Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2011., 14:00   #961
"Pa dobila sam na kucnu adresu od Općinskog građanskog suda/zemljišnoknjižni odjel- rijesenje da se pod tim i tim uloškom dopušta slijedeći upis .. " temljem ugovora o kupoprodaji nekretnine i tabularne izjave uknjižujem se pravo vlasništva na nekretninu xxx .... za korist - moje ime i prezime.

Šta onda zbači taj dokument ?"
- zanima me isto i da li je taj dokument dobiven od zemljisnoknjiznog odjela dokaz da si vlasnik stana tj. dal je to vlasnicki list il se s tim dokumentom tek ide natrag u grunovnicu po vlasnicki list !?
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 23:27   #962
zemljišno knjižno čišćenje grunta

stjecajem okolnosti dala sam jedan dio mojih nasljeđenih parcela *čistiti jednom odvjetniku, već u startu sam uvidjela koliko je to dugotrajan i a bogme i skup proces. zanima me budući da sam dobila informaciju da to uopće ne čistim upravo jer je skupo, a ja k.č. odnosno parcela imam mnogo jer će taj proces uskoro financirati E.U. i da ne trošim pare zaludu, zanima me da li je ta informacija točna ili ću ipak morati sve sama financirati .
norka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 17:58   #963
molio bi vas za pomoc

uglavnom od mame baka ima neku zemlju i sada sto je sve potrebno da moja mama prepise jedan komadic te zemlje na sebe u najkracem mogucem roku
molim vas uzmite u obzir da mama ima brata koji se slaze sa tim da prepise zemlju ,baka je stara 92g bas i nije pokretna
molim pomoc

e da i radi se o poljoprivrednoj zemlji
__________________
"Sex je kad muškarac stavi svoju lokaciju u žensku destinaciju" !!!

Zadnje uređivanje Katrin : 15.10.2011. at 18:23.
plava_sjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 14:49   #964
Javni bilježnik može izići na teren, to što nije pokretna nije problem. Javni bilježnik-ca će postaviti par pitanja baki da provjeri da li je poslovno sposobna (tipa koji je dan, tko je predsjednik,..itd, ako kaže Tito moglo bi bit problema, makar sumnjam).

Zadnje uređivanje Katrin : 16.10.2011. at 16:41.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 16:57   #965
Povijest promjena u katastru

Zna li netko može li se dobiti povijest promjena upisa u katastar za određene katastarske čestice? Problem je u tome što su za ovo mjesto zemljišne knjige odlukom suda stavljene van snage jer je dio uništen za vrijeme rata. Jedino postoje zapisi u katastru. Htjeli bi doznati kako su određene čestice prešle na jednu osobu kada su te iste čestice oporukom bile ostavljene drugoj osobi. To je bilo još prije 30 godina i dotična osoba nije znala da treba provesti oporuku u sudu. Ova druga osoba je preminula i uskoro će biti ostavinska rasprava. Mi bi htjeli da ove čestice ne budu predmet rasprave.

Puno hvala na pomoći.
Josip7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 18:33   #966
pozdrav, treba mi mala pomoć.. da li netko zna za kakvog dobrog, ali baš dobrog odvjetnika na području Rijeke, područje zemljišno pravo, jer mi je lagano dosta zavlačenja i promjene priče svaki put, i tako već više od 20 godina. puno hvala
ivke1306 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 20:21   #967
Quote:
Josip7 kaže: Pogledaj post
Zna li netko može li se dobiti povijest promjena upisa u katastar za određene katastarske čestice? Problem je u tome što su za ovo mjesto zemljišne knjige odlukom suda stavljene van snage jer je dio uništen za vrijeme rata. Jedino postoje zapisi u katastru. Htjeli bi doznati kako su određene čestice prešle na jednu osobu kada su te iste čestice oporukom bile ostavljene drugoj osobi. To je bilo još prije 30 godina i dotična osoba nije znala da treba provesti oporuku u sudu. Ova druga osoba je preminula i uskoro će biti ostavinska rasprava. Mi bi htjeli da ove čestice ne budu predmet rasprave.

