Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2003., 22:49   #21
Quote:
lahor kaže:
Ili je nesto limunska kiselina C6H8O7 iliti E330 ili nije.

Sto mislis koliko je opasno nesto sto imas u svim stanicama i sto je neophodno potrebno za metabolicke procese u stanici?
S time se mogu složiti ali... pitanje je tu i količine
__________________
Život je najveća umjetnost!
More zemlja vino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 22:52   #22
Inace ova dva linka koja si dao sadrze toliko kolicinu gluposti da ne zelim ni analizirati to u detalje.

Ova klinika koja se tamo spominje ne postoji, odnosno nema nikakav popis tih prehrambenih dodataka, vec sam naisla na taj letak pa sam si dala truda to detaljno istraziti.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 22:54   #23
Quote:
lahor kaže:
Inace ova dva linka koja si dao sadrze toliko kolicinu gluposti da ne zelim ni analizirati to u detalje.

Ova klinika koja se tamo spominje ne postoji, odnosno nema nikakav popis tih prehrambenih dodataka, vec sam naisla na taj letak pa sam si dala truda to detaljno istraziti.
mislim da komuniciras samnom ali ne gledas ko je sto postavio... nisam ja taj koji dize paniku... pogledaj gore
__________________
Život je najveća umjetnost!
More zemlja vino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 23:08   #24
Ne, mislila sam na Gillada.

Glede kolicina - da ti naskodi trebale bi biti ogromne.


http://msds.pdc.cornell.edu/msds/sir...cjs/cjscv.html
Toxicological Information
================================================== =====
Toxicological Information: CITRIC ACID HAS BEEN REPORTED TO HAVE ALLERGIC
PROPERTIES, AND MIGHT CAUSE ALLERGIC CONTACT DERMATITIS. IRRITATION OF THE
SKIN, EYES, AND GASTROINTESTINAL TRACT MAY OCCUR BUT SHOULD NOT REQUIRE EXTEN
SIVE THERAPY BEYOUND DILUTION/IRRIGATION. DUST AND SOLUTION MAY CAUSE SEVERE
IRRITATION TO THE EYES, WITH SYMPTOMS THAT INCLUDE REDNESS, TEARING, AND
PAIN. CONCENTRATED SOLUTIONS MAY BE CORROSIVE TO T HE EYES AND CAUSE CORNEAL
ULCERATIONS.


