Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2010., 14:00   #221
Da li u tom slucaju mijenjam samo adresu? Ne trebam odjavljivati i prijavljivati novo prebivaliste obzirom da su obje adrese u Zagrebu, a na novoj adresi cu biti samo krace vrijeme?
Baby_blue197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 16:26   #222
Krenula mi je studentska godina i prijavio bi boravište na adresu stana koji iznajmljujem. Uz prijavu boravište bi dobio dodatne popuste itd.

Zanima me zašto vlasnici stanova uvjetuju prijavu boravišta sa dizanjem stanarine? Bi li stanodavac u tom slucaju morao platiti porez?
Tj. kakva je veza između prijave boravišta u policiji i poreza na najamninu?

hvala, pozdrav
lurch89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 20:17   #223
Quote:
lurch89 kaže: Pogledaj post
Krenula mi je studentska godina i prijavio bi boravište na adresu stana koji iznajmljujem. Uz prijavu boravište bi dobio dodatne popuste itd.
Iznajmljujes ili unajmljujes?

Quote:
Zanima me zašto vlasnici stanova uvjetuju prijavu boravišta sa dizanjem stanarine? Bi li stanodavac u tom slucaju morao platiti porez?
Zato sto je mnogo ljudi voljno prevarit svoju domovinu i riskirat zatvorsku kaznu radi utaje poreza, riskirat probleme sa otvorenim dugovanjima... - i to radi pisljivih parstotinjak Kuna poreza koliko bi trebali platit.

Quote:
Tj. kakva je veza između prijave boravišta u policiji i poreza na najamninu?
Ne znam jel direktna veza doista i postoji, ali iznajmljivaci misle kako je ako se krade od drzave, da se onda ne ostave ni tragovi. Koliko ja znam to se trenutno ne provjerava.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 01:37   #224
Unajmljujem.

Ok, probat cu sredit onda nešto.
lurch89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 16:08   #225
Sad stižem ja sa svojim problemom. Bila sam u petrinjskoj,al mi gospođa na informacijama nije htjela puno objašnjavat,rekla mi je samo da kupim papir na kojem bi zaokružila što hoću.
Problem je slijedeći :

Prijavljena sam doma u Petrinji od 16 godine i osobna bi mi trebala isteći za manje od mjesec dana. Budući da sam stalno u Zagrebu, u dogovoru s gazdaricom htjela bih se prijaviti u stanu koji unajmljujem. Dakle, u isto vrijeme bih htjela produžiti osobnu i promjeniti adresu prebivališta iz Petrinje u Zagreb, budući da tu namjeravam ostat.
Što moram uraditi? Doći u petrinjsku s gazdaricom (ona s vlasničkim listom ne starijim od godinu dana), ja s popunjenim obrascem i dvije slike i uplatnicom od 48 i nešto kn? Je l' ona onda nešto plaća za mene i koliko?
Je l se prije moram odjvait iz Petrinje? Pitala sam ženu na informacijama,rekla je da ne trebam,a vidjela sam da neki od vas na forumu tvrde da trebam,a budući da mislim da me ona nije niti saslušala do kraja,malo sam zbunjena.
Hvala
__________________
Kad bi me netko na svijetu uvjerio da nešto ovisi o meni, vjerojatno bi' se uozbiljila
diogena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 15:35   #226
boravište - porez ...

poz ekipa,
studiram u splitu, tribam prijavit boravište (konkretno zbog ostvarivanja prava na subvenciju na privatni smještaj...), ali ne mogu jer gazda nema sređene papire (nema vlasnički list), dakle, ne mogu se prijaviti u mup-u.
postoji još jedan način prijave, a taj je da odem kod javnog bilježnika i dan izjavu da stanijem kod toga i toga....
moje pitanje slijedi, u sličaju prijave na ovaj drugi način, zanima me bi li gazda plaća ikakav porez??
hvala na odgovoru
markiani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 21:50   #227
Quote:
diogena kaže: Pogledaj post
Je l' ona onda nešto plaća za mene i koliko?
Je l se prije moram odjvait iz Petrinje? Pitala sam ženu na informacijama,rekla je da ne trebam,a vidjela sam da neki od vas na forumu tvrde da trebam,a budući da mislim da me ona nije niti saslušala do kraja,malo sam zbunjena.
Hvala
Moraš se odjaviti u Petrinji i onda imaš 8 dana da se prijaviš!

