Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2014., 00:43   #1
Moji pametni roditelji

Nezz kako bih zapravo poceo ovaj post naime imam 15 godina rodjedan mi je u 9 mj roditelji su mi ok,ali ima jedan problem nepustaju me da budem vani dulje od 11h navecer citriam "ti si jos mali i nemas kaj radit vani tako kasno i po zakonu nesmijes" a ja sam svjestan cinjenice da si jednom mlad i da je zivot kratak a oni me tjeraju da trulim i da se udaram po glavi jer znam da mi mladost prolazi dok se moji vrsnjaci vani na veliko zabavljaju...sad sigurno tu ima roditelja koji bih mi mogli pojasniti zasto stalno trkeljaju da sam mali a cim im to odgovara da mogu stalno nes pomagat u kuci odma sam velik i ja to sve mogu i moram i usput da pitam dali ja sa 16g i osobnom smijem bit vani duze od 11h?
mali markic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 08:35   #2
Budi sretan da roditelji brinu o tebi i da imas ogranicenja za izlaske,jednog dana ces im biti zahvalan
I moji su bili takvi,i nista mi ne fali,kako sam bila starija tako su me sve duze pustali vani
Dok moj muz npr.nije imao nikakva ogranicenja,sa 15 godina je dolazio kuci kad god je htio i to je koristio koliko god je mogao,pa je dolazio mrtav napusen i nitko ga nije kontrolirao
cezar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 08:42   #3
ne znam do kad ostaju tvoji prijatelji/ice, ali ni meni se ne čini da u tvojoj dobi trebaš ostajajti do jutarnjih sati. Po meni su ograničenja dobro došla. I ne prolazi ti mladost, ona tek dolazi (kad govorimo o izlascima)
elly is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 12:09   #4
Quote:
mali markic kaže: Pogledaj post
Nezz kako bih zapravo poceo ovaj post naime imam 15 godina rodjedan mi je u 9 mj roditelji su mi ok,ali ima jedan problem nepustaju me da budem vani dulje od 11h navecer citriam "ti si jos mali i nemas kaj radit vani tako kasno i po zakonu nesmijes" a ja sam svjestan cinjenice da si jednom mlad i da je zivot kratak a oni me tjeraju da trulim i da se udaram po glavi jer znam da mi mladost prolazi dok se moji vrsnjaci vani na veliko zabavljaju...sad sigurno tu ima roditelja koji bih mi mogli pojasniti zasto stalno trkeljaju da sam mali a cim im to odgovara da mogu stalno nes pomagat u kuci odma sam velik i ja to sve mogu i moram i usput da pitam dali ja sa 16g i osobnom smijem bit vani duze od 11h?
Smijes, ako ti roditelji dozvole.
Ako pitas sto kaze zakon o tome, procitaj si malo Obiteljski zakon...gdje osim toga da prije sesnaeste ne smijes biti vani iza 23h, pisu i jos neke stvari.

Recimo:
Članak 90.
Dijete je dužno poštovati svoje roditelje i pomagati im, te biti obzirno prema članovima obitelji.
Članak 91.
(1) Roditeljsku skrb čine odgovornosti, dužnosti i prava roditelja, s ciljem zaštite dobrobiti djeteta, osobnih i imovinskih interesa.
Članak 93.
(1) Roditelji imaju dužnost i pravo odgajati dijete kao slobodnu, humanu, domoljubnu, moralnu, marljivu, osjećajnu i odgovornu osobu, poštujući načela ravnopravnosti spolova, kako bi bila pripremljena za skladan obiteljski i društveni život s pozitivnim odnosom prema prirodi.
(2) Odgoj djeteta mora biti u skladu s njegovom dobi i zrelosti, te s pravom djeteta na slobodu savjesti, vjerskog i drugog uvjerenja.
Članak 94.
(1) Roditelji su dužni čuvati i njegovati dijete i skrbiti za njegove potrebe.
Članak 95.
(1) Radi dobrobiti djeteta, a u skladu s njegovom dobi i zrelosti, roditelji imaju pravo i dužnost nadzirati ga u njegovu druženju s drugim osobama.

