Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2017., 05:08   #1381
Mene zanima Jeli normalno da imam veće vrijednosti ujutro natašte nego kad mjerim dva sata nakon jela? Tako me dva puta slala doktorica nakon sistematskog ić na ponovno mjerenje i uvijek mi je više natašte nego dva sata nakon što sam pojeo ili kad sam prošle jeseni pio onaj slatki sirup? Dva sata nakon jela mi bude 6.4 do 6.6.
robil is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 19:47   #1382
Bok , imam par pitanja ako mi netko ima volje odgovoriti:
1.) Koje sve vrijednsti su bitne kod dijagnoze dijabetesa tipa 2? Ja znam za glukozu koja ima ref. vrijednosti od 3,8 do 6,9? Vidim da se spominju jos neki parametri pa ako mi neko moze ukratko reci koji su i koje su ref.vrijednosti.

2.)Koliko cesto ljudi s dijabetesom tipa 2 trebaju mjeriti kuci secer s trakicama(u slucaju da ne koriste tablete nego pokusavaju prehranom i vjezbom smanjiti secer, a koliko oni koji dobiju tablete)?

3.)Ako sam dobro shvatila samo dijabeticari na inzulinu dobivaju glukometar i trakice preko hzzo-a?

4.)Koliko okvirno kostaju glukometri a koliko trakice?i da li se sa svakom trakicom mijenja iglica i ako da koliko one kostaju?

5.) Kolika je vrijednost glukoze za koju se definira da osoba ima dijabetes? Ovo pitam zato sto sam cula od nekih ljudi da su i vrijednosti nataste vece od 10 uspjeli spustiti na referentne razine bez tableta i inzulina...

Sorry ako su neka pitanja bazicna i hvala unaprijed na odgovorima.
__________________
nije nebo ovo sto vam nude, nije sunce od zlata i moci,kad bi mogli prodali bi Boga njima niko ne moze pomoci
koal@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 22:23   #1383
1) GUK natašte veći od 6.9 mmol/l
OGTT test (opterećenje glukozom):
0 min veći od 6.9 mmol/l
120 min veći od 11 mmol/l
HbA1c veći od 6.4 %

2)Potrebno je napraviti dnevni profil; tjedni profil
dnevni profil-mjerenja:natašte,2 h nakon doručka,prije ručka, 2 h nakon ručka,
prije večere, 2 h nakon večere, jedno mjerenje u noći
tjedni profil:nasumce svaki dan izmjeriti po jednom(ovisno o aktivnostima)
3)Mogu dobiti i dijabetičari neovisni o inzulinu.Uvjete proguglaj na HZZO stranicama.Iglice-može više mjerenja
4)glukometri oko 500 kn
trakice 50 kom cca 200 kn
5)Odgovoreno pod 1)
__________________
Bolje biti bogat i zdrav, nego siromah i bolestan
Telesve is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 20:54   #1384
prije nekih mjesec dana bio sam na medicinskom pregledu za posao i izmjeren mi je mal previsoki secer. 6,2 mmol/m cini mi se. to je bilo nataste, jeo sam nekih 11, 12 sati prije vađenja krvi. Receno mi je da dođem vadit za nekih mjesec dana opet. Ugl jel moguce da mi je povisen bio zbog nervoze, stresa, straha, neispavanosti taj dan? I taj dan sam bas uzasno zedan bio cijeli dan, sto mi se bas nije događalo prije a ni kasnije dosad. Tako da, jel mozda moguce da je samo psiha bila u pitanju zbog svega oko novog posla, jel to moze utjecat na secer u tom trenutku? Inace nemam problema s ucestalim mokrenjem, a sad otkad radim jedem dosta manje nego dok sam nezaposlen bio tako da nemam ni neku pretjeranu glad
danijel0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 00:26   #1385
Ovaj rezultat nije baš toliko zabrinjavajući. Moguće je da je razlog to što navodite,ali ipak bih vam preporučio da svakako ponovno izmjerite ŠUK natašte (kao što vam je i rečeno) da bi bili sigurni.To je moguće učiniti i u nekoj boljoj ljekarni ili u dijabetičkom društvu.
__________________
Bolje biti bogat i zdrav, nego siromah i bolestan
Telesve is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 07:25   #1386
bok.imam jedno pitanje jer me nesto zbunilo.naime bliskoj osobi je dijagnosticiran dijabetes tip 2.nakon pocetne doze lijekova uz radenje tjednog profila sa tri mjerenja dnevno dr .regulira terapiju i kaze da dode na kontrolu za cini mi se mjesec dana ili tako nesto .medutim ne spominje sto dalje s kucnim mjerenjima secera.meni je neobicno da dalje se bar ne pravi jedno mjerenje dnevno ali ne znam puno o tome pa me zanima kakva je uobicajena procedura?
__________________
nije nebo ovo sto vam nude, nije sunce od zlata i moci,kad bi mogli prodali bi Boga njima niko ne moze pomoci
koal@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 16:41   #1387
Tražen je na kontroli HbA1c?
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 17:16   #1388
hba1c je vadjen na pocetku tj dan prije nego je zapocelo radjenje tjednog profila. sad da li je zatrazen i kod sljedece kontrole nisam pitala pa trenutno ne mogu odgovoriti....da li vase pitanje implicira da se nekad vise ne rade dnevna mjerenja nego je dovoljno vaditi samo taj parametar?
__________________
nije nebo ovo sto vam nude, nije sunce od zlata i moci,kad bi mogli prodali bi Boga njima niko ne moze pomoci
koal@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 15:38   #1389
Bok!

