Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2015., 08:33   #21
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Ok, nemam ništa protiv... ali to i dalje nije odgovor na moje pitanje:
Može li Jehovin biti svjedok netko, tko to govori da je isus bog?
Je li za tebe kao jehovinog svjedoka isus bog... iskreno? Pozdrav
Ti valjda dobro znas da je Biblija(Bozja rijec)JEDINO mjerilo Jehovinog svjedoka i da Bog Jehova trazi od razumom obdarenog covjeka da JEDINO njega obozava.Svi ostali a medju njima i Isus (Jehova je spasenje) su njegova djeca(sinovi i kceri)Tako je Isus prvo stvorenje(duhovno)a onda milioni andjela(medju njima i sotona koji dobiva to ime kad se pobunio)i onda Adam prvi Bozji ljudski sin.Jehova nema zenu nego stvara izravno a posto je Isus(prvo stvorenje)sa njim(kroz njega) stvara sve ostalo zato je on Rijec(arhandjeo Mihael)ime Isus ima samo nakon ljudskog rodjenja i dalje jer to ime ima smisao poslije ljudskog rodjenja.Znaci svi smo Bozji sinovi i kceri a JEDINO obozavanje pripada Jehovi sto potvrdjuje njegovo prvo stvorenje kojeg Jehova ipak najvise voli i tko zna koliko godina (vjecnosti)su bili zajedno prije prvog ljudskog stvorenja.To govori Jehova kroz svoju rijec Bibliju!!!
S-S-B-F is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 10:04   #22
Quote:
S-S-B-F kaže: Pogledaj post
Ti valjda dobro znas da je Biblija (Bozja rijec) JEDINO mjerilo Jehovinog svjedoka i da Bog Jehova trazi od razumom obdarenog covjeka da JEDINO njega obozava. Svi ostali a medju njima i Isus (Jehova je spasenje) su njegova djeca (sinovi i kceri) Tako je Isus prvo stvorenje (duhovno) a onda milioni andjela (medju njima i sotona koji dobiva to ime kad se pobunio) i onda Adam prvi Bozji ljudski sin. Jehova nema zenu nego stvara izravno a posto je Isus (prvo stvorenje) sa njim (kroz njega) stvara sve ostalo zato je on Rijec (arhandjeo Mihael) ime Isus ima samo nakon ljudskog rodjenja i dalje jer to ime ima smisao poslije ljudskog rodjenja. Znaci svi smo Bozji sinovi i kceri a JEDINO obozavanje pripada Jehovi sto potvrdjuje njegovo prvo stvorenje kojeg Jehova ipak najvise voli i tko zna koliko godina (vjecnosti) su bili zajedno prije prvog ljudskog stvorenja. To govori Jehova kroz svoju rijec Bibliju!!!
Ok, sve je to lijepo, ali ti zaista nisi odgovorio na ono što sam ja pitao. A pitao sam:
Može li Jehovin biti svjedok netko, tko to govori da je isus bog?
Može ili ne može? Možeš li mi jasno odgovoriti na to pitanje?
Ne znam što je tu toliko teško da se ne može na to pitanje odgovoriti?
Ako može onda može, a ako ne može onda ne može... zato okolišati? Očekujem odgovor.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 11:38   #23
Zbilja ne vjerujem da se pravis da ne razumijes al dobro.Evo neke usporedbe,karikiram(kao u 1.raz.)Postoji Otac prezimenom Harf zove se recimo Pero,majka Kata onda ti Joza seka Mara i jos puno vas imenom.I kad neko vikne ili kaze Harf svi se javite al kad kaze Pero Harf zna se da je to tvoj tvorac(ovdje izuzimam majku)Harf je Bog ali jedan je vas stvoritelj(Harfova)Pero!!!:klap:
S-S-B-F is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 11:57   #24
Quote:
S-S-B-F kaže: Pogledaj post
Da sve je to lijepo al ti bi neznam kaj? Ti si htio da kazem da je Isus (Jehova je spasenje) bog...
Ne, ja nisam htio da se ti izjasniš da li je Isus za tebe bog, nego sam pitao jehovine svjedoke da mi netko od njih kaže odgovor na ovo pitanje: Može li se reći da je Jehovin svjedok netko tko vjeruje da je isus bog? Ili drugim riječima: da li netko može tvrdit da je Jahvin Svjedok a istodobno govoriti da je isus bog? Mene ne interesira šta ti misliš o Isusu, nego me interesira samo da li po nauku JS može takva osoba sebe smatrati članom crkve, ili ne može. To je sve.

