Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2010., 23:59   #61
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Ne kažem ja uvijek.
Ali ako lokalci ne znaju što bi,a nisu protiv elektrane!
Lokalci - tri djedice i jedna baka??
mekmek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 00:04   #62
Quote:
mekmek kaže: Pogledaj post
Lokalci - tri djedice i jedna baka??

Da je tako već bi ih odnjeli.
Sigurno imaš cijelo selo brkonja.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 00:17   #63
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post

Da je tako već bi ih odnjeli.
Sigurno imaš cijelo selo brkonja.
Ma šta pričaš, hh
cijelo selo brkonja... sjede za računalima i potpisuju virtualne peticije.

lee_chan, zašto bi itko htio nuklearku?
ide se na manje zlo.

ma ja i dalje ne vidim smisao ove teme.
mekmek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 00:33   #64
Pravo je čudo da uopće žele bilo što,a kamoli elekranu.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 00:52   #65
Quote:
mekmek kaže: Pogledaj post
Ma šta pričaš, hh
cijelo selo brkonja... sjede za računalima i potpisuju virtualne peticije.

lee_chan, zašto bi itko htio nuklearku?
ide se na manje zlo.

ma ja i dalje ne vidim smisao ove teme.
Pa nuklearka je manje zlo nema potapanja kanjona,nema dima a nuklearni otpad se skladišti u podzemnim skladištima u nepropusnom sloju.
Zaboravi na černobil današnje nuklearke su potpuno drugačije sa svim mogućim zaštitama.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 01:48   #66
Ovo je glupo. Lažni ljubitelji okolišta se razbacuju krivim informacijama o HE i neznaju osnovne stvari o hrvatskom elektroenergetskom sustavu i kao takvom uopće. Istina da od ove HE neće biti osobite proizvodnje ali joj to nije ni svrha.
Za izradu NE na nekom prostoru treba proći studija od 12 god minimalno. NE danas imaju najmanji utjecaj na okolnu floru i faunu u usporedbi s ostalim elektranama. 1/3 kapitala za izradu NE ide na sigurnosne sustave, a u svijetu postoji samo par tvrtki koje se bave izradom NE i zbrinjavanjem nuklearnog otpada.
FujiLim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 01:58   #67
Quote:
Jeka kaže: Pogledaj post
Strašno ... i ja prvi put čujem za ovo ... čuo sam na pr. za borbu zbog šume Repaš koju ugrožava pad podzemnih voda zbog HE na Dravi, ali ovo mi se čini neusporedivo gore i zbilja mi nije jasno kako ovako nešto može "šaptom pasti" ... možda su se neki "zeleni" bojali da ako se ovo bude previše kritiziralo, otvorit će se put nuklearnom lobby-u ... ali to bi bilo OK - nuklearka bi bila ekološki prihvatljivija od ovakog gubitka.
Zanemarimo to što su nuklearne termoelektrane super stvar i izrazito prihvatljive za okoliš, one su tromi izvor. Spadaju u bazne izvore, kao i ugljen. Na njima se temelji elektroenergetski sustav, baza.
One špiceve, skokove u potrošnji treba pokrivati brzim izvorima, a ovakve hidroelektrane su upravo to.
To ti je ono kad imaš Earth Hour morone koji ugase sve i onda upale nakon 1h i izazivaju žestoki drmeš u sustavu. Ili bilo kakve fluktuacije. Nuklearna elektrana ne može reagirati na takve zahtjeve. Ona daje strašno puno struje, ali ne možeš je tek tako paliti i gasiti.

No svejedno, ipak mislim da je ovo predebilan projekt. I sramota. Radi tako malo struje ići satrati toliko prirode...

Mogu misliti,sigurno se sve gradi od naših materijala. Vjerojatno smo i čačkalice za bauštelce uvezli. Lijepo strana tvrtka podeblja novčanik odgovornih, a oni dopuste sranja. Jedva čekam kada će se takve stvari krenuti raskopavati (kao ovo s Protegom i ostalim menagericus drpus vulgarisima), ali mislim da će proći i 30 godina dok glupi Hrvati ne zaborave ili se ohrabre.


edit: je li to jezero oko 12.5 kilometara zračnom linijom ili onako kako krivuda kanjon? Jer ako je ovo drugo, onda će biti kao na ovom screenshotu.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 02.05.2010. at 02:32.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 02:42   #68
i onda ce nam jaca ovo prodavat pod cistu i besplatnu energiju

dajte vise tu jebenu nuklearku
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 03:15   #69
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
HE najbolja elektrana,moje mišljenje.
Inaće u primorskom dijeli osim Plomina u Istri niti nema drugih vrsta elektrana.
Što znači da je tamo hidroelektrana temeljna i vršna.
Pozicija HE nema veze s njenom namjenom, tip HE određuje namjenu.

