Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša

Lijepa naša Gradovi i sela Hrvatske - Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Babina Greda...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 13:53   #1
Lightbulb Split, Splicani i Splicanke.

Evo kako vidim da nitko nije otvarao ovakvu temu vec godinama. Zanima me kako ljudi u ostatku RH dozivljavaju moj rodni grad i ljude u njemu. Evo ja sam sad u Zagrebu vec dvije godine, te sam imao priliku proputovati malo Europom. I mogu reci da su ljudi u Splitu katastrofa, ne znam jesu li gori ti divljaci,ksenofobi,narkomani itd itd ili zenske koje su , ajmo ih tako nazvati " predivne " ( jest da ima bas lijepih cura, ali po mom misljenju su malo muskobanjaste, ali eto), zaglumile neke super manekenke, 0% empatije ( ponavljam , nije im zenstvenost jaca strana ). Te ono zajednicko im, pretjerana glasnoca, zabadanje nos u tudja posla, ne prihvacaju ljude drugacijeg djira/brije. ( "glup si/peder si/sto slusas to sranje..." ) , drskost , vrlo cesto ogovaranje svojih najboljih " prijatelja" , umisljenost lazne velicine , ne poznavanje osnovnih manira bon tona, tu cemo stat.
Tako da me zanima kakva su vasa iskustva s njima ( Splicanima) , te jeste bili ikada u Splitu, kakvi su vam dojmovi i jeste imali neke nelagode.
Te kakvi su vam po usporedbi s npr Zagrepcanima i Rijecanima.
FallenAngel97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 15:05   #2
Quote:
FallenAngel97 kaže: Pogledaj post
Evo kako vidim da nitko nije otvarao ovakvu temu vec godinama. Zanima me kako ljudi u ostatku RH dozivljavaju moj rodni grad i ljude u njemu. Evo ja sam sad u Zagrebu vec dvije godine, te sam imao priliku proputovati malo Europom. I mogu reci da su ljudi u Splitu katastrofa, ne znam jesu li gori ti divljaci,ksenofobi,narkomani itd itd ili zenske koje su , ajmo ih tako nazvati " predivne " ( jest da ima bas lijepih cura, ali po mom misljenju su malo muskobanjaste, ali eto), zaglumile neke super manekenke, 0% empatije ( ponavljam , nije im zenstvenost jaca strana ). Te ono zajednicko im, pretjerana glasnoca, zabadanje nos u tudja posla, ne prihvacaju ljude drugacijeg djira/brije. ( "glup si/peder si/sto slusas to sranje..." ) , drskost , vrlo cesto ogovaranje svojih najboljih " prijatelja" , umisljenost lazne velicine , ne poznavanje osnovnih manira bon tona, tu cemo stat.
Tako da me zanima kakva su vasa iskustva s njima ( Splicanima) , te jeste bili ikada u Splitu, kakvi su vam dojmovi i jeste imali neke nelagode.
Te kakvi su vam po usporedbi s npr Zagrepcanima i Rijecanima.

Nisam iz ostatka RH, već baš iz Splita, ali ću svejedno iznijeti svoje mišjenje.

Ako ga uspoređujemo s ostatkom RH, Split je "grez" grad. I nema to toliko veze s pričom o fetivima i vlajima, tako je vjerojatno, možda u manjoj mjeri, bilo oduvijek. (tu pak razlog nije geografski, već povijesni, jer je ST, ako ga uspoređujemo s gradovima iz okruženja, Zadrom i Dubrovnikom, imao ipak manji značaj, pa samim time i manju gradsku kulturu).


U Splitu nećeš prečesto čuti u trgovini Dobar dan, Izvolite.
Ljudima se je teško prešaltati na neku poslovnu formalnost. Općenito se uljudnost smatra slabošću.

Sjeverne hrvate obično smatramo pomalo robotskim, hladnima.

To je lako objasniti klasičnim odnosom sjever-jug, slična priča je i u Italiji ili Srbiji.

