Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2010., 15:25   #1
Prenamjena tavana u stan

Pozdrav,

htio bi u stambenoj zgradi (starogradnja) prenamjeniti tavanski prostor u stambeni. Negdje sam čuo da za dodatni stambeni prostor treba sagraditi novo parkirno mjesto, što je u mom slučaju nemoguće (Zagreb). Znate li nešto o tome i da li je to uopće izvedivo? Ako je, moram li dobiti potpise svih stanara i moram li etažirati zgradu?
svestrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 16:06   #2
Quote:
svestrani kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

htio bi u stambenoj zgradi (starogradnja) prenamjeniti tavanski prostor u stambeni. Negdje sam čuo da za dodatni stambeni prostor treba sagraditi novo parkirno mjesto, što je u mom slučaju nemoguće (Zagreb). Znate li nešto o tome i da li je to uopće izvedivo? Ako je, moram li dobiti potpise svih stanara i moram li etažirati zgradu?
Je li tavan tvoj? Pretpostavljam da nije jer je normalno da je tavan zajednički prostor. U tom slučaju naravno da moraš dobiti suglasnost svih suvlasnika! I ako želiš sve to legalizirati, da, mora se etažirati zgrada i da, moraš osigurati parkirno mjesto na parceli za dodatnu stambenu jedinicu.
Ved is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 16:15   #3
Da se gotovanski nadovežem na pitanje

Koja je procedura ukoliko je tavan (a je) moje vlasništvo? Kompletan tavan iznad moga stana (južni dio tavana) je gruntovno/katastarski/etažirano moj. Ono što bih ja htjela je taj tavanski prostor pretvoriti u stambeni, na način da se NE dira visina krova, nego da se naprave tzv. krovne kućice. Naravno, ulaz bi bio iz mog stana i dobila bi se jedna dvoetažna stambena jedinica.
Ukoliko "dižem" krovne kućice - dobivam 45 m2 tambenog prostora, a ukoliko ih ne stavim, zog položenosti krova dobivam tek nekakvih 20-tak novih kvadrata stambenog prostora.

Hvala svima na mišljenijma, komentarima, uputama
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 19:57   #4
Bitno je prvo provjeriti što traži i dozvoljava urbanistički plan za tvoju lokaciju.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 20:23   #5
Quote:
Ved kaže: Pogledaj post
... i da, moraš osigurati parkirno mjesto na parceli za dodatnu stambenu jedinicu.
Kako da osiguram dodatni parking ako se tavan nalazi u gradu, gdje bi ja trebao napraviti dodatno parkirno mjesto? Nemamo kolni ulaz i nikako ne mogu ispuniti taj uvjet. Ne postoji nekakva zamjena za taj uvjet? Čuo sam da su se prije vršile uplate (valjda u gradsku blagajnu) u određenom iznosu ako nisi mogao ispuniti taj uvjet.
svestrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 12:25   #6
Quote:
svestrani kaže: Pogledaj post
Kako da osiguram dodatni parking ako se tavan nalazi u gradu, gdje bi ja trebao napraviti dodatno parkirno mjesto? Nemamo kolni ulaz i nikako ne mogu ispuniti taj uvjet. Ne postoji nekakva zamjena za taj uvjet? Čuo sam da su se prije vršile uplate (valjda u gradsku blagajnu) u određenom iznosu ako nisi mogao ispuniti taj uvjet.
Prouči lokalne uvjete i vidi može li se taj parking riješiti nadoplatom.
U ZG je to moguće u centru grada, a cijena takvog parkinga je cca 70.000 kn pa tko voli nek' izvoli... (na kraju ti nemaš taj parking, da se razumijemo, već samo financiraš gradski proračun).
Ved is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 12:28   #7
Quote:
deatwin kaže: Pogledaj post
Da se gotovanski nadovežem na pitanje

Koja je procedura ukoliko je tavan (a je) moje vlasništvo? Kompletan tavan iznad moga stana (južni dio tavana) je gruntovno/katastarski/etažirano moj. Ono što bih ja htjela je taj tavanski prostor pretvoriti u stambeni, na način da se NE dira visina krova, nego da se naprave tzv. krovne kućice. Naravno, ulaz bi bio iz mog stana i dobila bi se jedna dvoetažna stambena jedinica.
Ukoliko "dižem" krovne kućice - dobivam 45 m2 tambenog prostora, a ukoliko ih ne stavim, zog položenosti krova dobivam tek nekakvih 20-tak novih kvadrata stambenog prostora.

