Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2008., 04:58   #1
Teorija: ljudi sa smislom za humor su dobri

1. Humor u sebi sadrži dozu svjesne i namjerne bezobraznosti i, uvjetno rečeno, "zla"
2. Svrha humora nije vrijeđanje ili nanošenje zla
3. Ljudi koji znaju prepoznati zlo, znaju prepoznati i dobro
4. Ljudi sa smislom za humor očito znaju prepoznati zlo (pod 1.), zato znaju prepoznati i dobro
5. Sokrat, tko li, je rekao nešto tipa da će čovjek koji zna što je dobro to dobro i birati pored zla.
Ja potpisujem Sokrata.
________________________________________________
Ljudi sa smislom za humor će "birati" dobro pored zla, odnosno, ljudi sa smislom za humor su dobri.

Teorija mog prijatelja.

Komentara ?
petraška is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 05:11   #2
Quote:
petraška kaže: Pogledaj post
1. Humor u sebi sadrži dozu svjesne i namjerne bezobraznosti i, uvjetno rečeno, "zla"
2. Svrha humora nije vrijeđanje ili nanošenje zla
3. Ljudi koji znaju prepoznati zlo, znaju prepoznati i dobro
4. Ljudi sa smislom za humor očito znaju prepoznati zlo (pod 1.), zato znaju prepoznati i dobro
5. Sokrat, tko li, je rekao nešto tipa da će čovjek koji zna što je dobro to dobro i birati pored zla.
Ja potpisujem Sokrata.
________________________________________________
Ljudi sa smislom za humor će "birati" dobro pored zla, odnosno, ljudi sa smislom za humor su dobri.

Teorija mog prijatelja.

Komentara ?
Sokrat je rekao da ne postoji apsolutno dobro, nego da svaki čovjek radi po nekom svom viđenju dobra, pa stoga ljudi ne griješe namjerno, nego iz neznanja. E sad, ako je tako, onda ljudi misle da rade dobro, pa zlo gledaju kroz prizmu svoga dobra. Dakle, nema apsolutnog dobra i zla ako ćemo se držati Sokrata.
međutak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 06:11   #3
Meni je ovo više za psihologiju, ali ne mogu odoljeti a da ne kažem slijedeće: ne znam niti jednog čovjeka, koji za sebe misli kako nema smisao za humor.
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 09:11   #4
Način na koji odgovaraju i reagiraju na stvarnost (humor) ne znači da su po defaultu "dobri"
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 14:47   #5
Quote:
međutak kaže: Pogledaj post
Dakle, nema apsolutnog dobra i zla ako ćemo se držati Sokrata.
I da ga se hoćemo, i da ga se nećemo držati - toga jednako nema.

ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 15:59   #6
slažem se s teorijom, al definitivno ne da su dobri (taj pojam ne volim koristit olako), nego da nisu zlobni

zloba ne dopušta humor (osim ako u to ne uračunavate i suhoparne ironične/sarkastične/cinične primjedbe)..a i najbolji humor je kod osoba koje se mogu šalit na svoj račun
malizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 19:08   #7
Quote:
petraška kaže: Pogledaj post
1. Humor u sebi sadrži dozu svjesne i namjerne bezobraznosti i, uvjetno rečeno, "zla"
2. Svrha humora nije vrijeđanje ili nanošenje zla
3. Ljudi koji znaju prepoznati zlo, znaju prepoznati i dobro
4. Ljudi sa smislom za humor očito znaju prepoznati zlo (pod 1.), zato znaju prepoznati i dobro
5. Sokrat, tko li, je rekao nešto tipa da će čovjek koji zna što je dobro to dobro i birati pored zla.
Ja potpisujem Sokrata.
________________________________________________
Ljudi sa smislom za humor će "birati" dobro pored zla, odnosno, ljudi sa smislom za humor su dobri.

Teorija mog prijatelja.

