Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2010., 01:28   #21
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
Osnova svake prehrane su proteini. E sad, u hrani biljnog porijekla ima relativno malo proteina, zato su ljudi koji uzimaju malo proteina prehranom (Indija, jugoistocna Azija) jako niski, kao u Europi u srednjem vijeku.

Soja je vrlo skupa, mnogo skuplja nego npr. prisutnost i dobavljivost riba ili plodova mora.
Osim toga, mnogi muskarci izbjegavaju soju zbog fitoestrogena. A tu je i pitanje genetski modificirane soje.
to nije istina za proteine. bez problema na veganskoj prehrani ostvaruješ nekih 60g proteina kroz dan.

pol kile sojinog zrna je deset kuna i to ona varijanta ekološki proizvod i još hrvatski. kad je skuhaš imaš je bar za pet obroka. stvarno misliš da je to skupo?
mmmila is offline  
Old 27.10.2010., 14:02   #22
Quote:
mmmila kaže: Pogledaj post
do sad nisam imala niti jedan tempeh, tofu, sojino mlijeko, rižino... ništa u čemu ga je bilo.
A drugi put odaberi one u kojima ima (hot preporuka: Happy Soya mlijeko - obično, vanilija i čokolada u Konzumu po 9,90 kn litra ). Ako za doručak jedeš žitarice, i tu imaš fini izbor. U Britaniji su svi veganski proizvodi obogaćeni, a kod nas je odabir prepušten konzumentu, mada se sve više ugledamo u britanski model.

Pitanje B12 vitamina je još zapravo pod mnogim upitnicima. Naime, neki ljudi su čitav život proveli na seljačkoj isključivo biljnoj prehrani bez vanjskih dodataka tog vitamina, pa nemaju nikakvih poteškoća. Moguće je da se metabolizam ljudi, kao i njihovi životni stilovi, razlikuju, a moguće je i da se organski proizvedena hrana razlikuje od monokultura tretiranih umjetnim gnojivom, pesticidima i inim, pa omogućava neki unos B12 vitamina putem povrća (tj. onoga što je u i na njemu - B12 zapravo proizvode "dobre" bakterije tamo gdje im uvjeti omogućavaju da se razviju).

Ne znam koliko je ljudi upoznato s činjenicom da je oko 15% opće populacije u zapadnom svijetu u "manjku" vitamina B12, a kod starijih ljudi postotak je još duplo veći. Većini tih ljudi nije apsolutno ništa i uopće nisu svjesni da su u "manjku" B12. To postavlja mnoga pitanja od samih razina "optimalne" koncentracije, posljedica nezadovoljavanja istih, njegovog metabolizma, do njegovih izvora. Je li taj problem veći za vegane (kojih ima 0.1% u populaciji i koji su svjesni da su rizična skupina, pa vode računa o unosu B12) ili je problem veći za opću populaciju (koja u prosjeku zna vrlo malo o prehrani i generalno ne pazi)? Je li problem B12 vrijedan dizanja tolike prašine, kad se uzme u obzir da će nas 50% umrijeti od kardiovaskularnih bolesti? - ishod koji se može spriječiti cjelovitom biljnom prehranom.

Osobno se slažem s mišljenjem da su studije koje se koncentriraju na izolirane nutrijente zapravo veliki promašaj što se tiće razumijevanja optimalne ljudske prehrane. No na njima se još uvijek najviše inzistira, jer idu na ruku glavnim financijerima - farmaceutskoj industriji i proizvođačima suplemenata u konstantnoj potrazi za "čarobnom" pilulom koju mogu dobro prodati (bar dok se ne ispostavi da nije čarobna), pa onda sve ispočetka.

Zdrava prehrana je cjelovita biljna prehrana organskog porijekla. A najzdraviji ljudi upravo oni koji je u većem dijelu sami za sebe i uzgoje, uz osigurane osnovne higijenske standarde i zdravstvenu zaštitu. Na svijetu je takvih zapravo vrlo malo, jer u nerazvijenim zemljama ljudi koji rade na zemlji žive u neimaštini i prljavštini, a na zapadu se ljudi hrane sterilnom, plastičnom hranom koja zemlju nije vidjela, a vrhunac tjelovježbe im je sjedanje u auto i odlazak do "Konzuma". Otud bolesti obilja i bolesti siromaštva. Jedne kosi jedno, a druge drugo. Razlika je ta što ovi na zapadu (mi) mogu odabrati što će i kako će!

