Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2010., 04:15   #21
pratila sam ovaj slučaj ...zanima me nešto u svezi s privatnom posudbom; od kada se računa zastara ako nije dogovoren nekakav krajnji, fiksni rok nego se išlo na ležernu varijantu, ono, vraćat ćeš po malo, kako ćeš moći itd. i onda, recimo, skužiš, nakon što ti se osoba prestane javljat, da to možda i neće dobro završit...


bi li se event. telefonski razgovor sa šogorom (on je išao zvat da vidi situaciju) u kojem ona explicitno kaže da je vratila sve, računao kao nekakav početak roka zastare (i.e. dan kad sam spoznala da od love nema ništa), itd.?

da, kao i ovom slučaju ovdje, nema ništa na pismeno ali imam svjedoke (a jednom ili dvaput jedan je frend išao uplatit toj osobi na Diners račun jer sam ja bila busy).

mislim, ne računam više na tu lovicu, ali eto, pitam da budem ziher..
IQ007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2010., 09:24   #22
Joj joj pa di posuđivat kolegi bez ikakvog dokumenta koji to dokazuje? Jednom je moj prijatelj posudio nekom svom frendu/kolegi nekih 2 tisuce eura i ovaj normalno ne vraca itd. Jedan dan mu je samo pokucao na vrata sa par svojih i bez ikakve galame, nasilja itd. namirio njegova dugovanja tehnikom znaci pokupio mu je plasmu, komp itd. Ne pozivam tebe da to napravis i to je također nelegalno ali s druge strane takvim osobama treba pokazat da nije liejpo radit budalu od drugih, e da za kaznu mu nije uzeo u vrijednosti 2 tisuce erua nego 2 i 500..
Gogo vertigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2010., 18:37   #23
Quote:
Gogo vertigo kaže: Pogledaj post
... Jednom je moj prijatelj posudio nekom svom frendu/kolegi nekih 2 tisuce eura i ovaj normalno ne vraca itd. Jedan dan mu je samo pokucao na vrata sa par svojih i bez ikakve galame, nasilja itd. namirio njegova dugovanja tehnikom znaci pokupio mu je plasmu, komp itd. Ne pozivam tebe da to napravis i to je također nelegalno ali s druge strane takvim osobama treba pokazat da nije liejpo radit budalu od drugih, e da za kaznu mu nije uzeo u vrijednosti 2 tisuce erua nego 2 i 500..
Da ga je kojim slučajem frend prijavio, on i ekipa bi lijepo odgovarali za nekoliko kaznenih djela.

Da se razumijemo, najveći gad je ovaj koji nije vraćao novce, ali ovakav postupak ti može donijeti puno nepotrebnog zla.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 19:22   #24
zar nitko ne zna odgovor na moj problemčić? (pls. vidi gore moj mejl)

od kada se računa zastara za privatni dug ako nije dogovoren fiksni rok povrata novca ?

da li od saznanja da xy ne želi vratit lovu ili od datuma posudbe?
IQ007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 19:24   #25
Ovako:

Ako ugovaratelji nisu odredili rok za vraćanje zajma, niti se on može odrediti iz okolnosti zajma, zajmoprimac je dužan vratiti zajam nakon isteka primjerenog roka koji ne može biti kraći od dva mjeseca računajući od zajmodavčeva zahtjeva.

A zastara tece od prvog dana nakon dana od kojeg vjerovnik ima pravo traziti ispunjenje obveze (znaci, dan nakon isteka roka).
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 15:38   #26
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ovako:

Ako ugovaratelji nisu odredili rok za vraćanje zajma, niti se on može odrediti iz okolnosti zajma, zajmoprimac je dužan vratiti zajam nakon isteka primjerenog roka koji ne može biti kraći od dva mjeseca računajući od zajmodavčeva zahtjeva.

A zastara tece od prvog dana nakon dana od kojeg vjerovnik ima pravo traziti ispunjenje obveze (znaci, dan nakon isteka roka).
hvala Katrin, you are really nice.
samo sad nisam niš' pametnija; jer, kolegica je mene tražila da izračunam koliko mi još mora vratiti (jer su svi računi bili kod mene, oni koje sam ja uplaćivala njoj na Diners, te par računa od kupovine koju je ona obavila za mene); dakle, ja sam izračunala i poslala njoj na mail. i to je bilo to. odonda, ništa, par telef. poziva, budem, budem, itd. onda ja nisam inzistirala, itd.itd. tu i tamo bi joj poslala sms ili mejl..i tako je vrijeme prošlo, nije se javljala i onda sam zamolila šogija da ju zovne, jer ju zna, itd.
tak da, sad ne znam, da li da računam od datuma kad sam joj poslala kalkulacija (a onda je to prošlo, mislim da je rok zastare za private debts 3 god.?) a opet, tu nije bilo govora KAD mora vratiti i kako, samo kalkulacija..

..ili od datuma kad sam shvatila da ona NE ŽELI vratit dug (radi se o iznosu od cca 20.000 kn)..

fakat nisam pametna. velim, ne računam baš na tu lovu više ali bih ko fenomen voljela znati kako se to pravno riješava, to, kad nema zapraff nikakav određeni rok za povrat?
IQ007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 17:13   #27
Ponavljam pitanje nakon par mjeseci..

