Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2007., 11:52   #81
Quote:
xfairguy kaže: Pogledaj post
Ovo i mene zanima.
I da li ću ja moći uplatit svojoj mami preko Ezabe njeno pokriće za kupnju ili ću morati dizati keš pa ona uplaćivati?
meni se čini da sam negdje pročitala kako svaka osoba mora imati otvoren svoj tekući račun...
no mene zanima da li se pri donošenju gotovog novca i uplaćivanja po ponudi, plaća provizija... ili je ugovoreno sa bankom da to radi bez provizije?
povjetarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 12:15   #82
Quote:
1038 kaže: Pogledaj post
poz svima,...ako moja mama nema otvoren tekuci, moze li u ponudi za kupnju dionica navesti/napisati moj broj tekuceg /u slucaju vracanja novca odnosno smanjenja zadanog 38 k iznosa/ ili...kako se to rjesava ????
moze. ne treba mama imat racun.
lun@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 12:22   #83
Quote:
lun@ kaže: Pogledaj post
moze. ne treba mama imat racun.
ne treba imat ak mu je dala punomoć za dijonice al nemre direk ona upisat a uvalit njegov račun
so: nek ti da punomoć
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 14:43   #84
Dobar dan.
Obzirom da g-dični nitko nije odgovorio u "glavnoj" temi o T-HT-u, a i mene zanima slično, molim ako netko bude dobre volje odgovoriti:
Quote:
sharpshotter kaže: Pogledaj post
.....bih dionice t-ht-a možda prodala čim prije. prije toga bih htjela sve pripremiti. znam da ih ne mogu prodati bez brokerske kuće, malo sam se informirala i koliko vidim XXXX je najpovoljnija. otišla sam na nihov web i treba ispuniti on line prijavnicu, podaci, mail, ...nakon toga taj ugovor koji dobijem mailom trebam ovjeriti kod bilježnika i poslati njima. ....kad ja to ovjerim i oni to dobiju crno na bijelo, dat će mi lozinku i moći ću se prijaviti na njihovu stranicu. mene zanima dal to znači da ću se ja na neki način registrirati na njih, ali dok god ja ne obavijestim sda da prebacujem dionice t-ht recimo ili kasnije ine na tu brokersku kuću, moje dionice t-ht tj ine ne mijenjaju vlasničku poziciju. jel to to? znači ja imam brokersku kuću, ali dok ja ne obavijestim sda, ništa se ne događa s mojim dionicama?...
Pitam zbog "dodatnih" dionica koje bih eventualno dobio za čekanje od godine dana.

