Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2006., 10:21   #1
Jajnici - ciste i slični problemi [općenito]

Pa zdravo.

Poradi mog općeg neznanja, molim forumašice sa znanjem da me malo upute u cijelu stvar, jer iskreno, googlanje me samo isparanoiziralo. Dajte mi, kao šestogodišnjoj curici, objasnite neke stvari.

Pa dakle.

Posljednjih mjeseci, radi privatnih problema, bijah malo u bananama što se zdravlja tiče, pretežito genitalno i urinarno područje (upale mjehura, gljivice i takve pizdarije). Naravno, za svako liječenje treba i vremena i strpljenja i živaca i sve, i ja se naoružala svime time, i uglavnom, zadnjih tjedana sam skoro normalna.

Dobila mengu 01.09. (deset dana ranije od normale), odslužila ju normalno, jedno šest - sedam dana. Za tjedan dana, oko 15.09. opet neko krvarenje. Ono, vot d fak? Zvrcnem ginićku, naručim se. Bila jučer.

Uglavnom, imam cistu na jajniku (valjda ), veličine 5,5 cm x 3,5 cm, te mi ginićka dala Provera tablete.

Pitanje moje jest: kog vraga bi ta Provera trebala učinit? Odkud mi tolika cistetina najednom, a na zadnjem ultrazvuku u lipnju ni traga ni glasa od iste?

Općenito, kak se živi s cistom ili više njih, jer sam bila ignorantsko tele za informirat se prije ko čovjek.

Fala.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 13:05   #2
mozda ti ova stranica pomogne www.poliklinika-harni.hr
studentica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 16:55   #3
Meni su našli cistu na jajniku prije 11 godina (imala sam 17 godina) i bila je u promjeru 8,5 cm. Kasnije se još napuhala, pa onda pukla sama od sebe (bilo je bolno). Nakon toga cista se vraćala još oko pola godine. Ginekologica mi je dala neke tablete koje sam uzimala neko vrijeme (više se ne sjećam jer je bilo davno). Nakon toga ciste se više nisu vraćale. U stvari, dva ginekologa su mi rekla da većina žena ima ciste, samo što to uopće ne znaju. Često nastaju tijekom ciklusa i onda puknu u vrijeme ovulacije. Zovu ih još i 'čokoladne ciste' jer ako puknu, mogu se vidjeti kao tamni iscjedak tijekom ovulacije. Ciste dođu pa odu. Važno je samo ići redovito na kontrole ako je osoba sklona tim izraslinama kako bi se pratio njihov razvoj i to je to.
rosekolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 18:38   #4
meni je također ginekolog rekao da većina žena ima ciste, ali da uopće za njih ne zna. radi se o tzv. vodenim cistama. imala sam ih prošle godine. većinom puknu u sredini ciklusa. npr. na početku ciklusa sam otišla na ultrazvuk i cista je tamo, a na kraju, ili u sredini ciklusa kad sam išla na ultrazvuk ciste više nije bilo. koliko sam ja shvatila kod ovih nema nikakvog tamnog iscjetka.
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 09:59   #5
Quote:
castanea kaže:
koliko sam ja shvatila kod ovih nema nikakvog tamnog iscjetka.
Valjda ima više tipova, ovisno o sadržaju ciste.
rosekolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 13:33   #6
Prvo, hvala studentici, link je vrlo pomagajuć.

