Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2017., 16:58   #861
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Imaš mogućnost dogovora sa trenutnim poslodavcem. Ako se dogovorite otkazni rok možeš skratiti ili ga uopće ne mora niti biti.

Evo jedan tekst na tu temu:
http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=32578
Odlično, hvala na odgovoru i linku (pročitao sam tekst, kao stvoren za moju situaciju ).

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
A gdje si to pročitao?
Zakon kaže da je otkazni rok za radni period duži od 2 godine, mjesec i 2 tjedna.

A mimo zakona se ti i poslodavac možete dogovoriti da prestaneš raditi dok još potpisujete sporazumni raskid ugovora.
Ukoliko ti odlučio ne izaći u susret, ovo gore ti je rok.
Mislio sam na ovaj dio ZOR-a:
ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti dulji od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog.
.

Za ostalo ok, sve jasno. Vidjet ćemo kako će se stvari odigrati 02.01...
B91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 20:30   #862
Poštovanje,

Vjerojatno je bilo već pitanje, al da netražim unatrag. Situacija je sljedeća: ugovor o radu mi ističe za mjesec dana. Dal mi poslodavac mora unaprijed najaviti da mi neće produžiti ugovor ili može samo taj dan kad mi istekne reći da s tim danom prestaje moj radni odnos? Dal ima pravo odmah na to moje mjesto zaposliti drugu osobu ili treba čekati 6 mjeseci, pod uvjetom govorim da nepostoji opravdan razlog znači nemam opomena nikakvih ni slično korektno obavljam svoj posao?

Hvala,

Lp
__________________
Potpis
baja3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 23:33   #863
Quote:
baja3000 kaže: Pogledaj post
Poštovanje,

Vjerojatno je bilo već pitanje, al da netražim unatrag. Situacija je sljedeća: ugovor o radu mi ističe za mjesec dana. Dal mi poslodavac mora unaprijed najaviti da mi neće produžiti ugovor ili može samo taj dan kad mi istekne reći da s tim danom prestaje moj radni odnos? Dal ima pravo odmah na to moje mjesto zaposliti drugu osobu ili treba čekati 6 mjeseci, pod uvjetom govorim da nepostoji opravdan razlog znači nemam opomena nikakvih ni slično korektno obavljam svoj posao?

Hvala,

Lp
Može zaposliti koga hoće i kad hoće, to nema veze s tobom. To je bitno kad radniku daje otkaz (iako se i to da riješiti igrom riječi).

Tebi je ugovor istekao i više ne radiš tamo. Iako u normalnim firmama to najave radniku, reguliraju eventualni godišnji odmor itd.. isto tako normalan radnik najavi poslodavcu ako ne planira produžiti ugovor.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 00:27   #864
Quote:
B91 kaže: Pogledaj post
Mislio sam na ovaj dio ZOR-a:
ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti dulji od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog.
.
Hm.. tebi je što skoriji prelazak na novi posao sigurno osobito važan razlog, ali realno, ti si trebao provjeriti svoje obveze prema sadašnjem poslodavcu i budućem poslodavcu reći kakve su.
Sretno kod odgovora.

Quote:
baja3000 kaže: Pogledaj post
Dal mi poslodavac mora unaprijed najaviti da mi neće produžiti ugovor...
Prem zakonu ne, ali ako imate kolektivni, onda u njemu zna stajati da poslodavac mora najaviti neprodužavanje ugovora. U mojoj bivšoj firmi je u kolektivnom bio određen rok od 2 tjedna prije isteka.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 20:01   #865
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Hm.. tebi je što skoriji prelazak na novi posao sigurno osobito važan razlog, ali realno, ti si trebao provjeriti svoje obveze prema sadašnjem poslodavcu i budućem poslodavcu reći kakve su.
Sretno kod odgovora.
Svoje "obveze" sam provjerio, te sam iste tijekom razgovora sa novim Poslodavcem jasno istaknuo - u smislu da me ne očekuju da krenem tipa za tjedan dana kod njih raditi, nego da ipak, pored nekih stvari koje trebam završiti kako bi firma mogla bez većih turbulencija nastaviti dalje, trebam biti korektan prema trenutnom Poslodavcu. Novi Poslodavac je prihvatio obrazloženje (uz opasku da bi i oni voljeli sličan razvoj događaja da njihov radnik odlazi), ali da ipak vidim sve mogućnosti maksimalnog skraćivanja otkaznog roka...