Zanima me koji zapravo status ima broker kod kojeg se "preliminarno" prijaviš i kaj treba napraviti dodatno, kada želiš da ti on proda DIONICE. Bio je samo jedan upis koji (djelomično?) odgovara na moja gornja pitanja:
Quote:
ako već nemaš otvoren sda račun, onda ćeš ga automatski dobiti kad budeš ulazila u t-ht. poslat će ti na adresu tvoj broj računa i tvoj PIN. PIN od tvojeg SDA računa je tajan broj i ne smiješ ga nikome govoriti, ni brokeru.
nakon što dionice izađu na burzu, ako želiš prodati dionice t-hta-a, naći ćeš brokera (ili ako ga već imaš otprije) i reći mu da želiš prodati XY dionica t-ht-a. on će ti nakon toga dati jedan broj. do ovog trenutka se ništa ne događa i ne gubiš pravo na dodatne dionice. tek kad nazoveš govorni automat od SDA koji će te voditi, morat ćeš utipkati preko tastature telefona svoj broj računa u SDA, svoj PIN i broj koji ti je dao broker, time ćeš potvrditi prijenos svojih dionica na tu brokersku kući i onda gubiš pravo na dodatne.......
Unaprijed hvala.
štancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 14:49   #85
Quote:
štancer kaže: Pogledaj post
Zanima me koji zapravo status ima broker kod kojeg se "preliminarno" prijaviš i kaj treba napraviti dodatno, kadA želiš da ti on proda DIONICE.
nisi preliminarno prijavljen nego kad hoćeš prodavati možeš registrirati
recimo ja imam tri brokerske kuće i ako kupim ove dionice odlučim di ću ih registrirat i nazovem jednog i kažem oću broj zahtjeva za registraciju sda 100 dijonica hatea i onda mi on pošalje neki broj i ja idem na govorni automat sda i sa tim brojem zahtjeva sam ih registriro sa tom kućom "prebacio" kod njih
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 15:01   #86
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
nisi preliminarno prijavljen nego kad hoćeš prodavati možeš registrirati
recimo ja imam tri brokerske kuće i ako kupim ove dionice odlučim di ću ih registrirat i nazovem jednog i kažem oću broj zahtjeva za registraciju sda 100 dijonica hatea i onda mi on pošalje neki broj i ja idem na govorni automat sda i sa tim brojem zahtjeva sam ih registriro sa tom kućom "prebacio" kod njih
Znači, ako se sada ili ovih dana javim nekim brokerima kako bih npr. izbjegao kasniju gužvu (ima li neki drugi razlog zašto su se zapravo većina ljudi koje znam da kupuju HT dionice već javili brokerima?), ispunim prijavnice (online ili kakve), dobijem nekakvu lozinku za njihove stranice, još sam uvijek "safe", tj. nepromijenjene vlasničke pozicije? Obzirom da se na glavnoj temi upisivalo "nema koketiranja s brokerima". To je onda prijavnica - za što točno? Obzirom da se spominju javni bilježnici, ja ih pretpostavljam, opunomoćujem da trguju dionicama umjesto mene.
Ali, koliko sam shvatio, tek kad mu kažem "ja bih prodavao" i ukucam kod sda broj koji će mi broker dati - zapravo gubim pravo na one famozne dodatne dionice (tj. još 10 % za godinu vjernosti)? Ili?

Ispričavam se za još dodatnih pitanja (ako netko zna i voljan je odgovoriti):
Također, jel' nakon punomoći brokeri mene negdje u SDA registriravaju unaprijed, kaj? I što to ja mogu vidjeti (što ne mogu drugdje) preko njihovih stranica, kada im se prijavim? Mogu li ih (ako slučajno znaš iz iskustva) i online obavještavati da hoću "sad" prodati? Netko mi je rekao da je provizija za "online" trgovanje manja, pretpostavljam da to radim preko njihove stranice?
Je li uobičajeno i da oni savjetuju kada prodati?

Zadnje uređivanje štancer : 13.09.2007. at 17:37.
štancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 17:47   #87
evo ja sam danas upravo to napraiv o javio se jednoj brokerskoj kuci da bih izbjegao guzvu . racunam bolje sad dok jos nije navala.

sve dok kod SDA (telefonski) ne prebacis dioncie na brokera , sve je jos otvoreno sto se onih 10% tice.
kad prebacis na brokera je gotovo , cak i da ih ne prodas.

Quote:
akođer, jel' nakon punomoći brokeri mene negdje u SDA registriravaju unaprijed, kaj? I što to ja mogu vidjeti (što ne mogu drugdje) preko njihovih stranica, kada im se prijavim? Mogu li ih (ako slučajno znaš iz iskustva) i online obavještavati da hoću "sad" prodati? Netko mi je rekao da je provizija za "online" trgovanje manja, pretpostavljam da to radim preko njihove stranice?
neki te automatski registriaju kod SDa , neki ne . to trebas vidjet sa pojedinom kucom .
ja sma bas danas i to obavio , mislim da je bolje da sam to rijesim , a i odmah je gotovo nema cekanja.

kad dobis password od brokera (a dobit ces ga nakon sto im dosatvis sve ono ovjereno kod biljeznika,to idem bas sutra )onda na stranicama te brokerske kuce mozes vidjeti svoje staje , dakle kolko imas donica kod njih registriranih , i mozes po potrebi dalje prodavati/kupovati.

