Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 19:15   #2981
Također, kad sam već tu, ne škodi pitati, jer mi sami zaista ne znamo (nikada nismo bili niti u kakvoj nesreći): koja je uopće procedura, odnosno s kime ja pregovaram u procesu.
Kao što rekoh, u naše parkirano vozilo udarilo je vozilo policije, mi tada nismo bili u automobilu. Javili smo se njihovoj osiguravajućoj kući, predali nakon tri tjedna i policijsko izvješće, a automobil je odmah odvučen kod jednog od njihovih partnera, ovlašteni servis za taj brend vozila. Kako se sve odigralo pred samu novu godinu, procedura ide poprilično sporo.
Danas smo dobili ponudu za štetu po nagodbi. Jako je mala, i prema onome što nam je rekao voditelj radionice u kojoj se nalazi auto, ne bi pokrila niti pola troška popravka. Napominjem da auto još nismo ni počeli popravljati.
Koji je sljedeći korak, odnosno što ja mogu pregovarati s osiguravajućom kućom? Mogu li naprosto tražiti od njih da automobil dovedu u prvobitno stanje, jer ne želim nagodbu? I ako da, da se radionica za svoj rad onda naplati kod njih? Ili pak s njima pregovaram o maksimalnom iznosu koji su voljni dati za popravak, pa prema tome ja ugovaram popravak s radionicom? Ili pak od radionice tražim da poprave auto, a onda se s osiguravajućom kućom natežem oko naplate?

Znam da to nekome djeluju kao poprilično banalna pitanja, ali meni je cijeli taj proces poprilično nejasan, i užasno mi je teško navigirati kroz sve to, tim više što vrlo često dobivam kontradiktorne informacije.
__________________
And I'm waiting all the day, love
For my dear, dear Irish boy...
xavierkat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 21:40   #2982
Quote:
Cae Fae kaže: Pogledaj post
Što učiniti nakon nesreće u ZET autobusu?
u tvom opisu piše da je pozvana hitna, tako da vjerojano imaš dobar dokaz o događaju (inicijalni liječnički nalaz u kojem piše da te dovela hitna nakon pada/ozljede u autobusu javnog prijevoza).
nazovi pravnu službu zeta i pitaj kod koga su na dan tvog događaja bili osigurani i kojim brojevima polica:
- obveznog osiguranja putnika u javnom prijevozu, i
- obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti
pa postavi zahtjeve po svakoj od tih polica osiguravajućem društvu / društvima (ako obje police nisu u istom, jer ne moraju biti).
polica osiguranja putnika u javnom prijevozu je polica nezgode, po njoj se naknada dobiva na temelju tablica invaliditeta, tako da postoji mogućnost da tu ne bude nikakve naknade.
ali svejedno treba postaviti zahtjev (s kopijom medicinske dokmentacije i naznakom police osiguranja po kojoj se traži isplata).
Quote:
xavierkat kaže: Pogledaj post
koja je uopće procedura, odnosno s kime ja pregovaram u procesu.
ni sa kim ne pregovaraš, nego izvid štete koji si dobila od osiguratelja odneseš u servis i ostaviš im auto da ga poprave sukladno tom izvidu štete, a nakon toga osiguratelju pošalješ račun, zajedno s onim računom hak-a za koji mi iz tvog pisanja nije jasno na što se odnosi. na šlepanje od mjesta nesreće do servisa?
taj račun im isto predaj (kopiju) i traži naknadu u iznosu koji je za taj račun plaćen.
ako ti se čini da nešto ne štima napiši im da ti radije riješe štetu sad odmah tu u hrvatskoj, jer ćeš u protivnom prijaviti u zemlji registracije vozila i rješavati ju po 4.direktivi, a to će ih puno skuplje koštati. znaju oni zašto, ne moraš im objašnjavati detalje, samo spomeni 4. direktivu.
__________________
pa opet dobro
free spirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 11:21   #2983
@free spirit puno puno ti hvala.
i jedno zadnje, totalno laičko pitanje: postoji li neki ispravni format odgovora na ponudu? na e-mail osobe iz osiguranja u kojem je ponuda za nagodbu (u attachmentu, kao potpisani dokument) odgovorili smo mailom; njen je odgovor bio da je ponovila isti attachment. koliko mi je poznato, u EU se mail računa kao službeni odgovor, dakle nema potrebe za posebnim attachmentom s potpisom, moje je samo da joj podnesem račun kad bude gotov; ali s obzirom da je cijeli proces meni toliko nejasan (a osoba s kojom komuniciram u osiguranju potpuno nepristupačna i unhelpful), sigurno je sigurno.

