Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2010., 18:22   #2161
naranđa? itko zna?
super_chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:50   #2162
Hvala Kloki na informacijama o traženim prezimenima.Znam za dio obitelji Bartch koja je početkom 20 tog st. otišla u USA.ali ja trebam nešto više informacija o dijelu koji se nastanio u Slavoniji negdje 1883 god Navodno su došli negdje iz Prusije poslije tridesetgodišnjeg rata kada je bila velika selidba prema bavarskoj.Baratam toponimom Techenvorf što nije baš dalo rezultata pa mislim da je greška svečenika koji je upisivao mjesto rođenja.Možda se radi o Techendorfu.što mi je logičnije s obzirom na njemački jezik.Ako netko zna nešto molim da mi kaže.Radim na porodičnom stablu obitelji.Molba za Magora.Vidim da si jako dobar u povjesti Mađarske i da govoriš mađarski jezik,Nisam "Doma" ni sa jednim od toga,ali me jako zanima kako da saznam porijeklo porodice Nagy(Nađ)negdje iz Pecuha.Gdje se mogu naći podaci o rođenju,vjenčanju,smrti itd.možda na jednom mjestu,kao recimo naš Hrvatski državni arhiv,s obzirom na tajnost podataka unazad 70 god?Moram od nekuda početi,s obzirom na skromne podatke.I postoji li neki registar vlastele (grofovi itd)u Mađarskoj i gdje bih to mogla potražiti?Ijoš nešto,da nije bilo Mađara,Austrijanaca još bi bili Osmanlisko carstvo a o kulturološkim dometima,svemu što danas znaći naš napredak u bilo kom pogledu da ne zaostajemo(bar ne po pameti,jer jesmo pametan narod,samo to moramo dobro znati iskoristiti!)za Evropom,možemo zahvaliti upravo njima.Treba priznati istinu'mi smo mišung svih nacija na ovim prostorima tokom povjesti.ali je bitno kako se sada osjećamo,kako se nacionalno osječamo "kod kuće"I ne treba se baviti začkoljicama .Mnogi od nas bili bi vrlo iznenađeni kada bi počeli iskopavati svoje korijene.Itekako.Probajte.pa će te se uvjeriti.......-
reginazgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 20:11   #2163
Moze pomoc oko prezimena Burek i koja je mjesta, stranice i slicno najbolje posjetit ako zelim saznati sto vise o porijeklu?
Hvala
jokii is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 08:19   #2164
Quote:
Moze pomoc oko prezimena Burek i koja je mjesta, stranice i slicno najbolje posjetit ako zelim saznati sto vise o porijeklu?
Hvala
Od osobnog imena Bura (Burislav, Burko, Buro, Bure...)

Burek je kajkavski oblik prezimena. Od istog imena su izvedena sljedeća prezimena: Burec, Burić, Burin, Burak, Burko, Buričić, Burković itd.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 16:30   #2165
Quote:
reginazgb kaže: Pogledaj post
Baratam toponimom Techenvorf što nije baš dalo rezultata pa mislim da je greška svečenika koji je upisivao mjesto rođenja.Možda se radi o Techendorfu.
Možda Teschendorf: http://en.wikipedia.org/wiki/Teschendorf

Quote:
reginazgb kaže: Pogledaj post
ali me jako zanima kako da saznam porijeklo porodice Nagy(Nađ)negdje iz Pecuha.Gdje se mogu naći podaci o rođenju,vjenčanju,smrti itd.možda na jednom mjestu,
Nemoguća misija. U Mađarskoj živi 238.000 ljudi s prezimenom Nagy (najčešće prezime kod nas). Dakle oko Pečuha živi min. 6.000 Nagya.