mogu stavit "upute za rad i koristenje xxxx internet poslovanja" koje sam dobio od svoje brokerske kuce , al neznam dal je bas legalno . to im dodje ko neki manual , pa neznam trebalo bi bit.

dakel ti das nalog za kupovinu/prodaju , i onda drugi dan oni to naprave.
nisam jos jedino na cisto dali kod svake kupovine/prodaje dionica moras iznova zvat brokera da ti da broj taj neki pa zvat SDA pa tam ukucat taj broj , skupa s pinom.


tak sam ja shvatio ., dopustam da me se ispravi.
Hrvoje xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 18:03   #88
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
ne treba imat ak mu je dala punomoć za dijonice al nemre direkt ona upisat a uvalit njegov račun
so: nek ti da punomoć
Kaj nije njima svejedno s kojeg računa im stigne uplata!?
Zar nema nekog poziva na broj prilikom uplate; MBG ili nekaj slično!?
Pa ima i ljudi s novcima u čarapi, a da nisu zaposleni, da su bez primanja i računa u banci!
Teoretski ja mogu bilo čije novce u gotovini odnijeti uplatiti na nečije ime jel' tak, ali bitno je tko se potpisuje na obvezujuću ponudu i s kojim će podacima biti napravljena uplata, ali uplatiti može tko hoće, ili...!?
Ispravite me ako sam u krivu-ponizno molim!
Mislim da je uvjet za dizanje kredita bio račun u banci pri kojoj se diže kredit, ali...zar nemogu ja dati tuđi račun da sjedne uplaćena razlika ukoliko smanje pakete?
A recimo ovak-dam karticu svog tekućeg računa prilikom upisa, a uplati mi žena 38000 sa svog jer ima e-bankartvo (i više novaca od mene ), pa da ne nosim novce u vreći?
(ovo je hipotestki; imamo oboje i tekući i e-bankrastvo kod više banaka, ali nekome bi moglo biti od pomoći..a i zanima me)
__________________
Mene novac i slava ne zanimaju.
Zanima me samo novac!
kLaZnAdAr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 18:15   #89
Quote:
Hrvoje xyz kaže: Pogledaj post
evo ja sam danas upravo to napraiv o javio se jednoj brokerskoj kuci da bih izbjegao guzvu . racunam bolje sad dok jos nije navala.

sve dok kod SDA (telefonski) ne prebacis dioncie na brokera , sve je jos otvoreno sto se onih 10% tice.
kad prebacis na brokera je gotovo , cak i da ih ne prodas.



neki te automatski registriaju kod SDa , neki ne . to trebas vidjet sa pojedinom kucom .
ja sma bas danas i to obavio , mislim da je bolje da sam to rijesim , a i odmah je gotovo nema cekanja.

kad dobis password od brokera (a dobit ces ga nakon sto im dosatvis sve ono ovjereno kod biljeznika,to idem bas sutra )onda na stranicama te brokerske kuce mozes vidjeti svoje staje , dakle kolko imas donica kod njih registriranih , i mozes po potrebi dalje prodavati/kupovati.

mogu stavit "upute za rad i koristenje xxxx internet poslovanja" koje sam dobio od svoje brokerske kuce , al neznam dal je bas legalno . to im dodje ko neki manual , pa neznam trebalo bi bit.

dakel ti das nalog za kupovinu/prodaju , i onda drugi dan oni to naprave.
nisam jos jedino na cisto dali kod svake kupovine/prodaje dionica moras iznova zvat brokera da ti da broj taj neki pa zvat SDA pa tam ukucat taj broj , skupa s pinom.


tak sam ja shvatio ., dopustam da me se ispravi.
Hvala! Ovo s unaprijed registriranjem kod SDA je pretpostavljam, da se bude još sigurniji, kad dođe prvi dan prodaje? Da li brokeri naplaćuju te svoje usluge koje naprave prije prodaje (ako i kada dođe do nje)?
Još kad bi se i ovo što si rekao sa davanjem naloga i sl. internetom dalo obavit efikasno....

