Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2012., 22:26   #1
Tamna materija ili Astralna ravan - sinonimi

Astronomi su već dugo vremena svjesni mogućnosti postojanja tamne materije/tvari u svemiru.
Zovu je tamnom jer s njom nikako nije moguće ući u interakciju (ako postoje, „čestice“ tamne tvari, one naprosto prolaze kroz vidljivu tvar kao da ne postoji. Poput „duha“ kroz zid u popularnoj ikonografiji).
Tamna tvar ne emitira ili reflektira nikakvo el.magnetno zračenje.
Nije ju moguće detektirati, vidjeti, „napipati“...energetski „pobuditi“, no bez obzira na to njezin se utjecaj na svijet kojeg poznajemo itekako osjeća.
Izračunato je i dokazano da galaksije nisu u stanju opstati u obliku u kojem se nalaze, jer im naprosto nedostaje mase.
Čitavo ono mnoštvo zvijezda i plina koje kruže oko/ili su vezane uz galaktiki centar (centar mase) nije u stanju generirati dovoljno gravitacijskog utjecaja da bi se međusobno privlačili u dovoljnoj mjeri i formirali galaktički „otok“ kojeg tvore.
Isto se odnosi i na međusobno privlačenje galaksija / tvorenje galaktičkih jata.
No bez obzira na to vidimo da postoje.
Moderna je znanost došla do zaključka da taj dio mase koja nedostaje, nadomješta tamna tvar koja iako nije u interakciji s vidljivom materijom, djeluje gravitacijski i drži ostatak vidlive materije na okupu.
Neki izračuni pokazuju da je ono što vidimo oko sebe (ne mislim pritom samo na vidljivu svjetlost, nego čitav spektar el.magnetnog zračenja koji smo u stanju detektirati), čini tek manji dio pojavnog univerzuma.
Navodno je čak 90 i više % gradivnog materijala svemira, tamna tvar.
Tek 5% vidljiva materija.
Galaksije su tek vrh ledenog brijega koji se nalazi na „površini“ onog što vidimo, i imaju oko sebe halo tamne tvari koji ih višestruko nadilazi svojim rasponom.
To znači da tamna tvar nisu tek puke slobodno krečuće čestice koje su razabacane kroz prostor (tek „filer“ vidljivoj ravni), nego da se i ona vrlo vjerojantno organizira u složene strukture poput onog što vidimo u vidljivom svemiru.
Mislim da nije neznastveno prepostaviti kako i na toj razini „nevidljive materijalnosti“ postoji složena organizacija koja slijedi određene zakonitosti.
Npr; tamnomaterijalne planete i planetarni sustavi (ili nešto slično tome...), s razvijenim životnim formama na tamnomaterijalnoj bazi koje koegzistiraju uz nas i s kojima nismo u interakciji na fizičkoj razini.
Ako uzmemo u obzir činjenicu da je tamana tvar 90% univerzuma, onda je ta ravan postojanja nesrazmjerno veća, raznolikija, fascinantnija i složenija.
Meni takovo nešto nije teško kontemplirati.

Možemo li tamnu materiju promatrati kao „astralnu ravan“?
Kao astralnu „tvar“ koja je na određen način također, suptilno-materijalno organizirana?
Ako je tako, onda nije neznastveno pretpostaviti da kao što se utjecaj tamne tvari može uočiti na galaktičkoj razini kroz njezin ko-gravitacijaki utjecaj/interakciju s vidljivom tvari (svaka galaksija ima naime „halo“ nevidljive tvari...kojeg možemo slobodno percipirati kao „auru“) – isti takav odnos može egzistirati na skali na kojoj se mi nalazimo.
I naše je fizičko tijelo tek vršak ledenog brijega na kojeg bi određenim zakonitostima moglo biti nakalemljeno astralno tijelo/halo tamne materije organizirane u određenoj formi.

Da skratim (puno sam nadrobila).

Što mislite o teoriji da je tih 90% nevidljivog univerzuma / tamne tvari koja ga tvori, u biti suptilnalna/ASTRALNA ravan...sa svim teško zamislivim čudesima koje ju čine; astralnim predjelima neviđene spektakularnosti, astalnim galasijama, supernovama, spektakularnim olujama koje višestruko nadilaze kavazare u našem spektru postojanja...s nezamislivim oblicima astralnog života...do točke postojanja astralnih civilizacija / inteligentnoga života?

Ovo je tek pokušaj nesputanog promišaljanja i nije utemeljeno na nikakvim znastvenim istraživanjima (izuzev činjenice da postojanje tamne tvari znanost poznaje i da je njezin utjecaj u stanju mjeriti).
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 02.09.2012. at 22:41.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 15:47   #2
pa nije loše razmišljanje..mislim,i mene podosta intrigira ta tamna tvar,zanima me što je to točno i na koji način "upotpunjava" svemir..mislim,sve što postoji ima neku svrhu,pa stoga i ovo zar ne?!e sad,iskreno nisam jos razmisljao o tome da bi i na toj "razini" moglo bit života il ičeg drugog,al kad malo bolje razmislim,tamna tvar zbilja tvori vecinu naseg svemira pa bi bilo nekak čudno da nema neku određenu svrhu,pa čak i da je to jos jedna "razina postojanja"..problem je sto ju mi nemozemo ocitat kao energiju,nemamo nista sto bi nam moglo dokazati djelovanje tamne tvari,pa stoga ovo jos uvijek spada u sf,al ti je tema i ideja jako dobra,sad cu imat o cem mozgat neko vrijeme,hvala
e i jos nesto,mozes li mi molim te dat neki izvor,gdje si nasla da se galaksije nemogu držat skupa same od sebe(laički rečeno, heh)tj. da sama masa planeta,zvijezda i sl. nije dovoljna da održi galaksiju skupa.eto,to me bas zanima,jer to prvi put cujem.
__________________
"nisi tu da mislis, cijepi se, pizda ti materina"
heziod is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 18:39   #3
Evo jednog teksta koji je na neki način suma-sumarum onog što službena znanost danas zna o tamnoj materiji / kako je tumači;
Na engleskom je...nadam se da ti ne smeta. Izabrala sam ga jer stvari objašnjava prilično jednostavno

Super filmić koji onak - na brzinu - i super jednostvno objašnjava problem mase koja nedostaje / tamne materije

Filmić 2 (ima 3 djela)

Filmić 3...

Inače, kada sam napisala da nije totalna bedastoća razmišljati kako se tamna materija (ili ti ga 90% mase svemira koju čine super-suprilne čestice koje nismo u stanju vidjeti), organizira u složene strukture poput tamnomaterijalnih planeta i sl..., to nikako ne mislim "doslovno". Te strukture mogu biti puno čudnovatije / neobičnije, no konceptualno iste; otoci / nakupine tamne materije koji na naki način mogu biti ekvivalent strukture svemira kakvog mi vidimo.
Tamno materijalna galaksija ili "halo" koji okružuje galasije u vidljivom dijelu spektra, može imati sličan, ali i potpuno drugačiji oblik/formu.
Svi sastavni dijelovi te tamnomaterijalne galasije (mega strukture), također. Npr. tamnomaterijalne panete ne moraju biti kuglaste strukture po čijoj se površini kreću tamomaterijalni oblici "organizni"/životne forme, već se sve može događati unutar tih planetoidnih struktura (nešto poput kaplice vode u kojoj žive milioni mikroba, npr...).
Tko zna kako bi taj astralni (supersuptilno "materijani" svijet mogao izgledati).
Ono što ga u svakom slučaju može karakterizirati je složenost i spektakularnost koja veišestruko nadilazi sve što smo u stanju vidjeti u vidljivom svemiru.

