Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2012., 16:21   #1081
I ja bih pricekala s legalizacijom zatvorenih loggia dok ne smisle neki jednostavniji nacin da se to legalizira.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 16:46   #1082
Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
@mish mali
Koliko je velika ta vasa zgrada? Mi sad radimo jednu legalizaciju stana u potkrovlju, u stambenoj zgradi s 4 stana, prikazujemo cijelu zgradu (legalno i novo stanje), srecom nije prevelika i imamo nacrte svega sto je legalno (to smo skenirali, a crtamo samo stan u potkrovlju). Geodet je snimio visine zgrade, ali nisam sigurna da je potreban elaborat, jer se vanjski gabariti zgrade nisu mijenjali.
Vlasnik ce platiti komunalni i vodni doprinos zbog povecanja volumena (povisio je sljeme krova), kaznu, arhitekta i staticara (jer je cijela kuca veca od 400 m2).
Istovremeno nam nije jasno kako Ministarstvo misli da ce netko u mamutici legalizirati loggiu. Naime, po ovom Zakonu svatko tko zeli legalizirati nesto u zgradi vecoj od 400m2, isto mora placati staticara.
Zgrada ima 426 kv. Legalno je sve osim tog tavana - pretpostavljam da su ga tako nazvali i etazirali da bi bio manji obracunski koeficijent za placanje naknada. Koliki su troskovi u ovom slucaju koji ste vi naveli? Nista ja to ne bih bi spominjala da zgrada ima uporabnu - ali ju nema...pa ce biti problem kad ju se zatrazi - nesto se vodi pod tavan, dodje komisija i nadje stambeni prostor.
mish mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 17:06   #1083
Quote:
tintilinic100 kaže: Pogledaj post
Gingerina

Zašto se onda mora graditi po projektu, ako ti možeš imati prostorije pregrađene kako hoćeš?
Možeš i nosive zidove maknuti?

Ne, ti ne smiješ nista mijenjati jer je sve to bespravno

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
Ma ne. Nosive zidove normalno ne možeš micati, jer bi se narušila statika, ali pregradni zidovi ne igraju nikakvu ulogu i uistinu su privatna stvar korisnika, koja ne zadire u ničije tuđe pravo. Npr kod ishođenja uvjerenja za uporabu kontroliraju se samo gabariti i namjena.

Quote:
mish mali kaže: Pogledaj post
Zgrada ima 426 kv. Legalno je sve osim tog tavana - pretpostavljam da su ga tako nazvali i etazirali da bi bio manji obracunski koeficijent za placanje naknada. Koliki su troskovi u ovom slucaju koji ste vi naveli? Nista ja to ne bih bi spominjala da zgrada ima uporabnu - ali ju nema...pa ce biti problem kad ju se zatrazi - nesto se vodi pod tavan, dodje komisija i nadje stambeni prostor.
Kako je zgrada upisana u gruntovnicu, ucrtana u katastar i etažirana bez uporabne dozvole? Jel to sve bilo prije 2007?
Jel nužna uporabna dozvola, kad je sve sređeno gruntovno i katastarski?
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 17:11   #1084
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Ma ne. Nosive zidove normalno ne možeš micati, jer bi se narušila statika, ali pregradni zidovi ne igraju nikakvu ulogu i uistinu su privatna stvar korisnika, koja ne zadire u ničije tuđe pravo. Npr kod ishođenja uvjerenja za uporabu kontroliraju se samo gabariti i namjena.



Kako je zgrada upisana u gruntovnicu, ucrtana u katastar i etažirana bez uporabne dozvole? Jel to sve bilo prije 2007?
Jel nužna uporabna dozvola, kad je sve sređeno gruntovno i katastarski?
Nakon 2007. god.
Sve je sredjeno i gruntovno i katastarski, samo zgrada nema uporabnu. Nije li uporabna uvjet za prodaju stana tj bilo kakav prijenos vlasnistva?
mish mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 17:28   #1085
Jel onda problem u tome što stoji negativna zabilješka u gruntovnom izvadku - da je zgrada upisana bez uporabne dozvole?

Iako, nije mi jasno kako je uopće mogla biti ucrtana i upisana nakon 2007 bez uporabne dozvole.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 17:50   #1086
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Jel onda problem u tome što stoji negativna zabilješka u gruntovnom izvadku - da je zgrada upisana bez uporabne dozvole?

Iako, nije mi jasno kako je uopće mogla biti ucrtana i upisana nakon 2007 bez uporabne dozvole.
Pretpostavljam preko neke veze..kako to kod nas vec ide

Meni osobno uporabna znaci zbog eventualne prodaje. kakva je trenutno situacija ( zakonska ) - jel se mogu prodavati nekretnine bez uporabne
mish mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 17:59   #1087
Odi u gruntovnicu i izvadi friški gruntovni izvadak. Pogledaj u teretovnicu - ako nema negativne zabilježbe - papiri su čisti i možeš prodavati stan.