Quote:
rosekolis kaže:
Meni su našli cistu na jajniku prije 11 godina (imala sam 17 godina) i bila je u promjeru 8,5 cm. Kasnije se još napuhala, pa onda pukla sama od sebe (bilo je bolno). Nakon toga cista se vraćala još oko pola godine. Ginekologica mi je dala neke tablete koje sam uzimala neko vrijeme (više se ne sjećam jer je bilo davno). Nakon toga ciste se više nisu vraćale. U stvari, dva ginekologa su mi rekla da većina žena ima ciste, samo što to uopće ne znaju. Često nastaju tijekom ciklusa i onda puknu u vrijeme ovulacije. Zovu ih još i 'čokoladne ciste' jer ako puknu, mogu se vidjeti kao tamni iscjedak tijekom ovulacije. Ciste dođu pa odu. Važno je samo ići redovito na kontrole ako je osoba sklona tim izraslinama kako bi se pratio njihov razvoj i to je to.
Što se tiče citata...khm, što znači "bilo je bolno"? U kakvom smislu "bolno"? Bol tipa ubod nožem u trbuh (nije da znam točno i tu bol) ili bol imam grčeve od menge ili kak?

Drugo, sad si me malo zaintrigirala. Naime, krvarila sam ja "čokoladno" deset dana prije nego što sam uspjela doći na pregled. Odnosno, ginićka mi je rekla da pričekam da krvarenje prođe, pa da onda dođem. Ona je to nazvala "ovulacijsko krvarenje". No, cista je u mom slučaju glatkih stijenki i bistre tekućine. Sad mi nije jasno.

Sad ne kužim. Veliš da puknu u vrijeme ovulacije pa ih tada nema, dakle iscure tim krvarenjem.

Nije mi jasno zašto sam krvarila, a cista je tu i to faking velika? Jel iscurila (što znači da je bila veća) ili...ne znam kaj?

Mislim, okej, pitat ću ja ginićku sve te detalje na drugom pregledu, al sam znatiiiižeeeljnaaaa

Fala.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 15:04   #7
Quote:
Smart_bitch kaže:
Prvo, hvala studentici, link je vrlo pomagajuć.



Što se tiče citata...khm, što znači "bilo je bolno"? U kakvom smislu "bolno"? Bol tipa ubod nožem u trbuh (nije da znam točno i tu bol) ili bol imam grčeve od menge ili kak?
nema na cemu.

imala sam i ja ciste i bas kao sto su rosekolis i castanea rekle,dodu i produ a da ni ne znas.meni recimo pucanje nije bilo toliko bolno (mogla sam otprilike pretpostaviti kad je pukla jer sam malo cesce isla na kontrole) al je zato zakretanje cisti uzasna bol!mislim da pise nesto o tome na linku koji sam ti dala.
to je takva bol da te doslovno boli disanje.nisam se mogla pomaknuti sa poda od boli.al,bar meni,to se nije tako cesto ponavljalo.
studentica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 15:58   #8
Ima raznih cisti. Ne znam točne nazive, ali u slengu: vodene, čokoladne, paraovarijske...

Opasne su samo paraovarijske...one su obično s vanjske strane jajnika i ako rastu mogu postati KARCINOM. Ako takva cista pukne, razlije se po trbušnoj šupljini i žena može umrijeti od otvoranja. To je obično jako bolno i rješava se kirurškim putem jer se trbušna šupljina mora očistiti od toga da se ne dobije sepsa.

Više www.google.com?
Biserka32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 21:11   #9
Možda ovo pomogne....

http://gynob.com/GBUg.htm

U tri poglavlja - The Good, The Bad, The Ugly... objašnjeno je vrlo jednostavno sve o cistama i jajnicima.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2006., 02:36   #10
Quote:
Smart_bitch kaže:
Pa zdravo.

Poradi mog općeg neznanja, molim forumašice sa znanjem da me malo upute u cijelu stvar, jer iskreno, googlanje me samo isparanoiziralo. Dajte mi, kao šestogodišnjoj curici, objasnite neke stvari.

Pa dakle.

Posljednjih mjeseci, radi privatnih problema, bijah malo u bananama što se zdravlja tiče, pretežito genitalno i urinarno područje (upale mjehura, gljivice i takve pizdarije). Naravno, za svako liječenje treba i vremena i strpljenja i živaca i sve, i ja se naoružala svime time, i uglavnom, zadnjih tjedana sam skoro normalna.