Komentara ?
Ne nužno!Ima ljudi koji su zli po defaultu i koji će prije izabrati zlo nego dobro iako su posve svjesni tog zla.
Unimatrix001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 01:13   #8
mogu se nasaliti na neciji racun, biti poprilicno zlobna, ali i duhovita.
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 06:21   #9
Quote:
monsignor kaže: Pogledaj post
Šaliti se na tuđi račun je gotovo uvijek zlobno.
Šaliti se na vlastiti račun je najčešće prevencija tuđim šalama i maskiranje vlastite pogreške.
Vicevi su nepristojni i čine nas agresivnima i treba ih izbjegavati.
I onda se netko javi s premisom da su ljudi sa smislom za humor dobri.
Pa valjda svi znaju da su svi oni koji se bave humorom natmureni nezadovoljnici koji namjerno iskrivljuju pogled na život, predstavljajući ga zabavnim da bi nam svakodnevnicu učinili još sivijom.Smisao njihovih tužnih i teških življenja je da nam predstave nekakvu utopiju, nekakvu zemlju zabave i smijeha.
Mislim da su to komunisti.

gamad crvena
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 12:18   #10
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post

gamad crvena
sve one koji život na shvaćaju ozbiljno
treba na lobotomiju

jer smjeh je ljekovit, opušta, regenerira...
smjeh je masaža za dušu

i treba ga eliminirati kao i svaki luksuz...
jer dokida patnju, skreće pozornost
a patnja je jedini vid postojanja koji smo masovno prihvatili

samo nam patnja daje važnost i ozbiljnost
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 15:30   #11
ne nužno. osobno znam nekoliko ljudi koji osvajaju šarmom i smislom za humor, a opet mi se ježi koža na leđima od njih. kada ih duže vrijeme promatraš, vidiš da obožavaju spletke i odovaranja i da stalno nekome nešto rade iza leđa - što ne bih nazvala dobrim.
humor ponekad može biti i sredstvo za ostvarenje sasvim sebičnih i niskih ciljeva. to pali kod onih koji nemaju sućuti, pa mogu bez grižnje savjesti činiti drugima što ih volja. a na to padaju oni koji su jednostavno naivni, i koji dobrotu zamjenjuju s karizmom; oni koji iz vlastite nesigurnosti traže pojedince koji izražavaju moć na naizgled šarmantan način: zavode humorom.

s druge strane, humor je uvijek pokazatelj neke pameti. razina svijesti uvjetuje određenu vrstu humora: uvijek će se prepoznati oni koji su na istoj razini. što je čovjek mudriji, to mu je humor slobodniji i topliji. nažalost, povijest nije obraćala puno pažnje humoru, i tako su velike misli mudraca uglavnom lišene njihova vedrog izražaja...mogu se naći primjeri, naravno - valjda je najočitiji u izrekama zena.

no valja imati na umu da humor i vedrina nisu isto. humor može biti gorak, ciničan, ironičan, mračan, morbidan...upravo onakav kakvi mogu biti i ljudi.
doista vedar, pozitivan i pametan humor je rijedak kao i svaki dragulj. pronaći osobu koja njime zrači dobar je pokazatelj tome gdje sami stojimo.
__________________
pravilne odluke ne podvrgavaju se situaciji - one stvaraju situaciju
nuala is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 11:17   #12
Quote:
labellina kaže: Pogledaj post
smijeh je masaža za dušu

fen o men al no
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 11:26   #13
Quote:
malizia kaže: Pogledaj post
slažem se s teorijom, al definitivno ne da su dobri (taj pojam ne volim koristit olako), nego da nisu zlobni

zloba ne dopušta humor (osim ako u to ne uračunavate i suhoparne ironične/sarkastične/cinične primjedbe)..a i najbolji humor je kod osoba koje se mogu šalit na svoj račun
kako da ne, svojedobno sam znao zločeste i zlobne osobe koji su tu svoju zločestoću i zlobu iznosili preko humora...