Tebi bi eventualno značilo nešto ako bi stvarna kvadratura bila upisana u gruntovnici, ali možda je i bolje da ne bude - zbog poreza na nekretnine, komunalne naknade i drugih dadžbina, a kupac će ionako vidjeti da je stan veći, pa možda mu neće smetati što ta kvadratura nije upisana.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 18:15   #1088
Provjerila, kuća je građena 70-te, dakle morala bi ju legalizirati.

Kad sam sve stavila na papir ... ja to financijski ne mogu iznijeti.
U najboljem slućaju treba mi 21000 (ako uzmem najjeftiniju zonu za komunalno i da je kuća u građevinskoj zoni kad je kazna u pitanju)

U gorem slućaju treba mi 30,000 kn

Može mala pomoć? Ako je kuća sagrađena u malenom selu u šumi, dali je to u granicama građevinskog pojasa. ili ne? Logika mi govori da nije O tome ovisi da li mi je kazna 2200 kn ili 6600

Ljudi? Što će se desiti s mojom kućom ako je ne lagaliziram. Hoće mi opaliti kaznu ili je srušiti?
Mama me tješi da je mala vjerojatnost da će mi ići rušiti kuću u selu gdje nema ni vode ni kanalizacije, ni asvaltirane ceste i gdje još svega ima 5 živučih ljudi.
A ak je moraju rušiti neka je ruše kupiti ću si drvenu kućicu u bauhausu 4x4 m koliko mi je poznato to se ne mora legalizirati.

Znam da smo u prekršaju, ali suze mi idu na oči, jako mi je teško. Moj je tata cijeli život odvajao od usta da sagradi nešto, a sada bi sve to moglo otiči u prah jer nemam dovoljno novaca za legalizaciju

Malo sam se izjadala, ne zamjerite jedino vas molim za mišljenje što bi moglo biti s kućom ako je legaliziram? Rušenje?
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 18:19   #1089
Molim vas pomoc.
na postojece prizemlje i kat koje ima gradevinsku dozvolu dignuli smo visoko potkrovlje koje mislimo legalizirati. Tek smo naknadno saznali da nemamo uporabnu dozvolu. Sto sad trebamo zapravo napraviti? kuca se pocela raditi prije 20 godina od strane svekrve i svekra i sad mi djeca nastavljamo al neznam hocemo li to sve moci financirat jer i za ovo imamo kredit
maslacak7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 18:41   #1090
Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Provjerila, kuća je građena 70-te, dakle morala bi ju legalizirati.

Kad sam sve stavila na papir ... ja to financijski ne mogu iznijeti.
U najboljem slućaju treba mi 21000 (ako uzmem najjeftiniju zonu za komunalno i da je kuća u građevinskoj zoni kad je kazna u pitanju)

U gorem slućaju treba mi 30,000 kn

Može mala pomoć? Ako je kuća sagrađena u malenom selu u šumi, dali je to u granicama građevinskog pojasa. ili ne? Logika mi govori da nije O tome ovisi da li mi je kazna 2200 kn ili 6600

Ljudi? Što će se desiti s mojom kućom ako je ne lagaliziram. Hoće mi opaliti kaznu ili je srušiti?
Mama me tješi da je mala vjerojatnost da će mi ići rušiti kuću u selu gdje nema ni vode ni kanalizacije, ni asvaltirane ceste i gdje još svega ima 5 živučih ljudi.
A ak je moraju rušiti neka je ruše kupiti ću si drvenu kućicu u bauhausu 4x4 m koliko mi je poznato to se ne mora legalizirati.

Znam da smo u prekršaju, ali suze mi idu na oči, jako mi je teško. Moj je tata cijeli život odvajao od usta da sagradi nešto, a sada bi sve to moglo otiči u prah jer nemam dovoljno novaca za legalizaciju

Malo sam se izjadala, ne zamjerite jedino vas molim za mišljenje što bi moglo biti s kućom ako je legaliziram? Rušenje?
Iskreno ne vjerujem da će išta rušiti, nek počmu masovno rušiti, a većina ljudi neće legalizirati - eto konačno kritične mase za revoluciju. Iako, poznajući ovu garnituru, mislim da ima opasnosti od extra masnih poreza - kako je prijetila Mrak Taritaš u Slobodnoj Dalmaciji.

Znaš da možeš sve plaćati u ratama - i kaznu i komunalni te vodni doprinos?

Je li ti kuća unutar građevinske zone možeš saznati u nadležnom odjelu za prostorno uređenje i gradnju, uzmi samo izvod iz katastra i odi s tim tamo, pokaži im svoju parcelu na planu. Je li ti kuća ucrtana? Ako jest, ne treba ti geodetski elaborat, što je super.