LD50 LC50 Mixture: ORAL LD50(RAT): 3 GM/KG
Route Of Entry Inds - Inhalation: YES
Skin: YES
Ingestion: YES
Carcinogenicity Inds - NTP: NO
IARC: NO
OSHA: NO
Effects of Exposure: EYES-DUSTS & SOLUTION MAY CAUSE SEVERE IRRITATION TO
EYES. CONCENTRATED SOLUTIONS MAY BE CORROSIVE TO EYES & CAUSE CORNEAL
ULCERATION. SKIN-THIS PRODUCTION MAY CAUSE MODERATE IRRITATION OF SKIN. CITRI
C ACID MAY CAUSE ALLERGIC CONTACT DERMATITIS WITH PROLONGED OR REPEATED
CONTACT. INGESTION-CITRIC ACID MAY CAUSE GASTROINTESTIONAL IRRITATION.
CONCENTRATED SOLUTIONS MAY CAUSE NEUROTIC & ULCERATIVE LE SIONS ON ORAL
MUCOUS MEMBRANES. CHRONIC INGESTION OF HIGH CONCENTRATION CITRIC ACID CAN
RESULT IN ERROSION OF TOOTH ENAMEL. INHILATION-DUST/MIST FROM SOLUTION MAY
CAUSE MILD TO MODERATE IRRITATION OF NOSE & THROAT.
Explanation Of Carcinogenicity: NONE OF THIS PRODUCT'S COMPONENTS ARE LISTED BY
ACGIH, IARC, NIOSH OR NTP.
Signs And Symptions Of Overexposure: EYES: REDNESS,TEARING AND PAIN. SKIN:
ALLERGIC CONTACT DERMATITIS. INGESTION: NAUSEA, DIARRHEA, VOMITING, ADOMINAL
PAIN. CONCENTRATED SOLUTIONS MAY CAUSE ULCERATIVE LESIONS ON ORAL MUCOUS
MEMBRANE. C HRONIC INGESTION OF HIGH CONCENTRATIONS CITRIC ACID CAN RESULT IN
ERROSION OF TOOTH ENAMEL. INHILATION: COUGHING, SNEEZING AND LABORED
BREATHING.
First Aid: EYE:IMMEDIATELY FLUSH WITH PLENTY OF WATER FOR 15 MINS. GET MEDICAL
ATTENTION IF SYMPTOMS OF PAIN,SWELLING,OR TEARING EXIST AFTER FLUSHING.
SKIN:IMMEDIATELY WASH THOROUGHLY WITH SOAP & WATER.GET MEDIC AL ATTENTION
OF IRRITATION DEVELOPS OR PERSISTS. INGESTION:HAVE VICTIM RINSE MOUTH WITH
WATER, IF CONSCIOUS. NEVER GIVE ANYTHING BY MOUTH TO A VICTIM WHO IS
UNCONSCIOUS OR HAVING CONVULSIONS. CONTACT PHYSICIAN OR POISON CONTROL
CENTER IMMEDIATELY. INHILATION:MOVE VICTIM TO FRESH AIR, APPLY ARTIFICIAL
RESPIRATION IF NOT BREATHING. IF COUGH OR DIFFICULTY BREATHING DEVELOPS, SEEK
MEDICAL ATTENTION.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 23:10   #25
Jedina bed stvar je sto povecava apsorpciju aluminija koji bas i nije zdrav.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 10:13   #26
Quote:
Gilad Pellaeon kaže:
E 330 je najopasniji dodatak koji izaziva rak. Poznat je kao i limunska kiselina.


Ajmeeee..jadan ja!
Koliko sam do sada samo popio votke sa sweppes bitter lemonom!I na kraju cu umrijeti od soka,a ne od alkohola...
Jeremijajooj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 10:35   #27
Quote:
lahor kaže:
Totalna glupost. Limunska kiselina nije opasna.
onda se ispricavam zbog netocne informacije. Zelja mi je bila pomoci.
Nego, imas koji "pravi" link za to?
Gilad Pellaeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 13:13   #28
http://www.autoteka.com/eskola/kem/o....php3?sif=1452
a na dnu imate zanimljive linkove
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 14:11   #29
Quote:
Gilad Pellaeon kaže:
onda se ispricavam zbog netocne informacije. Zelja mi je bila pomoci.
Nego, imas koji "pravi" link za to?
To je upravo ono o cemu sam govorio - treba znati prepoznati istinu i tocnost od izmisljotina i nagadjanja. Inace, prije nekih dva mjeseca sam malo istrazivao o limunskoj kiselini jer mi je jedan frend rekao da izaziva rak. I malo samo potrazio po Internetu i ispada da je to jedna besmislica (nema nikakvih studija ni nikakvih dokaza) i da se do te tvrdnje doslo zbog ovog razloga: limuska kiselina je odgovorna za Krebsov (znanstvenik koji je dobio Nobelovu nagradu upravo za otkrivanje limunske kiselinue) ciklus - krebs na nekim jezicima znaci rak! I po tome su neuki pojedinci "zakljucili" da je limunska kiselina odgovorna za rak. Link: http://ukfoodguide.net/e330.htm
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 14:55   #30
Quote:
kisha kaže:
A jeste ikad čuli za to da se bijeli šećer kako bi dobio na kristalnoj bjelini izbjeljuje smjesom u kojoj su i smrvljen kosti životinja...
Nisam to cuo...

