Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2017., 04:38   #141
Exclamation Kakav je odnos ljevice i desnice na ovim izborima?

Sve stranke, koje su osvojile mandate, njih 13, možemo svrstati u pet grupa: centar, umjerena ljevica, umjerena desnica, radikalna ljevica i radikalna desnica. Pritom treba imati na umu da radikali, osobito na ljevici, zapravo i nisu izrazito radikalni u svojoj ideologiji i programima.

Cijela politička scena u Nizozemskoj obilježena je dubokim tradicijama građanskih vrednota: osobne slobode, poštovanje različitosti, pluralistička demokracija, podjela vlasti vertikalno i horizontalno. Politički raskoli u pravilu su manje radikalni nego u većini drugih zemalja. Od većih europskih zemalja, najbliža im je Njemačka, naravno u razdoblju nakon 2SR. Zato je bilo simbolski značajno koliko če glasova osvojiti PVV.

Katastrofu je doživjela umjerena ljevica, u kojoj je samo jedna stranka, Radnička stranka (PvdA), na europskom nivou članica Stranke europskih socijalista.

Umjerena desnica ostala je gotovo na istom, jer je pad VVD-a gotovo jednak rastu CDA. Pritom treba imati na umu da je na europskom nivou VVD članica "Alijanse liberala i demokrata", a ne konzervativnih grupacija, te je njena ideologija "konzervativni liberalizam".

Lijep napredak bilježe stranke centra: D99 (na europskom nivou, članica "Alijanse liberala i demokrata" kao i VVD) i 50PLUS (interesna stranka umirovljenika, svrstava se u centar, nazivaju je i populističkom, ali ne u onom "lošem smislu" kako je rekao Rutte).

Stranke radikalne ljevice su prošle bolje od stranaka radikalne desnice. "Zelena ljevica" (članica Europske zelene stranke) je, unatoč imenu i porijeklu (nastala ujedinjenjem četiri manje lijeve stranke) u praktičnim politikama umjerena. Tu su još nova stranka DENK i dvije stranke, SP i "Stranka za životinje", koje nisu učlanjene u europske savez stranaka, a u Europskom parlamentu obje djeluju u okviru "Ujedinjene ljevice". Uostalom, nijedna od njih nije stvarno radikalna, u smislu kako su to bile komunističke i druge stranke prije 30 i više godina.

Na desnici, PVV u mnogim elementima nije radikalno desni. Tu su još dvije stranke koje su članice "Europskog kršćanskog političkog pokreta) i nova stranka "Forum za demokraciju" (ksenofobno populistička).

Osvojeni mandati i odnos prema izborima 2012.:


Radikalna desnica : 30 (+7)

PVV 20 +5
CU 5 0 (ECPM;u EP: EC&R)
SGP 3 0 (ECPM)
FvD 2 +2

Radikalna ljevica : 36 (+15)

SP 14 -1 ("United Left" u EP)
GP 14 +10 (EGP)
pVdD 5 +3 ("United left" u EP)
DENK 3 +3

Umjerena desnica : 52 (-2)

VVD 33 -8 (ALDE)
CDA 19 +6 (EPP)

Umjerena ljevica : 9 (-29)

PvdA 9 -29 (PES)

Centar : 23 (+9)

D66 19 +7 (ALDE)
50PLUS 4 +2
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 06:02   #142
Quote:
IceClimber kaže: Pogledaj post
Da, ali su im korijeni prilično radikalni. Ja sam iskreno mislio da su na zapadu ovakve stvari puno više na marginama.
Korijeni? Dobrodošao, 2017. je godina. Koje to stvari su na marginama, socijaldemokracija?

Quote:
jurkon kaže: Pogledaj post
CDA - kršćanski ljevičari
Likovi u koaliciji sa najvećom desnom strankom ali "ljevičari" su
Centar/desni centar.
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 07:57   #143
Obzirom da se više ne isplati raspravljati , samo ću napisati kratko -
ne mogu se načuditi promašenim komentarima nizozemskih izbora i razinom propagande.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post

Cijela politička scena u Nizozemskoj obilježena je dubokim tradicijama građanskih vrednota: osobne slobode, poštovanje različitosti, pluralistička demokracija, podjela vlasti vertikalno i horizontalno. Politički raskoli u pravilu su manje radikalni nego u većini drugih zemalja.
Točno.
I baš zato se lažljiva štampa trudi iz petnih žila prikriti glavnu značajku ovih izbora, a to je:

Radikalizacija umjerene nizozemske političke scene!

Quote:
PVV 20 +5
Govoriti o porazu stranke koja je porasla 33% od prošlih izbora, samo zato jer je mogla porasti i 150% je u najmanju ruku promašeno.

