Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2014., 10:12   #141
Pregled

Poštovani El Gato Felix,

možete li mi molim vas prokomentirati sljedeće rezultate pregleda djeteta:

1.
Sa 8 mjeseci
Dg. Epicantus bill
Refleks svjetla obostrano centralan
Bulbomotorika uredna, izražen nabor korijena nosa
Prednji segment oba oka uredan
Fundus o.utq: odgovara dobi djeteta

Kontrola za (4-5 mjeseci) skijaskopija

2.
Sa 1god i 8 mjeseci
My skija o.dex: +1.0 ds, o.sin: +1.0 ds
Fundus o.utq: uredan

Th. Naizmjenično zatvarati D:L oko po 30-45min

Kontrola za 4-5 mjeseci.


Dijete ima široki korijen nosa, tako da izgleda kao na slici iz vašeg posta prije.

Pedijatrica nas je poslala osim na EEG (uredan) preventivno i kod oftamologa, radi toga što uglavnom kada je umorno osim trljanja očiju ponekad zna zabaciti pogled oba oka gornje lijevo na sekund-dva max.

Pošto se i ovdje na forumu govori kako je bitno što ranije krenuti sa eventualno potrebnim korektivnim radnjama, a nisam uspio pronaći ovakvu terapiju sa zatvaranjem oba oka (i to u trajanju od 4-5 mj), molim vas za vaše mišljenje.

Oftamolog je rekao da se kod epikantusa zna "sakriti" i strabizam, pa da preporuča gore navedeno.

Hvala, pozdrav iz Splita
dmnaklice is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 09:29   #142
Quote:
dmnaklice kaže: Pogledaj post
Poštovani El Gato Felix,

možete li mi molim vas prokomentirati sljedeće rezultate pregleda djeteta:

1.
Sa 8 mjeseci
Dg. Epicantus bill
Refleks svjetla obostrano centralan
Bulbomotorika uredna, izražen nabor korijena nosa
Prednji segment oba oka uredan
Fundus o.utq: odgovara dobi djeteta

Kontrola za (4-5 mjeseci) skijaskopija

2.
Sa 1god i 8 mjeseci
My skija o.dex: +1.0 ds, o.sin: +1.0 ds
Fundus o.utq: uredan

Th. Naizmjenično zatvarati D:L oko po 30-45min

Kontrola za 4-5 mjeseci.


Dijete ima široki korijen nosa, tako da izgleda kao na slici iz vašeg posta prije.

Pedijatrica nas je poslala osim na EEG (uredan) preventivno i kod oftamologa, radi toga što uglavnom kada je umorno osim trljanja očiju ponekad zna zabaciti pogled oba oka gornje lijevo na sekund-dva max.

Pošto se i ovdje na forumu govori kako je bitno što ranije krenuti sa eventualno potrebnim korektivnim radnjama, a nisam uspio pronaći ovakvu terapiju sa zatvaranjem oba oka (i to u trajanju od 4-5 mj), molim vas za vaše mišljenje.

Oftamolog je rekao da se kod epikantusa zna "sakriti" i strabizam, pa da preporuča gore navedeno.

Hvala, pozdrav iz Splita
Poštovani,

iz nalaza koje ste predočili, nije baš jasno o kojoj se dijagnozi radi.

Naime, ako je samo prisutan epikantus zbog kojega se čini da oči nisu položene ravno naprijed, ali je to samo privid, tada se radi o pseudostrabizmu.

Kod pseudostrabizma nikakvo liječenje nije potrebno.

Međutim, spominjete i da djetetu povremeno, kada je umorno, oči malo pobjegnu, a ta pojava se ne uklapa u dijagnozu pseudostrabizma.

Terapija koja je preporučena je tzv. alternirajuća okluzija odnosno naizmjenično zatvaranje jednog pa drugog oka i ona ima svoje mjesto u liječenju strabizma (npr. kad se vidna oštrina i fiksacija na škiljavom oku normaliziraju).

Bez pregleda nije se moguće izjasniti o tome je li ta terapija ispravna ili nije te Vam savjetujem da potražite još jedno mišljenje.

Lijep pozdrav.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 11:31   #143
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovani,

iz nalaza koje ste predočili, nije baš jasno o kojoj se dijagnozi radi.

Naime, ako je samo prisutan epikantus zbog kojega se čini da oči nisu položene ravno naprijed, ali je to samo privid, tada se radi o pseudostrabizmu.

Kod pseudostrabizma nikakvo liječenje nije potrebno.

Međutim, spominjete i da djetetu povremeno, kada je umorno, oči malo pobjegnu, a ta pojava se ne uklapa u dijagnozu pseudostrabizma.

Terapija koja je preporučena je tzv. alternirajuća okluzija odnosno naizmjenično zatvaranje jednog pa drugog oka i ona ima svoje mjesto u liječenju strabizma (npr. kad se vidna oštrina i fiksacija na škiljavom oku normaliziraju).

Bez pregleda nije se moguće izjasniti o tome je li ta terapija ispravna ili nije te Vam savjetujem da potražite još jedno mišljenje.