Gazdarica ne mora ništa plaćati za tebe, osim ako nemaš ugovor o najmu stana, onda vlasnik stana plaća porez!!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 22:25   #228
Privremeni boravak na 2. godine???

Stranac s privremenim boravkom od 4 godine u RH, podnaša već peti zahtjev za P.Boravak u svrhu braka.

Mene zanima, zašto se ne može dobiti borakav na dvije godine??? Već na jednu godinu.

Mislim da je zakon o strancima sasvim jasan, članak 59.

Članak 59.
Odobrenje za privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji izdaje se na rok do jedne godine, odnosno do isteka roka važenja odobrenja privremenog boravka stranca s kojim se traži spajanje obitelji. Strancu koji je prethodno imao neprekidno odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji u trajanju od najmanje dvije godine, privremeni boravak u istu svrhu može se odobriti s rokom važenja do dvije godine, odnosno do isteka roka važenja odobrenja privremenog boravka stranca s kojim se traži spajanje obitelji
mp_3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 00:17   #229
Imam jedno pitanje i jedan problemčić.
Pitanje: Ukoliko se selim iz jednog dijela grada u drugi, onda mijenjam samo adresu stanovanja, ne i prebivalište?
Problemčić: Prije godinu dana sam promijenila adresu stanovanja, no nisam promijenila i osobnu. Uskoro mi ističe osobna pa ću je morati ići promijeniti. Znam da teta na šalteru lako vidi razliku u adresi na osobnoj i adresi stanovanja koja joj piše na kompu i datum kada sam mijenjala adresu, Ali kolka je mogućnost da baš obrati pažnju na to, i kakve su sankcije toga što nisam na vrijeme promijenila i osobnu, ako netko zna?
baš me muči to što nisam promijenila adresu na osobnoj na vrijeme :S
NewYorkNewYork is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 18:57   #230
Quote:
mp_3 kaže: Pogledaj post
Stranac s privremenim boravkom od 4 godine u RH, podnaša već peti zahtjev za P.Boravak u svrhu braka.

Mene zanima, zašto se ne može dobiti borakav na dvije godine??? Već na jednu godinu.

Mislim da je zakon o strancima sasvim jasan, članak 59.

Članak 59.
Odobrenje za privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji izdaje se na rok do jedne godine, odnosno do isteka roka važenja odobrenja privremenog boravka stranca s kojim se traži spajanje obitelji. Strancu koji je prethodno imao neprekidno odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji u trajanju od najmanje dvije godine, privremeni boravak u istu svrhu može se odobriti s rokom važenja do dvije godine, odnosno do isteka roka važenja odobrenja privremenog boravka stranca s kojim se traži spajanje obitelji

Nije mi baš jasno pitanje. Zakon kaže da se može u toj situaciji dobiti privremeni boravak na dvije godine (ne da se i mora dobiti). Osim toga ako je već ovdje 4 godine i sad je dobio na još jednu godinu, znači da slijedeće godine može tražiti i trajni boravak ne samo privremeni tako da ne vidim što bi se dobilo davanjem privremenog boravka na 2 godine umjesto na jedne.

Zadnje uređivanje File : 07.01.2011. at 09:27.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 23:39   #231
Quote:
NewYorkNewYork kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje i jedan problemčić.
Pitanje: Ukoliko se selim iz jednog dijela grada u drugi, onda mijenjam samo adresu stanovanja, ne i prebivalište?
Problemčić: Prije godinu dana sam promijenila adresu stanovanja, no nisam promijenila i osobnu. Uskoro mi ističe osobna pa ću je morati ići promijeniti. Znam da teta na šalteru lako vidi razliku u adresi na osobnoj i adresi stanovanja koja joj piše na kompu i datum kada sam mijenjala adresu, Ali kolka je mogućnost da baš obrati pažnju na to, i kakve su sankcije toga što nisam na vrijeme promijenila i osobnu, ako netko zna?
baš me muči to što nisam promijenila adresu na osobnoj na vrijeme :S
???

