Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2005., 17:27   #61
Smile

Upravo pijuckam Pai Mu Tan
Mmmmmm..... uzivancija...
__________________
Haikus are easy
But sometimes they don't make sense
Refrigerator.
kinara is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2005., 18:11   #62
Quote:
kinara kaže:
Upravo pijuckam Pai Mu Tan
Mmmmmm..... uzivancija...
al taj je bijeli, ne?
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2005., 19:17   #63
Quote:
darin kaže:
al taj je bijeli, ne?
Heheheh... pa kak se uzme
Evo kaj tam na sajtu pise ->

Bijeli kineski zeleni čaj s velikim smeđim listovima. U njemu se nalazi velika količina antioksidansa. Tajna ljekovitosti je u tretiranju listova pri branju. Šalica Pai mu tan čaja vrijedi kao 12 čaša soka od naranče.

Bijeli čaj rijetka je vrsta čaja, jer se proizvodi samo u nekim područjima Kine. Stoljećima je poznat kao čarobni sastojak od kojeg se postaje mlađi, čak je smatran glavnim sastojkom "eliksira mladosti". Za njega se odabiru samo najfiniji, najmlađi listići i pupoljci, još prekriveni kratkim bijelim dlačicama. Zbog tih dlačica, osušeni listići su srebrnkasto-bijele boje i od tuda potječe i ime bijeli čaj. Nježni se listići minimalno obrađuju, tako da se ispare i osuše, prilikom čega ne dolazi do povenuća, rolanja niti fermentacije. Zbog minimalne obrade i pomne selekcije najmlađih listića, bijeli čaj je još bogatiji antioksidansima od zelenog, no za razliku od njega u okusu nema niti malo trpkosti. Dobiveni napitak je blage zlaćane boje i delikatnog osvježavajućeg okusa.

Mljac.
__________________
Haikus are easy
But sometimes they don't make sense
Refrigerator.
kinara is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 00:23   #64
Quote:
kinara kaže:
Upravo pijuckam Pai Mu Tan
Mmmmmm..... uzivancija...

I ja najviše od zelenih volim tu vrstu bijelog čaja!
Ima mi i lipšu boju i okus od klasičnog zelenog!
Ella E is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 00:25   #65
Quote:
kinara kaže:
Zbog minimalne obrade i pomne selekcije najmlađih listića, bijeli čaj je još bogatiji antioksidansima od zelenog, no za razliku od njega u okusu nema niti malo trpkosti. Dobiveni napitak je blage zlaćane boje i delikatnog osvježavajućeg okusa.

Mljac.
E da, baš ta TRPKOST se osjeti kod klasičnog zelenog, ovaj bijeli je baš lipo lagan!
Ella E is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 05:26   #66
Lightbulb

Quote:
Mladenac kaže:
Još malo o njemu:

Zeleni sadrži vitamine A1, B2, B12, C i E, kao i mnoge minerale i elemente u tragovima. Također, čisti tijelo od otrova, smanjuje bolove kod problema sa želucem i crijevima, smanjuje masnoću u krvi, dobar je za srce i tlak, spriječava arteriosklerozu, dobar je protiv upala, normalizira rad štitnjače, pospješuje krvotok i regeneraciju kože, povisuje mentalnu i tjelesnu aktivnost, djeluje protiv depresije, pospješuje ozdravljenje jetrenih bolesnika, dobar je za reumu, a zbog floura kojeg sadrži spriječava karijes. Prema najnovijim istraživanjima zeleni čaj sadrži EGCG (EpiGalloCatechin Gallate) koji smanjuje stanice raka, što ga čini uspješnim u borbi protiv raka i Hepatitisa. Dobar je za sportaše jer pospješuje njihovu tjelesnu aktivnost, povećava koncentraciju, motivaciju i izdržljivost. Otkriven je i njegov učinak na mršavljenje. Zeleni čaj ubrzava izmjenu tvari, pospješuje probavu, stimulira razgradnju masnoća i čisti organe od toksina.

