Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2012., 20:27   #2001
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
I TRD smještenom u šumama nedaleko od sela Cerna, VBR-ima iz Orašja (nisam siguran jesu li bili sa 32 cijevi ili 40 cijevi, boja im je bila maskirna ali nekako bi se više uklapala u dalmatinski/hercegovački krš), gvozdikama ... itd...

U TRD na području sela Cerna bilo je i 15-20 ljudi s područja Odžaka, uz Hrvate i nekoliko Muslimana-Bošnjaka. Oni bi najbolje mogli reći koliko su tamo pomagali, a ja mogu samo posvjedočiti da sam u par navrata slušao na radio vezi kad su tražili hitno potporu te da im je ista pružena. I Brčko, te koridor se odrađivao s tih položaja.
Da. Ovo sam izostavio ali gore negdje sam i to napominjao. Pričao mi je kum iz B. Luke da im je kod Brčkog pakao bio.pozdrav!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 03:31   #2002
Drago Lepan je HEROJ!

Volim te tata!!!!Sin Alen Lepan
aerox22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 22:38   #2003
Sa velikim interesovanjem pratim ovu diskusiju, kao i temu Baranja, po meni je to malo sve suludo bilo, pa za ocekivati je da ce se Srbi grcevito boriti jerbo koridor im je bio bitan.A kako ocekivati da to nece pasti kada jedan Andrija Maric organizirano sve odvozi preko Save, ili pitanje gdje su zavrsile krave sa farme iz Novog Grada?
Kako su to djelovi Bosne gdje doslovce iz svake kuce po nekoliko osoba radi vani, tako da je to bilo bogato i pa je bilo svega prepuno, svi su se grabili tko ce vis odnijeti.

Ps. sto je sa ovim serverom
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 23:22   #2004
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Kako su to djelovi Bosne gdje doslovce iz svake kuce po nekoliko osoba radi vani,
Napisao si jednu vaznu stvar koja se vrlo malo istice a bila je vrlo bitna.Nas je u
BP brojcano bilo vrlo malo mnogi su radili vani a rijetki su oni koji su dosli nazad.Imali smo brojcano velika sela al kad sagledas koliko je ljudi vani ipak nam je to bio veliki minus u odbrani.Tako da se nemoze pricati o posavcima kao dezerterima i kukavicama to sto nas je bilo dolje ipak je dalo zestok otpor u odbrani BP.