Hvala, svakako se javim povratno
B91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 20:02   #866
Quote:
baja3000 kaže: Pogledaj post
Dal mi poslodavac mora unaprijed najaviti da mi neće produžiti ugovor ....

Lp
Ako je istek ugovora definiran datumom, ne mora ti ništa unaprijed najavljivati jer valjda znaš koji je to datum koji si ugovorio i šta si potpisao.
Ako je istek definiran okolnostima (zbog povećanja posla, zbog zamjene i slično) i nema datuma, onda je poslodavac obavezan najaviti.
Vidi šta si potpisao.

I da, nakon tebe poslodavac može na to mjesto zaposliti koga god hoće jer si bio zaposlen na određeno.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 16:08   #867
Quote:
Marla-Singer kaže: Pogledaj post
Ovako.

Trudna sam i poslodavac to zna. Situacija je takva da svi zaposlenici dobivaju otkaz i firma će nastaviti postojati samo još neko vrijeme, ali bez zaposlenika u RH. Ne znam koliko dugo.

Ono što znam je da mi ne mogu dati otkaz, ali tu moje znanje prestaje. Koja su moja prava i kako najbolje postupiti? Otvoriti bolovanje tj čuvanje trudnoće? To bi mogao biti problem jer nisam sigurna koliko je moj ginekolog sklon otvaranju čuvanja bez pravih indikacija.
Nisam siguran koliko sada pomaže ovaj odgovor ali here we go. Vjerujem kako se u ovakvom slučaju može dobiti otkaz, sukladno čl. 34. st. 3. i 4. Zakona o radu.
WannabeTilburg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 14:21   #868
Pozdrav.

Zanima me, ukoliko bih dao otkaz i firmi u kojoj radim i bio nezaposlen 3-4 mjeseca, koje su loše posljedice? Znači, što to znači vezano za mirovinsko osiguranje? Da li to utječe na mirovinu kasnije i na koji način? Imam 41 godinu, tako da imam još dosta do toga.
Da li si mogu toh par mjeseci sam uplaćivati morovinsko i zdravstveno osiguranje?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
algebra21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 10:56   #869
Trebala bih savjet. Osoba želi momentalni prekid radnog odnosa, znači bez otkaznog roka. Loša atmosfera na poslu, neredovita plaća...itd su bile okidač. znači konkretno pitanje bi bilo kaj se događa kad on poslodavcu uruči momentalni otkaz? može li ga poslodavac kazniti neisplatom plača koje mu duguje?a koje budu navodno ovih dana....može li ga stopirati u novom zaposlenju na način da ga ne odjavi (osoba planira ići u inozemstvo pa ne zna kaj se događa ako ga poslodavac ne odjavi ha HZMO)
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 14:52   #870
Neisplata place je razlog za izvanredni otkaz i u tim slučaju ne mora odraditi otkazni rok. Plaće joj mora isplatiti, odjava se radi u roku 24 sata, a sad koliko taj poslodavac radi u skladu sa zakonom i da li će ga Morat eventualno prijavit, to nitko ne zna.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 18:31   #871
Quote:
algebra21 kaže: Pogledaj post
Da li to utječe na mirovinu kasnije i na koji način?
Ne utječe.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 20:11   #872
Quote:
lea321 kaže: Pogledaj post
Trebala bih savjet. Osoba želi momentalni prekid radnog odnosa, znači bez otkaznog roka. Loša atmosfera na poslu, neredovita plaća...itd su bile okidač. znači konkretno pitanje bi bilo kaj se događa kad on poslodavcu uruči momentalni otkaz? može li ga poslodavac kazniti neisplatom plača koje mu duguje?a koje budu navodno ovih dana....može li ga stopirati u novom zaposlenju na način da ga ne odjavi (osoba planira ići u inozemstvo pa ne zna kaj se događa ako ga poslodavac ne odjavi ha HZMO)
Poslodavcu se isplati da ga odjavi što prije kako ne bi morao plaćati zdravstveno i mirovinsko.

