Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2008., 11:28   #1001
Ovako, prije 2 mjeseca udarila sam auto na parkiralistu i otisla s mjesta nesrece, drugi dan policija mi je zvonila na vrata i naravno podnesli kaznenu prijavu, ubrzo ce mi stici poziv na sud i s obzirom da mi je to prvi put da sam u ikakvom doticaju sa sudom, ne znam sta bih im mogla reci da mi ublaze kaznu. policajac je rekao da ce kazna biti oko 1000kn, nije spominjao nikakve kaznene bodove niti oduzimanje vozacke, no dali je moguce da mi na sudu o tome presude te da ipak dobijem i kaznene bodove ili oduzimanje vozacke? uopce ne znam kako da se postavim na sudu, sta da kazem, kako da se branim kad znam da sam kriva. molim vas, pomozite, bilo kakav savijet ce mi dobro doci... unaprijed zahvaljujem!
pinklady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 16:45   #1002
@ gost100 - ide po starom zakonu (tj. trenutnom). zastara nastupa ako u roku 2 godine od dana počinjenja prekršaja sud ne donese pravomoćnu presudu. ne pišeš nikakav naslov, imaš primjere žalbi, potraži si malo (rok žalbe bi trebao biti 8 dana)

@ pinklady - c/p zakona o sigurnosti prometa na cestama

Članak 177.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 1.000,00 kuna kaznit će se vozač ako drugom sudioniku u prometnoj nesreći ili osobi vlasniku oštećenog vozila ili druge stvari ne ostavi svoje podatke i napusti mjesto prometne nesreće i izreći će mu se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje tri mjeseca te tri negativna boda.


Da sam ja sudac, tj. da ti sudim za ovaj slučaj, bez pardona bi ti odmah lupio tu kaznu. Da te nisu našli, taj netko bi iz svog džepa morao platiti tvoju glupost, a mogli ste otići na osiguranje i sve fino riješiti i bez policije i bez kazni.
outrager is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 23:18   #1003
Quote:
outrager kaže: Pogledaj post
@ gost100 - ide po starom zakonu (tj. trenutnom). zastara nastupa ako u roku 2 godine od dana počinjenja prekršaja sud ne donese pravomoćnu presudu. ne pišeš nikakav naslov, imaš primjere žalbi, potraži si malo (rok žalbe bi trebao biti 8 dana)

@ pinklady - c/p zakona o sigurnosti prometa na cestama

Članak 177.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 1.000,00 kuna kaznit će se vozač ako drugom sudioniku u prometnoj nesreći ili osobi vlasniku oštećenog vozila ili druge stvari ne ostavi svoje podatke i napusti mjesto prometne nesreće i izreći će mu se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje tri mjeseca te tri negativna boda.


Da sam ja sudac, tj. da ti sudim za ovaj slučaj, bez pardona bi ti odmah lupio tu kaznu. Da te nisu našli, taj netko bi iz svog džepa morao platiti tvoju glupost, a mogli ste otići na osiguranje i sve fino riješiti i bez policije i bez kazni.
1. bila je kisa i 1 sat u noci, subota. sto znaci da da sam i nasla ciji je to auto, vjerujem da bi osoba zvala policiju i da bi kazna bila jos i gora s obzirom na alkohol u krvi, za kojeg se ovako ne zna.
2. policajci koji su mi drugi dan zvonili na vrata su bili ok te su mi rekli da mi slijedi novcana kazna od 1000kn, dakle nisu spominjali oduzimanje vozacke dozvole. e sad... zasto?
3. da li da se konzultiram s odvjetnikom?
pinklady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 23:20   #1004
e i da, dali ja mogu na sudu reci da sam ostavila podatke ali da ih zbog kise nisu mogli naci, iako policajcima nisam to rekla?
pinklady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 23:33   #1005
prebrza vožnja

Danas dobijem od policije obavijest da me 27.studenog u toliko i toliko sati snimilo u toj itoj ulici kako vozilo toito vozi 79km/h na mjestu gdje je dozvoljeno 5okm/h ..Dakle, nije sporan prekršaj ali nakon 6 i pol mjeseci...???Pa ko to pamti? I moram poslati podatke vozača ma tko bio...Vjerojatnije je da nisam bila ja, nego neko od sinova ali svejedno...e sad, što hoću? Ima li neko saznanja jel učinkovitije platiti kaznu pa se rugati ili pisati žalbu pa otezati? I , ako odbijem plaćanje , koji je društveni rad uopće prihvaćen kao koristan rad za društvo (da bjasnim: ne želim plaćati ako ne moram i ako nisam ja počinila prekršaj, a od sinova ne mogu očekivati da će platiti kad nemaju prihode nego studiraju ali želim da odgovaraju pred zakonom) ...Ima li ko od pravnika kakav savjet kako postupiti pri pisanju žalbe ili je bolje ići kod suca za prekršaje?
chilimama is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 06.06.2008., 20:14   #1006
kazna??

