Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2014., 17:07   #201
Quote:
čvarkožder kaže: Pogledaj post
Novinska kuća, s kojom imam uredno sklopljene ugovore o djelu za 2013. i 2014. godinu, kasni s isplatama honorara 9 mjeseci (ukupan neto iznos za isplatu cca 20.000 kn). U ugovorima stoji da se obvezuju isplatiti honorare do 25. u mjesecu za prethodni mjesec, te platiti pripadajući porez. Čvrsto želim naplatiti svoj rad, te me zanima koji je najbolji pravni put? Pretpostavljam da tužba nije najbolji prvi korak, nego možda nekakav dopis namjere (upozorenja). Ako je tako, trebam li odmah angažirati odvjetnika ili je dovoljno da sam uputim taj dopis? I zadnje, ako pišem dopis, u kojem roku tražiti isplatu (samo za ovaj tekući mjesec moje potraživanje još nije dospjelo)?
Unaprijed veliko hvala za bilo kakvo mišljenje i savjet.
Pozdrav,
možete tražiti isplatu dospjelih potraživanja.

Ovdje nećete moći s ovrhom nego tužbom. Prije tužbe možete probati s opomenom. Opomenu šaljite preporučeno s povratnicom i u njoj napišite rok do kojeg Vam trebaju isplatiti dug i zaprijetite tužbom.
Pravnica Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 21:17   #202
Nadam se da ima neka dobra duša da pomogne .......

Zaposlili bi jednog radnika za mjesec dana (tada će biti 12 mjeseci da je na burzi-radi ostvarivanja poticaja)..dakle ugovor o radu.

Obzirom da je sada nastupio povećan opseg posla i hitno nam je da netko odmah počne raditi šta možemo učiniti za tih mjesec dana - možemo li napraviti ugovor o djelu? jer šteta je ne uzet poticaje, pogotovo u novoj firmi gdje je svaka kuna bitna...a opet ne možemo čekati mjesec dana..

Plizzz savjet
__________________
-----------------------------------
"Činim pravu stvar............."
bubaspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 23:39   #203
Ako sam dobro shvatio pitanje osobu koju bi tek za mjesec dana zaposlili na "ugovor o radu", sad bi ju do tog vremena zaposlili na "ugovor o dijelu".
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 09:59   #204
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio pitanje osobu koju bi tek za mjesec dana zaposlili na "ugovor o radu", sad bi ju do tog vremena zaposlili na "ugovor o dijelu".
Tako je...
Zaposlili bi ga mi odmah ali onda ne ostvarujemo poticaj...dakle moramo smisliti kako legalno tih mjesec dana pregrmit...
__________________
-----------------------------------
"Činim pravu stvar............."
bubaspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 10:54   #205
Quote:
bubaspara kaže: Pogledaj post
Tako je...
Zaposlili bi ga mi odmah ali onda ne ostvarujemo poticaj...dakle moramo smisliti kako legalno tih mjesec dana pregrmit...
treba ti radnik a ne bi zaposlio radnika = radi sam
dk1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 14:32   #206
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
treba ti radnik a ne bi zaposlio radnika = radi sam
Mm i radi sam i to po cijele dane..neznam odkud ti pravo da ovako blatiš ljude.
zaposlit cemo ga sigurno..uostalom ako ti se ne čita što pišem i pitam radije šuti.
__________________
-----------------------------------
"Činim pravu stvar............."
bubaspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 15:16   #207
Jedino da mu isplatite manji iznos od navedenih 1.617,21 kuna kako pise u gornjem linku, a to bi ipak trebalo sigurno provjeriti na HZZO-u.
Ili mozda ne, posto ce se pojavljivati vasa firma sad odmah "ugovoru o dijelu " a mjesec iza u "ugovoru o radu", mogu to protumaciti ko muljanje pa Vam ne isplatiti poticaj.
Zaposlite nekoga sad na "ugovor o djelu" ili prek student servisa (ako Vam toliko gori) toliko dana dok zeljeni djelatnik ne napuni tih 12 mjeseci na burzi.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 15:34   #208
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Jedino da mu isplatite manji iznos od navedenih 1.617,21 kuna kako pise u gornjem linku, a to bi ipak trebalo sigurno provjeriti na HZZO-u.
Ili mozda ne, posto ce se pojavljivati vasa firma sad odmah "ugovoru o dijelu " a mjesec iza u "ugovoru o radu", mogu to protumaciti ko muljanje pa Vam ne isplatiti poticaj.
Zaposlite nekoga sad na "ugovor o djelu" ili prek student servisa (ako Vam toliko gori) toliko dana dok zeljeni djelatnik ne napuni tih 12 mjeseci na burzi.
Hvala Cilim...probat ću još pitat na zavodu....bitna nam je svaka kuna...nikad od države ništa nismo dobili...dječji..socijalu..pa čak ni naknadu za nezap...mm kad je ostao bez posla istog trena je krenuo u privatni posao..a mogao je bez problema doma odmarat i primat naknadu 13 mjeseci...zato želimo barem poticaj za dotičnog radnika.
__________________
-----------------------------------
"Činim pravu stvar............."
bubaspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 18:43   #209
Jesi li sigurna da će ti to tako proći? Mislim najprije ugovor o djelu, a onda ugovor o radu.
S obzirom da i za jedno i za drugo imaš obavezu predavanja JOPPD-a, sve će se to u nekim evidencijama vidjeti. E sad, dal će to netko gledati i kontrolirati
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 22:18   #210
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Jesi li sigurna da će ti to tako proći? Mislim najprije ugovor o djelu, a onda ugovor o radu.
S obzirom da i za jedno i za drugo imaš obavezu predavanja JOPPD-a, sve će se to u nekim evidencijama vidjeti. E sad, dal će to netko gledati i kontrolirati
Ne znam kako je sad stanje zbog joppda ali prošle godine sam ja radila na ugovor o djelu i to 3mj i onda su me prijavili i dobili poticaje od Hzzoa bez problema, firma je naravno ispunjavala sve one ostale kriterije.
E da zar nije prošle godine, nekad sredinom godine, promijenjen ovaj uvjet za dobivanje poticaja sa 12 na 6 mj.
Edit sad sam vidjela na str.Hzza da su opet mijenjali uvjete, pardoncek