Quote:
Umjerena desnica ostala je gotovo na istom, jer je pad VVD-a gotovo jednak rastu CDA.
Ruteov VVD je napravio značajan zaokret 'udesno' u politici , i unatoč tome izgubio četvrtinu mjesta u parlamentu.


Quote:
Lijep napredak bilježe stranke centra: D99 (na europskom nivou, članica "Alijanse liberala i demokrata" kao i VVD) i 50PLUS (interesna stranka umirovljenika,
D99 je otprilike poput našeg HNS-a , stranka koja ima dvije frakcije koje politički vrlo teško koegzistiraju - 'progresivni' društveni liberalizam i zagovaranje ekonomskog liberalizma. Sa radikalizacijom političke scene lako bi se nogli raspasti.
50PLUS ? Kad umirovljenici shvate da nekontrolirani priljev imigranata znači slom socijalne države, kaos i nemire - eto njih kod Wildersa.
En masse.

Quote:
Stranke radikalne ljevice su prošle bolje od stranaka radikalne desnice. "Zelena ljevica" (članica Europske zelene stranke) je, unatoč imenu i porijeklu (nastala ujedinjenjem četiri manje lijeve stranke) u praktičnim politikama umjerena.
Umjerena laburistička socijaldemokratska lijeva stranka koja je s liberalno-desnim VVD-om jamčila umjerenost i stabilnost praktično je nestala!
Zamijenile su ju radikalnije lijeve stranke, koje će po svoj prilici tek sada iskazati svoju radikalnost.
GP su u stvari kulturmarksistička stranka koja okuplja regresivne ljevičare i ideolške grupacije koje uz njih idu.
SP su marksisti-lenjinisti. PvdD stranka za prava životinja? Stranka kojoj su životinje važnije od ljudi nije radikalna?

Koliko će oni zadržati privid umjerenosti nakon što se političko tijelo u Nizozemskoj podvojilo?


Rezime:
U Nizozemskoj, državi koja ima najveću tradiciju liberalizma, političke umjerenosti i tolerancije u svijetu, politička scena se značajno radikalizira.
To je glavna odlika ovih izbora!
Razlog zašto se politička scena nije već sada još više radikalizirala, treba prije svega zahvaliti toj nesklonosti birača da priklanjaju radikalizmu. Strah od ekonomskih poslijedica i pada Eura također je tu značajno uticao.


Ali mediji poput orkestra na Titaniku i dalje sviraju provjerene šlagere za mase - evo, sve je super, zli vuk Wilders je poražen i sve će biti ružičasto.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 09:26   #144
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
PvdD stranka za prava životinja? Stranka kojoj su životinje važnije od ljudi nije radikalna?
Ovo je čista umjetnost, zalaganje za prava životinja se izvrće u "životinje važnije od ljudi"
Poklonite se ekstremno desnim sofistima

https://en.wikipedia.org/wiki/Party_for_the_Animals
The party does consider itself to be a testimonial party, which does not seek to gain political power, but only to testify to its beliefs and thereby influence other parties.

Naravno, druge optužuje za propagandu.

A da ne pričam o kulturmarksistima i marksisitima-lenjinistima koji su zapravo najobičniji socijaldemokrati ali to ne zvuči toliko uzbudljivo.
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 10:30   #145
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
Korijeni? Dobrodošao, 2017. je godina. Koje to stvari su na marginama, socijaldemokracija?
Otvoreni komunizam. Iz perspektive nekog odraslog u SFRJ mi to djeluje kao čisti SF. Ne mislim to ni u pozitivnom ni u negativnom smislu, nego me jednostavno iznenađuje.
Isto kao i činjenica da na zapadu postoje gradacije "socijaldemokracije" koje mi vjerojatno nećemo nikad upoznati.

U Francuskoj je situacija ista: 1/4 radikalni desničari, 1/4 proeuropski desni centar, 1/4 proeuropska socijaldemokracija u "našem" smislu, 1/4 komunjare
I zapravo ispada da je taj postotak radikalnih socijalista i komunista kontrolni mehanizam koji spašava Europu, a o tome se u medijima gromoglasno šuti.
IceClimber is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 10:31   #146
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Radikalizacija umjerene nizozemske političke scene!
A gledaj mislim da smo mi već ovdje nekoliko puta spomenuli i napomenuli, stanje u EU nije dobro, čak ni Nizozemci nisu zadovoljni sa mnogim stvarima, a standard im je odličan, neokrhnut sa onom svjetskom krizom iz 2008., no eto stanje je takvo da nisu zadovoljni sa mnogočim u toj uniji.

