Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2011., 00:18   #2661
Quote:
cycling kaže: Pogledaj post
Dilberth, puno hvala...a gdje bih mogao saznati u kojem je stoljeću nastalo to prezime (pokušavam napraviti "obiteljsko stablo" za 500 godina unatrag )
Pa evo za pocetak mozes iztrazivati na ovom sajtu. Kontaktiraj druge Rebernike, mozda oni znaju?
http://lastnames.myheritage.com/last-name/Rebernik


Glede njemackih Raebera, Rabera itd. vidi ovaj sajt:
http://www.houseofnames.com/raber-family-crest

Amerikanci vole da se zezaju sa istrazivanjem obiteljskih stabala. Budi oprezan, netko ce ti uvijek prodati "family crest" za dvadesetak dolara.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 22:22   #2662
Quote:
Quote:
cycling kaže: Pogledaj post
Molim vas ako bi mi netko mogao pomoći oko pronalaženja podrijetla prezimena "Rebernik"???
Räber je njemacko prezima, izgleda cesto u Svicarskoj. Mozda znaci "Rauber" ili "Räuber" u svicarskom dijalektu?

Rebernik je vjerovatno slovenska varijacija na to ime.
Reber je slovenski gorski toponim, značenje - valovita strana gore. Nema veze sa Ravbar (isto prezime na slovenskom). Preci su sa područja takvog toponima. Ko npr. Vrhovnik, Dolnik, Vrtačnik, Gornik. U Austriji takva imena dobiju 2 g. Rebernigg Verhovnigg itd.
prolaznik100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 23:26   #2663
Quote:
prolaznik100 kaže: Pogledaj post
Reber je slovenski gorski toponim, značenje - valovita strana gore. Nema veze sa Ravbar (isto prezime na slovenskom). Preci su sa područja takvog toponima. Ko npr. Vrhovnik, Dolnik, Vrtačnik, Gornik. U Austriji takva imena dobiju 2 g. Rebernigg Verhovnigg itd.
Ovo zaista izgleda prava verzija tog prezimena. OK, zahebi Räbere, njihovo plemstvo i plemicke grbove.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:41   #2664
Quote:
leteči kaže: Pogledaj post
Prezime dolazi iz njemačke. U području koje si naveo ima poprilično njemačkih prezimena. Tu su se prije par sto godina doseljavali rudari Sasi. Radili su u rudnicima bakra. Večinom su živjeli u Rudama no i okolici. Pa tako i u selima podno okiča.
thx, taj podatak sam već znal, btw pradjed je navodno bio rodom iz Ruda.
više me interesira konkretno podrucje u njemackoj odkud je došlo to prezime odn od kuda su se doseljavali sasi rudari?
isto tak me zanima jel prezime Lafter ima kakvo značenje tj kak bi se prevelo?

fala unaprijed, D
dakky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 12:20   #2665
Puno hvala na pomoći...
cycling is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 00:15   #2666
Quote:
dakky kaže: Pogledaj post
thx, taj podatak sam već znal, btw pradjed je navodno bio rodom iz Ruda.
više me interesira konkretno podrucje u njemackoj odkud je došlo to prezime odn od kuda su se doseljavali sasi rudari?
isto tak me zanima jel prezime Lafter ima kakvo značenje tj kak bi se prevelo?

fala unaprijed, D
Lafter je ime za jednu vrstu ruža. Još mislim da je to broj jaja koje kokoš snese prije nego počne kvocat. Inače Laftera imaš više u Hr nego u De. Probaj malo pro googlati.
__________________
Što se treba s vatrom očistit!
leteči is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 01:25   #2667
Može li netko reći nešto više o prezimenima koja završavaju na "ščak" i "ec" ?
Pretpostavljam da je kajkavski "ec" pandan štokavskom "ić", no što predstavlja ščak ?
Ovdje u sjevernom djelu Zagreba postoji gomila ulica koja završava na "ščak" (č, ne ć!), što će reći da je izvorno s kajkavskog govornog područja.
Isto tako mnoga prezimena u Sloveniji završavaju na "ščak" i u velikoj mjeri na "ec".
 
