Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2009., 15:10   #61
Quote:
Cosmo28 kaže: Pogledaj post
Kada smo kod veličine felge-točkova imam ja jedno pitanje, dali promjena colaže, recimo sa 195/65 15" na adekvatnu veličinu od 17"( neznam točno koja odgovara) utječe na ubrzanje vozila, potrošnju..dali se motor (90ks) više "muči" sa većom colažom iako je opseg kotača ostao isti? nadam se da ste shvatili što sam htio pitait?
Ako je vanjski opseg i sirina gume (195) ostao isti, onda razlike prakticki i nema. Naravno da je tvrdjoca , drzanje , udobnost drugacija, ali manje vise na performanse ne utjece. Osim ako je veca felga puno teza, al ni to nema tako velik utjecaj. Najvise na performanse utjece sirina gume (veci otpor zraka i kotrljanja). Utjece i visina gume, jer sa nizom gumom je auto vise priljubljen uz cestu i ima bolju aerodinamiku, ali sa manjom visinom dolazi i kraci prijenosni omjer.....


Uglavnom, isto je, posto sirina gume utjece najvise.
klinsider is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 21:53   #62
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Nekako najviše volim kad je vidim na autu.Znači stara dole a nova na njeno mjesto.
poslušat ću te
lijepo sa autom pa skinut kotač i isprobat felgu
hvala
jolly_jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 22:15   #63
učimo
čovjek uči dok je živ
super je stranica,vrlo poučna.....
jolly_jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 22:33   #64
Quote:
Tomy-87 kaže: Pogledaj post
http://www.rims-n-tires.com/rt_specs.jsp

Evo imaš tu jedan dobar kalkulator pa si vidi. Imaš i ET pa moš usporedit kako ti je sa starom felgom i kako bi nova izgledala.
po ovome,ako sam dobro razumio(moguće da nisam),je neki kao standardni ET 40 koji bi trebao odgovarat većini kotača
bar se tako čini jer ga izbacje skoro na svaku dimenziju gume....

zahvaljujem
jolly_jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 22:34   #65
zanima me što bi se promijenilo na autu, tipa konačna brzina, ubrzanje itd. kad bi se umjesto dimenzije 185/60-15, stavila dimenzija 195/50-15???
da li ima kakvog utjecaja na ovjes?
Killer00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 23:10   #66
Quote:
Killer00 kaže: Pogledaj post
zanima me što bi se promijenilo na autu, tipa konačna brzina, ubrzanje itd. kad bi se umjesto dimenzije 185/60-15, stavila dimenzija 195/50-15???
da li ima kakvog utjecaja na ovjes?
brzinomjer ti nebu pokazival točnu brzinu, tj. lagal bu za cca 6-7 km/h. Ubrzanje bu bolje pošto je guma manja, ali krajnja brzina bude se smanjila. na ovjes ima utjecaja jer je guma niža i time tvrđa (trpi ovjes), ali pošto je niža, dobivaš malo bolje držanje u zavojima jer se nebu uvijala ko 185/60/15.

ak očeš širu gumu, trebal bi staviti 195/55/15, ali su takve dosta skupljije od svima poznatih i jeftinih 195/50/15.
charly2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 08:22   #67
Quote:
klinsider kaže: Pogledaj post
Ako je vanjski opseg i sirina gume (195) ostao isti, onda razlike prakticki i nema. Naravno da je tvrdjoca , drzanje , udobnost drugacija, ali manje vise na performanse ne utjece. Osim ako je veca felga puno teza, al ni to nema tako velik utjecaj. Najvise na performanse utjece sirina gume (veci otpor zraka i kotrljanja). Utjece i visina gume, jer sa nizom gumom je auto vise priljubljen uz cestu i ima bolju aerodinamiku, ali sa manjom visinom dolazi i kraci prijenosni omjer.....