Quote:
maslacak7 kaže: Pogledaj post
Molim vas pomoc.
na postojece prizemlje i kat koje ima gradevinsku dozvolu dignuli smo visoko potkrovlje koje mislimo legalizirati. Tek smo naknadno saznali da nemamo uporabnu dozvolu. Sto sad trebamo zapravo napraviti? kuca se pocela raditi prije 20 godina od strane svekrve i svekra i sad mi djeca nastavljamo al neznam hocemo li to sve moci financirat jer i za ovo imamo kredit
A što ne biste tražili samo uvjerenje za uporabu uz dopunu glavnog projekta?

PS Tko zna jel se tada tražio glavni projekt, mislim da ne. Odi najbolje u nadležni ured i pitaj koja je mogućnost ishođenja uvjerenja za uporabu u ovakvom slučaju.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 14.11.2012. at 18:55.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 18:51   #1091
@maslacak7, trebate legalizirati to potkrovlje, mislim da u cak nije bitno ima li kuca uporabnu kad je potkrovlje nelegalno. Ako kuca ima gradjevinsku dozvolu za prizemlje i kat (kakav je krov u Glavnom projektu na temelju kojeg je dobivena gradjevna dozvola?), vjerojatno je placen i komunalni doprinos i sad trebate platiti samo komunalni doprinos za razliku volumena, a kaznu ili za cijeli volumen ili za dio, ovisno o tome je li kuca ikad bila potpuno legalna.

@Romantica, ne mozemo znati je li kuca u građevinskom pojasu ili ne dok ne vidimo prostorni plan. Ako ne legalizirate kucu, legalizirat ce ju drzava i to vam naplatiti (ovrhom, ako ne drugacije). Nece ju rusiti, ako se da legalizirati. Mislim da postoje nacini da se te kazne i doprinosi plate na rate, pa cak i da se dobija odgoda placanja, ali ne znam dovoljno o tome.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 19:03   #1092
Hvala na ohrabrenju i pojašnjenju.
Rate bi malo pomogle.
Kazna ide koliko vidim na maksimum 18 rata, a komunalno i više ... bar tako piše
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 19:03   #1093
Nije u pitanju nelegaliziranje. Mi to mislimo napraviti svakakao samo neznamo kakva je situacija dalje. Nije da su bas upuceni svekar i svekrva i do sada smo po njihovim pricama bili uvjereni da je sve rijeseno osim eto tog potkrovlja.
Krov je trebao ici na prvi kat al 2 su sina i nemamo gdje biti i tako smo zapravo krenuli u dizanje potkrovlja ali bez krova nam je kuca prokisnjavala. Dobro to sad nema veze.
Sigurno da su platili sve jer cim su poceli raditi dosla im je inspekcija tadasnja i sve je proslo po propisima.
Moram li potraziti kakve papire uz postojecu dozvolu pa nosit gdje?
Nisam do sada rjesavala te papire i nemamo pojma ..
maslacak7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 19:48   #1094
Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Hvala na ohrabrenju i pojašnjenju.
Rate bi malo pomogle.
Kazna ide koliko vidim na maksimum 18 rata, a komunalno i više ... bar tako piše
Jest, nije tako strašno. A kad se plaća jednokratno - 25% popusta.

Quote:
maslacak7 kaže: Pogledaj post
Nije u pitanju nelegaliziranje. Mi to mislimo napraviti svakakao samo neznamo kakva je situacija dalje. Nije da su bas upuceni svekar i svekrva i do sada smo po njihovim pricama bili uvjereni da je sve rijeseno osim eto tog potkrovlja.
Krov je trebao ici na prvi kat al 2 su sina i nemamo gdje biti i tako smo zapravo krenuli u dizanje potkrovlja ali bez krova nam je kuca prokisnjavala. Dobro to sad nema veze.
Sigurno da su platili sve jer cim su poceli raditi dosla im je inspekcija tadasnja i sve je proslo po propisima.
Moram li potraziti kakve papire uz postojecu dozvolu pa nosit gdje?
Nisam do sada rjesavala te papire i nemamo pojma ..
Uzmi postojeću dozvolu, ako imaš kakve nacrte (?) i pofotkaj kuću pa se odi informirati u nadležni ured za graditeljstvo ili kak se već zove (ne svugdje isto). Ja bih svakako pitala jel bi išlo ishođenje uvjerenja za uporabu uz dopunu projekta (ako ga ima). I treba li kasnije uvjerenje za uporabu, kad se legalizira. Eto, ni ja nisam sigurna, već se par dana pitam. Vjerujem da ne.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 19:48   #1095
ponovnim iščitavanjem zakona, ove teme, raznih članaka razmišljam o nečemu -

ako ne uspijemo legalizirati kuću moglu li ja tražiti povrat novaca od države za komunalne doprinose, vodozaštitne doprinose, priključke struje, telefona, vode, kanalizacije, plina, nepostojeći odvoz smeća? mislim, u slučaju da nam kuću ruše i usput još i naplete kazne, ne bi li nekom logikom bili dužni vratiti sav novac koji su uredno uzeli i dopustili da ga potrošimo na priključke koji sada po njima također nisu legalni?