pa adresa na osobnoj je i adresa u njezinom kompu..

nadalje imaš prebivalište i boravište.. i vezano je uz adresu ne uz grad koliko znam..
prebivalište je trajno, boravište npr. odeš studirat u drugi grad i prijaviš se na policiju da si tu i tu i oni ti izdaju potvrdu, dakle mjesto na kojem će biti određeno vrijeme

za promjenu adrese ti treba vlasnički list a ako nisi ti vlasnik nekretnine treba doć osoba koja je i dat izjavu da dopušta da se prijaviš na toj adresi.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 02:22   #232
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
???

pa adresa na osobnoj je i adresa u njezinom kompu..

nadalje imaš prebivalište i boravište.. i vezano je uz adresu ne uz grad koliko znam..
prebivalište je trajno, boravište npr. odeš studirat u drugi grad i prijaviš se na policiju da si tu i tu i oni ti izdaju potvrdu, dakle mjesto na kojem će biti određeno vrijeme

za promjenu adrese ti treba vlasnički list a ako nisi ti vlasnik nekretnine treba doć osoba koja je i dat izjavu da dopušta da se prijaviš na toj adresi.
pa nije adresa na osobnoj ista ko na njezinom kompu, kad nisam išla mijenjat osobnu kada sam promijenila i adresu stanovanja. sada njoj u kompu piše jedna(nova) adresa, a meni na osobnoj stara.
i nije me zanimalo boravište, nego prebivalište i adresa stanovanja, odnosno da li je to dvoje istovjetno ili različito. negdje sam pročitala da kada u jednom mjestu odnosno gradu mijenjaš adresu, tada ideš samo mijenjat adresu stanovanja, ne i prebivalište, zato jer ostaješ u istom mjestu/gradu.

svejedno hvala
NewYorkNewYork is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 10:34   #233
Quote:
NewYorkNewYork kaže: Pogledaj post
pa nije adresa na osobnoj ista ko na njezinom kompu, kad nisam išla mijenjat osobnu kada sam promijenila i adresu stanovanja. sada njoj u kompu piše jedna(nova) adresa, a meni na osobnoj stara.
i nije me zanimalo boravište, nego prebivalište i adresa stanovanja, odnosno da li je to dvoje istovjetno ili različito. negdje sam pročitala da kada u jednom mjestu odnosno gradu mijenjaš adresu, tada ideš samo mijenjat adresu stanovanja, ne i prebivalište, zato jer ostaješ u istom mjestu/gradu.

svejedno hvala
ne kužim? ako mijenjaš prebivalište mijenjaš adresu.tako da ono što ti stoji na osobnoj stoji i u kompu..

jedino kod boravišta u kompu ti može stajati druga adresa nego na osobnoj, al mislim da ti stoji i ova .
Radila sam promjenu nekoliko puta i svaki put sam morala mijenjat osobnu zato mi nije jasno.

odeš lipo tamo i napraviš se luda.. nije tvoj problem što oni nisu ukucali što treba u komp
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 11:10   #234
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
ne kužim? ako mijenjaš prebivalište mijenjaš adresu.tako da ono što ti stoji na osobnoj stoji i u kompu..

jedino kod boravišta u kompu ti može stajati druga adresa nego na osobnoj, al mislim da ti stoji i ova .
Radila sam promjenu nekoliko puta i svaki put sam morala mijenjat osobnu zato mi nije jasno.

odeš lipo tamo i napraviš se luda.. nije tvoj problem što oni nisu ukucali što treba u komp
hahaha napravit ću se luda u svakom slučaju

inače, prebivalište i adresa stanovanja (i adresa na osobnoj) već godinama je bila adresa A.
onda sam se preselila na adresu B u istom gradu, i otišla u policiju da mi tu adresu B zabilježe kod njih, i da dobijem onaj papir da da sam sad na toj B adresi.
i onda nakon što sam to obavila, rekli su mi da moram i promijeniti osobnu, jer adresa na osobnoj je ostala adresa A, a ne B.
meni se to nije dalo radit. i sad na osobnoj mi je adresa A, a kod njih u kompu adresa B. eto, valjda je sad jasnije ako ne, nije bitno, ionako idem uskoro kod njih i vidit ću hoću li dobit samo jezikovu juhu ili će mi prigodno stić i kaznica.
NewYorkNewYork is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 11:26   #235
Quote:
NewYorkNewYork kaže: Pogledaj post
hahaha napravit ću se luda u svakom slučaju

