Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2008., 18:24   #61
Ja do sad uvijek imala pelagronije i super su mi uspijevale,ali ove godine mislim za promjenu staviti vodenike....A sad mene zanima južna strana?? Gdje je sunce od jutra pa dok ne zađe.......Mislila sam na prkos,ali kako se ponaša u posudama
tanjacc is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 00:57   #62
Quote:
Amalia kaže: Pogledaj post
možda da između cvijeća koje ti se pokazalo dobro na tvom balkonu posadiš koji grm lavande...ona miriši cijelu godinu, a kad cvate redovito ga posjećuju leteći gosti
Bok!

Lavandu sam imala posađenu u jednom malom pitaru, ali nije joj baš išlo, pretpostavljam da joj je bilo malo svjetla; balkon je smješten na zapadu, uvučen je prema zgradi i ljeti sunce dopire tek poslije 17,00 sati i to samo do polovice balkona

Inače, lavandu obožavam
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 00:58   #63
Quote:
bela777 kaže: Pogledaj post
ljetni jorgovan - navodno leptiri su ludi za njim...
Opet nešto što volim...

ali za to nemam mjesta na balkonu
mići je
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 09:33   #64
Quote:
Paw kaže: Pogledaj post
Bok!

Lavandu sam imala posađenu u jednom malom pitaru, ali nije joj baš išlo, pretpostavljam da joj je bilo malo svjetla; balkon je smješten na zapadu, uvučen je prema zgradi i ljeti sunce dopire tek poslije 17,00 sati i to samo do polovice balkona

Inače, lavandu obožavam
moja lavanda raste na sjeveru (u sjeni cijelo vrijeme)... uopće joj nije loše. A pored nje je ružmarin...
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 09:53   #65
Quote:
bela777 kaže: Pogledaj post
moja lavanda raste na sjeveru (u sjeni cijelo vrijeme)... uopće joj nije loše. A pored nje je ružmarin...
Blago ti se, mojoj eto lokacija nije štimala, iako sam se zbilja trudila ugoditi joj
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 18:15   #66
Quote:
macka kaže: Pogledaj post
pozdrav!
da ne otvaram novu temu, nadovezala bih se ovdje... naime, kupnjom stana ostvario se san o balkonu
a jelte, na balkonu bi lijepo bilo imati i kakvo cvijece, ali ja totalno neuka po tom pitanju pa bih trebala savjet... radi se o kopnu (Zg), balkon je na juznoj strani, daklem puno direktnog sunca, dio za biljke/cvijece bas i nije nesto natkriven ili zasticen...
koje cvijece dobro trpi takve uvjete? inace, posude za cvijece nisu neke male (nisu kupovne plasticne koje se kao okace za ogradu), vec su kao dva velika i duboka kamena bloka po cijeloj sirini balkona... ne znam kako ih drukcije opisati
unaprijed zahvaljujem!
Evo ja imam sličnu situaciju kao macka, samo što je moj balkon na lagani sjeverozapad, ali preko ljeta sunce dolazi već oko 2 popodne, tako da ga ima poprilično. Balkon je dosta mali i ima zid umjesto ograde tako da jedino mjesto za cvijeće je gornja ploča tog zida i prozorska klupčica, tako da nemam baš nekog mjesta za kamenjar, a ni za neko veliko bilje. Ono što se meni jako sviđa je ono žbunasto cvijeće sa puno raznobojnih malih cvijetova, koje se ljeti može vidjeti po brojnim balkonima. Mislim da se radi o pelargonijama, ali kako sam ja laik nisam baš sicher. Osim što ne znam što bih, ne znam ni kad se s tim treba početi . Ja sam zamislila kupiti 'gotove' biljke u teglama, ali ne znam kad. Htjela bih imati i začinsko bilje na balkonu (obožavam miris bosiljka), ali ne znam da li tom bilju paše zapadna strana s dosta sunca. I koliko ih onda treba zalijevati da ne umru od suše.
I što da stavim na taj zid da je dovoljno stabilno i čvrsto da prolaznicima ispod ne padne na glavu u slučaju malo žešćeg vjetra? Ne mogu staviti one nosače za tegle, jer je taj zid jako debeli, tj. ta gornja ploča je dosta široka i nijedan nosač ne ide na to.
laella is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 09:27   #67
hmmm, malo je zeznuta situacija to što nemaš nešto gdje možeš fiksno staviti biljke... ne znam jesam li dobro shvatila, ali možeš li ušarafiti na tu klupčicu neke plastične žardinjere (onako - jednostavno kroz dno posude u klupčicu), pa onda u njih posude s cvijećem... tako bi ti bilo fiksirano...
A za te žbunjiće to ne znam... ja svako malo odem u neki vrtni centar / rasadnik, pa kad naletim - kupim. To mi je nekako i najbolja logika, jer će se prodavati ono što se u tom periodu sadi.. pa nemreš fulat. Začinsko bilje, ne znam za bosiljak, ali origano, timjan (majčina dušica) idu na sunce (sad je baš i sezona - ima ih svugdje za kupiti). Sretno!
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 10:10   #68
A kad vi to počnete kupovati da imate cvijeće u proljeće i ljeti? Ako kupim sad, postoji li opasnost da mu je još uvijek prehladno ? Vidim po dućanima da ima svakakvog cvijeća već sad, ali ne znam da li to znači da bi to cvijeće već sad moglo ići van na balkon.
laella is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 10:27   #69
Pa u 11 mjesecu sam popikala lukovice, pa sam sad imala šafrane i anemone (one se još drže), uskoro tulipane i zumbule...
Za ljeto nemam pojma što ću (imam jedan clematis (koji je btw u zadnjih mjesec dana izrastao cca 20 cm) i još neke trajnice što cvjetaju ljeti), ali imam i hrpu zimzelenih trajnica.
Uopće nije hladno... meni biljke stoje vani cijelu godinu, samo trebaš vidjeti koje podnose hladnoću, a koje ne... malo ih zaštititi od vjetra, snijega i kiše, ali to je to. Nemoj stavljati vani sobne biljke.
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 12:31   #70
koje biljke da posadim na terasi Z-JZ?