Inače, za sve zelene dušebrižnike, imam pitanje. Da li ste spremni prihvatiti redukcije, recimo od 19 do 23?

Hrvatska već sad uvozi 1/3 električne energije. Svim TE u RH, osim novih blokova u TETO Zagreb i Plomina 2, do 2020. godine ističe rok upotrebe.

To znači da danas započnemo aktivnosti oko gradnje NE, neće biti gotova do tada. TE na ugljen je na knap, TE na plin se stigne izgraditi, ali po mom mišljenju grehota je jedan takav "fleksibilan" energent kao što je plin trošiti na proizvodnju električne energije. Pošto u RH nemamo ozbiljne inustrije, značajan dio električne energije potroši se na kuhanje i grijanje. Dakle, puno bi bilo bolje da se plin direktno pretvara u toplinsku energiju, a ne preko električne energije.

Naš strateški interes mora biti taj da 100% vlastitih potreba pokrivamo svojom proizvodnjom, jer onaj ko ti je juče prodavao struju, danas može zatvoriti pipu.

Mislim, jasno je da svaki čovjekov zahvat u okoliš, utječe na isti, dakle potrebno je nekako te stvari optimizirati. Pošto je jasno da su obnovljivi izvori gotovo potpuno beskorisni, a istovremeno opasni po okoliš, čini mi se da nemamo izbora, nego iskoristiti svaki pedalj hidropotencijala, a istovremeno krenuti na nuklearnu opciju ili na TE na ugljen.

Dakle poruka svim vonabi Brankama Šeparović: vrijeme je da se odlučite, ili redukcije ili čovjekov zahvat u okoliš. Ja s redukcijama nemam nikakvog problema (pače, smatram ih korisnim sredstvom za zbližavanje otuđenih ljudi), ali mogli bi imati ovi zeleni drkadžije kojima je najveći domet poslati email, potpisati elektronsku peticiju ili se učlaniti u grupu na fejsbuku.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 03:21   #70
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
edit: je li to jezero oko 12.5 kilometara zračnom linijom ili onako kako krivuda kanjon? Jer ako je ovo drugo, onda će biti kao na ovom screenshotu.
Jezero je obično uzvodno od brane, osim ako ti nemaš neki drugi sistem.

Znači, krivuda kao kanjon, ali u suprotnom smjeru od tvog.
__________________
I feel the need, the need for speed.

Zadnje uređivanje Vale_23 : 02.05.2010. at 03:40.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 03:54   #71
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
No svejedno, ipak mislim da je ovo predebilan projekt. I sramota. Radi tako malo struje ići satrati toliko prirode...
To uopće nije malo struje, niti je toliko puno prirode. Radi se o 100 GWh godišnje, i to struje koja se traži u špici potrošnje. Jezero će biti dugačko 10% duljine rijeke Dobre, ne vidim čemu drama?
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 10:54   #72
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post

edit: je li to jezero oko 12.5 kilometara zračnom linijom ili onako kako krivuda kanjon? Jer ako je ovo drugo, onda će biti kao na ovom screenshotu.
na karti si označio područje nizvodno od brane.
ima 12.5km sa zavojima.
s obzirom da se na cijeloj dionici radi o kanjonu akumulacija ni neće ličiti na jezero, već na malo širu rijeku.
ja čekam da izgrade viseći most preko dobre tamo negdje kod podumola.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 11:46   #73
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
A stvari su jednostavne:

a) ili će HEP potapat kanjone
b) ili će HEP dimit na sve strane
c) ili će HEP cjepat atome

Ili ćemo davat hrpe para i kupovat struju na tržištu (ako je ima i bit u mraku ako je nema).