BTW regulacija šećera u krvi je jako važna kod mršavljenja

Eto, nasli smo univerzalan i jeftin lijek za sve bolesti, idi to javiti ministru Ljubicicu i ravnatelju HZZO-a, svima ce laknuti, a mozemo ideju prodati i u Europu.
MangoAnanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 13:00   #67
Ja pijem pretezno crni i to navecer prije nego idem leci. Uopce me nije briga sto drugi misle o njemu, meni odgovara i bas uzivam u ispijanju crnog caja.
Postoji iznimka, a to kada me ulovi mucnina, koja je kod mene, uglavnom, posljedica nerviranja, tada pijem caj od mente. Skuzila sam da mi on pomaze u toj prilici, ali nisam tip koji voli generalizirati, pa necu sada tvrditi da je kod svakoga isto.
Zeleni caj, ne bijeli, pijem ponekad, ali on mi dode kao espreso kada se prica o kavi. Moze proci ali nije to ono pravo.
Bijeli zeleni sam probala i em sto mi se ukus ne svida, em sto mi je on kao nesica ili filter kava kada se govori o kavi. Predstavlja se kao nesto sto zapravo uopce nije. A sve ostale vrste caja isto spadaju u tu kategoriju.
Uopce se ne zelim upustati u raspravu o stetnosti i koristi crnog caja, meni odgovara, a to mi je jedini kriterij za odabir.
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 13:15   #68
Od svih ovih priča o zelenom čaju, jučer navečer sam naručila 4 vrste iz kuće zelenog čaja; baš me zanima kakvi su i da li pomažu
bono1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 13:18   #69
Uza sva hvalevrijedna svojstva zelenog čaja ipak treba znati da on ispire željezo iz tijela pa zaradi toga treba biti umjeren u konzumiranju istoga.Najbolje je piti ga odvojenog od obroka jer u tom slučaju spriječava absorpciju željeza iz hrane.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 13:19   #70
Quote:
Modesti kaže:
Uza sva hvalevrijedna svojstva zelenog čaja ipak treba znati da on ispire željezo iz tijela pa zaradi toga treba biti umjeren u konzumiranju istoga.
ovo je sjajno
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 13:40   #71
nisam probala bjeli zeleni ali zeleni zeleni mi je super i baš mi je fora što je malo trpak...
u stvri uopće nije trpak...super je

btw ...koliko se ja kužim u te biljkice i čajiće....uglavnom jači učinak imaju već zrele biljke...dakle one imaju jaču koncentraciju ljekovitih sastojaka...a manje vode i bla,bla,kenj

pa onda si mislim da taj bjeli je vjerovatno nježniji,blaži...ali nekak mi neide da je ljekovitiji...


btw...da fakat....sve više ljudi ide na kavu i pije čaj...baš mi je to fora....

a u budućnosti ćemo ići na čaj a pit ćemo guaranu
__________________
nije dozvoljeno reklamirati u potpisu
angelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 14:39   #72
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) potiče konzumiranje zelenog čaja radi prevencije, a o mnogim njegovim učincima možete pročitati na ovim linkovima:

Koliko je zeleni čaj ljekovit ?

Zeleni čaj pomlađuje kožu

Zdravlje u šalici zelenog čaja

Zeleni čaj sprečava tumor i srčane bolesti

Zbog prisustva kofeina (u zelenom čaju) nije ga baš prepametno piti navečer jer se onda organizam "razbudi" i teže je zaspati.
Calimero2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 15:26   #73
Quote:
Modesti kaže:
Uza sva hvalevrijedna svojstva zelenog čaja ipak treba znati da on ispire željezo iz tijela pa zaradi toga treba biti umjeren u konzumiranju istoga.Najbolje je piti ga odvojenog od obroka jer u tom slučaju spriječava absorpciju željeza iz hrane.
Mozes li ovo ikako objasniti? Zanima me znanstvena osnova. Vec je nekoliko puta spomenuto, ali nitko nije objasnio o kojim i kakvim procesima se radi ili bar dao link na stranicu gdje je to objasnjeno. Napominjem da me ne zanima stranica gdje je netko to napisao bez objasnjenja, tako se ne trudite davati ih. Pisem u mnozini zato sto je ovaj post upucen svima koji su to izjavili, a ne samo Modesti.
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 16:33   #74
Ja moram na Božić roditi i na zadnjoj kontroli željeza ispalo je da su mi zalihe na nuli.Na početku trudnoće željezo je bilo super.Ginekologica me pitala da li pijem zeleni čaj. Istini za volju ja ga ne pijem i on u mom slučaju ne može biti uzrok.Uglavnom moja ginekologica kaže da zeleni čaj ispire željezo iz tijela.Na stranicama za trudnice ( mama mami , roda, mame i bebe... ) sam više puta pročitala istu informaciju napisanu od ginekologa.Nisam 100% sigurna , ali mislim da sam negdje na stranici poliklinike Harny pročitala isto i savjet dr Harny (valjda se tako piše) da ako pijemo zeleni čaj da ga treba piti odvojeno od jela.E sad koji je to mehanizam nemam pojma, ali valjda ima nešto u tome kad tako tvrde stručne osobe.Ne pijem zeleni čaj (ne volim piti nikakve čajeve) pa me nije zanimalo da dublje istražim.
A znam da mi je prijateljica rekla da je njenom mužu dr savjetovao da pije zeleni čaj jer ima višak željeza, a da se njega teško riješiti. Pa sad nadam se da sam pomogla.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 16:43   #75
jedino sto sam o toj temi nasla na hrv. netu, je sljedece (s coolinarike):