Jel mi može netko na ovoj temi pomoći protumačiti nešto. Čitala sam upravo nešto o inzulinskoj rezistenciji, pa su me zabrinuli vrijednosti HbA1c u mom nalazu.

Radila sam OGTT i sve je bilo normalno, šećer mi je kod svakog vađenja krvi normalan, ali mi je HbA1c bio 6.6. Pitala sam endokrinologa o tome, rekla je da je to nebitno. Inače, bila sam na pregledu zbog pcos-a i nadbubrežne.

Što vi mislite o tome? Hvala.
Maddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 10:17   #1390
Ne znam da li je doslo do nekog nesporazuma u tumacenju HbA1c rezultata.
Naime on ukazuje na DIJABETES.
Da li ste dobili od endokrinologa neku terapiju?
__________________
Bolje biti bogat i zdrav, nego siromah i bolestan
Telesve is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 10:48   #1391
Ne, nije mi dala ništa. Kažem, još sam i pitala, ali kaže da je to ništa, nebitno. Doduše, to je bilo još prije 5 godina.
Maddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 11:07   #1392
Ja bih Vam preporucio da izvadite HbA1c nalaz ponovo pa makar ga i sami platili,
kako bi se izbjegla mogucnost pogreske jer nije uobicajeno da je OGTT test dobar , a HbA1c ukazuje na dijabetes
__________________
Bolje biti bogat i zdrav, nego siromah i bolestan
Telesve is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 17:40   #1393
Ako je netko zainteresiran prehranom zaliječiti dijabetes tip 2:

https://www.dietdoctor.com/diabetes
MaryM is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 20:47   #1394
Pozz... Evo par pitanja pa ako može netko da odgovori točnije neke moje sumnje pa čisto da znam jesu li opravdane. Riječ je o tipu II.
1.) Za koliko jedinica može narasti glukoza nakon se pojede banana? (6,2 piše u nalazima). S tim da moram naglasiti kako se radi o nepokretnoj osobi koja je zanemarena i nije redovno hranjena od strane medicinskog osoblja. Bila je konfuzna, pospana, nije prepoznala članove obitelj te je tek nakon davanja banane došla sebi.
2.) Ako je pacijentica tijekom dana upala u teže stanje hipoglikemijske kome (u takvom stanju je i otvarala usta te jela i pila, a izmjerena glukoza navečer iznosila je 6.9)? Je li moguće imati toliku glukozu u tom stanju? Zahvaljujem na odgovoru...
mostarkaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 11:01   #1395
granično povišen šećer

Quote:
danijel0 kaže: Pogledaj post
prije nekih mjesec dana bio sam na medicinskom pregledu za posao i izmjeren mi je mal previsoki secer. 6,2 mmol/m cini mi se. to je bilo nataste, jeo sam nekih 11, 12 sati prije vađenja krvi. Receno mi je da dođem vadit za nekih mjesec dana opet. Ugl jel moguce da mi je povisen bio zbog nervoze, stresa, straha, neispavanosti taj dan? I taj dan sam bas uzasno zedan bio cijeli dan, sto mi se bas nije događalo prije a ni kasnije dosad. Tako da, jel mozda moguce da je samo psiha bila u pitanju zbog svega oko novog posla, jel to moze utjecat na secer u tom trenutku? Inace nemam problema s ucestalim mokrenjem, a sad otkad radim jedem dosta manje nego dok sam nezaposlen bio tako da nemam ni neku pretjeranu glad
Pozdrav, i ja sam na sistematskom imala povišen šećer 6.8. tri dana nakon toga poslali su me na ogtt test i šećer je bio 7.1 a nakon 2 sata 7.8. moja dr.mi je preporučila dijetu i neka dođem za opet vadit krv za mjesec dana.Ni ja nisam iamla nikakvih simptoma koji bi ukazivali na povišen šećer u krvi. U tih mjesec dana ja sam počela piti Diabetyn od Sensilaba (bez znanja dr) koji je potpuno na bazi bilja i ne treba ti recept. sad mi je šećer 5,8
Diabetyn sadrži biljku piskavicu koja dokazano snižava šuk
spring75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 15:21   #1396
Quote:
mostarkaaa kaže: Pogledaj post
Pozz... Evo par pitanja pa ako može netko da odgovori točnije neke moje sumnje pa čisto da znam jesu li opravdane. Riječ je o tipu II.
1.) Za koliko jedinica može narasti glukoza nakon se pojede banana? (6,2 piše u nalazima). S tim da moram naglasiti kako se radi o nepokretnoj osobi koja je zanemarena i nije redovno hranjena od strane medicinskog osoblja. Bila je konfuzna, pospana, nije prepoznala članove obitelj te je tek nakon davanja banane došla sebi.
2.) Ako je pacijentica tijekom dana upala u teže stanje hipoglikemijske kome (u takvom stanju je i otvarala usta te jela i pila, a izmjerena glukoza navečer iznosila je 6.9)? Je li moguće imati toliku glukozu u tom stanju? Zahvaljujem na odgovoru...
1. Ovisi o tome što je jela prije toga, koliki joj je bio GUK u trenu kad je jela bananu, o tome koliko svoga inzulina ima, o tome kakva joj je osjetljivost na inzulin, na kakvoj je terapiji i tako dalje. Milion faktora.

