Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2011., 08:49   #81
Kortikosteroidi

evoo ovakoo...ja san nova ovdjee...pa za pocetak pozdrav svimaa
cesto lunjam po forumu i naidjen na dobre stvari i super savjete...pa san sad odlucila za svoj problem da se obratim vamaa...
stvar je ovakava: Kortikosteroidi da/ne?? Kakve su im nuspojave i koliko je to zapravo dobro?citala san o tome i iskreno ja san jakooprotiv togaa,ali nema mi bas pomoci pa moram i bila san se mislila sama skinit sa toa,ali san dobila informaciju da naglo skidanje moze dovesti do zatajenja nekakve nadbubrezene zljezde i do smrti...pa bi vas molila ako sta znate bilo da ste culi il iz osobnog iskustva da mi pomognete...zahvaljujem unaprijed
gummy_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 11:23   #82
Quote:
gummy_st kaže: Pogledaj post
evoo ovakoo...ja san nova ovdjee...pa za pocetak pozdrav svimaa
cesto lunjam po forumu i naidjen na dobre stvari i super savjete...pa san sad odlucila za svoj problem da se obratim vamaa...
stvar je ovakava: Kortikosteroidi da/ne?? Kakve su im nuspojave i koliko je to zapravo dobro?citala san o tome i iskreno ja san jakooprotiv togaa,ali nema mi bas pomoci pa moram i bila san se mislila sama skinit sa toa,ali san dobila informaciju da naglo skidanje moze dovesti do zatajenja nekakve nadbubrezene zljezde i do smrti...pa bi vas molila ako sta znate bilo da ste culi il iz osobnog iskustva da mi pomognete...zahvaljujem unaprijed
Inače sa kortića se ne smije naglo skidati jer kad se oni počnu piti nadbubrezna žlijezda prestaje lučiti kotrizol pa svaki nagli prestanak pijenja kortića uzrokuje nedostatak kortizola u organizmu što je ogroman šok za tijelo, i da može dovesti do smrti.

Zato se skidanje sa kortića radi postupno, svakih par dana se doza smanji za malkoc kako bi nadbubrežna žlijezda polako počela lučiti kortizol.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...

Zadnje uređivanje leeloo27 : 17.03.2011. at 15:04. Reason: dodavanje qouta
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 21:45   #83
ha leeloo, da i ne.
koliko kortica? koliko puno? koliko dugo?

to je hormon, tj. kemijski analog prirodnom hormonu u tijelu i kao takav on ima vrlo siroku uporabu s mnogo nuspojava, ali i jos vise pozitivnih pa se ipak puno koriste. kortikosteroidi se daju od stvarno malih do stvarno velikih doza, ponekad samo malo, ponekad dugotrajno, ponekad lokalno, ponekad sistemski, jako je tesko dat opcenit sve vrijedeci odogovor. problem s njima je sto ih ljudi razlicito prihvacaju. ali to je i dio svijesti o bolesti koju covjek ima i koju mora nositit sa sobom.
recimo ja znam za jako puno ljudi koji ih "vole", jer su ucinkoviti, a i bolje se osjecaju (starijji ljudi narocito)
lamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 22:24   #84
pijen 2 tablete dnevno misec danaa...
__________________
Brod je siguran u luci,ali to nije razlog njegova postojanja...
gummy_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 22:46   #85
Quote:
lamy kaže: Pogledaj post
ha leeloo, da i ne.
koliko kortica? koliko puno? koliko dugo?
Ne kontam ovo.

Kod osoba koje zbog neke bolesti (recimo neke autoimune bolesti poput lupusa) pije visoke doze kotrikostereoida ta osoba ne smije naglo prestati piti terapiju jer njezina nadbubrežna za vrijeme terapije prestaje lučiti kortizol.

To piše u svim uputama kortikostereoida, da se ne smiju naglo prestati piti. Ne govorim za one slučajeve kad ih netko dobije jednokratno ili na par dana, nego za osobe koje ih moraju piti duži period.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 16:19   #86
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ne kontam ovo.

