Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2004., 23:24   #1
Madeži - pitanja, otklanjanje, operacija...

Znam da je već bilo nekoliko tema o madežima, ali tamo nisam uspjela pronaći odgovore koje tražim (ili samo nisam dovoljno detaljno čitala?). Situacija je sljedeća...
Na leđima imam nekoliko većih madeža koji su promijenili boju i oblik, postali su svjetliji i veći u promjeru (zadržali su okrugli oblik, ali kao da su se "razlili", I don't know...) i isto tako u posljednjih nekoliko mjeseci po rukama i leđima se pojavilo nekoliko novih, manjih madeža. Svi su, kak da se izrazim, 2D. Znam da su opasni oni koji potamne i koji poprime neki asimetrični oblik, ali zanima me što s ovima? Na koji način se izlaganje suncu može uklopiti u ovu priču (prošlo ljeto sam se znatno više sunčala u odnosu na prije)? Inače nisam hipohondrična niti paranoična, ali imam povijest melanoma u obitelji (dva slučaja) i svjesna sam da to nije baš pozitivna strana.
little wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2004., 00:50   #2
Glej, ja imam ogromnu kolicinu madeza svuda po sebi.... tu i tamo dobijem neki novi 2D, kako ti kazes, ne obazirem se na boju i oblike... ALI!!!!! Moja lijecnica je rekla ako na postojecim madezima promjetim bilokakvu promjenu- da se javim- .... sta drugo- nije za zajeb..tse
siram on fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2004., 11:14   #3
ma nije se s tim zezati
meni je proslog ljeta dijagnosticiran melanom na listu noge - na svu srecu u ranoj fazi
doktorica nije mogla da vjeruje da sam dosla - jer inace ljudi posumnjaju na nesto tek u kasnijim i puno tezim fazama
ja bih ti preporucila da odes doktoru da ti pregleda sve mladeze pa ako ima sta sumnjivo da se to ispita
a ako ne dovoljno je samo da ih ti posmatras s vremena na vrijeme i pratis neke promjene u velicini, boji i obliku
a sto se tice suncanja, ja se zadnjih 6 godina nisam suncala pa eto imam melanom, ali sam u djetinjstvu par puta propisno izgorila, a kazu da bas u djetinjstvu koza prikupi vise od 50 % suncevog zracenja
zato ja od sad furam bijelo, nista solarij, nista sunce, krema sa visokim SPF, i redovne kontrole kod doktora
nije se sa suncem zezati
Urbana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2004., 21:28   #4
da, sunčanje ima veze s madežima

prijašnjih godina se nisam baš sunčala ali evo zadnja dva ljeta malo više, i kroz par mjeseci sam primjetila kako mi nastaju novi madeži. prvo sitne točkice pa onda malo naraste, ništa strašno, ali po nekoliko ih nastane svake godine, i to tocno na djelovima tijela koji su vise osuncani (gornji dio ledja, ruke...)

a to je skroz logično ako imaš osjetljiviju kožu, nakuplja se melanom i to je to

samo sad ne znam dal da izbjegavam sunčanje i budem najbjelija osoba na plaži (inače sam dosta svjetlog tena) ili da se sunčam i gledam kako se polako pretvaram u hrpu madeža

a ako slučajno primjetiš da se neki crveni ili naglo raste hitno idi doktoru!! to oni lako rjese samo da na vrijeme vide
Rajčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2004., 12:27   #5
pa sta svi crni ti plemicki svijetle puti - totalno kul, sta ne!!! ja isto se klonim sunca, sta da se patim ...
siram on fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2004., 13:40   #6
Quote:
Rajčica kaže:
da, sunčanje ima veze s madežima

prijašnjih godina se nisam baš sunčala ali evo zadnja dva ljeta malo više, i kroz par mjeseci sam primjetila kako mi nastaju novi madeži. prvo sitne točkice pa onda malo naraste, ništa strašno, ali po nekoliko ih nastane svake godine, i to tocno na djelovima tijela koji su vise osuncani (gornji dio ledja, ruke...)

a to je skroz logično ako imaš osjetljiviju kožu, nakuplja se melanom i to je to

samo sad ne znam dal da izbjegavam sunčanje i budem najbjelija osoba na plaži (inače sam dosta svjetlog tena) ili da se sunčam i gledam kako se polako pretvaram u hrpu madeža

a ako slučajno primjetiš da se neki crveni ili naglo raste hitno idi doktoru!! to oni lako rjese samo da na vrijeme vide
Nakuplja se melanin.