Dobila mengu 01.09. (deset dana ranije od normale), odslužila ju normalno, jedno šest - sedam dana. Za tjedan dana, oko 15.09. opet neko krvarenje. Ono, vot d fak? Zvrcnem ginićku, naručim se. Bila jučer.

Uglavnom, imam cistu na jajniku (valjda ), veličine 5,5 cm x 3,5 cm, te mi ginićka dala Provera tablete.

Pitanje moje jest: kog vraga bi ta Provera trebala učinit? Odkud mi tolika cistetina najednom, a na zadnjem ultrazvuku u lipnju ni traga ni glasa od iste?

Općenito, kak se živi s cistom ili više njih, jer sam bila ignorantsko tele za informirat se prije ko čovjek.

Fala.
postoji ti jedna biljka zove se agnus castus vitex, dolazi u tinkturi ili kapsulama i služi ubijanju cista na jajnicma. kapsule je bolje uzimati jer tinktura ima preodvratan okus.nabavim ti
Dolores_Claiborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2006., 05:25   #11
gdje se u zg. može kupiti agnus castus i po kojoj cijeni?

tnx
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 18:51   #12
Jajnici/ciste i slicni problemi opcenito

cure jel vas ikada drzala neko vrijeme neka nelagoda dole...
nikad nikakvih problema,ali zadnjih mjesec dana stalno neko lagano probadnje i tupi osjecaj u donjem dijelu trbuha..uopce ne boli niti je strasno,ali konstantna neka napetost i sitno probadanje
imam ginica sljedeci tj.ali danas me tako nekako glupavo probada da se vec lagano bojim..cak i bol u krizima malo osjecam..
nekmam nikakve druge simptome-ni temp.niti iscjedak..menga je uredno dosla..
razmisljam si da to nije od debelog crijeva
ali ta tupa bol me podsjeca pomalo na onu bol i slabost dole pred mengu,pa zato povezujem..
jel imao tko sta slicno?jel se moze na taj nacin manifestirat upala jajnika?
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 18:55   #13
meni se takva bol zna javljati za vrijeme ovulacije, no ginic kaze da je sve u redu...
renchys is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 19:18   #14
nije ovulacija..znam da je za vrijeme ovulacije to moguce..
ovo traje vec mjesec dana i drugacije je..
kriza me probadaju
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 19:22   #15
hm...to ti moze biti i od bubrega, necu te plasiti sad...
renchys is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 20:54   #16
mene je znalo tu i tamo probadat' kad bih se prehladila ili kad sam imala cistice.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 21:25   #17
vrlo lako da su bubrezi...
ili mozda one ciste kod jajnika sta se javljaju za vrijeme ovulacije pa popucaju...
nista strasno, been there, done that
__________________
samo budale imaju potpis.
luda_za_piramidom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 21:53   #18
meni za vrijeme ovulacije to probadanje povremeno bude toliko jako da jednostavno moram sjest kad mi to počne...
sad idem na ultrazvuk zbog toga,tj, zbog nekih dermatoloških problema koji sa tim mogu biti povezani,a treba se ili potvrditi da je to uzrok ili eliminirati to...
sve me strah da će se s obzirom na neredovit ciklus dosta i te bolove pokazat da tu ima nekih problema...ciste ili nešto...
alanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 22:12   #19
nije bubreg sigurno..
ili debelo crijevo ili lijevi janik..
imam policictican jajnik-ali desni...
nije mi bas jasno sta se zbiva...znat cu kad odem kod ginica..

probadanje za vrijeme ovulacije je normalno,ali ovo traje vec mjesec dana svakodnevno+u 11 god.nikad nisam imala ovulacijsko probadanje-tako da kod mene toga nema
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 22:31   #20
Mene povremeno probode, i tako već godinama, brijem da to cistice pucaju.
Na pregledima je sve u redu.

Zadnje uređivanje TincH : 20.09.2007. at 23:20.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:12.