeca u Kristovoj Crkvi pojaviti jedan redovnik koji ce odbacit sve istine vjere koje nisu izricito zapisane u Bibliji. Jer da su na to racunali,mozda bi i vise toga zapisali. Ali Bog se pobrinio u ovim posljednjim vremenima da ponovno objavi preko Marije Valtorte sve ono sto evandjelisti nisu zapisali. To velicanstveno djelo nazvano je Spjev o Bogocojeku,a u novim izdanjima ima prikladan naziv 'Evandjelje kako mi je bilo objavljeno'. Tako smo dobili cjelovito i savrseno evandjelje sa svim onim govorima koje evandjelisti nisu zapisali,najsavrseniji prikaz Isusovog zivota i nauka i usudim se reci nakon Biblije najvece teolosko djelo ikad napisano u cijeloj povijesti svijeta. I Summa theologiae sv.Tome je slama u usporedbi s ovim Djelom.Neka protestanti sad nauce iz tih objava sto je sve Isus govorio i neka se pomocu tog neprocjenjivog Bozjeg dara vrate u krilo svete Katolicke crkve. Vise nemaju nikakvog izgovora za svoje bezbozne i neshvatljive hereze koje kvare i dusu i razum. Neka je vjecna slava presvetom Trojstvu sto je u ovim posljednjim i najgorim vremenima objavio nepoznate epizode iz zivota Isusa i Marije da bi vjernici posljednjih vremena imali sigurno svjetlo u sve vecoj tami ovog propalog svijeta.
valtortianus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 18:35   #335
Quote:
valtortianus kaže: Pogledaj post
Dopusti da i ja odgovorim na ovo tvoje pitanje. Ali nikad ne mozemo dobit prave odgovore na kriva pitanja.A u ovom slucaju pitanje je postavljeno na krivi nacin: "Zasto Isus u danim prilikama nije proslavio svoju Majku"? Jer Isus je u vise navrata na velicanstveni nacin iskazao cast i slavu svojoj presvetoj i preuzvisenoj Majci,uzdigao ju iznad svih svetaca i svih andjela i proglasio ju suotkupiteljicom svijeta,ali to jednostavno nije ostalo zapisano u nijednom evandjelju. Jer ono sto je zapisano u evandjeljima nije ni 1% od svega sto je Isus govorio i cinio.To potvrdjuje i sv.Ivan kad kaze:" A Isus je ucinio i mnoga druga djela.I kad bi se to potanko popisalo,mislim da ni sav svijet ne bi mogao obuhvatit knjige koje bi trebalo napisati".Isus je dakle u vise navrata i veoma svecano govorio o svojoj presvetoj Majci,o cistilistu,o stovanju svetaca,o sakramentima,o limbu,o papi i o drugim vaznim istinama katolicke vjere,ali evandjelisti nisu to zabiljezili u svojim evandjeljima a nisu ni mogli nakon toliko vremena tocno ponovit sve Isusove govore. Evandjelja su samo veoma kratki sazetak Isusovog nauka i zivota. Isus je odrzao stotine govora koje ni jedan evandjelist nije zapisao,a oni govori koji su zapisani veoma su skraceni i doneseni samo u glavnim crtama. Ne znam kako to protestanti ne mogu shvatit. Oni pristupaju Svetom pismu kao da je to neki katekizam u kojem su sustavno izlozene sve istine vjere.Dakle,postavljeno je krivo pitanje na koje se dosljedno ne moze dati pravi odgovor. Pravo bi pitanje bilo:"Zasto evandjelisti nisu sve to zapisali"? Kao prvo,oni se nakon 15 i vise godina nisu nikako mogli sjecati svih Isusovih govora niti ih tocno reproducirati.Tko bi od nas mogao tocno ponoviti jedan govor kojeg je slusao prije 15 ili vise godina?Kao drugo,oni nisu ni smatrali da je to potrebno jer su apostoli usmeno predali prvoj Crkvi sve sto treba vjerovati.Kao trece,oni nisu racunali na to da ce se nakon 15 stoljeca u Kristovoj Crkvi pojaviti jedan redovnik koji ce odbacit sve istine vjere koje nisu izricito zapisane u Bibliji. Jer da su na to racunali,mozda bi i vise toga zapisali. Ali Bog se pobrinio u ovim posljednjim vremenima da ponovno objavi preko Marije Valtorte sve ono sto evandjelisti nisu zapisali. To velicanstveno djelo nazvano je Spjev o Bogocojeku,a u novim izdanjima ima prikladan naziv 'Evandjelje kako mi je bilo objavljeno'. Tako smo dobili cjelovito i savrseno evandjelje sa svim onim govorima koje evandjelisti nisu zapisali,najsavrseniji prikaz Isusovog zivota i nauka i usudim se reci nakon Biblije najvece teolosko djelo ikad napisano u cijeloj povijesti svijeta. I Summa theologiae sv.Tome je slama u usporedbi s ovim Djelom.Neka protestanti sad nauce iz tih objava sto je sve Isus govorio i neka se pomocu tog neprocjenjivog Bozjeg dara vrate u krilo svete Katolicke crkve. Vise nemaju nikakvog izgovora za svoje bezbozne i neshvatljive hereze koje kvare i dusu i razum. Neka je vjecna slava presvetom Trojstvu sto je u ovim posljednjim i najgorim vremenima objavio nepoznate epizode iz zivota Isusa i Marije da bi vjernici posljednjih vremena imali sigurno svjetlo u sve vecoj tami ovog propalog svijeta.
Blb,bla,bla....ovoliku količinu nebuloza nisam imao prilike odavno čuti.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 23:00   #336
Sad si pokazao da si pravi protestant. Jel mislis da je jedan propali redovnik bolje razumio sveto pismo od svih katolickih teologa i svetaca?
valtortianus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 06:03   #337
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post