Kod osoba koje zbog neke bolesti (recimo neke autoimune bolesti poput lupusa) pije visoke doze kotrikostereoida ta osoba ne smije naglo prestati piti terapiju jer njezina nadbubrežna za vrijeme terapije prestaje lučiti kortizol.

To piše u svim uputama kortikostereoida, da se ne smiju naglo prestati piti. Ne govorim za one slučajeve kad ih netko dobije jednokratno ili na par dana, nego za osobe koje ih moraju piti duži period.
hehe, ali ti nisi napisla na sto mislis.

nego. koliko je duži period?
koliko u mg kortikosteroida?


za autoricu- koje tablete, sto na njima pise, koliko je to mg? koliko dugo?
lamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 17:56   #87
A što ga kompliciraš.

Pa duži period je sve preko nekoliko mjeseci (i sam znaš da postoje bolesti kod kojih se ovakvi lijekovi piju cijeli život i to ne u malim količinama).

Na uputama lijepo piše da se lijek ne smije naglo prestati piti i ja se ovakve lijekove ne bi usudila naglo prestati piti pa makar mi bila propisana doza 6 mg dnevno, već bi postupno smanjivala na 4 mg, pa na 2 mg.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 12:56   #88
Pozdrav svima! Moja dijagnoza glasi: SEBOREIČNI DERMATITIS (vlasište), a kada se pojavi na vlasištu, automatizmom se pojave i crvena žarišta na čelu i ispod očiju. Bio sam kod dermatologa koji mi je propisao sljedeće: Garamycin i Oronazol kreme pomješane u omjeru 50:50 (2x dnevno), a dermatolog mi je propiso i Belosalic losion po potrebi. Bio sam naručen na kontrolu za mjesec dana, ali nisam se pojavio. Od tada do danas pršle su tri godine, a meni se pojavile prve tegobe koje vjerovatno imaju veze sa korištenjem ovih „preparata“. Naime; danima me nešto iritira u desnom oku, u samom ćošku do nosa. To izaziva crenilo i iritaciju oka, a da ne goorim koliko me žiaca zna koštati taj konstantni osjećaj iritacije. Takva bolest ima ime: Blefaritis - očna bolest obilježena upalom očnih kapaka, najčešće njihova ruba. Blefaritis se može manifestirati crvenilom oka, svrbežom te bolnim nadražajem jednog ili oba kapka. A uzroka može biti nekoliko. Neki imaju veze s drugim dijelovima tijela – prhut, seboreja i acne rosacea.
Niti jedan od navedenih preparata nikada mi nije došao u kontakt sa očima ali pročitao sam ovdje na foruku kako su neki imali/imaju problema sa očima (mrena, očni tlak...) Nije zgoreka konstatoirati kako preparati koji sadrže kortikosteroide imaju nuspojave koje se manifestiraju na vid/oči. A negdje sam pročitao da dovode i do galukoma.

U međuvremenu koristim običnu dječiju mast iz ljekarne (30-ak kn) i mast od propolisa (15 g – 15kn) koja učinkovito pomaže otkloniti crvenilo s lica. Preporučam obje koristiti.
dundo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 01:16   #89
Pijem decortin treći puta u dvije godine od 20mg,a svakih sedam dana smanjujem po 5mg.Između decortina dobivam inekcije solumedrola ili dextametazona zbog kronične urtikarije.Što se tiće inekcija nikakvih vanjskih nuspojava nije bilo,ali zato sa decortinom je užas.Jedem sve i svašta tako dugo dok više nemogu disati tako da sam u dva tjedna natukla 7 kg.Više nemam šta obući pa me zanima na koji naćin utažiti ili smanjiti apetit.Samo nemojte reči da jedem puno voća i povrća kad me to baš i ne privlači kao čokolade,keksi sa mljekom,brdo kruha sa svim i svačim
lunić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 02:20   #90
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
2, 4 mg su jako male doze, od njih praktički ne bi trebalo biti nikakvih nuspojava. ...
Kortikosteroidi ne da nisu bezazleni, čak i u malim dozama, kada se uzimaju neko duže vrijeme. Efekt se ne mora pokazati tokom uzimanja kortikosteroida. Povucimo paralelu - ako liječnici sve više zastupaju mišljenje da bi antibiotik trebalo uzimati najučestalije jednom u dvije godine, onda ne treba biti previše pametan pa zaključiti da bi puno jači kortikosteroid trebalo još rjeđe korisititi.