Valja upozoriti da ne treba pretjerivati i piti prevelike količine čaja, jer u nekim slučajevima to može dovesti do zdrav stvenih problema. Naime, neki spojevi iz čaja (polifenoli) mogu smanjiti apsorpciju željeza u probavnom traktu tako što vežu željezo u netopive komplekse koji naš organizam ne može probaviti.

Dokazano je da čaj može smanjiti apsorpciju željeza iz farmaceutskih preparata koje uzimamo, dok na preparate željeza vezane u hemoglobin iz mesa ne djeluje. Zato se preporučuje u takvim slučajevima uz čaj uzimati vitamin C ili mlijeko, što će smanjiti inhibitorno djelovanje na željezo. Isto tako ne preporučuje se farmaceutske preparate željeza piti s čajem, najbolje ih je piti s vodom, što inače vrijedi i za pijenje svih lijekova. Jedna epidemiološka studija pokazuje da nema tih negativnih pojava anemije ako se ne pije više od 3,5 šalica čaja na dan.

Nije na odmet napomenuti da pijenje zelenog čaja pomaže pušačima pri odvikavanju od pušenja.


dakle, jedino o cemu se prica je da zeleni caj moze smanjiti resorpciju zeljeza iz anorganskih spojeva (farmakoloskih pripravaka). "ispiranje" zeljeza iz organizma je fakat ko ispiranje zlata iz rijeka...

iz ovog sto je napisano, vidi se i da do tih manje zeljenih ucinaka dolazi kod pijenja puno caja u jednom danu.

Ako netko ima jos neke informacije (koje, po mogucnosti nisu "negdje sam procitala nesto"), molila bih da s nama podijeli...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 09:57   #76
Evo pijem Podravkin zeleni čaj trenutno i meni je to grozan okus!! Tješim se samo onim:"To je zdravo"!
Dakle, zanima me za šta uopće koriste čajevi tipa zeleni, crni, bijeli...? Mislim, nisu ukusni kao oni obični voćni, pa me zanima koja im je svrha, kad već pijem, da znam za šta pijem!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 10:21   #77
Pollux, slazem se s tobom => English Brekfast...zakon!
To su mi jedni od najboljih cajeva koje se mogu kupit u trgovackom centru! Inace, prava stvar je kad odem u birce gdje se konzumira camo caj (tzv cajanke) pa kad mogu narucit pravi kvalitetni caj kojeg oni proizvode a i da se tamo kupit za doma!

Pozdrav čajoljubcima!!

Lp
zac013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 19:23   #78
Quote:
Lice bez oziljka kaže: Pogledaj post
Glede Rooibosa:kad je aromatiziran moze proci.
Onako cistog ne dodjem cesto u napast probati.....nekad navecer,kazu da smiruje pa eto da olaksam san......Mesmer ima ponudu rooibos-a sa mirisom vanilije,takav mi je prihvatljiv,nisam ga vidio na nasem trzistu no u Bosanskim ducanima ga ima....
ima podravka, mislim,ili franc- nemam kutiju kod sebe, rooibos s vanilijom.. ja ga uvijek kupujem
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 19:27   #79
ajd mi sad znalci usporedite te skupocjene čajeve sa nekim podravkinim ili kojom već markom-koja se regularno nalazi u supermarketima.

ja npr. nemam tu lovu da dajem stotinjak kn na čajeve, pa me zanima jel ima koristi i od jeftinog zelenog/bijelog čaja,roibosa.....?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 19:32   #80
Može raditi čuda, ali kad je meni tako jebeno ružan za piti.....Hoću reći - sigurno mi nije zdravo tjerati se da pijem nešto što mi toliko ne paše.
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.