Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2008., 08:34   #81
blokada poduzeća

akoje poduzeće u blokadi ( PDV, porez na dobit...)računa 5 godina, kakvi su rokovi zastare
starikapetan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 18:48   #82
Kredit, hipoteka, ovrha...? (pitanje)

Ukoliko sam dobro shvatio sto trebam saznat... Ako osovba ima hiptekarni kredit na stan kod jedne banke (koji uredno otplacuje) moze li druga banka izvrsiti ovrhu nad tim stanom zbog neplacanja kredita kod njih?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 10:51   #83
Primjer:
osoba digla kredit za automobil, otplaćivala neko vrijeme, dobila otkaz u firmi i više ne može plaćati rate.
Nema prihoda (NINJA), nema nikakve imovine osim automobila.
Dođe banka i uzme automobil. Budući da je kriza, proda ga za x novaca, a dug banci je iznosi xy novaca.
Da li banka, nakon što je oduzela automobil (jedinu imovinu), ali se nije uspjela do kraja naplatiti, da li dakle razliku duga koji je ostao može potraživati od dužnika (čekati da se ponovno zaposli da mu sjedne na plaću), da li u takvom slučaju nastupa zastara te nakon kog vremena?
Da li se isti postupak radi i kada osoba ne može vraćati kredit za stan? Banka napravi ovrhu stana, proda ga po puno manjoj cijeni od iznosa i za ostatak i dalje tereti dužnika? Koliko? Doživotno?
__________________
kraj tunela je odmah iza zavoja...
romanticna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 00:14   #84
Kredit za auto

Pitanje, sto ako se sklopi dogovor za kredit, za koji nisu potrebni jamci, na recimo pet godina, i ti vise ne zelis placat auto? jel ti ga uzmu? ili sto ako ti auto slupas a nemas kasko?kako se to naplacuje?
famozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 08:39   #85
Ma, ostaviš si ga. Kaj sad! Nemreš plaćat - nemreš plaćat.



Imaš odgovora i odgovora na takva i slična pitanja i mislim da ti se neće svidjeti.
Frish is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 10:18   #86
ja zaista ne zelim placati rate kredita (??!?)
mopzda ako im to lijepo objasnim , mozda mi ga oproste??

famozni , banka ti na taj kredit sasvim lijepe kamate uzima i budi siguran da se nece odreci svoje zarade
s druge strane , auto je tvoj i ti s njim mozes raditi sto god hoces
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 10:22   #87
Quote:
famozni kaže: Pogledaj post
kako se to naplacuje?

Ovrhom.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 15:01   #88
a ha, hvala, lijepa na odgovoru.. ma nisam jos u toj situaciji hehe. samo me zanimalo.
famozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 16:44   #89
A što u slučaju ako banka ne može naplatiti ovrhu od plaće i tekućeg zbog prezaduženosti, da li zbog ovrhe dolaze u kuću i uzimaju stvari?
ovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 17:34   #90
Quote:
ovnica kaže: Pogledaj post
A što u slučaju ako banka ne može naplatiti ovrhu od plaće i tekućeg zbog prezaduženosti, da li zbog ovrhe dolaze u kuću i uzimaju stvari?
da, pri ovrsi se popisuju stvari iz kuće i daju na aukciju, ostavljaju se samo najosnovnije, krevet, peć i sl.
__________________
Gradski mačak ide kroz život : "Per aspera ad astra!",
a seoski : " Kroz čičke do pi... !!!
~hellena~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 18:27   #91
postupak ovrhe

