Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2007., 16:13   #221
Talking

Quote:
ivn@ kaže: Pogledaj post
Evo, ja postavim pitanje, a 2 forumašice su se morale zakačiti.....
ma kakvi..samo ti pitaj..
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 22:09   #222
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
Cuj, ako pogledas primjer potrebe za kalcijem – 1000mg. Trudnica bi trebala piti skoro litru mlijeka ili jesti toliko sira..jogurta i etc. da bi dosla uopce na dnevnu potrebnu dozu. Da ne govorim o ostalom. Eh sad, bas me zanima koja zaista .uzima toliko kalcija iz hrane..? Po meni nije od gorega uzeti neki preparat. Ovo sto je meni moj ginic preporucio je u okviru preporuke svjetske zdrastvene organizacije za trudnicku prevenciju. Zasigurno ima ginica koji ce ti reci da ne trebas nista drugo osim folne. Istina – ako zaista uzimas toliko vitamina itd. Iz hrane..

kako su govorili stari - jedna trudnoca - jedan zub :-D
e ovo pak nema veze s vezom, tj. sa Ca i sl. deficitom. Ali zato ima sa hormonalnim promjenama izazvanim gingivitisom- gingivitis gravidarum
to be precise. prevencija se sastoji prvenstveno u pojačanoj i redovnoj higijeni usne šupljine

Zadnje uređivanje Precious X : 04.09.2007. at 00:04.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 00:12   #223
Smile

evo što sam našla u netu:

Kalcijum
Potrebna je veća količina kalcijuma da bi kosti i zubi bebe postali dovoljno čvrsti i da beba ne bi uzimala rezerve kalcijuma iz majčinih kostiju.
Kalcijum je mineral koji u organizmu ima višestruku ulogu: potreban je za normalno formiranje kostiju i zuba bebe kao i proizvodnju mlijeka. Za apsorpciju i regulaciju kalcijuma neophodan je Vitamin D. Preporučena dnevna doza tokom trudnoće i dojenja iznosi 1,2 mg. Dovoljnu količinu kalcijuma u organizam možete unijeti tako što ćete jesti ili piti četiri puta dnevno nešto iz mliječne grupe proizvoda. Najviše ga ima u mlijeku i mliječnim proizvodima, lososu, koštunjavom voću i zelenom povrću, brokoli, cvjetači, tofu siru. Kalcijum stabilizira nervne i psihičke funkcije: smanjuje razdražljivost i pomaže pri nesanici, što je čest problem kod trudnica. Uslijed nedovoljnog unošenja kalcijuma, može doći i do prolazne (reverzibilne) osteoporoze. Izbjegavajte uzimanje tableta željeza i kalcijuma u isto vrijeme, pošto se mnogo bolje apsorbiraju u organizmu kada se uzimaju odvojeno.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 00:50   #224
to je sve istina, ali nigdje tu ne piše da zbog manjka kalcija ispadaju zubi, čak štaviše piše da beba povlači Ca iz kostiju majke. Zubi ispadaju zbog hormona, odnosno trudničkog gingivitisa. Ne mogu čak ni zamisliti kako bi to izgledalo...
Npr. meni je zubar primjetio početak gingivitisa te me upozorio na mogući scenario još u fazi gestacijske vrećice, a teško da mi je onda imalo šta povlačiti Ca iz organizma.

Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 01:01   #225
Wink

da je nezaljeceni gingivitis uzrok ispadanju zuba nije nista novo - bilo da se radi o zenama ili muskarcima. no to je dugotrajan proces i to se obicno desava tek kasnije..osim mozda u ekstremnim slucajevima
kod trudnica je tijelo obicno podloznije gingvitisu i slicnim oboljenjima.
bilo bi pogresno reci da je iskljucivo gingvitis uzrok ispadanju zuba, kao sto bi bilo pogresno reci da je iskljucivo nedostatak kalcijuma uzrok ispadanju zuba.

cinjenica je da beba uzima rezerve kalcijuma iz kostiju- sto se moze odraziti na kvalitetu majcinih zubi nakon trudnoce..i kuca bi se prije srusila ako su joj temelji u losi..
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 01:57   #226
Quote:
Precious X kaže: Pogledaj post
to je sve istina, ali nigdje tu ne piše da zbog manjka kalcija ispadaju zubi, čak štaviše piše da beba povlači Ca iz kostiju majke. Zubi ispadaju zbog hormona, odnosno trudničkog gingivitisa. Ne mogu čak ni zamisliti kako bi to izgledalo...
Npr. meni je zubar primjetio početak gingivitisa te me upozorio na mogući scenario još u fazi gestacijske vrećice, a teško da mi je onda imalo šta povlačiti Ca iz organizma.