inače, prebivalište i adresa stanovanja (i adresa na osobnoj) već godinama je bila adresa A.
onda sam se preselila na adresu B u istom gradu, i otišla u policiju da mi tu adresu B zabilježe kod njih, i da dobijem onaj papir da da sam sad na toj B adresi.
i onda nakon što sam to obavila, rekli su mi da moram i promijeniti osobnu, jer adresa na osobnoj je ostala adresa A, a ne B.
meni se to nije dalo radit. i sad na osobnoj mi je adresa A, a kod njih u kompu adresa B. eto, valjda je sad jasnije ako ne, nije bitno, ionako idem uskoro kod njih i vidit ću hoću li dobit samo jezikovu juhu ili će mi prigodno stić i kaznica.
Pa ti si u stvari dobila potvrdu o boravištu..
dakle nema problema.. kad te budu pitali ti reci pa sad sam odlučila trajno ostati na toj adresi
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 12:09   #236
Bok,

ja sam inače iz Solina, s prijavljenim prebivalištem u Solinu.

Prije 6 mjeseci dobio sam posao u Zagrebu za državnu firmu, počeo raditi te sam nakon mjesec i pol dana rada prijavio boravište u Zagrebu.

Može li me netko savjetovati kakva je pravna situacija u ovom slučaju? Ako prvih mjesec i pol nisam prijavio boravište u Zagrebu, tada sam se još uvijek vodio u Solinu, a plaću sam primao u Zagrebu.

Malo me zabrinula ova iznenadna borba protiv korupcije jer sam možda nehotimice napravio prekršaj ili kazneno djelo. Prije nego se posavjetujem s poslodavcem, htio bih čuti i vaše mišljenje.

Hvala unaprijed na odgovoru.
sedrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 23:37   #237
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Nije mi baš jasno pitanje. Zakon kaže da se može u toj situaciji dobiti privremeni boravak na dvije godine (ne da se i mora dobiti). Osim toga ako je već ovdje 4 godine i sad je dobio na još jednu godinu, znači da slijedeće godine može tražiti i trajni boravak ne samo privremeni tako da ne vidim što bi se dobilo davanjem privremenog boravka na 2 godine umjesto na jedne.

Hvala na odgovoru.

Što bi se dobilo kada bi se dobilo na dvije. Pa uštedilo mi se vremena i novaca oko nabavljanja silnih dokumenata. I na kraju ušteda 500 i nešto sitno kuna za naljepnicu za pasport.

Ne, nego sljeće godime opet ide privremeni boravak, ali se može predati i zahtjev za stalni boravak.
mp_3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 02:27   #238
Pozdrav svima.

Moja situacija je sljedeća: radim u Zagrebu gdje i živim kao podstanar, no ne mogu prijaviti boravište iz razloga što mi gazda nema sve potrebne vlasničke papire. Prebivalište imam prijavljeno u gradu koji je manje od 100km udaljen od Zagreba. Porezna kartica mi je izvađena u tom gradu te plaćam manji prirez nego što bih ga plaćao da sam prijavljen u Zagrebu. S obzirom da sam po zakonu obvezan plaćati prirez u mjestu u kojem radim, mogu li ja odgovarati za to ukoliko me gazda ne može/ne želi prijaviti u Zagrebu ili je odgovornost na gazdi? Ili me ipak mogu optužiti za utaju prireza bez obzira što je najmodavac kriv što nemam prijavljeno boravište?
trener morskih pasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 22:12   #239
prirez plaćaš prema mjestu stanovanja, a ne prema mjestu rada.
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 00:09   #240
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
prirez plaćaš prema mjestu stanovanja, a ne prema mjestu rada.
Ali ja stanujem u istom mjestu u kojem radim - Zagrebu. Prebivalište imam prijavljeno u mjestu u kojem sam se rodio i išao u školu, a tamo sada provedem tek 20-ak dana godišnje. Mislim da sam po svemu tome obvezan plaćati prirez u Zagrebu.
trener morskih pasa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:57.