postavio sam pitanje na legalis ali nitko ne odgovara pa evo da pitam Vas ovdje koji vise znate o tome.... naime imam nekoliko kazni neplacenih od prije pola godine, krecu se negdje oko 4000kn, i dolazi meni doma neki dan jedan papir i pise mi da ako neplatim to, jos neke troskove i slicno da ce mi se pokrenuti postupak ovrhe ...i sad mene zanima dali meni oni mogu dignuti novac sa tekuceg a imam na njemu vise novaca od kazene, ali nemam stalnih primanja,
Unaprijed hvala
diamond3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 19:54   #92
Quote:
diamond3 kaže: Pogledaj post
postavio sam pitanje na legalis ali nitko ne odgovara pa evo da pitam Vas ovdje koji vise znate o tome.... naime imam nekoliko kazni neplacenih od prije pola godine, krecu se negdje oko 4000kn, i dolazi meni doma neki dan jedan papir i pise mi da ako neplatim to, jos neke troskove i slicno da ce mi se pokrenuti postupak ovrhe ...i sad mene zanima dali meni oni mogu dignuti novac sa tekuceg a imam na njemu vise novaca od kazene, ali nemam stalnih primanja,
Unaprijed hvala
Mogu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 22:23   #93
Quote:
~hellena~ kaže: Pogledaj post
da, pri ovrsi se popisuju stvari iz kuće i daju na aukciju, ostavljaju se samo najosnovnije, krevet, peć i sl.
Stan nije moj, kako ću dokazati da i stvari nisu moje već od roditelja?
ovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 12:34   #94
znaci mogu mi dignuti novac sa tekuceg ako neplatim te kazne, pa jeli postoji ikoji nacin da drzim novce na svom imenu na banci a da mi nemogu dignuti, mogu li na stednoj, mogu li uplatit na svoj ziro racun ??? i jesu li to sve banku u nekoj vezi s drzavom pa da drzava preko njih naplaciva sebe, ili ima neka neovisna banka preko koje drzava nemoze se naplatit, pa da se na njoj mogu drzati pare
diamond3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 15:55   #95
Quote:
ovnica kaže: Pogledaj post
Stan nije moj, kako ću dokazati da i stvari nisu moje već od roditelja?
nikako, sve što je u stanu se smatra tvojim koliko ja znam, jedino da fizički odneseš stvari iz stana
__________________
Gradski mačak ide kroz život : "Per aspera ad astra!",
a seoski : " Kroz čičke do pi... !!!
~hellena~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 04:14   #96
banalnost zakona?

ovako. tražim 'laički' odgovor ljudi koji su upoznati s raznim pravnim situacijama te bilo koga tko pročita ovaj post.
hipotetički ću se izražavati u nekim dijelovima jer preispitujem banalnost zakona općenito. inače, situacija istinita.
1. s djelatnikom neke tvrtke potpišem ugovor kojim se obvezujem na 2-godišnje plaćanje dotične usluge (oni meni to, ja njima toliko)
2. račun nakog nekog vremena ispadne ne onakav kakav je ugovorom bio definiran (npr.koliko god koristio tu uslugu pretplata na nju iznosi 400kn) nego 6-7 puta veći, iz razloga koji ''postoji'', a ni u jednom dijelu nije naveden u ugovoru, niti mi ga je djelatnik usmenim putem prenio.
3. ja ne plaćam račune, niti poduzimam ikakvu akciju. računi dolaze na neku adresu gdje uopće ne živim niti sam prijavljen na njoj, ali tu dolazi jer je djelatnik meni vjerovao na riječ da nemam sad tu potvrdu, ali da sve štima... imam dvojno državljanstvo. stanodavac neće da me prijavi u podstanarskom stanu. nemam rodbine kod koje se mogu prijaviti.. adresa na koju stižu računi je netko zamislimo koga ja uopće ne poznajem, bezveze sam rekao adresu, on je zapisao. (njegov propust, ne)
osoba (ja) koja je potpisala ugovor kao dokaz identiteta je priložila putovnicu. Djelatnik je blizak sa osobom koja je potpisala ugovor. Za svaki sklopljeni ugovor dobije po 250kn... njemu je u interesu nagovoriti ljude da potpišu, sakriti neke dijelove... on je takoreći mogao uzeti moju putovnicu iz mog stana, uzeti podatke s nje, lažirati moj potpis (tko kaže da sam se ja potpisao), napraviti prijevaru koju ja ne mogu nikako dokazati. I račun mora biti naplaćen. Tko će platiti račun? Evo ja neću prijaviti boravište u Hr nikako, raditi ću na crno, tko će to dokazati... Šta će nekoj bakici ući u stan (ta adresa) i uzeti joj jedini tv koji ima da naplate dug? Šta ću ići u zatvor? ok evo ići ću. Šta će tako naplatiti dug? Da pobjegnem iz države, pa da radi tih par tisućica traže moje izručenje? Šta će me u zatvor tjerati da prisilno radim? Evo ja ću leći na pod i ništa neću raditi. Neka me tuku, šipkama, strujom, el.stolicom, ja ću biti kao živi mrtvac... drvo ću biti...
Ne kužim. Prevaren sam. Neću uopće reagirati na to. Niti probati dokazivati da sam nevin. Bit je u naplati duga. Evo ja sam DRVO, NEMAM NIŠTA, ŽIVIM NA ULICI, RETARDIRAN SAM, NIŠTA NE MOGU RADITI OSIM STAJATI I TUPITI U PRAZNO. kaj će mi? Molim vas. Netko s dobrim argumentima. Imam ih još. Kakav zakon stoji na mojoj strani, osim moralnog.. Mogu i ja biti nemoralan, evo prljavo ćemo se igrati. Ja ću glumiti retardiranu osobu, senilnu, šizofreničara... Kad dođu npr.negdje gdje ja živim i zvone i ja otvorim ja ću onako iskolačiti oči i početi pjevati đingl belz đingl belz... Glumiti Francuza ili na vilenjačkom pričati... Koji kurac. Da oprostite. Možemo se igrati riječima, ali ovo pravo je za kurac da oprostite. Svi ti zakoni su toliko loše osmišljeni da mi se povraća. Ili primjer, prelazim granicu...nosim 20 šteka cigareta, živio sam u štali s kravama, nemam pojma o zakonima, imam neku ispravu, pasoš...retardiran sam, ne radim, nosim kutije jer sam retardiran. I šta, plaćam kaznu, uzimaju mi kutije? Ok, uzmite kutije, ja nemam love za kaznu, ja pjevam đingl belz, ja sam retardiran. Traže da poštujem zakon koji ni oni ne znaju na pamet, koje zna netko specijaliziran samo za to... Nisu se pobrinuli da mi bude dostupan. Kažem, bio sam u štali, nemam internet, nisam išao u školu... Kažu; neznanje nije razlog nepoštivanja zakona... Oprostite molim vas. U toj točki upravo i ide sve kvragu. Ne razumijem kako poštovati nešto u što nisi upućen? Kako platiti nešto što nisi potrošio? Gdje je u meni taj osjećaj ''moranja'' zbog potpisanog ugovora, gdje je strah od ''kazne''? Ne razumijem, evo fakat. Nije me strah, neću platiti, neću se igrati odvjetnika, neću proučavati zakone... Evo idem u zatvor. i glavno pitanje glasi: TKO ĆE PLATITI RAČUN?
egoveritass is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 27.07.2009., 10:51   #97
ne ideš u zatvor
oni ovrhu pa se čeka da nešto nasljediš,a u međuvremenu idu kamate
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 11:12   #98
Ovrha - obračun kamata

