Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2003., 18:38   #1
Post Rak dojke

Ne znam kako uopce da pocnem ovaj post.Meine se mozda poneka od vas sjeca (pred par mjeseci sam bila malo aktivnija na ovom Forumu).U medjuvremenu sam postala mama (mojoj princezi je skoro 7 mj.).
Zivot pise cudne price.Jedna od njih je i moja i ja ju zelim podijeliti sa vama: meni je 31.-a godina i ja bolujem od raka dojke.Do pred mjesec dana se nisam sa tom temom zaokupljala jer sam mislila da se ta bolest dobiva kad zena zadje u kasne zrelije godine.No , na zalost, svakodnevica je drukcija: sve vise mladih zena oboljeva od raka dojke.
Kvrzicu sam napipala sama,otisla na ultrazvuk.Lijecnik (radiolog) me smirivao rijecima da je to sigurno samo cista al za svaki slucaj trebala bi uslikati (rentgen) obje dojke.E,na slikama je vidio nesto vrlo sumnjivo te su me vec slijedeci tjedan prijavili za OP.Kad sam se probudila iz narkoze,pala sam u totalnu depresiju.Jer sam imala 2 reza: jedan na dojci a jedan pored ruke sto znaci das su za vrijeme Op pretrazili tkivo kvrzice te ustanovili da je stvarno rak,a u tom slucaju vade i nekoliko limfnih cvorova da i njih pregledaju da nisu zarazeni.Na srecu su svi bili „cisti“.Opcenito „imam relativno dobru prognozu“: cvoric je bio samo 1 cm velik.Ostatak tijela nije zarazen tako da sam , nakon sto prodjem Kemo terapiju i zracenja dojke „izlijecena“.Naravno nitko mi nemoze garantirati da se to nece pojaviti opet.
Sok je prevazidjen,fizicki se osjecam dobro ( osim par dana nakon Kemo) , psihicki se izgradjujem i cvstim.Moja princeza i moj muz mi daju snage da lakse predjem vrijeme terapije. Nisam vise iskomirana,ja sam odlucila da se borim i da pobijedim.

Ja ,ovom prilikom, pozivam sve vas forumasice da se redovito pregledavate ( ak ne znate kako, odite kod gin.) jer tak mozete sprijeciti kobnije posljedice.

Eto,nije mi bila namjera da vas preplasim;smatrajte ovo kao mali apel !
Puno vas pozdravlja,
Lisa
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 18:46   #2
Lisa, cuvaj se! Hvala ti na ovom pozitivnom postu! Moram priznati da spadam u one koje guraju glavu u pijesak i ne pregledavam se redovito. Potakla si me.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 18:57   #3
Lisa,

hvala sto si svoju pricu podijelila s nama

zaista si hrabra i odlucna zena i zelim ti sve najbolje i da tvoja slatka princeza ima svoju majku pokraj sebe jos duuuugo duuuugo

margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 18:57   #4
Ni ja se ne pregledavam (stupid, stupid! ). Već od same pomisli na razlog samopregleda mi je slabo; rak dojke je skoro jedino čega se bojim...

Ono što me zanima (i pitanje koje sam već dvaput postavila liječnicima, a dobila različite odgovore) jest - je li uobičajeno da ginekolog pregledava dojke? Treba li ga to posebno zatražiti? Nikad mi se još nije dogodilo da ginić mene pita želim li i pregled dojki...

Pregledavali su me jedino na sistematskom, ili kad sam išla na liječnički zbog osiguranja i tako to...

Gdje mogu doći ako mi ne treba mamografija i detaljni pregledi, već najobičniji redovni pregled grudi?

Lisa, hvala ti što si me podsjetila da prestanem glumiti noja. Želim ti puno snage i zdravlja.
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 19:01   #5
Lisa, ne mogu ti reci koliko si me dirnula ovako iskrenim, toplim i pozitivnim postom. Za takvo je pisanje zaista potrebna velika snaga i poseban karakter.

Izgleda da nas je na ovom forumu dosta koji guramo glavu u pijesak. Ja nisam jos nikada pregledala grudi (iako otprilike znam kako se to radi), jer, ruzne se stvari dogadjaju nekom drugom. Tako bismo bar zeljeli vjerovati.

Jesi, potakla si me da to promijenim. I hvala ti na tome.

Zelim ti uspjesno lijecenje i svako dobro tebi i tvojoj obitelji!
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 19:02   #6
@ just sandy

po pravilu bi te trebao pregledavati lijecnik.Ali puno njih to ne radi ak zena nije presla 30 jer kao "nema potrebe".
Moj je mene pregledavao jednom u godini.
Mislim ak pitas ginica,bude ti i pokazao kak se sama mozes pregledavati.
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 19:15   #7
Mora biti zastrasujuci osjecaj, prolaziti kroz kemoterapiju...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 19:29   #8
sama kemoterapija nije strasna , problem su popratne pojave: mucnina,povracanje dva-tri dana nakon kemo.
Kosa vec pocela opadati ( u utorak sam dobila 2. od cetiri) pa sam ju odrezala na 3 mm. Sad se setkam sa perikom ili kapicom.
No sve se to da izdrzati. kemo ce zavrsiti, kosa ce narasti ....tijelo ce se oporaviti.
Barem imam zvrka koji mi zaokuplja paznju pa mi vrijeme brzo prolazi
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 19:37   #9
Preslatka ti je princezica
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 20:45   #10
Lisa, drago mi je da je kod tebe zloćudna bolest na vrijeme uočena.
A što se tiče pregleda..kod nas u Hrvatskoj žena do četrdesete godine može tražiti kod svog liječnika jednom godišnje uputnicu za ultrazvuk dojke. Žena preko četrdesete mora ići na mamografiju a poslije na ultrazvuk, naravno, "mora" ako se odluči na to.
Ginekolozi pregled dojki stvarno vrlo rijetko rade. Ja to još nisam doživjela...
Nas par kolegica se međusobno dogovorilo da pokupimo uputnice kod liječnika opće prakse i da se naručimo na ultrazvuk. U društvu je sve bilo jednostavnije... I to sad prakticiramo svake dvije godine, jer godina prođe ko rukom odnešena...
Zlatokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 20:57   #11
svaka ti čast na pozitivnom stavu i na tome što si svoju priču podijelila s nama
TaSi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 21:06   #12
Quote:
TaSi kaže:
svaka ti čast na pozitivnom stavu i na tome što si svoju priču podijelila s nama