a ti možeš odgovoriti na jedan od ova dva načina, ako hoćeš:
1) "onaj tko to govori da je isus bog ne može se smatrati jehovinim svjedokom jer JS ne vjeruju da je isus bog"
2) "onaj tko to govori da je isus bog može se smatrati jehovinim svjedokom jer i JS vjeruju da je Isus bog?"
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 11:58   #25
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Ne, ja nisam htio da se ti izjasniš da li je Isus za tebe bog, nego sam pitao jehovine svjedoke da mi netko od njih kaže odgovor na ovo pitanje: Može li se reći da je Jehovin svjedok netko tko vjeruje da je isus bog? Ili drugim riječima: da li netko može tvrdit da je Jahvin Svjedok a istodobno govoriti da je isus bog? Mene ne interesira šta ti misliš o Isusu, nego me interesira samo da li po nauku JS može takva osoba sebe smatrati članom crkve, ili ne može. To je sve.

a ti možeš odgovoriti na jedan od ova dva načina, ako hoćeš:
1) "onaj tko to govori da je isus bog ne može se smatrati jehovinim svjedokom jer JS ne vjeruju da je isus bog"
2) "onaj tko to govori da je isus bog može se smatrati jehovinim svjedokom jer i JS vjeruju da je Isus bog?"
Evo, jednostavan odgovor na tvoje pitanje:
1. "Može li se reći da je Jehovin svjedok netko tko vjeruje da je isus bog?" - Po Bibliji NE MOŽE

2. Da li netko može tvrdit da je Jahvin Svjedok a istodobno govoriti da je isus bog? -
Po Bibliji - NE MOŽE - jer nigdje ne piše da je Isus Stvoritelj i Svemogući Bog već anđeo/arhanđeo s nebeskim činom ili položajem kojeg ima kao Mesija, Spasitelj, Otkupitelj, Kralj Kraljeva, Sin čovječiji, Sin Božji, bog, Arhanđeo, Riječ Božja, Božji govornik...onaj kojem je Njegov Otac JHWH dao sve ove titule, imenovanja, svosjstva, uloge i sl...Dakle sam JHWH stoji iza toga što ga je tako ovlastio i imenovao dok također sam Otac posjeduje titule: Kralj, Otkupitelj, Spasitelj, Tvorac, Bog, Milosrdni Bog, Kralj vječnosti, Sudac najviši, Jehova nad vojskama...

3. Da li po nauku JS može takva osoba sebe smatrati članom crkve, ili ne može - Po Bibliji NE MOŽE ( Dodatno: JS nisu crkva i taj naziv kategorički odbijaju jer izvorno latinsko je značenje izraza prevednog s crkva označava "skupinu ili zajednocu vjernika tj. Isusovih učenika " a ne građevinu ili sakralni objekat )

