Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2006., 11:53   #1
Invalidska mirovina

Evo ovako, ujak mi ima 35godina i prošle je godine imao infarkt (na sprovodu ženinog oca), te ga zato šalju u inv. mirovinu. Pošto ima malo radnoga staža, ne moram ni reći koliko bi niska ona bila. Zanima me, da li bi mogao ostvariti pravo na neki dodatak, pošto je dragovoljac domovinskog rata, za kojega je slučajno ubio svog prijatelja, te se pretpostavlja da je infarkt posljedica tih događanja. Ne vodi se kao oboljeli od ptsp-a.
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 13:10   #2
Unhappy

Quote:
Tatsha kaže:
Evo ovako, ujak mi ima 35godina i prošle je godine imao infarkt (na sprovodu ženinog oca), te ga zato šalju u inv. mirovinu. Pošto ima malo radnoga staža, ne moram ni reći koliko bi niska ona bila. Zanima me, da li bi mogao ostvariti pravo na neki dodatak, pošto je dragovoljac domovinskog rata, za kojega je slučajno ubio svog prijatelja, te se pretpostavlja da je infarkt posljedica tih događanja. Ne vodi se kao oboljeli od ptsp-a.
Moje dijete ima obiteljsku mirovinu, od poginulog oca u prometnoj nesreći. Iznos mirovine je 755 kuna i to nema veze sa tim što je suprug bio u domovinskom ratu. Malena dobiva dodatak od Grada - 400,00 kuna. I to je to...
Ma lako bi bilo da ja imam siguran posao, ovak nemam pojma da li ću ikada zaraditi i imati dobru mirovinu. Čini mi se da je sve gore i gore.
Đurđa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 22:22   #3
Quote:
Tatsha kaže:
Evo ovako, ujak mi ima 35godina i prošle je godine imao infarkt (na sprovodu ženinog oca), te ga zato šalju u inv. mirovinu. Pošto ima malo radnoga staža, ne moram ni reći koliko bi niska ona bila. Zanima me, da li bi mogao ostvariti pravo na neki dodatak, pošto je dragovoljac domovinskog rata, za kojega je slučajno ubio svog prijatelja, te se pretpostavlja da je infarkt posljedica tih događanja. Ne vodi se kao oboljeli od ptsp-a.


Ako živi u Zagrebu javit ću ti gdje da se javi za savjet.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2006., 11:25   #4
Quote:
Brazil kaže:
Ako živi u Zagrebu javit ću ti gdje da se javi za savjet.
ma ne živi, zato i pitam ovako, ja sam 100km od njega, a on je u jednom selu, kraj Nove Gradiške.
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2006., 19:02   #5
Quote:
Tatsha kaže:
Evo ovako, ujak mi ima 35godina i prošle je godine imao infarkt (na sprovodu ženinog oca), te ga zato šalju u inv. mirovinu. Pošto ima malo radnoga staža, ne moram ni reći koliko bi niska ona bila. Zanima me, da li bi mogao ostvariti pravo na neki dodatak, pošto je dragovoljac domovinskog rata, za kojega je slučajno ubio svog prijatelja, te se pretpostavlja da je infarkt posljedica tih događanja. Ne vodi se kao oboljeli od ptsp-a.
Ako je dragovoljac domovinskog rata (sa potvrdjenim statusom) a nema HRVI, pretpostavljam da ide u mirovinu po Zakonu o mirovinskom osiguranju. U tom slucaju ima pravo na povecanje osnovnog boda (od 0 - 30 %) u ovisnosti vremena provedenog u ratu do trenutka medjunarodnog priznanja RH. Dakle, dragovoljci su oni koji su stupili u obranu prije veljace 1992. Ako je u tome razdoblju proveo 6 mjeseci (dakle stupio u obranu u rujnu 1991) ima pravo na 30% povecanja osnovnog boda. Za krace razdoblje taj se postotak razmjerno smanjuje.