Sretno Lisa.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 21:39   #13
Lisa ,potresla me je tvoja prica i mogu da zamislim koliko ti samo snage treba dok prolazis kroz sve to. Znam koliko meni snage treba da se pomirim sa cinjenicom da i meni jedna vrlo vazna osoba umire od istog tog raka dojke. Drago mi je sto je rak kod tebe dijagnosticiran na vrijeme i dok se jos nesto moze uciniti.
Mogu zamisliti kakve misli prolaze kroz glavu zeni koja boluje od toga,jer znam koje prolaze meni dok gledam osobu koju volim i koju mi rak oduzima sve brze i brze.Koja se polako topi pred mojim ocima, a ja u tome svemu nista ne mogu uraditi. Ti imas svoju princezu kojoj su najvise potrebna , i isto tako je i ona tebi ,i zbog svega toga samo hrabro naprijed.
Mnoge zene bi trebale malo vise da misle na svoje zdravlje, pogotovo na ovu bolest koja ne bira ni vrijeme, niti gleda da li je nekoj od nas 20 ili 40 godina. Svaka bi od nas trebala,kako ljekari preporucuju,da poslije svake menstruacije opipa svoje grudi.Pregled jednom godisnje bas i nije neka utjeha jer se rak razvija jako brzo ,ali barem mi mozemo u nekoj maloj mjeri uciniti nesto za sebe.
Puno pozdrava jos jednom tebi Lisa i tvojoj princezi kao i ostalim djevojkama
__________________
...I have so much to do
I have to carry on
1 wonder will this grief
ever be gone
Will it ever go
I'm the king
of sorrow
The king of sorrow
I'm crying everyone's tears
I have already paid for all
my future sins
There's nothing anyone
can say to take this away ...
by_your_side is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 22:04   #14
Lisa, svaka ti čast na hrabrosti.

Vjerojatno već znaš za ove stranice, ali ako slučajno ne znaš na

Cancer.gov

ima jako puno korisnih informacija. Imaš jako korisne informacije o kemoterapiji (Chemotherapy and You ) - puno korisnih 'tipova' kako se nositi sa nus-pojavama, kao i o prehrani pacijenata za vrijeme kemoterapije. Moj tata trenutno isto ide na kemoterapiju, i ja sam mu isprintala ove publikacije.

Drži se i želim ti puno sreće
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 23:55   #15
stvarno me je prestrasila ova tvoja prica,lisa...
ne mogu vjerovati da tako mlade zene oboljevaju od raka.
zelim ti puno zdravlja u buducnosti i tvojoj obitelji sve najbolje.
zanima me jesam li ja sa svoje 22 godine mlada za takve preglede?kod ginekologa idem jednom godisnje na papa test,ali o pregledu dojke stvarno nemam pojma...
sve najbolje Lisa
croft is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 00:14   #16
Hvala na ovim tuznim rijecima koje si ispisala,nadam se da je iza tebe sve ruzno sto si prosla,a tvoj problem nam je pokazao kako ta opaka bolest ne bira godine.
Divim se tvojoj snazi i volji za ozdravljenje.
Poljubac tebi i tvojoj maloj princezi.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 01:45   #17
Lisa, hvala sto si podijelila svoju pricu s nama. Cestitke na hrabrosti i maloj princezi
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 08:34   #18
Thumbs up hvala cure....

na svim toplim rijecima podrske!! I tople rijeci su jak izvor snage.
Hvala!
ja se nadam da cu i dalje aktivno sudjelovati u cavrljanju sa vama( koliko mi to vrijeme i bebac budu dozvoljavali) i naravno da cu vas obavjestavati kako mi je.
Cuvajte se!

@ lady croft:
ne zelim te preplasiti. Ti si jos mlada ali nikad nije rano poceti sa pregledima ( barem sama sebe).
Na njemackim linkovima nasla sam "price" cura koje su sa 21 god. dobile rak.To su naravno rijetki izuzetci.Kao sto je gore vec netko rekao:...bolest ne bira godine...
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 12:01   #19
Lisa,evo kao što vidiš svi smo dirnuti tvojom iskrenošću i pozitivno potaknuti tvojom hrabrošću!Puno sreće, pusa maloj princezici!
Tiffany is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 12:41   #20
Lisa nemam rijeci, svaka ti cast
Nadam se da je najgore iza vas
Potpisujem sve ovo sto su ti cure vec rekle
Sve najbolje

"glavoupjeskoguracica"
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:49.