u 11. mjesecu 2007. sam vozila, i slučajno ušla u jednosmjernu u suprotnom smjeru, naravno, i stala sam na sredini da se okrenem, i taman tad došla policija iza mene, ja izašla iz auta, pitali me prometnu i vozačku, zajebavali me pola sata, tipa 'a šta ćemo sad, pa tako zgodna cura, bla bla' , zapisali su mi podatke u nekakav svoj blokić, i na kraju me pustili. nisam ništa potpisivala, nisu me pitali ni alkotest ni išta drugo.
mene sad zanima da li mi može doći kazna?
hvala!
Agnes01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 20:41   #1007
Quote:
Agnes01 kaže: Pogledaj post
u 11. mjesecu 2007. sam vozila, i slučajno ušla u jednosmjernu u suprotnom smjeru, naravno, i stala sam na sredini da se okrenem, i taman tad došla policija iza mene, ja izašla iz auta, pitali me prometnu i vozačku, zajebavali me pola sata, tipa 'a šta ćemo sad, pa tako zgodna cura, bla bla' , zapisali su mi podatke u nekakav svoj blokić, i na kraju me pustili. nisam ništa potpisivala, nisu me pitali ni alkotest ni išta drugo.
mene sad zanima da li mi može doći kazna?
hvala!
ako do sada nije došlo, čisto sumnjam, al pošto su drotovi takva stoka kava jesu, postoji mogućnost, mada ne vjerujem

@ pinklady - ako nema ozljeđenih policija se ne mora zvati, samo ostaviš broj telefona ako već ne možeš naći vlasnika, odete skupa na tvoje osiguranje (pošto si ti kriva), ispunite europsko izvješće i to je sve, osiguranje njemu plati popravak i nemaš brige
outrager is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 00:45   #1008
Ovlasti i dužnosti policajca, kazne

Zanima me par stvari u vezi kazni za prometne prekršaje. U zakonu piše da policajac prije korištenja ovlasti mora se predstaviti i pokazati značku (osim ako to situacija ne dozvoljava).

Sad mene zanima ako me policajac zaustavi i ne pokaže značku, a pita me vozačku, moram mu li je pokazati? Ako mu pokažem i on mi eventualno napiše kaznu iako mi uopće nije pokazao značku, vrijedi li ta kazna?

Druga stvar, policajac uoći prekršaj, vozač niti ne vidi policajca, ulazi u dvorište privatne kuće, parkira i ugasi vozilo, dođe do ulaznih vrata, kad ga policajac pozove da dođe do ulice i kaže mu da nije bio vezan ili da mu svijetla nisu upaljena ili da na motociklu nije nosio kacigu i naplati kaznu. Da li je to ispravno postupanje policajca, s obzirom da policajac uopće nije zaustavio vozača, da su se vozilo i vozač nalazili na privatnom posjedu, te da je udaljenost policajca morala biti poveća, pa je i njegovo zapažanje upitno, a kako nije zaustavio vozača u prekršaju, moglo bi se raditi o sumnji koja nije potvrđena?

Te treće, slanje kazne na kućnu adresu bez zaustavljanja vozača, s obzirom da te kazne često dođu nakon par dana, pa se vozač niti ne sjeća gdje je to bilo, a kamo li da li je prekršaj uopće počinjen. Čak ako ima svjedoke, oni se također ne sječaju. Zar se ne krše time prava čovjeka da se brani od optužbi policajca?
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 11:35   #1009
Quote:
Druga stvar, policajac uoći prekršaj, vozač niti ne vidi policajca, ulazi u dvorište privatne kuće, parkira i ugasi vozilo, dođe do ulaznih vrata, kad ga policajac pozove da dođe do ulice i kaže mu da nije bio vezan ili da mu svijetla nisu upaljena ili da na motociklu nije nosio kacigu i naplati kaznu. Da li je to ispravno postupanje policajca, s obzirom da policajac uopće nije zaustavio vozača, da su se vozilo i vozač nalazili na privatnom posjedu, te da je udaljenost policajca morala biti poveća, pa je i njegovo zapažanje upitno, a kako nije zaustavio vozača u prekršaju, moglo bi se raditi o sumnji koja nije potvrđena?
Kod nas ako postoji sumnja ili dokaz da je počinitelj u privatnome posjedu i pokušava se tako zaštiti onda policajac dobiva ovlasti za ulazak, i daljnji proces osobe ili predmeta. Zapažanje policajca nije upitno, bar ne kod nas, jer da je onda nema razlike između policajca i seljaka koji tvrdi deseto. I da, za ovo prvo sam siguran, ne mora te zaustaviti. Može te pratiti pa onda lupiti kaznu. Kada se zaustaviš. Doživio osobno u Hrvatskoj od policije. I nemam ništa protiv toga.
The Dutchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 11:44   #1010
svako toliko naidje netko s veleumnim idejama o tome kako policija krsi ljudska prava. ma kako da ne
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 10:56   #1011
Pozdrav svima. Prije nego opisem problem, samo bih htio rec da sam pretrazio forum u vezi situacije u kojoj sam se nasao, ali nisam uspio naci slican slucaj. Ispricavam se ako ipak negdje postoji rasprava oko toga...

