Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2012., 22:23   #81
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Ekipa koja skida HRTove prilog bi to mogla naći. Inače razvoj događaja u Petrinji je relativno poznat, izmještanje oružja iz pp Petrinja u Sisak -zasjeda lokalnih srba na cesti za Sisak, povratak oružja u Petrinju, masovni prosvjedi provaljivanje u stanicu, upad ATJ, ranjavanje jednog člana ATJ...
No isti dan nemiri su i oko policijskih stanica u Dvoru i Glini i tamo se upučuje ATJ. No o događajima u tim mjestima nemogu ništa nać. Ima li netko kakve info.?
Petrinja i Sisak mi se čine jako blizu,i koliko sam skužio čak su spojeni s pomoću nekih sela.

Jel li bilo nekih pokušaja kontranapada naših snaga iz Siska kad aje Petrinja pala,i je li bilo borbi tokom 1992. pa do Oluje?

Drugo pitanje,koje sam postavio i na temi o Oluji je, jesmo li drugog dana se reorganizirali i vojnički uzeli Petrinju,ili je kolaps Srba na drugim bojišnicama tokom Oluje natjeroa i ove na povlačenje.
Je li i nakon 5. bilo otpora i gdje je on bio najjači?
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 09:46   #82
meni je prijatelj bio kao rezervni policajac u petrinji od 10.8.91-12.9.91..i kaže mi da je obrana petrinje bila katastrofalno organizirana..mup je vukao na svoju stranu.ung na svoju stranu,mup se večinom orjentirao na obranu oko policijske stanice i prema gavriloviću te na čuvanje vile gavrilović a zng je pretežno razmješten blizu vojarne i poligona vasil gačeša te u okolnim selima...po njegovom mišljenju je policija bila bolje naoružana ali se sve svelo na čuvanje par punktova u gradu,zng je bila brojnija ali dosta je tu bilo neorganiziranosti i nediscipline..
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 14:25   #83
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Petrinja i Sisak mi se čine jako blizu,i koliko sam skužio čak su spojeni s pomoću nekih sela.
Događaj koji sam ja spomenuo (na koji si se ti nadovezao) odnosi se na 1990. dakle nema borbenog djelovanja, to su ulični neredi, kaos. Doduše netko je zapucao i ranio jednog našeg policajca.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 17:46   #84
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Petrinja i Sisak mi se čine jako blizu,i koliko sam skužio čak su spojeni s pomoću nekih sela.

Jel li bilo nekih pokušaja kontranapada naših snaga iz Siska kad aje Petrinja pala,i je li bilo borbi tokom 1992. pa do Oluje?

Drugo pitanje,koje sam postavio i na temi o Oluji je, jesmo li drugog dana se reorganizirali i vojnički uzeli Petrinju,ili je kolaps Srba na drugim bojišnicama tokom Oluje natjeroa i ove na povlačenje.
Je li i nakon 5. bilo otpora i gdje je on bio najjači?
Petrinja je u oluji pala nakon što je glavni udar zauzeo zadane položaje i doveo petrinju u okruženje... Pravac preko češkog sela u biti je trebao služiti za razvlačenje njihovih snaga da nemogu koncetrirati snage na pravcu glavnog udara. Nažalost tim oravcem je zapovjedao nesposobnjakovič koji je na silu htio uči u Petrinju što je dovelo do velikih žrtava...
Do oluje oko petrinje i nije bilo nekih borbi nego su se držale zauzete pozicije ali su se borbe vodile oko Glinske poljane koja je bila strateški važna (tuda je i išao glavni udar u Oluji jer se tamo moglo prekinuti komunikaciju Petrinja-glina i dovesti samu Petrinju u okruženje...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 23:32   #85
Quote:
metallica fan kaže: Pogledaj post
evo kak sam i sam Petrinjac al mlad
zanima me kakvo je stanje bilo u mom gradu 1990/1991?
pogotovo nekoliko mjeseci prije prvih napada?
majka mi neželi o tome baš pričati,ne voli se baš tog sjećati
pa ono zanima me kako je to tada bilo?
mislim život u gradu?policijski sat?prestanak prijevoza Sisak-Petrinja?
zamračivanja? i slično tome
za promjenu volio bih da mi netko i odgovori a ne da samo premješta pitanja i da mi jezikovu juhu bez razloga -.-
koji te dio Petrinje zanima ili okolice?
turopoljacxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 02:28   #86
Citam ovu temu i nitko ne spominje dio Moscenice koji je vezan s Kotar sumom a od Moscenice do "famoznoga"skladista od vojarne ima 10 minuta pijesice i citavo to vrijeme se moglo zauzeti ali nista kao da je postojao dogovor "Mi smo ovdje " vi ste tu "...koga zanima pojedinosti neka pita rado mu odgovorim............. Mene jedino zanima tko ima slike iz Oluje onih nasih oklpnjaka kod Kolonije sto su pogođeni ...tenk ,transporter .........
__________________
Tko je Subijekt