__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 01:58   #227
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
Koliko je dovoljno?

zanima me tko uzima toliko vitamina preko hrane kao sto stoji u preporuci...?

@wedding
smiruj zivce na nekom drugom..
memam sta smirivat zivce her se nemam na sta nbakjutit - a ti samo forsiraj nepotrebne price i nepotrebna zamaranja ostalih trudnica sa jodom iz zraka
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 08:50   #228
Talking

Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
memam sta smirivat zivce her se nemam na sta nbakjutit - a ti samo forsiraj nepotrebne price i nepotrebna zamaranja ostalih trudnica sa jodom iz zraka
honey, da li je ovo forum iskljucivo za trudnice koje zive u hr? tema je vitamini i sta je dodatno potrebno. zivio netko u tunguziji ili purgeriji. zato smo tu da pricamo.
i hrvatski lijecnici preporucavaju jodi 150µg dnevno neovisno o sadrzaju joda u zraku - a svaki ce ti ginich reci da se sol treba umjereno konzumirati jer ona veze vodu za tkivo, sto je problem mnogih trudnica, pogotovo na kraju trudnoce. dakle, trebali bi jesti dovoljno ribe..
a ja sam navela primjer kako je ovdje gdje zivim..to je to, a zenska se odmah pali..uuff
last at least, sigurno ces naci ginica koji ce ti reci da osim folio nista drugo nije potrebno uzimati, a ima zasigurno i onih drugih koji ce reci da je potrebno uzimati dodatno prenatalne preparate...zbog slobodnih radikala i bla, bla, bla...
a svaka od nas mozak da razluci i odluci..
baj baj...
__________________
Moje cure..L i N