Melanin = pigment
Melanom = maligni tumor
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2004., 23:58   #7
evo još jedne sa sličnim problemom

naime, ja imam na nozi nekakav madež koji em što je nastao kasnije, em što sam ga ja uvijek smatrala više nekakvom bradavicom nego madežom. Nikad bila kod doktora da to provjerim. Nepravilnog oblika, nije glatko, uzdiže se iznad površine kože

u zadnje vrijeme su mi se oko njega (u razmaku nekih 5 - 7 cm)počele pojavljivati malene izrasline. On sam ne raste i ne mijenja se. Sad, ako je taj osnovni u stvari bradavica, onda nastaju male bradavice; ako je madež onda mi se ne piše dobro

iskreno, užasno me strah otići doktoru (ne volim baš doktore, jer su mi jednom dali pogrešnu dozu lijekova i umalo me ubili pa im ne vjerujem)

djetinjstvo provela u vrlo sunčanoj oblasti + ljetni mjeseci na moru i plaži gotovo bez ikakve zaštite (mazali smo se prvih dana, poslije ne, jednostavno se tada to smatralo normalnim) , izgorila par puta, ali sam dosta tamne puti tako da to nikad nisam smatrala nečim opasnim
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2004., 00:02   #8
ako madez pocne svijetliti u sredini to je onda alarmantno stanje!
odi dermatologu hitno!
sretno i javi kako je proslo


ps. povijest melanoma u obitelji je opaka stvar i zbog toga pazi jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaako na sve!
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2004., 01:44   #9
Obzirom da vidim da se kuzite... pojavile su mi se na nozi dvije tamne fleke, nakon alergije na sunce, izgledom na staracke pjege, je li to panika ???
lilihip is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2004., 09:05   #10
ja bih svima preporucila da odu doktoru i provjere to, ja sam otisla na vrijeme i spasila si zivot
problem i jeste u tome sto se kod nas ljudi boje doktora i bolesti toliko da cak ne zele da odu i onda kada su svjesni da nesto nije ok
pa meni nikad ne bi palo na pamet da imam melanom, mislim od svih ljudi bas ja
al citala sam dosta o tome i na svu srecu reagovala na vrijeme
zato opet apeliram na sve one koji imaju puno mladeza, velikih, nepravilnog oblika, tamnih i koji se povecavaju da odu kod doktora jer je to jedini nacin da budete potpuno sigurni da je to obicni mladez
Urbana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2004., 09:07   #11
e da
ako nekoga zanima moje iskustvo sa melanomom slobodno neka se javi, voljela bi da pomognem da ljudi shvate koliko opasno to moze biti
Urbana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 13:39   #12
Quote:
Urbana kaže: Pogledaj post
e da
ako nekoga zanima moje iskustvo sa melanomom slobodno neka se javi, voljela bi da pomognem da ljudi shvate koliko opasno to moze biti
ako je moguće javite mi se na mail
[email protected] pozdrav
blazenkapeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 13:49   #13
Quote:
Urbana kaže: Pogledaj post
e da
ako nekoga zanima moje iskustvo sa melanomom slobodno neka se javi, voljela bi da pomognem da ljudi shvate koliko opasno to moze biti
i sto je bilo kod doktora, samo su otklonili madez ili?
MateSarlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2004., 15:45   #14
Quote:
lilihip kaže:
Obzirom da vidim da se kuzite... pojavile su mi se na nozi dvije tamne fleke, nakon alergije na sunce, izgledom na staracke pjege, je li to panika ???
nije
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2004., 18:57   #15
Quote:
Studentica kaže:
ako madez pocne svijetliti u sredini to je onda alarmantno stanje!
odi dermatologu hitno!
sretno i javi kako je proslo


ps. povijest melanoma u obitelji je opaka stvar i zbog toga pazi jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaako na sve!
Najveći madež mi je na leđima, u promjeru nekih 5-6 mm. Ali fora je u tome da je prije bio duplo manji, ravnomjerno obojen itd., a nakon što sam se vratila s mora (to je bilo, dakle, prošlo ljeto) povećao se i u sredini je ostala tamna točkica, a sve oko toga je posvijetlilo. Najviše sam se bojala upravo zbog njega, ali sam otišla kod dermatologa i rekao je da je to normalan madež. A sad sam primijetila da mi se još jedan na bedru promijenio (bio je okrugao, a sad nema baš neku formu), malo je tamniji od ovog na leđima. Mislim da ću uskoro opet morati kod dermatologa. Anyway, hvala na odgovoru.
little wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 14:41   #16
Da li netko zna koliko košta uklanjanje madeža kod dermatologa, laserom, po mogućnosti bez ožiljka.
Bilo bi zgodno i da je u Zagrebu.
__________________
Fukam, gospon magister, fukam!
medeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 15:49   #17
moja sestra je uklanjala madeze na trbuhu.

nije placala,,islo preko zdravstva

dal je jos uvijek tak neznam
loler is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 16:12   #18
Preko zdravstvenog može ali onda ih režu pa šivaju ranu pa ostanu ožiljci, pokušavam to izbjeći ako nije preskupo.
__________________
Fukam, gospon magister, fukam!
medeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 21:57   #19
povrijeđen madež

Cura je slučajno povrijedila madež, lagano je prokrvario. Što da radi? Koliko je opasno? Madež je prosječne veličine, ni mali ni ogroman.
Hvala
Laganini is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 22:03   #20
ja bih preporučila da se cura javi kirurgu da joj izvadi madež i pošalje ga na histološku analizu ... nisi rekao gdje je madež i koliko je veliki ... vjerojatno bi to mogao biti manji zahvat u lokalnoj anesteziji

ne bih stvarala paniku, ali ipak madeži nisu baš bezazleni, naročito ako prokrvare
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:45.