P.S.
Svoje misljenje iznosim vezano samo za gradove Odzak i Modrica gdje sam koliko toliko upoznat sa situacijom.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 20.11.2012. at 16:36. Reason: citat
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 12:01   #2005
16/17.4.1992. oko 2.20 pucnjava se čuje iz pravca Bosanskog Šamca,mi u selu držimo stražu,čeka se zapovijed oće li se ić u pomoć ili ne,na kraju ništa,Šamac pada,pred jutro se pucnjava stišava,polako zavladava panika,oni koji su bili najhrabriji u ljepljenju plakata hdz-a i busanja u prsa prvi bježe,većina ipak ostaje i nada se nekoj pomoći iz Hrvatske,prolazi subota,nedjelja 19.04.1992. srbi počinju s granatiranjem,nastaje opća pomutnja,bježanija,nakon nekoliko sati pojavljuju se srbi iz Šamca ,dolaze pregovarati o predaji,među njima jedan poručnik iz Srbije te Miroslav Tadić zvani Miro brko(bio u Haagu).
Upravo tada je Miro rekao nešto što mi se duboko urezalo u pamćenje,rekao je ovako ljudi dogovoreno je da Šamac i Modriča idu nama,Orašje i Odžak vama a Gradačac muslimanima,rekao je da u sastav njihove opštine ulaze naša 4 sela i Grebnice do škole,da njih daalje na zanima i da oni imaju silu i da će to uzet i da je bolje da se predamo jer nemamo nikakve šanse.Taj dan Novoselci se izvlače u Grebnice i Tišina i Hasić ostaju potpuno odsječeni,nije bilo koordinacije,zapovijedanja ,ničeg,rasulo,već se čulo da su srbi ušli i da kolju ,ubijaju,Poslije toga nas nekoliko odlučuje se na proboj svjesni što nas čeka ako se predamo,negdje popodne krećemo u proboj,u probooj kreće nekoliko grupica,moja je brojala 16 ljudi, naoružani samo puškama,ja sam imao papovku,Bože kako smo bili jadni,ide se kroz šume preko Novog sela,tamo vidimo dosta auta i tamića zapaljenih,naših koji su se pokušali izvuć cestom,Prilikom prelaska jednog dijela uočeni smo i po nama puca snajper,12 nas nastavlja dalje 4 se vraćaju,rastavlja nas snajper,dolazimo u blizinu ceste Šamac -Orašje naselje Odmut,vidimo tenk kako pali naše kuće,najgora je stvar što ne znamo gdje je linija borbe se vode ,puca se,u jednom trenutku udaljeni smo od četnika možda 20 -30 metara čujemo ih kako vrište ,pucaju pale,u blizini tzv.MILKINE KAFANE,cijelu noć smo preležali u jednom kanalu da bi se sutradan dvojica naših odlučila predat,nisu mogli više izdržat,odlaze prema cesti a mi ih upozoravamo da nas nikako ne izdaju ,da kažu da su sami,ipak nakon otprilike pola sata vraćaju se i dozivaju nas,mi ne vjerujemo da su nas izdali ,dolaze i govore da su naši tu,nakon kratke rasprave izlazimo,sad nema nazad,vidimo vojnike u maskirnim uniformama,prepoznajemo jednog dečka iz Domaljevca,dobro je spašeni smo!Na križanju u Grebnicama gori srpski tenk okrenut prema Šamcu,bježao je i tu pogođen,tu saznajemo da je i nekoliko naših poginulo u proboju,šok,odlazimo u školu,tamo su naši mrtvi pokriveni dekama,užas.......
marinac 104 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 15:08   #2006
Quote:
marinac 104 kaže: Pogledaj post
16/17.4.1992. oko 2.20 pucnjava se čuje iz pravca Bosanskog Šamca,mi u selu držimo stražu,čeka se zapovijed oće li se ić u pomoć ili ne,na kraju ništa,Šamac pada,pred jutro se pucnjava stišava,polako zavladava panika,oni koji su bili najhrabriji u ljepljenju plakata hdz-a i busanja u prsa prvi bježe,većina ipak ostaje i nada se nekoj pomoći iz Hrvatske,prolazi subota,nedjelja 19.04.1992. srbi počinju s granatiranjem,nastaje opća pomutnja,bježanija,nakon nekoliko sati pojavljuju se srbi iz Šamca ,dolaze pregovarati o predaji,među njima jedan poručnik iz Srbije te Miroslav Tadić zvani Miro brko(bio u Haagu).
Upravo tada je Miro rekao nešto što mi se duboko urezalo u pamćenje,rekao je ovako ljudi dogovoreno je da Šamac i Modriča idu nama,Orašje i Odžak vama a Gradačac muslimanima,rekao je da u sastav njihove opštine ulaze naša 4 sela i Grebnice do škole,da njih daalje na zanima i da oni imaju silu i da će to uzet i da je bolje da se predamo jer nemamo nikakve šanse.Taj dan Novoselci se izvlače u Grebnice i Tišina i Hasić ostaju potpuno odsječeni,nije bilo koordinacije,zapovijedanja ,ničeg,rasulo,već se čulo da su srbi ušli i da kolju ,ubijaju,Poslije toga nas nekoliko odlučuje se na proboj svjesni što nas čeka ako se predamo,negdje popodne krećemo u proboj,u probooj kreće nekoliko grupica,moja je brojala 16 ljudi, naoružani samo puškama,ja sam imao papovku,Bože kako smo bili jadni,ide se kroz šume preko Novog sela,tamo vidimo dosta auta i tamića zapaljenih,naših koji su se pokušali izvuć cestom,Prilikom prelaska jednog dijela uočeni smo i po nama puca snajper,12 nas nastavlja dalje 4 se vraćaju,rastavlja nas snajper,dolazimo u blizinu ceste Šamac -Orašje naselje Odmut,vidimo tenk kako pali naše kuće,najgora je stvar što ne znamo gdje je linija borbe se vode ,puca se,u jednom trenutku udaljeni smo od četnika možda 20 -30 metara čujemo ih kako vrište ,pucaju pale,u blizini tzv.MILKINE KAFANE,cijelu noć smo preležali u jednom kanalu da bi se sutradan dvojica naših odlučila predat,nisu mogli više izdržat,odlaze prema cesti a mi ih upozoravamo da nas nikako ne izdaju ,da kažu da su sami,ipak nakon otprilike pola sata vraćaju se i dozivaju nas,mi ne vjerujemo da su nas izdali ,dolaze i govore da su naši tu,nakon kratke rasprave izlazimo,sad nema nazad,vidimo vojnike u maskirnim uniformama,prepoznajemo jednog dečka iz Domaljevca,dobro je spašeni smo!Na križanju u Grebnicama gori srpski tenk okrenut prema Šamcu,bježao je i tu pogođen,tu saznajemo da je i nekoliko naših poginulo u proboju,šok,odlazimo u školu,tamo su naši mrtvi pokriveni dekama,užas.......
Interesantno svjedocenje, prvi put cujem o ovim dogadjajima iz prve ruke. Sjecam se dana kada se to desavalo i psihoze, nagadjanja o dogadjajima u Samcu... Samo, nevjerovatno mi je da su snage ostale u okruzenju (Hasic, Tisina) skoro jos dva mjeseca (ako je proboj iz Kornice pokusan 13.06.)???