Uglavnom, isto je, posto sirina gume utjece najvise.
Kažeš veća felga-pa teža, ali ako je stara felge čelična (195/65 15), a nova 17" alumijska znači u tom pogledu stvarno ne bi trablo biti problema jer je alu lakša. Znači prelazak sa 195 na 205 širine ne bi trebalo imati puno utjecaja, bez obzira na snagu motora od 90KS? hvala
Cosmo28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 08:52   #68
Quote:
Cosmo28 kaže: Pogledaj post
Kažeš veća felga-pa teža, ali ako je stara felge čelična (195/65 15), a nova 17" alumijska znači u tom pogledu stvarno ne bi trablo biti problema jer je alu lakša. Znači prelazak sa 195 na 205 širine ne bi trebalo imati puno utjecaja, bez obzira na snagu motora od 90KS? hvala
U mnogim odgovorima su pomiješane elementarne stvari,promjer,širina i težina.
Na linku pogledaj koja je dimenzija ekvivalent tvojoj.
http://www.1010tires.com/TireSizeCal...?action=submit
Da te odmah upozorim ,to je izuzetno skupa dimenzija.
Što se težine tiče,to je jako šrok pojam jer težina felgi u dim 17 se kreće od 7-12 kg i što je teža felga to je veće opterećenje na ovijes te dolazi do velikih gubitaka snage. Pitaj nekoga tko je ing stroj da ti malo objasni šta su "ovješene mase". Bilo bi dobro da napišeš za koju si se felgu odlučio jer kao što sam rekao,težina,ET mjera i širina felge daju konačnu sliku o gubicima snage brzine i ostalo. Po meni za auto od 90 ks je suludo ići sa 15 na 17.
16 je optimum,fizički i financijski.Znam da sam zakomplicirao priču ali je to tako a većina trgovaca i vulkanizera imaju jedva srednju školu i to im je nepoznanica pa ni ne mogu ljude pravilno savjetovati.
cekuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 09:09   #69
Gledam na kalkulatoru, 195/65 15 na 205/50 15 razlika je 0.47%, odnosno za 3mm je veći promjer. Znam da je recimo 205/55 16 optimalna ali 17" izgleda puno bolje zar ne ali ovo je bilo čisto informativno.
Što se cijena tiče, felge od 800-2000, gume u toj dimenziji od 900-1600, molydon. Recimo duplo skuplje od kompleta za 15".
Cosmo28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 09:20   #70
Quote:
Cosmo28 kaže: Pogledaj post
Gledam na kalkulatoru, 195/65 15 na 205/50 15 razlika je 0.47%, odnosno za 3mm je veći promjer. Znam da je recimo 205/55 16 optimalna ali 17" izgleda puno bolje zar ne ali ovo je bilo čisto informativno.
Što se cijena tiče, felge od 800-2000, gume u toj dimenziji od 900-1600, molydon. Recimo duplo skuplje od kompleta za 15".
Molydon izbjegni u širokom luku jer su im felge uglavnom made in china.
AEZ,Dezent i MAK su ti jedna firma i rade se u kini,Momo je pred bankrotom,također iz Kine,a imaju još dvije no name firme. Fuj!
Opet pitam,o kojem autu se radi?
cekuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 09:21   #71
Quote:
Cosmo28 kaže: Pogledaj post
Kažeš veća felga-pa teža, ali ako je stara felge čelična (195/65 15), a nova 17" alumijska znači u tom pogledu stvarno ne bi trablo biti problema jer je alu lakša. Znači prelazak sa 195 na 205 širine ne bi trebalo imati puno utjecaja, bez obzira na snagu motora od 90KS? hvala
čelična felga 15'' je dosta dosta lakša od aluminijske 17''....
Flajs is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 10:17   #72
Quote:
Flajs kaže: Pogledaj post
čelična felga 15'' je dosta dosta lakša od aluminijske 17''....
kaj da?
kolko je ta celicna teska ako je dosta dosta laksa od npr. "Kosei K1 TS Superlight Racing 8x17 ET35 - 5,8kg"
__________________
Tito se prema listi britanskog Daily Maila, nalazi na 13. mjestu rang-liste masovnih ubojica 20. stoljeća. U društvu je s Mao Ce Tungom, Josifom Visarionovičem Staljinom i Adolfom Hitlerom.
V.Sipak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 10:23   #73
Quote:
V.Sipak kaže: Pogledaj post
kaj da?
kolko je ta celicna teska ako je dosta dosta laksa od npr. "Kosei K1 TS Superlight Racing 8x17 ET35 - 5,8kg"
Posti ga vidiš da piše pizdarije. Valjda je u ruci jedino imal alu felge Made in Turkey.