Quote:
što je jedno od glavnih uzroka diabetesa,...navodno....za ovo nemam nikakve znanstvene dokaze, ali..eto...
Eh... S razlogom za to nema nikakvih znanstvenih dokaza. (citaj: vjerojatno nije istina - ne da to ne cine, vec da je to faktor koji povecava rizik od dijabetesa). Valjda je to tako zato sto je secer opasan sam po sebi i jedan je od glavnih uzrocnik dijabetesa uz, hm, grains (mislim da mi nemamo rijec za to: to su uglavnom poljoprivredne kulture: zitarice, kukuruz, riza, kasa...) - sve te tvari povisuju secer u krvi, a time i inzulin.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2003., 16:10   #31
Drago mi je da se ova tema malo vise razvila. Gilad Pellaeon je malo zalutao, ali nista strasno. Medju narodom se sire izmisljotine i zbog toga pate legitimne tvrdnje pa se sve takve stvari koje nisu procitali u dnevnim novinama ili vidjeli na HTV-u a priori odbacuju "jer su to gluposti", je nitko nikad nije cuo za to i tako dalje.

Vec duze vrijeme sam zelio napisati nesto vezano uz ovu temu... Nekoliko puta sam bio "stavljan pod stakleno zvono" zbog onoga sto (i kako) sam pisao, s "optuzbama" da se bojim svega i svacega. Malo sam razmisljao o tome i dosao do sljedeceg zakljucka: nisam ja taj koji se boji, vec oni koji su mi to rekli. Pojasnjenje: da bi covjek (odnosi se na vecinu ljudi) normalno funkcionirao mora se samozavaravati, mora u nesto vjerovati. Necu u to uplitati religiju odnosno vjeru u boga (bogove), vec vjeru u idilicnost zivota (u pogledu zdravlja). Dakle, vecina nas vjeruje, odnosno ponasa se da je svijet "idilicno" mjesto u pogledu medicine/zdravog zivota - to vjeruje (ili se trudi vjerovati) iako zna da nije tako. Sto vecina ljudi danas smatra da je stetno? Smog, Sunce jer mozes dobit rak, droge (osim, naravno, marihuane koja je manje stetna cak i od cigareta i ne izaziva ovisnost, jel? Psihicki efekti konzumiranja marihuane su potpuno nebitni ; a ni bombonceki nisu nekaj jako strasni), cigarete (jeste li sigurni da su cigarete stetne? 50%, ili koliko vec, Britanaca zivi u uvjerenju da nisu jer bi u suprotnom njihovo reklamiranje bilo zabranjeno!), kolesterol (dobro, danas bar dobar dio ljudi zna da imamo "dobar" i "los" kolesterol), masna hrana, ima dobar dio ljudi koji smatraju da su pica tipa CocaCola losa, ali ih i dalje konzumiraju... ne znam, jos par stvari.