Hvala svima na mišljenijma, komentarima, uputama
Ovo ne bi trebao biti problem. To može proći kao prenamjena i adaptacija.
Ved is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 13:51   #8
Quote:
Ved kaže: Pogledaj post
Ovo ne bi trebao biti problem. To može proći kao prenamjena i adaptacija.
Da li za takvu prenamjenu i adaptaciju trebam tražiti neke dozvole?
- Od stanara iz zgrade (jer navodno je krovište-crijep zajedničko)?
- Od arhitekta (jer mijenjam vanjski izgled kuće - kosi krov dobiva kućicu)?
- Od općine/grada (jer mijenjam izgled zgrade, iako ne i gabarite zgrade...)?

Hvala vam na odgovorima
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:34   #9
Quote:
deatwin kaže: Pogledaj post
Da li za takvu prenamjenu i adaptaciju trebam tražiti neke dozvole?
- Od stanara iz zgrade (jer navodno je krovište-crijep zajedničko)?
- Od arhitekta (jer mijenjam vanjski izgled kuće - kosi krov dobiva kućicu)?
- Od općine/grada (jer mijenjam izgled zgrade, iako ne i gabarite zgrade...)?

Hvala vam na odgovorima
Ako to mislite napraviti legalno i jednog dana uknjižiti, naravno da morate dobiti dozvolu. Dakle, put pod noge u projektni ured, a arhitekti će vam riješiti sve što se pitali.
Ved is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 18:29   #10
Ved, baš tako bi htjela napraviti, da mi jednog dana nitko ne može mahati s nekakvim papirima i prijetiti rušenjem nečega što je moje i u što sam uložila svoj novac.
Hvala na uputi da krenem od - projektnog ureda. Znači kad se odlučim, to je prva instanca i dalje to oni "voze".

Lijepi pozdrav!
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 01:46   #11
Quote:
Ved kaže: Pogledaj post
... i da, moraš osigurati parkirno mjesto na parceli za dodatnu stambenu jedinicu.
Pričao sam s ženom iz GSKG-a za parkirno mjesto i rekla je da to nema veze s dodatnom stambenom jedinicom (nije uvjet za dobivanje novih priključaka), njihova je briga "samo da se uredno plaćaju režije". Tko mi još može uvjetovati, gdje mogu provjeriti sve potrebne stvari osim u GSKG-u?
svestrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 16:10   #12
Quote:
svestrani kaže: Pogledaj post
Pričao sam s ženom iz GSKG-a za parkirno mjesto i rekla je da to nema veze s dodatnom stambenom jedinicom (nije uvjet za dobivanje novih priključaka), njihova je briga "samo da se uredno plaćaju režije". Tko mi još može uvjetovati, gdje mogu provjeriti sve potrebne stvari osim u GSKG-u?
GSKG nema veze s izdavanjem dozvola pa prema tome nije za očekivati da će netko tko tamo radi znati išta o tome... Oni su komunalna tvrtka.
Za izdavanje dozvola ideš na gradski ured za prostorno uređenje, izgradnju grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet (općina) i tamo pitaj sve što te zanima.
Ved is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 15:29   #13
Imam još jedno pitanje, ako netko zna okvirni odgovor:
Koliko može biti cijena kvadrata neuređenog tavanskog prostora?
Čuo sam neke priče o cca. 300 - 500 € po m2.
Je li to realna cijena, previsoka, preniska?
svestrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 16:01   #14
Quote:
Ved kaže: Pogledaj post
Ako to mislite napraviti legalno i jednog dana uknjižiti, naravno da morate dobiti dozvolu. Dakle, put pod noge u projektni ured, a arhitekti će vam riješiti sve što se pitali.
A šta ako je tavan u mom vlasništvu i nemoram dirati ništa šta se tiče gabarita,krova i sl.Postoji priključak struje,vode i odvodnje.Kakve su onda dozvole potrebne.
cveba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 21:54   #15
Unhappy želim potkrovlje

bok ljudi!!

užasno,užasno želim stan u potkrovlju jer mi se cini da bi me u ovim teskim vremenima to ispalo barem malo jeftinija opcija. samo imam 'mali' problemcic - ne znam kako da dođem do nestambenog tavanskog prostora na podrucju splita. cak mislim dati oglas da trazim neiskoristen tavanski prostor u zamjenu za sređivanje fasade, zamjene vanjske stolarije ili uređenje okućnice...ali ne znam dali i uz to trebam otkupiti kvadrat tavana.