A sad da velim sto je bilo... Uhvatila me policija po noci na biciklu u alkoholiziranom stanju, i napuhao sam 1.03 promila. Reko mi je policajac da je kazna 500 kn, i dobio sam zapisnik o ispitivanju prisutnosti alkohola. Nikad nisam bio prije kaznjavan pa bi dobro dosao koji savjet oko toga sto me sad ceka dalje. Jel postoji ikakva mogucnost da takvo sto ode u zastaru? Pitam to zato jer mi je vise osoba reklo da se zna desit da uopce niti ne posalju kaznu/uplatnicu, ili posalju nakon poprilicno dugo vremena...

Hvala unaprijed na bilo kakvom savjetu...
Cochrane is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 17:14   #1012
Quote:
Cochrane kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Prije nego opisem problem, samo bih htio rec da sam pretrazio forum u vezi situacije u kojoj sam se nasao, ali nisam uspio naci slican slucaj. Ispricavam se ako ipak negdje postoji rasprava oko toga...
ccccccc, nemoj meni lagat Svako drugi post je na istu ovu šemu

Quote:
Cochrane kaže: Pogledaj post
Nikad nisam bio prije kaznjavan pa bi dobro dosao koji savjet oko toga sto me sad ceka dalje. Jel postoji ikakva mogucnost da takvo sto ode u zastaru? Pitam to zato jer mi je vise osoba reklo da se zna desit da uopce niti ne posalju kaznu/uplatnicu, ili posalju nakon poprilicno dugo vremena...

Hvala unaprijed na bilo kakvom savjetu...
Zastaara postoji i nastupa za 4 godine pa se ne uzdaj u nju, a kaznu plati ili je na sudu probaj smanjit (nemaš prihoda, nikad kažnjavam, teško stanje doma,.... Uzmi još u obzir da će ti i troškovi suda bit sigurno 100 kn)
MEP is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 20:24   #1013
Quote:
Mr.Ex.President kaže: Pogledaj post
ccccccc, nemoj meni lagat Svako drugi post je na istu ovu šemu
Istina, ima ih u vezi alkohola i voznje motornih vozila, ali sa biciklom nisam nasao nista posebno

Quote:
Mr.Ex.President kaže: Pogledaj post
Zastaara postoji i nastupa za 4 godine pa se ne uzdaj u nju, a kaznu plati ili je na sudu probaj smanjit (nemaš prihoda, nikad kažnjavam, teško stanje doma,.... Uzmi još u obzir da će ti i troškovi suda bit sigurno 100 kn)
Uh, ja sam mislio da nastupa nakon dvije godine. Neznam, neda mi se pretjerano navlacit oko toga, pa cu mozda na kraju ipak samo platit odmah. Al opet s druge strane, iako sam svjestan da sam kriv, volio bi smanjit tu kaznu s obzirom da sam maturant pred upis na faks, i nije da bas imam para pretjerano. Zanimljivo je da su mi frenda prije tjedan dana tocno u istoj situaciji uhvatili i istu kaznu je dobio, tako da cu pratit razvoj dogadjaja kod njega, pa probat nesto smislit...

Inace, za koliko otprilike vremena mogu ocekivat da dobim uplatnicu postom?
Cochrane is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 22:50   #1014
Quote:
Cochrane kaže: Pogledaj post
Istina, ima ih u vezi alkohola i voznje motornih vozila, ali sa biciklom nisam nasao nista posebno
Isti ti je to sve k. S tim da su posebno alergični na alkohol...

Quote:
Cochrane kaže: Pogledaj post
Uh, ja sam mislio da nastupa nakon dvije godine. Neznam, neda mi se pretjerano navlacit oko toga, pa cu mozda na kraju ipak samo platit odmah. Al opet s druge strane, iako sam svjestan da sam kriv, volio bi smanjit tu kaznu s obzirom da sam maturant pred upis na faks, i nije da bas imam para pretjerano.