Nerealno govorimo da smo "najbolji na svitu i okolici, najlipši" i sl. Kao da stalno imamo neku potrebu za dokazivanjem.
Imamo i poseban naziv za naš klasični balkanski mentalitet, romantičarski ga nazivamo "splitskim dišpetom"


Sve to naravno nosi i pozitivne strane, a to je šarm, pozitivan temperament kada je potrebno (primjerice sportsko navijanje) i srdačnost.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:10   #3
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Nisam iz ostatka RH, već baš iz Splita, ali ću svejedno iznijeti svoje mišjenje.

Ako ga uspoređujemo s ostatkom RH, Split je "grez" grad. I nema to toliko veze s pričom o fetivima i vlajima, tako je vjerojatno, možda u manjoj mjeri, bilo oduvijek. (tu pak razlog nije geografski, već povijesni, jer je ST, ako ga uspoređujemo s gradovima iz okruženja, Zadrom i Dubrovnikom, imao ipak manji značaj, pa samim time i manju gradsku kulturu).


U Splitu nećeš prečesto čuti u trgovini Dobar dan, Izvolite.
Ljudima se je teško prešaltati na neku poslovnu formalnost. Općenito se uljudnost smatra slabošću.

Sjeverne hrvate obično smatramo pomalo robotskim, hladnima.

To je lako objasniti klasičnim odnosom sjever-jug, slična priča je i u Italiji ili Srbiji.

Nerealno govorimo da smo "najbolji na svitu i okolici, najlipši" i sl. Kao da stalno imamo neku potrebu za dokazivanjem.
Imamo i poseban naziv za naš klasični balkanski mentalitet, romantičarski ga nazivamo "splitskim dišpetom"


Sve to naravno nosi i pozitivne strane, a to je šarm, pozitivan temperament kada je potrebno (primjerice sportsko navijanje) i srdačnost.
Pa da tocno to , Splicani su ukratko klasicne balkancine , ne kazem svi naravno, ali sve vise tih normalnih ide dalje, kao ja u ZG ili van RH.
Ne bi se slozio da to ima ikakvih pozitivnih strana.
FallenAngel97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 18:36   #4
Slazem se. Debilan grad di gradjani grada u kojem se zadnji puta ulozilo u splitsku bolnicu onda kad se ista i izgradila zele novu crkvu na ustrb skole, vrtica ili parkinga, dovoljno dokazuje visok stupanj retardiranosti mojih sugradjana
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 20:22   #5
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Sve to naravno nosi i pozitivne strane, a to je šarm, pozitivan temperament kada je potrebno (primjerice sportsko navijanje) i srdačnost.
*srčanost
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 22:53   #6
Quote:
FallenAngel97 kaže: Pogledaj post
Te ono zajednicko im, pretjerana glasnoca, zabadanje nos u tudja posla, ne prihvacaju ljude drugacijeg djira/brije. ( "glup si/peder si/sto slusas to sranje..." ) , drskost , vrlo cesto ogovaranje svojih najboljih " prijatelja" , umisljenost lazne velicine , ne poznavanje osnovnih manira bon tona, tu cemo stat.
Navedeno su odlike svake malograđanske sredine, a i Split je jedna takva sredina. Posebno vrijedi ovo da se ne prihvaća ljude drukčijeg đira. Svatko ko je iz Splita dobro zna da osoba koja se usudi baviti nečim 'izvan norme', mora biti spremna trpit ogromno zajebavanje na svoj račun. Ili ako se usudi bit bolji od drugih u bilo čemu, nešto će mu se već prišit. To je ta poznata splitka zajebancija gdje se ruganjem oće spustit onoga ko se pokušava na bilo kakav način istaknut iz prosjeka, i osjećat tako neku nadmoć nad njim. Split ne trpi veličine, ni umišljene ni stvarne, jer šta ti imaš bit velik, ti si kurac od ovce.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 00:13   #7
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Navedeno su odlike svake malograđanske sredine, a i Split je jedna takva sredina. Posebno vrijedi ovo da se ne prihvaća ljude drukčijeg đira. Svatko ko je iz Splita dobro zna da osoba koja se usudi baviti nečim 'izvan norme', mora biti spremna trpit ogromno zajebavanje na svoj račun. Ili ako se usudi bit bolji od drugih u bilo čemu, nešto će mu se već prišit. To je ta poznata splitka zajebancija gdje se ruganjem oće spustit onoga ko se pokušava na bilo kakav način istaknut iz prosjeka, i osjećat tako neku nadmoć nad njim. Split ne trpi veličine, ni umišljene ni stvarne, jer šta ti imaš bit velik, ti si kurac od ovce.
Da, meni je to znak kompleksa nizih vrijednosti, ali realno, kao netko tko je zivio skoro 20 godina u St-u, moze se reci da ima onih koji su zaglumili bez ikojeg dobrog opravdanja ( voze starije Audije, BMWove i takve aute starih po par godina a auti a rijetkim slucajevima dodu do 15k eura, a dok ih voze nos na nebu kao da su u Rolls-u ili tako necemu ), nose falsu odjecu skupih marki i tako...
FallenAngel97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 10:15   #8
Split je uvjek bio poseban po mentalitetu svojih građana, dišpet, ponos, omalovazavanje uspjeha drugih, ruganje..itd...ali sve je to simpaticno ako se uklopis u ovu sredinu.
Sad sa druge strane sto me brine je ogromna kolicina bezobrazluka,nebrige, nemara, mogu reci i primitivizma u svim strukturama drustva, od obicnih građana pa do nasih cijenjenih gradonacelnika.....e toga prije 15-20 god nije bilo.
Također primjecujem i sve vecu otuđenost i distancu među ljudima, ali to je danas tako svugdje "moderno" ( bar tako kazu ).
Splicani imaju predožbu o sebi kao srdacni, nasmijani i sirokogrudni ljudi, ali sjecam se clanka u SD prije vise godina kad je stariji covjek s unukom setao Prokorativama i iznenada umro...djevojcica je vise od pola sata stala pored djeda dok se netko nije sjetio priskocit pomoci joj.