svi mi kazu da mi se nitko na takav oglas nece ni javiti jer su ljudi zlobni i kad cuju za tu ideju odmah ce se zapitati: zasto bi ti,a ne ja?

ima li netko nekakva saznanja od prijateljevog prijatelja ili nesto sl.
stvarno sam pomalo ocajna jer u oglasima za prodaju stanova nema niti priblizno to sto trazim, a u agencijama za nekretnine me gledaju u križ kad ih pitam za potkrovlje koje ce tek postati stan.
potkr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 22:18   #16
A kako bi ti tavan pretvorila u stan? Za to ti treba minimalno suglasnost svih stanara (do zadnjega) i etažiranje zgrade, ako je uopće moguće s obzirom na urbanistički plan.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 22:28   #17
Quote:
potkr kaže: Pogledaj post
bok ljudi!!

užasno,užasno želim stan u potkrovlju jer mi se cini da bi me u ovim teskim vremenima to ispalo barem malo jeftinija opcija. samo imam 'mali' problemcic - ne znam kako da dođem do nestambenog tavanskog prostora na podrucju splita. cak mislim dati oglas da trazim neiskoristen tavanski prostor u zamjenu za sređivanje fasade, zamjene vanjske stolarije ili uređenje okućnice...ali ne znam dali i uz to trebam otkupiti kvadrat tavana.

svi mi kazu da mi se nitko na takav oglas nece ni javiti jer su ljudi zlobni i kad cuju za tu ideju odmah ce se zapitati: zasto bi ti,a ne ja?

ima li netko nekakva saznanja od prijateljevog prijatelja ili nesto sl.
stvarno sam pomalo ocajna jer u oglasima za prodaju stanova nema niti priblizno to sto trazim, a u agencijama za nekretnine me gledaju u križ kad ih pitam za potkrovlje koje ce tek postati stan.
Ako misliš da ćeš nešto na taj način uštedjeti, nema šanse. Da bi adaptirala skladišni prostor u stambeni moraš postaviti struju, vodu, kanalizaciju, izolaciju, itd., što će te samo po sebi koštati brdo novaca, grijanje ćeš jako teško dobiti jer nitko neće prije ljeta zaustavljati grijanje da bi se i tebe spojilo, a u potkrovlju je gubitak topline daleko veći nego u običnim stanovima, a ako je visoko potkrovlje, zaboravi da ćeš izaći iz kaputa do ljeta.
__________________
Hey Joe...
Drveni Sovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 22:37   #18
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
A kako bi ti tavan pretvorila u stan? Za to ti treba minimalno suglasnost svih stanara (do zadnjega) i etažiranje zgrade, ako je uopće moguće s obzirom na urbanistički plan.
ma naravno da bi trazila suglasnost stanara, ali ne kuzim vezu etaziranja i urb.plana. plz objasni. thanx!

Quote:
Drveni Sovac kaže: Pogledaj post
Ako misliš da ćeš nešto na taj način uštedjeti, nema šanse. Da bi adaptirala skladišni prostor u stambeni moraš postaviti struju, vodu, kanalizaciju, izolaciju, itd., što će te samo po sebi koštati brdo novaca, grijanje ćeš jako teško dobiti jer nitko neće prije ljeta zaustavljati grijanje da bi se i tebe spojilo, a u potkrovlju je gubitak topline daleko veći nego u običnim stanovima, a ako je visoko potkrovlje, zaboravi da ćeš izaći iz kaputa do ljeta.
ma i ja se bojim toga da bi na kraju moglo ispast skuplje, ali opet... a mi se u splitu ionako grijemo klimom pa ne vjerujem da bi bilo problema ili sam nesto krivo shvatila?!?

Zadnje uređivanje Katrin : 03.03.2011. at 10:40.
potkr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 23:29   #19
Prenamjena poljoprivrednog zemljišta

Našao sam poljoprivredno zemljište na moru, jedan red do GUPom određenog građevnog zemljišta, eventualno bih ga kupio, pa čekao da se GUP proširi.

Može li se to zemljište prenamjeniti i prije proširenja GUPa i što treba napraviti?
Franjo Lola Tahi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 17:32   #20
Građevinska područja se ne "šire" sam tak, daje se zahtjev u JLS i čeka izrada novog plana, a zemljište se može i ne mora prenamijeniti, ovisi o nizu faktora.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:36.