Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2007., 13:24   #21
Quote:
Toco1980 kaže: Pogledaj post
Prije otprilike tjedan dana fotografirao sam u jednom klubu dok je nastupala sa svojim bendom. Kak je bilo dosta mračno, malo sam fotkao sa 1.8/50mm bez blica (pa je zbog duže ekspozicije cca 1/30 dosta fotki streseno), a dio sa zoomom (3.5-5.6/28-135mm) i blicom (onim malim na aparatu) i onda je pak na skoro svim fotkama imala crvene oči.

Inače aparat je Canon eos 350D, a događaj sam fotkao na iso 1600, parcijalno mjerenje, bez blica na Av a s blicom na Tv postavkama....

No kak se kaže prvi se mačići bacaju u vodu....

Dakle, kak fotkati u takvim situacijama? Jel postoji neka tehnika?
Prvo je pravilo, da nema pravila.

Drugo, ideš na koncerte i fotkaš.

Treće uočavaš greške i ispravljaš ih.

Četvrto, kao i za svaku drugu stvar, treba strpljenja i truda.

Peto u ogromnoj si prednosti imas digitalac i rezultati su trenutno dostupni (mogučnost korekcija u procesu rada - pokušaj samo zamisliti kako je to bilo s filmom nekada 100ASA, 200ASA, 400ASA, a ne znaš što si napravio dok film nisi razvio????????

Streseno??? Tu je osnovno pitanje zbog pokreta izvođaća ili fotografa?
A način fotografiranja....ovisi o trnutnim svjetlosnim uvjetima u datoj situaciji i rezultatu koji se želi postiči
CanonF1/1.4/50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 13:26   #22
Quote:
Muha_zg kaže: Pogledaj post
crvene oći nemaju ama baš nikakve veze ni s objektivima ni s elektronikom. To se događa zato što se svjetlost blica odbija od pozadine ljudskoga oka (koja je crvena pa otud i boja) a ovisi o proširenosti zjenica (ili blendi oka ) i o kutu upada svjetla...
Ako imas u reviewima fotica:
red eye los, red eye ok, red eye super, onda ima veze sa foticem.

i kaze se oČi
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 18:12   #23
Quote:
CanonF1/1.4/50 kaže: Pogledaj post
Prvo je pravilo, da nema pravila.

Drugo, ideš na koncerte i fotkaš.

Treće uočavaš greške i ispravljaš ih.

Četvrto, kao i za svaku drugu stvar, treba strpljenja i truda.
Aha...

Ne bih se začudio da za moje fotke vrijedi ono da se prvi mačići bacaju u vodu...

Quote:
CanonF1/1.4/50 kaže: Pogledaj post
Peto u ogromnoj si prednosti imas digitalac i rezultati su trenutno dostupni (mogučnost korekcija u procesu rada - pokušaj samo zamisliti kako je to bilo s filmom nekada 100ASA, 200ASA, 400ASA, a ne znaš što si napravio dok film nisi razvio????????
To kužim...

Quote:
CanonF1/1.4/50 kaže: Pogledaj post
Streseno??? Tu je osnovno pitanje zbog pokreta izvođaća ili fotografa?
Ja sam uglavnom bio naslonjen na zid/stup/pregradu (štogod to bilo) tak da mislim da se nisam baš pretjerano pomicao. S druge strane ovi su se poprilično micali skakutali po pozornici....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 21:15   #24
Meni je uopće smiješno razmišljat o upotrebi blica na koncertima. Obično je dozvoljeno blicat prvih pet minuta za potrebe novinske fotografije, ali blic ubija atmosferu, da ne pričam o tome da je nekulturno. Mislim, stavite se u položaj izvođača, on sad nekaj pjeva, u điru je, masa se klati, i onda mu ispred face izleti seljo sa blicem i ubije atmosferu i oslijepi ga na čas. Na pravim koncertima zbog toga redari bacaju van.
Dakle, staklo velikog otvora blende, visoki iso, ekspoziciju po volji, meni je obično i 50-tinka dovoljna s obzirom da fotkam uglavnom jazz, a i mrzim sterilno oštre fotke, mislim, ak se netko drmusa na bini, pokret u službi dinamike mi je uvijek veća fora nego metalac smrznut u zraku.
But, that's just me
The Fish is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 22:06   #25
Ja povećam ISO na 1600, blenda na maximalni otvor, brzina zatvarača čak i do 1/8 kada zabrijem (živio shake reduction).
Blic nikada.
Dali netko, osim mene, preeksponira za 2 blende? Stekao sam dojam da to pomaže.