Inace, za koliko otprilike vremena mogu ocekivat da dobim uplatnicu postom?
Bilo je 2, sad je 4.
Inače u najboljem slučaju ti može spustit na nekih 250-300 kn (sumnjam da će ti ijedan sudac spustit niže), a na to dodaj i troškove suda koji su opet nekih 100-200 kn, tako da baš i ne možeš profitirat Neznam, sam odluči

Za koliko će doć ovisi o prebivalištu, gužvi na sudu i tako to, nemoguće je precizno reć
MEP is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2008., 21:23   #1015
Zakon o osobnoj iskaznici

Ne znam jesam li na pravom mjestu, ali pokušati ću tu pitati jer mi hitno treba odgovor. U veljači 2007 zaustavila me policija i tražila osobnu koju sam ja imao, ali na nesreću istekla je. Ubrzo je došla kazna 3000 kn koju ja ne mogu platiti. Do sada sam odugovlačio sa žalbom, ali sad me zovu na sud i ne znam što da napravim. Zna li tko kad nastupa zastara za takvu vrstu prekršaja ili možda kako se na neki drugi način mogu izvuči od plačanja tako visoke kazne?
pattemille is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 11:06   #1016
Molim vas pomozite!!!
Hitno, hitno, hitno!!!
Moram se 18-og braniti na sudu ili se mogu braniti pismeno!
Ako netko može pomoći kakvim savjetom, biti ću jako zahvalan, čini mi se da je 3000 kn kazne previše.
Samo zbog osobne iskaznice, a nikakav drugi prekršaj nisam imao, šetao sam se!
Bilo kakav savjet je dobrodošao!
pattemille is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 09:56   #1017
[[[Procedura oko prekršaja]]]

Razmišljam sumirati ovu diskusiju oko prekršaja (konkretno ovdje prometnog prekršaja) i što više čitam ovaj ogroman thread sve manje sam optimističan. Dakle, želim proceduru oko prekršajnog postupka svesti na razinu jasnih operativnih koraka - mislim da to mnoge zanima i smatram da svatko ima pravo biti upoznat sa svojim pravnim mogućnostima. Cilj je dobiti prikaz postupka - što je pravno valjano, moguće i poželjno - MORALNE DISKUSIJE NISU POŽELJNE - etika i moral ne spadaju u grupu Pravo već u neku drugu grupu.

U tim koracima imam pitanja pa ako netko zna s izvjesnom sigurnošću, molio bih ga da se uključi u odgovaranje.

1.) građanin napravi (navodni) prometni prekršaj - policajac ga zaustavi i napiše Prekršajnu prijavu, uz nju daje dvije uplatnice; jedna za kaznu i drugu za sudske troškove
Zove li se to što napiše policajac upravo "Prekršajna prijava" i jesu li uplatnice za kaznu i sudske troškove? Znači ovdje se tražiti da platiš sudske troškove bez obzira jesi li iskoristio pravo na sudsko sučeljavanje (ročište)?
2.) građanin treba potpisati (ima mogućnost i ne potpisati) prijavu policajca
Koja je razlika kada građanin potpiše ili ne potpiše Prekršajnu prijavu?
Što policajac radi s tom Prekršajnom prijavom?

3a) građanin je potpisao policajčevu Prekršajnu prijavu - pretpostavljam da je potpisom potvrdio da je službeno upoznat s prekršajem i da nakon toga ima pravo u roku od 8 dana napisati Prigovor lokalnom (prvostupanjskom) prekršajnom sudu na ovu Prekršajnu prijavu
Koja je točno razlika kad se potpiše ili ne potpiše policajcu Prekršajna prijava?
3b1) građanin nije potpisao policajčevu Prekršajnu prijavu - pretpostavljam da mora čekati da od suda službeno dobije Prekršajnu prijavu te se smatra da je službeno upoznat s prekršajem kojim ga se tereti tek po primitku ove prijave i onda po primitku u roku od 8 dana se ići žaliti ili platiti kaznu i sudske troškove.
Dobiva li ovdje građanin od suda obavijest o prekršaju ili odmah poziv na ročište na prvostupanjskom sudu?
3b2) zaprimanje od suda Prekršajne prijave (one koju je napisao policajac)
Što ako se ovo ne podigne na pošti? Koliko se puta ponovno šalje ovo? Donosi li ovu prijavu policajac ili privodi ako se ne podigne?
4) Građanin u roku od 8 dana po primitku Prekršajne prijave (dakle 8 dana od kad se potpiše policajcu ili 8 dana od kad se zaprimi Prekršajni nalog od suda) piše prvostupanjskom (lokalnom) sudu Prigovor na Prekršajnu prijavu. U Prigovoru na Prekršajnu prijavu ne treba se navoditi nikakva objašnjenja nego se samo ulaže prigovor i očekuje se od suda da sazove ročište (na njemu se sve obrazlaže).
Što treba sadržavati ovaj Prigovor na Prekršajnu prijavu?
5) sud poziva na ročište na kojem trebaju prisustvovati i građanin i policajac
Što ako građanin ne zaprimi na pošti poziv na ročište? Koliko se puta ponovo šalje poziv na ročište? Iz kojih se razloga može tražiti odgoda ročišta?
Što ako na ročište ne dođe građanin?
Što ako na ročište ne dođe policajac?
Može li se tražiti ročište na sudu mjesta prebivališta građanina ukoliko se razlikuje od onog na kojemu je napravljen (navodni) prekršaj? Kako to tražiti?