Puno hvala na pomoći.
U principu bi u katastru u njihovoj zbirci isprava se trebalo moći naći kako je dolazilo do promjena, osobito ako s radilo o diobama. No ako se radi samo o promijeni vlasnika slijed vlasništva vrlo moguće izostaje. Ako je posjed u katastru ažuriran sa promjenom vlasništva, onda će se naći papiri, ako nije (što je prečesto) onda ništa osim u slučaju diobe.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 20:38   #968
Kupnja zemljišta od općine?

Pozdrav.zanima me dali bi se moglo kupit kakvo malo zemljiste od kakvih 200m2 u gorskom kotru bas u sumi?Sad da ja nađem neko zemljiste tamo dali bi općina htjela prodat?ali mislim bas u sumi gdje su napravljeni pl domovi na velikim nadmorskim visinama 1300-1400mnv?
mazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 11:14   #969
Brisanje oznake "Općenarodna imovina"

Zna li netko na koji način bi se mogla obrisati oznaka iz naslova sa nekretnine?

Hvala!
Xebarax is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 11:36   #970
Kakva "oznaka".
Općenarodna imovina nije oznaka nekretnine, nego pravni titular vlasništva.

Dakle radi se o nekretnini koja je vlasništvo ili RH ili jedinice lokalne samouprave.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 15:06   #971
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Kakva "oznaka".
Općenarodna imovina nije oznaka nekretnine, nego pravni titular vlasništva.

Dakle radi se o nekretnini koja je vlasništvo ili RH ili jedinice lokalne samouprave.
Budući da mi pravne implikacije titulara nisu poznate, koristim se terminom "oznaka", koji za sobom zasigurno povlači određene imovinsko pravne odnose i slične pravne začkoljice.

Riječ je o zgradi u kojoj su svi stanovi otkupljeni, u vlasničkim listovima istih nema tereta te je vlasništvo 1/1.

Što je, iz pravnog aspekta, potrebno zadovoljiti kako bi se RH ili jedinice lokalne samouprave izvlastile (u nepoznavanju boljeg termina) s predmetne nekretnine?

Koja je logika iza vlasništva zgrade a u kojoj su svi stanovi u vlasništvu fizičkih osoba? Čega je to točno država ili lokalna samouprava vlasnik i da li i na koji način umanjuje vlasništvo nad stambenim jedinicama koje pripada fizičkim osobama?

edit: i da, nitko do dana današnjeg nije pokrenuo postupak za povrat nacionalizirane imovine

hvala.
Xebarax is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 01:14   #972
Administracijski zid kod upisa vlasništva

Zaista Vas molim za pomoć jer me šetaju iz ureda u ured a u svakom uredu druga priča.
Naime, uočio sam jedno staro imanje ( kuća štala i polj. zemlja) te sam isto odlučio kupiti predhodno se raspitavši dali je isto predmet prodaje.

Vlasnici (brat i sestra) se nalaze na drugom kontinentu te sam od njih dobio informaciju da je isto predmet prodaje, međutim nije provedena ostavisnka rasprava pošto je imanje pripadalo njihovoj pokojnoj sestri.
U dogovoru s njima preko javnog bilježnika i dobivene (ovjerene) punomoći uspješno je nakon duljeg vremena napravljeno riješenje o naslijeđivanju te su navedeni brat i sestra uspješno upisani kao punopravni vlasnici.
(nakon duljeg vremena)- iz razloga što su naslijednici stare osobe, skoro nepokretne te je zato bilo potrebno dugo čekati potrebite punomoći.

Daljnji slijed je kupoprodajni ugovor gdje su novi vlasnici poslali novu punomoć gdje daju ovlaštenje mome sinu da može potpisati kupoprodajni ugovor samnom te obaviti sve potrebite pravne radnje vezane za realizaciju ovog posla.
(u međuvremenu je imanje u potpunosti isplaćeno)

Sad dolazi do problema:

U gruntovni imamo česticu 10/1 (dvorište 1000m2 i kuća i gosp. Zgrade 200m2), k.č. 11 (dvorište 30m2, što je u stvarnosti dodatna gosp. Zgrada koja je vidljiva u katastarskom planu međutim i tamo se vodi kao zasebna čestica 11 dvorište 30m2).

U katastru uopće nemaju česticu 10/1 nego samo kč.br.10 gdje su nekretnine koje su predmet prodaje, te dodatno dvorište koje nije predmet prodaje i drugi su vlasnici (daljnji rod brata i sestre u postupku) te se isto to dvorište u gruntovni vodi kao 10/2.