fiskalni račun nam i dalje odbijaju priznati, premda sam im objasnila osnovicu i sve (i radni nalog također imaju). račun je za šlepanje, da.
__________________
And I'm waiting all the day, love
For my dear, dear Irish boy...
xavierkat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 07:44   #2984
molim vas savjet, prije dva tjedna su me djeca, kasnije utvdjeno da su romi, pogodila kamenom na autoputu kod Kutine. Na sreću nastala je samo materijalna šteta, imam oštećenja na vratima i na bravi automobila, majstori kažu cca 2000 kn... pozvao sam policiju a očevid su napravili i djelatnici HAC-a, dok sam ih čekao ja sam preskočio ogradu auto ceste i otišao u to selo i naravno, svi se prave ludi, ih 20-ak roma iz te 3.4 kuće i još toliko djece sus e razbježali ili tvdrili da ništa neznaju i nisu vidjeli. Djelatnici HAC-a su mi savjetovali da prijavim njihovom osiguranjiu i tražim odštetu kao i policija... to sam i učinio i danas sam telefonski saznao da je Croatia odbila isplatiti odštetu jer misle da tu nema odgovornosti auto cesta i da ću to dobiti i napismeno... ja se planiram žaliti jer 1. plaćanjem autoceste oni su obavezni osigurati siguran promet, 2. njihovi djelatnici su mi rekli da ovo nije prvi put da se to dešava, da su oni već kupili kamenje, dijelove crijepa, grane sa toga mjesta pa mi nije jasno zašto ništa nije poduzeto po tom pitanju, ograda je na tom dijelu devastirana i lako se prelazi. Zanima me vaše mišljenje dali imam osnove za dobiti spor i na šta obratiti pažnju. Hvala unaprijed
quatro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 08:46   #2985
Quote:
quatro kaže: Pogledaj post
danas sam telefonski saznao da je Croatia odbila isplatiti odštetu jer misle da tu nema odgovornosti auto cesta

ja se planiram žaliti jer
1. plaćanjem autoceste oni su obavezni osigurati siguran promet,
2. njihovi djelatnici su mi rekli da ovo nije prvi put
ograda je na tom dijelu devastirana i lako se prelazi.
rekla bih da je croatia ovdje zauzela ispravan stav, jer ona osigurava odgovornost hac-a, i to odgovornost koja se odnosi na obavljanje djelatnosti upravljanja i održavanja cesta, a tebi šteta nije nastala zbog nekog propusta hac-a u obavljanju te djelatnosti, nego zbog isključive radnje treće osobe na koju hac ne može utjecati.
probaj s prigovorom u mirnom postupka, možda ti se posreći, ali za tužbu se svakako dobro posavjetuj s odvjetnikom, jer ako izgubiš spor onda ti plaćaš troškove i svog i odvjetnika druge strane, kao i ostale troškove koji se u sporu pojave (sudske pristojbe, predujmove za eventualna vještačenja), a to će sigurno biti više od vrijednosti popravka koju spominješ (2.000 kn).