Zadnje uređivanje Ah! : 27.10.2010. at 14:08.
Ah! is offline  
Old 28.10.2010., 12:53   #23
Quote:
Ah! kaže: Pogledaj post
A drugi put odaberi one u kojima ima (hot preporuka: Happy Soya mlijeko - obično, vanilija i čokolada u Konzumu po 9,90 kn litra ). Ako za doručak jedeš žitarice, i tu imaš fini izbor. U Britaniji su svi veganski proizvodi obogaćeni, a kod nas je odabir prepušten konzumentu, mada se sve više ugledamo u britanski model.
.
.
.
Zdrava prehrana je cjelovita biljna prehrana organskog porijekla.

ali cjelovita biljna prehrana s porijeklom eko uzgoja će ili biti bez b12 ili neće biti takva, nego će imati sintetiziran dodani vitamin. nisam sigurna dal griješim, al tamo gdje ja kupujem hranu nema proizvoda s dodanim b12.
nekako sam sigurna da to sojimo mlijeko iz konzuma s čokoladom nije plod majke prirode i s obzirom na cijene pogotovo nije za 10kn. al svejedno hvala za sugestiju.

s obzirom da najnapadnija udruga hrvatske, udruga u kojoj ne nose kožne cipele i nježno peru svoje mrkve, u svom stilu propagira da ako ne uzimaš b12 da si potencijalni samoubojica ili ubojica, dobro ne doslovno , mislim da je stvarno rizično dozovliti si na tom području sumnje spram farmacetskih lobija i šta ja znam. oni bi prvi dočekali studiju na 3 indijca koja nisu jeli životinjsko, a u 78 su znali riješiti sudoku.
mmmila is offline  
Old 28.10.2010., 17:44   #24
jel postoji nekakva studija od nekog ne zagriženog vegija ili mesojeda, znači nekog nepristranog??? jedni se busaju s jednim podacima drugi s drugima.... malo mi je glupo vjerovat da su ljudi kroz povijest jeli nešto što je bilo nepotrebno. nekak je bzvz da bi netko trošio energiju da ulovi nešto, a da je potpuno nepotrebno... ak nešto dodaješ prehrani onda valjda takav način nije skroz ispravan ili?

Zadnje uređivanje Makyme : 28.10.2010. at 17:53.
Makyme is offline  
Old 30.10.2010., 12:37   #25
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
jel postoji nekakva studija od nekog ne zagriženog vegija ili mesojeda, znači nekog nepristranog??? jedni se busaju s jednim podacima drugi s drugima.... malo mi je glupo vjerovat da su ljudi kroz povijest jeli nešto što je bilo nepotrebno. nekak je bzvz da bi netko trošio energiju da ulovi nešto, a da je potpuno nepotrebno... ak nešto dodaješ prehrani onda valjda takav način nije skroz ispravan ili?
nije nikad bilo nepotrebno, lakše je bilo lovit male životinje u zamke, a velike s kompićima ili naletjet na neku strvinu pa ju pojest nego napunit 3 silosa žita, zato se jelo meso, jer je bilo lako dostupno i davalo puno energije za malo truda, populacije su ako su ikako mogle živjele na mjestima tipa šuma na ušću rijeke gdje ima riječnih riba, morskih riba, krupne divljači, sitne divljači, ptica, orašastih plodova (i još nekih resursa koji nisu hrana)

danas u 21. stoljeću, prelako je doći do hrane, i biljne i životinjske
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Old 31.10.2010., 20:13   #26
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
oni koji u konacnici prezive bit ce prilagodjeni iskljucivo biljnoj prehrani.
evolucijski gledano to podrazumijeva nesto tipa promjene gebisa, promjene zeluca (burag, kapura itd... ), promjene organa tipa jetra
i crijeva od jedno......hm........50m duljine, odokativno
covjek nije gradjen kao iskljucivi biljojed
baš sam i ja htjela reći nešto tako slično
da su ljudi ko krave, imali bi takvo zubalo i tih 3,4 želudaca i još ko zna šta. a po organnima smo slični svinji, a svinje sve jedu.
hoćemo li onda preći na sljedeću razinu,pa i kućne ljubimce pretvorit u biljojede? jer, nedaj bože da moja mačka jede jadno pile, koje je patilo velikim mukama.
najgore kad veganci i vegetarijanci krenu svoju djecu hranit tako.