Otišao sam u katastar izvadio uvjerenje da su nekretnine na k.č.br 10 građene prije 1968g te isto dobio u pozitivnom smislu jer su zasita nekretnine možda i duplo starije.

Sad u gruntovni neće priznat kupoprodajni ugovor i uvjerenje iz katastra jer se ne slažu brojevi k.č.
Vjerovatno je nekad napravljena parcelizacija k.č.10 na 10/1 i 10/2, katastar poslao zahtjev gruntovni oni proveli a taj isti katastar to nije napravio.

Sada sam u slijepoj ulici.
Neki pravnici vele da se naprave dodatne punomoći gdje će moj sin moći potpisati UPRAVNE radnje te potpisati elaborat o parcelizaciji međutim to će trajati jako dugo a i koštati.

Gospođa u gruntovni veli da odem po neki avio snimak u Zagreb od vajkada te će uvidom u isti moći provesti ugovor.
(dali mi tko od Vas to može potvrditi)
Javni bilježnik kaže da bi gruntovna morala provesti stanje kakvo je na temelju ZK uloška a onda kada postanem vlasnik riješavam sve sa geodetom te radim potrebne izmjene.
U tijeku je izrada geodetskog elaborata o usklađivanju površine objekata koji ću potpisati čim postanem vlasnik i srediti stanje.
Molim Vas za bilo kakav savjet, jer zaista neznam što da radim.
Puno Vam hvala
mbari is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 15:06   #973
Razlika uknjizbe ugovora o kupoprodaje i vlasnistva

Nasao sam ovo radi uknjizbe ugovora o kupoprodaje:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=220461

Tu pise:

Vrsta upisa: UKNJIŽBA
Sadrzaj prijedloga: UKNJIŽBA PRAVA VLASNIŠTVA
Način rješenja : UDOVOLJENO


Ako pise ovako kao sljedece, sta je razlika? Dali se na ta nacin moze dobiti vlasnistvo o nekrtenine?

Vrsta upisa: UKNJIŽBA
Sadrzaj prijedloga: UKNJIŽBA Ugovora o prodaji nekretnine
Način rješenja: UDOVOLJENO

Unaprijed hvala na odgovoru!
tripkic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 20:41   #974
Postoje li neka ograničenja oko kupovanja poljoprivrednog zemljišta? Znam da je bila neka frka, da je država osnivala neku agenciju valjda, stavila u zakon da se prvo njoj mora nuditi ako se prodaje, pa je to proglašeno neustavno itd. (ja sam tu nadrobio otprilike, onaj tko prati zna o čemu pričam ) Zanima me je li to sve ukinuto pa se kao i prije par i više godina polj. površina može kupiti od nekog jednostavno tipskim ugovorom iz NN koji je ovjeren ?
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 15:05   #975
Bilježim se sa štovanjem!
Potražite me na "fejsu" pod istim imenom, odgovaram svakodnevno na razna pitanja iz područja geodezije, izmjere i općenito uređenja zemljišta.
Radim u ovlaštenoj tvrtci pa mogu pomoć i oko izračuna cijena i obrazloženja raznih obično prezapetljanih postupaka.
Ne znam hoću li opet dobiti packe zbog ovakvog posta, ali ljude očito zanimaju detaljna obrazloženja za pojedine slučajeve što se meni ne da objašnjavat javno gdje se znaju upetljat razni "stručnjaci" sa svojim pametovanjima!
Ja nudim odgovore, ako nekome trebaju, besplatni su!
Hvala!
__________________
NE BUDI OVCA!
pero geodezije is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 11:52   #976
Pozdrav, molila bih malu pomoć...

Kupujemo prizemlje kuće koja je etažirana, a sagrađena je 1968. godine. Sama kuća ima građevinsku dozvolu, ali su na istoj parceli tri objekta koja ju nemaju (dvije garaže i kotlovnica).
Nisam sigurna za uporabnu dozovolu (to još moramo provjeriti sa vlasnikom), ali mislim da ju kuća nema.
Što mislite, hoćemo li se moći upisati kao vlasnici nekretnine?