I onda se pojave neki ludjaci (naravno, ja sam najludji od njih) koji pocnu dizati paniku (barem to tako dozivljavaju neki forumasi - ja smatram da sam iznosio cinjenice) da nisu dobre ili da su stetne i mnoge druge stvari koje vecina ljudi (svjesno ili nesvjesno) uzima zdravo za gotovo: aspartam (dijabeticari se vole zavaravati da im je to dobra zamjena za secer - a, ono, to je zapravo neurotoksin! - samo reci ne! postoji stevia), amalgam (uz to sto ispusta zivu, u zubima uzrokuje galvanizaciju), fluorid (u nekim zemljama djeca piju fluoridiranu vodu kako bi imala zdravije zube! Fluorid je otrov, simptomi kronicno otrovanja mogu nalikovati kronicnom otrovanju zivom, a statisticki je dokazano da djeca koja piju fluoridiranu vodu imaju vise karijesa od djece koja to ne rade! Prevelika kolicina fluorida pronadjena je u nekim cajevima i drugim proizvodima - tko bi si to mislio?), mlijeko (da, pijte sto vise /pasteriziranog/ mlijeka! - ovo je sarkasticki bilo receno, da se ne bi netko zabunio- vecini ljudi nepodnosenje laktoze nije dijagnosticirano, a prema nekim istrazivanjima 50% bijelaca, 75% crnaca i svi Azijci ne mogu dobro probaviti laktozu; osim toga, pasterizacijom je unistena vecina dobrih tvari koje mlijeko sadrzi: vitamini, enzimi... takodjer je i apsorpcija kalcija jako smanjena), secer (svi mi "znamo" da previse secera nije dobro - no, neki cak /potpuno opravdano/ tvrde da je opasniji od cigareta! - uz jako mnogo drugih bolesti i problema koje moze uzrokovati, secer pogoduje pogorsanju raka), aluminij (sad je vec dobro poznato da aluminiju uzrokuju Alzheimerovu bolest), teflon (iako je za ljude njegova toksicnost mozda preslaba /a mozda i nije/, pokazalo se da od teflona znaju ugibati ptice koje svoj zivot provode u kuhinji), MSG (monosodium glutamat - mislim da je to na hrvatskom natrijev glutamat - E621; na mozak ima slicni utjecaj kao komponente aspartama - veca kolicina ubija stanice mozga! E621 se koristi kao pojacivac okusa u mnooooogim jelima, od juhica, umaka, vegete, pljeskavica, nekih salama, cipsa... u name it! - ljudi optuzuju da MacDonalds radi nezdravu hranu - dajte si, molim vas, malo pogledajte kaj imate u kuhinji), formaldehid (o njemu sam vec pisao - ima ga u svemu, od gradjevinskog materijala, namjestaja, do elektronike, sapuna i sampona - 10% aspartama se raspadne u tijelu u metanol koji se dalje raspadne formaldehid! naravno, kreteni koji brane aspartam kazu kako se formaldehid odmah pretvori u CO2 i vodu!), voce, povrce, kava ili bilo sto takvo (obicno je dobro spricano pesticidima i drugim otrovima), ulje (sadrzi puno Omega-6 masnih kiselina - istina, one nam trebaju, ali isto tako moramo odrzati ravnotezu izmedju Omega-6 i Omega-3 masnih kiselina, a velika vecina ljudi ima premalo Omega-3 masnih kiselina sto moze dovesti do mnogih poremecaja), opcenito zrnate kulture (kukuruz, psenica, riza...) koje djeluju slicno kao secer itd. Life IS dangeorus! Svaka ta pojedina tvar nosi odredjeni rizik od neke bolesti, poremecaja ili problema. Njihovim kombiniranjem rizik se jako pojacava (to posebice vrijedi za otrove koji djeluju po nacelu sinergije - sinergija se simbolicno moze oznaciti kao: 1+1=3).

Dok postanete svjesni svega toga, vjerujem da cete malo vise paziti na sebe (neki to jednostavno ne budu mogli prihvatiti i ici ce linijom manjeg otpora, a meni ce reci da dizem paniku - jedan od oblika poricanja istine, moglo bi se reci). Naravno, dobar dio toga je tesko ili cak nemoguce izbjeci. U SAD-u je zabiljezena epidemija jednog novog poremecaja - ljudi postaju opsjednuti "zdravim zivotom", boje se svih tih otrova i panicno pokusavaju napraviti ono neostvarivo - zivjeti zaista zdravim zivotom. To je druga krajnost - prva krajnost su oni koji ignoriraju sve ovo sto sam sad napisao i zive u svojoj iluziji da je opasno svega par stvari. Treba pronaci sredinu izmedju te dvije krajnosti.