Zadnje uređivanje avayan : 29.11.2012. at 15:24.
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 18:07   #2007
Quote:
avayan kaže: Pogledaj post
Interesantno svjedocenje, prvi put cujem o ovim dogadjajima iz prve ruke. Sjecam se dana kada se to desavalo i psihoze, nagadjanja o dogadjajima u Samcu... Samo, nevjerovatno mi je da su snage ostale u okruzenju (Hasic, Tisina) skoro jos dva mjeseca (ako je proboj iz Kornice pokusan 13.06.)???
Vjerovao ili ne tako je bilo,dosta ljudi se nije htjelo predat i krilo se po šumama,oko 250 ljudi se izvuklo negdje 15,05,čini mi se i tad su naletili na bus sa srbima u Novom selu gdje su naši pucali ubili vozača i još par četnika,bus je završio u kanalu,tad su srbi dobro zatvorili liniju na Grebnicama i po ostatak ljudi se probalo ić preko Kornice ,uglavnom 2 mjeseca su se krili po šumama,i većina se na kraju izvukla,za mene su ti ljudi HEROJI koji su ulazili i izvlačili ljude u nekoliko navrata,pozdrav.
marinac 104 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 01:37   #2008
@marinac104 hvala na postovima nadam se da ces nastaviti pisati desavanja i dogadjaje sa Orasko-Samcke crte.. Interesuje me mnogo nadam se i ostale!
jeti2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 19:42   #2009
Quote:
jeti2 kaže: Pogledaj post
@marinac104 hvala na postovima nadam se da ces nastaviti pisati desavanja i dogadjaje sa Orasko-Samcke crte.. Interesuje me mnogo nadam se i ostale!
Za Oraško ne znam nisam bio tamo,a za Grebnice mogu reć da je ispočetka bilo gadno,bili smo neorganizirani,bježalo se s linija,kasnije se to dobro utvrdilo na naspi i kod škole,uglavnom mi smo tu bili u defanzivi,jedina dva ofenzivna boja su bila kad su naši držali većinu Posavine,nama je rečeno da u 5 ujutru krećemo,i krenilo se,osobno sam bio u srpskoj tišini kod farme uz glavnu cestu kada je došla zapovijed za povlačenje,postojala je zapovijed i za topničke udare na Šamac,sve je to jutro stopirano nakon par dana pala je Modriča i sve je krenulo nizbrdo,srbi iz Šamca su mi nedavno pričali da su bili spakirani i da je bila velika panika kad je 3 GBR uzela Modriču,drugi boj je bio sredinom 8.mjeseca kad je oslobođen Lijeskovac srbi su tad najebali poginulo ih je 40-ak a imali su i nestalih,i s naše strane je poginulo 6 ili 7 ljudi,svo ostalo vrijeme ljude su lagali sutra ćemo naprijed pa opet iznova,kasnije su došli Odžačani i Dervenćani kod nas i 102 HVO je uzela dio Brvnika da izravna crtu,o tome ne znam puno jer sam u to vrijeme bio u bolnici,Ono što mene smeta je da hrvatska vlast nikad nije pokušala oslobodit Šamac,ni Domaljevcu to nije odgovaralo,kao što im ne odgovara ni dan danas,nikad nije bilo pokušaja da se vrate bar naša sela ak ne grad Šamac i sada u mojoj župi Hrvatska Tišina živi možda 500-ak ljudi u 5 sela,a otprilike 2000 ljudi živi u srpskim kućama u Kostajnici i nekim pripizdinama i što je još gore primaju masne mirovine za ljude koji su kao civili poginuli u onim tamićima bježeći od kuće BEZ PUŠKE a sada se vode kao poginuli u Vukovaru,Dubrovniku itd.kao pripadnici HV-a,a momci koji su ratovali po Grebnicama,Vučilovcu nemaju ništa,e to je ono što me boli,ta nepravda,sve to govori da hrvatska politika nije bila za ostanak hrvata u Posavini,baš naprotiv,toliko od mene,lijep pozdrav svima.
marinac 104 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 13:15   #2010
Quote:
marinac 104 kaže: Pogledaj post
kasnije su došli Odžačani i Dervenćani kod nas i 102 HVO je uzela dio Brvnika da izravna crtu,o tome ne znam puno jer sam u to vrijeme bio u bolnici,
Našim dolaskom dolje, odmah smo uzeli dio Brvnika i ispravili crtu. Kasnije smo u jednoj akciji odradili do škole koja se nalazi pri kraju sela, ali smo se morali izvući zbog bokova koji se nisu pomjerili. Ispred škole (nedaleko) se nalazi nekakav kanal, a iza njega dolazi Batkuša. Nikada poslije nisam prošao tim putem.