Zadnje uređivanje kaligula11 : 04.03.2012. at 02:35.
kaligula11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 13:34   #87
Quote:
kaligula11 kaže: Pogledaj post
Citam ovu temu i nitko ne spominje dio Moscenice koji je vezan s Kotar sumom a od Moscenice do "famoznoga"skladista od vojarne ima 10 minuta pijesice i citavo to vrijeme se moglo zauzeti ali nista kao da je postojao dogovor "Mi smo ovdje " vi ste tu "...koga zanima pojedinosti neka pita rado mu odgovorim............. Mene jedino zanima tko ima slike iz Oluje onih nasih oklpnjaka kod Kolonije sto su pogođeni ...tenk ,transporter .........
Šumas je bila minirana i dan danas tamo ginu ljudi od tih mina (7-8 kolko ja brojim od rata )....
U oluji smo mi probali proči s tenkovima ali nam je tenk s razminiračem upao u bazen Lanare pa nismo uspjeli...
Naravno u bazene smo došli jer smo imali "sposobnog" vodića koji kao pozna šumu..

A u temi uništenog oklopa imaš sliku tenka i u daljini se vidi transporter...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 22:40   #88
Quote:
turopoljacxxx kaže: Pogledaj post
koji te dio Petrinje zanima ili okolice?
Ako imaš vremena i volje piši sve što znaš, kronološki po mogućnosti. Posebna vrijednost ovog foruma su sjećanja sudionika, priče iz prve ruke.

Mene osobno zanima sve od prvih barikada na banovini 1990-te, sukobi u Dragotincima -Kraljevčanima, Pecki, Taborište -Hrastovica, što se događalo oko Cepeliša i Križa? Nitko nije opisivao Goru i Župić. Kakvo je stanje u samoj Petrinji srpanj/kolovoz ima li puškaranja ili drugačijih priovokacija sa vojarnama po gradu? Jesu li Srbi u predjelu koji su nazivali "mala srbija" organizirali straže i kontrolirali ulice tog dijela grada(kao Petrova gora u Vukovaru) ili je MUP nadzirao taj dio grada do pada?

Zanima me sve od organizacije seoskih straža u npr. Strašniku i Sibiću do djelovanja spec policije i A brigada.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 15:15   #89
Pozdrav svima!
Zna li netko o četničkim zločinima u nekom hrvatskom selu na banovini, kad su četnici poklali cijelu obitelj, dijete cca 5 godina, bebu od nekoliko mjeseci i roditelje, snimka je bila čak i na tv, nakon toga nikad više ništa o tome nije rečeno, nigdje nisam naišla na snimku ili svjedočanstva... je li provedena istraga...zna li se tko je to napravio... je li podignuta optužnica...
Za taj zločin sam čula davno i od jednog pripadnika 2.gardijske brigade, našao se u tom selu nakon oslobađanja... sve u svemu užas...
Budući da se za nekoliko ubijenih četnika u Medačkom đepu još uvijek vode istrage i postupci, zanima me hoće li se konačno početi s procesuiranjem zločina nad Hrvatima.
Zna li tko je li netko optužen za zločnin nad Hrvatima u (mislim) Kraljevčani kod Petrinje?
hibiscus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 15:40   #90
Evo mapa koja detaljno opisuje etničku strukturu 1991. u Petrinjskom kraju i granice okupiranih područja:
http://www21.zippyshare.com/i/402350...001%201941.jpg

Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Evo mapa koja detaljno opisuje etničku strukturu 1991. u Petrinjskom kraju i granice okupiranih područja:
http://www21.zippyshare.com/i/402350...001%201941.jpg
Moja isprika,sada bi trebao raditi link
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...postcount=6365
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!