Sama pomisao na to ostavlja me bez teksta.

Inače, da bi se stvar shvatila na pravilan način, potrebno je znati da tamna tvar može egzistirati na istom jestu gdje se nalazi vidljiva materija...tj. tijelo načinjeno od tamne materije može se nalaziti na istom mjestu (u isto vrijeme) gdje se nalazi i moje tijelo i kretati se svojim putem bez ikakvih problema. Takovo bi tijelo naprosto prošlo kroz moje bez ikakvog otpora (i ja i tamnomateijalno biće, jednostavno nebi bili svjesni jedno drugog, iako bi prolazili jeno kroz drugo). Isto se odnosi na planete itd...
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 03.09.2012. at 19:44.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 18:52   #4
Apsolutno ništa navedeno u prvom postu se ne kosi sa Zakonom logike niti s jednim postulatom službene znanosti. Svaka čast.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 19:52   #5
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Tamno materijalna galaksija ili "halo" koji okružuje galasije u vidljivom dijelu spektra, može imati sličan, ali i potpuno drugačiji oblik/formu.
U znanosti, takva hipoteza se zove MACHO objekti.


Quote:
Svi sastavni dijelovi te tamnomaterijalne galasije (mega strukture), također. Npr. tamnomaterijalne panete ne moraju biti kuglaste strukture po čijoj se površini kreću tamomaterijalni oblici "organizni"/životne forme, već se sve može događati unutar tih planetoidnih struktura (nešto poput kaplice vode u kojoj žive milioni mikroba, npr...).
Tko zna kako bi taj astralni (supersuptilno "materijani" svijet mogao izgledati).
Ono što ga u svakom slučaju može karakterizirati je složenost i spektakularnost koja veišestruko nadilazi sve što smo u stanju vidjeti u vidljivom svemiru.

Sama pomisao na to ostavlja me bez teksta.

Priča je lijepa, ali nema znanstvenog temelja. Ovaj citirani dio, mislim..


Quote:
Inače, da bi se stvar shvatila na pravilan način, potrebno je znati da tamna tvar može egzistirati na istom jestu gdje se nalazi vidljiva materija...tj. tijelo načinjeno od tamne materije može se nalaziti na istom mjestu (u isto vrijeme) gdje se nalazi i moje tijelo i kretati se svojim putem bez ikakvih problema. Takovo bi tijelo naprosto prošlo kroz moje bez ikakvog otpora (i ja i tamnomateijalno biće, jednostavno nebi bili svjesni jedno drugogi prolazili jeno kroz drugo). Isto se odnosi na planete itd..
To onda nije tamna materija koju fizičari traže. Takva bi zaista mogla prolaziti kroz našu materiju, primjerice WIMP čestice, ali to bismo itekako znali i osjetili - gravitacijski.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 20:08   #6
Quote:
heziod kaže: Pogledaj post
moglo bit života il ičeg drugog,al kad malo bolje razmislim,tamna tvar zbilja tvori vecinu naseg svemira pa bi bilo nekak čudno da nema neku određenu svrhu,pa čak i da je to jos jedna "razina postojanja"..
To je zanimljiva pretpostavka. Koliko ja znam, samo jedna prava znanstvena hipoteza podržava takvo što, a zove se Randall-Sundrum model.

To je daleko previše napredna fizika za ovaj podforum, ali recimo samo da u tom modelu tamna materija nije materija koja je u našem Svemiru, nego u 'susjednom svemiru'. To je način kako bi u tamnoj materiji mogao netko 'živjeti'

Razlozi za ovo nisu zato što je to netko tek tako izmislio, nego je to model koji savršeno dobro objašnjava slabost gravitacijske sile u odnosu na ostale sile, a ima i drugih prednosti.



Quote:
e i jos nesto,mozes li mi molim te dat neki izvor,gdje si nasla da se galaksije nemogu držat skupa same od sebe(laički rečeno, heh)tj. da sama masa planeta,zvijezda i sl. nije dovoljna da održi galaksiju skupa.eto,to me bas zanima,jer to prvi put cujem.
Ima pravo. Točno je da bi se galaksija razletjela da se vrti tom brzinom s tako malo materije. To nije teško i može razumjeti svak tko zna osnove Newtonove mehanike:

http://en.wikipedia.org/wiki/Galaxy_rotation_curves

Drugi način kako znamo da nebarionska materija postoji:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_lens
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 19:48   #7
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Da skratim (puno sam nadrobila)
Složio bih se s tim...


Quote:
Što mislite o teoriji da je tih 90% nevidljivog univerzuma / tamne tvari
Tamna tvar nije 90% univerzuma. Ne znam otkud ti taj podatak.


Quote:
koja ga tvori, u biti suptilnalna/ASTRALNA ravan...

A koja je fizikalna definicija astralne ravni? Što je u biti to ?



Quote:
Ovo je tek pokušaj nesputanog promišaljanja i nije utemeljeno na nikakvim znastvenim istraživanjima (izuzev činjenice da postojanje tamne tvari znanost poznaje i da je njezin utjecaj u stanju mjeriti)

Čuo sam za brojne hipoteze o tome što bi tamna tvar bila i kako bi se detektirala.

Da bi ocijenio tvoju, morao bi znati što je astralna ravan, od čega je građena i koji mehanizam provjere u tom smjeru predlažeš?
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 20:40   #8
wand_1;
Quote:
4Složio bih se s tim...
Ne znam kaj da ti velim?
Osjeti se ta jedna doza prepotentnog cinizma u tvojem "glasu", koja te na neki način definira (ukalupljuje bez obzira na sve ostalo što stoji iza nika pod kojim se javljaš; naobrazba, godine, životo iskustvo...wtwr), hebi ga.
Ima nas svakakvih.
Misli što te je volja.
Nije mi se problem s tvojim cinizmom nosit.
Ne smatram ga nikakvom poteškoćom.

Quote:
Tamna tvar nije 90% univerzuma. Ne znam otkud ti taj podatak.
Referiram se na materijal kojeg sam atačirala.
Pogledaj ga (nije zahtjevan). Osobno mislim da ti nisi ništa pametniji od svih onih ljudi koji su ga pisali/u njemu se pojavili.
Ukoliko ga misliš interpretirat na način da se počneš hvatat za moja "slova i zareze" i glumit autoritet koji će nas naučit pameti, nemoj.
Lijepo te molim.
Ipak je ovo podforum "na rubu onog što ti inače variš/čime se hraniš"?

Quote:
A koja je fizikalna definicija astralne ravni? Što je u biti to ?
Ne postoji znastvena definicija astralne ravni.
U pravu si.
Radi se o mojem promišljanju da bi tamna materija mogla biti ono što rubna područja znanosti smatraju "astralnom tvari" ili "astralnom sferom".
Ne tvrdim da je tako...samo glasno razmišljam.
Zato i pišem na temi na "rubu znanosti".
Kad bi se htjela jebat s tobom na čisto znastvenoj osnovi, učinla bih to na odgovarajućem podforumu.
Očito je da mi to nije namjera.

Quote:
Čuo sam za brojne hipoteze o tome što bi tamna tvar bila i kako bi se detektirala.