www.radixindex.com (Hungarian genealogy and local history databases)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 16:34   #2166
Pozdrav Jokiiu !Akozaista želiš saznati više o svojim korijenima popiiši sve podatke koji su ti poznati u ovom trenutku o svojoj porodici s obe strane roditelja (datume,mjesta rođenja adrese,prikupi što više podataka od najstarijih članova obitelji koji se još dobro sječaju prošlosti,jer će ti to olakšati potragu,Bilo bi dobro da razgovore snimaš na diktafon(uvjek su dostupni kada ti treba,a ne trošiš vrijeme za zapisivanje).Ako si iz Zagreba,najbolje je da se učlaniš u Hrvatski državni arhiv(Marulićev trg 21.)Tamodjeluje i HR rodoslovno društvo"Pavao Ritter Vitezović" gdje se također možeš zpisati i od čijih članova možeš dobiti puno korisnih informacija za svoja istraživanja.)pogledaj na www.rodoslovlje.hr).Dobar(izvrstan)izvor podataka imaju arhiviCentar za istraživanje rodoslovlja i obiteljske povijesti priCrkvi Isusa Krista,ZGB,Svačićev trg 3,prvi kat)petkom od12 do 20 sati.Ali oni se sada trebaju seliti u nove prostore,negdje na Jarun.Oni imaju najveći izvor podataka(2,4 miliona na mikrofilmovima u središnjem arhivu u Utahu koji su na raspolaganju svim ljudima na svijetu,bKada počneš kopati p0 svojoj proesplatno,ali se moraju čitati u njihovim prarch.com ostorijama(ne vabe te u mormone!)Vrlo su susretljivi i fini,uslužni.Nemaju podatke za Rusiju,i za islamske zemlje(nisu te zemlje pristale dati kopirati svoje matićne knjige,tj.za islamske zajednice niti nema podatakado unazad 100god,jer niti nisu imsli prezimena niti su ih upisivali u knjige.Druga stvar su imena aga begova itd po predaji i zapisisima).Možeš ići i na internet str.www.familyserch.com Ali preporučila bih ti da prvo prođeš kroz radionicu na Pučkom učilištu(Vukovarska ulica) kod gosp.Mladena Pavera koji je upravo promovirao svoju knjigu Pred zagonetkom obiteljskog rodoslovlja";usuaotorstvu sa doc.dr.sc.Gordanom Gledecom.moraš se pripremiti na puno strpljenja vremena istraživanja ,putovanja ponekad,ali su zato rezultat do kojih dolaziš nešto poput Otkrića Amerke!!Što smo i koga i kakve prarođake imali,mili bože Svašta se tu nađe.Ako te još što u vezi ovoga imteresira,pitaj.
reginazgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 16:47   #2167
Pozdrav Magor! Zahvaljujem se na informaciji.Šteta.Baš moram osobno u Pecuh.Krenut ću od groljanskih podataka unazad,pa će nešto isplivati.
reginazgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 10:11   #2168
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
šegota

rasprostranjenost?/podrijetlo?/značenje?
pozdrav svima na forumu! (bio sam nepristojan u prethodnome postu - nisam ni pozdravio ekipu...)

Također, osim za Šegota imam upit i za prezime Raguž?

hvala unaprijed!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 10:55   #2169
Raguž

Quote:
...Raguži vuku korijen od Petra Latinina zvanog i Petar Dubrovčanin koji je živio u drugoj polovici 17. stoljeća, a poginuo je u razornom potresu koji je pogodio Dubrovnik u proljeće 1667. godine. Njegova malog sina, također Petra, nekoliko godina kasnije uskoci odvode kao roba u Napulj i tamo dječak dobiva ime Pietro a – Ragusa (Petar iz Dubrovnika). Petar/Pietro uspio se vratiti u Strmicu u župu Rupni Do i tada je već imao prezime (ako se u kasnom 17. stoljeću može govoriti o prezimenu u današnjem smislu) Araguz. S vremenom se to prezime mijenjalo do današnjeg oblika Raguž.
http://www.rodoslovlje.hr/clanci/zan...lovlje-vjesnik
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 11:47   #2170
Šegota

Prezime je hrvatsko tj. nose ga Hrvati.

Najvjerojatnije od šegrt...Šego, Šegrt, Šegić, Šegović, Šegotić, Šegina, Šegec, Šegan itd...

Kod naselja Stinica (35-40km južno od Senja) postoji mjesto (zaseok) Šegote. Osim u Stinici Šegota ima u sljedećim mjestima:

Rijeka (gdje ih ima najviše), Pula i okolica (Šegotići, Krnica...), Zagreb, Senj, Zadar, Vukšić (općina Benkovac), otoci Cres i Mali Lošinj, Crikvenica, Omišalj, Karlobag, Brinje, Karlovac, Duga Resa (Skakavac), Sveti Juraj, Osijek, Šibenik, Ivanić Grad...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 14:50   #2171
Quote:
Bluefox24 kaže: Pogledaj post
Jel možete molim vas reći za Fijačko?

Isto podrijetlo, rasprostranjenost, značenje?

Hvala unaprijed!
Pozdrav ljudi!
Evo uspio sam malo saznat, da bi prezime valjda trebalo dolazit sa prostora Lepoglave.
Pa ako ima netko ko zna više o tom prezimenu, molim vas da napišete.
Bluefox24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 16:11   #2172
Raguž, Šegota

!!!

Samo,

začuđen sam da bi tako brojan rod nastao tek krajem 17. st.

Malo je nejasan i citat s ovog linka - kako se to spomenuti rodonačelnik uspio vratiti na hrvatski prostor, i to ne u Dubr., nego u tursku Hercegovinu?
Ako je Napulj u igri, može li biti riječ o Ragusi na Siciliji... itd?

Svakako, valja nabaviti knjigu s linka pa pogledati što tamo detaljno piše...
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 17:25   #2173
Zanimljiva ova tema o prezimenima! A i cijelom povijesnom forumu sve !

Zna li netko nešto, ili gdje se može naći što o prezimenima Ćića (tzv. Istrorumunji).