....ak nije problem, dajte, pls. pravnici experti, apsolventi, brucoši, whatever..odgovorite mi na moje pitanje:

da li je logično - i s pravne strane - zastaru za privatan dug računati od dana kad saznaš da taj netko zapraff ne želi vratiti lovicu (i.e. tvrdi da je sve vratio); jer, osim jednog mejla s izračunom duga, ne postoji nekakva potvrda i potpis dužnika, itd.

please?
IQ007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 20:37   #28
Duguje mi, kako do love?

Ovamo stvari stoje. Radi se o jednoj osobi koja je prije 3 godine radila preko lijeta u nekoj birtiji, da skupi lovu za faks, ali je rekla da joj gazda nije isplatio zadnje plače i da nema love za upis na faks (ili joj je isplatio pa je potrošila na gluposti). Uglavnom, pošto joj starci nisu imali lovu, pitala je mene da joj posudim lovu, kao našla je neki posao koji bude radila dok studira i bude mi svaki mjesec vraćala. Pošto sam ja imao potrebnu lovu na računu, i u sljedečih nekoliko mjeseci nisam imao u planu neke investicije, posudio sam joj lovu. Nakon 2-3 mjeseca vidim da mi ništa ne vraća, ja je zvrcnem i pitam u čem je problem. Ona meni veli „stavljala sam lovu na stranu i njena cimerica joj kao uzela lovu, nek se malo strpim“. Nakon par mjeseci ostala bez posla, pa opet ništa od love. I tko se to vuće već 2,5 godina, a love nigdje na vidiku. Čak me je prošlog ljeta tražila broj tekućeg da mi počne uplačivati, ali ništa od toga. Ne odgovari mi na poruke, i ja sam popizdio. Zanima me da li je kako moguće sudskim putem doći do love? Dal je netko imao nekakvu sličnu situaciju? Što da napravim? Jel ima možda kakvi odvjetnik koji bi mi mogao nešto savjetovati? Što je potrebno da se to sudski riješava, koliki su troškovi?
The Angel of Death is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 10:01   #29
Sto raditi u slucaju kada das avans šljakerima, naravno uz ugovor i potpis javnog biljeznika, oni odustanu od rada? Tj međusobno se zakače i radnik koji ima strojeve neće raditi? Tužba? kakve su šanse i koliko dugo traje? u ugovoru pise ukoliko bilo koja strana odustane od posla da je nadlezan sud u Rijeci. Ima netko iskustva? Čekati da istekne rok u kojem su trebali raditi pa uzet druge, slat im opomenu pred tuzbu? KAj?
DD7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 19:03   #30
Quote:
Mengele kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je kako moguće sudskim putem doći do love?
Možda je moguće. Ovisi o dokazima koje ponudiš sudu.

Quote:
Mengele kaže: Pogledaj post
Dal je netko imao nekakvu sličnu situaciju?
Normalno da je netko imao takvu situaciju. Te stvari se kod nas stalno dešavaju ljudima.


Quote:
Mengele kaže: Pogledaj post
Što da napravim?
Odi do odvjetnika, pa će ti on moć dati detaljniji odgovor.

Quote:
Mengele kaže: Pogledaj post
koliki su troškovi?
Ovise o visini tvog potraživanja.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 20:58   #31
Unhappy Posuđeni novac

Određenoj osobi sam posudio novce i ta osoba je potpisala izjavu u kojoj piše datum kada je posudila, iznos i datum do kojeg će taj novac vratiti. Datum je došao i prošao, a ta osoba i dalje ne želi vratiti novce, pa me interesira da li imam kakav pravni lijek da na temelju te potpisane izjave vratim novce?
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 31.07.2011., 16:07   #32
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Određenoj osobi sam posudio novce i ta osoba je potpisala izjavu u kojoj piše datum kada je posudila, iznos i datum do kojeg će taj novac vratiti. Datum je došao i prošao, a ta osoba i dalje ne želi vratiti novce, pa me interesira da li imam kakav pravni lijek da na temelju te potpisane izjave vratim novce?
Naravno, tužiš ga, pa se probaš naplatiti preko ovrhe!
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 18:41   #33
Neki okvirni trošak tog postupka?
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 18:42   #34
file je odgovorio u postu iznad tvog.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 09:50   #35
Majstor mi je dužan lovu

Moj slučaj je sljedeći:
našli majstora za renoviranje kupaonice u stanu, čovjek napravio predračun u kojem je zaračunao materijal (kada, školjka, bide, umivaonik, cijevi) na temelju kojega mu je u startu čim je počeo raditi plaćeno 2000 kn.
nakon završenih radova, dostavio račun meni i račun stanoupravi koja priznaje dio troškova.
ja svoj dio platila u kešu, stanouprava mu navodno (prema njegovim riječima) još nije uplatila lovu na račun.
na mom računu zaračunat je rad i sav ostali materijal koji je utrošen, a na računu stanoupravi školjka, cijevi i još neke stvari koje se mogu naplatiti iz pričuve.