Jos nesto - citao sam zivotnu pricu jedne zrtve amalgama u kojoj je istaknuo jednu zanimljivu opservaciju: postoje dvije vrste ljudi - jedna o "zdravom zivotu" nema pojma, druga zna jako puno - onih izmedju je malo. Razlog tome je taj sto one koji su zdravi nije bas briga za zdrav zivot. Oni koji na*ebu, poput mene, pokusavaju saznati sve moguce kako da vrate svoje ili barem poboljsaju svoje zdravlje.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2003., 01:05   #32
Vrlo zanimljiva tema, dâ se ovdje štošta naučiti. Naravno, oni koji su spremni učiti to cijene. Ali nakon svega pročitanog, pitam se što bih uopće smio jesti, evo, u popisu otrova u hrani je gotovo sve, meso (stvarno loše, iako me neki uvjeravaju da bijelo meso treba jesti), žitarice ne valjaju, mlijeko, šećer. Ništa. A ja tako volim mlijeko, pogotovo ledeno kad su ovakve vrućine, bolje je od svake cole ili cedevite. Pa molio bih vas da mi date nekakav popis namirnica koje imaju malo ili gotovo ništa svih ovih otrova koje gore navodite, što je to što je preporučljivo jesti?
__________________
That's how IT goes, Everybody knows...
ZiggyStardust is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2003., 18:03   #33
ne bih se slozil s MaxBom, blago receno. zivot je opasan, al alternativa ima. ni mlijeko ni zitarice nisu opasni, nego, svaka beba zna, potrebne tjelu, poput mesa ili ribe.

no emulgatori i razni drugi kemijski dodaci, nisu potrebni, a stetnost nije dosta ispitana. i o tome se ovdje radi.
MaxB, ovdje se radi o kemijskim i sintetickim dodacima koje koristimo ili unosimo u nas, i molim te da se pridrzavas teme, znam da si puko i da ti je tesko da ne orgijash na svemu i svacemu, ali ipak..nije fora. smanji dozivljaj i ne spamaj topic. ne zelim raspravljati o tome dal su normalne namirnice stetne, kad je jasno da su potrebne, i ak se ne pretjeruje ni sol ni secer nisu loshi. a pogotovo mlijeko u raznim oblicima jogurtu, kuhano...treba gledat sto je zdravo, poput maslnovog ulja, meda umjesto secera, i koja hrana kome pashe.

uostalom, pazeci samo na hranu se neces odrzati zdravim!

pesticidi u zitaricama jesu problem, isto kao sto i lijekovi(antibiotici) u mesu. no i to se moze izbjeci (u najvecej mjeri) gledajuci da se jede bio-hrana, koja je kolko tolko kontrolirana.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2003., 20:43   #34
Quote:
ZiggyStardust kaže:
Vrlo zanimljiva tema, dâ se ovdje štošta naučiti. Naravno, oni koji su spremni učiti to cijene. Ali nakon svega pročitanog, pitam se što bih uopće smio jesti, evo, u popisu otrova u hrani je gotovo sve, meso (stvarno loše, iako me neki uvjeravaju da bijelo meso treba jesti), žitarice ne valjaju, mlijeko, šećer. Ništa. A ja tako volim mlijeko, pogotovo ledeno kad su ovakve vrućine, bolje je od svake cole ili cedevite. Pa molio bih vas da mi date nekakav popis namirnica koje imaju malo ili gotovo ništa svih ovih otrova koje gore navodite, što je to što je preporučljivo jesti?
Ti koji te uvjeravaju da je meso tako jako lose valjda su vegetarijanci... Mada, moram priznati da mi se vegetarijanstvo dopada (od mesa jedem samo pileca prsa te, ponekad, salamu). Sam odluci sto ces jesti jer ne mozes izbjeci toksicne tvari, ali mozes smanjiti njihov unos na najmanju mogucu mjeru. Savjetujem ti da iz prehrane izbacis ili jako smanjis secer, (pasterizirano) mlijeko i zrnate kulture (zitarice, riza, te proizvode koji su dobiveni od njih: kruh, tjestenina...). Jedi sto vise povrca, a posladi se vocem (povrce ima prednost pred vocem jer ne sadrzi fruktozu).
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2003., 20:44   #35
Quote:
jimmy kaže:
ne bih se slozil s MaxBom, blago receno. zivot je opasan, al alternativa ima. ni mlijeko ni zitarice nisu opasni, nego, svaka beba zna, potrebne tjelu, poput mesa ili ribe.
Nitko te ne tjera da se slozis sa mnom. Mlijeko je opasno za velik broj ljudi jer mnogo ljudi je alergicno na njega (a alergija im nije dijagnosticirana!) ili jednostavno nema dovoljno laktaze da bi ga probavili - ako idemo tvojom linijom da nije opasno, dobro - nije toliko opasno, ali bogme nije ni zdravo (u sto nas mediji i neinformirani lijecnici pokusavaju uvjeriti) jer je pasterizacijom unistena vecina korisnih tvari (ako te zanimaju detalji - dao sam par linkova iznad). Bebe (doslovno, a ne u prenesenom znacenju) su, inace, ipak u mnogo boljoj situaciji nego mi jer imaju dovoljno laktaze i nemaju problema s probavljanjem mlijeka, a jos im se nije ni stigla razviti alergija na mlijeko. Nije valjda da sebe (ili ostale) stavljas u isti kos s bebama? A preradjene zitarice, kao kruh ili nedaj_boze kornflejksi uzrokuju nepotrebno povisivanje inzulina i debljaju... Pa ako tebi to nije opasno - nek ti bude. A, ono, u zadnje vrijeme ljudi su sve deblji i sve je vise dijabeticara i drugih bolesti - a dijabetes se moze sprijeciti (u nekim slucajevima cak i izlijeciti) prehranom bez zitarica (i drugih zrnatih kultura) i bez secera. Mnoge bolesti danas se smatraju bolestima "bogatog zapada" i to s pravom jer do njih vodi takva prehrana. To sto imamo sto jesti, ne znaci da moramo jesti i smece.