No pošto očekujem tvoj sljedeći post: " A zašto onda ga definišete s riječju u Vašem prevodu s "bog" - to ne znači da ga svrstavamo u obožavanje jednog Boga JHWH - Jahve/Jehova, niti mu se po Bibliji klanja, niti ga se obožava, jer je sam rekao da i on obožava svog Oca i Boga Abrahama, Izaka i Jakova. Dakle, pokušaj da izazoveš konfuziju s frazom " bog " aludirajući da Biblija govori da ima više bogova gdje je između njih i sam Isus je nelogična jer Isus je obožavao JHWH ali mu je taj jedini i jedan Bog koji nije rođen niti ga je ko rodio jer je vječan, dao kroz prolazak vremena titulu "bog" u umanjenom smislu kao što mu je nakon nekog vremena dao i titulu Mesija. Jehovi niko ravan nije pa ni Isus nakon uskrsnuća. jedino za JHWH se kaže u izvornom hebrejskom tesktu El - Shadai ( Bog Svemogući ).
I da... Isus nije STVORITELJ već je bio dio nauma Njegovog Boga i Oca kad ga je stvorio da kroz ili preko njega sve drugo kreira. time je dozvolio u svojoj ljubavi, bliskosti, mudrosti, nježnosti, pravdom, moći i sl. prema svom prvom stvorenju, svom Sinu da uživa u ostvarenju Božje volje i nauma/planova u stvaranju. Jehova je dao njemu znanje, moć, mudrost, izobrazovao ga do neslućenih razmjera da kopira u kreiranju Njegovog stvaralačkog djela sve ostalo. I nogdje nije rečeno da je Isus sebi dao zaslugu za to, ali je jasno naveo kakvo mišljenje Otac ima o njemu i njegovom položaju kojem mu je On pravi i živi Bog JHWH/Yahweh - Jehovah dao.
Stoga, nikome se po Bibliji ne smije klanjati i obožavati osim Jehove a on traži da pravi njegovi obožavatelji idu putem i djelom Isusa Mesije koji na to i poziva. Obožavati Isusa bi bila hula na Boga JHWH.
Valjda ćeš napokon zatvoriti ovaj list i postaviti neko drugo pitanje. A ako te smeta što u Bibliji se Bog JHWH obraća i ukazuje da je Isus Njegov "jedinorodni Sin", jedinorođeni "bog", Mesija...tada ćeš tu svoje nezadovoljstvo morati uputiti poniznom molitvom Bogu JHWH da ti otvori srce i razumjevanje da shvatiš dubinu i smisao napisanog jer u Bibliji se i kaže da je Bog JHWH taj koji daje mudrost i razumjevanje onima koji ga traže. Da, možda čudno ili čak neprihvatljivo od tebe ta spoznaja ali jedino JHWH može dati razumjevanje.
Molim te bez bilo kakvog napadnog proklamisanja te zamoljavam da samo pročitaš ovaj tekst u vezi Boga JHWH - http://www.jw.org/hr/izdanja/knjige/...tko-je-jehova/
A ako smijem dodati i ovaj link koji pita sljedeće: DA LI JE MUHAMED KORISTIO IME YAHWEH ?: http://quranskaproturjecja.blogspot....me-yahweh.html
Pozdrav...

Zadnje uređivanje Tražim Istinu : 12.08.2015. at 12:18.
Tražim Istinu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 12:00   #26
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Ne, ja nisam htio da se ti izjasniš da li je Isus za tebe bog, nego sam pitao jehovine svjedoke da mi netko od njih kaže odgovor na ovo pitanje: Može li se reći da je Jehovin svjedok netko tko vjeruje da je isus bog? Ili drugim riječima: da li netko može tvrdit da je Jahvin Svjedok a istodobno govoriti da je isus bog? Mene ne interesira šta ti misliš o Isusu, nego me interesira samo da li po nauku JS može takva osoba sebe smatrati članom crkve, ili ne može. To je sve.

a ti možeš odgovoriti na jedan od ova dva načina, ako hoćeš:
1) "onaj tko to govori da je isus bog ne može se smatrati jehovinim svjedokom jer JS ne vjeruju da je isus bog"
2) "onaj tko to govori da je isus bog može se smatrati jehovinim svjedokom jer i JS vjeruju da je Isus bog?"