Na srecu imas roditelje koji o tebi brinu... i jednog dana ...za dvadesetak godina ces mozda i ti odgajati svoju djecu tako da ih ucis da postuju zakone i da se kvalitetno brines o njima i znas postaviti granice koje su jako vazne za dijete koje odrasta (a za sada si ti bas to).
Zato...trebas biti strpljiv i pomalo, svojim odgovornim ponasanjem zasluziti vise prostora i slobode za koju mislis da ti vec sada ...sa tih petnaestak godina pripada. Ne ide to tako brzo...daleko si od odrasle i zrele osobe, roditeljska duznost i ono najbolje sto mogu ciniti je da te polako pustaju, polako pomicu granice i prepustaju ti odgovornost za tebe samoga. Ne ide to preko noci, ti stvarno jesi jos klinac, ma koliko mislio da si jako velik i odrastao.

Naravno mozes ici i drugim putem, prokositi, bjezati od kuce i pozivati se na zakon koji ti dopusta da budes vani po cijele noci sa 16g, samo onda budi spreman snositi i posljedice takvog svog ponasanja i odnosa prema roditeljima koji te vole, brinu o tebi i odgajaju te da budes dobar i odgovoran odrastao covjek. Pa ako mislis da je to pravi put, nadji posao, odseli se i brini sam za sebe.
Ili..ipak pokusaj razmisljati odraslo pa prihvatiti to da su roditelji tu da se za tebe brinu i odgajaju te. U obitelji postoje pravila koja se moraju postovati...oni su ti koji odredjuju do kada smijes biti vani, a tebi preostaje da mirovnim pregovorima, odgovornim ponasanjem i izvrsavanjem obaveza, postepeno to vrijeme pomices.
Bez brige jos puno vremena i zabave je pred tobom, nista u zivotu vaznoga i pametnoga neces propustiti, ako sa 15-16g ne bancis okolo po cijele noci.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 15:53   #5
Dobro ljudi dragi popustite me malo oko toga "polako" ne zivi se kasnije nego sada a tog polako mi je vec na vrh galve lagano da vam budem iskren,a mislim da sam i sam ustanju procjenit sta je dobro,a sta lose a sto se tice toga da mislim da sam ja odrastao ja to ne mislim a sto se tice ovoga da budem sretan da me hrane pa dobro brate mili i moje frendove isto hrane i pustaju ih na miru pa nemoraju mi stalno nesto trkeljat jel toliko tesko pustit me na miru da zivim kako ocu pa da sam nesto skuzim
mali markic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 18:03   #6
U 15 godini ono što ti prolazi je djetinjstvo, a mladost tek dolazi.
Soyleyin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 18:15   #7
Quote:
mali markic kaže: Pogledaj post
Dobro ljudi dragi popustite me malo oko toga "polako" ne zivi se kasnije nego sada a tog polako mi je vec na vrh galve lagano da vam budem iskren,a mislim da sam i sam ustanju procjenit sta je dobro,a sta lose a sto se tice toga da mislim da sam ja odrastao ja to ne mislim a sto se tice ovoga da budem sretan da me hrane pa dobro brate mili i moje frendove isto hrane i pustaju ih na miru pa nemoraju mi stalno nesto trkeljat jel toliko tesko pustit me na miru da zivim kako ocu pa da sam nesto skuzim
Dragi decko, sa sesnaest godina ti se jos vidi djecastvo na licu. Tek izlazis iz djetinjstva, tek ulazis u mladost.
prava mladost i uzivanje te cekaju na fakultetu. Lice odrasle osobe koja nikome ne mora pokazati iskaznicu, dovoljno love da mozes ostvariti dosta planova i sloboda leci kad hoces i ustati kad hoces, putovati kud hoces.
Ovo sto sad mislis da je sloboda (biti iza 23 vani, a na licu ti pise djecak), nije do koljena slobodi i mladosti na faksu.
OneHitWonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 18:24   #8
O bože, pa ja sam u osnovnoj ljeti ostajala vani iza ponoći.
A očito nisam bila sama, nego i cijela ekipa je bila sa mnom. Nitko od tih nije danas propalica, narkoman ili alkos, svi smo završili fakultete.....