Zadnje uređivanje rezon@tor : 20.03.2012. at 14:17. Reason: spajanje
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 23:13   #91
Ja nisam Petrinjac, ali zanima me tematika Domovinskog rata, a posebno ono st se dogadjalo godinu-dvije prije njegova izbijanja. Proucavao sam malo nastanak "Krajine" i moram priznati da nigdje nisam nasao odluku tadasnje opcine Petrinja o prikljucenju toj tvorevini. Za razliku od drugihnopcina sa srpskom vecinom najprije u Dalmaciji i Lici, a onda i na Kordunu i Baniji, pa cak i u zap. Slavoniji (Pakrac). Znaci li to da tadasnja opcinska vlast u Petrinji (ma kakva ona bila!) nije htjela u "Krajinu" ili da jednostavni nisu imali dovoljno glasova za tako nesto, buduci da su Srbi u Petrinji bili samo relativna vecina? Mada, s druge strane, i u Pakracu su imali samo relativnu vecinu pa su se na kratko (do intervencije MUP-a pocetkom ozujka 1991) ipak "prisajedinili Krajini"...
believer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 23:43   #92
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Šumas je bila minirana i dan danas tamo ginu ljudi od tih mina (7-8 kolko ja brojim od rata )....
U oluji smo mi probali proči s tenkovima ali nam je tenk s razminiračem upao u bazen Lanare pa nismo uspjeli...
Naravno u bazene smo došli jer smo imali "sposobnog" vodića koji kao pozna šumu..

A u temi uništenog oklopa imaš sliku tenka i u daljini se vidi transporter...
Bili smo si tako blizu a tako daleko .. Ali ako znas da netko ima jos slika neka se javi ..
__________________
Tko je Subijekt

Zadnje uređivanje rezon@tor : 05.08.2012. at 13:40. Reason: citat
kaligula11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2012., 17:25   #93
Quote:
believer kaže: Pogledaj post
.... i moram priznati da nigdje nisam nasao odluku tadasnje opcine Petrinja o prikljucenju toj tvorevini.....
Opština se zvala Boro Mikelić!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 22:30   #94
Pozdrav ljudi,

Evo da i ja spomenem jedan događaj vezan uz ratnu Petrinju 1991. Ujak je bio tamo na položajima sa svojom postrojbom Gromovi 1pb, točnije on i još trojca su držali park u centru. Preko dana su bili smješteni kod ljudi po stanovima kao civili a po noći su držali park, sve do dana 21,09 kad je gamad krenula iz vojarne sa tenkovima. Zapovijed je bila povlačenje preko mosta na Petrinjčici, do kupališta pa do ceste za Brest. Nakon što su prešli mosta sustigao ih je tenk sa popratnim čoporom, odlučili su ga skinuti, ali na nesreču on skida njih. Ujak biva teško ranjen u nogu. Banda ne prelazi most nego se stacionira na početku mosta, njih četvorica završavaju iza nasipa. Zapovjednik odlazi po pomoć prvi, dvojca ostaju s njim, nakon nekog vremena i oni odlaze po pomoć ali se nitko od njih ne vrača. Tako da on ostaje sam na milost i nemilost sebi ili bandi, taj detalj nikad nismo saznali. Poslje toga nema više približavanja petrinji sve do 95. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su 98, jedan dio kod mosta na nasipu a jedan dio u masovnoj grobnici kod groblja. Poznati su mi još neki detalji vezani uz događaj, ali dosta toga fali. Zato bih Vas zamolio ako bilo tko ima kakva saznanj o navedenome događaju neka podijeli to sa nama ili na pp.