Ovi natpisi su samo odraz općeg stanja u Hrvatskoj - svi nešto nebi, a nitko nešto bi. A struje treba.
ne, postoji nekoliko podopcija: HEP može, recimo, potapat kanjone prema studijama o utjecaju na okoliš mlađima od 20 godina (ako si propustio, studija prema kojoj se to sad radi je napravljena prije 1990. i izgubljena, jednostavno se ne može doći do nje i provjeriti što u njoj piše), a uz to HEP može potapati kanjone tako da ne krši najmanje 3 Europske konvencije...

naravno da nam treba naša struja, ali kao i uvijek kad su u pitanju državne institucije kod nas, potpuno su iz vida izgubili činjenicu da se stvari (čak i one koje se treba i mora napraviti) može napraviti the right way i the wrong way, nego se samo - rade. jer, tko im što može, čak i ako su potpuno i apsolutno u krivu, tko im što može


to je sukus problema, a ne izgradnja nuklearke. nuklearka, nažalost, nema ništa s ovim kanjonićem (nad kojim, priznajem, sad salonski žalujemo a nas 90% nikad nije niti ne bi otišlo tamo) koji će, potopljen, davati manje od 1% struje koju potrošimo...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 11:47   #74
Quote:
Vale_23 kaže: Pogledaj post
Jezero je obično uzvodno od brane, osim ako ti nemaš neki drugi sistem.

Znači, krivuda kao kanjon, ali u suprotnom smjeru od tvog.
To znači da će autocesta Zgb-Split prelaziti preko akumulacije?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 11:55   #75
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
To znači da će autocesta Zgb-Split prelaziti preko akumulacije?
Točno.

Kao što reče C71, to će biti malo proširena rijeka, upravo zato jer je tako usko, potrebno je da bude dugačko 12 km, da bi se stvorila nekakva akumulacija.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 11:59   #76
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
to je sukus problema, a ne izgradnja nuklearke. nuklearka, nažalost, nema ništa s ovim kanjonićem (nad kojim, priznajem, sad salonski žalujemo a nas 90% nikad nije niti ne bi otišlo tamo) koji će, potopljen, davati manje od 1% struje koju potrošimo...
Ljudi, nemojte podcenjivati taj 1%, gledajte apsolutne brojeve, a ne relativne, radi se o 100 GWh energije godišnje, i to energije koja će se dobivati u špici potrošnje.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 12:15   #77
Zasad su najbolje HE pogotovo kod nas.
Jer kod nas se ne pazi da nešto ne smrdi.TE-TO u Zagrebu smrdi kilometrima okolo.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 15:50   #78
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Zasad su najbolje HE pogotovo kod nas.
Jer kod nas se ne pazi da nešto ne smrdi.TE-TO u Zagrebu smrdi kilometrima okolo.
Ma đe smrdi? Ja tamo idem svaki dan i nikad dosad nisam osjetio da smrdi. Jedino što sam u 110 kV rasklopištu našao govno, i vrlo me zanima cije je.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 02.05.2010. at 16:02.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 15:51   #79
Quote:
Vale_23 kaže: Pogledaj post
Jezero je obično uzvodno od brane, osim ako ti nemaš neki drugi sistem.

Znači, krivuda kao kanjon, ali u suprotnom smjeru od tvog.
Whoa, krivo okrenuo kartu.
ispravak


Quote:
Vale_23 kaže: Pogledaj post
To uopće nije malo struje, niti je toliko puno prirode. Radi se o 100 GWh godišnje, i to struje koja se traži u špici potrošnje. Jezero će biti dugačko 10% duljine rijeke Dobre, ne vidim čemu drama?
Kako nije puno prirode? Potopit će kanjon. 12 i pol kilometara kanjona.
Studija je prastara i kako reče kemik, izgubljena. Kako to može biti čisto pred zakonom? Izmanipulirali su ono par brkonja i staraca što tamo živi.

Znam i ja da nam treba struja, ali cilj ne opravdava sredstvo. Ići potopiti toliko prirode (nije malo, uopće) da bi se što? Pokleknulo pred stanovništvom koje je uglavnom rastrošna gamad?
Koliko bi se manje potrošilo da se krenulo s propagandom o štednji?

I nemoj sad vući te reference na Šeparovićke. Šeparovićke i Tothice kriče o štednji kada se povlači pitanje o velikim nedostacima struje zbog kojih bi se trebala graditi nuklearna elektrana.
Ovo je drugo. Vrškovi. Tu bi racionalna potrošnja sjela ko budali šamar, što se kaže. Mi itekako imamo manevarskog prostora za štednju. Posebno ljeti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 15:54   #80
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ovo je drugo. Vrškovi. Tu bi racionalna potrošnja sjela ko budali šamar, što se kaže. Mi itekako imamo manevarskog prostora za štednju. Posebno ljeti.
Not, stednja ce ti u pravilu smanjit baznu potrosnju, za vrsnu ti bas i nema nekog lijeka osim gradnje plinjara.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:21.