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 06:35   #2668
Smile

i po meni su "ec" i "ek" pandani štokavskom "ić", Sve što idemo sjevernije nailazimo na veću germanizaciju tako u nekim dijelovima Slovenije "ić" postaje "ik" (Kotnik, Rupnik, Zeleznik...). Latini imaju primjerice "De","Da" ili "Del" ili "Dall"što opisuje pripadnost. Kod Slavena imamo nastavak "ova" ( Valentinova, Gagarinova...itd)što oznaćava pripadnost ili bolje reći opisuje pripadnost. Isto tako neka slavenska prezimena zavrsavaju sa "šćak" ili "elj" Pr. Nisi "Medvedov" ali mu na neki naćin pripadaš ili si kod njega v sluzbi ili mu se motaš oko kćeri, pa te opisuju kao "Medvešćaka" Ukoliko mu gudiš oko supruge, ovisno o lokalitetu Slaveni te mogu nazvati Gudić, Gudek ili Gudelj ili Gudeš, Gudaš ili Gudašćak, Gudanović, Gudović, Gudalo... itd...Itd
veli Joze is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 17:35   #2669
Quote:
dakky kaže: Pogledaj post
thx, taj podatak sam već znal, btw pradjed je navodno bio rodom iz Ruda.
više me interesira konkretno podrucje u njemackoj odkud je došlo to prezime odn od kuda su se doseljavali sasi rudari?
isto tak me zanima jel prezime Lafter ima kakvo značenje tj kak bi se prevelo?

fala unaprijed, D
Nije to njemacko prezime, u Austriji i Njemackoj se nitko tako ne preziva.
Lafter je židovsko prezime iz Engleske. Prvi put je zapisano 1673. kada se Elizabeth Lafter udala za Josepha Gaula u Marlesfordu, pokrajini Suffolk u Engleskoj. Ima vise potvrda toga prezimena kroz stoljeca u Engleskoj, ali niti jednom nije zapisano u maticama rodjenih krscanskih crkava. U maticnim knjigama rodjenih i umrlih u Njemackoj tijekom stoljeca isto tako nema potvrde tog prezimena.

To prezime postoji kod britanskih i poljskih Zidova
http://www.jewishgen.org/jri-pl/psa/jozefow_surn.htm
a glavnina ljudi koji se tako prezivaju u Americi su isto tako Zidovi. Inace to je i danas izuzetno rijetko prezime (najvise prezimenjaka danas zivi u Hrvatskoj i Izraelu). Cini se da su hrvatski Lafteri vrlo rano, odmah po dolasku u Hrvatsku, prihvatili katolicku vjeru, a da bi se doznalo koje godine se to dogodilo treba procesljati hrvatske maticne knjige rodjenih koje ce mozda do kraja sljedece godine biti dostupne na internetu....

Ne treba cuditi da su se Zidovi doselili u malo mjesto pored Samobora ako znamo da je taj rudnik bio poznat sirom Europe. Othmar Pickl je ustanovio da je proizvodnja bakra u Rudama krajem 16. stoljeca bila dvostruko veca no cjelokupna proizvodnja bakra u Engleskoj, cetverostruko veca od Norveske, te da je dosezala trecinu produkcije znamenitog svedskog rudnika u Falunu, a to je bio primamljiv razlog i trgovcima da posjete to podrucje (neki su ocito i ostali). Vise o rudniku u Rudama mozes pronaci na sljedecem linku:
http://hrcak.srce.hr/file/78340

Informacije od kuda su se sve doseljavali rudari mozes pronaci u radu "Potomci rudara iz XVII. stoljeca iz Ruda kod Samobora"
http://hrcak.srce.hr/file/21052

Zadnje uređivanje mdirto : 22.06.2011. at 17:43.
mdirto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 22:34   #2670
Hrvatska Znanstvena Bibliografija

Pozdrav,
Istrazujuci prezime Grbac sa podrucja Rijeke, naisao sam na znanstveni rad o tom prezimenu http://bib.irb.hr/prikazi-rad?&rad=272145
Pa me zanima da li je moguce nekako doci do njega.
Hvala!
K_e_N_s_A_i_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 15:23   #2671
Mene zanima tko god zna nešto od prezimenu Bašica jer se nagađa da su iz crne gore nekakvi turci pa da su sa sicilije a ja želim znat opčenito o tom prezime pa bi molio ako ima ko kakva saznanja da mi napiše
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 21:50   #2672
Nadimak Žulj

Pozdrav svima,
Imam pitanje u vezi nadimka/prezimena Žulj. Zanima me recimo zašto bi osoba dobila takav nadimak. Da li možda zbog žuljeva na rukama od posla ili zbog nečeg drugog. Može li netko to malo prokomentirati.
Hvala!
K_e_N_s_A_i_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 19:24   #2673
Quote:
mdirto kaže: Pogledaj post
Nije to njemacko prezime, u Austriji i Njemackoj se nitko tako ne preziva.
Lafter je židovsko prezime iz Engleske. Prvi put je zapisano 1673. kada se Elizabeth Lafter udala za Josepha Gaula u Marlesfordu, pokrajini Suffolk u Engleskoj. Ima vise potvrda toga prezimena kroz stoljeca u Engleskoj, ali niti jednom nije zapisano u maticama rodjenih krscanskih crkava. U maticnim knjigama rodjenih i umrlih u Njemackoj tijekom stoljeca isto tako nema potvrde tog prezimena.

