Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2018., 11:28   #41
molim savjet

Dakle,uskoro me čeka ostavinska pa me zanima slijedeće:

Kako ima nekoliko nasljednika a među njima se nalazi i majka da li je moguće da se ja odreknem svog dijela u NJENU korist kako bi je zaštitio ili se moram odreći općenito nasljedstva (ako da dijele li to među sobom ?).
Dalje,da li je moguće odreći se samo nekog dijela nasljedstva ili moram svega?

Naime,htio bih pošto je otac preminuo bez oporuke učiniti da kompletna ostavština ide majci pa da ona za svog života učini ono što je on htio a nije stigao napraviti?

Ako netko zna molim odgovor?
Hvala
w4life1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 15:12   #42
Možeš se odreći svog dela u njenu korist, i to se tretira kao poklon.
Gusenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2018., 11:38   #43
Da, to se može, ali sve se riješava kod javnog bilježnika.
Matijash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 14:56   #44
Pitanje: muzev otac je umro i iza njega ce moj muz i njegova sestra nasljedjivati stan.
E sad sestra se unaprijed izjasnila da se zeli odreci svog dijela nasljedstva u korist mog muza ali naravno podrazumijeva se da mi u potpunosti preuzmemo brigu o majci tj. Mojoj svekrvi. Tj. Ja jer sam nezaposlena. Medjutim mi to ne zelimo niti zelimo uzeti dio stana kojeg se sestra odrice, stambeno smo obezbijedjeni ne treba nam.
Znaci da me se pogrešno ne shvati nemam nista protiv brige o muzevoj majci ni on ni ja, ali ovo smatramo odredjenom vrstom ucjene jer sestra mu je prilicno sebicno bice i na ovaj nacin zeli da se rijesi obaveze prema majci.
E sad ako se ona na sudu odrekne svog dijela stana da li se moj suprug mora tog dijela prihvatiti ili to mozemo nekako izbjeci?
hurmašica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 14:58   #45
Pitanje: muzev otac je umro i iza njega ce moj muz i njegova sestra nasljedjivati stan.
E sad sestra se unaprijed izjasnila da se zeli odreci svog dijela nasljedstva u korist mog muza ali naravno podrazumijeva se da mi u potpunosti preuzmemo brigu o majci tj. Mojoj svekrvi. Tj. Ja jer sam nezaposlena. Medjutim mi to ne zelimo niti zelimo uzeti dio stana kojeg se sestra odrice, stambeno smo obezbijedjeni ne treba nam.
Znaci da me se pogrešno ne shvati nemam nista protiv brige o muzevoj majci ni on ni ja, ali ovo smatramo odredjenom vrstom ucjene jer sestra mu je prilicno sebicno bice i na ovaj nacin zeli da se rijesi obaveze prema majci.
E sad ako se ona na sudu odrekne svog dijela stana da li se moj suprug mora tog dijela prihvatiti ili to mozemo nekako izbjeci?
hurmašica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 12:33   #46
Može se i muž odreći svog dijela nasljedstva, pa sve ide mami.
I onda neka mama nađe nekog ko će ju dohraniti u zamjenu za stan. Vrlo jednostavno.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 13:49   #47
Dobar dan neznam da li mogu ovdje pitati ali dali neko zna sta znaci tuzba mjenice nesto tako.
Jasminica555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 02:27   #48
Poštovani molim pomoć. Vlasnik sam nekretnine koja mi je darovana darovnim ugovorom. Nekretninu su mi darovali prije 12 godina otac koji je preminuo 2013 god. i majka koja je još živa vlasništvo je bilo pola-pola. Koliko sam se se informirao moje dvije rođene sestre imaju pravo na nužni dio iza smrti majke. Za očevu polovinu ne mogu potraživati nužni dio jer je prošao rok. Nekretnina je u lošem stanju i treba ju obnoviti, prije bilo kakvog ulaganja u nekretninu želim se osigurati da sestre neće tražiti više od dogovorenog iznosa, jer smo postigli dogovor da prilikom prodaje nekretnine svaka će dobiti dogovoreni novčani iznos. Svakako planiram unajmiti odvjetnika koji bi to pravno zaključio. Što savjetujete i što je po vama najpametnije i najbolje.? Koji dokumet potpisati sa sestrama.?
Emanuel-Os is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2018., 23:36   #49
Ako sam dobro shvatila i mamina polvina kuće je obuhvaćen tim ugovorom o doživotnom uzdržavanju?
Onda nema nikakvog nužnog dijela.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 09:38   #50
Moze pitanje ako ko zna, vjerovatno kiss

ovako, sestra me isplatila za stan i kada sam joj rekla da trebamo sada u odvjetnika da to potvrdim pismeno, rekla je o tom potom.
E sad, ja ne zelim da me se zivka kad bude ostavinska i ne volim ostavljati stvari u zraku...pa sam rucno s potpisom napisala na komad papira da se odricem dijela stana u njenu korist.
Da li je to legalan papir i da li je validan kad dode do ostavinske?
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 20:56   #51
Odricanje od nasljedstva