koje biljke da posadim na terasi Z-JZ?

Ljeti je na njoj ful vruće popodne.
Uzmite u obzir da nemam većeg pojma o biljkama, kad se šta sadi i tako to ... šta da kupim, kad da sadim, kako da zalijevam??

Prošle god. sam usred ljeta!!! (tek sam tad uselila) posadilla nevene, dalije i neko ljubičasto sitno cvijeće (cvijet izgleda kao skup malih ljubičastih zvjezdica), i za divno čudo i dalije i to ljub.cvijeće je izraslo i procvjetalo početkom jeseni. Od nevena nije bilo ništa.

E,sad bih na vrijeme posadila, ali šta i kad? Dalije bih definitivno opet.
Čiko u Pevecu mi je dao neku dobru zemlju koja zadržava dosta vlage kad je vruće, pa bih i tu zemlju opet uzela.
mighty_aphrodite is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 12:36   #71
marihuanu i kadulju
jajoglavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 11:11   #72
Quote:
bela777 kaže: Pogledaj post
Pa u 11 mjesecu sam popikala lukovice, pa sam sad imala šafrane i anemone (one se još drže), uskoro tulipane i zumbule...
Za ljeto nemam pojma što ću (imam jedan clematis (koji je btw u zadnjih mjesec dana izrastao cca 20 cm) i još neke trajnice što cvjetaju ljeti), ali imam i hrpu zimzelenih trajnica.
Uopće nije hladno... meni biljke stoje vani cijelu godinu, samo trebaš vidjeti koje podnose hladnoću, a koje ne... malo ih zaštititi od vjetra, snijega i kiše, ali to je to. Nemoj stavljati vani sobne biljke.
Mene zanimaju te zimzele trajnice
Imam terasu, otprilike jugoistok... sunce je do cca 14h i onda nastupa hladovina
Probala sam, u nekoliko navrata, sa sufrinijama, bekupama i sl. cvijećem.....ali ne mogu se pohvaliti da je to zgledalo na nešto
E, sad razmiljam da pređem na zimzelene trajnice jer sam primjetila da mi u kamenjaru ( vrt je na istoj strani svjeta ) dosta dobro uspijevaju. Što se od tih trajnica može posaditi u one std. balkonske žardinjere i kad se može započeti sa sadnjom?
hanacro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 16:03   #73
hanacro, najjednostavnije ti je otić u neki vrtni centar. Više - manje biljke na sebi imaju oznake što im paše i kako ih održavati, pa vidiš što ti se sviđa... tako ja radim. Iskreno, niti ne znam kako se zovu sve biljke koje imam... od ovih koje znam, a da su zimzelene: lavanda, ružmarin, neki mini čempres, mini bor, bršljan, božikovina... sad sam dodala i neke biljke na kojima je pisalo "trajnice mix" - to mi je super kad niti ime ne mogu staviti ali vidi se po njima da su zimzelene...
Tisa mi je isto super, ona jako sporo raste, pa možeš neku mini tisu staviti na balkon.