Quote:
MonCamarade kaže: Pogledaj post
Prije 50 godina, ljudima je u prehrani bilo zastupljeno meso jednom tjedno, nedjeljom. Danas je svaki dan.
Također je i povećana statistika bolesti na koje medicina ima slabo ili nikakvo rješenje, također i bolesti koje se mogu načinom života, i prehranom spriječiti a i izliječiti. Pretilost je u porastu i sve veći zdravstveni problem.
Provedena znanstvena istraživanja našla su povezanost mesne prehrane i raka kolona.

vitamin D sintetizira se sunčanjem u koži iz kolesterola.
žitarice su glavni izvor većine vitamina iz B skupine!!!!!!! (a ne meso!)
kalcija ima u sezamu, pa i u vodi iz slavine u obliku CaCO3!
nebi rekla da je to zbog mesa, nego zbog onog masnog pohanog dijela oko mesa i onih količina ulja u kojima se to sve peće.
kako se eskimi hrane skoro isključivo mesom i super im je. ništa im ne fali
razlika je hoćeš li pojest masnu pečenu kobasičetinu ili komad kuhane piletine.
isto tako možeš kao vegetarijanac jest puno čokolade, čipsa, i moš svoj patliđan pohat u litri ulja, paš opet dobit neke boleštine.
seronjaa is offline  
Old 26.03.2011., 20:29   #27
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Pitanje za puk koji gladno iščekuje teme vezane za vegetarijanstvo i mesnu kuhinju - smatrate li kako čovjek može opstati hraneći se isključivo hranom koja nije životinjskog podrijetla?

Vegetarijanci & vegani, je li nužda mesa u prehrambenom režimu samo mit ili ste i vi dokaz da čovjek može uredno funkcionirati i bez njega?
čisti mit.

može se uredno funkcionirati i bez mesa.

nakon mnogo veganskih godina, divna krvna slika
Oko Moje is offline  
Old 26.03.2011., 21:15   #28
Quote:
Oko Moje kaže: Pogledaj post
, divna krvna slika
Kao i moja nakon svih "mesnih" godina
__________________
o_O
Cahit is offline  
Old 26.03.2011., 23:30   #29
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Kao i moja nakon svih "mesnih" godina
Ne vidim kako to baca sumnju na vegansku prehranu niti kako se obrušava na zdravstveno stanje vegana.
Nutritivno je veganska prehrana sasvim zadovoljavajuća.
Oko Moje is offline  
Old 26.03.2011., 23:43   #30
Quote:
Oko Moje kaže: Pogledaj post
Ne vidim kako to baca sumnju na vegansku prehranu niti kako se obrušava na zdravstveno stanje vegana.
Nutritivno je veganska prehrana sasvim zadovoljavajuća.
Pomiješao sam temu sa onom 'etičkom'. Ja ni ne mislim da je veganska prehrana nezdrava (ako se 'pametno' hrani i koristi neke suplemente).

Meni je samo besmislena Puno potrebnog hranjiva se riješi mesnim obrokom poprilično efikasno. A uz to je i ukusno (dobro to je stvar ukusa, neko voli i brokule, al meni je meso vrh)
__________________
o_O
Cahit is offline  
Old 26.03.2011., 23:52   #31
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Pomiješao sam temu sa onom 'etičkom'. Ja ni ne mislim da je veganska prehrana nezdrava (ako se 'pametno' hrani i koristi neke suplemente).

Meni je samo besmislena Puno potrebnog hranjiva se riješi mesnim obrokom poprilično efikasno. A uz to je i ukusno (dobro to je stvar ukusa, neko voli i brokule, al meni je meso vrh)
što znači naglasak (s ponešto negativnom konotacijom) na 'pametno' se hraniti a da se to odnosi baš na vegansku hranu?