Da bi ocijenio tvoju, morao bi znati što je astralna ravan, od čega je građena i koji mehanizam provjere u tom smjeru predlažeš?
Moje je razmišljanje da bi tih 90% mase univerzuma koja nedostaje, a koja se spominje (vidi materijal kojeg sam atačirala), moglo biti "astralna materija".
Supersuptilni svijet, superfine materije koja poput materije u vidljivom svemiru, tvori složene strukture i slijedi složene zakonitosti.

Ovo je samo moje razmišljanje.

Nije utemeljeno u nikakvim istraživanjima koja provodi službena znanost...

Ne vidim nikakav problem u činjenici da se ti s time(mojim razmišljanjima) možda ne slažeš.

Ja se naime ne postavljam s pozicije autoriteta.

Quote:
Priča je lijepa, ali nema znanstvenog temelja. Ovaj citirani dio, mislim..
Slažem se i ne bježim od te činjenice.

Quote:
To onda nije tamna materija koju fizičari traže. Takva bi zaista mogla prolaziti kroz našu materiju, primjerice WIMP čestice, ali to bismo itekako znali i osjetili - gravitacijski.
Zasigurno.
Ali je isto tako sigurno da se gravitacijski utjecaj (mase na masu/tijela na tijelo) osjeća tek neznatno na našoj razini.
Tj., ti i ja nikako nebi bili u stanju osjetiti gravitaciski utjecaj koji između nas djeluje...bez obzira koliko si blizu stajali.
Sve je stvar proporcija (zemlja me privlači, ali ti ne).
Isto je i s mogućim gravitacijskim utjecajem kojeg bi neko (možebitno) tamno materijalno tijelo moglo vršiti na nas.
Može li se to na neki način detektirati/mjeriti...i da li bi se u slučaju da isti prostor kojeg zauzima zemlja, okuopira nakupina tamne matreije, gravitacijski utjecaj bitno pojačao (mi to osjetili kroz pojačano g-opterećenje) - iskreno, neznam.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 03.09.2012. at 21:09.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 21:05   #9
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Ne znam kaj da ti velim?
Osjeti se ta jedna doza prepotentnog cinizma u tvojem "glasu", koja te na neki način definira (ukalupljuje bez obzira na sve ostalo što stoji iza nika pod kojim se javljaš; naobrazba, godine, životo iskustvo...wtwr), hebi ga.
Ima nas svakakvih.
Misli što te je volja.
Nije mi se problem s tvojim cinizmom nosit.
Ne smatram ga nikakvom poteškoćom

Što se ljutiš, samo se šalim


Quote:
Referiram se na materijal kojeg sam atačirala.
Pogledaj ga (nije zahtjevan). Osobno mislim da ti nisi ništa pametniji od svih onih ljudi koji su ga pisali/u njemu se pojavili.
Nisam naučio rukovati takvom literaturom još

Od ukupnog rasporeda energije i materije u svemiru, na tamnu materiju otpada 23%. Evo tko je to i kako izmjerio, bez sekundarne 'literature'

http://map.gsfc.nasa.gov/universe/uni_matter.html

To što netko ne razlikuje tamnu materiju i tamnu energiju, sasvim je drugi problem.

Samo mali hint: tamna energija je fundamentalno različita od tamne materije i ima sasvim suprotno djelovanje od nje.



Quote:
Ukoliko ga misliš interpretirat na način da se počneš hvatat za moja "slova i zareze" i glumit autoritet koji će nas naučit pameti, nemoj.
Lijepo te molim.
Ipak je ovo podforum "na rubu onog što ti inače variš/čime se hraniš"?

Ako je na rubu, to je lijepo. To volim.


Quote:
Ne postoji znastvena definicija astralne ravni.
U pravu si.
Radi se o mojem promišljanju da bi tamna materija mogla biti ono što rubna područja znanosti smatraju "astralnom tvari" ili "astralnom sferom".
Ne tvrdim da je tako...samo glasno razmišljam.
Zato i pišem na temi na "rubu znanosti".
Znam da ne postoji, ali me laički zanima kako to ljudi zamišljaju....to je...što?

Pa zato sam se i javio. Tu ti počiva cijela ideja.


Quote:
Kad bi se htjela jebat s tobom na čisto znastvenoj osnovi



Quote:
učinla bih to na odgovarajućem podforumu.
Očito je da mi to nije namjera.

Nisam tu sa čisto znanstvenom namjerom. Zanima me IDEJA.


Quote:
Moje je razmišljanje da bi tih 90% mase univerzuma koja nedostaje, a koja se spominje (vidi materijala kojeg sam atačirala), moglo biti "astralna materija".
Supersuptilni svijet, superfine materije koja poput materije u vidljivom svemiru, tvori složene strukture i slijedi složene zakonitosti.
Bojim se da nije to 90% mase univerzuma koja nedostaje. Po najnovijim istraživanjima postoji nevjerojatno velik atraktor van vidljivog svemira, fenomen koji se naziva dark flow

http://www.pbs.org/wgbh/nova/physics...able-universe/

Isto tako, treba razlikovati barionsku i nebarionsku tamnu materiju.

Nas ovdje zanima nebarionska.



Quote:
Ovo je samo moje razmišljanje.

Nije utemeljeno u nikakvim istraživanjima koja provodi službena znanost.

Ne vidim nikakv problem u činjenici da se ti s time možda be slažeš.
Ne treba biti utemeljeno ni na čemu.

Samo me zanima kako si zamislila to. Čisto kao ideju.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 21:07   #10
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Tj., ti i ja nikako nebi bili u stanju osjetiti gravitaciski utjecaj koji između nas djeluje...bez obzira koliko si blizu stajali
Ovisi koliko ti imaš kg

Ne, gravitacijski val ne bi, ali veće količine tamne materije bi. Pojedine masivne čestice sa slabom interakcijom koje imaju masu ne bismo osjetili.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 23:01   #11
wand_1
Quote:
Što se ljutiš, samo se šalim
Nema ljutnje, wand...tata me je učil da se cinika mora odmah opalit po tintari.
Na taj se način cink ispuše, veli tata i razgovor se može nastavit u puno ugodnijem ozračju.

Quote:
Nisam naučio rukovati takvom literaturom još
Ono što sam atačirala, popularna je znanstvena interpretacije - istina bog - no to mi je bila i namjera. Prezentirat ono o čemu govorim na jednostavan/lako razumljiv način.
To što se radi o popularnom pristupu (kojim ti nisi naučio rukovati), nikako ga ne diskvalificira u bilo kojem pogledu.
Ti ga možda gledaš s visoka, no očito je da su ga bazirali na ozbiljnim istraživanjima i da ga prezentiraju ljudi koji se nalaze na špici te vrste istraživanja.
Btw, ono što si ti atačirao isto je popularna razina...za građanstvo.
Zar ne?

Quote:
Od ukupnog rasporeda energije i materije u svemiru, na tamnu materiju otpada 23%. Evo tko je to i kako izmjerio, bez sekundarne 'literature'
Pročitala sam ono što piše na astranicama JPL-a.
To je očito jedan od pogleda na stvari...no i u slučaju da je tamna materija 23% onog što tvori svemir, to je još uvijek 5x više od materije koju mi vidimo.
Zamisli sve galaksije koje smo u stanju detektirati...sve one milijarde galaktičkih jata koje se protežu do ruba vidljivog svemira i pomnoži to sa 5.
Vidljiva je materija dakle (prema JPL-ovim izvorima) tek petina onog čime je ispunjen prostor. Ostale 4/5 čini tamna tvar ili ti ga "astralna materija" koju ja ovdje kontempliram.
I više nego dovoljno da mogu nastaviti sanjati u miru.