ako misliš da je hac odgovoran zbog neodržavane ograde koja se na tom mjestu lako može prijeći, trebaš dokazati kako se u slučaju njenog urednog stanja ona ne bi mogla prijeći i kako ti je upravo to loše stanje ograde uzrokovalo nastanak štete.
ja bih rekla da je to prilično neodrživa tvrdnja, jer svi znamo da ograde nisu visoke 2 metra niti kad su u najboljem stanju, ali ti probaj ako misliš da trebaš.
__________________
pa opet dobro
free spirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 06:56   #2986
hvala na odgovoru, napisati ću prigovor jer možda su morali nešto poduzeti ako se to več dogadjalo... bez obzira na troškove, tehničku izvedivost... npr.kamere, znak ispred ograde.... jer po toj teoriji ni nalet na divljač nije njihova odgovornost, srna lako preskoči ogradu koja je takva kakva je i hac na divljač nemože utjecati iako se slažem da tu realno nema neke njihove direktne odgovornosti ali ni moje. Našao sam i zanimljiv dio na netu:
"Autocesta je s našim čitateljem sklopila teretni ugovor, preuzela određene obveze (sigurna vožnja) i za to naplatila cijenu (u formi cestarine). Dakle, odgovornost ARZ-a je, ako je ima, ugovorna. Prema Zakonu o obveznim odnosima (Narodne novine br. 35/2005), dužnik koji ne izvrši svoju ugovornu obvezu (sigurna uporaba ceste), odgovara za štetu ugovornom partneru po načelu objektivne odgovornosti. To pak znači da njegova krivnja za nastanak štete nije bitna."
ima li neke logike ili bitnije pravne osnove? kakva je to ugoovrna odgovornost?
quatro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 11:07   #2987
Quote:
quatro kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru, napisati ću prigovor jer možda su morali nešto poduzeti ako se to več dogadjalo... bez obzira na troškove, tehničku izvedivost... npr.kamere, znak ispred ograde.... jer po toj teoriji ni nalet na divljač nije njihova odgovornost, srna lako preskoči ogradu koja je takva kakva je i hac na divljač nemože utjecati iako se slažem da tu realno nema neke njihove direktne odgovornosti ali ni moje. Našao sam i zanimljiv dio na netu:
"Autocesta je s našim čitateljem sklopila teretni ugovor, preuzela određene obveze (sigurna vožnja) i za to naplatila cijenu (u formi cestarine). Dakle, odgovornost ARZ-a je, ako je ima, ugovorna. Prema Zakonu o obveznim odnosima (Narodne novine br. 35/2005), dužnik koji ne izvrši svoju ugovornu obvezu (sigurna uporaba ceste), odgovara za štetu ugovornom partneru po načelu objektivne odgovornosti. To pak znači da njegova krivnja za nastanak štete nije bitna."
ima li neke logike ili bitnije pravne osnove? kakva je to ugoovrna odgovornost?
samo dopuna, baš čitam o tome u Zakonu o obveznim odnosima članci 1061,1062... pokušati ću svakako
quatro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 12:21   #2988
Pozdrav.
Prije skoro godinu dana sam sudjelovala u sudaru - stajala sam u koloni na semaforu, automobil iza mene (Golf) se zabio u mene, a u njega se zabio Passat. Znači Golf i ja smo stajali na semaforu, a Passat se se zabio u Golfa, a Golf u mene. Nije bila neka brzina, vozač Passata je odmah preuzeo krivicu, ispunili smo izvješće te smo otišli na procjenu u Jadransko osiguranje. Procjena štete za moj auto je iznosila 2000 kn (to smo i prihvatili). Ja sam uslijed udarca udarila koljenom u armaturu i ono je bilo naoteklo te sam taj dan otišla na hitnu. Nadalje slijedeći dan više nisam mogla pomaknuti glavu lijevo-desno niti dići lijevu ruku. Da skratim priču, bila sam dva mjeseca na bolovanju, prošla sam 20 terapija i xy pretraga uslijed trzajne ozljede. Angažirala sam odvjetnicu te je krajem prošle godine (kad sam obavila sve pretrage) krenula u postupak. Danas mi je javila da Jadransko osiguranje odbija prihvatiti zahtjev za odštetom iz razloga da ne mogu naći uzročno-posljedičnu vezu između udarca i mojih ozljeda (kao to je bila premala brzina da bih imala takve ozljede koje se navode u medicinskoj dokumentaciji). Odvjetnica me sad traži dokument o procjeni, spominjala je tužbu te da u tom slučaju treba uzeti sudskog vještaka koji će procijeniti kolika je bila brzina pri udarcu (navodno ako je manje od 5 km/h da je nemoguće imati te ozljede, ali meni je stvarno trebalo dva mjeseca da dođem k sebi od bolova, zgrčenih mišića lijeve ruke i vrata... ma koma).
Da li je netko imao ovakav slučaj? Isplati li mi se ulazit u tu tužbu (odvjetnica mi se ne čini više tako optimistična), trebat će platiti tog sudskog vještaka, a ako tužba ne prođe i troškove... Bilo kakav savjet je dobrodošao. Hvala unaprijed.
teenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 17:30   #2989
pozdrav
može li se naplatiti odšteta za nekorištenje vozila, kad je udareno i nije u
voznom stanju, a ja nisam krivac ?
Karahasan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 20:29   #2990
Pozdrav. Prije dva dana mi je kamion cistoce odvalio pola branika i masku na autu. Golf 3... stariji malo auto Otisao sam na procjenu u CO i rekli su da cu vjerovatno dobiti novce na racun..
Zanima me dali netko zna koliko to traje sve i dali mogu odbiti ponudu ako smatram da je premala itd
nadji24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 19:37   #2991
Pozdrav,

Prije nekoliko dana imao sam prometnu nesrecu u kojoj me je doticni gospodin pogodio u zadnji dio moga auta. Zvao sam policiju jer sam policiju i nismo se mogli nagoditi jer sam rekao da idem prema bolnici sad. trzajna ozljeda je bila iuzetno jaka. Boli me glava ramana sve. cak su u jednom trenu mislili u bolnici da mi se odlomio di vratne kraljeznice i slali me na CT. Nosim ovratnik. koja su moja prava? ima ko kakvih iskustva. Kak je s osiguranjima? ja imam sve osigurano u autu. moze mi se neko i na PM javiti.

hvala
__________________
When people are dancing in your funeral you know you've lived a life worth celebrating
mr. No is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2018., 12:17   #2992
Poštovanje, pozdrav,

lik mi se također zabio u zadnji kraj, išli smo prek europskog, dobio sam izvid štete (3 dana), koliko sada moram čekati na ponudu nagodbe? I kako da se žalim ako mi lihvari ponude nedovoljno?