Ne znam što bi uopće trebao raditi doma usred ljeta u 11 navečer.
Mislim da su ti roditelji malo zatucani, ali što možeš. Bar ćeš uskoro imati 16.
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 18:25   #9
mali markic, što bi tebi bilo prihvatljivo za vraćati se doma? Što su tvoje želje?
elly is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 19:12   #10
Quote:
-Cruella- kaže: Pogledaj post
O bože, pa ja sam u osnovnoj ljeti ostajala vani iza ponoći.
A očito nisam bila sama, nego i cijela ekipa je bila sa mnom. Nitko od tih nije danas propalica, narkoman ili alkos, svi smo završili fakultete.....

Ne znam što bi uopće trebao raditi doma usred ljeta u 11 navečer.
Mislim da su ti roditelji malo zatucani, ali što možeš. Bar ćeš uskoro imati 16.
Ne znam gdje si odrasla, da li u zg, st ili negdje drugo.
primijetila bih samo razliku kad odrastas u malom mjestu vs. veliki grad:
u malom mjestu si sigurniji, jer se svi poznaju. Ujutru ces cuti sa pet strana gdje i s kim su ti dijete vidjeli, ali isto tako te jedna greska skupo kosta. Selo ne prasta.
u velikom mjestu ti dijete moze samo ispariti, ali se "djecije bolesti" jednog tinejdzera lakse zaborave.
OneHitWonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 21:56   #11
Quote:
mali markic kaže: Pogledaj post
zasto stalno trkeljaju da sam mali
Zato što jesi mali, ti si još dijete..

Ti sada to ne razumiješ, ali razumijet ćeš jednog dana, sve u svoje vrijeme..

Ima vremena, o kojoj "mladosti koja prolazi" pišeš? Tebi mladost još nije ni počela, trenutno si pri kraju djetinjstva... Uživaj!
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 00:10   #12
haha ljudi moji pa kakav fakultet pa mene poslje skole ceka poso u tvornici u pogonu pa nisam jas bas ovako previse pametan hahaha a ljudi moji,a netrazim ja nista pretjerano ni ne mislim da sam odrastao al svaki dan me magarce da delam po kuci te vuci kante,pa pomogni farbat zidove,pa pomogni betonirat i to cesto tak ispadne da oni imaju 878945 precih poslova tako da uglavnom ispadne da sam delam za to nisam premal,a kad me treba malo pustit na miru bozijem onda k...c... ne trazim ja nista previse al stlano mi pusu za vratom,pretjeruju brate mili a mene sad zanima zasto su oni tavi ako je tu jos netko roditelj pa da mi proba pojasnit jer ja bas niti sam previse pametan niti se trudim razumjet ali nemogu razumjet zasto svi toliko oko tog fakulteta tipa moji roditelji cim su culi da idem u trogodisnju skolu odma su padali u nesvjest da cu bit propalica nerazumjem niti to bome

Zadnje uređivanje mali markic : 08.08.2014. at 00:23.
mali markic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 13:04   #13
Ne znači da ćeš biti propalica sa trogodišnjom školom.
Nažalost dosta mladih upišu trogodišnju školu zato što im je tako lakše a ne iz razloga što ih ta struka stvarno interesuje i tokom školovanja se potrude stvarno nešto i naučiti i raditi na tome da kad izađu iz škole budu stvarno osposobljeni da dobro obavljaju taj posao.

Dosta njih upiše npr. za kuvara ili vodoinstalatera pa kad imaju praksu uopšte se na njoj ne pojavljuju a ostale predmete nabrljaju za jedva dvicu

Zbog takvih ljudi i imaju predrasude o trogodišnjim školama i ljudima koji ih završe

Dakako ima i svijetlih primjera.
Ja sam išla u mješovitu srednju školu i u mojoj generaciji je prvi put u istoriji škole bio vukovac (odilkaš sa 5.0 prosjekom u sva 3 razreda) koji je završavao ugostiteljsku.