što znači koristiti neke saplemente a da se to ne odnosi i na 'svejedsku' hranu?

odnosno, nutritivno i slijedom ovog gore, zašto se svejedska općenito smatra boljim ili jednostavnijim izborom? prema vlastitim iskustvima, veganski pristup mi nije bio složen....
Oko Moje is offline  
Old 27.03.2011., 00:01   #32
Quote:
Oko Moje kaže: Pogledaj post
što znači naglasak (s ponešto negativnom konotacijom) na 'pametno' se hraniti a da se to odnosi baš na vegansku hranu?
B12

Quote:
odnosno, nutritivno i slijedom ovog gore, zašto se svejedska općenito smatra boljim ili jednostavnijim izborom? prema vlastitim iskustvima, veganski pristup mi nije bio složen
Mene osobno mesna prehrana brže zasiti. I volim joj okus.
Mislim da se smatra boljom prehranom zbog efikasnije iskoristivosti hranjivih tvari.

Imao sam neke linkove, stavit cu ih, al sad idem na spavanje jer sutra ujutro idem na put. Laku noc
__________________
o_O
Cahit is offline  
Old 27.03.2011., 00:41   #33
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
B12
Koja je to bitna i opasna razlika između općeprihvaćenog stavljanja joda u sol ili stavljanja B12 u biljno mlijeko a da bi stavilo vegansku prehranu na zao glas prehrane koja ovisi o saplementima....?

Quote:
Mene osobno mesna prehrana brže zasiti. I volim joj okus.
Mislim da se smatra boljom prehranom zbog efikasnije iskoristivosti hranjivih tvari.

Imao sam neke linkove, stavit cu ih, al sad idem na spavanje jer sutra ujutro idem na put. Laku noc
Ako je zasitnost i okus mesne prehrane argument za jedenje mesa, onda možemo jesti i ljude. Imaju bjelančevine baš kakve su nam potrebne! Šalu na stranu, naravno, ali to ne mogu biti argumenti koji podupiru nutritivnost svejedske prehrane u usporedbi s kvalitetnom i finom veganskom hranom.
Oko Moje is offline  
Old 27.03.2011., 09:24   #34
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Mislim da se smatra boljom prehranom zbog efikasnije iskoristivosti hranjivih tvari.
Mesna prehrana se duže probavlja, duže se zadržava u probavnom traktu, usporava metabolizam, protok krvi i razmjenu kisika. Koliko je to efikasno?

Kao sportašu efikasno iskorištavanje hranjivih tvari mi je jako bitno. Mogu ti reći iz iskustva da je veganska prehrana puno učinkovitija za mene. Bio bih stvarno glup kad bih se vratio na životinjske proizvode, jer ne vidim niti jednu prednost takve prehrane pred ovom na kojoj sam sad.
Pavor Nocturnus is offline  
Old 27.03.2011., 13:20   #35
Quote:
Pavor Nocturnus kaže: Pogledaj post
Mesna prehrana se duže probavlja, duže se zadržava u probavnom traktu, usporava metabolizam, protok krvi i razmjenu kisika. Koliko je to efikasno?

Kao sportašu efikasno iskorištavanje hranjivih tvari mi je jako bitno. Mogu ti reći iz iskustva da je veganska prehrana puno učinkovitija za mene. Bio bih stvarno glup kad bih se vratio na životinjske proizvode, jer ne vidim niti jednu prednost takve prehrane pred ovom na kojoj sam sad.
čudno, ali većina sporša ipak NISU vegani!
manchild is offline  
Old 27.03.2011., 14:26   #36
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
čudno, ali većina sporša ipak NISU vegani!
Nije to čudno. Ni većina ljudi nisu vegani, a bilo bi im bolje da jesu.

Ljudi su robovi navika i puno manje racionalni nego što si vole utvarati.

A posebno po pitanju prehrane gdje su kronično neinformirani ili pogrešno informirani.
Pavor Nocturnus is offline  
Old 27.03.2011., 14:40   #37
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Vegansku dijetu treba pažljivo planirati jer postoji cijeli niz nutrijenata koji su deficitarni (osim B12 kojeg uopće nema): vitamini D i B, željezo, kalcij, omega-3 masne kiseline.

S druge strane, svejedna prehrana obično ima sve potrebne nutrijente bez "pažljivog planiranja".

