Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2005., 20:46   #1
Tablica množenja

Vjecno pitanje; kako klince sto lakse nauciti tablicu mnozenja?

Sjecam se da smo mi u skoli cijelu tablicu prosli jako brzo i da je to za mene bilo uzasno. Radi toga mi je drugi razred ostalo u jako ruznom sjecanju. Jos je mnozenje "nekako" prolazilo dok, djeljenje bi bilo ziva katastrofa!

Ima li neki "bezbolan" nacin; kroz igru, pjesmu.....Postoji li neki sistem koji bi klinci eventualno mogli upotrijebiti sami da si olaksaju ?

Kakva su vasa iskustva?

Zadnje uređivanje Tija : 04.01.2005. at 09:16.
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2005., 21:09   #2
Klinci dosta brzo nauče tablicu množenja, bez obzira kaj nama odraslima to iz sadašnje pozicije izgleda "zastrašujuće". Istina da se dosta brzo ide naprijed, ali se istovremeno (bar po mom iskustvu) svaki sat odvoji jedan dio sata za ponavljanje već prije naučenog. Postoje neke kombinacije brojeva koje klinci malo teže pamte (npr. 3 puta 9, 7 puta 9...) ali vježbom se dovodi do automatizacije. Što se tiče načina na koji vježbati, nema druge do ponavljanja i to najlakše uz igre: neke od "školskih" igara su npr. klincima se baca lopta i zadaje račun. Oni uhvate loptu i kažu rješenje. Ko pogriješi, dobiva neki kazneni bod. Ili se igra na ispadanje (ali pošto su klinci često dobri u tablici to može potrajati ). Ili bojanje po brojevima (obojati na crtežu isti rezultat - dio crteža ,istom bojom). Bacanjem dviju kockica treba se pomnožiti brojeve koje pokaže kockica (postoje i kockice baš za uvježbavanje množenja, kupila ja u Nami, došle desetak kuna).

Dijeljenje ide lako ako klinci savladaju dobro množenje. Bez toga ništa.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2005., 21:15   #3
moje iskustvo s Juniorom bilo je 'zastrashujuce'

naime, on oduvijek smatra da je uchenje napamet besmisleno, pa je mnozhenje rjeshavao ~ zbrajanjem


u biti, pomogao je prvi dobiveni 'komad' upravo iz tablice.


nakn toga ju je odluchio nauchiti.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2005., 21:18   #4
Quote:
magic kaže:
moje iskustvo s Juniorom bilo je 'zastrashujuce'

naime, on oduvijek smatra da je uchenje napamet besmisleno, pa je mnozhenje rjeshavao ~ zbrajanjem

Aha, pa kad krenu zbrajati 8 puta 9
Još je to dobra ako znaju zbrajati pa to ide brzo...ali ako neznaju
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2005., 23:07   #5
ja se sjecam da sam imao nekoliko olovaka na kojima je bila napisana tablica mnozenja pa kako sam pisao s njom tako sam i naucio tablicu, ono malo, po malo.
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2005., 23:20   #6
olovka se kupi u knjizari ne, ne znam jel ima jos toga, mozda.
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 08:49   #7
Za broj 9 nek množi s deset pa oduzme 9, brojevi 6x7 7x7 8x7 6x8 mogu se množit i na prste, to je zgodan trik dok ga uvježbaju nauće ih napamet.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 08:53   #8
Re: Tablica mozenja

Quote:
Sanja1 kaže:
Vjecno pitanje; kako klince sto lakse nauciti tablicu mnozenja?

Napamet. Ko pjesmicu, definitivno!
__________________
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 12:28   #9
Quote:
magic kaže:
moje iskustvo s Juniorom bilo je 'zastrashujuce'

naime, on oduvijek smatra da je uchenje napamet besmisleno, pa je mnozhenje rjeshavao ~ zbrajanjem
tvoj mali je pametan!
meni je učenje napamet isto oduvijek bilo debilno i nepotrebno mučenje.
na žalost ni dan danas nisam prihvatila tu činjenicu da se u našim školama velika većina gradiva tako savladava tako da sam u svom školskom razdoblju imala velikih problema glede toga.
trebaš me vidjeti kad zbrajam recimo 8 i 7.
vizualiziram u glavi kocku sa onim točkama i onda zbrajam te točke tako da ovako zbrajam

(: : + : : ) + (: : + . . .)=15
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 13:54   #10
Kaj se ne sjećate kak se sami naučili?