Vidiš da i sam kažeš 'kakav fakultet, nisam ja pametan..upisao sam 3godišnju'

znači i sam smatraš da u trogodišnju idu oni koji 'nisu baš pametni'?
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 13:30   #14
Moj frend iz osnovne je završio trogodišnju frizersku i fakat je jako dobar frizer, radi u jednom frizerskom salonu u centru Zagreba, radi frizure poznatim celebovima, znači ide mu super. Poznatiji i uspješniji je od nas ekipe koja je išla u gimnaziju i koji su upisali mahom dobre fakseve. A kad se samo sjetim koliko su svi prepisivali zadaće od mene, pogotovo zadaću iz matematike i taj je dečko bio prvi koji me kad sam ušla u školu moljakao za zadaću. Dosta predmeta mu u osnovnoj nije išlo, ali je upisao ono kaj mu ide. I tu je uspješan i zarađuje dobru lovu. Poznatiji i uspješniji je zasad od nas, a vjerojatno će tako i ostati jer masa s faksom i dalje neće biti poznata širem krugu ljudi.

Znači, ti ne moraš biti nikakav propalitet s trogodišnjom školom, apsolutno nikakav. Samo biti uspješan u onome kaj radiš, bolje biti dobar samo u jednom nego solidan u većini stvari.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 13:50   #15
Pa upravo to

Radi na sebi da budeš što bolji u toj struci koju si upisao a ne da se provlačiš bezveze sa jadnim ocjenama jer navodno 'nisi baš pametan' i jer te čeka posao u fabrici

I u trogodišnjoj školi se mora učiti
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 01:02   #16
ljudi moji mene starci peglaju svaki dan kako sam propalitet i da me ceka taj "los poso u pogonu ko naj gori",a iskreno da vam kazem ja sam se pomirio sa tom cinjenicom da i nisam previse pametan al boze moji sta sad i ja imam pravo na zivot valjda a sto se tice "loseg i sigurnog posla u tvornici oruzja i placa 7000 kn za rad na storoju ili testiranje pusaka" to isto nerazumjem sta je tu lose,al brate mili di god dodjem svi mi se pusu moje djete ide na ovaj onaj fax,gimnazija,ekonosmska,medicinska... fax ovo fax ono,a jebiga nemogu svi bit u krivu ocito i nisam previse pametan kad neidem u nijednu od tih "vrijednijih skola" al ja se ne opterecujem sa time sta bi ja trebo sad pametan bome nemogu postat zapravo dosta toga ja ne razumjem npr oni su skuzili da sam ja propalitet koliko sam ja skuzio ok,al zasto me onda ne puste da "propadam" u miru bozijem nego me stalno pile sa necim tipa da se vratim doma do 11h zasto nekuzim ni novce ih ne trazim dobivam na praxi... nista samo da me puste na miru ali ne nerazumjem zasto ako su vec "digli ruke od mene" sad neznam dali je neko od vas roditelj pa da mi pokusa objasnit tu logiku ja stvarno nekuzim
mali markic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 10:02   #17
Možeš li mi reći šta si upisao i kakve su ti ocjene?

Jer zvučiš mi kao da si odlučio 'ja nisam pametan' da ne bi morao zagrijati stolicu i još kažeš da te čeka taj posao pa mi još više djeluje kao da se nimalo ne trudiš oko škole.

Šta ako ne dobiješ taj posao koji te navodno čeka?

Danas nikoga posao ne čeka sigurno
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 12:34   #18
a za puskara,a dvojke trojke ko ce te poslje pitat za ocjene a sto se tice posla to je barem sigurno jer oni traze skolovane ljude za stalan poso,a ako i to propadne onda odosmo svi u 4 kurca vise,nisam ja nis odlucio nego svi moje djete ovo,ono a cim kazem da idem u trgodisnju svi odmahuju rukom ah jebes to i svi me kritiziraju da kako imam srca delat oruzje za ubijanje,al dobro nego nekuzim akj me jednostavno nemogu starci pustit na miru bozjem
mali markic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 14:12   #19
Quote:
mali markic kaže: Pogledaj post
sigurnog posla u tvornici oruzja i placa 7000 kn za rad na storoju ili testiranje pusaka
jel misliš na posao u HS-produktu u karlovcu?
__________________
Not my circus,not my monkeys.
marijaklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 18:03   #20
A jesi zapeo za tu "mladost"... neće ti ništa biti uskraćeno po pitanju toga. Tek kad napuniš 18 počinje ti kolko tolko pravi život... a u tridesetim ćeš najviše uživat. Percipiraš sebe starijim nego što jesi i ko da te čeka smrt u idućih 10 godina pa sad moraš proći kroz sve i svašta. Ajde polako... ima vremena za izlaske i pizdarije više nego što misliš.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:04.