Pametnome dosta, ali siguran sam da će vegani imati nekakve primjedbe.
Nisam dalje čitao jer ovo stoji. Prvo, dobro je napisano jer studije pokazuju da veganska prehrana rezultira dosta niskim razinama b12, dok vegeterijanska pokazuje niže vrijednosti oko donje granice (postoje prirodni izvori).
Koliko sam proučavao alge nisu kvalitetan izvor.

Standardna prehrana (svejedna) nema sve nutrijente ako nije raznolika tj. planirana.
(ovo stoji koliko i tvoje da ima)

Gledajući nutricionistički, svaki odmak od standardne prehrane sa velikim količinama mesa je dobar jer proširuje unos nutrijenata tj. nedostatak mesa na dnevnom meniju otvara prostor za druge vrste namirnica.

Prosječno vegan ima zdravija crijeva i prohodniji krvotok.

Meso kao namirnica u današnjem zapadnom svijetu i nema baš neku vrijednost samo opterećuje čovjeko tijelo koje se zbog stresa ionako loše nosi sa masnoćama. Smanjivanje unosa na jednom tjedno, možda čak i jednom u dva tjedna pomoglo bi u pravilnoj raspodjeli hrane koje na našoj planeti očito fali.
Koliko novaca ameri troše na zdravstvo, a ne da su debeli, pretili su, a izgleda je taj trend došao i do nas. Curice su debele već sa 14 g. starci ih šibaju mesekom hrpom rafirniranog ulja, pecivima, čokaladama, pa još celulit, akne itd.


Katastrofa.
__________________
Puštanjem sebe ono što jesam, postajem ono što želim biti.
Graham is offline  
Old 28.03.2011., 01:55   #38
sve vegetarijance i vegane koje ja znam su pretili!
manchild is offline  
Old 28.03.2011., 09:32   #39
Quote:
Oko Moje kaže: Pogledaj post
Ako je zasitnost i okus mesne prehrane argument za jedenje mesa, onda možemo jesti i ljude.
Na ovakva mizantropska podbadanja ne odgovaram

Quote:
Pavor Nocturnus kaže: Pogledaj post
Kao sportašu efikasno iskorištavanje hranjivih tvari mi je jako bitno. Mogu ti reći iz iskustva da je veganska prehrana puno učinkovitija za mene. Bio bih stvarno glup kad bih se vratio na životinjske proizvode, jer ne vidim niti jednu prednost takve prehrane pred ovom na kojoj sam sad.
I ja se rekreativno bavim sportom istovremeno konzumirajući svejedsku prehranu. Pileća prsa, riba, koji nemasni komad mesa na grillu i držim (meni) zadovoljavajuću fizički konstituciju i krvnu sliku na razini.

Poanta mi nije reći da se takvo nešto ne može postići vegetarijanskom prehranom, već da je zdrav život na svejedskoj prehrani moguć. Dapače, uz samo malo kontrole.

Druga priča je što Mile iz Brnaza svako drugi dan pojede pola odojka pa mu nije jasno kako je završiJo u doktora.

Quote:
ne da su debeli, pretili su, a izgleda je taj trend došao i do nas
Ovo ima veze sa stilom života (sesilni + fizička neaktivnost) + nekontrolirano prežderavanje.

Osobno održavam svoju kilažu već barem 8 godina na svejedskoj prehrani, jer generalno pazim što jedem i vhežbam barem 3 puta tjedno. Što ne znači da na meni ne uvalim koji put ćevape, bržole i štagod janjetine. Čisto za svoj gušt
__________________
o_O
Cahit is offline  
Old 28.03.2011., 12:38   #40
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
sve vegetarijance i vegane koje ja znam su pretili!
Studije pokazuju manji BMI kod vegana.

Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Osobno održavam svoju kilažu već barem 8 godina na svejedskoj prehrani, jer generalno pazim što jedem i vhežbam barem 3 puta tjedno. Što ne znači da na meni ne uvalim koji put ćevape, bržole i štagod janjetine. Čisto za svoj gušt
Lijepo je da si aktivan, ali ovdje se govori o prosjeku.

Stres plus zasićene masnoće, ubojica.
Nažalost kao i za pušače, plaćamo ljudsku glupost.
(mi zaposleni izdvajamo za zdravstvo)
__________________
Puštanjem sebe ono što jesam, postajem ono što želim biti.
Graham is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.