Brvnik je selendra, ali koliko je tu života izgubljeno na obje strane to je nevjerovatno.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 16:29   #2011
Quote:
marinac 104 kaže: Pogledaj post
Za Oraško ne znam nisam bio tamo,a za Grebnice mogu reć da je ispočetka bilo gadno
Mislim prvenstveno na Grebnice jer sam stoga podrucja pa mi je sve interesantno i zanimljivo uvezi tog dijela za vrijeme rata..

Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Brvnik je selendra, ali koliko je tu života izgubljeno na obje strane to je nevjerovatno.
Kad prolazim kroz Brvnik jeza me hvata sad u miru a mogu mislit u ono vrijeme jos..

@sb323r iznio si cini mi se jedan dogadjaj sa djelovanja na Brvniku, spominje se i nekakva mocvara mogu mislit uzasno je bilo.. svakako odlicno si nam dao u vidi o kakvom se zapravo situaciji radi kroz svoj tekst svaka cast ...

Ono sto me stvarno zanima jest - sa kolikom su zapravo neprijatelji raspolagali ratnom tehnikom?? Spominju se nekakvi korpusi ovo ono meni su to nepoznati termini no htio bi znati ako tko zna koliko su imali tenkova,praga.. itd ostalo u ono vrijeme.. jesu li to bili obuceni vojnici iz JNA ili itd.. ako netko zna nesto vise volio bi da iznese ovdje mislim naravno na napad za Bos.Posavinu pogotovo za Orasko-Samacko bojiste.