Zadnje uređivanje tamagoci : 08.03.2014. at 22:24.
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2014., 13:10   #211
Quote:
bubaspara kaže: Pogledaj post
Zaposlili bi jednog radnika za mjesec dana (tada će biti 12 mjeseci da je na burzi-radi ostvarivanja poticaja)..dakle ugovor o radu.

Obzirom da je sada nastupio povećan opseg posla i hitno nam je da netko odmah počne raditi šta možemo učiniti za tih mjesec dana - možemo li napraviti ugovor o djelu? jer šteta je ne uzet poticaje, pogotovo u novoj firmi gdje je svaka kuna bitna...a opet ne možemo čekati mjesec dana..
Ne možeš nikoga zaposliti na ugovor o djelu, jer ako nekoga zaposliš, to je ugovor o radu, bez obzira kako ti taj ugovor nazvao. Zatim tražiš poticaje na koje nemaš pravo, jer čovjek ne može biti na burzi i zaposlen u isto vrijeme.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 21:37   #212
pozdrav! imam jedno pitanje, pa ako netko zna bila bi zahvalna na odgovoru!
da li netko tko je bio zaposlen na ugovoru o djelu ima pravo na naknadu sa biroa?

Konkretan slučaj ide ovako: osoba je radila u firmi na ugovor o radu (tri godine), dobija otkaz, odmah se zapošljava na ugovor o djelu (kod drugog poslodavca) na rok od tri mjeseca.
da li u ovom slučaju nakon isteka tog ugovora o djelu osoba može osvariti pravo na naknadu i na temelju kojeg primanja bi se ta naknada izračunavala?

hvala!
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 15:04   #213
Thumbs up oporezuje li se novac ako radim po ugovoru o djelu?

poštovanje! Radim za mali novac pa sam odlucila nesto zaradjivati preko ugovora o djelu. Zanima me,molim vas ako netko zna,ako mi novac za ugovor o djelu sjeda na ziro racun,oporezuje li se taj novac? I takodjer, molim vas, ako zaradjujem manje od 50 000 godisnje,moram li imati svoju poreznu karticu ili mogu biti prijavljena na oca? Hvala i pozdrav!
bottylicious is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 21:42   #214
po najnovijem zakonu koliko dugo poslodavac moze drzati radnika na ugovoru o djelu?
deisler is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 09:38   #215
Poslodavac s radnikom ne smije sklapati ugovor o djelu za nesamostalan rad. Mora ići ugovor o radu na određeno vrijeme.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 22:35   #216
Quote:
deisler kaže: Pogledaj post
po najnovijem zakonu koliko dugo poslodavac moze drzati radnika na ugovoru o djelu?
Vjerojatno ne dugo, ali u praksi(mojoj nažalost) 6+ godina bez beda(državna firma).

I u praksi ugovor o djelu se može preinačiti u ugovor o djelu sa xkn/satu.

Eh da može pitanje? Ukoliko ostvarim pravo na stalan posao u toj istoj firmi, dal mi tih 6 godina ide u staž?Ovo mi je jako bitno ak netko može pomoć jer imam 0 dana staža.
Orion1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 22:49   #217
Pretpostavljam da misliš na ugovor o radu na određeno. Ugovor o djelu "traje" dok se ne izvrši rad koji je predmet ugovora.

Naravno da ti se broji staž temeljem ugovora o radu na određeno.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 22:51   #218
Ja ne znam kako to zakon tumači....ali ja imam 6 godina (cca 24 ugovora o djelu, piše u naslovu ugovora,i još ih čuvam, plaćanje je bilo pola tog vremena fiksno mjesečno, i onda je dodana klauzula xkn/satu, naravno moralo se potpisat inače adio

Zaboravih, nema staža znači, nema godišnjeg, nema naknade za prijevoz, nema ničeg skoro, zdravstveno se plaća to je ok.

Zadnje uređivanje Orion1984 : 25.05.2014. at 23:00.
Orion1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 23:03   #219
Aha, znači 24 ugovora o djelu tijekom šest godina?

Kod ugovora o djelu radni se staž ne računa. Kod njega nije bitan sam rad, tj. njegovo trajanje, već samo rezultat rada. Reguliran je Zakonom o obveznim odnosima, a ne Zakonom o radu, koji regulira ugovor o radu.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 23:08   #220
Da ponovim

Ugovor o djelu, tak piše na ugovoru, u njemu članak xkn/satu, svakodnevni odlazak na posao i brojanje sati, isplata po satu na mjesečnoj bazi(plaća), jel to onda iako piše ugovor o djelu ugovor na određeno onda?

Već mi je muka od ovog a državna firma s jedne strane me sramota i zahvalan sam što imam posao, s druge strane adio 6 godina rada i staža

U slučaju da dobijem za stalno ne mogu ovih 6 godina pribrojit?Dakle isti posao ću raditi, posao je od 8-16h u ovih 6 godina bio.
Orion1984 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:59.