Hvala!
__________________
Love is what makes sex more than masturbation. If there is no love even if you are really with a partner you masturbate with a partner.
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2018., 13:51   #2993
Pozdrav svima! Nedavno je moj tata sudjelovao u lakšoj prometnoj nesreći. On je na križanju skretao lijevo a gospođa iza njega je bila nestrpljiva i pokušala ga zaobići (neuspješno) i zabila se u njegov prednji lijevi kraj. Zvao je policiju a oni su rekli da su jako zauzeti i da ako nema ozljeđenih neka naprave europsko. Njih dvoje su odmah otišli u euroherc na procjenu štete i za par dana stiže telefonska obavijest da će mu isplatiti samo polovicu jer kao odgovornost je podijeljena i moj tata je trebao u retrovizoru primijetiti njeno vozilo.
Jel to moguće? U svakom slučaju očekujemo njihov pisani odgovor sutra na mail. Imate li preporuku kako dalje postupiti?!
NaBalkonu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2018., 14:57   #2994
Samo u Eurohercu. Pisat žalbu i prijetiti tužbom. Kod njih jedino tako ide. I za ubuduće kad imate nezgodu a krivac izvadi policu od Euroherca, odmah okrenut broj murije i čekat koliko treba jer čak i s tim Euroherc zna srati, a bez murije sigurno.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2018., 15:47   #2995
vrijedi li ovo sta? dobio danas sms...125 kn godisnje.

http://www.naknadastete.hr/
tvrda stina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2018., 14:38   #2996
Zdravo ekipa


Ja sam stari forumaš i nažalost imao sam nesreću u obitelji. Draga osoba je doživjela prometnu nesreću. Nesreću je počinila osoba u drugom automobilu, svi su bili osigurani i nitko nije bio pod utjecajem alkohola. Počinitelj je priznao krivnju, a osiguranje je već isplatilo iznos za štetu na automobilu.

Od dana nesreće nije prošao gotovo niti jedan dan da nas ne nazove koji odvjetnik i ponudi zastupstvo u slučaju dogovora sa osiguranjem. Koliko sam razumio, standardni postotak se kreće oko 10% (ima ih i po 15, 20...). Ono što mene zanima je koliko ste vi dobili kao odštetu, u slučaju teže ozljede? Dakle novčani iznos. Može cifra prije isplate naknade odvjetniku ili nakon, samo napomenite koliko je teška ozljeda.

Ovdje se radi o teškoj povredi jedne noge, nekoliko prijeloma podkoljenice, nadkoljenice, izvrnuća zgloba, pucanje koljena... uglavnom noga je trenutno neupotrebljiva, 1-2 operacije, 10 dana bolnice, provesti će mjesec-dva u krevetu (nepokretna), a oporavak će trajati 12-18 mjeseci. Okvirne cifre bi mi stvarno pomogle.

Hvala
__________________
Takva osoba može biti inteligentna, šarmantna, intrigantna, razumna i više ili manje uspješna, ili pak mlitava, nesposobna i uvijek u neprilici. Ono što im je zajedničko, ako nas uopće nešto straši u devijantnom ponašanju, jest nedostatak inklinacije i straha od posljedica.
Lord Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2019., 19:04   #2997
Prije mjesec dana prilikom prelaska pješačkog prelaza na oca naletio osobni automobil. Isti je od ozljeda završio na hitnoj. Ozljede vrata, ramena, ruke, šake, potres mozga, i alkohola oko 3 promila. Nakon tjedan dana bolničkog liječenja umre od embolije pluća (koja je obdukcijom potvrđena kao posledica prometne). E, sada, obzirom da razni odvjetnici zovu zbog postizanja nagodbe sa vozačevim osiguranjem, kome da povjerujem. Radi se o Eurohercu. I kakav je mogući iznos nagodbe za smrt, uzdržavanje osobe (majke), odšteta sinu ...
puma7777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2019., 19:05   #2998
Prije mjesec dana prilikom prelaska pješačkog prelaza na oca naletio osobni automobil. Isti je od ozljeda završio na hitnoj. Ozljede vrata, ramena, ruke, šake, potres mozga, i alkohola oko 3 promila. Nakon tjedan dana bolničkog liječenja umre od embolije pluća (koja je obdukcijom potvrđena kao posledica prometne). E, sada, obzirom da razni odvjetnici zovu zbog postizanja nagodbe sa vozačevim osiguranjem, kome da povjerujem. Radi se o Eurohercu. I kakav je mogući iznos nagodbe za smrt, uzdržavanje osobe (majke), odšteta sinu ...
puma7777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2019., 19:34   #2999
Tko je imao 3 promila?

Poslano sa mog LG-M700 koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2019., 19:37   #3000
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Tko je imao 3 promila?

Poslano sa mog LG-M700 koristeći Tapatalk
Otac koji je prelazio pješački.
puma7777 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:20.