Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2004., 22:53   #1
Unhappy Pričuva

Nisam placala pricuvu sto godina, jer me jedna krasna firma koja to radi zaboravila...onda mi pocnu dolazit racuni pa ja ne platim 2 godine (naime nisam s njima nikakav ugovor zakljucila nit me ko obavijestio da je u ime zgrade i stanara to napravio)...pa mi oni ne posalju ni opomenu nego ravno policajca da mi provjeri adresu (jer nisam na taj stan prijavljena) i uruci obavijest da se nadamnom provodi ovrsni postupak...E SAD...ta firma mi kaze da nema zastare, jedan frend advokat da ima i da je godinu dana, a druga frendica advokat da je zastara 3 godine..,. sto je sad istina: nema je, 1 g ili 3g? Ja sam platila za godinu a za drugo sam im zaprijetila zastarom ako me opet tuze i mislim da su povukli zahtjev za ovrhom, ali su mi sad poslali opomenu za ono sto sam platila, bas su divni! Help!
__________________
Resistence is futile! Unless you are Rene from zi Cafe!
Seven of Nine is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2004., 09:51   #2
Re: neplacanje pricuve

Quote:
Seven of Nine kaže:
Nisam placala pricuvu sto godina, jer me jedna krasna firma koja to radi zaboravila...onda mi pocnu dolazit racuni pa ja ne platim 2 godine (naime nisam s njima nikakav ugovor zakljucila nit me ko obavijestio da je u ime zgrade i stanara to napravio)...pa mi oni ne posalju ni opomenu nego ravno policajca da mi provjeri adresu (jer nisam na taj stan prijavljena) i uruci obavijest da se nadamnom provodi ovrsni postupak...E SAD...ta firma mi kaze da nema zastare, jedan frend advokat da ima i da je godinu dana, a druga frendica advokat da je zastara 3 godine..,. sto je sad istina: nema je, 1 g ili 3g? Ja sam platila za godinu a za drugo sam im zaprijetila zastarom ako me opet tuze i mislim da su povukli zahtjev za ovrhom, ali su mi sad poslali opomenu za ono sto sam platila, bas su divni! Help!
To je povremeno potraživanje koje zastarijeva za 3 godine, računajući odvojeno za svaki dospjeli obrok pričuve, s tim da takve opomene i slično koje su usmjerene na naplatu duga prekidaju tijek zastarnog roka i on počinje teći iznova
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2004., 10:26   #3
opomena

Sorry, ali nije mi logicno da opomene prekida zastarni rok ako nije poslana preporuceno, tj. ti ne potpisujes primitak. Ja sam je dobila npr. u postanskom sanducicu, a po tome bi svaka firma koja se bavi odrzavanjem zgrade na sudu mogla tvrditi da je slala opomene (da bi izbjegla zastaru) iako ih mozda uopce nije ni slala (kao sto se to meni prvi put i desilo). na temelju cega sud vjeruje firmama?
__________________
Resistence is futile! Unless you are Rene from zi Cafe!
Seven of Nine is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2004., 19:18   #4
Re: opomena

Quote:
Seven of Nine kaže:
na temelju cega sud vjeruje firmama?
Na temelju dokaza. Dakle, ako on u parnici dokaže da je valjano dostavio opomenu, zastara se prekida, a tvoj prigovor zastare je neosnovan, i obrnuto.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2004., 00:57   #5
Re: neplacanje pricuve

Quote:
Seven of Nine kaže:
Help!
Lijepo izračunaš koliko još imaš platiti i platiš. Možeš:

a) platiti
b) duriti se i platiti
c) tužiti se i platiti

Plaćanje pričuve je obveza. A da opravdani prezir ostatka stanara i ne spominjem.

A vrlo glupo ti je uz pričuvu plaćati i razne troškove ovrhe, tužbi i sl. koji mogu biti i veći od same pričuve. Teorijski ti mogu i stan prodati na dražbi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2004., 13:38   #6
dokaz

Dakle "na temelju dokaza" bi ipak bilo na temelju mog potpisa da mi je opomena dostavljena tj. preporuceno pismo jedino vazi?

Sto se tice tvog komentara Vojky, rado bih placala da imam i uslugu, ali ako neka firma zaboravi na tebe 5 godina pa te odjednom zaspe racunima i bez opomene te tuzi...mislim da zasluzuje da bude kaznjena...sto se tice stanara, ni oni nisu zadovoljni, a kakvi su tek oni posebna je prica...Ne radi se o pukom neplacanju racuna nego o vrsti gradjanskog neposluha.
__________________
Resistence is futile! Unless you are Rene from zi Cafe!
Seven of Nine is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 00:13   #7
Re: dokaz

Quote:
Seven of Nine kaže:
Sto se tice tvog komentara Vojky, rado bih placala da imam i uslugu, ali ako neka firma zaboravi na tebe 5 godina pa te odjednom zaspe racunima i bez opomene te tuzi...mislim da zasluzuje da bude kaznjena...sto se tice stanara, ni oni nisu zadovoljni, a kakvi su tek oni posebna je prica...Ne radi se o pukom neplacanju racuna nego o vrsti gradjanskog neposluha.
Ako nisi zadovoljna firmom koja upravlja zgradom - sazoveš sastanak stanara i ako se dogovore vlasnici više od 50% kvadrata lijepo uzmete drugu firmu.

Ako ta firma nešto nije napravila kako treba - onda je možete tužiti. Ali, i ta firma može vas tužiti ako niste platili.