Quote:
To što netko ne razlikuje tamnu materiju i tamnu energiju, sasvim je drugi problem.
Quote:
Samo mali hint: tamna energija je fundamentalno različita od tamne materije i ima sasvim suprotno djelovanje od nje.
Budi direktan.
Slobodno napiši "to što ne razlikuješ....".

Imala sam osjećaj da ćeš se zakačit za "nerazlikovanje" tamne materije od tamne energije...i to je ono što sam mislila kad sam napisala; "hvatanje za slova i zareze..."

Naravno da razlikujem tamnu energiju od tamne materije (konceptualno). Kada sam spominjala 90% mase, mislila sam na 90% materije (vidljivo/nevidljive), ne pritom i na energiju.
Izvore koje sam ja atičarala, na isti je način kvantificiraju.

Btw.tamna se energija može savim lijepo uklopiti u moja razmišljanja, s obzirom da je nešto što utječe na tamnu materiju i kao takva, u interakciji s njom, oblikuje taj moj "astralni" svijet...predstavlja njegov integralni dio.

Quote:
Znam da ne postoji, ali me laički zanima kako to ljudi zamišljaju....to je...što?
Pa zato sam se i javio. Tu ti počiva cijela ideja.
Quote:
Nisam tu sa čisto znanstvenom namjerom. Zanima me IDEJA.
Ok;
Složeni svijet nadperciptivne pojavnosti koji egzistira uz naš (vidljivi) dio materijalnog svemira, i koji se s njim na određenoj razini "dodiruje"/koji se na neki način na njega "nastavlja", "nadovezuje", ali koji isto tako (u većoj mjeri/najvećim dijelom)egzistira izvan njegove zone utjecaja (u vlastitoj sferi, izvan područja naše detekcije).
Činjenica da tamna materija doslovno prolazi kroz materiju (da nije tako, bili bi je u stanju detektirati...uhvatiti ciklotronima), samo je jedna od stvari koja to potvrđuje.

Taj svijet -sazadan od suptilne materije - može biti jednako (ako ne i više) intrigantan i fascinantan od ovog pojavnog.

Ako se petina materije manifestira u formi 100 i kusur elemenata unutar vidljivog sperktra materijalnosti...zašto se onih 4/5 nevidljive nebi također moglo na toj nama nedokučivoj razini, manifestirati u još toliko finijih čestica koje se organiziraju u jedanko složene strukture na mikro i makro kozmičkoj ravni.

Ja to volim zamišljati kao astralni svijet.

Kad kažem "astralni", mislim pojavan, stvaran...ali toliko fin i suptilan da ga mi jednostavno nismo u stanju detektirati.
Jedino što nas povezuje s njim je gravitacijski utjecaj...a moguće i nešto više od toga.
Možda je ono što nazivamo vitalnom energijom jedan dio našeg bića koji se proteže i u tom pravcu...npr.

Zašto ne?

Quote:
Bojim se da nije to 90% mase univerzuma koja nedostaje. Po najnovijim istraživanjima postoji nevjerojatno velik atraktor van vidljivog svemira, fenomen koji se naziva dark flow
Mogućnost da se materija jednog dijela svemira kreće u određenom pravcu / teče ka određenoj točci uslijed nekakvih nama još nepoznatih uzroka, ništa ne mjenja na stvari.

To ničim ne potire moje razmišljanje.

Ako taj fantomski "tok" nosi vidljivu materiju, na isti način to čini i onoj koju zovemo "tamna".

Ne znam zašto ga spominješ s obzirom da nije u kontradikciji s onim što sam ja nadrobila/pretpostavila.

Quote:
Isto tako, treba razlikovati barionsku i nebarionsku tamnu materiju.
Nas ovdje zanima nebarionska.
Wtwr...
Poanta onog što spominjem i dalje stoji.

btw...tamna je materija još uvijek područje špekulacije i ne počiva na postavkama koje bi se mogle nazvati "čvrstima".
Ne mislim na barionsku jer se ona sastoji od nama poznatih čestica koje ne svijetle.
Mislim na one čestice koje izlaze iz okvira onog što smo mi u stanju detektirati.
S obzirom da je to navodno (prema JPL-ovim podacima/špekulacijama) čak 4/5ukupne mase...spektar onog što je tvori, a mi nismo ustanju nikakvom "kemijom" ni u ludilu detektirati (i da sagradimo 300km-ski ciklotron prikopčan na 300 nuklearnih reaktora odjednom), uistinu je fascinantan.

Zar ne?
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 03.09.2012. at 23:27.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 23:24   #12
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Pročitala sam ono što piše na astranicama JPL-a.
To je očito jedan od pogleda na stvari...
Pa to ti je originalan pogled. Njihov satelit, njihovo mjerenje...


Quote:
no i u slučaju da je tamna materija 23% onog što tvori svemir, to je još uvijek 5x više od materije koju mi vidimo.
Da, to je razlika.

Jedno je reći da je tamna materija 90% univerzuma, a sasvim nešto drugo je reći da je tamna materija veliki udio ukupne materije.

Quote:
Budi direktan.
Slobodno napiši "to što ne razlikuješ....".
O, direktan sam ja...da sam siguran da si ti, rekao bi da si ti. Ne znam ja tko je to pisao, nisam bio siguran jel riječ o nekom nesporazumu. Na kraju se utvrdilo da jest, ali ne nesporazum, nego nepreciznost. 90% svemira nije isto što i 90% materije.


Quote:
Naravno da razlikujem tamnu energiju od tamne materije (konceptualno). Kada sam spominjala 90% mase, mislila sam na 90% materije
Kasnije mi je bilo jasno što si mislila. U prvom postu si rekla 90% univerzuma, a to nije...90% ukupne materije - to može proći.


Quote:
Činjenica da tamna materija doslovno prolazi kroz materiju (da nije tako, bili bi je u stanju detektirati), samo je jedna od stvari koja to potvrđuje.
Ovo nije sigurno. Prema potrebnom rasporedu masa da bi rotacijske krivulje galaksija bile ovakve kakve jesu, glavnina nebarionske tamne materije mora biti locirana kao halo nad galaksijom.

Dakle, nije u njoj. Kako to znamo? Jer na malim skalama gravitacijski sve štima. Uzmi cijelu galaksiju i vidjet ćeš ne samo da joj fali mase, nego i gdje ta masa mora biti. To negdje i izvan galaksije. Tamna materija sjedi na njoj.


Quote:
Taj svijet sazadan od suptilne materije, može biti jednako (ako ne i više) intrigantan i fascinantan od ovog pojavnog.
Ako se petina materije manifestira u formi 100 i kusur elemenata unutar vidljivog sperktra materijalnosti...zašto se onih 4/5 nevidljive nebi također moglo na toj nama nedetektibilnoj razini, manifestirati u još toliko finijih čestica koje se organiziraju u jedanko složene strukture na mikro i makro kozmičkoj ravni.

To bi moglo biti ukoliko prihvatiš hipotezu da tamnu materiju čine WIMP čestice. Međutim, detektori WIMP-a nisu uhvatili još ništa. S druge strane neutrine koji isto nemaju gotovo nikakvu interakciju s našom materijom i još nemaju masu lagano hvataju.