Prvo
I osnovno - što bi Isusova majka rekla kad bi vas čula što sve diskutirate o njoj (!)

I
tko bi bio na njenoj strani (dal njena duhovna braća ili tamuzovi učenici, što misliš?)



pitanje tebi, katolički vjeroučitelju : koji ti je pop rekao da je Marija svog sina vidjela ubijenog na križu? - hajde! - imenuj tog popa pa da više završimo štoriju s "križem"!
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 11:58   #338
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
I osnovno - što bi Isusova majka rekla kad bi vas čula što sve diskutirate o njoj (!)
S obzirom da utvrđujemo što je Istina a što ne,vjerujem da je jako zadovoljna.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
I
tko bi bio na njenoj strani (dal njena duhovna braća ili tamuzovi učenici, što misliš?)
Na njenoj strani su svi oni koji su dijelom Crkve, a kojoj je ona Majka.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
pitanje tebi, katolički vjeroučitelju : koji ti je pop rekao da je Marija svog sina vidjela ubijenog na križu? - hajde! - imenuj tog popa pa da više završimo štoriju s "križem"!
“Ako ne vidim na njegovim rukama biljeg čavala i ne stavim svoj prst u mjesto čavala...

Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke!

Nevjerni Toma govori da će povjerovati u Isusovo uskrsnuće kad vidi i stavi prst u mjesto gdje su bili čavli (množina) na rukama.

Kod vješanja čovjeka na stup, dovoljno je probiti dlanove jednim čavlom.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 23:07   #339
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
kult Marije kažeš? Vjerujem da nisi svjestan što znači riječ ŽENO!

Upravo me tražiš da obranim dogmu o Mariji kao Majci svih živih biča , a da nisi ni svjestan da me to tražiš.


ŽENO!

-Eva.

Postanak 2:23 Nato čovjek reče: Gle, evo kosti od mojih kostiju,mesa od mesa mojega!
Ženom neka se zove,od čovjeka kad je uzeta!

Adam dijeli isto tijelo sa Evom i naziva je Ženom.

-Nova Eva.

Ivan 2:4 Kaže joj Isus: Ženo, što ja imam s tobom? Još nije došao moj čas!

Isus i Marija dijele isto tijelo i sada novi Adam naziva novu Evu, Ženom.

Eva potiče Adama na prvi zli čin , nova Eva potiče novog Adama na prvi slavan čin.


Zašto su prvi krščani(uključujuči i apostole) prepoznali Mariju kao novu Evu i kao Majku svih naroda?

Ivan 19:26 Kad Isus vidje majku i kraj nje učenika kojega je ljubio, reče majci: Ženo! Evo ti sina!« Zatim reče učeniku: Evo ti majke!




Postanak 3:15 Neprijateljstvo ja zamećem između tebe i žene,između roda tvojeg i roda njezina,on će ti glavu satirati,a ti ćeš mu vrebati petu.

Otkrivenje 12:17 I razgnjevi se Zmaj na Ženu pa ode i zarati se s ostatkom njezina potomstva, s onima što čuvaju Božje zapovijedi i drže svjedočanstvo Isusovo.