To prezime postoji kod britanskih i poljskih Zidova
http://www.jewishgen.org/jri-pl/psa/jozefow_surn.htm
a glavnina ljudi koji se tako prezivaju u Americi su isto tako Zidovi. Inace to je i danas izuzetno rijetko prezime (najvise prezimenjaka danas zivi u Hrvatskoj i Izraelu). Cini se da su hrvatski Lafteri vrlo rano, odmah po dolasku u Hrvatsku, prihvatili katolicku vjeru, a da bi se doznalo koje godine se to dogodilo treba procesljati hrvatske maticne knjige rodjenih koje ce mozda do kraja sljedece godine biti dostupne na internetu....

Ne treba cuditi da su se Zidovi doselili u malo mjesto pored Samobora ako znamo da je taj rudnik bio poznat sirom Europe. Othmar Pickl je ustanovio da je proizvodnja bakra u Rudama krajem 16. stoljeca bila dvostruko veca no cjelokupna proizvodnja bakra u Engleskoj, cetverostruko veca od Norveske, te da je dosezala trecinu produkcije znamenitog svedskog rudnika u Falunu, a to je bio primamljiv razlog i trgovcima da posjete to podrucje (neki su ocito i ostali). Vise o rudniku u Rudama mozes pronaci na sljedecem linku:
http://hrcak.srce.hr/file/78340

Informacije od kuda su se sve doseljavali rudari mozes pronaci u radu "Potomci rudara iz XVII. stoljeca iz Ruda kod Samobora"
http://hrcak.srce.hr/file/21052
židovska krv, kaj god.. nit imam penez nit s njima znam baratati :P

thx na iscrnim informacijama, ovo baca sasvim novo svjetlo na familijarni bučkuriš krvne slike.
Inače, surfajući po onom gore linku naletio sam na još jedno židovsko prezime koje imam u familiji - Kolinger (djevojacko od prabake), do sad su svi (kao i za Lafter) govorili da je to njemačko prezime.

Ak još može neki dodatni info o prezimenu Horvatić, ono što ja znam je da su pred turskom najezdom došli na područje Kupinca i Zdenčine (navodno), danas ih/nas ima dosta tu oko Jaske.
Nisam do sad niš pital o tom prezimenu jer mi se čini preopćenito (sve izbjeglice pred Turcima iz južnih krajeva su nazivani Horvati i sl), al kak vidim znanje od cijenjenih kolega forumaša je na zavidnoj razini pa molim i za taj info ak neko kaj zna.
dakky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 19:42   #2674
Quote:
mdirto kaže: Pogledaj post
a da bi se doznalo koje godine se to dogodilo treba procesljati hrvatske maticne knjige rodjenih koje ce mozda do kraja sljedece godine biti dostupne na internetu....[/url]
jel to znaš za sigurno?
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 18:41   #2675
erceg?
__________________
Ne slusaj cajke, jer time pljuješ na milijune grobova odvažnih
i viteških Hrvata, koji dadoše svoje živote, da bi Hrvatska živjela. Ja u svome srcu nosim duboko poštivanje na njih.
tin_vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 22:18   #2676
zna li itko porijeklo prezimena pehar ?
eagles is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2011., 18:00   #2677
pozdrav, zanima me za prezime Žlender nemogu nigdje na netu bas nista pronaci. ako netko zna. hvala
diana1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2011., 18:11   #2678
Zanima me da li netko nešto zna o porijeklu prezimena Perhat?
Navodno postoji mjesto u Istri koje se zove Perhati ili Prhati, koje je dobilo ime po prvim Perhatima koji su tamo doselili prije 200 g.
Živi li itko blizu tog mjesta, tko bi mi mogao nešto reći o povijesti tog mjesta ili odakle su došli njegovi stanovnici?
Zna li netko nešto o Perhatima?
Hvala puno.
reporterzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 10:15   #2679
Quote:
tin_vk kaže: Pogledaj post
erceg?
http://imehrvatsko.net/namepages/vie.../prezime-erceg

Quote:
eagles kaže: Pogledaj post
zna li itko porijeklo prezimena pehar ?
http://imehrvatsko.net/namepages/vie.../prezime-pehar
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 02:42   #2680
Zna li netko kojeg su podrijetla prezimena koja završavaju na "k", "uk"?? Unaprijed hvala.
__________________
The things you own end up owning you.
Parsley is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:00.