Navedeno je pravo regulirano zakonom o braniteljima (na snazi od 1.1.2005.)
Mirovinskom fondu treba priloziti potvrdu o braniteljskom statusu (gdje je vidljivo od kada do kada je bio u obrani RH) i Mirovniski fond bi trebao kod formule obracuna mirovine dodati 30% na vrijednost osnovnog boda.

No u praksi Mirovinski fond to rijetko radi, tako da treba poslje u roku podnjeti zalbu, pa nakon odbijenice pokrenuti upravni spor (ne kosta nista pokretanje).

No sve skupa tu se moze raditi o 100-200 kn razlike mirovine u konacnici.

Dalje, ako se radi o invalidskoj mirovini, treba otici na utvrdjivanje preostale rade sposobnosti gdje ce se potvrditi postotak ostecenja. Ako se infartkt moze povezati sa necim sto se dogodilo u radno vrijeme, treba u roku od 40 dana od infarkta (obveza poslodavca) podnijeti zahtjev za priznavanjem ozljede na radu.

Ako je proslo vise od tog vremena, a poslodavac to nije podnio, podnesite zahtjev sami (obrasci OR). Zahtjev se predaje u HZZO. Ako HZZO odbije, zalite se. mozete do upravnog spora.
Ako HZZO prizna da je infarkt posljedica necega sto se desilo na radu, onda je Mirovinski fond duzan obracunati i dodatak za invalidninu (mozda ispade oko 100 kn dodataka).

Dakle, puno zajebancije za par sto kuna. Ali sta se moze. Zalosno je sto to covjek mora sam ganjati umjesto da to sve bude obveza poslodavca ili ministrastva.
__________________
... na vrh brda vrba mrda ...
Koko Bill is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2006., 11:40   #6
thanks! samo nije riječ da je posljedica nečega na radu, već u ratu, al to nitko ne mora znati , a nažalost i tih par stotina kn njima dosta znači.
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2006., 13:32   #7
Quote:
Tatsha kaže:
thanks! samo nije riječ da je posljedica nečega na radu, već u ratu, al to nitko ne mora znati , a nažalost i tih par stotina kn njima dosta znači.
Ako dokazete da je ostecenje posljedica rada (bilo u ratu ili poslje), i da je to razlog njegovog umirovljenja, moguce je podici i tuzbu zbog izmaknute dobiti (a to je tek prava lova - izracuna se kolko je u zivotu mogao zaraditi a nije jer je umirovljen invalidski). Poslodavci su do 2002 po zakonu bili duzni osigurati djelatnike protiv ostecenja zdravlja na radu (velika vecina ih to nije cinila). Ako mu je poslodavac placao osiguranje, on sada moze zatraziti pokrivanje stete za izmaknutu dobit od osiguravateljske kuce. Za pretpostaviti je da poslodavac nije nista uplacivao, tada njega treba tuziti da onda sam snosi troskove i odstetu za izmaknutu dobit, jer radnik nije bio duzan znati da poslodavac krsi zakon (ne uplacuje osiguranje). Moze se tvrditi da bi ga on sam uplacivao da je kojim slucajem znao da poslodavac krsi zakon (ne uplacuje osiguranje). Opet teska pravna bitka, al ova se isplati ako postoje osnove.

Ako se ide na posljedicu rata dok je bio pripadnik HV/MUP-a, tu bi se mogao navuci HRVI ali samo ako ima urednu lijecnicku dokumantaciju o ozljedi ili zdravstvenom problemu iz tog vremena, a koji bi se na sudu trebao dokazivati kao posljedica infarkta. Tesko, ali kod nas je sve moguce.
__________________
... na vrh brda vrba mrda ...
Koko Bill is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2006., 17:36   #8
hvala, al nisam sigurna koliko je spreman za tako nešto. Dakle ideje su tu, ja ih budem proslijedila, a na njemu je da si izganja što više.
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 22:15   #9
invalidska mirovina

Otac od jedne moje prijateljice je invalid.dobio je trajnu nesposobnost za rad.Ali ima 56 godina i manje od deset godina staža.Navadno mora imati barem 30 posto staža od trenutka kad je punoljetan odnosno radno sposoban.Čovjeku nedostaju 2 godine i sitno jer mu nisu priznali benificirani radni staž za vrijeme rata jer je bio u nekoj vatrogasnoj postrojbi...
Anyway,jel netko zna koliko je staža potrebno da bi netko išao u invalidsku mirovinu?
Unaprijed fala.
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 16:43   #10
Uvjet staža je zadovoljen kada:


- mirovinski staž pokriva najmanje jednu trećinu radnog vijeka, ako je invalidnost nastala zbog bolesti ili ozljede izvan rada i to prije navršenih 65 godina života. Kao radni vijek uzima se broj punih godina od dana kada je osiguranik navršio 20 godina života do dana nastanka invalidnosti. Osiguraniku, koji je nakon navršene 20. godine života bio na redovitom školovanju i takvim školovanjem stekao višu stručnu spremu, radni vijek računa se od navršene 23. godine života, a osiguraniku koji je stekao visoku stručnu spremu - od navršene 26. godine života. Razdoblje radnog vijeka skraćuje se za razdoblje koje je osiguranik:

- proveo na odsluženju vojnog roka

- bio prijavljen kao nezaposlena osoba nadležnoj službi za zapošljavanje

Ako je invalidnost osiguranika nastala zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, pravo na invalidsku mirovinu stječe bez obzira na dužinu mirovinskog staža.

Dakle ovisi i o stručnoj spremi.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 01:10   #11
evo kako je kod mene 27 mi je godina, imam 2 godine radnog staža,prije 3 godine sam mala tešku prometnu,gdje sam slomila kralježnicu,bila dugo nepokretna bla bla bla,od tada ne smijem teško dizat,nagle pokrete,sad sam trudna i cijelu trudnoču odmaram i moram na carski zbog povrede,ne mogu dugo stajat,dugo sjediti itd itd.i poslije poroda će mi dr,ispisat kraj lječenja jer tada idem na komisiju da mi se utvrdi invalidnost ,i naravno za mirovinu.kad sam stradala nisam bila u radnom odnosu,a sad kako to da imam pravo na invalidsku mirovinu ja ne znam iskreno.rekli su da će biti jako malamali da ću ju dobiti.
vragolanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 15:00   #12
Iznimno, pravo na invalidsku mirovinu stječe osiguranik:


- kod kojeg je nastala invalidnost prije 35. godine života, a ima višu stručnu spremu, ako je do dana nastanka invalidnosti navršio staž osiguranja od najmanje dvije godine, a osiguranik koji ima visoku stručnu spremu ako je do dana nastanka invalidnosti navršio jednu godinu staža osiguranja i ako je invalidnost nastala za vrijeme osiguranja ili u roku od jedne godine nakon prestanka osiguranja

- kod kojeg je invalidnost nastala prije 30. godine života, ako je navršio najmanje jednu godinu staža osiguranja i ako je invalidnost nastala za vrijeme osiguranja ili u roku od jedne godine nakon prestanka osiguranja.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:58   #13
Radim u Uljaniku 29g,i mogu iči u invalidsku profesionalnu mirovinu..zna li neko koliko ona okvirno iznosi..
snedeljk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 21:35   #14
Thumbs up

Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
Evo ovako, ujak mi ima 35godina i prošle je godine imao infarkt (na sprovodu ženinog oca), te ga zato šalju u inv. mirovinu. Pošto ima malo radnoga staža, ne moram ni reći koliko bi niska ona bila. Zanima me, da li bi mogao ostvariti pravo na neki dodatak, pošto je dragovoljac domovinskog rata, za kojega je slučajno ubio svog prijatelja, te se pretpostavlja da je infarkt posljedica tih događanja. Ne vodi se kao oboljeli od ptsp-a.
Tvoj ujak vjerojatno ima ptsp jer i psihička bolest prilikom pogoršanja može se izraziti na razne načine s obzirom da je dragovoljac i ima ratni put savjetujem mu da posjeti prvo psihijatra ali i u isto vrijeme da zatraži testiranje na ptsp kod psihologa vjeruj mi jedino na psiho testu koji se sada provodi se može utvrditi ptsp a psihijatar je tu samo da ga liječi, psihijatar nakon tretmana i što mu se upiše šifra F 43/1 što je kronični ptsp daje u svom nalazu mišljenje da pacijent nije sposoban za rad s tim papirom odlazi kod doktora opće prakse koji pravi prijedlog za prijevremenu invalidsku mirovinu na koju se prilaže sva liječnička dokumentacija ali i ratni put, liječnička komisija tada utvrđuje dali je bolest nastala kao posljedica sudjelovanja u domovinskom ratu ako je dobija se status RVI i puna vojna ratna invalidska mirovina a ako ga odbiju dobija braniteljsku ili civilnu invalidsku mirovinu u visini od 2000 kuna ali ima pravo tužbe na Upravni sud RH a ako i tamo ne dobije RVI ostaje na 2000 kuna sve u svemu ako je dragovoljac ide sigurno u mirovinu samo je pitanje koju JER ON JE TO KRVAVO ZARADIO I TO NIJE PRIVILEGIJA !
hrvatskivitez is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 13:04   #15
Rok za ostvarivanje prava RVI-a, temeljem samo PTSP-a je odavno prošao (i hvala Bogu za to). Može ostvariti RVI i vojnu mirovinu jedino ako je bio ranjavan.

Btw, post je iz 2006.g.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 15:30   #16
Invalidska mirovina

odavde krecem, ne znam dal sam uopce u dobroj temi

pojma o pojmu nemam o invalidskoj mirovini zato trebam bar neku pomoc...savjet

invalid sam 80% i to od rođenja (greška liječnika), imam 29 godina i 7 god i 8 mjeseci radnog staza
imam li uopce pravo na invalidsku mirovinu i odakle krenuti?
koliko iznose te invalidske mirovine, postoji li neki izračun ili kaj već?
zvala sam mirovinko ali su tete koje tamo rade bile jako neljubazne i ništ mi konkretno nisu rekle tak da i dalje nist ne znam o invalidskoj mirovini.

unaprijed se zahvaljujem na odgovorima i pomoci
__________________
Ne moram ja ništa
MalaRea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 15:47   #17
- kod kojeg je nastala invalidnost prije 35. godine života, a ima višu stručnu spremu, ako je do dana nastanka invalidnosti navršio staž osiguranja od najmanje dvije godine, a osiguranik koji ima visoku stručnu spremu ako je do dana nastanka invalidnosti navršio jednu godinu staža osiguranja i ako je invalidnost nastala za vrijeme osiguranja ili u roku od jedne godine nakon prestanka osiguranja

- kod kojeg je invalidnost nastala prije 30. godine života, ako je navršio najmanje jednu godinu staža osiguranja i ako je invalidnost nastala za vrijeme osiguranja ili u roku od jedne godine nakon prestanka osiguranja.

Dakle bitan faktor je stručna sprema. Ako zadovoljavaš te uvijete, onda ti tvoj liječnik specijalista (ne znam kakve su teškoće) piše nalaze u smislu pogoršanja, radne nesposobnosti i potrebi procjene iste. Naravno na bolovanju moraš biti 6 mj. i onda te liječnik opće prakse šalje na komisiju.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 15:57   #18
ooo tenkju i to je nešto.... i ono sto igra ulogu je SSS

6 mjeseci na bolovanju nije problem jer osim sto se invalidnost odnosi na donje ekstremitete od opterecenje je i kicma otisla kvragu i fakat radim uz maksimalne napore od ustajanja iz kreveta, dolaska na posao i dizanja kojekakvih gluposti koje nebi smjela ni taknuti.

zna li se kolike su te invalidske mirovine? znam da ovisi od osobe do osobe al zanime me...cca?
__________________
Ne moram ja ništa
MalaRea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 18:19   #19
Zavisi o visini plaće i godinama staža. Ne znam gdje radiš ali znam da kod mene su znali ovi iz obračuna plaće to izračunavati kolegama pred penziju.
Obzirom da imaš malo staža, neće biti baš nešto.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 19:49   #20
Prosječna invalidska po HZMO za veljaču je 1934,61 kn.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:58.