I tak, isprobavaš, nešto uspije, nešto ne... nema recepta.

Saditi možeš stalno, a sad je super vrijeme, jer je velika ponuda u vrtnim centrima, a i vrijeme je OK.
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2008., 13:05   #74
ja sam kupila 2 dalije i još neko cvijeće.
idi u agrariju i pitaj od izloženog cvijeća koje imaju da je za terasu i izabereš si
na svakom pakiranju ti piše kada i kako se sadi zalivaš valjda svako jutro. meni je terasa na Z strani i sunce mi blješti baš kad je ono najjače sunce. ujutro je zemlja skroz suha tako da zaljevam obavezno svaki dan. nekad se i zaboravi al niš im ne bude već su dugo tu, navikle su se

ajde odmah trk po cvijeće!
__________________
People should not be afraid of their governments. Governments should be afraid of their people.
Isusinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2008., 17:54   #75
Quote:
bela777 kaže: Pogledaj post
hanacro, najjednostavnije ti je otić u neki vrtni centar. Više - manje biljke na sebi imaju oznake što im paše i kako ih održavati, pa vidiš što ti se sviđa... tako ja radim. Iskreno, niti ne znam kako se zovu sve biljke koje imam... od ovih koje znam, a da su zimzelene: lavanda, ružmarin, neki mini čempres, mini bor, bršljan, božikovina... sad sam dodala i neke biljke na kojima je pisalo "trajnice mix" - to mi je super kad niti ime ne mogu staviti ali vidi se po njima da su zimzelene...
Tisa mi je isto super, ona jako sporo raste, pa možeš neku mini tisu staviti na balkon.

I tak, isprobavaš, nešto uspije, nešto ne... nema recepta.

Saditi možeš stalno, a sad je super vrijeme, jer je velika ponuda u vrtnim centrima, a i vrijeme je OK.
Hvala ti Bela... mislim da će to biti najjednostavnije.
Prošle godine sam otišla u vrtni centar u nabavku biljka za svoj novi kamenjar....i pokupovala ono što mi se u tom trenutku sviđalo... ispalo je sasvim ok

Nadam se da će tako biti i sa biljkama za terasu
hanacro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 09:18   #76
ma hoću, uzet ću sigurno dalije, prelijepe su mi, i još nešto-vidjet ću...
pa se bacam u sadnju.

sad mi je palo na pamet i to da moram malo rjeđe te biljke posaditi jer su mi prošle godine neke bile preguste ...
mighty_aphrodite is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 09:36   #77
Quote:
mighty_aphrodite kaže: Pogledaj post
koje biljke da posadim na terasi Z-JZ?

Ljeti je na njoj ful vruće popodne.
ja npr. nemam mnogo iskustva sa biljkama, ali uzmi si truda i surfaj internetom, puno ćeš toga naučiti.
za terasu bih ti preporučila da kupiš nekakvu pergolu, ogradi i pustiš iz tegle po njoj naraste neki puzavac. neće biti toliko gust da ne vidiš preko njega, a imat ćeš super hlad od južne strane.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 15:18   #78
Ako te zanima zimski vrt tip terase, imas nesto o tome ovdje.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 15:20   #79
nisam mislila na to ali hvala na trudu

sljedeći tjedan ću posaditi, nakon šta se vratim s vikenda, pa ću vas obavijestit na šta je pala odluka
mighty_aphrodite is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 00:07   #80
Koju zemlju bi preporucili za saksije? Ja sam uzimala onu u zutim vrecama, mislim da je talijanska, ili gnojnica-to je neka lokalna proizvodnja, i nakon par mjeseci kao da se zemlja istrosi, mada zalivam redovno i prihranjujem tekucim gnojivom ili onim stapicima. Mislila sam ove godine da pomijesam kupovnu zemlju sa onom 'obicnom' iz parka, imam osjecaj da bi duze drzala vlagu.
Branwen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:52.