Izmjene i promjene su nužne, ali svakako NE da ih rade likovi ala Wilders i slični sa svojim sranjima tipa "na kolac!".

Nije da sam naklon problematičnim "rasama, narodima i vjerama" koje su ušle u EU, dapače, ali nisam ni da mi neki Mladen Shwartz nudi rješenje u vidu jednog papira sa 5 rečenica svojih misli koje su zapele u srednjem vjeku...

Ja ne bih promjene u NL nazvao radikalizacijom, ali dosta toga neće biti kako je bilo do ovih izbora.
TangoMontana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 11:18   #147
Quote:
IceClimber kaže: Pogledaj post
Otvoreni komunizam. Iz perspektive nekog odraslog u SFRJ mi to djeluje kao čisti SF. Ne mislim to ni u pozitivnom ni u negativnom smislu, nego me jednostavno iznenađuje.
Isto kao i činjenica da na zapadu postoje gradacije "socijaldemokracije" koje mi vjerojatno nećemo nikad upoznati.

U Francuskoj je situacija ista: 1/4 radikalni desničari, 1/4 proeuropski desni centar, 1/4 proeuropska socijaldemokracija u "našem" smislu, 1/4 komunjare
I zapravo ispada da je taj postotak radikalnih socijalista i komunista kontrolni mehanizam koji spašava Europu, a o tome se u medijima gromoglasno šuti.
Otvoreni komunizam ne postoji nigdje u Europi. Ti si desni ekstremist kojem je lijevi centar staljinistička Rusija.
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 11:41   #148
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
Korijeni? Dobrodošao, 2017. je godina. Koje to stvari su na marginama, socijaldemokracija?



Likovi u koaliciji sa najvećom desnom strankom ali "ljevičari" su
Centar/desni centar.
Njemačka, Nizozemska i Švedska su donedavno imali samo dvije opcije:
a)liberali
b)ultraliberali

Pod "liberali" mislim na liberalizam u Američkom smislu (svjetonazorski lijevo, ekonomski desno), Europska inačica liberalizma danas ne postoji.
Švedska tek odnedavno ima jaku desnu stranku, koju svi mediji ignoriraju, Njemačka ima u parlamentu jedino bavarski CSU, dok je CDU po svemu lijevoliberalna stranka danas.
Isto je u Nizozemskoj.

Općenito "demokršćani" su u cijeloj zapadnoj Europi danas samo blijeda kopija socijaldemokrata, zato i gube masu birača.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 12:23   #149
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Njemačka, Nizozemska i Švedska su donedavno imali samo dvije opcije:
a)liberali
b)ultraliberali

Pod "liberali" mislim na liberalizam u Američkom smislu (svjetonazorski lijevo, ekonomski desno), Europska inačica liberalizma danas ne postoji.
Švedska tek odnedavno ima jaku desnu stranku, koju svi mediji ignoriraju, Njemačka ima u parlamentu jedino bavarski CSU, dok je CDU po svemu lijevoliberalna stranka danas.
Isto je u Nizozemskoj.

Općenito "demokršćani" su u cijeloj zapadnoj Europi danas samo blijeda kopija socijaldemokrata, zato i gube masu birača.
ne znam zašto mi ovo pišeš kad nigdje nisam spominjao nikakve liberale nego lijevo/desno
liberal je riječ koju 10 ljudi tumači na 10 načina i samo muti vodu
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 12:39   #150
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
Otvoreni komunizam ne postoji nigdje u Europi. Ti si desni ekstremist kojem je lijevi centar staljinistička Rusija.
Pa kako gospeti mogu bit desničar ako tvrdim da je radikalna ljevica nešto što spašava Europu!?!

Zemlje bez jakih (čak i radikalnih) lijevih opcija su odavno ogrezle u populizmu. Od Poljske, Mađarske, UK, USA, mi smo na najboljem putu...

Gledam lijeve stranke po Europi: Nizozemskoj, Španjolskoj, Italiji, Francuskoj, Grčkoj... onda gledam nas... kod nas ljevica ne postoji. Naš SDP je vani liberalni centar. Kod nas žele ukinuti petokraku, u Nizozemskoj je imaju u logotipu stranke, kod nas je sramota biti "partija" i pozdravljati sa "drugovi i drugarice", vani je normalno pozivati se na Lenjina i Marxa.

Zamisli izbore u Hrvatskoj na kojima SDP osvaja 5 mandata, a Nova Ljevica i Radnička fronta po 15 svatko?!? Upravo se to dogodilo u NL, a nitko to ne spominje.
IceClimber is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 13:00   #151
Zamislite da imamo sličan izborni zakon kao Nizozemci. To bi bio kraj za velike stranke.