Unaprijed zahvaljujem.
Bok.
hrvojegd is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 15:55   #95
Quote:
hrvojegd kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi,

Evo da i ja spomenem jedan događaj vezan uz ratnu Petrinju 1991. Ujak je bio tamo na položajima sa svojom postrojbom Gromovi 1pb, točnije on i još trojca su držali park u centru. Preko dana su bili smješteni kod ljudi po stanovima kao civili a po noći su držali park, sve do dana 21,09 kad je gamad krenula iz vojarne sa tenkovima. Zapovijed je bila povlačenje preko mosta na Petrinjčici, do kupališta pa do ceste za Brest. Nakon što su prešli mosta sustigao ih je tenk sa popratnim čoporom, odlučili su ga skinuti, ali na nesreču on skida njih. Ujak biva teško ranjen u nogu. Banda ne prelazi most nego se stacionira na početku mosta, njih četvorica završavaju iza nasipa. Zapovjednik odlazi po pomoć prvi, dvojca ostaju s njim, nakon nekog vremena i oni odlaze po pomoć ali se nitko od njih ne vrača. Tako da on ostaje sam na milost i nemilost sebi ili bandi, taj detalj nikad nismo saznali. Poslje toga nema više približavanja petrinji sve do 95. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su 98, jedan dio kod mosta na nasipu a jedan dio u masovnoj grobnici kod groblja. Poznati su mi još neki detalji vezani uz događaj, ali dosta toga fali. Zato bih Vas zamolio ako bilo tko ima kakva saznanj o navedenome događaju neka podijeli to sa nama ili na pp.