Iskreno nisam siguran može li ili ne može premda sam upoznat u mnoge religije i upoznat sam sa Bibliom. Nijedan Božiji svjedok, ni priroda, ni nebo... neće ti svjedočiti da je Isus Bog apsolutni, nego samo bog, ili Sin Božiji i sam je to rekao i rekao je da ide ka Ocu.
Ali evo ipak odgovor koji treba znati.
Božiji svjedoci su sva njegova djela. Kako piše u Bibliji ako trebadne kamen če viakti, priroda če svjedočiti. Svjedoci Božiji mogu biti i jesu i rijeke i mora i nebo i zemlja. Čak nekada i njegovi neprijatelji nesvjesno pomognu u tome. Božiji svjedoci to jeste Jehovini svjedoci
dakle su oni koji svjedoče ili pričaju drugima o našem zajedničkom Stvoritelju.
Samo je jedan Bog, Jehova nad vojskama, Svemogući, Pradavni. Isus je njegov sin ili prvi koji je stvoren. Da i Isusu je bog kojem je dana vlast velika. Isus nije Bog, Jehova je Bog, ali jeste bog sa malim b. Ali Jehova je Bog svih Bogova, Bog i Otac Isusa Krista,
Pradavni, niko nije iznad njega. Pravi i Jedini Bog Gospodar i vlasnik svega. Tako sam ja čitao u Bibliji.
Jedan je Jehova i nema drugoga Boga osim Jehove.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 16:23   #27
Quote:
Tražim Istinu kaže: Pogledaj post
Evo, jednostavan odgovor na tvoje pitanje:
1. "Može li se reći da je Jehovin svjedok netko tko vjeruje da je isus bog?" - Po Bibliji NE MOŽE
Zahvaljujem na odgovoru. To sam htio da čujem.
Pretpostavljam i da: "po Bibliji" znači: "Po nauku crkve Jehovinih svjedoka ne može"?

Pročitao sam vaš cijeli odgovor i ne želim nastavljati.
Nije mi nikad ni bila namjera provocirati, već samo želim znati stav crkve.

Na kraju ću samo izraziti svoje osobno neslaganje, jer samo je jedan Bog, Tvorac svijeta, i uz njega nema drugih bogova (kako se to insinuira u stavku Ivan 1:18). Iskreno, ja se čudim da ljudi jedni druge nazivaju bogovima, čak i sotonu... ali ok, svakom njegovo! Svatko ima pravo vjerovati kako god želi. Još jednom, hvala na odgovoru i pozdrav
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 16:36   #28
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Nijedan Božiji svjedok, ni priroda, ni nebo... neće ti svjedočiti da je Isus Bog apsolutni, nego samo bog
Evo, još samo ovo da kažem kako bih bolje objasnio svoj stav koji je nekima na žalost izgledao kao provocirajući iako on to nije bio. Morski golub u kvotiranom iskazu kaže da Isus nije Bog nego samo bog... mislim, ako je bog jedan onda nema bogova uz njega, i kako onda može biti i da jeste i da nije bog... kako može biti apsolutnih i neapsolutnih bogova? Takvo igranje malim i velikim slovima je po mojem uvjerenju nedosljednost. Može se bilo šta reći (na primjer: mesija, spasitelj, otkupitelj, kralj)- ali bog... ne znam kako neki ljudi uopće smiju to izgovoriti? I to nije moj "pokušaj da izazovem konfuziju" za što sam u neznanju optužen, nego je to konfuzija sama po sebi, jer je po mojem uvjerenju bog samo jedan i nema bogova uz njega, pa nikome niti ne treba davati epitet bog, osim Stvoritelju svijeta! Pozdrav još jednom!
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 17:16   #29
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Evo, još samo ovo da kažem kako bih bolje objasnio svoj stav koji je nekima na žalost izgledao kao provocirajući iako on to nije bio. Morski golub u kvotiranom iskazu kaže da Isus nije Bog nego samo bog... mislim, ako je bog jedan onda nema bogova uz njega, i kako onda može biti i da jeste i da nije bog... kako može biti apsolutnih i neapsolutnih bogova? Takvo igranje malim i velikim slovima je po mojem uvjerenju nedosljednost. Može se bilo šta reći (na primjer: mesija, spasitelj, otkupitelj, kralj)- ali bog... ne znam kako neki ljudi uopće smiju to izgovoriti? I to nije moj "pokušaj da izazovem konfuziju" za što sam u neznanju optužen, nego je to konfuzija sama po sebi, jer je po mojem uvjerenju bog samo jedan i nema bogova uz njega, pa nikome niti ne treba davati epitet bog, osim Stvoritelju svijeta! Pozdrav još jednom!
Jedno pitanje za tebe.
Kako naprimjer ti nazivaš starorimske bogove? prema njihovoj rimskoj mitologiji.
Jeli ih nazivaš samo Apolon,Ra,Zeus,Jupiter ili ako te neko pita kažeš naprimjer da je Neptun bog mora i zemljotresa,Plutom bog smrti,Venera božica ljubavi itd?
Ne razumijem zašto bi riječ bog bila rezervirana samo za apsoluta,jednog jedinog.Onog stvarnog.Ja razumijem da ti hočeš naglasiti razliku između stvarnog i lažnih bogova ali po meni sasvim je dovoljno da se kaže Bog Jehova pa da se zna razlika između njega i onih lažnih bogova ili bogova iz mitologija ili samo bogova koji su tako nazvani titulitarno.
U bibliji piše nek se sveti ime njegovo a ime mu je Jehova a ne piše da se bog odnosi samo na njega.Ok piše da pored njega ne treba imati drugih bogova ali u smislu obožavanja a ne u smislu nazivanja nekog bogom.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 18:34   #30
Nije mi odgovoreno molim zasto JS ne koriste ove stavke u vezi stupa(kriza)ili ja to krivo shvacam?4.Moj.(Brojevi)21:8,9 i Ivan 3:14,15.Hvala unaprijed!!!
S-S-B-F is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 18:51   #31
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje za tebe. Kako naprimjer ti nazivaš starorimske bogove? prema njihovoj rimskoj mitologiji. Jeli ih nazivaš samo Apolon, Ra, Zeus, Jupiter ili ako te neko pita kažeš naprimjer da je Neptun bog mora i zemljotresa, Plutom bog smrti, Venera božica ljubavi itd?
Hvala na tom pitanju jer je to dobra prlika da dodatno objasnim svoj ranije stav. Ja ih nazivam idol, lažni bog... ili bilo kojim drugim imenom, samo ne bog. Jer pojam bog rezeriran je samo samo za Tvorca. Nije bog sve što netko misli da je bog, pa zato treba napraviti distinksiju i veličati samo jednog Boga.

Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Ne razumijem zašto bi riječ bog bila rezervirana samo za apsoluta, jednog jedinog. stvarnog.
Pa brate, zato što je samo je jedan taj stvarni Bog. Sama riječ Bog označava jednog Boga, pored kog nema drugih božanstava, ukoliko želimo da nas drugi smatraju monoteistima, a prije svega ako želimo da Bog bude zadovoljan našim ibadetom (bogoštvovljem). Pogledaj šta pojam Bog označava, evo linka: https://hr.wikipedia.org/wiki/Bog - citat odatle: "Bog je jedan od termina koji opisuje savršeno, nadljudsko biće, za koje se vjeruje da je stvoritelj svijeta i upravljač čovjekove sudbine. Princip vjerovanja u jednog boga je monoteizam, a u više politeizam". - to je to! Nadam se da ti je sada jasniji moj stav?

Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Ja razumijem da ti hočeš naglasiti razliku između stvarnog i lažnih bogova ali po meni sasvim je dovoljno da se kaže Bog Jehova pa da se zna razlika između njega i onih lažnih bogova ili bogova iz mitologija ili samo bogova koji su tako nazvani titulitarno. U bibliji piše nek se sveti ime njegovo a ime mu je Jehova a ne piše da se bog odnosi samo na njega.Ok piše da pored njega ne treba imati drugih bogova ali u smislu obožavanja a ne u smislu nazivanja nekog bogom.
Pa gle. kako god uzmemo, Bog je uvijek samo jedan! Mi trebamo uvijek proslavljati samo njega... a sve druge možemo nazvati bilo kako (kumirima, lažnim bogovima, idolima) i bilo kako a samo je bog... dakle, možemo li se ti i ja složiti da je isus lažni bog, ako se misli na to što neki tvrde da je on bog? Pozdrav
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 20:02   #32
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Pa gle. kako god uzmemo, Bog je uvijek samo jedan! Mi trebamo uvijek proslavljati samo njega... a sve druge možemo nazvati bilo kako (kumirima, lažnim bogovima, idolima) i bilo kako a samo je bog... dakle, možemo li se ti i ja složiti da je isus lažni bog, ako se misli na to što neki tvrde da je on bog? Pozdrav
Mi se možemo složiti samo u tome da je jedan svemogući Bog a to je Bog Jehova.
Oko Isusa nismo se slagali u ranijim postovima pa tako nećemo ni u ovom u kojem ti kažeš da je Isus lažni bog.Ja vjerujem da je Isus Božji sin i da je "manji" od Jehove ali odmah "prvi" do njega.Zbog toga što je "prvi" do njega mislim da sa pravom možemo reći da on najbolje odražava božja svojstva.
Što se tiče ostalih bogova ja ne mogu negirati da ljudi vjeruju u raznorazne lažne bogove i ako je za njih nešto ili netko drugi osim Jehove bog to jest božanstvo to je njihova stvar.Za mene je jedino Jehova svemogući apsolut i tu nema nikakve zabune.Ne možemo reći Jehova i da se dovedemo u zabunu da na nekog drugog mislimo.Mislimo samo na jednog jedinog "pravog" Boga.
Inače što se tiče riječi bog tu smo se već složili da se ne slažemo.Po meni bog može biti titula a kad toj tituli dodamo ime onda točno znamo o kojem je bogu riječ.Pravom ili lažnom.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 20:08   #33