Sto da kazemo o Zoo vrtu na Marjanu... dvorani Gripe..."parkiralistu" kod Općine..kad hodas kolnikom mozes birat oces zavrnut nogu o rupu ili past preko grbe...Uglavnom devastiran grad.
A ni Poljud nece predugo, dovoljno je da uđete pod tribine i vidite napuknuca i ostecenja na betonu.
Meni su to problemi sa Splicanima..svi sve znaju i komentiraju al pomaka nema.
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 19:18   #9
Quote:
RayBan kaže: Pogledaj post
Split je uvjek bio poseban po mentalitetu svojih građana, dišpet, ponos, omalovazavanje uspjeha drugih, ruganje..itd...ali sve je to simpaticno ako se uklopis u ovu sredinu.
Sad sa druge strane sto me brine je ogromna kolicina bezobrazluka,nebrige, nemara, mogu reci i primitivizma u svim strukturama drustva, od obicnih građana pa do nasih cijenjenih gradonacelnika.....e toga prije 15-20 god nije bilo.
Također primjecujem i sve vecu otuđenost i distancu među ljudima, ali to je danas tako svugdje "moderno" ( bar tako kazu ).
Splicani imaju predožbu o sebi kao srdacni, nasmijani i sirokogrudni ljudi, ali sjecam se clanka u SD prije vise godina kad je stariji covjek s unukom setao Prokorativama i iznenada umro...djevojcica je vise od pola sata stala pored djeda dok se netko nije sjetio priskocit pomoci joj.

Sto da kazemo o Zoo vrtu na Marjanu... dvorani Gripe..."parkiralistu" kod Općine..kad hodas kolnikom mozes birat oces zavrnut nogu o rupu ili past preko grbe...Uglavnom devastiran grad.
A ni Poljud nece predugo, dovoljno je da uđete pod tribine i vidite napuknuca i ostecenja na betonu.
Meni su to problemi sa Splicanima..svi sve znaju i komentiraju al pomaka nema.