Quote:
no emulgatori i razni drugi kemijski dodaci, nisu potrebni, a stetnost nije dosta ispitana. i o tome se ovdje radi.
MaxB, ovdje se radi o kemijskim i sintetickim dodacima koje koristimo ili unosimo u nas, i molim te da se pridrzavas teme, znam da si puko i da ti je tesko da ne orgijash na svemu i svacemu, ali ipak..nije fora. smanji dozivljaj i ne spamaj topic. ne zelim raspravljati o tome dal su normalne namirnice stetne, kad je jasno da su potrebne, i ak se ne pretjeruje ni sol ni secer nisu loshi. a pogotovo mlijeko u raznim oblicima jogurtu, kuhano...treba gledat sto je zdravo, poput maslnovog ulja, meda umjesto secera, i koja hrana kome pashe.
Sorry - istina, malo sam skrenuo s teme. No, ovdje ima i onih koje sigurno zanimaju i druge stetne stvari koje se ticu prehrane, a ne samo aditivi - recimo, mnogi od njih mozda paze da trose proizvode bez aditiva, a da se pritom nepravilno hrane.

Ti si izgleda jedan od onih koji zeli vidjeti samo ono sto mu odgovara pa su svi aditivi ultra-extra jako stetni, a "obicne" namirnice bezopasne. Podsjecas me na mojeg starog koji mi je, jednom kad me vidio kako jedem pljeskavicu, rekao u stilu "kak' to mozes jesti - kaj nisi sad u Jutarnjem cital da to uzrokuje ovisnost i debljanje" (a pljeskavice inace rijetko jedem - u zadnje vrijeme uopce ne). Imajte na umu da moj stari ima visak kilograma i trbusinu, strastveni je pusac cigareta, a ja imam ravan trbuh i nemam nikakvih takvih poroka.

Istina je, kao i u velikom broju slucajeva, negdje u sredini: nit su ti aditivi (ako nisi previse osjetljiv na nekog od njih) toliko stetni, nit je je veliki dio namirnica neophodan za zivot (i bezopasan). Veliki dio tih "obicnih" namirnica nam zaista nije potreban, a u tu grupu spadaju prvo secer i druge tvari koje dizu inzulin. Sto ce nam zitarice? One zaista nemaju nikakvu vrijednost - dovoljno ugljikohidrata mozemo dobiti iz pravog povrca, a iz pravog povrca dobit cemo daleko vise bitnih vitamina i minerala.

Quote:
uostalom, pazeci samo na hranu se neces odrzati zdravim!
S druge strane - ne pazeci na prehranu lako mozes oboljeti. A najgore je to sto je vecina takvih bolesti kronicna - znaci, ako sad pocnes trositi mnogo secera, mozda ti desetak godina nece biti nista, a onda ces odjednom postati dijabeticar. I onda ces reci kako si sad najednom dobio dijabetes, a deset godina ti nije bilo nista, zar ne?