6a) presuda suda - građanin nije napravio prekršaj
Tko snosi troškove građanina za dolazak na ročište? Ima li građanin pravo na naknadu za potrošeno vrijeme, putovanje do sudam, advokata ako ga je angažirao i dr., a ispostavilo se da nije kriv?
6b) presuda suda - građanin je napravio prekršaj - kazna se može platiti ili se može u roku od 8 dana žaliti na Visoki prekršajni sud u Zagrebu
Što treba sadržavati ova Žalba Visokom prekršajnom sudu? Na koga treba biti naslovljena ova Žalba?
7) Visoki prekršajni sud vijeća oko Žalbe i donosi odluku te rješenje šalje građaninu (pretpostavljam i lokalnom prvostupanjskom sudu).
Radi li Viši prekršajni sud odluku ili i ono saziva svoje ročište? Koja je razlika tog ročišta od onog na prvostupanjskom lokanom prekršajnom sudu?
8) Građanin zaprima rješenje Visokog prekršajnog suda.
Što ako se ovo rješenje ne podigne na pošti? Koliko se puta ponovno šalje ovo?
9a) Visoki prekršajni sud potvrđuje presudu lokalnog prekršajnog suda
Ovdje preostaje samo platiti kaznu ili postoje još neke mogućnosti? Koliki je trošak Visokog prekršajnog suda za okrivljenika?
9b) Visoki prekršajni sud presuđuje u korist okrivljenika
Prekida li se ovdje s postupkom ili se stvar vraća natrag na prvostupanjski sud? Što je s eventualnim troškovima okrivljenika?
Ima li što dalje?

Na kraju, kako bih preduhitrio eventualne moraliste reći ću sljedeće; osobno sam dobio Prekršajnu prijavu (navodno je neki svjedok u nekom prekršaju vidio isti auto kakav imam ja), pa sam se morao suditi itd. Ja ni kriv ni dužan, nemam apsolutno nikakve veze ni s mjestom događaja ni vremenom, baš ništa. Naravno na kraju se ispostavilo da prekršaj nema veze sa mnom nego s nekim drugim, ali morao sam proći proceduru.
OpasanNekiLik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 17:01   #1018
Quote:
pattemille kaže: Pogledaj post
Ne znam jesam li na pravom mjestu, ali pokušati ću tu pitati jer mi hitno treba odgovor. U veljači 2007 zaustavila me policija i tražila osobnu koju sam ja imao, ali na nesreću istekla je. Ubrzo je došla kazna 3000 kn koju ja ne mogu platiti. Do sada sam odugovlačio sa žalbom, ali sad me zovu na sud i ne znam što da napravim. Zna li tko kad nastupa zastara za takvu vrstu prekršaja ili možda kako se na neki drugi način mogu izvuči od plačanja tako visoke kazne?
zastara nastupa dvije godine od počinjenja prekršaja. sada vam ne preostaje drugo nego javiti se na sud, dati iskaz, onako kako je bilo (pretpostavljam da ste pisali prigovor, a to znači da ćete ostati pri navodima iz prigovora.), akos te u međuvremenu produžili osobnu, istaknite to sucu, ako ste nekažnjavani, student, loših imovinskih prilika, sve to može biti olakotna okolnost i biti uzeta kod donošenja odluke...
kada sudac donese rješenje, vi na isto imate pravo žalbe visokom prekršajnom sudu...
(u svakom slučaju ako ne ulažete žalbu, možete zatražiti obročno plaćanje novčane kazne), pa se molite da konačna (drugostupanjska) odluka bude povoljna za vas...
ako ne, skupljajte novce dotada, pa platite...
tambal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 17:24   #1019
Quote:
OpasanNekiLik kaže: Pogledaj post
Razmišljam sumirati ovu diskusiju oko prekršaja (konkretno ovdje prometnog prekršaja) i što više čitam ovaj ogroman thread sve manje sam optimističan. Dakle, želim proceduru oko prekršajnog postupka svesti na razinu jasnih operativnih koraka - mislim da to mnoge zanima i smatram da svatko ima pravo biti upoznat sa svojim pravnim mogućnostima. Cilj je dobiti prikaz postupka - što je pravno valjano, moguće i poželjno - MORALNE DISKUSIJE NISU POŽELJNE - etika i moral ne spadaju u grupu Pravo već u neku drugu grupu.

U tim koracima imam pitanja pa ako netko zna s izvjesnom sigurnošću, molio bih ga da se uključi u odgovaranje.

1.) građanin napravi (navodni) prometni prekršaj - policajac ga zaustavi i napiše Prekršajnu prijavu, uz nju daje dvije uplatnice; jedna za kaznu i drugu za sudske troškove
Zove li se to što napiše policajac upravo "Prekršajna prijava" i jesu li uplatnice za kaznu i sudske troškove? Znači ovdje se tražiti da platiš sudske troškove bez obzira jesi li iskoristio pravo na sudsko sučeljavanje (ročište)?
2.) građanin treba potpisati (ima mogućnost i ne potpisati) prijavu policajca
Koja je razlika kada građanin potpiše ili ne potpiše Prekršajnu prijavu?
Što policajac radi s tom Prekršajnom prijavom?