Postanak 3: 20 Svojoj ženi čovjek nadjene ime Eva, jer je majka svima živima.

Sad kad znaš što misli Isus kad joj kaže ,ženo , što ona postaje svima živima kad Isus kaže ,Ženo evo ti sina,i učeniku ,evo ti majke, a znajuči da je Eva majka svim živima?!

Da li misliš da evanđelist Ivan ,koji je bio Isusov ljubljeni učenik i naj veči teolog novog zavjeta,nije znao kakvu dragocijenost mu Isus prepušta.(Majku svih živih bića?)


Ivan je itekako znao i rani krščani su znali!


Pitaš se da li je Marija nova Eva?

Eva - kosti od kostiju i meso od mesa
Marija-kosti od kostiju i meso od mesa
Adam naziva Evu Ženom!
Isus naziva Mariju Ženom!
Eva-poslušala lošeg anđela
Marija-poslušala dobrog anđela
Eva-potakla Adama na prvi zli čin
Marija-potakla Isusa na prvi slavan čin(Svadba u Kani)
Eva-Prokleta zbog nevjere
Marija-Blažena jer je povjerovala
Kroz Evu došao grijeh i smrt
Kroz Mariju došla slava i život
Eva-Majka svih živih bića
Marija-Majka svih učenika koji vjeruju u Boga i drže se svjedočanstva Isusovih(Majka Crkve)
Eva - Žena i potomci imaju neprijateljstvo sa Sotonom
Marija-Sotona(Zmaj), u ratu sa ženom i potomcima



Sjeti se iz mog prijašnjeg posta o kovčegu staroga saveza i kovčegu novoga saveza!

Ivan u otkrivenju počinje opisivat kovčeg saveza i onda samo odjednom ,stane i prebacuje se u opis koga,ŽENE!


Marija -ŽENA-Kovčeg Novoga Saveza!

Kovčeg staroga saveza -čist i neokaljan(Grešno čovječanstvo ga nije smjelo doticati!
Marija -Kovčeg novoga saveza-čista i neokaljana(Dogma o bezgrešnom začeću i vječnoj nevinosti)

Adam stvoren bez istočnog grijeha
Eva stvorena bez istočnog grijeha

Novi Adam(Isus) bez istočnog grijeha
Nova Eva(Marija) bez istočnog grijeha

Adam i Eva imali mogučnost da ne umru

Isus uzašao na nebo!
Što je s Marijom???ŽENO(dogma o Marijinom uznesenju)

Enoh i Ilija su uzneseni na nebo...Bi li Isus učinio išta manje za svoju Majku/Ženu? Psalam 132:8 Ustani, o Jahve, pođi k svom počivalištu,ti i Kovčeg sile tvoje!



Još jedna bitna stvar!

Luka 1:32 Njemu će Gospodin Bog dati prijestolje Davida, oca
njegova.

Jedinstvena (univerzalna) linija, trona Davida, je njegov odnos s Majkom.(Majka je Kraljica) Psalam 45:9 ,1Kraljevima 2:17-20 ,Jeremija 29:2. i mnogi drugi.

1Kraljevima 2:19 Kada, dakle, uđe Bat-Šeba kralju Salomonu da govori o Adoniji, ustade kralj i pođe joj ususret, pokloni se pred njom, zatim sjede na svoje prijestolje i zapovjedi te namjestiše sjedalicu za kraljicu majku, i ona mu sjede s desne strane. Tada mu reče: Nešto bih zaiskala od tebe, nemoj me odbiti. Kralj joj odgovori: Traži, majko, jer te neću odbiti.

Kraljica(Marija) nije samo Majka, već i advokat svih ljudi! I upravo zato Isus u Kani na vjenčanju govori Mariji "ŽENO" ,da ljudi znaju upravo po ovome što sam ti opisao, da ta riječ, ženo, je izjednačava sa Evom(Majkom svih ljudi/Kovčegom novog saveza) i upravo kao što Kralj Solomon ne može odbiti Majku,tako niti Isus na toj istoj svadbi ne može odbiti majku.(Nadam se da si svjestan da je Isus učinio svoj prvi veliki čin u Kani, na nagovor majke Marije, iako njegovo vrijeme nije još došlo!)