Ako dobro razumijem na što ciljaš: došli ste k njoj, zatekli ste je zbunjenu i nije vas prepoznala, pojela je bananu a zatim (koliko točno vremena je prošlo?) je bila OK, a izmjerili ste GUK od 6.2 mmol/L, jel tako bilo?
Tvoje pitanje je koliko je NIZAK mogao biti GUK prije nego što je pojela bananu (tj. prije nego što je šećer iz banane stigao u krv)
Mogao je biti oko 2, ili 3, mogao je biti 4, zapravo ne znaš ni dokle je poslije stigao, ako niste mjerili nakon tih 6.2
Simptomi hipoglikemije nisu uvijek isti za istu osobu. Zbunjenost kakvu opisuješ može se desiti već na četvorci, ako je osoba naviknuta da je većinu vremena iznad 6.

Kako god, ako je na terapiji za tip 2 (napiši što uzima), onda je moguće da je terapiju potrebno mijenjati, ako je često u hipoglikemiji. To treba napraviti prema savjetu dijabetologa. Ako je njega koju dobiva u domu neadekvatna, morat ćete nešto poduzeti. Ali moraš znati da se hipoglikemije događaju svim dijabetičarima jer previše faktora utječe na GUK da bi se sve dalo raščlaniti i adekvatno reagirati.

2. Stanje u kojem pacijent može gutati NIJE stanje hipoglikemijske kome. Ako joj je GUK navečer bio 6.9, svejedno ne možeš znati koliki je bio u vrijeme trajanja hipoglikemije (hipoglikemija i hipoglikemijska koma nisu isto).
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 19:51   #1397
pitanje za sve dijabeticare ovdje. kakvi ste sa zivcima? jel lako pozivcanite? kad kazem lako, mislim na stvarno lako, prelako ili se "uobicajeno" zapalite?
pitam zato sto mi je stari seceras i lik toliko lako pozivcani, ma "lako" je pretezak i predug izraz, ako ima nesto jos brze i lakse od "lako" to bi bio ispravan opis i to za tako glupe sitnice da to za ne povjerovat, ali stvarno glupe sitnice, a on pozivcani toliko kao npr koliko bi vi da se zurite kcerkinu/sinovu promociju ili nesto tako vazno (zamislite si sami nesto vaznije) i dodem ja pijan u drugom autu i zabijem se u vas, tek sto ste krenuli sa parkiralista. nadam se da sam vam bio dosta slikovit. molim vas odgovorite i pomozite odgovorom.
volverine is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 16:06   #1398
Moždani udar i dijabetes

Pozdrav svima,
imam jedno pitanje za učesnike ovog foruma. Moja baka je prije mjesec dana imala moždani udar. Osim destabilizacije šećera nema većih posljedica. Pokretna je i govori. Nakon 20 dana otpuštena je iz bolnice na kućni oporavak. Dobila je inzulin, ali vrijednosti šećera su i dalje visoke, i kreću se između 15 i 20. Svjesna je u svim stvarima osim kontrole vršenja mokrenja. Tačnije, tu se javlja najveći problem. Ona čak i u snu mahnitno odbija da nosi pelenu i skida svu odjeću sa sebe. Da li neko ima iskustva sa sličnim slučajem i da li je moguće da je takvo ponašanje posljedica visokog šećera?
BrankaZP is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 17:01   #1399
ACCU-CHEK

ACCU-CHEK Performa Nano
Točnost mjerenja ?

Koristim ovaj Accu-Chek aparat i (preskupe) trake za mjerenje vrijednosti glukoze u krvi.
Prema mjerenjima očito je da imam poremećaj glukoze jer se moje vrijednosti natašte kreću izmađu 5,6 i 6,9mmol/L.

A koji sam tek šok doživio kada sam mjerio na lijevoj ruci pa za provjeru odmah na desnoj ruci:
-na lijevoj ruci je bilo 10,2 ,
-a na desnoj ruci 6,4.
Da bi ta mjerenja provjerio danima sam mjerio po dva puta.
I nikada , nikada (!) nisam dobio isti rezultat.
Razlike su bile između 20 % i 90 % !
Koji su pravi rezultati ?

I kakve podatke ja u stvari uopće dobivam sa tim preskupim mjerenjima ?

Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 20:12   #1400
Moram priznat da nikad nisam to probao, prvo jedan prst na jednoj ruci pa zatim na drugoj ruci pa eto da probam...
Rezultat je 13,8 i 13,7 previse sam pojeo po obicaju, znaci identicno je, a aparat je contour xt-
weidertm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:26.