3a) građanin je potpisao policajčevu Prekršajnu prijavu - pretpostavljam da je potpisom potvrdio da je službeno upoznat s prekršajem i da nakon toga ima pravo u roku od 8 dana napisati Prigovor lokalnom (prvostupanjskom) prekršajnom sudu na ovu Prekršajnu prijavu
Koja je točno razlika kad se potpiše ili ne potpiše policajcu Prekršajna prijava?
3b1) građanin nije potpisao policajčevu Prekršajnu prijavu - pretpostavljam da mora čekati da od suda službeno dobije Prekršajnu prijavu te se smatra da je službeno upoznat s prekršajem kojim ga se tereti tek po primitku ove prijave i onda po primitku u roku od 8 dana se ići žaliti ili platiti kaznu i sudske troškove.
Dobiva li ovdje građanin od suda obavijest o prekršaju ili odmah poziv na ročište na prvostupanjskom sudu?
3b2) zaprimanje od suda Prekršajne prijave (one koju je napisao policajac)
Što ako se ovo ne podigne na pošti? Koliko se puta ponovno šalje ovo? Donosi li ovu prijavu policajac ili privodi ako se ne podigne?
4) Građanin u roku od 8 dana po primitku Prekršajne prijave (dakle 8 dana od kad se potpiše policajcu ili 8 dana od kad se zaprimi Prekršajni nalog od suda) piše prvostupanjskom (lokalnom) sudu Prigovor na Prekršajnu prijavu. U Prigovoru na Prekršajnu prijavu ne treba se navoditi nikakva objašnjenja nego se samo ulaže prigovor i očekuje se od suda da sazove ročište (na njemu se sve obrazlaže).
Što treba sadržavati ovaj Prigovor na Prekršajnu prijavu?
5) sud poziva na ročište na kojem trebaju prisustvovati i građanin i policajac
Što ako građanin ne zaprimi na pošti poziv na ročište? Koliko se puta ponovo šalje poziv na ročište? Iz kojih se razloga može tražiti odgoda ročišta?
Što ako na ročište ne dođe građanin?
Što ako na ročište ne dođe policajac?
Može li se tražiti ročište na sudu mjesta prebivališta građanina ukoliko se razlikuje od onog na kojemu je napravljen (navodni) prekršaj? Kako to tražiti?

6a) presuda suda - građanin nije napravio prekršaj
Tko snosi troškove građanina za dolazak na ročište? Ima li građanin pravo na naknadu za potrošeno vrijeme, putovanje do sudam, advokata ako ga je angažirao i dr., a ispostavilo se da nije kriv?
6b) presuda suda - građanin je napravio prekršaj - kazna se može platiti ili se može u roku od 8 dana žaliti na Visoki prekršajni sud u Zagrebu
Što treba sadržavati ova Žalba Visokom prekršajnom sudu? Na koga treba biti naslovljena ova Žalba?
7) Visoki prekršajni sud vijeća oko Žalbe i donosi odluku te rješenje šalje građaninu (pretpostavljam i lokalnom prvostupanjskom sudu).
Radi li Viši prekršajni sud odluku ili i ono saziva svoje ročište? Koja je razlika tog ročišta od onog na prvostupanjskom lokanom prekršajnom sudu?
8) Građanin zaprima rješenje Visokog prekršajnog suda.
Što ako se ovo rješenje ne podigne na pošti? Koliko se puta ponovno šalje ovo?
9a) Visoki prekršajni sud potvrđuje presudu lokalnog prekršajnog suda
Ovdje preostaje samo platiti kaznu ili postoje još neke mogućnosti? Koliki je trošak Visokog prekršajnog suda za okrivljenika?
9b) Visoki prekršajni sud presuđuje u korist okrivljenika
Prekida li se ovdje s postupkom ili se stvar vraća natrag na prvostupanjski sud? Što je s eventualnim troškovima okrivljenika?
Ima li što dalje?