Quote:
Ja to volim zamišljati kao astralni svijet.
Kad kažem "astralni", mislim pojavan, stvaran...ali toliko fin i suptilan da ga mi jednostavno nismo u stanju detektirati.
Jedino što nas povezuje je gravitacijski utjecaj...a moguće i nešto više od toga.

Ne pomažeš ako ga nazoveš astralni, a zamišljaš ga samo kao nešto lijepo i fino...ima li kakvih detalja tu ? Neka konkretnija ideja?


Quote:
Možda je ono što nazivamo vitalnom energijom jedan dio našeg bića koji se proteže i u tom pravcu...npr.
To mi je malo previše nategnuto.


Quote:
Neznam zašto ti uopće spominješ jer nije u kontradikciji s onim što sam ja pretpostavila.
U kontradikciji je s mjerenjima. Ovo je nešto van kozmičkog horizonta.


Quote:
btw...tamna je materija još uvijek područje špekulacije i ne počiva na postavkama koje bi se mogle nazvati "čvrstima".
Apsolutno. To može biti materija ili uopće ne mora biti materija. Ono u što smo sigurni jest gravitacijski utjecaj ili naše nepotpuno razumijevanje zakona gravitacije na velikim skalama. Možda uopće nema nikakve tamne materije.


Quote:
S obzirom da je to navodno (prema JPL-ovim podacima/špekulacijama) čak 4/5ukupne mase...spektar onog što je tvori, a mi nismo ustanju nikakvom "kemijom" ni u ludilu detektirati (i da sagradimo 300km-ski ciklotron prikopčan na 300 nuklearnih reaktora odjednom), uistinu je fascinantan.
Zar ne?

Naravno da je kozmologija fascinantna i to više od alternative
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 00:58   #13
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Astronomi su već dugo vremena svjesni mogućnosti postojanja tamne materije/tvari u svemiru.
Zovu je tamnom jer s njom nikako nije moguće ući u interakciju (ako postoje, „čestice“ tamne tvari, one naprosto prolaze kroz vidljivu tvar kao da ne postoji. Poput „duha“ kroz zid u popularnoj ikonografiji).
Tamna tvar ne emitira ili reflektira nikakvo el.magnetno zračenje.
Nije ju moguće detektirati, vidjeti, „napipati“...energetski „pobuditi“, no bez obzira na to njezin se utjecaj na svijet kojeg poznajemo itekako osjeća.
Izračunato je i dokazano da galaksije nisu u stanju opstati u obliku u kojem se nalaze, jer im naprosto nedostaje mase.
Čitavo ono mnoštvo zvijezda i plina koje kruže oko/ili su vezane uz galaktiki centar (centar mase) nije u stanju generirati dovoljno gravitacijskog utjecaja da bi se međusobno privlačili u dovoljnoj mjeri i formirali galaktički „otok“ kojeg tvore.
Isto se odnosi i na međusobno privlačenje galaksija / tvorenje galaktičkih jata.
No bez obzira na to vidimo da postoje.
Moderna je znanost došla do zaključka da taj dio mase koja nedostaje, nadomješta tamna tvar koja iako nije u interakciji s vidljivom materijom, djeluje gravitacijski i drži ostatak vidlive materije na okupu.
Neki izračuni pokazuju da je ono što vidimo oko sebe (ne mislim pritom samo na vidljivu svjetlost, nego čitav spektar el.magnetnog zračenja koji smo u stanju detektirati), čini tek manji dio pojavnog univerzuma.
Navodno je čak 90 i više % gradivnog materijala svemira, tamna tvar.
Tek 5% vidljiva materija.
Galaksije su tek vrh ledenog brijega koji se nalazi na „površini“ onog što vidimo, i imaju oko sebe halo tamne tvari koji ih višestruko nadilazi svojim rasponom.
To znači da tamna tvar nisu tek puke slobodno krečuće čestice koje su razabacane kroz prostor (tek „filer“ vidljivoj ravni), nego da se i ona vrlo vjerojantno organizira u složene strukture poput onog što vidimo u vidljivom svemiru.
Mislim da nije neznastveno prepostaviti kako i na toj razini „nevidljive materijalnosti“ postoji složena organizacija koja slijedi određene zakonitosti.
Npr; tamnomaterijalne planete i planetarni sustavi (ili nešto slično tome...), s razvijenim životnim formama na tamnomaterijalnoj bazi koje koegzistiraju uz nas i s kojima nismo u interakciji na fizičkoj razini.
Ako uzmemo u obzir činjenicu da je tamana tvar 90% univerzuma, onda je ta ravan postojanja nesrazmjerno veća, raznolikija, fascinantnija i složenija.
Meni takovo nešto nije teško kontemplirati.

Možemo li tamnu materiju promatrati kao „astralnu ravan“?
Kao astralnu „tvar“ koja je na određen način također, suptilno-materijalno organizirana?
Ako je tako, onda nije neznastveno pretpostaviti da kao što se utjecaj tamne tvari može uočiti na galaktičkoj razini kroz njezin ko-gravitacijaki utjecaj/interakciju s vidljivom tvari (svaka galaksija ima naime „halo“ nevidljive tvari...kojeg možemo slobodno percipirati kao „auru“) – isti takav odnos može egzistirati na skali na kojoj se mi nalazimo.
I naše je fizičko tijelo tek vršak ledenog brijega na kojeg bi određenim zakonitostima moglo biti nakalemljeno astralno tijelo/halo tamne materije organizirane u određenoj formi.

Da skratim (puno sam nadrobila).

Što mislite o teoriji da je tih 90% nevidljivog univerzuma / tamne tvari koja ga tvori, u biti suptilnalna/ASTRALNA ravan...sa svim teško zamislivim čudesima koje ju čine; astralnim predjelima neviđene spektakularnosti, astalnim galasijama, supernovama, spektakularnim olujama koje višestruko nadilaze kavazare u našem spektru postojanja...s nezamislivim oblicima astralnog života...do točke postojanja astralnih civilizacija / inteligentnoga života?

Ovo je tek pokušaj nesputanog promišaljanja i nije utemeljeno na nikakvim znastvenim istraživanjima (izuzev činjenice da postojanje tamne tvari znanost poznaje i da je njezin utjecaj u stanju mjeriti).
Iznimno intrigantna hipoteza.
Naime, počevši sa mjerenjima rotacijskih krivulja koje
je Fritz Zwicky proveo 1933, a zaključno
sa mjerenjima koje je provela Vera Rubin sedamdesetih godina prošlog stoljeća, nametnula se potreba da se neočekivano ponašanje rotacijskih krivulja objasni
prisustvom neke dodatne materije koja ne apsorbira niti emitira elmag.
zračenje niti međudjeluje sa vidljivom materijom (izuzev preko
gravitacije i možebitno slabe interakcije).