preko humora se može drugome narugati, iznijeti uvreda, osuda... humor je moćno oružje...

primjer, isus krist:

Vi ste okrečeni grobovi, izvana ljepota, iznutra trulež i smrad
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 12:58   #14
Smisao za humor i dobrota nisu u korelaciji. Ali ima jedna kvaka. Naime, pametniji su, što nam olakšava komunikaciju ili lakši odustanak od nje. Brže razumiju što im se kaže, pa su nam u tom smislu i dobri.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 13:03   #15
Quote:
slavko kaže: Pogledaj post
Smisao za humor i dobrota nisu u korelaciji. Ali ima jedna kvaka. Naime, pametniji su, što nam olakšava komunikaciju ili lakši odustanak od nje. Brže razumiju što im se kaže, pa su nam u tom smislu i dobri.

Samo su ugodniji, ili zapravo djeluju ucjenom. Nisu pametniji, jer lukavost i inteligencija nisu ista stvar. Lukavi su Presvetli i Cinober u Gruntovčanima, a inteligentni su Tesla ili Einstein. Naime, ne smiješ im se suprotstaviti u društvu jer se "samo šale". Humor je društveno prihvaćen čak i kada se koristi u svrhu nasilja. Nasilnike koji se skrivaju iza humora najteže je razotkriti.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 13:10   #16
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post

fen o men al no
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 20:10   #17
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Samo su ugodniji, ili zapravo djeluju ucjenom. Nisu pametniji, jer lukavost i inteligencija nisu ista stvar. Lukavi su Presvetli i Cinober u Gruntovčanima, a inteligentni su Tesla ili Einstein. Naime, ne smiješ im se suprotstaviti u društvu jer se "samo šale". Humor je društveno prihvaćen čak i kada se koristi u svrhu nasilja. Nasilnike koji se skrivaju iza humora najteže je razotkriti.
Nije mi baš jasno kako si došao do zaključka da su ljudi sa smislom za humor lukavi? Naime smisao za humor ima eventualno pisac Gruntovčana, ali Presvetli i Cinober koliko se sjećam ne. Za Einsteina i Teslu ne znam, ali nisam niti napisao da svi pametni imaju smisla za humor, ali oni koji ne kuže direktno izrečeno mala je vjerojatnost da će kužiti nešto indirektno. Iskušeno.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 20:49   #18
Quote:
slavko kaže: Pogledaj post
Smisao za humor i dobrota nisu u korelaciji. Ali ima jedna kvaka. Naime, pametniji su, što nam olakšava komunikaciju ili lakši odustanak od nje. Brže razumiju što im se kaže, pa su nam u tom smislu i dobri.

To za korelaciju sam i ja pomislila čim sam vidjela naslov


inteligencija igra veliku ulogu u stvaranju i u razumjevanju humora
ali presudnu ulogu igra ona transparentnost duha
koja nam nudi sposobnost sagledavanja stvari i situacija
iz više perspektiva istovremeno

neki ljudi su inteligentni, al duhom prekruti,
takvi ne razumiju humor

zatim, ima onih s patologijama
i raznim emocionalnim poremećajima
koji su orijentirani samo na sebe...
koji ni inače ne mogu pomaknuti fokus...

pa ljudi niže inteligencije...djeca...
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 23:18   #19
.. kažu da se isus nije smijao .. nikada .. a drže ga suštinom dobrote .. te .. kurčeve .. ljubavi ..
(.. usput .. po toj ga ljubavi i drže kurvinim sinom .. jer mu je otac .. stari jehova .. rasturač .. sasvim drugi karakter .. da bi on stvorio takvog pizdeka .. vele .. malo je vjerovatno ..)
.. inače .. ako bog da meni da ga vidim .. dati će mi to po mojoj mržnji .. to je najbolji dio mene .. najčišći ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 23:33   #20
Quote:
labellina kaže: Pogledaj post
..djeca...

šta s decom?

(čini mi se da si napisala nešto što ne stoji)
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:39.