Unaprijed zahvaljujem.
Bok.
ja sam učesnik bitke u petrinji i imam neka već pomalo neka sjećanja...znam uglavnom da smo se povlačili zbrda dola,bilo je tragičnih situacija ali sve zboh neorganiziranosti povlačenja,zappovjednici su prvi crtu zapalili a u petrinji je ostalo dosta zng-ovaca i pripadnika mup-a koji nisu znali ni gdje ni što naročito dečki koji nisu bili iz petrinje ili okolice,ja sam se tog 21.9.91 upravo našao blizu mjesta koje ti opisuješ i sličan slučaj se desio kad je isto tako moj prijatelj pogođen u dvije noge možda baš iz istog tenka i nekako smo ga htjeli izvuči ali nije išlo jer je u tom izvlačenju još jedan naš suborac ranjen ali ne tako teško,morali smo ga ostaviti računajući na neku pomoć ali očito je bilo da je nastalo panično povlačenje i u takvim situacijama je svak mislio na svoju glavu,mi smo odnosno ja i još jedan ostali neko vrijeme uz našeg suborca pucajući po čedama ali njih je bilo dosta uz podršku tenka i transportera koji su žestoko šibali po nama morali smo se povući prema srušenom mostu da prijeđemo u brest inaće bi jebeno nastradali a nažalost morali smo ostaviti našeg prijatelja i suborca računajući da će se ma kakvi bili ipak smilovati nad teškim ranjenikom,nažalost nisu i do dan danas nije pronađen.Za ovaj tvoj slučaj ne mogu garantirati da sam nešto vidio ali u onom trenutku na tom mjestu je bilo dosta takvih slučajeva neki se nisu spasili neku jesu.
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 21:41   #96
Quote:
svatoljub kaže: Pogledaj post
ja i još jedan ostali neko vrijeme uz našeg suborca pucajući po čedama ali njih je bilo dosta uz podršku tenka i transportera koji su žestoko šibali po nama morali smo se povući prema srušenom mostu da prijeđemo u brest inaće bi jebeno nastradali a nažalost morali smo ostaviti našeg prijatelja i suborca računajući da će se ma kakvi bili ipak smilovati nad teškim ranjenikom,nažalost nisu i do dan danas nije pronađen..
to se rođo nemože zaboraviti,a ni oprostiti,čede su bili i ostali zločinci!
Sumnjam to jest nemoguće je da niko od tih čeda nezna kako je i di završio taj naš branitelj?Time nas i dan danas muče!!!
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 11:51   #97
Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
to se rođo nemože zaboraviti,a ni oprostiti,čede su bili i ostali zločinci!
Sumnjam to jest nemoguće je da niko od tih čeda nezna kako je i di završio taj naš branitelj?Time nas i dan danas muče!!!
...ma oni su to radili odmah na licu mjesta pogotovo ako si teški ranjenik na umoru...možda su ga i u petrinjčicu bacili tko zna...mi smo preko njihovih veza čuli da su im zapovjednici i kolovođe striktno zapovjedali da nema živih zarobljenika i civila to se odnosilo na paravojne formacije martičevci,paravojnu onog martića iz gline 'šiltove'..ako si imao sreću da nabasaš na jna naročito regularnu vojsku imao si šansu preživjeti makar u zarobljeništvu...inaće par dana prije pada petrinje 16.9.1991 bili smo u blizini vile gavrilović gdje su streljali zarobljene pripadnike mup-a koji su se predali nakon pada tog položaja...tih desetak ili koliko već ne znam više točno ostali su odsječeni zbog loše komunikacije između zapovjedništva petrinje i samih bojovnika na položajima a to je bio dosta čest problem u obrani petrinje tj nekoordiniranost naročito između zng-a i mup-a...bilo je slučajeva naročito u posljednjih desetak dana prije pada petrinje da su bojovnike zng-a ili mup-a slali na neke položaje koji su već bili zauzeti od srba odnosno bila je ničija zemlja pa su mnogi stradali i u zasjedama odnosno doslovce su ušetali među čede...ja sam još tamo 15/16.9...rekao suborcima..'tu je gotovo,grad sigurno pada sve dalje je beznadna borba i mogući laki gubitak glave'...zadnjih dva,tri dana prije konačnog pada bili smo na položaju nedaleko srušenog mosta prema brestu nas šestorica a da tokom dva dana nismo dobili ništa ni za jesti već smo išli riskirajući po već napuštenim kučama tražiti nešto za jelo..tako su najebala i moja dva suborca koja su zalutala već na zauzeti netom prije naš položaj od čeda..sva sreća nekako su se uspjeli izvuči tokom noći a jedan je bio lakše ranjen...u biti zadnja dva dana prije pada grada štitili smo mostobran za izvlačenje preostalih civila i naših snaga..već je tad gotovo 80% petrinje bilo u četničkim i jna rukama
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 12:13   #98