Teoretski bi morao odraditi otkazni rok (ako plaća kasni u zakonskom okviru), ali u praksi ni poslodavac nema ništa od toga da ima radnika koji ne želi raditi, a dužan mu je i za taj period dati plaću i doprinose.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 09:17   #873
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Poslodavcu se isplati da ga odjavi što prije kako ne bi morao plaćati zdravstveno i mirovinsko.

.
radi čovjek kod staraca pa se boji da mu ne zakompliciraju odlazak u inozemstvo ako ga ne odjave.zato je sve malo komplicirano.doduse po njegovim rječima najavil im je to prije 2 mj.ali oni ignoriraju....
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 16:19   #874
On neka preda pisani otkaz - i poštom s povratnicom i mailom ako treba i čeka da mu prođe otkazni rok.
Nakog toga ako ga ne odjave, nek prijavi starce.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 16:15   #875
Dobar dan,
imam pitanje.
Trenutno sam na porodiljnom, imam posao za stalno i željela bi dati otkaz. Razmišljala sam o izvanrednom,bez otkaznog roka jer prema čl.35 ZOR na to imam pravo, da li je to točno. S prekidom ugovora na starom poslu, prešla bi na novi da ne gubim prava koja imam.
Da li je to moguće?
Ne želim se vratiti na stari posao, jer znam da će vršiti mobbing kad spomenem da imam pravo na godišnji iz godina koji nisam koristila radi čuvanja trudnoće i porodiljnog.
__________________
Možeš zatvoriti oči - zbog stvari koje ne želiš vidjeti, ali ne i srce - zbog stvari koje ne želiš osjećati.
leptirica020 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 16:29   #876
Quote:
leptirica020 kaže: Pogledaj post
Dobar dan,
imam pitanje.
Trenutno sam na porodiljnom, imam posao za stalno i željela bi dati otkaz. Razmišljala sam o izvanrednom,bez otkaznog roka jer prema čl.35 ZOR na to imam pravo, da li je to točno. S prekidom ugovora na starom poslu, prešla bi na novi da ne gubim prava koja imam.
Da li je to moguće?
Ne želim se vratiti na stari posao, jer znam da će vršiti mobbing kad spomenem da imam pravo na godišnji iz godina koji nisam koristila radi čuvanja trudnoće i porodiljnog.
Moguće je. Nisi niti prva niti zadnja koja ideš na bolje radno mjesto i bolje uvjete.
Za detalje prouči pravilnik firme u kojoj radiš ili kolektivni ugovor (ako su obveznici primjene).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 16:52   #877
Da li moram odraditi otkazni rok ako dajem izvanredni kad sam na porodiljnom?
15 dana prije isteka se mora to odraditi, a meni je do isteka skoro mj dana
__________________
Možeš zatvoriti oči - zbog stvari koje ne želiš vidjeti, ali ne i srce - zbog stvari koje ne želiš osjećati.
leptirica020 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 10:23   #878
Pozdrav svim forumasima, pomoc molim ako neko zna.
Imam artrozu koljena, koje sam operirala u 10-om mjesecu. Trebalo je biti bolje ali nije. Sada jos teze hodam, gotovo nikako. Lijecnik koji me je operirao sada kaze da je koljeno osteceno i on ne moze vise nista napraviti. S druge strane, moja doktorica opce prakse veli da mi nece moc jos dugo rastezati bolovanje.
U stanju kakvom sam sad, svoj posao vise necu moci raditi, jedva hodam a kamoli da odstojim na nogama osam sati. Ne znam sto da radim, kome da se obratim. Vjerujem da cu dobit otkaz i kaj cu onda ovak sepava? Moze li mi neko pomoc kakvim savjetom, na rubu sam zivcanog sloma.
antonelam1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 10:46   #879
Pa ukoliko se dalje ne liječiš, naravno da te ne može držati na bolovanju.
Kud si išla dalje? Jesi li probavila papirologiju o svom oštećenju?
Poslodavac ti ne može dati samo tako otkaz. Imate li sindikat? Radničko vijeće?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 10:59   #880
Nema u mojoj firmi sindikata ili nesto slicno..
Papire o ostecenju nisam vadila, ni ne znam koji je postupak za to. Cijela situacija mi je jos friska, jos sam u soku. Cijelo vrijeme sam se nadala da ce noga biti bolje ali nije. Ne znam sad kam dalje i sto mi je ciniti
antonelam1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:51.