Ja sam imao potrebu da odgovorim ali naravno sa ljubaznošču.
Imam još nešto dodati. Ima u Bibiliji spominju se bogovi a ne odnose se na
Boga Jehovu. U Izaiji naprimjer se kaže - zemlja je puna bezvrijednih bogova.
Onda u 2 korinčanima 4:4 piše da je sotona bog ovoga svijeta.
Psalmi 82:6 gdje piše Bogovi ste, vi ste svi sinovi Svevišnjega.
Ev po Ivanu 10:34-36 Isus im reče: "Ne stoji li pisano u zakonu vašemu: Ja rekoh: bogovi ste? Ako one nazva bogovima, na koje dođe riječ Božja, a Pismo se ne može dokinuti. Smijete li vi onda za onoga, kojega Otac posveti i posla na svijet, tvrditi: 'Huliš na Boga,' što rekoh: 'Sin sam Božji!'
U Izaiji 9:6 piše za isusa - Jer nam se rodi dijete, sir nam se dade. Vlast počiva na plećima njegovim, 'čudo od savjetnika' glasi ime njegovo, 'Jaki Bog, 'Otac vječni', 'Knez mira'.

U Bibliji tako piše.


Ali za Pravog Boga piše nešto posebno, da je Svevišnji ili Svemoguči.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 23:12   #34
Thumbs up

Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Mi se možemo složiti samo u tome da je jedan svemogući Bog a to je Bog Jehova.
Oko Isusa nismo se slagali u ranijim postovima pa tako nećemo ni u ovom u kojem ti kažeš da je Isus lažni bog.Ja vjerujem da je Isus Božji sin i da je "manji" od Jehove ali odmah "prvi" do njega.Zbog toga što je "prvi" do njega mislim da sa pravom možemo reći da on najbolje odražava božja svojstva.
Što se tiče ostalih bogova ja ne mogu negirati da ljudi vjeruju u raznorazne lažne bogove i ako je za njih nešto ili netko drugi osim Jehove bog to jest božanstvo to je njihova stvar.Za mene je jedino Jehova svemogući apsolut i tu nema nikakve zabune.Ne možemo reći Jehova i da se dovedemo u zabunu da na nekog drugog mislimo.Mislimo samo na jednog jedinog "pravog" Boga.
Inače što se tiče riječi bog tu smo se već složili da se ne slažemo.Po meni bog može biti titula a kad toj tituli dodamo ime onda točno znamo o kojem je bogu riječ.Pravom ili lažnom.
Respect za post...dobro cak stavise jako dobro i logicno napisano
Tražim Istinu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 23:30   #35
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Ja sam imao potrebu da odgovorim ali naravno sa ljubaznošču.
Imam još nešto dodati. Ima u Bibiliji spominju se bogovi a ne odnose se na
Boga Jehovu. U Izaiji naprimjer se kaže - zemlja je puna bezvrijednih bogova.
Onda u 2 korinčanima 4:4 piše da je sotona bog ovoga svijeta.
Psalmi 82:6 gdje piše Bogovi ste, vi ste svi sinovi Svevišnjega.
Ev po Ivanu 10:34-36 Isus im reče: "Ne stoji li pisano u zakonu vašemu: Ja rekoh: bogovi ste? Ako one nazva bogovima, na koje dođe riječ Božja, a Pismo se ne može dokinuti. Smijete li vi onda za onoga, kojega Otac posveti i posla na svijet, tvrditi: 'Huliš na Boga,' što rekoh: 'Sin sam Božji!'
U Izaiji 9:6 piše za isusa - Jer nam se rodi dijete, sir nam se dade. Vlast počiva na plećima njegovim, 'čudo od savjetnika' glasi ime njegovo, 'Jaki Bog, 'Otac vječni', 'Knez mira'.