..ja sam inaće na položaje u petrinju došao 3.9.1991 godine baš u jeku prvog najžeščeg napada na grad..inaće prije toga sam imao prvo borbeno iskustvo čuvajući maršalku u zagrebu...a baza mi je bila u petruševcu...prvih deset dana dakle do 13.9.91 stekao sam dojam da u obrani grada ima problema ali opet ne toliko da se grad ne bi mogao kvalitativno braniti..bilo je dosta pripadnika mup-a i zng-a napose iz zagreba i okolice te siska,domaćih....ali je bilo recimo dosta nediscipline i svojevoljnosti napose u nekim zng postrojbama naveo bi tu postrojbu koja je došla sa poznatim 'rambom' stracaboškom koji su se pokušali drugima nametnuti kao 'glavni' na terenu i baš su oni odnosno dio njih imali ponajviše gubitaka u posljednjim danima prije pada petrinje...bilo je i onih koji su se kao 'kurčili' 'ma koji srbi,kakavi martičevci ovo ono..',naročito oni koji su došli netom prije drugog žestokog napada 16.9 na grad..mi smo ih upozoravali da ne ulaze u neke dijelove naselja petrinje naročito u one bliže poligonu i vojarni 'vasilj gačeša' koje su već srbi imali pod kontrolom ili dijelom...pod svojom kontrolom ili je bila 'ničija zemlja' i minirani..tako su najebali i oni španjolski novinari koji su na ničijoj zemlji naletili na našu protivtenkovsku minu....recimo takvo što nije moglo proći u obrani vukovara...zatim tih nekoliko dana prije pada pojavile su se i nekakve grupe 'dragovoljaca civila' sa lovačkim ili pokojim automatskim naoružanjem stvarajući pomutnju pa čak i svađu sa legalnim hrvatskim postrojbama jer 'kao oni će bolje braniti svoj grad i da im predamo oružje jer mi ionako namjeravamo napustiti grad'...neki su im i čak davali oružje i jednostavno otišli...svega i svačega je tu bilo....ali najmanje odlučnog zapovjedanja i discipline...što je i ubrzalo pad grada...po mom mišljenju da nije bile to nediscipline i pojave svakakvih 'dragovoljačkih skupina' naročito civilnih petrinja bi se još relativno dugo mogla braniti ne kažem da možda ne bi pala ali je dugo mogla vezati dio neprijateljskih postrojbi koje su nakon pada expresno prebačene na potez prema viduševcu i lasinji te na potez prema sunji i prema jasenovcu i novskoj
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 15:22   #99
Quote:
svatoljub kaže: Pogledaj post
..ja sam inaće na položaje u petrinju došao 3.9.1991 godine baš u jeku prvog najžeščeg napada na grad..inaće prije toga sam imao prvo borbeno iskustvo čuvajući maršalku u zagrebu...a baza mi je bila u petruševcu...prvih deset dana dakle do 13.9.91 stekao sam dojam da u obrani grada ima problema ali opet ne toliko da se grad ne bi mogao kvalitativno braniti..bilo je dosta pripadnika mup-a i zng-a napose iz zagreba i okolice te siska,domaćih....ali je bilo recimo dosta nediscipline i svojevoljnosti napose u nekim zng postrojbama naveo bi tu postrojbu koja je došla sa poznatim 'rambom' stracaboškom koji su se pokušali drugima nametnuti kao 'glavni' na terenu i baš su oni odnosno dio njih imali ponajviše gubitaka u posljednjim danima prije pada petrinje...bilo je i onih koji su se kao 'kurčili' 'ma koji srbi,kakavi martičevci ovo ono..',naročito oni koji su došli netom prije drugog žestokog napada 16.9 na grad..mi smo ih upozoravali da ne ulaze u neke dijelove naselja petrinje naročito u one bliže poligonu i vojarni 'vasilj gačeša' koje su već srbi imali pod kontrolom ili dijelom...pod svojom kontrolom ili je bila 'ničija zemlja' i minirani..tako su najebali i oni španjolski novinari koji su na ničijoj zemlji naletili na našu protivtenkovsku minu....recimo takvo što nije moglo proći u obrani vukovara...zatim tih nekoliko dana prije pada pojavile su se i nekakve grupe 'dragovoljaca civila' sa lovačkim ili pokojim automatskim naoružanjem stvarajući pomutnju pa čak i svađu sa legalnim hrvatskim postrojbama jer 'kao oni će bolje braniti svoj grad i da im predamo oružje jer mi ionako namjeravamo napustiti grad'...neki su im i čak davali oružje i jednostavno otišli...svega i svačega je tu bilo....ali najmanje odlučnog zapovjedanja i discipline...što je i ubrzalo pad grada...po mom mišljenju da nije bile to nediscipline i pojave svakakvih 'dragovoljačkih skupina' naročito civilnih petrinja bi se još relativno dugo mogla braniti ne kažem da možda ne bi pala ali je dugo mogla vezati dio neprijateljskih postrojbi koje su nakon pada expresno prebačene na potez prema viduševcu i lasinji te na potez prema sunji i prema jasenovcu i novskoj
