Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2006., 15:43   #1
Ugovor o zajmu Q&A

Frend hoće pozajmiti neku količinu novaca fizičkoj osobi preko svoje tvrtke, pa ga zanima kako se najbolje osigurati da će isti biti vraćen. Potpisom zajmoprimatelja na mjenicu ili sl.?
__________________
mislim, dakle sisam!
sisavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 16:05   #2
neka prenese pravo vlasništva na ime firme dok se ne vrati kredit..
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 16:38   #3
Quote:
sisavac kaže:
Frend hoće pozajmiti neku količinu novaca fizičkoj osobi preko svoje tvrtke, pa ga zanima kako se najbolje osigurati da će isti biti vraćen. Potpisom zajmoprimatelja na mjenicu ili sl.?
u svakom slučaju preporučam konzultirati odvjetnika ako se stvarno radi o većoj svoti...najbolje osiguranje je nekretnina, a ugovor u svakom slučaju
treba biti sastavljen tako da se može odmah ići u ovrhu...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 16:41   #4
pa to i jest fiducijarni prijenos prava vlasništva (fiducij nuzno implicira u sebi solemnizaciju a sam fiducij je prijenos prava vlasništva...pa ovršna klauzula nije ni potrebna) ali je potrebna pri solemnizaciji jer ima snagu pravomoćne sudske presude.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 16:48   #5
Quote:
lara35zg kaže:
pa to i jest fiducijarni prijenos prava vlasništva (fiducij nuzno implicira u sebi solemnizaciju a sam fiducij je prijenos prava vlasništva...pa ovršna klauzula nije ni potrebna) ali je potrebna pri solemnizaciji jer ima snagu pravomoćne sudske presude.
Ok, čini se da su ovi savjeti dovoljni, pa vam zahvaljujem. Svaka čast pravnici!!
__________________
mislim, dakle sisam!
sisavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 16:52   #6
Quote:
sisavac kaže:
Ok, čini se da su ovi savjeti dovoljni, pa vam zahvaljujem. Svaka čast pravnici!!
sad zahvaljujes a za dva dana ces nas popljuvati kao i vecina tu.... da smo mi krivi za svu nedacu svijeta i da smo jedini koje treba zatuć
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 16:55   #7
ali to nije lak posao. radije uzmi odvjetnika da ga odradiii. a bilježnik ce provesti solemnizaciju..
i dogovorite se tko plaća javnog bilježnika jer njegova tarifa iznosi po iznosu koji je iz ugovora (pozajmice, zajma ili što već)
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 18:22   #8
Quote:
lara35zg kaže:
sad zahvaljujes a za dva dana ces nas popljuvati kao i vecina tu.... da smo mi krivi za svu nedacu svijeta i da smo jedini koje treba zatuć
Zakaj ti uopće daješ onda savjete ako misliš da će te ljudi popljuvat? Ja za razliku od nekih ovdje cijenim pravnike jer znam kroz što sve prolaze kroz studij. Ne volim samo pokvarene odvjetnike . To je savjet za frenda ovak i onak, a vi bute bili second opinion, don't worry!!
__________________
mislim, dakle sisam!
sisavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 16:51   #9
Quote:
lara35zg kaže:
pa to i jest fiducijarni prijenos prava vlasništva (fiducij nuzno implicira u sebi solemnizaciju a sam fiducij je prijenos prava vlasništva...pa ovršna klauzula nije ni potrebna) ali je potrebna pri solemnizaciji jer ima snagu pravomoćne sudske presude.
...ah, pa kad sam škrt u dijeljenju pravnih savjeta, pogotova kad čujem da se radi o većoj svoti..
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 21:50   #10
naplata potraživanja iz ugovora o zajmu

evo ovako imam potpisani ugovor o zajmu koji sam dao 130.000,00 kn određenoj osobi rok za kada mi ga je trebao vratiti je bio u 6 mjesecu.
On je vlasnik obrta točnije jednog lokala zajam je na njegovo ime i na obrt pa me zanima slijedeće:
Da lio mogu sada direkt preko odvjetnika mu sjest na račun dakle blokirati ga
Koliko bi me to izašlo?
Da li treba puno vremena da se to obavi?

Jednostavno zanima me koliko bi me izašlo recimo to da odem kod odvjetnika i tražim da mu se odma sjeda na račun,dakle blokada računa,neznam kako to ide preko ovrhe preko trgovačkog suda ili kako i da li je moguće da ja osobno ga blokiram preko trgovačkog suda,odnosno najbitnije mi je to da mu odma mogu sjest na račun da to ne traje dugo,da ga ne moram tužit prvo pa ovo p ono pa tako mjesecima u nedogled

Hvala
__________________
One day there'll be a place for us
Marin23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 19:36   #11
...možeš u ovrhu samo ako je ugovor tako napisan, tj, ako ima ovršnu klauzulu...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 15:58   #12
nažalost imam lsičan slučaj i dobivenu presudu. Podnio sam zahtjev sudu i dobio blokadu računa, MEĐUTIM ona vrijedi samo ako on ima novaca na računu ili obavi neku transakciju i traje mjesec dana i TO AKO TI JE BANKA VOLJAN TO PROVESTI
djojo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 08:40   #13
ugovor o zajmu

Molim vas jedan savjet. Jel potrebno još nešto dodati u ovakvu formu ugovora o zajmu. Hvala unaprijed


ZAJMODAVAC
I
ZAJMOPRIMAC

sklopili su dana.....

ugovor o zajmu

Članak 1.

ZAJMODAVAC daje ZAJMOPRIMCU zajam od xx kuna (slovima: ) u protuvrijednosti xx eura (slovima: ) po srednjem tečaju HNB-a. ZAJMOPRIMAC potvrđuje primitak tog iznosa potpisom ovog Ugovora.