Meni je jasno da ga daju kod raznih autoimunih poremećaja, ali nuspojave kortikosteroida su vraški ozbiljne. Do te mjere da sam ih ja odbila, iako sam ih zbog svoje bolesti (SLE) trebala uzimati. uostalom, tamo na 'lupusu' sam pisala prije dvije tri godine o tome.

Ne želim ovime dovesti u pitanje liječničke odluke i autoritet, ali bi bilo dobro malo više se informirati o kortikosteroidima (i ostalim imunosupresivima i sličnim preparatima koji se uzimaju duže vrijeme). To što ih je liječnik propisao, ne znači da nas tim činom automatski zaštićuje od nuspojava.

Uostalom, ako smo na forumu, znači da nam je google pri ruci, pa vrijedi prosurfati po stranicama o kortikosteroidima. A u međuvremenu si možda pomoći i nekim drugim protuupalnim metodama ili si tako pomoći smanjiti korištenje kortikosteroida na što manju mjeru (količinski i vremenski).


Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
ma pokušavala je ona i dijetu i vježbanje nakon kortića, al niš se nije pokrenulo dok nije dobila dijuretik i tak je otišlo prve 3,4 kile

a onda je krenulo!
Ne igrati se diureticima za skidanje kilograma. Stradava srce, jako se narušava ravnoteža elektrolita (se tako kaže )... uostalom, da je to baš takva fora, već bi bili prepisivani za mršavljenje. Oni se uzimaju pod strogim nadzorom liječnika i to samo za određene zdravstvene probleme, a to sigurno nije 'ispumpavanje' vode iz organizma da bi se smršavilo.



Sorry ako zvučim kao staro zanovijetalo, ali ja i jesam staro zanovijetalo
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 14:45   #91
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Ne igrati se diureticima za skidanje kilograma. Stradava srce, jako se narušava ravnoteža elektrolita (se tako kaže )... uostalom, da je to baš takva fora, već bi bili prepisivani za mršavljenje. Oni se uzimaju pod strogim nadzorom liječnika i to samo za određene zdravstvene probleme, a to sigurno nije 'ispumpavanje' vode iz organizma da bi se smršavilo.


Sorry ako zvučim kao staro zanovijetalo, ali ja i jesam staro zanovijetalo
a to je frendičino iskustvo

ja s oralnim kortićima, a i dijureticima, posla nisam imala
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 15:02   #92
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Kortikosteroidi ne da nisu bezazleni, čak i u malim dozama, kada se uzimaju neko duže vrijeme. Efekt se ne mora pokazati tokom uzimanja kortikosteroida. Povucimo paralelu - ako liječnici sve više zastupaju mišljenje da bi antibiotik trebalo uzimati najučestalije jednom u dvije godine, onda ne treba biti previše pametan pa zaključiti da bi puno jači kortikosteroid trebalo još rjeđe korisititi.

Meni je jasno da ga daju kod raznih autoimunih poremećaja, ali nuspojave kortikosteroida su vraški ozbiljne. Do te mjere da sam ih ja odbila, iako sam ih zbog svoje bolesti (SLE) trebala uzimati. uostalom, tamo na 'lupusu' sam pisala prije dvije tri godine o tome.