Eto,prijatelju,sad ti meni reci ,što znači ŽENO?!(da li je Isus pogrđuje ovim nazivom, ili nam želi nešto kazati, od značaja za cijelo čovječanstvo).
Problem u takvoj teologiji jeste da se donosi proizvoljan,pogrešan zaključak i onda se na temelju takvog pogrešnog zaključka gradi tzv.teologija koja ima za zadatak opravdati kult Marije koji se gradi u KC.
Primjerice, stihovi u kojima Isus govori o Mariji kao ženi a ne obraća joj se sa "majko" vrlo jasno govore da je duhovno jedinstvo s njim, koje proizlazi iz pokornisti i zajedništvu s Bogom,mnogo važnije od srodstva temeljenog na tjelesnoj povezanosti.Pavao izražava isto to kada za Gospodina Isusa kaže:"
Ako smo do sada poznavali Krista po tijelu,sad ga više tako ne poznajemo".
2Korinćanima 5,16
Protivno Kristovom primjeru, Rimokatolička crkva koristi svaku priliku da uzvisi Mariju.Poznat je latinski aksiom RKC " De Maria Nunquam Satis" ...
Nadalje u stihu iz Postanka 3,15 "... on će ti glavu satirati" stih izriće proroštvo o Kristovoj – a ne Marijinoj - pobjedi nad Sotonom.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 00:24   #340
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Problem u takvoj teologiji jeste da se donosi proizvoljan,pogrešan zaključak i onda se na temelju takvog pogrešnog zaključka gradi tzv.teologija koja ima za zadatak opravdati kult Marije koji se gradi u KC.
Primjerice, stihovi u kojima Isus govori o Mariji kao ženi a ne obraća joj se sa "majko" vrlo jasno govore da je duhovno jedinstvo s njim, koje proizlazi iz pokornisti i zajedništvu s Bogom,mnogo važnije od srodstva temeljenog na tjelesnoj povezanosti.Pavao izražava isto to kada za Gospodina Isusa kaže:"
Ako smo do sada poznavali Krista po tijelu,sad ga više tako ne poznajemo".
2Korinćanima 5,16
Protivno Kristovom primjeru, Rimokatolička crkva koristi svaku priliku da uzvisi Mariju.Poznat je latinski aksiom RKC " De Maria Nunquam Satis" ...
Nadalje u stihu iz Postanka 3,15 "... on će ti glavu satirati" stih izriće proroštvo o Kristovoj – a ne Marijinoj - pobjedi nad Sotonom.

Trebao si do sada shvatit , NZ se ne može tumačiti bez SZ ,i sve što je Bog stvarao u SZ, ostvaruje se u NZ.

Ovi dokazi što ti ih sad stavljam su zadnje što ih osobno tebi iznosim i vjerujem da prestajem sa ovom prepiskom.




SZ Postanak 1.1[/B] U Početku... ----- NZ Ivan 1.1 [/B]U početku...

Postanak i Ivanovo evanđelje započinju isto...

I Ivan nastavlja...

NZ Ivan 1.5 i svjetlo u tami svijetlii tama ga ne obuze.
SZ Postanak 1.4 I vidje Bog da je svjetlost dobra; i rastavi Bog svjetlost od tame.

I Ivan nastavlja...

NZ Ivan 1.32-33 Promatrao sam Duha gdje s neba silazi kao golub i ostaje na njemu...onaj koji me posla vodom krstiti...
SZ Postanak 1.2 ... i duh Božji lebdio je nad vodama.

I nastavlja

Ivan spominje mesiju 1 dan ; Postanak 1 dan
Ivan 1.29 sutradan 2 dan ;Postanak 2 dan
Ivan 1.35 sutradan 3 dan ;Postanak 3 dan
Ivan 1.43 sutradan 4 dan ;Postanak 4 dan
...
...
Ivan 2.1 Trećeg dana bijaše svadba u Kani Galilejskoj.;Postanak 7 dan

I Ivan nastavlja...

NZ Kaže joj Isus: Ženo, što ja imam s tobom? Još nije došao moj
čas!
SZ Nato čovjek reče: Gle, evo kosti od mojih kostiju,mesa od mesa mojega!Ženom neka se zove,od čovjeka kad je uzeta!


Suma sumarum!

U početku/U Početku
Svijetlo i mrak/Svijetlo i mrak
Duh Sveti nad vodama/Duh Sveti nad vodama
7 dana/7 dana
Adam i Eva/Isus i Marija

Samo razmisli na tren,Adam(stvorenje) ,Eva(stvorenje)--- Isus(Kralj nebeski), I Marija(K?????? N??????)

Božji blagoslov ti želim i izvinjavam se ako si se našao uvrijeđen ičim s moje strane.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.