Ja mislim da je Siniša Dvorski zv. Rambo prije Petrinje bio u KOstajnici. Koliko mi je poznato Rambovi dečki su bili iz baze Petruševec, a to je bila 4. bojna kojoj je prvi zapovjednik bio Drago Horvat. Nisam siguran, ali po pričama mnogih Rambo nije bio u centru Petrinje. Primjerice u monografiji od 2. gbr Gromova nigdje se ne spominju pripadnici 1. br ZNG-a koji su bili u Petrinji sve do njenog pada pa čak su bili angažirani i u centru Grada. ne zanam kako je to opisano u Monogrfaiji, ali mislim da su samo dečki iz Petruševca bili do kraja u Petrinji i imali su gubitke. Pa i nesretni Rambo je tamo bio što je radio to ne znam, ali i njegove "Zebre" su ginule. U KOstajnici prvi poginuli bili su Rambovi dečki mislim da se jedan prezivao Stipić i bio je iz Duvna-Tomislavgrad.
hum5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 16:35   #100
Quote:
hum5 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je Siniša Dvorski zv. Rambo prije Petrinje bio u KOstajnici. Koliko mi je poznato Rambovi dečki su bili iz baze Petruševec, a to je bila 4. bojna kojoj je prvi zapovjednik bio Drago Horvat. Nisam siguran, ali po pričama mnogih Rambo nije bio u centru Petrinje. Primjerice u monografiji od 2. gbr Gromova nigdje se ne spominju pripadnici 1. br ZNG-a koji su bili u Petrinji sve do njenog pada pa čak su bili angažirani i u centru Grada. ne zanam kako je to opisano u Monogrfaiji, ali mislim da su samo dečki iz Petruševca bili do kraja u Petrinji i imali su gubitke. Pa i nesretni Rambo je tamo bio što je radio to ne znam, ali i njegove "Zebre" su ginule. U KOstajnici prvi poginuli bili su Rambovi dečki mislim da se jedan prezivao Stipić i bio je iz Duvna-Tomislavgrad.
istina je da rambo i zebre nisu bile u centru petrinje te pozicije su držali dečki iz mup-a(pretežno rezervni sastav) te manji dio pripadnika 2 gbrigade..dogovor je bio takav da centar te zapadni dio petrinje i dio sjevernog drže dečki iz mup-a te iz druge gardijske brigade pošto je bilo dosta dečkiju iz tog kraja i poznavali su grad i taj dio...dio tigrova(kao ja) i ovi iz zebri od dvorskog su prebačeni na istočne položaje grada te sjeveroistočne dakle prema poligonu vasilj gačeša i 'vili gavrilovioć'..naravno sa nama su bili i dio policijskih postrojbi iz zagreba...upravo su oni najebali kod vile gavrilović...točno je i to da su zebre imale dosta gubitaka pa i zarobljenih i nestalih ali i zbog svoje krivnje...na svoju ruku su neke akcije išli izvoditi a da nisu bili u kordinaciji sa zapovjedništvom grada ili tog dijela bojišta u petrinji..naročito tamo od 14,15.9...uletavali su na tzv.'ničiju zemlju' prema poligonu 'vasilj gačeša' i izvodili neke akcije izviđanja(nepotrebnog) jer se znalo gdje su čede i jna a gdje mi...što je izazvalo žestoku reakciju srba iz poligona koji su počeli tuči nemilosrdnio grad i po našim pozicijama...ne kažem da i nisu imali nekih uspješnih akcija napose recimo 19.9...kad su uspjeli izvuči neke civile iz kuća već kad su četnici bili na ulasku u te ulice..ili kad su zauzimali položaje koje je prije toga napustila policija u povlačenju..istina je da su u gradu ostali zadnji dečki iz zagreba,varaždina...i upravo smo mi imali najtežih gubitaka od 20 do 21.9 i dana pada grada...kada smo imali velike gubitke naročito pri povlačenju koje je bilo neorganizirano a mogli bi reći i panično...to su četnici i jna osjetili i počeli su nas žestoko tuči artiljerijom,tenkovima,pat-ovima naročito prostor oko porušenog mosta kod bresta koji je i bio glavni pravac izvlačenja uz onaj prema moščenici gdje su se povlačili ovi iz 2.gardijske brigade,mup i neke civilne dragovoljačke postrojbe...ja recimo tog paklenog dana 21.9....sam bio na položaju 500 metara od mosta blizu nasipa u jednoj park šumici kad je ispred nas izbio tenk i oklopni transporter a oko njega je bilo oko tridesetak teritorijalaca i martičevaca...tu sam izgubio prijatelja za kojeg se i dan danas ne zna a jedan je bio ranjen a kako vidim na toj poziciji je bilo i drugih naših zaostalih grupa u povlačenju a još ih je ostalo iza..eto koliko je bilo tad nereda u obrani i u povlačenju da su se među naše redove uspjeli ubaciti četnički tenk i transporter kao i ljudstvo i izazvati ubijanje i razaranje..mi nismo mogli druge čekati i štiti odstupnicu zbog izuzetne složene situacije gdje su nam bili životi ugroženi i nije nam bilo druge nego navrat nanos pucajući povlačit se prema mostu i preko njega
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:02.