Zadnje uređivanje štancer : 13.09.2007. at 20:21.
štancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 23:03   #90
Pozdrav svim špekulantima, pratim postove Thta od samih početaka i mogu reči da sam puno informacija vezanih uz IPO saznao.

Imam jedno pitanje, zanima me mogu li ja preko svoje brokerske kuće zadati nalog za prodaju dionica od recimo Xy osobe.
Glupo je otvarat račun kod nekog brokera ako mislim napraviti jednu transakciju zbog thta.
flata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 23:10   #91
Ne
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 09:21   #92
Flata, je ti palo na pamet da xy može te dionice prodati i preko banke?
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 11:02   #93
Sad mi netko reče da, ako se sada prijavim kod brokera i on me registrira kod SDA (valjda ne registrira odmah sebe na te buduće dionice?), ode 10 %.
Dakle, i prije nego ja kupim dionice, dobim poštu od SDA i (kad bih htio prodavati) nazovem SDA, te im dam broj koji mi je on dao?
štancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 11:06   #94
Quote:
štancer kaže: Pogledaj post
Sad mi netko reče da, ako se sada prijavim kod brokera i on me registrira kod SDA (valjda ne registrira odmah sebe na te buduće dionice?), ode 10 %.
Dakle, i prije nego ja kupim dionice, dobim poštu od SDA i (kad bih htio prodavati) nazovem SDA, te im dam broj koji mi je on dao?
as ti srca pa ne postoji sda radi hatea
ne gubiš deset posto ak imaš račun kod sda...pa na račun će ti i sjest dionice
ti otvoriš račun kod sda a poslje ih registriraš kad ih kupiš
nemreš registrirat nešto šta nemaš
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 11:11   #95
Cestitke banderas na savrsenom izboru naslova.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 11:22   #96
Q: T-HT, punomoći (prodaja, ne kupovina)

Da ne otvaram novi thread, neki bi se naljutili na nas njubije

Dobro, sve mi je jasno kod kupovine paketa no što je kad sve sjedne u SDA?
Kako vrijednosne papire drugih prebaciti na svoju vlasničku poziciju kod brokera?

1. Putem nekog ugovora o prijenosu koji pošaljem u SDA?
2. "Jednostavno" registiriram i te ljude kod brokera i rapolažem isto kao i sa svojim dionicama?

Ili ima neki treći način?

Još jedno podpitanje;
da li je moguća automatska registracija vrijednosnih papira kod brokera (putem nekog ugovora ili.)?

--
job
__________________
klipan bio, klipan ostao...
klippan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 13:16   #97
Evo ljudi jedno pitanje. Prilično sam zainteresiran za kupnju iako nemam gotovinu uzeo bih jedan od kredita banaka za kupnju t-ht dionica e pa sad me zanima način osiguranja kredita su dionice ali dali će banke striktno inzistirati da ti skidaju ratu kredita s plače ili će se moći recimo to tako svaki mjesec nositi rata u banku. To mi je dosta bitno jer nemam baš iskustva s dionicama i neznam dali ako bude sranja s t-htom mogu jednostavno prestat plačat kredit i nek si dionice uzmu. Nekom je pitanje glupo ali bio bi jako zahvalan na odgovoru!!!!
tomvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 13:18   #98
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Cestitke banderas na savrsenom izboru naslova.
Fakof
Reci mi šta si napravio s onih 200 punomoći
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 13:34   #99
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
as ti srca pa ne postoji sda radi hatea
ne gubiš deset posto ak imaš račun kod sda...pa na račun će ti i sjest dionice
ti otvoriš račun kod sda a poslje ih registriraš kad ih kupiš
nemreš registrirat nešto šta nemaš
Ma OK i hvala, pitao sam jer te kao u gornjem slučaju broker registrira (ne da se ti sam registriraš), a u "glavnom" topicu netko je od vrlo aktivnih članova (krivo?) rekao da nema nikakvog koketiranja s brokerima.
štancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 13:36   #100
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Fakof
Reci mi šta si napravio s onih 200 punomoći
Eto, kako se već odlično zarađuje na HT-u. Javni bilježnik može slobodno uplatit novi auto.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.