Quote:
pesticidi u zitaricama jesu problem, isto kao sto i lijekovi(antibiotici) u mesu. no i to se moze izbjeci (u najvecej mjeri) gledajuci da se jede bio-hrana, koja je kolko tolko kontrolirana.
Pesticidi su nesto sto je tesko izbjeci. No, u vezi zitarica, nisam govorio o pesticidima, vec opcenito o utjecaju zitarica na nase tijelo i zdravlje. Atkins je krenuo dobrim putem, ali je pogrijesio sto je izbacio/ogranicio sve ugljikohidrate iz prehrane, ne uocavajuci da se povrce dosta razlikuje od zrnatih poljoprivrednih kultura. Pogrijesio je i u tome sto nije uocio da je svakom od nas potreban razlicit odnos masti, proteina i ugljikohidrata - ugljikohidratni tipovi nece imate previse problema sa zitaricama, ali to je samo 15% ljudi. Zbog svega toga, Mercolina "dijeta" bez zitarica (citaj: pravilna prehrana) je bolja od Atkinsonove jer ispravlja njegove greske. Mozda ce se u buducnosti doci do novih saznanja pa ce i Mercola mijenjati svoju prehranu (tu je ta fora: on ce ju sigurno promijeniti, a drugi ce se drzati svojih pogresnih stavova kao pijan plota).

------------------------------------------------------------------------

No, eto, da se vratimo na temu, dok me Jimmy nije poceo psovati. Pricao sam vam o MSG-u (monosodium glutamat, odnosno mono-natrijev glutamat), ne? E621, jedan od pojacivaca okusa (engl. flavour enhancer). Prije nekih dva tjedna citao sam neki tekst o njemu i procitao da na proizvodima cijepaju naziv te skupine aditiva u dva reda - na hrvatskom jeziku to nema smisla jer nam apozicija i subjekt nisu u istom padezu, ali na engleskom ima! I slucajno uzeh u ruku jednu Podravkinu juhu i pogledam sto pise za sastav pod engleskim jezikom i vidim sastav tipa:

Intergredients: meat, ..., flavour
enhancers (monosodium glutamate,...), salt...

E, kako sam se iznenadio! Cak i Podravka to radi! Gamad prevarantska! Jos je dodatna fora to sto je poravnato s desnim rubom pa covjek odmah ne skuzi da je ovo "flavour" i "enhancers" zapravo jedna sintagma "flavour enhancers".

Slicna sranja radi i Vindija - recimo, ona Fis Cola (i neki drugi sokovi) sadrzi i secer i umjetne zasladjivace (u SAD-u je to zabranjeno!) pa sastav pocinje s vodom i secerom, onda ide hrpa drugih tvari, a "Sladila" dolaze na kraju - kad da secer nije "sladilo".
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 15:06   #36
kako je s nerafiniranim secerom?
i nije mi jasna razlika. najime, kupila sam jedan nerafinirani koji izgleda poput blata i izuzetno je sladak. od drugog proizvodjaca (isto nerafinirani) jedva da je sladak i nakon nekog vremena potpuno se stvrdne (i pise na njemu da je to moguce te da se pokrije vlaznom krpom i ostavi neko vrijeme...)
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 17:15   #37
Lightbulb

koliko znam, razlika i nema bas. kemijski ostaje isto spoj, secer tesko probavljiv, jer za probavu troshi vitamine koji nam trebaju. zato i nije preporucljivo jesti npr. cokolade kad smo prehladjeni ili imamo gripu, jer si produzujemo vrijeme ozdravljivanja.

umjesto secera-med, vocni secer, ili secer u malim kolicinama jer ga se nemre zaobici, i kretanje. ovo vishe gore spomenuto je kod svakog isto(potrosnja vitamina i ostalih hranjivih tvari kroz probavu secera), onda josh postoje genetske predispozicije za dijabetes, plus druga opterecanja tjela koja potencijalno bezopasni secer pretvaraju u josh vece opterecenje za tjelo. cokolada, kolaci, keksi, sokovi..you dont need that shit , or at least, not really.