Hvala
jopko_bopko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 15:18   #977
Quote:
mbari kaže: Pogledaj post
Javni bilježnik kaže da bi gruntovna morala provesti stanje kakvo je na temelju ZK uloška a onda kada postanem vlasnik riješavam sve sa geodetom te radim potrebne izmjene.
Ne znam jesam li dobro shvatila ali vi ste unijeli u kupoprodajni i punomoć podatke iz katastra koji se ne slažu sa podacima u gruntovnici? ako je odgovor DA onda:1.Ugovor o kupoprodaji i punomoć se moraju raditi na temelju ZK IZVADKA sa "svježim" datumom.
2.Na vašem mjestu bih uzela odvjetnika da vam napravi Aneks i pravovaljanu punomoć koju će ovi opet tamo ovjeriti.

Quote:
tripkic kaže: Pogledaj post
Vrsta upisa: UKNJIŽBA
Sadrzaj prijedloga: UKNJIŽBA PRAVA VLASNIŠTVA
Način rješenja : UDOVOLJENO


Ako pise ovako kao sljedece, sta je razlika? Dali se na ta nacin moze dobiti vlasnistvo o nekrtenine?

Vrsta upisa: UKNJIŽBA
Sadrzaj prijedloga: UKNJIŽBA Ugovora o prodaji nekretnine
Način rješenja: UDOVOLJENO

Unaprijed hvala na odgovoru!
Oba slučaja kažu da je zahtjev za uknjižbu pozitivno riješen i da je onaj tko je predao zahtjev uknjižen. Svaki referent malo drugačije ukucava u sustav pa zbog toga je tako no bitno je ovo "UDOVOLJENO" . Ako odete u gruntovnicu možete dobiti zk.izvadak kao dokaz da ste upisali vlasništvo. Naknadno će vam onda stići i rješenje da ste uknjiženi...
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 17:59   #978
Od unuka (nasljednika) pokojnog dede XY bi kupio malu (susjednu) parcelu koja se u:
gruntovnici vodi kao Društveno vlasništvo - uknjiženo na pravo korištenja dedi XY 1962 godine,
a u katastru (posjedovni list) glasi na dedu XY.

Što susjed mora napraviti kao bi ja mogao od njega kupiti tu parcelu (i prepisati na sebe)?
__________________
Beaker's Ballad
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 09:08   #979
pozdrav. trebala bi uz prijedlog za uknjižbu priložiti i zk izvadak za drugu česticu od one koju uknjižujem, radi dokaza određene činjenice. s obzirom da se radi o zk izvatku istog suda na koji podnosim prijedlog za uknjižbu, da li taj zk izvadak mora biti ovjeren ili može biti u e-obliku (verificiran je)? Unaprijed hvala!
Blakey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 17:21   #980
Quote:
Dadichi kaže: Pogledaj post

Što susjed mora napraviti kao bi ja mogao od njega kupiti tu parcelu (i prepisati na sebe)?
unuk mora temeljem rješenja o nasljeđivanju prenijeti u katastru i zemljišnim knjigama vlasništvo na svoje ime. Ako je ostavinu radio bilježnik vjerovatno ju i sam bilježnik (nakon roka pravomoćnosti od 15 dana) poslao na uknjižbu u gruntovnicu i katastar. Odeš u gruntovnicu i provjeriš. Ako nema nikakve aktivne plombe na zk.izvadku (broj pod kojim se vodi uknjižba rješenja o nasljeđivanju) neka unuk (ili ti kao kupac) provjeri zašto bilježnik nije poslao ostavinu ili neka unuk sam preda u sud na zk.odjel original rješenje o nasljeđivanju.


Quote:
Blakey kaže: Pogledaj post
pozdrav. trebala bi uz prijedlog za uknjižbu priložiti i zk izvadak za drugu česticu od one koju uknjižujem, radi dokaza određene činjenice. s obzirom da se radi o zk izvatku istog suda na koji podnosim prijedlog za uknjižbu, da li taj zk izvadak mora biti ovjeren ili može biti u e-obliku (verificiran je)? Unaprijed hvala!
Ne moraš prilagati nikakav zk.izvadak, u samom prijedlogu u tekstu ili napomeni se pozovi na tu česticu , k.o. i broj zk.ul. radi, kao što kažeš, dokaza činjenice.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:40.