Pojam "građanski neposluh" ti ovdje nema veze - ovo je samo jedan obvezno-pravni odnos (istina prilično reguliran od države). Dakle - ti plaćaš oni održavaju, ako nisi zadovoljna (tj. vlasnici stanova) uzmeš drugog. Ostalo će te lako lupiti po džepu. Vrlo jednostavno.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 15:53   #8
odgovor

Stanara ima malo, ali previse da bi se oko icega slozili...upravo sada je potrebna hitna intervencija a ta krasna firma vec dva mjeseca izbjegava intervenirati. Mislim da se drzis previse knjige a premalo prave zivotne situacije... mada zahvaljujem na savjetu. Jos sam u nedoumici oko te opomene, to ne bi trebao biti vjerodostojan dokument ako nema potpisa..inace bi oni uvijek mogli tvrdit da su ga poslali da bi izbjegli zastaru (a ja bi mogla tvrdit da nisam primila).
__________________
Resistence is futile! Unless you are Rene from zi Cafe!
Seven of Nine is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 16:20   #9
oni dva mjeseca ne interveniraju , a ti godinama ne placas ??
ma stvarno , pizda im materina !!
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 21:38   #10
Zastara nastupa za godinu dana. Pismeno ili usmeno pozivanje na plaćanje ne prekida zastaru. Zastara se prekidia jedino u slučaju priznanja duga od strane duznika ili podizanje tuzbe pred sudom. (ZOO - Zastara)
pantomima is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 21:50   #11
Re: odgovor

Quote:
Seven of Nine kaže:
Stanara ima malo, ali previse da bi se oko icega slozili...upravo sada je potrebna hitna intervencija a ta krasna firma vec dva mjeseca izbjegava intervenirati. Mislim da se drzis previse knjige a premalo prave zivotne situacije... mada zahvaljujem na savjetu.
Ja se držim životne situacije - ako mi u kapitalizmu netko ne daje uslugu kako treba, onda ja uzimam drugog i ovaj neka propadne, jednostavno da jednostavnije ne može biti.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 21:51   #12
Quote:
pantomima kaže:
Zastara nastupa za godinu dana. Pismeno ili usmeno pozivanje na plaćanje ne prekida zastaru. Zastara se prekidia jedino u slučaju priznanja duga od strane duznika ili podizanje tuzbe pred sudom. (ZOO - Zastara)
Pa nije baš, pričuva ne spada u jednogodišnji zastarni rok:

Povremena potraživanja

Član 372.

(1) Potraživanja povremenih davanja koja dospijevaju godišnje ili u kraćim određenim vremenskim razmacima (povremena potraživanja), pa bilo da se radi o sporednim povremenim potraživanjima, kao što je potraživanje kamata, bilo da se radi o takvim povremenim potraživanjima u kojima se iscrpljuje samo pravo, kao što je potraživanje uzdržavanja, zastarijevaju za tri godine od dospjelosti svakoga pojedinog davanja.

(2) Isto vrijedi za anuitete kojima se u jednakim unaprijed određenim povremenim iznosima otplaćuju glavnica i kamate, ali ne vrijedi za otplate u obrocima i druga djelomična ispunjenja.

Jednogodišnji rok zastare

Član 378.

(1) Zastarijevaju za jednu godinu:

1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplinsku energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;

2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijamnika i televizijskog prijamnika;

3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pretinaca te druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima;

4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.

(2) Zastarijevanje teče ako su isporuke ili usluge produljene.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2005., 11:44   #13
Pričuva

Imam razna misljenja odvjetnika - neki kazu da je to periodicno potrazivanje za koje je zastara 1 godinu a neki da je pak 3 godine. Upraviteljska firma tvrdi da pak zastara za pricuvu ne postoji, ali istovremeno izbjegava specificirati kada je dug nastao tj. od kojeg je mjeseca. Po meni bi to mozda bilo 3 mjeseca u 2002goj jer je sve drugo placeno i postoje racuni, a za to nismo sigurni i ne mozemo ih naci....Najbolje bi bilo platiti, ali iz principa radi njihove aljkavosti ne zelim dok ne specificiraju dug i okane se suplje price...mislim,glupost je reci da nema zastare.
__________________
Resistence is futile! Unless you are Rene from zi Cafe!
Seven of Nine is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2005., 14:54   #14
Pa, ako uspiju neplaćanje pričuve podvesti pod ratne zločine, zaista nema zastare.

Po mome tumačenju je tri godine.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2005., 16:18   #15
i ja kažem tri, naravno da postoji zastara...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2005., 17:30   #16
?

A zasto 3 a ne jedna kao struja i voda npr?
__________________
Resistence is futile! Unless you are Rene from zi Cafe!
Seven of Nine is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2005., 17:46   #17
a zašto bi bila jedna? vidi zoo čl. 226 i 232...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2005., 20:21   #18
a hrt preplata isto tri?ili pet?
__________________
na muci se poznaju junaci pavlove ulice
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2005., 20:25   #19
jednu godinu

"Zakon o obveznim odnosima

Jednogodišnji rok zastare

Članak 232.
(1) Zastarijevaju za jednu godinu:
1) tražbina naknade za isporučenu električnu i toplinsku energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka, odnosno usluga obavljena za potrebe kućanstva,
2) tražbina radiopostaje i radiotelevizijske postaje za uporabu radioprijamnika i televizijskog prijamnika,
3) tražbina pošte, telegrafa i telefona za uporabu telefona i poštanskih pretinaca te druge njihove tražbine koje se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima,
4) tražbina pretplate na povremene tiskovine, računajući od isteka vremena za koje je tiskovina naručena.
(2) Zastara teče iako su isporuke ili usluge produljene."
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2005., 00:39   #20
Šta me inkasator jebe s dugom iz 2001,kao tužit će me,zastara 5 godina ...ma mogu mi.....
Hvala Doktore!
__________________
na muci se poznaju junaci pavlove ulice
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:46.