HM pa ne hodas kolnikom ,popni se na korniz
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 11:07   #10
Quote:
spalatina-nyc kaže: Pogledaj post
HM pa ne hodas kolnikom ,popni se na korniz


Točnije NOGOSTUP da bude na hrvatskom ... moja greška.
A kako kažu u NY ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 20:22   #11
Quote:
RayBan kaže: Pogledaj post
Točnije NOGOSTUP da bude na hrvatskom ... moja greška.
A kako kažu u NY ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne triba po hrvatski moze u dijalektu ( cisto da potvrdim prepotenciju ovdje spomenutu u nekoliko navrata)

Sidewalk se kaze u NYC

I ja sam eto vidila malo svita i zivila na par kontinenata ali se stvarno nikada nisam pitala kako netko xy dozivljava mene zato jer sam Splicanka ili moj grad.
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 20:59   #12
Quote:
spalatina-nyc kaže: Pogledaj post
HM pa ne hodas kolnikom ,popni se na korniz
nemere tamo odat, tamo su parkirana auta
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 13:59   #13
a ti nemaš muda ovaj post stavit na temu Split?
lucijalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 15:31   #14
Quote:
lucijalu kaže: Pogledaj post
a ti nemaš muda ovaj post stavit na temu Split?
da, tema je na krvom mjestu definitivno...
jos malo o splicanima...
Piše: Denis Kuljiš :
....Split će tako njegova svjetska važnost ponovo spasiti od njegova autizma. Splićani će sve to shvatiti posljednji. Njihov je dominantni narativ – tugovanje za propalom i beznačajnom prošlošću, promukla jadikovka zbog rastočenog leuta, neobranih maslina i ostalih fantazmi malovaroške uobrazilje. Splićani instiktivno znaju živjeti kao svjetski ljudi, ali rezoniraju kao primitivci. Zato će se napretku pokušati oduprijeti svim silama nanoseći sebi i gradu maksimalnu štetu. No na koncu neće imati uspjeha – Dioklecijanov civilizatorski pothvat prevagnut će nad tisućama godina barbarske opstrukcije.
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 15:33   #15
Quote:
sonja:) kaže: Pogledaj post
nemere tamo odat, tamo su parkirana auta
a bas na to sam zaboravia...valjda je i to postalo normalno.
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 15:48   #16
Quote:
spalatina-nyc kaže: Pogledaj post
Ne triba po hrvatski moze u dijalektu ( cisto da potvrdim prepotenciju ovdje spomenutu u nekoliko navrata)

Sidewalk se kaze u NYC

I ja sam eto vidila malo svita i zivila na par kontinenata ali se stvarno nikada nisam pitala kako netko xy dozivljava mene zato jer sam Splicanka ili moj grad.
pa ovisi di ti zivis oce li te uopce smatrat Splicankom ali ti sebe mozes smatrat kako hoces
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 06:06   #17
Quote:
lucijalu kaže: Pogledaj post
a ti nemaš muda ovaj post stavit na temu Split?
Da , nemam , bojim se imocana i ostalih splitskih pecinara iz tko zna kakvih vukojebina xddd
FallenAngel97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 09:07   #18
Quote:
FallenAngel97 kaže: Pogledaj post
Da , nemam , bojim se imocana i ostalih splitskih pecinara iz tko zna kakvih vukojebina xddd
malo si kontradiktoran

oćeš s*at po splicanima pa se bojiš imocana hahaha
lucijalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 00:08   #19
Quote:
lucijalu kaže: Pogledaj post
malo si kontradiktoran

oćeš s*at po splicanima pa se bojiš imocana hahaha
Znas ti dobro o cemu ja pricam... Posebno ako si iz Splita.
FallenAngel97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 19:46   #20
Nije nikakva tajna da je dalmatinska zagora mentalno najzaostaliji dio hrvarske, kad ti se taki spuste doli etoti derneka.
Microban is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:42.