Pronasao sam video na netu u kojem su izrezane dijelovi u kojim Srpski generali govore kako su najteze borbe na Orasko-Samackom bojistu dali je to istina..? Govori mislim Gen.Simić i jos neki..
jeti2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 17:16   #2012
Quote:
jeti2 kaže: Pogledaj post
iznio si cini mi se jedan dogadjaj sa djelovanja na Brvniku, spominje se i nekakva mocvara mogu mislit uzasno je bilo.. svakako odlicno si nam dao u vidi o kakvom se zapravo situaciji radi kroz svoj tekst svaka cast .....
Lijeva strana (gledajući prema Batkuši) je skroz plivala u vodi. To je baš takvo područje, zakopaš štihaču a ono voda izbija.

Quote:
jeti2 kaže: Pogledaj post
Ono sto me stvarno zanima jest - sa kolikom su zapravo neprijatelji raspolagali ratnom tehnikom?? Spominju se nekakvi korpusi ovo ono meni su to nepoznati termini no htio bi znati ako tko zna koliko su imali tenkova,praga.. itd ostalo u ono vrijeme.. jesu li to bili obuceni vojnici iz JNA ili itd.. ako netko zna nesto vise volio bi da iznese ovdje mislim naravno na napad za Bos.Posavinu pogotovo za Orasko-Samacko bojiste. ..
Ne znam točan broj oklopa, ali su ga imali puno i bio je raspoređen duž koridora. Sjećam se jednom kad su na nas krenuli sa nekoliko tenkova (4-5) a nama došao pomoći "kauboj". Došao do groblja u Brvniku, opalio 4-5 granata i izvukao se.

Vojnici na njihovoj strani. Bilo ih je svakakvih, od običnih seljaka do njihove "elite". Jednom smo im se uvukli u rovove i napravili paniku među njima. U rovovima su bili stariji ljudi. Ušli smo među njih bez ikakve artiljerijske podrške/pripreme.

Quote:
jeti2 kaže: Pogledaj post
Pronasao sam video na netu u kojem su izrezane dijelovi u kojim Srpski generali govore kako su najteze borbe na Orasko-Samackom bojistu dali je to istina..? Govori mislim Gen.Simić i jos neki..
Odnos snaga i tehnike puno izjednačeniji nego je bio na ostalim bojištima Posavine.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 20:27   #2013
Pozdrav svima,
Jako dobra tema, uzivam u citanju, prava vojna iskustva. Svaka cast i HVO i HV i svim onim koji su se borili za Posavinu i za sve sto je napravljeno gore. Nemojte podcjenjivati sebe i svoj doprinos, on je ogroman.
Imam samo jednu malu opasku. Na puno mjesta se spominje ABiH, na nekoliko mjesta od strane pripadnika VRS (kako su je mogli zbrisati), i na nekoliko mjesta od strane pripadnika HVO i HV (suradnja sa ABiH). Oficijalno, Armija BiH je ustrojena 4. Jula 1992 (normalno je pocela funkcionirati tek krajem 1992). Nije bilo jedinstvene komande, odbrana je uglavnom bila na ledjima MUP-a (kojem sam sam pripadao) i TO BiH koje su bile "brzinski" organizovane, i gotovo nikako opremljene MTS-om (MUP i nesto, TO nista).
__________________
Das ist Valter!
BiH is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 20:57   #2014
Quote:
BiH kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
Jako dobra tema, uzivam u citanju, prava vojna iskustva. Svaka cast i HVO i HV i svim onim koji su se borili za Posavinu i za sve sto je napravljeno gore. Nemojte podcjenjivati sebe i svoj doprinos, on je ogroman.
Imam samo jednu malu opasku. Na puno mjesta se spominje ABiH, na nekoliko mjesta od strane pripadnika VRS (kako su je mogli zbrisati), i na nekoliko mjesta od strane pripadnika HVO i HV (suradnja sa ABiH). Oficijalno, Armija BiH je ustrojena 4. Jula 1992 (normalno je pocela funkcionirati tek krajem 1992). Nije bilo jedinstvene komande, odbrana je uglavnom bila na ledjima MUP-a (kojem sam sam pripadao) i TO BiH koje su bile "brzinski" organizovane, i gotovo nikako opremljene MTS-om (MUP i nesto, TO nista).
U Posavini nije bilo armije BIH,muslimani su bili u HVO-u i bili su dobri borci recimo što je specifično u Šamcu je veliki broj muslimana stao uz srbe i pucao na nas ,ne znam kak je bilo u drugim općinama?
marinac 104 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 21:47   #2015
Quote:
BiH kaže: Pogledaj post
Imam samo jednu malu opasku. Na puno mjesta se spominje ABiH, na nekoliko mjesta od strane pripadnika VRS (kako su je mogli zbrisati), i na nekoliko mjesta od strane pripadnika HVO i HV (suradnja sa ABiH).
Na samom početku, još u ožujku 92, postojale su grupice ljudi okupljene oko Armina Pohare (PLBiH). Viđao sam ga u Bosanskom Brodu s jednom osobom koju jako dobro poznajem. Znam da su dolazili i u Odžak.