Radi se o plaćanju kamata na ovrhu. Rješenje o vorsi pravomočno je od travnja 2008. g. Kamata se obračunava po stopi od 14% godišnje, a u slučaju promjene stope zateznih kamata, prema eskontnoj stopi Hrvatske narodne banke koja je vrijedila zadnjeg dana polugodišta koje je prethodilo tekučem polugodištu uvečanoj za pet postotnih poena.
Ovrha se je počela isplaćivati u svibnju obustavom 1/3 plaće.
Eh, a sada mi recite koliko će biti kamati tj. po kojoj stopi se obračunava kamata u prošloj godini, pa u ovoj, pa zavisno od obustave mjesećne plaće ...
Mirić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 11:44   #99
Quote:
~hellena~ kaže: Pogledaj post
nikako, sve što je u stanu se smatra tvojim koliko ja znam, jedino da fizički odneseš stvari iz stana

Pa nije baš tako, ako ima valjan ugovor o najmu namještenog stana, vidljivo je da stvari nisu njene
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 11:55   #100
Ovrha temeljem Nagodbe

Već postavih ovo pitanje, ali na drugom topicu...
Pa kako vidim da se na ovom topicu bavite ovrhama - evo da i vas pitam...

Ispred CZSS postignuta je Nagodba o uzdržavanju djeteta - obveza uplate minimalnog iznosa na ime uzdržavanja djeteta. Nagodba je automatski ovršni dokument. bilo da CZSS ili ja pokrećemo postupak Ovrhe, a temeljem Nagodbe kao ovršnog dokumenta, postoji problem (kojei JA ne znam riješiti, a CZSS vjerojatno zna i može...zato i inzistiram da upravo CZSS vodi postupak Ovrhe...)

Otac djeteta nije u stalnom radnom odnosu. No uredno podmiruje svoje "obveze spram života": plaća stan, hranu, odjeću, putuje (recimo u London na kazališnu predstavu...)....
Zaradu ostvaruje prevođenjem knjiga, držanjem predavanja, radionica.....

Kako pri pokretanju Ovrhe (na temelju ovršne isprave Nagodbe) navesti nad čime želim se treba izvrši Ovrha.....što navesti????
Da spomenem i da se na ime oca djeteta ne vodi nikakva nekretnina.....

Očito je da vrlo ugodno živi, no tijek novca kao i izvor - ne znam navesti.

Imate li savjet što, kako dalje?
Koji je postupak?
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.