Na kraju, kako bih preduhitrio eventualne moraliste reći ću sljedeće; osobno sam dobio Prekršajnu prijavu (navodno je neki svjedok u nekom prekršaju vidio isti auto kakav imam ja), pa sam se morao suditi itd. Ja ni kriv ni dužan, nemam apsolutno nikakve veze ni s mjestom događaja ni vremenom, baš ništa. Naravno na kraju se ispostavilo da prekršaj nema veze sa mnom nego s nekim drugim, ali morao sam proći proceduru.
1. kod prekršaja gdje se izdaje uplatnica na licu mjesta, ne izdaje se uplatnica za troškove postupka...jer tu ne postoje nikakvi troškovi..oni se tek izdaju, kad protekne rok za plaćanje (a to je osam dana), te novčane kazne, i onda se obično dobije 110,00 kn na ime troškova utvrđivanja prekršaja..
2. stavio ne stavio prekršitelj na nalog odnosno ono što vam policaajc da na potpis (bilo zapisnik o ispit. al. ili nešto drugo), svoj vlastoručni potpis, ne znači ama baš ništa niti ga stavlja u povoljniji položaj, a niti je procedura drukčija od stavljanja svojeg potpisa. kod utvrđivanja prekršaja i salsušanja svejdoka policajca vjera se poklanja njegovom iskazu, a ne vašem (uglavnom)
3. a i b, nakon što se prijava kompletira, kompjuterski ispiše sa svom mogućom dokumentacijom koja prileži istoj, prosljeđuje se nadležnom prekršajnom sudu na daljnje postupanje, a to je pozivanje na ročište, a ukoliko se odluka ne mogne donijeti na kon ročišta, onda se ide na glavnu raspravu, predlaganjem eventual. svjedocima, vještačenjem i slično.
4. na pripremno ročište se poziva okrivljeni, ukoliko se ukaže potreba, da bi se odluka što kvalitetnije donijela, poziva se svjedok policajac koji mora stajati iza svoje prekršajne prijave..okrivljenik također može zatražiti suočenje sa policajcem ...
5. ako okrviljenik ne zaprimi poziv od suda, a sve ovisi što je poštar napisao na koverti, sud će nastaviti pozivati (opet ponavljam sve pod uvjetom da se zna što piše na koverti). ako piše da je stranka odselila, ide se na provjeru adrese na pp, ako piše umrla, ide se na provjeru u matični ured, ako piše da stranka odbija ili obaviješten nij epodigao pošiljku, sud može naložiti dovođenje istog, putem nadležne pp, a na anjegov trošak. stranak se može ispričati, mislim da je to možda jednom-do dvaputa (službeni put, bolest i slično), tada se zakazuje drugo ročište a stranka se obvezuj eprimiti drugi poziv. ako policajac ne dođe na ročište (občno je to tri puta, može ga se pozvati putem načelnika...a može ga se i dovesti (ali je to rijetkost), a ako ne dođe, sudac obično donosi obustavu zbog nedostatka dokaza (policajac nije svoju prijavu potkrijepio svojim svjedočenjem).
6. žalba protiv rješenja suda podnosi se u dva istovjetna primjerka, sudu koji je izdao rješenje, a isti sud kompletira spis te cijeli spis prosljeđuje visokom prekr. sudu na drugostupanjksu odluku. žalba sadržava osnovne podatke o vama, broj rješena na koje se žalite, te razloge, npr. visina kazne..
visok iiprekršajni sud ne radi sa strankama, tj. ne saziva nikakva ročišta, već na temelju spisa prekr. suda donosi drugostpanjsku odluku,,,ako npr. procijeni da se treba izvesti još kakav dokaz, na koji prvostupanjski sudac nije pazio, onnda spis vraća prekr. sudu na ponovnu odluku (a prethodnu ukida).
7. sve ovisi o kakvom je rješenju riječ, ukoliko je nastupila zastara, a kokrivljenik ne primi, ne šalje se više od jednom...
ako je u pitanju postupak koji se ponavlja (znači ukida se prvostupanjsko i dostavlja se sudu na ponovno odlučivanje), uručuje mu se dok se ne uruči,a moguće je i putem policije uručivanje..
8. kad vps potvrdi odluku prvostupanjskog suda, rješenje postaje praovmoćno i izvršno, to znači da preostaje platiti ili ovisno o visini novčane kazne, izvršenje kazne na način kako to zakon o prekršajima propisuje. visoki prekršrjani sud ne dodaje svoje troškove na troškove prvostupanjskog suda.
9. ukoliko se desi da je vps presudio u korist okrivljenika (to još nisam vidjela ), spis se vraća prvostupanjskom sudu, koji dostavlja isto rješenje okrivljeniku i podnositelju zahtejva i adaktira spis...