Ne želim ovime dovesti u pitanje liječničke odluke i autoritet, ali bi bilo dobro malo više se informirati o kortikosteroidima (i ostalim imunosupresivima i sličnim preparatima koji se uzimaju duže vrijeme). To što ih je liječnik propisao, ne znači da nas tim činom automatski zaštićuje od nuspojava.

Uostalom, ako smo na forumu, znači da nam je google pri ruci, pa vrijedi prosurfati po stranicama o kortikosteroidima. A u međuvremenu si možda pomoći i nekim drugim protuupalnim metodama ili si tako pomoći smanjiti korištenje kortikosteroida na što manju mjeru (količinski i vremenski).
Ma znam ja to sve.

Zašto ne pišeš više na temi o lupusu? Ja bi volila znati s čime držiš pod kontrolom SLE kad ne piješ kortiće. Meni isto ne ginu kortići, pa me zanima što je tebi pomoglo.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 01:26   #93
Pozdrav!

Neki dan mi je sestri (19g) doktorica za alergiju propisala Tafen sprej za nos. Danas sam na bočici pročitala da je to budezonid i nije mi jasno, alergije joj nisu baš tako jake (kihanje, svrbež nepca, alergijski konjuktivitis) da bi trebala uzimati kortikosteroid. Na njemu je 2 dana i najradije bih da se makne s toga. Ima li tko kakvog iskustva s Tafenom, jel' uopće moguće da kortikosteroidi djeluju samo ''lokalno''?

Hvala.
__________________
Čekaj me i ja ću doći, samo me čekaj dugo. Čekaj me i kad žute kiše noći ispune tugom...
Nicole_Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 10:24   #94
Quote:
Nicole_Lilly kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Neki dan mi je sestri (19g) doktorica za alergiju propisala Tafen sprej za nos. Danas sam na bočici pročitala da je to budezonid i nije mi jasno, alergije joj nisu baš tako jake (kihanje, svrbež nepca, alergijski konjuktivitis) da bi trebala uzimati kortikosteroid. Na njemu je 2 dana i najradije bih da se makne s toga. Ima li tko kakvog iskustva s Tafenom, jel' uopće moguće da kortikosteroidi djeluju samo ''lokalno''?

Hvala.
Tafen je intranazalni steroid,a ne sistemski.
Ako hoće neka ga uzima,a ako neće neka ga neuzima.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 17:58   #95
Zdravo!
Na Medrolu (2 x 16mg) sam vec mjesec dana, sva sam se zaokruzila, u licu sam neprepoznatljiva, obrazi bole na pritisak koliko su nateceni.. pod terapijom sam zbog sumnje na Coganov sindrom, jos nije potvrdjeno, obavljam pretrage i tako to.. cim dodje vrijeme za novu dozu stanje mi se pogorsa, nema sanse da zaboravim popiti tablete, tako da sumnjam da ce tako brzo doci do smanjenja doze
Ima li nacina da izbacim tu vodu iz sebe? Ima li sanse da mi dr.pripise neki diuretik ili da ni ne spominjem? Probala sam piti caj od koprive, koji mi je u trudnoci pomogao, a sada nema nikakvog ucinka..

Isto tako covjek u cekaonici na imunologiji mi je spomenuo da umjesto kortica prima neke injekcije .. bio nesto.. jel zna netko nesto vise o tome??
__________________
...sreća je u malim stvarima...
BB- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2013., 00:35   #96
Je l se može uz Decortin 15mg piti Nurofen 400 mg?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 17:58   #97
Kortikosteroidi i menstrualni ciklus