Evo jednog primjera na 1/15

Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 07:01   #26
Quote:
The Fish kaže: Pogledaj post
Meni je uopće smiješno razmišljat o upotrebi blica na koncertima. Obično je dozvoljeno blicat prvih pet minuta za potrebe novinske fotografije, ali blic ubija atmosferu, da ne pričam o tome da je nekulturno. Mislim, stavite se u položaj izvođača, on sad nekaj pjeva, u điru je, masa se klati, i onda mu ispred face izleti seljo sa blicem i ubije atmosferu i oslijepi ga na čas. Na pravim koncertima zbog toga redari bacaju van.
Dakle, staklo velikog otvora blende, visoki iso, ekspoziciju po volji, meni je obično i 50-tinka dovoljna s obzirom da fotkam uglavnom jazz, a i mrzim sterilno oštre fotke, mislim, ak se netko drmusa na bini, pokret u službi dinamike mi je uvijek veća fora nego metalac smrznut u zraku.
But, that's just me
Tam di sam ja bio masa ljudi je imala aparate i svako malo je netko blicao.... a jedan blic više ili manje...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 09:05   #27
Meni blic fakat nema smisla: em narušavaš atmosferu, em ti slike ispadnu užasne.
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 04:33   #28
na nekim fotićima, for example mom bivšem Canon Ixus 50 bez blica možeš ne mutno slikati osobbu koja stoji u pozi vojnički- mirno, a da se tvoja ruka ni malo ne za trese.
KAd band skače po pozornici mutne su slike do mjere neprepoznatljivosti.

U mračnim prostorima crvene oči ne ginu, red eye ne pomaže, kao ni night vision.
Ni dvostruka bljeskavica isto ne, jer teško d ćeš mu obje zabljeskat u oko.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 09:22   #29
Quote:
Ris kaže: Pogledaj post
na nekim fotićima, for example mom bivšem Canon Ixus 50 bez blica možeš ne mutno slikati osobbu koja stoji u pozi vojnički- mirno, a da se tvoja ruka ni malo ne za trese.
KAd band skače po pozornici mutne su slike do mjere neprepoznatljivosti.

U mračnim prostorima crvene oči ne ginu, red eye ne pomaže, kao ni night vision.
Ni dvostruka bljeskavica isto ne, jer teško d ćeš mu obje zabljeskat u oko.
Zato je najbolje raditi u manualnom modu (ako to tvoj fotić podržava)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 20:24   #30
najbolje se manit čorava poslat i uživat u koncertu imam preslab fotkać za tak šta pa sam odustal al ionak ima na youtubu i inom koji dan kasnije video
__________________
Hobi je nešto besplatno što te skupo košta.
Arien is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 22:28   #31
Quote:
Arien kaže: Pogledaj post
al ionak ima na youtubu i inom koji dan kasnije video
Obično od onog lika koji je stal ispred tebe i kamerom ti zaklonio pogled na stage
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 13:02   #32
dosad sam snimio jedno 50ak koncerata.. sto velikih, sto malih izvođaca.. sto nije puno ali dovoljno da skuzim kako oni koji govore da se blic ne koristi na koncertima govore gluposti.
postoje prostori poput splitske kocke, prostor sa crnim zidovima i jednom prigusenom crvenom zaruljom na pozornici koja sluzi za rasvjetu.. u tim uvjetima bi na iso 3200 i blendi 2.8 imao ekspoziciju od cca 1 sekunde.. a trebas imati sliku Ripera sa koncerta, jer si zato placen, jer su te zato poslali..
normalno da ce koristit blic u tim uvjetima jer nema drugog nacina za dobiti upotrebljivu sliku.
isto tako postoje koncerti poput runjicevih veceri i sl. gdje na iso 400 i blendi 2.8 imas 1/500 sec, i ne treba ti nikakav blic.

prije se u zoni izmedu bine i publike mogao slikavat cijeli koncert.. a sad su, prvo severina, pa hladno pivo.. a poceli su pomalo i drugi primjenjivat tehniku prve tri pjesme pa te tjera van..a onda su i uveli zabranu bliceva.. jer se to kao tako radi vani..
sto je totalna glupost.. svima njima je u interesu imat atraktivnu sliku sa koncerta u novinama ili casopisima.. a u prve tri pjesme se nista ne događa.. prave slike nastaju pred kraj koncerta kad je publika u deliriju..
i onda potjeraju sve fotoreportere ispred bine i ostane publika u prvom redu di svi imaju fotoaparate i skljocaju sa blicevima cijelo vrijeme..
flomasteric is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 15:39   #33
Quote:
Toco1980 kaže: Pogledaj post
Tam di sam ja bio masa ljudi je imala aparate i svako malo je netko blicao.... a jedan blic više ili manje...
Zabrijo si, nije isti blic na kompaktiću i na 350D.
Vas sa SLR-ovima koji koristite blic na koncertima treba sve pobacati van jer osim što ometate izvođača ometate i nas ostale fotografe koji se držimo pravila i ne koristimo blic.

Inače koristim 400D, 50mm 1.8 na max., ISO 1600 ili 800 ovisno o osvjetljenju, AV mod na bracketingu.

thunderstorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 18:16   #34
Quote:
thunderstorm kaže: Pogledaj post
Zabrijo si, nije isti blic na kompaktiću i na 350D.
Koliko je meni poznato, ipak je razlika u ugrađenom blicu koji im GN 11 (i nije puno jači od onih u kompaktima) od Speedlita 430 koji ima GN 43...