Zadnje uređivanje zoro007 : 04.09.2007. at 09:45.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 09:41   #229
Ja sam do sad uzimala samo folnu kiselinu i nešto malo željeza i C vitamina. Doktorica mi je rekla da ne pijem prenatal, ali iskreno, zaboravila sam zašto.
Svako toliko kupim one hippove tekuće vitamine za trudnice (dvije su bčice u pakiranju od, mislim, 2 dcl) i to je to, a bebica se normalno razvija.
Jedem puno voća i povrća, pijem, ne ločem mlijeka i jogurta...
abilan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 12:35   #230
Quote:
abilan kaže: Pogledaj post
Ja sam do sad uzimala samo folnu kiselinu i nešto malo željeza i C vitamina. Doktorica mi je rekla da ne pijem prenatal, ali iskreno, zaboravila sam zašto.
Svako toliko kupim one hippove tekuće vitamine za trudnice (dvije su bčice u pakiranju od, mislim, 2 dcl) i to je to, a bebica se normalno razvija.
Jedem puno voća i povrća, pijem, ne ločem mlijeka i jogurta...
- i sigurno ti nista nece falit kao ni bebi ......... najbolje mi je kada netko kaze joj nekad su se hranili zdravije, ma jok, nekad se zderalo speka, sunke, kobasa i ostale svinjske mesine 10 puta vise nego sada i nikome nije nista a sad svi izmisljeju bjesne gliste sa preparatima.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 12:36   #231
eh, ipak nisam usamljena po tom pitanju. Ni ja ne pijem prenatal, po preporuci doktorice kojoj bezuslovno vjerujem. Rekla je da "nema potrebe za tim, samo ću se bezveze udebljati", ergo više štete nego koristi. Sad će svi skočit-BESPOTREBNO-po meni svatko neka pije šta god želi, ili šta liječnica koja vodi trudnoću preporuči-tako ja radim, i nikakve filozofije niti višeg smisla nema u tome. Inače nije da ništa ne pijem, u početku samo folnu, kasnije Ca + vitamin C, Magnezij, sad već i omega3. U pravilu se hranim zdravo i raznovrsno, a ako mi se nekoliko dana jede junk food, tada pijem hipp natal, ali tek odnedavno. DA, beba super napreduje, hvala na pitanju.
Inače, jedino od nadomjestaka što može biti prevencija ispadanju zubi je fluonatril ili nešto slično, a gingivitis i trudnički gingivitis su 2 jaako različite stvari (trudn.gingivitis nije nikakav "dugotrajni proces" izazavan nebrigom itd, već vrlo brz proces(Razlog tome je što se zbog funkcije placente pojačano stvaraju hormoni koji povećavaju prohodnost krvnih žila i rahlost veziva, i tako pospješuju sklonost upali) izazvan HORMONIMA). Naravno neće pogoditi baš svaku trudnicu, i sva sreća da je tako.
(a evo i jedan textić, kratak i jasan )
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 13:56   #232
To da se od Prenatala deblja vam nije istina,ja ga evo pijem od početka trudnoće i nisam dobila nigdje osim u stomaku,a stvarno ga sve cure koje znam hvale,jer koliko god jeli " zdravo" i raznovrsno opet iz hrane ne možemo zadovoljiti dnevne potrbe za određenim vitaminima i mineralima.Uz njega redovito pijem i vitamin C i ako ste čuli za Spirulinu ( o njoj više na http://www.biovega.hr/Default.aspx?tabid=65 ).Zato ne slušajte babske priče,jer nema u Prenatalu hormona kao u kontracepciji, pa da bi se od njega mogle nadebljati,očito je dobivanje na kilaži povezano sa divljanjem vlastitih hormona!
*Mistique* is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 14:33   #233
Evo, ja sam ipak uzela Prenatal i pit ću 1 tabletu dnevno. Koga god da sam pitala, sve su rekle da su pile. Mislim meni je gin rekao da ne moram, ali 1 na dan je OK!
E pa onda, prvu sam već danas popila
ivn@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 14:46   #234
Quote:
*Mistique* kaže: Pogledaj post
To da se od Prenatala deblja vam nije istina,ja ga evo pijem od početka trudnoće i nisam dobila nigdje osim u stomaku,a stvarno ga sve cure koje znam hvale,jer koliko god jeli " zdravo" i raznovrsno opet iz hrane ne možemo zadovoljiti dnevne potrbe za određenim vitaminima i mineralima.Uz njega redovito pijem i vitamin C i ako ste čuli za Spirulinu ( o njoj više na http://www.biovega.hr/Default.aspx?tabid=65 ).Zato ne slušajte babske priče,jer nema u Prenatalu hormona kao u kontracepciji, pa da bi se od njega mogle nadebljati,očito je dobivanje na kilaži povezano sa divljanjem vlastitih hormona!

znala sam da će se netko uzjebati sad oko prenatala, početi vrijeđati i sl.
"bapske priče" -no comment.
to je rekla doktorica koju mi sve Riječanke jako cijenimo, jedan od vodećih stručnjaka još za vrijeme stare Jugoslavije, pa do danas.
Ali, dobro, ti si kompetentna da je nazoveš babom, a njenu expertizu bapskim pričama.
Ja sam napisala lijepo neka svako radi po svojoj savjesti i savjetima svoje doktorice, i rekla kako radim ja. A ti želiš nametnuti svoju rutinu kao jedinu ispravnu, omalovažavajući pritom druge.. strašno, pa još na trudničkom podforumu.
ako meni ne smeta što ko pije, ne vidim zašto bi se drugi trebali osvrtati na moj izbor.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 14:50   #235
Wink