Bok cure!
Otvorila sam temu za ekipu koja je na steroidima ( ne mora biti Medrol ).
Meni je Medrol ( terapija za sistemski lupus ) izgleda skroz zbrčkal menstrualni ciklus.
Pa, ako netko ima iskustvo ( znam da na forumu SLE pišemo i o tom, ali mislila sam da bi bilo zgodno otvoriti ovu temu, jer na steroidima nismo samo mi s lupusom ) za podijeliti ... hoće malo popričati itd. ...
Sophsy is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2013., 12:55   #98
Quote:
sophie7 kaže: Pogledaj post
Bok cure!
Otvorila sam temu za ekipu koja je na steroidima ( ne mora biti Medrol ).
Meni je Medrol ( terapija za sistemski lupus ) izgleda skroz zbrčkal menstrualni ciklus.
Pa, ako netko ima iskustvo ( znam da na forumu SLE pišemo i o tom, ali mislila sam da bi bilo zgodno otvoriti ovu temu, jer na steroidima nismo samo mi s lupusom ) za podijeliti ... hoće malo popričati itd. ...
A šta su ti rekli imunolozi?

Jesi vadila spolne hormone? Sjebano je što ni ti najvjerojatnije ne smiješ piti pilule (meni je imunologinja zabranila ikakve kontracepcijske iako su mi hematološki nalazi ok, valjda se boji da mi ne budu okidač za nešto novo).

Imaš na Ženskom zdravlju dosta toga napisano o zbrčkanim ciklusima, jest da curama nije uzrok medrol ali dosta njih ima pcos, problema sa hipofizom, dosta nas i sa problemima sa štitnjačom ima razjebane cikluse (moji nisu pravilni i uvijek mi kasni menga) tako da ti u biti ovo sa kortićima ne razlikuje toliko od ostalih uzroka. Neće te skidati sa Medrola zbog toga, znači moraš si pronaći kako uspostaviti normalne cikluse pored kortića.

Spominjale su se Evine kapi, nekakav vitex, pms free od encijana, nekakvi čajevi (vrkuta, marulja), nekakva biljka maca, ne znam malo si proguglaj pa možda probaj sa tako nečime. Curke hvale da pomaže.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2013., 14:24   #99
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
A šta su ti rekli imunolozi?

Jesi vadila spolne hormone? Sjebano je što ni ti najvjerojatnije ne smiješ piti pilule (meni je imunologinja zabranila ikakve kontracepcijske iako su mi hematološki nalazi ok, valjda se boji da mi ne budu okidač za nešto novo).

Imaš na Ženskom zdravlju dosta toga napisano o zbrčkanim ciklusima, jest da curama nije uzrok medrol ali dosta njih ima pcos, problema sa hipofizom, dosta nas i sa problemima sa štitnjačom ima razjebane cikluse (moji nisu pravilni i uvijek mi kasni menga) tako da ti u biti ovo sa kortićima ne razlikuje toliko od ostalih uzroka. Neće te skidati sa Medrola zbog toga, znači moraš si pronaći kako uspostaviti normalne cikluse pored kortića.

Spominjale su se Evine kapi, nekakav vitex, pms free od encijana, nekakvi čajevi (vrkuta, marulja), nekakva biljka maca, ne znam malo si proguglaj pa možda probaj sa tako nečime. Curke hvale da pomaže.
Boji se tromboze,jer kod autoimunih bolesti npr. SLE postoji hiperkoagulabilnosti krvi ,antifosfolipidni sy.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 12:19   #100
Hej leeloo, pa evo nas s lupusa ovdje!
Ma niš, tek u 12 mj. imunolg, prebacili su mi termin.

Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Boji se tromboze,jer kod autoimunih bolesti npr. SLE postoji hiperkoagulabilnosti krvi ,antifosfolipidni sy.
Zhanks!
Ma super, em je lupus, em je i antifosfolipidni ( 100mg acetil-salicilne dnevno ). Bar da trombozu izbjegnem! Znam za opasnosti ... nadam se da je samo Medrol.
Možda bih trebala prekontrolirati protrombinsko i kardiolipinska? Trombociti su bili ok prošli mjesec, oko 250, mislim 254.
Inače sam naletila na jedan članak, znam da je studija na malom broju žena, ali sam prvo išla gledati lupus i poremećaj ciklusa. Hipohondar.
''Ovarian function and disease activity in patients with SLE''
http://www.clinexprheumatol.org/article.asp?a=3347
Sophsy is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:23.