dakle, ja sam mu već platila za tu školjku i cijevi, a on će to sad još jednom naplatiti iz pričuve
pitala sam ga za to kad sam detaljno ispregledala račune. kaže: pa da... znaš ... vratiti ću ti, ali nije mi još stanouprava isplatila.... i tako već skoro 3 mjeseca.

sad više nemam strpljenja!
da mu kažem da ću dići tužbu?
mada nemam namjeru - radi se o iznosu od oko 600 kn, ali zašto bi mu to i ostavila?!
Doreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 15:09   #36
Utjerivanje duga

Moji su roditelji 2006. u travnju posudili „Prijateljima“ za renoviranje apartmana na jednom otoku 20.000EUR vezanih za švicarski franak na dan posudbe. (to je danas cca 30000 eura)

Potpisana je izjava o posudbi sa svim uvjetima, uz svjedoke, bez javnog bilježnika, na rok posudbe od 3 mjeseca, beskamatno.

Prošlo je već više od 5 godina, a dug nije vraćen.

Moji roditelji su se više puta čuli s njima i oni svaki put obećavaju da će dug biti vraćen u kratkom roku, ali to se naravno ne dogodi.

Naknadno su se dogovorili (nakon 2. godine) i to bez papira, da im se dug pretvori u neku vrstu kredita sa počekom od 2 godine i kamatnom stopom od 6,95% godišnje i rokom otplate od još tri godine.

Do dana današnjeg nije vraćena ni lipa.

Prvo i najvažnije pitanje je: Kad nastupa zastara?

Drugo pitanje je što poduzeti?

Roditelji su mi očajni, a ne poduzimaju ništa jer su još emotivno vezani za svoje „Prijatelje“. Ja ih godinama nagovaram da slučaj prijave policiji (prevara) i da angažiraju odvjetnika ali nisu htjeli čuti za to.

Ako itko ima ideje što i kako dalje, otvoreni smo za sve sugestije.
imbehind is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 08:21   #37
5godina + 3 mjeseca bi bila zastara ako se nevaram(neka me isprave ako griješim), pokreće se tužbom postupak, a nakon proteka tog vremena nemojte više ni gnjavit vaše "prijatelje" da vam vrate novce, doduše oni se moraju pozvat na zastaru kad i ako bi pokrenuli postupak a budući da vam je puno bilo dat 50 kn za ovjeru potpisa još je teret dokazivanja na vama da su oni to potpisali, u biti po mome mišljenju sad je kasno ako je prošlo 5 godina, jer ne samo da će te se zamjerit sa "prijateljima" već i vrlo vjerovatno izgubit pravo naplate potraživanja.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.

Zadnje uređivanje Opaki : 12.08.2011. at 08:28.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 11:23   #38
Quote:
imbehind kaže: Pogledaj post
Ako itko ima ideje što i kako dalje, otvoreni smo za sve sugestije.
Odi na internet ili u online tel. imenik, pronađi odvjetnika koji je blizu tvog mjesta stanovanja, nazovi i pitaj koliko bi ti naplatio da pogleda papire, sasluša priču, i da ti svoju ocjenu stanja i mišljenje što bi mogao napraviti. Po mom iskustvu, ne trebaš se iznenaditi ako ti mnogo koji kaže da ti neće ništa naplatiti. Možeš ponoviti taj postupak više puta kod više odvjetnika.

Starci ne trebaju ništa znati.

Javi ovdje svoja iskustva.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 11:58   #39
Prije više godina sam "frendici" posudio novac. Također je trebalo biti vraćeno nakon 3 mjeseca. Nakon tisuća mojih poziva, pitanja i stalnih obećanja tipa - vratit ću ti sutra, pa onda slijedeći tjedan... samo je izbjegavala, mijenjala broj moba...
kad sam doslovce poludio, počeo prijetit i kad su svi vidjeli da nisam normalan više, vratila mi je novac nakon puno godina. na kraju sam se ja morao ispričavat što sam uopće pitao za svoj novac.
btw, žena inače ima otprilike peteroznamenkastu plaću!
savjet: nikome ne posuđivati novac, već samo darivati ako želiš!
Darko_S is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 16:56   #40
Postaviti ću glupo pitanje:

Obzirom da nije naveden rok posudbe, nego je samo potpisana izjava da je novac posuđen, zašto se gleda kao početak zastare dan posudbe?

Obično se gleda dan dospijeća duga kao početak zastare.

U ovom slučaju dan isplate (dospijeća) je prvo dogovoren usmeno na 3 mjeseca, pa dvije godine, pa još 3, sve usmeno. Koliko znam, usmeno je obavezujuće isto kao i pismeno, ukoliko se može dokazati (a svjedoke imamo).

Ovako ispada da se novci ne mogu ni posuditi na više od 5 godina.

Nadam se da ima netko ideju...

Ako natjeramo "prijatelje" da odu do bilježnika i sroče novu izjavu, da li bi to pomoglo?

Hvala na odgovorima!
imbehind is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:06.