Za suborce iz Bošnjačkog naroda nikad nisam rekao da su bili lošiji od npr. pripadnika mog naroda. Govorim o samom početku, u to vrijeme nisu bili baš ažurni i aktivni kao npr. Hrvati.

Tek su ih dešavanja u Bijeljini i Brčkom "probudila" iz nekakvog uvjerenja da će naše područje proći bez rata. Ako se sjećaš, tv je direktno prenosila dešavanja u tim mjestima (Bijeljina, Brčko). Ti snimci su mnoge osvijestili.

Oružje je na početku kupovano i ovdje i bilo ga je jako malo, uglavnom lako streljačko. Hrvati su malo bolje financijski stojali (velika većina radno sposobnih je bila u EU zemljama i slali su financije svojim mjestima) nego Bošnjaci koji su većinom radili u lokalnim tvornicama a plaća im je bila tadašnjih cca 150DM i mnogi nisu mogli odvojiti da kupe pušku. Neki jesu, neki su kasnije dobili itd...

Rasplamsavanjem borbi na druge općine Posavine, svi smo bili HVO. Sav MTS smo dobijali od HV. Iz Sarajeva nismo ništa niti dobili. Govorim iskreno, nisu nas niti spominjali. Gledao sam tv ali kao da nismo postojali.

Gledao sam na tv i početak u Sarajevu (Vrace, policija), do tada smo se mi u Bosanskom Brodu prilično već nagutali prašine.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 22:05   #2016
Quote:
marinac 104 kaže: Pogledaj post
U Posavini nije bilo armije BIH,muslimani su bili u HVO-u i bili su dobri borci recimo što je specifično u Šamcu je veliki broj muslimana stao uz srbe i pucao na nas ,ne znam kak je bilo u drugim općinama?
Evo navescu primjer svoga mjesta s.Jakes strateski vrlo vazno nalazi se na raskrsnici puteva Doboj-Modrica-Odzak.Bili smo prva crta odbrane za ledima Odzak(jedni smo od onih koji su drzali brdsku crtu odbrane Odzaka) preko r.Bosne Modrica.Prenijecu jedan citat iz dnevnika mjestanina M.Š. koji je vodio svakodnevno a za granate je pisao reckice pa sve po deset.Evo poslije 20 god. njegov dnevnik je posluzio da se i u jednoj knjizi malo docara kako je tada bilo.

Po njemu,na Jakes je ispaljeno ukupno 10404 bombi raznih kalibara i vrsta
(10404 granata;13 bombi"krmaca"27 kasetnih bombi)Borba za Jakes je trajala ukupno 66 dana,od kojih je samo 19 bilo bez granatiranja.U prosjeku ,158 granata je ispaljeno po danu racunajuci i one dane bez granatiranja(plus bombe "krmace"i kasetne bombe)ili 11 po satu ili jedna granata svakih 5,5 minuta.Takvo intenzivno granatiranje je prouzrokovalo zrtve i velika razaranja.