U Bibliji tako piše.


Ali za Pravog Boga piše nešto posebno, da je Svevišnji ili Svemoguči.
Lijepo citirani bibl.redci...cinjenica je da ono sto stoji u njoj demistificira zabune i neslaganja svidjelo se to nama ili ne.
Stoga...vrijeme pisanja Biblije tj. od 1. Moj pocelo je prije nekih 2100 godina od pojave Kurana a Evandjelja prije nekih 700;god prije Kurana...Nacin izrazavanje vrsta jezika -staro hebrejski koji je stilom pisanja posve drugaciji od arapskog...je izraz Elloh koristio kad je ispred imena Stvoritelja pisano o Jehovi. S druge strane kadxse pominju bogovi Moabaca, Sidonaca, Filistejaca, Amonaca, Edomaca, Egipcana...uvijek se pominje za sve njih elloh ili elohim ( u mnozini ) a ista rijec sam Bog Jehova izrice kad se obraca ljudima i andjelima u Bibliji da bi naglasio njihovo svojstvo odredjene moci ili polozaja.
S druge strane osim rijeci Bog postoje druge rijeci danas u nasem jeziku ali i arapskom i hebrejskom kao na pr. Kralj, Sudija...gdje se ista rijec pripisuje i ljudima i Bogu Jehovi pa cak i Allahu. Znaci li to sad da je jedino Allah Sudija ili Kralj ako titule nose i ljudi. Treba li sad dmatrati to hulom na Boga?
Ne jasno da ne jer one samo opisno opisuju polozaj ili cak moc neke osobe nad nekim ili necim.
Tako i izraz jedinorodjeni bog ne daje niti naslutiti da je Isus Bog kojeg treba obozavati ili cak porediti s Jehovom ili da se sam s njim poredi. To naprosto oznacava da mu je dodjeljena titula mocne duhovne osobe koja je dobila ovlast da u ime Boga JHWH sudi i bude Kralj nad svom Zemljom kao i to da ima titulu bog jer opet ponavljam jezik onog naroda i vremena kao i opisni stil izrazavanja su na takav nacin definisali razumjevanje pojma rijeci bog i Bog - elloh i Elloh.

Pozdrav
Tražim Istinu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 04:08   #36
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Mi se možemo složiti samo u tome da je jedan svemogući Bog a to je Bog Jehova.
Ok, ja sam se samo potvrdio da odgovorim tvoje pitanje.
A ne bih dalje širio, iako bi se tu imalo mnogo toga reć u vezi tog tvojeg odličnog posta...
Ipak sam ovdje gost (na ovoj temi). Valja zasvirati, ali i za pojas zadjenuti. Pozdrav

Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
U Bibliji tako piše.
To je točno. Baš tako piše. Pozdrav
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 05:40   #37
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Hvala na tom pitanju jer je to dobra prlika da dodatno objasnim svoj ranije stav. Ja ih nazivam idol, lažni bog... ili bilo kojim drugim imenom, samo ne bog. Jer pojam bog rezeriran je samo samo za Tvorca. Nije bog sve što netko misli da je bog, pa zato treba napraviti distinksiju i veličati samo jednog Boga.
tko si ti da određuje tko je Bog i koga netko slavi kao Boga?