Sigurno, imali bi kaotični Sabor, ali bi sve struje u društvu bile zastupljene.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 13:19   #152
Quote:
IceClimber kaže: Pogledaj post
Pa kako gospeti mogu bit desničar ako tvrdim da je radikalna ljevica nešto što spašava Europu!?!
Gledaj, ako u postovima šibaš priče o komunistima i orjunašima, nemoj se čudit kad te netko zamijeni za desničara
Kakvi komunisti bogte...
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 13:41   #153
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Zamislite da imamo sličan izborni zakon kao Nizozemci. To bi bio kraj za velike stranke.

Sigurno, imali bi kaotični Sabor, ali bi sve struje u društvu bile zastupljene.
Doslovno svaki izborni sustav na svijetu je bolji od našeg.

Iako po meni bi bilo dovoljno 3% za stranke i 5% za koalicije.

Ali bilo bi zanimljivo izračunati, na prag 0.67%
Baš ću pogledati rezultate za 2015. ili 2016.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 14:07   #154
Baš me zanima šta je dobar , a šta loš populizam?

Mislim se koga oni zaj....
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 14:17   #155
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post
Baš me zanima šta je dobar , a šta loš populizam?

Mislim se koga oni zaj....
Ma još jedan od onih spinova koji nemaju veze sa ičime.

Što je najluđe, analize, članci na engleskom i sl. koji su predviđai "pobjedu Wildersa" su samo jednim klikom na nizozemski politički sustav, mogli vidjeti da je to nemoguće, jer za pobjedu jedne stranke bi doslovno trebalo preko 45% glasova.

A ovako sada likiju jer je Wilders skočio sa 15 na 20 mandata i proglašavaju to "porazom", jer eto nije osvojio onoliko koliko je u anketama njemu nesklonih stranica predviđano da će uzeti.

Mislim da se namjerno pumpao rejting Wildersu jer je europskim mainstream strankama kronično trebala pobjeda, i sada, nakon debakla u Britaniji, SAD-u i Italiji (referendum) mogu vikati "evo, ponovo pobjeđujemo!"
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 14:42   #156
Ako je nekima razlog za slavlje šta je vodeća stranka ili ti ga "dobri" populisti izgubila 10 mjesta ...neka slave...pošaljem im ja Dingača.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 14:49   #157
Prica se o porazu radikalnih desnicara, ali koliko vidim klasicna ljevica je dobila takve batine da se nece nikad oporavit od toga. Tako je to kada odustanes od svoje prirodne glasacke baze i okrenes se svemu ostalome. Vidim nova zvijezda ljevice u Nizozemskoj vec spominje "vise imigracije", nesto sto velika vecina Europljana ne zeli.

Mozemo ocekivati novu rundu pljuvanja po zemljama Istocne Europe, taman nakon sto smo imali period od godinu dana gdje su sve stranke mijenjale plocu bojeci se gubitka izbora
__________________
“Bird box, a movie where they survive by acting like they don’t see a thing.. a bit like working for Harvey Weinstein”
SergioRamos is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 17:39   #158
Kako bi bilo u Hrvatskoj da imamo nizozemski striktno proporcionalni izborni sustav

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ali bilo bi zanimljivo izračunati, na prag 0.67% Baš ću pogledati rezultate za 2015. ili 2016.
Važna je razlika i to da u Nizozemskoj nema zajedničkih lista više stranaka. Mislim da nisu formalno zabranjene (kao što je u Njemačkoj), ali naprosto se ne događaju. Ima, naravno, stranaka koje su ostale ispod 6,7‰, a mogle su osvojiti poneki mandat u koaliciji.

13 stranaka je ušlo u parlament (a 15 koje su nastupile nije) - manje nego u Hrvatskoj.

Sustav gotovo idealno proporcionalan: pobjednička stranka je s 21,3% glasova osvojila svega 22,0% mandata.

Teorijski argument protiv takvog sustava je da dovodi do nestabilnosti, jer ima puno malih stranaka u parlamentu koje su (za razliku od naše situacije) svoje mandate izborile samostalno, pa se nakon izbora mora slagati vladajuća većina.

Međutim, u Nizozemskoj to ne dovodi do nestabilnosti. Politička stabilnost više ovisi o drugim čimbenicima.

Uostalom, kod nas je politička situacija uglavnom stabilna, a možda bi bilo bolje, da nije.