Quote:
Precious X kaže: Pogledaj post
znala sam da će se netko uzjebati sad oko prenatala, početi vrijeđati i sl.
"bapske priče" -no comment.
to je rekla doktorica koju mi sve Riječanke jako cijenimo, jedan od vodećih stručnjaka još za vrijeme stare Jugoslavije, pa do danas.
Ali, dobro, ti si kompetentna da je nazoveš babom, a njenu expertizu bapskim pričama.
Ja sam napisala lijepo neka svako radi po svojoj savjesti i savjetima svoje doktorice, i rekla kako radim ja. A ti želiš nametnuti svoju rutinu kao jedinu ispravnu, omalovažavajući pritom druge.. strašno, pa još na trudničkom podforumu.
ako meni ne smeta što ko pije, ne vidim zašto bi se drugi trebali osvrtati na moj izbor.
cini mi se da se ovdje netko naljutio. ili se radi samo o hormonskim 'nestaslucima'?
da pitas sto strucnjaka, jedan bi ti rekao ovo, a drugi ono. nije ta "baba" jedina kometentna osoba u citavoj hr i univerzumu

svjetska zdrastvena organizacija cak preporucava uzimanje prenatalnih preparata u sklopu prevencije jos u majcinoj utrobi.

pusti zenu naka radi kako hoce..
mriza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 14:50   #236
Quote:
Precious X kaže: Pogledaj post
......Sad će svi skočit-BESPOTREBNO-po meni svatko neka pije šta god želi, ili šta liječnica koja vodi trudnoću preporuči-tako ja radim, i nikakve filozofije niti višeg smisla nema u tome.....
eto
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 14:54   #237
Quote:
Precious X kaže: Pogledaj post
znala sam da će se netko uzjebati sad oko prenatala, početi vrijeđati i sl.
"bapske priče" -no comment.
to je rekla doktorica koju mi sve Riječanke jako cijenimo, jedan od vodećih stručnjaka još za vrijeme stare Jugoslavije, pa do danas.
Ali, dobro, ti si kompetentna da je nazoveš babom, a njenu expertizu bapskim pričama.
Ja sam napisala lijepo neka svako radi po svojoj savjesti i savjetima svoje doktorice, i rekla kako radim ja. A ti želiš nametnuti svoju rutinu kao jedinu ispravnu, omalovažavajući pritom druge.. strašno, pa još na trudničkom podforumu.
ako meni ne smeta što ko pije, ne vidim zašto bi se drugi trebali osvrtati na moj izbor.

O kakvom nametanju i vrijeđanju ti pričaš??????? Isto kao što si i ti iznijela svoje mišljenje tako sam i ja iznijela svoje,bez iti malo namjere da se idem svađati i prepucavati s tobom.Zato nismo ovdje već da bi jedna drugoj pomogle svojim iskustvima,zar ne? to što sam rekla o debljanju stvarno nije povezano sa pijenjem Prenatala,jer ipak sam završila med.školu i znam neke osnove! Nemoj odmah skakati na mene,nikoga ne omalovažavam a pogotovo ne druge trudnice!! A kao što si sama rekla na svakome je da sam odluči što će i koliko piti tijekom trudnoće!!!!!
*Mistique* is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 14:57   #238
pa da, nek odluče, i tebi!!
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 16:32   #239
uuuu hot hot hot
nego curke evo moje iskustvo...

pila sam prenatal od trećeg mj do neki dan... nije me udebljao, ali sam čula mnoga iskustva da je curama teško padao na želudac... to je, rekla bih, očito individualno...
osim toga pila sam cijelu trudnoću do pred koji tjedan magnezij (hvala onome koji ga je izmislio ) i naravno na početku folnu (prva tri mj) u kombinaciji s hipp sokićem..
eto, hranila se zdravo (što to uopće znači danas ali trudila se povećati unos voća i povrća a smanjiti junk...) i to je to...
__________________
Once you make a decision, the universe conspires to make it happen
... mama dva prekrasna djecaka i preslatke djevojčice
*Lubenica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 16:40   #240
e da i btw stajališta sam ne valja pretjerivati.. meni je prenatal od 100 tableta trajao od trećeg mjeseca do sada što dakle matematiko moja znači da ga nisam uzimala svaki dan... on mi je bio moj tajni prijatelj, pa kada bi zabrazdila ili pretjerala s čevapima, slajom i inim proizvodima , zaobilazila blitvu i jabukice ili preskočila doručak..... nekako se nebi sekirala... možda mi uopće nije pomogao ali barem nisam bila u brizi već mirna - a mislim da je to daleko važnije od svega...
__________________
Once you make a decision, the universe conspires to make it happen
... mama dva prekrasna djecaka i preslatke djevojčice
*Lubenica* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:20.