Quote:
thunderstorm kaže: Pogledaj post
Vas sa SLR-ovima koji koristite blic na koncertima treba sve pobacati van jer osim što ometate izvođača ometate i nas ostale fotografe koji se držimo pravila i ne koristimo blic.
Onda pobacaj van i sve one ostale koji blicaju s kompaktima jer i oni u određenoj mjeri ometaju (de facto blic je blic), pogotovo ak stoje pored tebe... :asshole:

Meni se nitko nije bunio kad sam blicao (a pravila određuje onaj na čijem si terenu). Da mi je netko od konobara rekao da ne blicam, reko bi OK, sklopio blic i našarafio nazad 50tku...

Quote:
thunderstorm kaže: Pogledaj post
Inače koristim 400D, 50mm 1.8 na max., ISO 1600 ili 800 ovisno o osvjetljenju, AV mod na bracketingu.
To sam i ja koristio... iso1600, Av, partial metering, custom white balance...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 18:25   #35
Quote:
flomasteric kaže: Pogledaj post
dosad sam snimio jedno 50ak koncerata.. sto velikih, sto malih izvođaca.. sto nije puno ali dovoljno da skuzim kako oni koji govore da se blic ne koristi na koncertima govore gluposti.
postoje prostori poput splitske kocke, prostor sa crnim zidovima i jednom prigusenom crvenom zaruljom na pozornici koja sluzi za rasvjetu.. u tim uvjetima bi na iso 3200 i blendi 2.8 imao ekspoziciju od cca 1 sekunde.. a trebas imati sliku Ripera sa koncerta, jer si zato placen, jer su te zato poslali..
normalno da ce koristit blic u tim uvjetima jer nema drugog nacina za dobiti upotrebljivu sliku.
isto tako postoje koncerti poput runjicevih veceri i sl. gdje na iso 400 i blendi 2.8 imas 1/500 sec, i ne treba ti nikakav blic.
Tako je, slažem se u potpunosti...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 22:16   #36
Istina je dan blic ubija atmosferu koncerta.

Ali kad je na koncertu fotograf koji fotka za novine, portal, koji fotka za POSAO, onda je to totalno druga prica.
Naravno da ces onda blicat. Ako smijes.
Jedino ako ti na pressu uz standardnu pricu "fotkati prve tri pjesme" ne dodaju jos i "bez blica" sto je jako jako cest slucaj.
Pa se ti snadji - za posao
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 22:35   #37
Quote:
flomasteric kaže: Pogledaj post
isto tako postoje koncerti poput runjicevih veceri i sl. gdje na iso 400 i blendi 2.8 imas 1/500 sec, i ne treba ti nikakav blic.
... i gdje se uredno pojavljuju "fotografi" za dnevni tisak koji opet koriste bliceve sve u šesnaest.
Jer neznaju drugačije
The Fish is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 22:36   #38
Quote:
Ipanema kaže: Pogledaj post
Istina je dan blic ubija atmosferu koncerta.

Ali kad je na koncertu fotograf koji fotka za novine, portal, koji fotka za POSAO, onda je to totalno druga prica.
Naravno da ces onda blicat. Ako smijes.
Jedino ako ti na pressu uz standardnu pricu "fotkati prve tri pjesme" ne dodaju jos i "bez blica" sto je jako jako cest slucaj.
Pa se ti snadji - za posao
hvala na razumjevanju i tebi Toco..
kod nas je praksa da jedino jako poznate grupe i izvođaci pogotovo strani to zahtjevaju.. ali takve grupe ne nastupaju na bilo kakvim binama.. oni obicno sa sobom imaju jako dobru rasvjetu, pa ti gotovo u pravilu i ni ne treba blic..
kod nas sam to dozivio jedino od severine i hladnog piva.. svi ostali izvođaci te pustaju da slikajes koliko god hoces i sa cim god hoces..
flomasteric is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 22:46   #39
Quote:
The Fish kaže: Pogledaj post
... i gdje se uredno pojavljuju "fotografi" za dnevni tisak koji opet koriste bliceve sve u šesnaest.
Jer neznaju drugačije
ma znaju oni dosta dobro i bez blica snimat, imaju i znanja i iskustva i opremu.. ali kako koncerti pocimlju tek oko ponoc ili jedan u noci.. a kad si na nogama od 8-9 ujutro, snimas i to ti je zadnji ili tek predzadnji posao tog dana.. nekako ti se ne da cekati do kraja koncerta i eksperimentirati.. vec opalis par ostrih krupnih kadrova izvođaca sa blicom jer ti za tisak uglavnom treba vidljivo lice.. i odes doma potpisat i poslat slike, te se mrtav umoran strovalis u krevet.. jer te sutra ceka jednako naporan dan..
i vjeruj mi da svi ti ljudi imaju doma poveliku arhivu koncertnih fotografija.. i nekad odu snimat samo za gust.. ali u vecini slucajeva su snimali takve stvari da im je obicni koncert "vec viđeno..."
flomasteric is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 23:01   #40
Iz te perspektive gledano, apsolutno se slažem sa tobom.

Zapravo je topic nejasno postavljen, jer nekome je slikanje koncerata napucavabje kompaktima iz prvog reda, nekome posao, a nekome gušt i hvatanje atmosfere.
Eto, dobio je više-manje odgovore na sve varijante
The Fish is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:48.