Quote:
Gorgo kaže: Pogledaj post
Moze pitanje ako ko zna, vjerovatno kiss

ovako, sestra me isplatila za stan i kada sam joj rekla da trebamo sada u odvjetnika da to potvrdim pismeno, rekla je o tom potom.
E sad, ja ne zelim da me se zivka kad bude ostavinska i ne volim ostavljati stvari u zraku...pa sam rucno s potpisom napisala na komad papira da se odricem dijela stana u njenu korist.
Da li je to legalan papir i da li je validan kad dode do ostavinske?


Nije. Odricanje unaprijed je moguće samo ako je solemnizirano ili j.b.akt ili potvrđeno od suca nadležnog suda.
ZN -134 čl.
To tvoje odricanje nema nikakvog učinka.
Pretpostavljam da mama/tata ima stan i ide tebi i sestri pola-pola?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 07:44   #52
Quote:
Pawrent kaže: Pogledaj post
Nije. Odricanje unaprijed je moguće samo ako je solemnizirano ili j.b.akt ili potvrđeno od suca nadležnog suda.
ZN -134 čl.
To tvoje odricanje nema nikakvog učinka.
Pretpostavljam da mama/tata ima stan i ide tebi i sestri pola-pola?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nije solemnizirano...bile smo u odvjetnika i trazio je 3000kn, ali ona nije pristala, kaze da je skupo.
Da, mamin stan i podilile smo se, s tim da ce ona raditi apartman od jednog dijela stana, bitan je taj detalj jer mislim da u tom slucaju treba odvojiti dio stana kao posebnu jedinicu a i nek bude na njeno ime...i zbog toga je dobro da diobu potvrdimo papirom.
A nista, kad dode ovo lito, probam je nagovoriti da odemo u odvjetnika i rijesimo to...
hvala na odgovoru
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 10:52   #53
Opet odvjetnik ne radi solemnizaciju već već j.b. Tako do to što on napiše ide na solemnizaciju. Na tih 3 k kn dodaj još i trošak j.b. Ili pravac j.b. neka radi akt baš on. Dođeš na isto financijaki.
Dakle ti želiš da sestri sve ide a ona te već isplatila?



Sent from my iPhone using Tapatalk
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 11:07   #54
Quote:
Pawrent kaže: Pogledaj post
Opet odvjetnik ne radi solemnizaciju već već j.b. Tako do to što on napiše ide na solemnizaciju. Na tih 3 k kn dodaj još i trošak j.b. Ili pravac j.b. neka radi akt baš on. Dođeš na isto financijaki.
Dakle ti želiš da sestri sve ide a ona te već isplatila?



Sent from my iPhone using Tapatalk
znaci oboje treba platiti, ok. Da, ja se odricem a ona me vec isplatila
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2019., 21:19   #55
Quote:
Gorgo kaže: Pogledaj post
Moze pitanje ako ko zna, vjerovatno kiss

ovako, sestra me isplatila za stan i kada sam joj rekla da trebamo sada u odvjetnika da to potvrdim pismeno, rekla je o tom potom.
E sad, ja ne zelim da me se zivka kad bude ostavinska i ne volim ostavljati stvari u zraku...pa sam rucno s potpisom napisala na komad papira da se odricem dijela stana u njenu korist.
Da li je to legalan papir i da li je validan kad dode do ostavinske?
Nije.
Već ti je ok odgovoreno, ali ajd još jednostavnije:
Pristupi na ostavinsku raspravu, prihvati se nasljedstva te ga ustupi sestri. To je sve kod javnog bilježnika, i najjeftinije moguće iako nije jeftino.

Ona te isplatila za dio stana koji je već bio prepisan na nju? Mislim, ne.

Plus, ako te isplatila, o kakvoj podjeli nekretnine govoriš?
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2019., 21:32   #56
Quote:
hurmašica kaže: Pogledaj post
Pitanje: muzev otac je umro i iza njega ce moj muz i njegova sestra nasljedjivati stan.
E sad sestra se unaprijed izjasnila da se zeli odreci svog dijela nasljedstva u korist mog muza ali naravno podrazumijeva se da mi u potpunosti preuzmemo brigu o majci tj. Mojoj svekrvi. Tj. Ja jer sam nezaposlena. Medjutim mi to ne zelimo niti zelimo uzeti dio stana kojeg se sestra odrice, stambeno smo obezbijedjeni ne treba nam.
Znaci da me se pogrešno ne shvati nemam nista protiv brige o muzevoj majci ni on ni ja, ali ovo smatramo odredjenom vrstom ucjene jer sestra mu je prilicno sebicno bice i na ovaj nacin zeli da se rijesi obaveze prema majci.
E sad ako se ona na sudu odrekne svog dijela stana da li se moj suprug mora tog dijela prihvatiti ili to mozemo nekako izbjeci?
Opet, ostavinska rasprava, prihvaća se nasljedstva i vama ustupa. I brinete se o mami jer ona nema nekakve druge nekretnine. Ili ju šutnete na cestu...?!?