ja znam osobu koja slavi Zeusa kao Boga

spusti se na zemlju harf
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 07:54   #38
Quote:
S-S-B-F kaže: Pogledaj post
Nije mi odgovoreno molim zasto JS ne koriste ove stavke u vezi stupa(kriza)ili ja to krivo shvacam?4.Moj.(Brojevi)21:8,9 i Ivan 3:14,15.Hvala unaprijed!!!
Moze li se pojasniti ovi stavci???
S-S-B-F is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 08:20   #39
Quote:
Tražim Istinu kaže: Pogledaj post
Lijepo citirani bibl.redci...cinjenica je da ono sto stoji u njoj demistificira zabune i neslaganja svidjelo se to nama ili ne.
Stoga...vrijeme pisanja Biblije tj. od 1. Moj pocelo je prije nekih 2100 godina od pojave Kurana a Evandjelja prije nekih 700;god prije Kurana...Nacin izrazavanje vrsta jezika -staro hebrejski koji je stilom pisanja posve drugaciji od arapskog...je izraz Elloh koristio kad je ispred imena Stvoritelja pisano o Jehovi. S druge strane kadxse pominju bogovi Moabaca, Sidonaca, Filistejaca, Amonaca, Edomaca, Egipcana...uvijek se pominje za sve njih elloh ili elohim ( u mnozini ) a ista rijec sam Bog Jehova izrice kad se obraca ljudima i andjelima u Bibliji da bi naglasio njihovo svojstvo odredjene moci ili polozaja.
S druge strane osim rijeci Bog postoje druge rijeci danas u nasem jeziku ali i arapskom i hebrejskom kao na pr. Kralj, Sudija...gdje se ista rijec pripisuje i ljudima i Bogu Jehovi pa cak i Allahu. Znaci li to sad da je jedino Allah Sudija ili Kralj ako titule nose i ljudi. Treba li sad dmatrati to hulom na Boga?
Ne jasno da ne jer one samo opisno opisuju polozaj ili cak moc neke osobe nad nekim ili necim.
Tako i izraz jedinorodjeni bog ne daje niti naslutiti da je Isus Bog kojeg treba obozavati ili cak porediti s Jehovom ili da se sam s njim poredi. To naprosto oznacava da mu je dodjeljena titula mocne duhovne osobe koja je dobila ovlast da u ime Boga JHWH sudi i bude Kralj nad svom Zemljom kao i to da ima titulu bog jer opet ponavljam jezik onog naroda i vremena kao i opisni stil izrazavanja su na takav nacin definisali razumjevanje pojma rijeci bog i Bog - elloh i Elloh.

Pozdrav
Slažem se.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 08:38   #40
Quote:
S-S-B-F kaže: Pogledaj post
Nije mi odgovoreno molim zasto JS ne koriste ove stavke u vezi stupa(kriza)ili ja to krivo shvacam?4.Moj.(Brojevi)21:8,9 i Ivan 3:14,15.Hvala unaprijed!!!
Pitaj Mojsija nek ti kaže Ma šalim se.
To je prilično lako odgovoriti. Ja ću reči svoje vlastito mišljenje.
Ne mišljenje od nekud nego moje mišljenje o ovome.

Znamo da je Bog rekao da hoće iskušati Izraelce da li su vjerni. Oni koji su bili poslušni i ponizni došli su i pogledali u bakrenu zmiju, i bili su zbog vjere ozdravljeni, jer su bili ugriženi od pustinjskih zmija. Ali Izraelci su bili jako neposlušni. Bog je rekao da su tvrdoglavi, vrat im je žila željezna, ne da se saviti, nisu poslušni. Spremni su bili izdati, preokrenuti, vračali su se u mislima u robstvo u egipat. E sada u Ivanu kaže da svako ko vjeruje u Isusa koji je žrtvovan na stupu, dakle svako ko vjeruje u vrijednost te žrtve, otkupnine, i djeluje u skladu s voljom Jehove ima Vječni život zagarantovan.
Malo je sablaznjujuče što je zmija u pitanju. No njih su ujedale zmije pa nije mogao reči načini na stupu neku drugu životinju. A inače i isus je namjerno rekao neke sablaznjujuče riječi da bi iskušao one koji su ga slijedili samo radi koristi. Rekao je ko ne jede moje tijelo i ne pije moju krv nema dio sa mnom.
A znamo da je jedenje krvi u Pismu strogo zabranjeno. No on nije mislio doslovno. Tako i stup sa zmijom predstavlja iskušenje za lažne vjernike i pouku.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:57.