Članak 2.

ZAJMOPRIMAC se obvezuje vratiti ukupni iznos zajma najkasnije do 01.12. 2007. godine.

Članak 3.

ZAJMOPRIMAC je suglasan da obveza proistekla iz ovog Ugovora tereti njega kao primaoca zajma i njegove pravne slijednike.

Članak 4.

U slučaju spora, stranke ugovaraju nadležnost suda u Zagrebu.


__________________
Čik u oko, burek sa mesom.
Mr. Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 21:27   #14
Ovako Mr Vukelić,

ugovor je malo preštur sa mog gledišta pa bi bilo uputno da dodaš još nekoliko elemenata u ovaj ugovor a to su slijedeći:

1. dali daješ zajam sa kamatama ili bez kamata
2. Tečaj srednji HNB-a ali koji dan - isplate, ovjere ugovora, ugovorene isplate ili nešto treće
3. eventualno dodati penale ako ne plati do ugovorenog roka - to ti je opcija i zavisi i od zajmoprimca

i eventualno još par općih klauzula ali to i nije pod must.


eto tako ...

dali si razmislio da ovo sačiniš uz ovršnu klauzulu pa da se dodatno osiguraš????

toplo preporučam
ACO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 14:03   #15
Solemnizirati ugovor u javnog bilježnika, uz ono što je forumaš prije mene napisao.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 21:41   #16
Hvala na odgovorima

Nema kamata, ni penala jer imam osigurač u slučaju neisplate. Ovo za datum tečaja mi nije palo na pamet, a bez bilježnika je to toalet papir. Još jednom hvala.
__________________
Čik u oko, burek sa mesom.
Mr. Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2007., 15:07   #17
Ugovor o zajmu - molim hitno pomoć!

Trebam savjet u vezi Ugovora o zjamu. Naime, jedan članak Ugovora koji se odnosi na prisilnu naplatu tražbine nije dobro sročen - radi toga ne mogu ovjeriti Ugovor kod Javnog bilježnika...

U nastavku šaljem taj članak koji se treba doraditi u smislu "solemnizacije"...nisam baš u tome, pa molim za savjet i pomoć...

*******************

Članak 3.
Potpisom ovog ugovora zajmoprimac daje zajmodavcu odobrenje da u slučaju neplaćanja uzastopce 2 mjesečne rate (tijekom vraćanja duga) pokrene postupak prisilne naplate u iznosu od 4 000,00 kn zajedno sa pripadajućim kamatama, da se zaplijene svi računi kod svih banaka koje obavljaju poslove platnog prometa i da se zaplijenjena novčana sredstva s tih računa izravno isplate na štedni kunski račun zajmodavatelja XXXXXXXX XXXXXXXXXX Hrvatske poštanske banke.


*******************

Hvala unaprijed...
wic2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2007., 15:55   #18
e jarane jarane, pa ko te bolan zaj.... pa ti napisa ovaki ugovor


evo ti kako bi to trebalo izgledati a ti dopuni ovo za dvije rate i kako dokazuješ da dužnik nije ispunio tražbinu o dospijeću kod JB jer u protivnom nećeš dobiti ovršnu klauzulu u JB.

eto toliko iz saune za sada idem jest




Dužnik je suglasan da se u svrhu naplate bilo kojeg potraživanja Vjerovnika iz ovog Ugovora s osnove utvrđene u članku ___. ovog ugovora, po dospjelosti potraživanja, može neposredno provesti prisilna ovrha na njegovim računima i novčanim sredstvima kod bilo koje banke ili drugog subjekta koji obavlja poslove novčanog prometa. --------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
Ugovorne strane suglasne su da će javni bilježnik, temeljem zahtjeva Vjerovnika, na ovaj Ugovor staviti potvrdu ovršnosti, ukoliko Dužnik ne dokaže da je ispunio svoju obvezu preuzetu ovim Ugovorom, a koja proizlazi iz čl. ___. ovoga Ugovora.----------------------------------------------------
ACO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2007., 16:04   #19
Dakle, to bi trebalo biti ovako:

Članak 3.
Zajmoprimac je suglasan da se u svrhu naplate bilo kojeg potraživanja zajmodavca iz ovog Ugovora s osnove utvrđene u Članku 1. ovog ugovora, po dospjelosti potraživanja, može neposredno provesti prisilna ovrha na njegovim računima i novčanim sredstvima kod bilo koje banke ili drugog subjekta koji obavlja poslove novčanog prometa, te da se zaplijenjena novčana sredstva s tih računa izravno isplate na štedni kunski račun zajmodavatelja XXXXXXXX-XXXXXXXXXX Hrvatske poštanske banke.

Ugovorne strane suglasne su da će javni bilježnik, temeljem zahtjeva Zajmodavca, na ovaj Ugovor staviti potvrdu ovršnosti, ukoliko Zajmoprimac ne dokaže da je ispunio svoju obvezu preuzetu ovim Ugovorom, a koja proizlazi iz Članka. 1. ovoga Ugovora.


Zaista hvala na brzom (i korisnom) odgovoru!
wic2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2007., 16:20   #20
DA TAKO NEKAKO S TIM DA U POSEBNOM ČLANKU ODNA MORAŠ NAVESTI ŠTO PREDSTAVLJA VALJAN DOKAZ O PODMIRENJU OBVEZE KAO NPR:

Dužnik može dokazati da je ispunio obveze preuzete ovim Ugovorom, jedino:
­ potvrdom financijske institucije iz koje je vidljivo da je izvršio uplatu u cilju vraćanja dugovanog iznosa, ili
­ potvrdom Vjerovnika, ovjerenom od strane javnog bilježnika iz koje je vidljivo da je podmirena dospjela obveza,


ili nešto treće ..........
ACO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:25.