Ili ti se muž ne prihvati toga što sestra ustupa pa nek mamu smjesti u dom od te polovice stana.

očaj :-(
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2019., 21:45   #57
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Nije.
Već ti je ok odgovoreno, ali ajd još jednostavnije:
Pristupi na ostavinsku raspravu, prihvati se nasljedstva te ga ustupi sestri. To je sve kod javnog bilježnika, i najjeftinije moguće iako nije jeftino.

Ona te isplatila za dio stana koji je već bio prepisan na nju? Mislim, ne.

Plus, ako te isplatila, o kakvoj podjeli nekretnine govoriš?
misliš na ustupanje nasljednog dijela prije diobe? Opet će trebati j.b. akt ili solemnizaciju.
I još je jedan vrag tu. Tada nasljeđuje i dugove. Dala je pozitivnu nasljedničku izjavu
Presuda Žup suda - Gž-2041/10-2
"Dakle, okolnost da nasljednik nije znao da davanjem izjave o odricanju u korist određenog nasljednika odgovora za dugove ostavitelja ne utječe na njezinu valjanost."
Možda nije loša ideja ni ugovor o doživotnom
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2019., 21:56   #58
Quote:
Pawrent kaže: Pogledaj post
misliš na ustupanje nasljednog dijela prije diobe? Opet će trebati j.b. akt ili solemnizaciju.
I još je jedan vrag tu. Tada nasljeđuje i dugove. Dala je pozitivnu nasljedničku izjavu
Presuda Žup suda - Gž-2041/10-2
"Dakle, okolnost da nasljednik nije znao da davanjem izjave o odricanju u korist određenog nasljednika odgovora za dugove ostavitelja ne utječe na njezinu valjanost."
Možda nije loša ideja ni ugovor o doživotnom
Naprosto prvo prihvaćanje,a onda ustupanje onoga što ti je po oporuci ili zakonu pripalo. Kod javnog bilježnika ili na sudu ako je bila oporuka u kojoj nisu navedeni samo tzv. legati pa ti ruše oporuku.
Nema frke oko dugova, nasljeđuje ih se max u visini nasljedstva, samo se naravno treba znati koliki su prije nego se prihvatiš nasljedstva.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2019., 22:04   #59
Quote:
Pawrent kaže: Pogledaj post
misliš na ustupanje nasljednog dijela prije diobe? Opet će trebati j.b. akt ili solemnizaciju.
I još je jedan vrag tu. Tada nasljeđuje i dugove. Dala je pozitivnu nasljedničku izjavu
Presuda Žup suda - Gž-2041/10-2
"Dakle, okolnost da nasljednik nije znao da davanjem izjave o odricanju u korist određenog nasljednika odgovora za dugove ostavitelja ne utječe na njezinu valjanost."
Možda nije loša ideja ni ugovor o doživotnom
Meni je sve ovo odvratno. Kad ti netko drag umre... očajan si... zajedno sa svima ožalošćenima u prvom krugu čekaš ostavinsku... tamo se prihvatiš nasljedstva... ili se prihvatiš pa ustupiš.

Ovo je naravno sarkazam
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2019., 23:23   #60
Odricanje od nasljedstva

Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Naprosto prvo prihvaćanje,a onda ustupanje onoga što ti je po oporuci ili zakonu pripalo. Kod javnog bilježnika ili na sudu ako je bila oporuka u kojoj nisu navedeni samo tzv. legati pa ti ruše oporuku.

Nema frke oko dugova, nasljeđuje ih se max u visini nasljedstva, samo se naravno treba znati koliki su prije nego se prihvatiš nasljedstva.


Ali čemu nasljeđivanje ikakvog duga i problemi?! Zašto bi ju ganjali vjerovnici?! Odgovornost je solidarna
Ako ju je sestra isplatila, može mama sa drugom ugovor o doživotnom. Ili ugovor o odricanju već sada.
Bolje to da se sada riješi nego kasnije. Ljudski odnosi se promijene, pogotovo kada je lova u igri
Ne kažem da je autorica zla, no takvi problemi se jave
Manje zlo sada platiti i biti miran nego si probleme natovariti...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:20.