ili u slučaju da uspijemo legalizirati, po kojoj osnovi bi sada naplatili kazne za komunalne doprinose kada ih mi plaćamo od prvoga dana, za ilegalne prikjučke kada su svi legalno otplaćeni?

u zakon nema ni spomena ovakvog slučaja
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 20:01   #1096
Hvala vam na pomoci. Puno ste mi vec sad pomogli.
maslacak7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 20:23   #1097
Quote:
maslacak7 kaže: Pogledaj post
Molim vas pomoc.
na postojece prizemlje i kat koje ima gradevinsku dozvolu dignuli smo visoko potkrovlje koje mislimo legalizirati. Tek smo naknadno saznali da nemamo uporabnu dozvolu. Sto sad trebamo zapravo napraviti? kuca se pocela raditi prije 20 godina od strane svekrve i svekra i sad mi djeca nastavljamo al neznam hocemo li to sve moci financirat jer i za ovo imamo kredit
Objekti izgrađeni na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta kojim se dozvoljava građenje izdanog prije 19. lipnja 1991., tretiraju se kao da imaju uporabnu dozvolu.
vvvvvvv is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 21:25   #1098
Quote:
vall kaže: Pogledaj post
ponovnim iščitavanjem zakona, ove teme, raznih članaka razmišljam o nečemu -

ili u slučaju da uspijemo legalizirati, po kojoj osnovi bi sada naplatili kazne za komunalne doprinose kada ih mi plaćamo od prvoga dana, za ilegalne prikjučke kada su svi legalno otplaćeni?

u zakon nema ni spomena ovakvog slučaja
Mene također zanima nešto slično ovome.

Naime ja imam taj nasljeđeni problem,međutim kod mene se radi o nelegalnoj nadogradnji.
Ona je nelegalna dakle nema građevinske,ali komunalno se plaća redovito i to za svu postojeću kvadraturu(i legalnu i nelegalnu).
Dobro si primjetio da to zakonodavac nije uopće uzeo u obzir.
Znam da nisam jedini takav primjer,jer svi plaćaju komunalno u susjedstvu,a većina za nadogradnje nema građevinsku.

Ali pretpostavljam da to predstavlja dio kazne za nelegalnu gradnju,jer priključci su svi legalni,a komunalna i vodna naknada se kod mene plaća na cijelokupnu kvadraturu,ponavljam i legalnu i nelegalnu


Zahvaljujem Gingerini na konkretnom odgovoru unatoč mojem nespretno postavljenom postu.Dala si mi informacije koje sam trebala.
Hvala još jednom
__________________
rock and roll
Mila ženica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 21:33   #1099
Quote:
vall kaže: Pogledaj post
ponovnim iščitavanjem zakona, ove teme, raznih članaka razmišljam o nečemu -

ako ne uspijemo legalizirati kuću moglu li ja tražiti povrat novaca od države za komunalne doprinose, vodozaštitne doprinose, priključke struje, telefona, vode, kanalizacije, plina, nepostojeći odvoz smeća? mislim, u slučaju da nam kuću ruše i usput još i naplete kazne, ne bi li nekom logikom bili dužni vratiti sav novac koji su uredno uzeli i dopustili da ga potrošimo na priključke koji sada po njima također nisu legalni?

ili u slučaju da uspijemo legalizirati, po kojoj osnovi bi sada naplatili kazne za komunalne doprinose kada ih mi plaćamo od prvoga dana, za ilegalne prikjučke kada su svi legalno otplaćeni?

u zakon nema ni spomena ovakvog slučaja
Zasto ne biste uspjeli legalizirati kucu? Spada li u zgrade navedene u clanku 6. Zakona?

Sto se tice komunalne naknade i ostalih naknada koje vam grad ili opcina naplacuju, to nije isto sto i komunalni doprinos koji se placa prilikom dobivanja akta kojim se odobrava građenje.
Kazna se naplacuje za gradnju bez akta kojim se odobrava građenje. I s placanjem te kazne cete jos uvijek financijski proci bolje nego netko tko je gradio legalno.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 22:08   #1100
a da ovaj tjedan/mjesec/dva svi malko pričekaju, ako vrdoljak iz graditeljstva ode kao zamjena za čačića, možda nam se pojavi novi ministar s realnijim pogledom na legalizaciju
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:30.