Možda je slijedeće malo off topic, ali zanima smatra li se njih u znanosti podrijetlom Rumunjima ili, ono, poslijednjim jezičnim ostatkom autohtonih srednjovjekovnih hrvatskih Vlaha, i može li se što negdje na internetu o tome naći?
Znam da je prije nekoliko godina o njima pisao hrv. National Geographic, samo ne sjećam se sasvim što.
Je li njihov jezik zaštićen kao hrvatska kulturna baština? Ako nije, zašto nije? To bi bio nevjerojatan propust.
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 11:02   #2174
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post

Prezime Šegota? Rasprostranjenost, podrijetlo, značenje?
Šegote su velikim dijelom porijeklom s područja Senja, najčešće su Hrvati, a u "Enciklopediji hrv. prezimena" piše da su na području Osijeka neki Mađari. - Po popisu stanovništva 2001. u Hrvatskoj je bilo oko 780 Šegota, najviše u Rijeci 150, Zagrebu 100, Puli 70, Krnici 45, Karlovcu 25.

Prezime dolazi od nadimka Šegota (= šaljivčina, onaj koji zbija šegu), isto kao Jakota (= jak čovjek), Likota (= čovjek iz Like). Neobično je da je ta riječ upotrijebljena i kao mađarsko prezime.

Zadnje uređivanje Shain : 10.01.2010. at 11:30.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 14:04   #2175
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Šegote su velikim dijelom porijeklom s područja Senja, najčešće su Hrvati, a u "Enciklopediji hrv. prezimena" piše da su na području Osijeka neki Mađari. - Po popisu stanovništva 2001. u Hrvatskoj je bilo oko 780 Šegota, najviše u Rijeci 150, Zagrebu 100, Puli 70, Krnici 45, Karlovcu 25.

Prezime dolazi od nadimka Šegota (= šaljivčina, onaj koji zbija šegu), isto kao Jakota (= jak čovjek), Likota (= čovjek iz Like). Neobično je da je ta riječ upotrijebljena i kao mađarsko prezime.
Moju si teoriju potukao..
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 14:40   #2176
Šegota

Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Neobično je da je ta riječ upotrijebljena i kao mađarsko prezime.
Nikada nisam čuo za Šegotu. Postoji nekoliko Mađara sa prezimenom Šegota, ali kako vidim na internetu, svi žive u Hrvatskoj.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 18:43   #2177
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Od osobnog imena Bura (Burislav, Burko, Buro, Bure...)

Burek je kajkavski oblik prezimena. Od istog imena su izvedena sljedeća prezimena: Burec, Burić, Burin, Burak, Burko, Buričić, Burković itd.
Hvala ali koliko znam moji bureci su došli davno negdje iz češke ili slovačke... Ako možeš možda napisati nešto o prezimenu Batarilović (iz Bosne).

Quote:
reginazgb kaže: Pogledaj post
Pozdrav Jokiiu !Akozaista želiš saznati više o svojim korijenima...
Nisam iz Zagreba ali pomoći će, hvala, evo baš sam razgovarao sa djedovima i saznao dosta zanimljivih informacija i saznao da se još jedan rođak zezao s tim rodoslovljem pa kada on nađe te papire će mi poslati. Sada je na redu znači ići u arhive (iako su mi svi sa sela pa neznam kako je to funkcioniralo, jer ima u gradu zapisi o tome, prije će biti u lokalnim crkvama, rođeni, umrli i to...).
jokii is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 18:59   #2178
Quote:
Bujko kaže: Pogledaj post
Što se zna o prezimenu Sanader? Je li neko već pitao?
Prezime Sanader dolazi od nadimka Sanader, koji je značio "seoski svirač harmonike, lirice i sl." Porijeklo je nadimka mletačko, nastao je je od mletačke riječi sonador (isto što i književna talijanska riječ sonatore = svirač).

Sanaderi su danas u najvećem broju Hrvati koji potječu s područja Solina. Razmjerno ih se najviše u proteklih sto godina rodilo u Dugobabama, gdje se svaki četvrti stanovnik prezivao Sanader. U Hrvatskoj ih danas živi oko 210, u Splitu oko 30, Kaštel Kambelovcu 25, Kaštel Gomilici 20, Lećevici 15, Solinu 10.

Prema nekim izvorima prvi zabilježeni Sanaderi u Dugobabama imali su talijanska imena: Giovanni, Niccolo, Lucia, Matteo i dr. Po tome možemo pretpostaviti da su porijeklom Mlečani, koji su se asimilirali u Hrvate. Na području Hrvatske Kostajnice ima i Sanadera koji su Srbi.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 19:31   #2179
molio bih nekog dali zna nest o podrijeklu prezimena kontrec, u međimurju?
andel27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 20:19   #2180
Zanima me dali je moguća promjena prezimena,moje prezime je Stojanović ali su moji iz Hercegovine ,cijela obitelj se borila u domovinskom ratu na strani Hrvatske,jedan stric poginuo u obrani vukovara,drugi je bio pukovnik u hr vojsci,i dosta naginju na Ustaše.Stari mi je rekao da je on pričao s nekim ujakom koji je rekao da je prezime promijenjeno nakon što je njegov neki pradjed ubio nekog turčina,.
Imperator 31 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:54.