za razliku od neoljustenih zitarica, koje su pravi izvor zdravlja, poput prosa, pa i ostale zitarice imaju puno minerala i vitamina i ostalih esencijalnih aminokiselina. pa razne kashe, poput hajdine kashe..

loshe su u npr. bijelom kruhu i tjestenini, to su tkzv. prazni kaloriji, koji nas vishe kostaju nego sto nam donose (slicno poput probave secera).
glupost je reci da su zitarice loshe po zdravlje kad se bas one upotrebljavaju u mnogim terapijama za izgradnju kostiju i izmjenu tvari u organizmu. isto tako i neoljustena riza, koja je bez ljuske prakticki samo ugljikohidrat, s ljuskom(vitamin B) je nesto sasvim drugo! al nije vishe tak fina, neg je grublja. a covjek je razmazena mrcina. sve oce ocisceno rafinirano no upravo takve namirnice su bez ili sa smanjenom hranjivom vrijednoscu.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 17:18   #38
Exclamation

a sto se tice gluposti da je "mljeko opasno" - nije.
ako se i bas stvarno nema dovoljna laktaze da se probavi(poznam slucaje), moze se uzimati u puno razlicitih nacina, kuhano, polukuhano, jogurt, kefir, acidofil jogurt, sir, mozarella..svi ti su lakse probabljivi i definitivno ce barem jedan od tih odgovarati cak i nekome ko inace uopce ne podnosi mlijeko.

puno opasniji je manjak mlijecnih proizvoda u prehrani jer uvjetuje manjak kalcija.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 17:56   #39
Quote:
jimmy kaže:
a sto se tice gluposti da je "mljeko opasno" - nije.
ako se i bas stvarno nema dovoljna laktaze da se probavi(poznam slucaje), moze se uzimati u puno razlicitih nacina, kuhano, polukuhano, jogurt, kefir, acidofil jogurt, sir, mozarella..svi ti su lakse probabljivi i definitivno ce barem jedan od tih odgovarati cak i nekome ko inace uopce ne podnosi mlijeko.

puno opasniji je manjak mlijecnih proizvoda u prehrani jer uvjetuje manjak kalcija.

Nisam do sada mnogo mislio i pisao o "opasnost hrane",
znadem iz iskustva moje supruge 40 godina, mnogo problema sa probavom i nedostatci od vitamina koja ona jede u redu ,ali njezin sistem ne uzima iz stomaka.
Nema dugo sam pisao da je na inekcijama B12 za ostatak zivota ,jede proizvode koji sadrze B12 ,ali sistem ne radi.
Srecom to je lako rijesiti, godinama se bori sa hranom veoma je pazljiva i ne jede rafiniranu hranu, ali neke osobe su takove da ne mogu niti sa paznjom lako.

Ona jadnica se smije i kaze "ja sam REJECT".....mala sala kao nesto kada nje kompletno gotovo ili sa felerom....tu ima i istine.

Citajuci post o mlijeku "PREPORUCA se acidofil jogurt...pogotovo kada smo bolesni i uzimamo antibiotike......a kalcijum je veoma vazan za svakoga radi OSTEOPOROSIS, supruga je imala histerectomy sa 40 godina i uzima hormon replacement /patch/
i 1,200 mg kalcijuma dnevno na recept.

Ona je dosta problematicna sa ledima ali hoda dnevno 30-40 minuta i to dosta ubrzano ,njezine godine su 66.
Njezin motto je kao od lijecnika "koristi mobiliti ili izgubi"

pozdrav svima,
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 18:19   #40
Quote:
jimmy kaže:
koliko znam, razlika i nema bas. kemijski ostaje isto spoj, secer tesko probavljiv, jer za probavu troshi vitamine koji nam trebaju.
Ma koji se to vitamini koriste za probavljanje secera???
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:51.