Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2015., 02:29   #1
Pomoć u slaganju dijete (radi se o osobi sa spinalnom muskularnom atrofijom)

Pozdrav,

situacija je sljedeća:
imam 25 godina, u kolicima sam, radim kao programer u jednoj firmi puno radno vrijeme, pa to znači da puno vremena provedem sjedeći, ne pretežno aktivno, imam spinalnu muskularnu atrofiju - neću ulaziti duboko u mehaniku problema, ali mišićna masa je smanjena i mišići vjerojatno dosta kalorija manje konzumiraju. Olakotna okolnost da je to lakši tip, do sad sam se hranio raznovrsno, nekad više, nekad manje, nešto češće "nezdravije" nego zdravije".
Problem je što sam dosta narastao u posljednjih par godina i čini mi se recimo da imam 5-10 kila viška, i to mi otežava prebacivanje iz kolica, općenito, bolje je da sam lakši. Nisam dugo mjerio niti visinu niti težinu, jer za oboje da se pravilno izmjeri je potrebno stati, što ne mogu, ali otprilike:
visina 190-195 cm, težina 80-110 kg(zaista ne mogu približnije dat), al s obzirom na trbuh i bedra čini mi se da imam tih desetak kila viška.

E sad, gledam ovu proteinsku dijetu, ali čini mi se malo opasna jer izostavlja puno namirnica, ali kao nekakvu bazu bi ju iskoristio, tako da težište dijete budu proteini, a ostale namirnice svest na minimum. Pa me tu zanimaju vaši prijedlozi. Moja konkretna ideja je raznovrsna hrana s povećanim proteinima, odnosno proteina koliko treba sa smanjenim unosom ostatka.
Na dijetu sam spreman ići jako dugoročno i tu budu naravno kad su neke proslave mala odstupanja.

Pitanje je koliko obroka dnevno mi je potrebno, s obzirom da kalorijski imam recimo 60-70% od potrebe čovjeka istih proporcija ali bez dijagnoze.
Da li bi bilo bolje npr izbaciti večeru ili jest u svakom obroku manje?

Unaprijed se zahvaljujem svakom prijedlogu.
Ne postoji utvrđena najbolja dijeta za dijagnozu, ali meni logično je da za rezultat bude blaže smanjivanje kilaže(nije hitno) i daljnje održavanje s tim da se mišićna masa ne smanji.
Ozz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 16:40   #2
Jesi samo privremeno u kolicima ili permanentno?
Jel doktor preporučio redukciju kilaže (masnih zaliha) zbog xy razloga?
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 04:25   #3
Permanentno.

Nije doktor preporučio nego je to moja odluka jer više kila znači teže obavljanje aktivnosti (npr. prebacivanje s kolica) .
Ozz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:58.