S druge pak strane, različite mistične i ezoterijske škole odavno ukazuju na
činjenicu da uz ovu "standardnu" postoji i suptilna vrsta materije
koja se ne može probirati sa 5 standardnih osjetila, (a vjerojatno niti
sa znanstvenim uređajima ma kako sofisticirani bili)

Tako da je bilo samo pitanje trenutka kada će netko tko je u dovoljnoj
mjeri upoznat sa oba od ova dva velika pravca spoznaje potaknuti ovu
zanimljivu korespodenciju
Perceval is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 21:41   #14
Quote:
Perceval kaže: Pogledaj post
S druge pak strane, različite mistične i ezoterijske škole odavno ukazuju na činjenicu da uz ovu "standardnu" postoji i suptilna vrsta materije
koja se ne može probirati sa 5 standardnih osjetila, (a vjerojatno niti
sa znanstvenim uređajima ma kako sofisticirani bili)
Mistične i ezoterijske škole prodaju maglu. Da nije tako, oni bi davno DOKAZALI postojanje tamne materije, a ne pričali o 'nestandardnoj materiji'.

Usput, egzotična materija i tamna materija u fizikalnom smislu nisu niti približno isto.

Za svako novo otkriće u znanosti i tehnologiji možeš baljezgati da je to prije smisila magija ili ezoterija. To su najobičnije gluposti od kojih nemamo nikakve koristi. Bit je da netko nešto otkrije i dokaže svima, a ne da se pričaju priče lakovjernim osobama koje nemaju nikakvo znanje niti kritičko razmišljanje.

Reci mi, kakva korist od takvih priča? Što imamo od šarlatanskom pristupa bilo kojem problemu?


Quote:
Tako da je bilo samo pitanje trenutka kada će netko tko je u dovoljnoj
mjeri upoznat sa oba od ova dva velika pravca spoznaje potaknuti ovu
zanimljivu korespodenciju
Kakva se točno korespodencija ovdje dogodila?

Baš nikakva. Za nekog tko se time ne bavi usko profesionalno znam poprilično hipoteza o tamnoj materiji.

Ovdje nisam saznao ništa što bi ikome tko se time bavi bilo od nekakve koristi.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 02:01   #15
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Mistične i ezoterijske škole prodaju maglu.


Pogledajmo na trenutak tko to muti kašu i prodaje maglu.

Pitagora (570-495 prije Krista) bio je grčki filozof, matematičar i osnivač jedne od škola misterija poznate kao Pitagorejska škola. Pitagori se pripisuju mnoga matematička i općenito znanstvena dostignuća, uključujući njegov poznati teorem, kao i otkrića na polju glazbe, astronomije i medicine. Međutim, ono što je ostavilo najdublji trag na njegovim suvremenicima bio je religijsko-ezoterijski element.
Pitagorini sljedbenici ustanovili su ekskluzivno bratstvo sa ciljem promicanja religijskih i asketskih praksi koje je razvio njihov učitelj. Izvještaji tog doba slažu se oko toga da je ono što je činjeno i podučavano u tim školama bilo držano u najstrožoj tajnosti. Čini se da je suzdržanost i umjerenost u svakom pogledu bila posebno poticana među članovima bratstva. Oko toga da li je Pitagora zabranjivao konzumaciju sve hrane životinjskog porijekla ili samo određene tipove hrane životinjskog porijekla postoji prijepor među biografima. U praksi, članovi bratstva su formirali filozofsku školu, religijski pokret i političko udruženje, sve u jednom.

Platon (423 – 347 prije Krista ) još jedan Klasični grčki filozof, student Sokrat-ov, pisac filozofskih dijaloga, i osnivač Akademije u Ateni, prve institucije visokog obrazovanja u Zapadnom svijetu. Zajedno sa svojim mentorom , Sokratom, i studentom, Aristotelom, Platon je pomogao postaviti temelje Zapadnoj filozofiji i znanosti.

Kao i njegov mentor Sokrat, Platon je držao da je realnost/istina nedostupna onima koji koriste samo svojih pet osjetila. Prema njegovim riječima, onaj koji vidi samo svojim očima je slijep, što je ideja koja je dobila svoj slikoviti prikaz u poznatoj alegoriji sa spiljom. U njoj Sokrat tumači da je nevidljivi svijet ("noeton") taj koji je u najvećoj mjeri razumljiv i shvatljiv, a da je vidljivi svijet ("(h)oraton") zapravo najmanje spoznatljiv, i u stvari najopskurniji.
Sokrat kaže u Republici da ljudi koji svijet osjeta (svijet koji se može “opipati” sa 5 standardnih osjetila) uzimaju kao realan i dobar, zapravo žive u pećini zla i neznanja. Sokrat priznaje da se nekolicina uspije izvući iz spilje, te da oni koji uspiju ne samo da imaju teškoća zadržati visinu, nego prilikom povratka u spilju sa ciljem da bi i drugima pokazali put van, bivaju izloženi poruzi i ismijavanju.

Iamblichus (245–325) Sirijac, Neoplatonički filozof. Najpoznatiji je po svojem pregledu Pitagorejske filozofije, Collection of Pythagorean Doctrines. Napisao je i djelo De Mysteriis Aegyptiorum u kojem opisuje teurgiju, jednu od važnijih disciplina Egipatskih i Grčkih škola Misterija, židovske Kabale i Ezoterijskog kršćanstva. Iamblichus opisuje teurgiju kao ritualnu kozmogoniju kojom se utjelovljena duša obdaruje božanskom odgovornošću kreiranja i održanja svemira.

Roger Bacon ( 1214–1294) Engleski filozof i franjevački redovnik, postavio je znatan naglasak na studij prirode putem empirijske metode. Pripisuje mu se, pogotovo počevši od 19 stoljeća, da je jedan od najranijih europskih promicatelja moderne znanstvene metode, na temeljima Aristotelovog djela.
Napisao je djela Epistola de Secretis Operibus Artis et Naturae, et de Nullitate Magiae ( Pisma o tajnovitom djelovanju Umjetnosti i Prirode , te O ispraznosti magije) u kojima, unatoč tome što priznaje njihovu realnost, kritizira i odbacuje magijske prakse poput nekromancije te u kojima se nalazi glavnina alkemijskoga rada koji mu se pripisuje, poglavito formule za kamen mudraca te barut. Navedena djela sadrže odlomke u kojima se opisuju hipotetske leteće mašine i ono što bi smo danas nazvali podmornicom. U svom Opus Majus-u Roger Bacon predstavlja svoj pogled kako se Aristotelova filozofija i nova znanost mogu ugraditi i uskladiti sa novom Teologijom. Uz Opus maius Bacon je napisao i Opus minus, De multiplicatione specierum, te druge radove o alkemiji i astrologiji.
Perceval is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 02:12   #16
Nakon što su Egipatske škole Misterija (utjelovljene u Hermetizmu) nekoliko stoljeća bile izvan dosega intelektualnih krugova Europe, Hermetizam je ponovo predstavljen Zapadu 1460, kada je Leonardo da Pistoia (pravim imenom Leonardo Alberti de Candia) donio Corpus Hermeticum u Pistoia-u. Firentinski vladar Cosimo de'Medici, najveći sponzor i mecena umjetnika i intelektualaca toga vremena potakao je Marcilia Ficina da prevede to ključno djelo Hermetizma. Cosimo de'Medici je zadužio mnoge svoje agente da pretražuju Europske manastire u potrazi za izgubljenim antičkim skriptama. Leonardo je očito našao kapitalan plijen. To je bio trenutak kada je Renesansa procvala.