BTW - Enkkei 15 cola je 2 kile lakši od OEM 14 cola aluminija.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 10:45   #74
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Posti ga vidiš da piše pizdarije. Valjda je u ruci jedino imal alu felge Made in Turkey.

BTW - Enkkei 15 cola je 2 kile lakši od OEM 14 cola aluminija.
istina malo sam se zanio, ali treba pazit što se u nas sve prodaje pod "aluminijskim", pa u nekim slučajevima što sam napisao tada stoji...

naravno sa renomiranim markama ćeš istina olakšat auto ali i svoj novčanik
Flajs is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 11:25   #75
Quote:
Flajs kaže: Pogledaj post
istina malo sam se zanio, ali treba pazit što se u nas sve prodaje pod "aluminijskim", pa u nekim slučajevima što sam napisao tada stoji...

naravno sa renomiranim markama ćeš istina olakšat auto ali i svoj novčanik
Dotz, AEZ, Mak .... sve je to ISTA low cost firma iz Italije koja jedino što ima ponudit na svojim felgama je design. Meni osobno ponekad upitan. No onda se upitaj što će ti alu felge? Ako je SAMO radi izgleda - a što te onda briga jel teže ili lakša. Ako hoćeš perfomanse .... onda lijepo ruku duuuuuboko u džep.

Znaš kako kažu s autima - može biti sportski, udoban i jeftin. Problem je u tome što možeš izabrati samo DVA svojstva. Ono treće se automatski isključuje. Kod felgi bi to bilo lagane, lijepe i jeftine.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 08:38   #76
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
.... Kod felgi bi to bilo lagane, lijepe i jeftine.
Odmah potpisujem ono "lijepe" i "jeftine".
Koliki je postotak ljudi koji toliko briju na performanse pa će osjetiti razliku kod 2 kile lakših i 1000€ skupljih felgi? Možda je njihov broj na ovom podforumu nešto veći, ali u općenitoj populaciji je zanemariv.
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 10:01   #77
Quote:
cekuta kaže: Pogledaj post
Molydon izbjegni u širokom luku jer su im felge uglavnom made in china.
AEZ,Dezent i MAK su ti jedna firma i rade se u kini,Momo je pred bankrotom,također iz Kine,a imaju još dvije no name firme. Fuj!
Opet pitam,o kojem autu se radi?
Radi se o novom Leonu tdi 90KS
Cosmo28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 10:07   #78
Quote:
Cosmo28 kaže: Pogledaj post
Gledam na kalkulatoru, 195/65 15 na 205/50 15 razlika je 0.47%, odnosno za 3mm je veći promjer. Znam da je recimo 205/55 16 optimalna ali 17" izgleda puno bolje zar ne ali ovo je bilo čisto informativno.
Što se cijena tiče, felge od 800-2000, gume u toj dimenziji od 900-1600, molydon. Recimo duplo skuplje od kompleta za 15".
pa uzmi 17 ako imas novaca,dizel je ima momenta moze podnijet.kod nas u bosni je masa golfova 4 sa 17" i tdi 66kw motorima,i idalje idu i cade isto.neznam kolko steti kinetickim,kolko se motor uzbrdo muci,ali neces ga dovijeka vozat.bitna je i estetika
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 11:58   #79
Quote:
jasmin16v kaže: Pogledaj post
pa uzmi 17 ako imas novaca,dizel je ima momenta moze podnijet.kod nas u bosni je masa golfova 4 sa 17" i tdi 66kw motorima,i idalje idu i cade isto.neznam kolko steti kinetickim,kolko se motor uzbrdo muci,ali neces ga dovijeka vozat.bitna je i estetika
prestrašno!
ovo ne bi ni jedna plavuša uspijela izjaviti!
cekuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 10:24   #80
ADAC test - zimske gume 2009 (friško da ne ne može biti friškije):

http://www1.adac.de/Tests/Reifentest...cePageID=8979#
http://www1.adac.de/Tests/Reifentest...rcePageID=8979
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:20.