Da je kod nas bio takav sustav recimo 2015., pa da su glasovi bili raspoređeni kao i u stvarnosti, a da su sve stranke koje su bile u koalicijama nastupale zasebno, glavni dobitnik bi bio ŽZ, koji bi s 4,3% osvojio šet mandata umjesto samo jednog. Nekoliko manjih stranaka bi osvojili mandate: ORaH 2, U ime obitelji 1. HSS i HNS bi mogle nastupiti samostalno i sigurno osvojiti mandate, a pritom bi HSS vjerojatno imala više mandata, a HNS znatno manje, nego što su dobile na zajedničkim listama. To znači da bi po svoj prilici SDP po broju mandata bio otprilike isti kao u stvarnosti (jer je učinak većeg broja mandata koji se dobiva zajedničkom listom otišao uglavnom HNS-u), a HDZ bi bio lošiji.

Most bi bio na istom, Stranka Milana Bandića vjerojatno bi samostalno (umjesto kilometarske koalicije s bespredmetnim strančicama) osvojila više od 2 mandata. Čačićevi Reformisti možda sami jedan mandat, a Josipovićevci bi onda vjerojatno osvojili jedan mandat. IDS i HDSSB vjerojatno na istom, 3 i 2 mandata.

I HSU bi vrlo vjerojatno osvojila 2-3 mandata. Međutim su i koalicija HKS/HSP i A-HSP, koje su istakle liste u svih 10 izbornih jedinica, bile malo ispod 0,67%! HSP-AS bi morao ići sam, pa bi možda osvojili jedan mandat. "Pametno", koje je tada imalo liste u samo tri IJ, moglo bi osvajati glasove u cijeloj zemlji, pa bi možda osvojili jedan mandat.

Dakle, situacija bi nakon izbora bila da bi ukupno gledano nekih 10-12 mandata od 140 osvojili ŽZ i stranke, koje u stvarnosti nisu ušle u Sabor. Pretpostavivši da bi ipak postojala dva bloka kao i u stvarnosti, predvođeni HDZ-om i SDP-om, bili bi opet izjednačeni, ali s manjim brojem mandata nego u stvarnosti. Most bi opet bio najvažniji za formiranje vlade, ali vjerojatno ne bi bio dostatan, pa bi jedna od dvije vodeće grupacije morala privući još neke.

Naravno, to je sve teorija, a stvarna borba bi bila naprosto drugačija i birači bu na druge načine odlučivali.

Meni se čini da bi najpoštenija promjena bila zabrana zajedničkih lista više stranaka. Ovo kod nas je postalo krajnje smješno. Jedna stranka = jedna lista, a srodne stranke mogu se ujediniti u jednu.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 17.03.2017. at 18:45.
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 17:42   #159
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
Likovi u koaliciji sa najvećom desnom strankom ali "ljevičari" su
Centar/desni centar.
Ne znam nizozemski i nisam lumen za njihovu politiku, ali o CDA zalaganjima sam pročitao ovo (pa me ti ispravi ako je tu nešto pogrešno):

eco-friendly polics (ecotax)
equal chances for every person
more investment in higher education
and a modern social policy
jurkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 18:49   #160
Tko će formirati vladu? Dvije opcije: kontinuitet (90%) ili lijevo-liberalna alterantiva (10%)

VVD, stranka koja je "konzervativno liberalna", logično može računati da će joj prvi koalicijski partneri biti konzervativna CDA i liberalna D66. Ukupno imaju 71 mjesto u parlamentu, pa bi im, ako taj dogovor bude postignut, trebalo još bar pet za formiranje većine; za to ima dovoljno mogućnosti.

Za pregovore s drugim strankama predsjednik VVD Mark Rutte imenovao je Edith Schippers, koja ispipava mogućnost da u vladu uđu, ili pruže podrušku manjinskj vladi, Zelena ljevica (GL) i/ili Socijalistička stranka (obe imaju po 14 mandata), te Kršćanska unija (5 mandata) i dr..(http://nos.nl/liveblog/2163397-neder...-moeilijk.html)

Međutim, mladi lider GL Jesse Klaver (30 godina, marokansko-nizozemsko-indonezijsko porijeklo) navodno ima ambicije formirati vladu ljevice i centra. (https://www.theguardian.com/world/20...coalition-deal) Ta bi se mogućnost mogla otovoriti ako GL i SP privuku u koaliciju D66; mamac bi mogla biti pozicija predsjednika vlade, koja bi valja tada pripala D66, kao najjačoj stranci. Te tri stranke zajedno imaju tek 47 mandata i trebali bi sakupiti uistinu široku i šaroliku koaliciju da formiraju većinu bez VVD i PVV.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 17.03.2017. at 19:42.
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:13.