koliko pitanja...sva sam se namučila...valjda sam na sve probala odgovoriti...
tambal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 21:20   #1020
Quote:
tambal kaže: Pogledaj post
1. kod prekršaja gdje se izdaje uplatnica na licu mjesta, ne izdaje se uplatnica za troškove postupka...jer tu ne postoje nikakvi troškovi..oni se tek izdaju, kad protekne rok za plaćanje (a to je osam dana), te novčane kazne, i onda se obično dobije 110,00 kn na ime troškova utvrđivanja prekršaja...
Pa ne znam baš. Meni je policajac dao dvije uplatnice; na jednoj je bio iznos za kaznu 300kn, a na drugoj 110kn te da ih moram platiti u roku od 8 dana.
Quote:
tambal kaže: Pogledaj post
2. stavio ne stavio prekršitelj na nalog odnosno ono što vam policaajc da na potpis (bilo zapisnik o ispit. al. ili nešto drugo), svoj vlastoručni potpis, ne znači ama baš ništa niti ga stavlja u povoljniji položaj, a niti je procedura drukčija od stavljanja svojeg potpisa. kod utvrđivanja prekršaja i salsušanja svejdoka policajca vjera se poklanja njegovom iskazu, a ne vašem (uglavnom)
Ako je posve svejedno i procedura posve jednaka, u što nekako sumnjam, zašto se onda uopće traži potpisivanje.
Quote:
tambal kaže: Pogledaj post
3. a i b, nakon što se prijava kompletira, kompjuterski ispiše sa svom mogućom dokumentacijom koja prileži istoj, prosljeđuje se nadležnom prekršajnom sudu na daljnje postupanje, a to je pozivanje na ročište, a ukoliko se odluka ne mogne donijeti na kon ročišta, onda se ide na glavnu raspravu, predlaganjem eventual. svjedocima, vještačenjem i slično.
Sudac ne saziva ročište osim ako ne pošalješ prigovor nakon pravilno zaprimljene prijave. Mislim da kod ovog pravilnog zaprimanja onaj potpis igra neku ulogu.
Quote:
tambal kaže: Pogledaj post
4. na pripremno ročište se poziva okrivljeni, ukoliko se ukaže potreba, da bi se odluka što kvalitetnije donijela, poziva se svjedok policajac koji mora stajati iza svoje prekršajne prijave..okrivljenik također može zatražiti suočenje sa policajcem ...
Pripremno ročište - što je to?
Quote:
tambal kaže: Pogledaj post
5. ako okrviljenik ne zaprimi poziv od suda, a sve ovisi što je poštar napisao na koverti, sud će nastaviti pozivati (opet ponavljam sve pod uvjetom da se zna što piše na koverti). ako piše da je stranka odselila, ide se na provjeru adrese na pp, ako piše umrla, ide se na provjeru u matični ured, ako piše da stranka odbija ili obaviješten nij epodigao pošiljku, sud može naložiti dovođenje istog, putem nadležne pp, a na anjegov trošak. stranak se može ispričati, mislim da je to možda jednom-do dvaputa (službeni put, bolest i slično), tada se zakazuje drugo ročište a stranka se obvezuj eprimiti drugi poziv. ako policajac ne dođe na ročište (občno je to tri puta, može ga se pozvati putem načelnika...a može ga se i dovesti (ali je to rijetkost), a ako ne dođe, sudac obično donosi obustavu zbog nedostatka dokaza (policajac nije svoju prijavu potkrijepio svojim svjedočenjem).
Nakon kojeg puta što okrivljenik odbije primiti u pošti prijavu sud nalaže privođenje?
Quote:
tambal kaže: Pogledaj post
6. žalba protiv rješenja suda podnosi se u dva istovjetna primjerka, sudu koji je izdao rješenje, a isti sud kompletira spis te cijeli spis prosljeđuje visokom prekr. sudu na drugostupanjksu odluku. žalba sadržava osnovne podatke o vama, broj rješena na koje se žalite, te razloge, npr. visina kazne..
visok iiprekršajni sud ne radi sa strankama, tj. ne saziva nikakva ročišta, već na temelju spisa prekr. suda donosi drugostpanjsku odluku,,,ako npr. procijeni da se treba izvesti još kakav dokaz, na koji prvostupanjski sudac nije pazio, onnda spis vraća prekr. sudu na ponovnu odluku (a prethodnu ukida).
Ovo mi je malo čudno. Žalba na neki način govori kako prvostupanjski sud nije dobro odradio svoj posao, a sad bi on trebao s tim slučajem i okrivljenikom nastaviti.
Quote:
tambal kaže: Pogledaj post
7. sve ovisi o kakvom je rješenju riječ, ukoliko je nastupila zastara, a kokrivljenik ne primi, ne šalje se više od jednom...
ako je u pitanju postupak koji se ponavlja (znači ukida se prvostupanjsko i dostavlja se sudu na ponovno odlučivanje), uručuje mu se dok se ne uruči,a moguće je i putem policije uručivanje..
8. kad vps potvrdi odluku prvostupanjskog suda, rješenje postaje praovmoćno i izvršno, to znači da preostaje platiti ili ovisno o visini novčane kazne, izvršenje kazne na način kako to zakon o prekršajima propisuje. visoki prekršrjani sud ne dodaje svoje troškove na troškove prvostupanjskog suda.
9. ukoliko se desi da je vps presudio u korist okrivljenika (to još nisam vidjela ), spis se vraća prvostupanjskom sudu, koji dostavlja isto rješenje okrivljeniku i podnositelju zahtejva i adaktira spis...

koliko pitanja...sva sam se namučila...valjda sam na sve probala odgovoriti...
OpasanNekiLik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:51.