Eto, ja sam ono meni najteže (7), naučila najbrže, jer sam bila bolesna kad je bilo na redu u školi, pa me bilo sram doći u školu i ne znati!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 14:30   #11
ja sam bubala napamet.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 14:57   #12
ja skruseno priznajem da nikad nisam naucila koliko je 8 puta 6. znam napamet da je 7*6=42, i da je 9*6=54. onda 8*6 mora biti 48. ali nikad ne znam od prve, ubij me

ma cini mi se da je najbolje tablicu mnozenja nauciti napamet, ali uz sposobnost da svakog trenutka provjeris rezultat zbrajanjem. nakon par mjeseci/godina stvar sjedne i, kao i drugi problemi u matematici, rezultati postanu nekako vidljivi i opipljivi u glavi. osim, naravno, 8 puta 6, to se mora znati napamet
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 15:02   #13
Quote:
chiquita kaže:
meni je učenje napamet isto oduvijek bilo debilno i nepotrebno mučenje.
Pa naravno da jest, ali to se ne odnosi na tablicu mnozenja!
__________________
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 15:03   #14
mene je uvijek jebalo 7x8 i 7x6
i još me uvijek jebe
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 17:28   #15
Quote:
T@nja kaže:
Pa naravno da jest, ali to se ne odnosi na tablicu mnozenja!

pa pravo da ti kazhem, ne znm koliko bi nam zhivot bio otezhan time kad bi 8 x 7 utipkali u kalkulator.


a vecinu tablice bi ionako ponavljanjem vremenom mehanichki memorirali, bez uchenja napamet.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 19:14   #16
Ja sam popizdila kada je njihov ucitelj na roditeljskom sastanku rekao da on ne ocekuje od nas da klince ucimo tablicu mnozenja. Veli, da on to moze sam, u razredu Mislim nemrem vjerovat!
Tada sam razgovarala s direktorom i on mi je savjetovao da dam ucitelju sansu. Pitala sam, a sto ce se dogoditi na kraju godine ako oni nece znati tablicu? Veli on pa onda jos imate vremena "nabubati" je za vrijeme skolskih praznika. Mislim stvarno.....

Pitam ja klince neki dan, onak za igru, par zadataka (moram napomenuti da su zavrsili sve do 4). Oni pojma nemaju
Ok, 2, 5 i 10 ide ali 3 i 4 nikako! I sad sam ja njih uhvatila preko praznika. Sve mi ih je zao sto ispastaju radi glupog ucitelja.
Par dana unatrag srela sam uciteljicu iz 2.B razreda i pitam nju kako ona uci s klincima i dali od njih trazi da uce i doma. Veli ona-pa naravno, svakodnevno minimalno 15 minuta vjezbati napamet i jos im je napravila kartice da mogu sami vjezbati!
I sad ti znaj! Svatko radi kako hoce i kako mu se svidja a klinci ispastaju!
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 19:22   #17
moj frend u osmom razredu osnovne nezna tablicu množenja...to je druga stvar...ali zašto vaša djeca nemogu to sama savladat???zašto od njih radite nesposobne debile???Meni nitko nije pomagao da to naučim i ipak sam uspio(na tome sam zahvalan jer sam sposobniji od vaše djece,jer sam "čvršći",a ne mala pičkica koja stalno trči roditeljima jer se pojavio problem)

DAKLE ZAŠTO OD DJECE RADITE NESPOSOBNE DEBILE???AKO IM MISLITE POMAGAT TAKO(u najlakšim stvarima što djeca od 3 god mogu uz malo muke naučit) ODMAH IH UBIJTE JER ĆETE IMAT DEBILE KOJ NEĆE ZNAT PRDNUT BEZ VAS!
 
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 20:07   #18
Quote:
IggXy kaže:

DAKLE ZAŠTO OD DJECE RADITE NESPOSOBNE DEBILE???AKO IM MISLITE POMAGAT TAKO(u najlakšim stvarima što djeca od 3 god mogu uz malo muke naučit) ODMAH IH UBIJTE JER ĆETE IMAT DEBILE KOJ NEĆE ZNAT PRDNUT BEZ VAS!
Ok, nema frke, vrlo rado prihvacam savjet od mladje osobe ukoliko je on KONKRETAN!
Dakle.............
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 20:11   #19
Quote:
Sanja1 kaže:
Ok, nema frke, vrlo rado prihvacam savjet od mladje osobe ukoliko je on KONKRETAN!
Dakle.............
O jebote, ako ti je dijete zdravo i inteligentno u skladu s godinama, onda valjda zna neku pjesmicu napamet.
Djeca izvrsno memoriraju.
Tako je i s tablicom mnozenja. Mora i može nauciti NAPAMET! Bas ko pjesmicu!
__________________
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 20:13   #20
Re: Tablica mnozenja

Quote:
Sanja1 kaže:
Vjecno pitanje; kako klince sto lakse nauciti tablicu mnozenja?

Sjecam se da smo mi u skoli cijelu tablicu prosli jako brzo i da je to za mene bilo uzasno. Radi toga mi je drugi razred ostalo u jako ruznom sjecanju.
moja princeza to SAD uci, 4 RAZRED!!!!!
KATASTROFA
I TO CIJELO OVO POLUGODJE TO RADE
SVAKI PETAKL IMAJU TEST
IMAju jedan papir sa zadatih svih 100 kombinacija i 10 minuta da rijese
onda nakon 10 min prestaju
uciteljica pregleda i kaze koliko je tacnih
npr pocela je sa 55
onda sljedece sedmice opet...
i tak cijelu jesen

pa su onda crtali graf uspjeha, pa im je to kao malo takmicenje sa samim sobom i sa drugima

popela se do 98 na zadnjem putu

tak da je vjerojatno naucila ... napamet najvise
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:57.