Ideje o povezanosti čovjeka i kozmosa, o postojanju jednog skladnog matematičkog obrasca koji se zrcali u mikrokosmosu kao i makrokosmosu i njihova veza sa Ljepotom, Harmonijom, pretočene u djela Michelangela, Leonarda da Vinci-a, Paola Varonese-a i drugih nisu nastale odjednom i preko noći. Te su ideje prenesene na Zapad putem drevnih antičkih tekstova.
Renesansa je iznjedrila Humanizam, filozofski pravac u kojem je čovjek u središtu zbivanja. Ali humanizam nije samo to, već i metoda spoznavanja. Za razliku od srednjevjekovne skolastike, koja se fokusira na razrješavanje kontradikcija među autorima, humanistička metoda spoznaje uključuje proučavanje originalnih antičkih tekstova i njihovo vrednovanje kroz kombinaciju teorijskog razlučivanja i empirijskog dokaza. To je bilo vrijeme kada se nije pravila distinkcija između umjetnosti, duhovnosti i znanosti. One su sve bile u funkciji ekspresije i slavljenja onog Jednog, Vrhunskog principa, Boga, Stvoritelja. Taj Vrhunski princip se izražava kroz Ljepotu, Harmoniju, Plemenitost/Dobrotu, Hrabrost, Znanje , Mudrost, Poniznost probuđene u renesansnom čovjeku. Umjetnost, znanost i duhovnost renesansnog čovjeka usmjerene su ka tom cilju, koji se podudara sa ciljem drevnih škola Misterija.

Iako granica između tih djelatnosti nije bila jasno iscrtana, svako je od tih područja, uključujući i znanost cvalo jer, imajući zajednički cilj, međusobno su se poticala i davala potrebni impuls jedna drugima, a ljudske vrednote su se uzdigle do dotad neviđenih razmjera. Glavnina priče o Renesansi je zapravo priča o revival-u antičkih znanja i dostignuća na liniji Hermetizma, Pitagore, Platona i njihovih kasnijih sljedbenika.

Imajući to na umu, potpuno je prirodno naslutiti da je Renesansa generirala čitav jedan novi niz prodavača magle te inih mangupa. Pogledajmo samo koji su to

Već spomenuti Marsilio Ficino ( 1433 – 1499) bio je jedan od najutjecajnijih humanističkih filozofa rane Talijanske Renesanse, astrolog, reviver Neoplatonizma koji je bio u doticaju sa svim važnijim akademskim misliocima i piscima toga vremena. Prvi je preveo kompletan postojeći Platonov opus na latinski jezik. Njegova Firentinska Akademija, čija namjera je bila pokušaj ponovnog oživljavanja Platonove škole, imala je enorman utjecaj na smjer i pravac Talijanske Renesanse i općenito na razvoj Europske filozofije.
Njegov glavni rad je “Rasprava o besmrtnosti duše” (Theologia Platonica de immortalitate animae). U entuzijazmu zbog svakog novog otkrića iz Antike, Marsilio je razvio golem interes za astrologiju , što ga je dovelo u probleme sa Rimskom Katoličkom Crkvom. Papa Innocent VIII optužio ga je 1489. za magiju, nakon čega je Ficino trebao izuzetno snažnu obranu da bi se oslobodio optužbe za herezu. 1492. izjavio je: “Ovo stoljeće je zlatno doba, iznjedrilo je na svjetlo dana mnoge slobodne umjetnosti koje su gotovo izumrle: gramatiku, poeziju, retoriku, slikarstvo, skulpturu, arhitekturu, glazbu, astrologiju”
Veliki utjecaj imalo je njegovo pismo De vita libri tres (Tri knjige o životu) objavljeno 1489, koje daje velik broj medicinskih i astroloških savjeta za održavanje zdravlja i životnog poleta. U njemu priznaje svoj Neoplatonski pogled na svijet koji uključuje ideju oduhovljenja svijeta (ideju da su planeti, zvijezde, i sam svemir također živa bića, kao i ideju o njihovoj povezanosti, tj. integraciji sa ljudskom dušom). "Biti će ljudi praznovjernih i slijepih, koji vide život u najmanjoj životinjici, ili biljci, a ne vide život u nebesima...Ako ti mali ljudi priznaju život i najmanjoj čestici na svijetu, kako glupo je ne znati da je Cjelina u kojoj živimo i gibamo se sama po sebi živa, i kako glupo je niti ne željeti da tako bude.”

Grof Giovanni Pico della Mirandola (1463 – 1494) Talijanski renesansni filozof. Čuven je po događaju iz 1486, kada je u dobi od 23 godine, branio iz svih kuta i svih aspekata 900 teza o religiji, filozofiji, prirodnoj filozofiji i magiji, u svrhu kojega je napisao čuveno djelo Oration on the Dignity of Man, koje je kasnije dobilo naziv "Renesansni Manifest” te je postalo ključni tekst Renesansnog humanizma . Također je poznato pod pojmom “Hermetička Reformacija."
U navedenom djelu Pico opravdava važnost ljudske potrage za znanjem unutar okvira Neoplatonizma. Njegovih 900 teza dobar je primjer humanističkog sinkretizma jer je Pico kombinirao Platonizam, Neoplatonizam, Aristotelianizam i Kabalu. 72 teze među 900 opisivale su ono što je Pico vjerovao da predstavlja potpuni sistem fizike.
Mirandolin De animae immortalitate (Paris, 1541) obrazlaže ideju da čovjek posjeduje besmrtnu dušu . U Oracijama Pico piše da je ljudsko poslanje u osnovi mistično poslanje koje se treba realizirati na putu koji uključuje tri etape: moralnu transformaciju, intelektualnu potragu i konačnu perfekciju koja se realizira kroz identifikaciju sa apsolutnom realnošću. Prema Mirandolli ta paradigma je univerzalna jer se njeni tragovi mogu pronaći u svakoj tradiciji.
Perceval is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 02:21   #17
Giordano Bruno (1548 – 1600), Talijanski dominikanac, filozof, matematičar i astronom. Njegove kozmološke teorije nadišle su Kopernikov model time što predlažu da je Sunce u stvari zvijezda, i štoviše, da se svemir sastoji od beskonačnog broja nastanjenih svjetova, nastanjenim drugim inteligentnim bićima. Bruno je vjerovao (i hvalio je Kopernika za znanstveno objašnjenje te činjenice) Zemlja rotira oko Sunca i da je očigledna dnevna rotacija neba u stvari iluzija uzrokovana rotacijom Zemlje oko svoje osi.
Kao što je rečeno, u njegovom modelu, Sunce je jednostavno još jedna zvijezda, a sve zvijezde su sunca, svako sa svojim vlastitim planetima. Bruno je vidio solarni sistem sa planetima kao fundamentalnu jedinicu svemira, koja se ponavlja u beskonačno (čime je uvelike nadišao Kopernika), između kojih su golema područja puna Aethera , jer prema njemu prazan prostor ne može postojati.
Nakon smrti stekao je osobitu slavu, poglavito među znastvenim kroničarima 19. i 20.stoljeća, koji su ga, fokusirajući se na njegova astronomska uvjerenja, smatrali mučenikom koji je položio svoj život promičući slobodu misli i moderne znanstvene ideje.
Drugi učenjaci oponiraju taj stav tvrdeći da je Brunovo mučeništvo preuveličano ili čak potpuno pogrešno. Frances Yates, posebno utjecajna među anglofonskim stručnjacima, tvrdi da dok je Bruno svojim Kopernikanizmom bacao u ekstazu liberale-pozitiviste 19. stoljeća, činjenica je da je Bruno u stvari pomakao Kopernikov znanstveni rad natrag u predznanstvenu eru, tj. u hermetizam, interpretirajući Kopernikove dijagrame na simboličkoj razini, kao hijeroglife koji kodiraju božanske misterije. Uistinu, neke ocjene sugeriraju da su Brunove ideje o svemiru u stvari igrale najmanju ulogu u njegovom procesu pred Inkvizicijom. Mnogo ozbiljniji problem, i shodno tome mnogo veći utjecaj na konačni pogubni ishod procesa, predstavljala su njegova panteistička uvjerenja (vjerovanje prema kojem je sve u svemiru dio sveprožimajućeg i sveprisutnog Boga, tj. uvjerenje da su Universum (ili Priroda) i Bog jedno te isto), koja su se razlikovala od viđenja Boga kako ga ga interpretira Katolička crkva. Rad Yates-ove obrazlaže da je Bruno u stvari bio pod dubokim utjecajem Neoplatonizma i Hermetizma te astronomije potekle is Arapske astrologije. Rimska Inkvizicija proglasila ga je krivim za herezu po slijedećim točkamaoptužbe koje su ga 17 Februara 1600 odvele na lomaču:

Stavovi oprečni katoličkoj vjeri i govor protiv njenih ministara.
Stavovi protivni katoličkoj vjeri u Trojstvo, božanskost Krista i božanskost njegovog utjelovljenja
Stavovi oprečni katoličkoj vjeri koja se odnosi na Isusa kao Krista
Stavovi oprečni katoličkoj vjeri koja vjeruje u bezgrešno začeće Isusove majke Marije
Stavovi oprečni katoličkoj vjeri koja vjeruje u doktrinu Transubstancijacije prema kojoj se pšenični kruh i vino tijekom Euharistije pretvaraju u Isusovo tijelo i krv
Vjerovanje u postojanje više svjetova i njihovu vječnost
Vjerovanje u metempsihozu i transmigraciju ljudskih duša (tj. vjerovanje u reinkarnaciju)


Prakticiranje magije i divinacije (pokušaj zadobivanja uvida u prirodu stvarnosti putem okultnih tehnika i rituala).
Možemo konstatirati da Giordano Bruno nije pogubljen zato što je prihvatio heliocentrički sustav, već zato što se nije htio odreći hermetičkog učenja (u kojem Sunce ima središnju ulogu i Zemlja kao i svi planeti se vrti oko njega)
Uz kozmološke teme, Bruno je ekstenzivno pisao i o umjetnosti memoriranja, grupi mnemoničkih tehnika i principa.

Johannes Kepler je bio uvjeren da se geometrijski obrasci nalaze u temeljima modela na osnovu kojih je Stvoritelj uobličio čitav svijet. U svojem djelu Harmony, pokušao je u terminima glazbe (prirodnih glazbenih ljestvica) protumačiti razmjere i prirodne proporcije na kojima se temelji prirodni svijet—s posebnim naglaskom na astronomske i astrološke aspekte . U tom kontekstu centralni skup harmonija bila je tzv. musica universalis ili glazba sfera, originalno proučavane od Pitagore i nekih drugih prije Keplera.
Znam da ćeš sad reagirati i pozvati se na onaj urbani mit da je Kepler to radio zbog love. Međutim to nije ništa drugo nego to i tako ga treba i nazvati pravim imenom-neutemeljeni urbani mit. Čovjek ne razrađuje teorije i ne ulaže golemo vrijeme u Pitagorine „ezoterijske mumbo-jumbo pizdarije“ ukoliko istinski ne vjeruje u njih.

Robert Fludd (1574 – 1637) Prominentni engleski Paracelsianski liječnik. Bio je astrolog, matematičar, kozmolog, Kabalist i Rozenkrojcer. Fludd je najpoznatiji po svojim kompilacijama okultne filozofije te po čuvenim izmjenama pogleda i nazora sa Johannes Kepler u pogledu znastvenog i hermetičkog pristupa znanju.

Francis Bacon (1561 – 1626) Engleski filozof, državnik, znanstvenik, pravnik i autor. Posebno je poznat kao promicatelj znanstvene metode tijekom znanstvene revolucije.
Bacon je stvorio empiricizam. Njegovo djelo utvrdilo je i populariziralo induktivne metode znanstvenog ispitivanja, poznate pod nazivom Bacon-ova metoda, ili jednostavno znanstvena metoda. Njegov zahtjev za provedbom planirane procedure istraživanja kreirao je za znanost novi zaokret u retoričkom i teorijskom okviru, koji danas sačinjavaju koncepciju pravilne metodologije znanstvenog istraživanja.
Skolarkinja Frances Yates tvrdi da je Bacon-ov pokret za unaprjeđenje učenosti bio blisko povezan sa Njemačkim pokretom Ružinog križa, dok Bacon-ova “Nova Atlantida” opisuje zemlju kojom vladaju članovi bratstva Ružinog križa. Bacon je vidio svoj pokret za unaprjeđenje učenosti u skladu sa Rozenkrojcerskim idealima. Veza između Bacon-ovog djela i Rozenkrojcerskih ideala, koje je Yates-ova navodno našla, jest sklad ciljeva izraženih u “Rozenkrojcerskom Manifestu” i Bacon-ovog plana "Velike Obnove " jer oba pozivaju na reformaciju obojega , "božanskoga i ljudskoga razumijevanja" i jer je svrha oba bio povratak čovječanstva u stanje prije Pada. Druga važna poveznica je sličnost između “Nove Atlantide” i “Opisa Republike Christianopolis (1619) ” njemačkog rozenkrojcera Johanna Valentina Andreae-a. U svojoj knjizi Andreae opisuje utopijski otok na kojem kršćanska teozofija i primijenjena znanost zajedno vladaju, i na kojem duhovno ispunjenje i intelektualna aktivnost sačinjavaju primarne ciljeve svakog pojedinca, gdje je znanstvena potraga najviši intelektualni poziv, vezan na i popraćen postignućem spiritualnog pročišćenja i perfekcije.
Rozenkrojcerska organizacija AMORC tvrdi da je Francis Bacon bio vođa Reda Ružinog križa tijekom Renesanse u Engleskoj i na europskom kontinentu.
Perceval is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 10:30   #18
Tamna materija je samo hipoteza nastala kad smo shvatili da se galaksije ne ponašaju prema zakonima Teorije relativnosti.
Reći da tamna materija postoji jednako je kao i reći da je teorija relativnosti pogrešna.
Nije to samo tamna materija, pola Prirodnih znanosti odavdje je za Rub znanosti.
Danas znanost velikim dijelom i je rub znanosti jer dosta je hipoteza iskompjalirano u same temlje znanosti.
muđahadin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 00:07   #19
@Perceval - nemoj mi se u Ramanujana dirati, tek 80 godina nakon njegove smrti postoje dovoljno jaka računala pomoću kojih su dokazani neki njegovi navodi. A sjetimo se i taxi broja...
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 01:15   #20
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
@Perceval - nemoj mi se u Ramanujana dirati, tek 80 godina nakon njegove smrti postoje dovoljno jaka računala pomoću kojih su dokazani neki njegovi navodi. A sjetimo se i taxi broja...
Nisam siguran da sam sasvim shvatio što si želio reći. Smeta li ti
što sam ga uključio na gornju listu ?

...ne znam za zgodu s taxi brojem...ako ti se da, napiši
Perceval is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:37.