Napomena:Pretpostavljalo se da su granatiranja trajala od sest sati ujutro do osam navece.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 22:09   #2017
Unhappy

Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Na samom početku, još u ožujku 92, postojale su grupice ljudi okupljene oko Armina Pohare (PLBiH). Viđao sam ga u Bosanskom Brodu s jednom osobom koju jako dobro poznajem. Znam da su dolazili i u Odžak.

Za suborce iz Bošnjačkog naroda nikad nisam rekao da su bili lošiji od npr. pripadnika mog naroda. Govorim o samom početku, u to vrijeme nisu bili baš ažurni i aktivni kao npr. Hrvati.

Tek su ih dešavanja u Bijeljini i Brčkom "probudila" iz nekakvog uvjerenja da će naše područje proći bez rata. Ako se sjećaš, tv je direktno prenosila dešavanja u tim mjestima (Bijeljina, Brčko). Ti snimci su mnoge osvijestili.

Oružje je na početku kupovano i ovdje i bilo ga je jako malo, uglavnom lako streljačko. Hrvati su malo bolje financijski stojali (velika većina radno sposobnih je bila u EU zemljama i slali su financije svojim mjestima) nego Bošnjaci koji su većinom radili u lokalnim tvornicama a plaća im je bila tadašnjih cca 150DM i mnogi nisu mogli odvojiti da kupe pušku. Neki jesu, neki su kasnije dobili itd...

Rasplamsavanjem borbi na druge općine Posavine, svi smo bili HVO. Sav MTS smo dobijali od HV. Iz Sarajeva nismo ništa niti dobili. Govorim iskreno, nisu nas niti spominjali. Gledao sam tv ali kao da nismo postojali.

Gledao sam na tv i početak u Sarajevu (Vrace, policija), do tada smo se mi u Bosanskom Brodu prilično već nagutali prašine.
HV je htio nakon Bosanskog Broda uzeti i Bosanski Šamac,ali SDA se s tim nije slagala,čak i neki naši ,mislili su da treba ostati dobar sa komšijama,nedugo potom Bosanski Šamac su uzeli specijalci iz Srbije ,i to njih pedesetak,da se na vrijeme ubacilo 100-150 vojnika HV-a stvar bi bila riješena,ovako smo popušilihttps://www.forum.hr/images/smilies/sad2.gif

Zadnje uređivanje rezon@tor : 04.12.2012. at 10:37.
marinac 104 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 22:16   #2018
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Rasplamsavanjem borbi na druge općine Posavine, svi smo bili HVO. Sav MTS smo dobijali od HV. Iz Sarajeva nismo ništa niti dobili. Govorim iskreno, nisu nas niti spominjali. Gledao sam tv ali kao da nismo postojali.
Kao Bosnjak sve ovo potpisujem ,jedino bi dodao na ovo samo da nam je Sarajevo(mislim na vrh)po meni jos i odmoglo nedajuci da se i Gradačac ukljuci u borbu a koje je tada mirovalo.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 04.12.2012. at 10:37. Reason: citat
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 22:30   #2019
Josic
u navedenom dnevniku mjestanina M.Š. se na par mjesta spominjes i ti.
Citiram:

-Hijena iz Zagreba sa raketama za navodenje oslobodio Sofića i Magličića njive.
Unistio nekoliko rovova i predao TO Jakesa da brane.(odnosi se na bitku na Munjaci)

-Hijena sa Rudina preko rijeke Bosne u Garevcu unistio dva tenka JA i likvidirao vise vojnika JA raketama za navodenje.(mislim da je to akcija skela )
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 22:42   #2020
sb323ar je li ti poznato zadnji 2-3 dana prije pada nase linije da su u sumi iznad Pecnika bili momci iz Bijeli Bara?
Par zadnjih dana su nasi momci preuzimali prazne pecnicke rovove sa nase strane tako da su u jednom trenutku dosli visoko iznad Pecnika i nasli su momke iz B.Bara gore tj.tu su vezali crtu odbrane.
Bijele Bare je li to zaseok nekog sela ili je mjesto?
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:52.