Lijep pozdrav.
hvala na odgovoru, imao bih još samo 2 dodatna kratka pitanja:

1. Da li imate neku preporuku kome da se obratimo (za drugo mišljenje)
u Splitu,
2. Oftamolog nam tvrdi da zavrtanje očima u nikakvom slučaju nije i ne može biti oftamološki problem, već neurološki. Da li se slažete, ili postoje neki slučajevi/dijagnoze uslijed kojih može doći do zavrtanja radi nekakvog problema sa očima?

hvala još jednom, pozdrav
dmnaklice is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 10:26   #144
imam pitanje glede strabizma. moja cura ce sljedeci mjesec napuniti sest godina. ugao siljenja je 10-12%, ne vise. silji najcesce kad je umorna, isto tako sam primijetila da vise silji kad raste. ovdje u njemackoj su mi preporucili operaciju ako situacija ostane ista ili se siljenje poveca/ucesti. no isto tako su nam rekli da je postotak recidiva dosta velik, cak i 30%. recidiv se moze desiti relativno brzo, ca. za pet godina ali i puno kasnije..spominjali su vremenski period izmedju 5 i 30 godina.
malo se brinem, pogotovo zbog skole jer valjda ta djeca mogu imati problema u prostornom gledanju..dakle trigonometrija bi mogla biti problematicna.

pitam se koliko operacija ima smisla, kakva su vasa iskustva?
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 21:14   #145
Strabizam

Zdravo postovani,
Ja sam iz Makedonije i htelo bih da vas pitam ..milion pitanja u vezi strabizma i ostale devijacije oka ali cu se potruditi da budem sto pokonkretniji.
Imam sina koi je 2,7 godine i unazad nekoloko meseci uocili smo da mu desno oko bezi na trenutke prema nosu (ali smo bili skeptici da ima neki problem jer je pravio face i grimase), mada mi sad moji bliski kazu da su to primetili posljednih godinu dana (NAPOMINJEM NE PRIJE).
Uradili smo pregled ovih dana ustvari dva i ovo su nam reziltate:
1.pregled pod cikloplegijom
Objektivni naod
0.D - 0.05?
O.S - 0.6 detski optotopi
Predni segment
O.D - Uredan naod
O.S - Uredan naod
Zadni segment
O.D - Uredan naod
O.S - Uredan naod
D.G H50.0 CONVERGENT CONCOMITANT STRABISMUS
D.G OU Esotropia alternans D>S
OD:Amblyopia
Preporuka za naocare za daljinu
OD +2.75 Dsph+0.75 Dcyl ax.70
OS +1.75 Dsph+0.50 Dcyl ax.100
PD:51
Ovo su nam rezultate pre sirenje zenica
OD: S +2.25 C +0.75 A 75 D 44.25 MM 7.64 A 170 CYL:-1.00
OS: S +0.5 C +1.00 A 95 D 44.25 MM 7.64 A 180 CYL:-1.75
A ovo posle sirenje zenica(ne sa kapima ATROPIN) dva put po jednu kapku sa pauzom po oko dvadeset minuta.
OD: S +3.00 C +0.75 A 60 D 44.25 MM 7.64 A 160 CYL:-1.00
OS: S +2.25 C +0.75 A 105 D 44.25 MM 7.65 A 180 CYL:-1.75

I onda smo potrazili drugo misljenje kod drugog dr.-oftamologa koja nam je rekla da je strabizam desnog oka pod ugao od nekih 30% i uradili smo kompjuterski snimak, koi je sledeci:
OD:+3.0 -0.75 163
OS:1.75 -O.75 17
Nismo uradili sirenje zenica jer nam je doktorica rekla da moramo da prvo nabavimo kapke ATROPIN 0,5% (koje kod nas u Makedoniji uopste nema, nemala je i doktorka)i da ih dajemo malom tri dana po dva puta na dan pa da onda cetvrtog dana odemo kod nje na pregled i dijagnostiku jer se sa tim kapima kako sto nam je rekla najtocnije moze odrediti disfunkcija oka.
Sad zelim da vas pitam:
1.Dali da pokusam da nabavim te kapke (atropin) jel to moralno da se uradi, sa ogled da mi mali ide u vrtic?
2.Kako to da dijagnoza je tako razlicna, sta sad da radim?
3.Sta vi kazete o naodima mog sina, ima li nade da ce mu se oko(strabizam) i vid podobriti sa nosenje naocare i vezbama?
4.Koja ispitivanja su pozeljna da uradim?
5.Koje su najbolje metode i vezbe za da do toga dodje?
6.Moguce li da mu se strabizam pojavio pre dalekovidosto ili je obratno, i koja bi mogla biti pricina za strabizam?
(Samo je jednom do sada bio bolestan i imao temperaturi do 40 i to u nekoliko navrata u rok od mesec dana posle vakcinu koja se daje u prvu godinu a mi smo je namerno primili sa dve godine, MRP mislim da se zove, inace drugo sve ok, nije pio nikakav antibiotik do sada, nemamo nikog u familiju sa strabizam ni muz ni ja, imam i stariju kjerku i ona je ok sa ocima ali moram i da napomenem da nam je decak vrlo nemiran u smislu da stalno trci, skace, penje se a i da je cesto padao i udarao glavu do pre neko vreme dok se nije stabilizovao)
Puno vas pozdravjam, cekam vas odgovor i zahvaljuljem vam se od sve srca.
P.S Ako zam nesto zaboravio da vas pitam slobodno mi odgovorite!
kapri001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 19:41   #146
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
imam pitanje glede strabizma. moja cura ce sljedeci mjesec napuniti sest godina. ugao siljenja je 10-12%, ne vise. silji najcesce kad je umorna, isto tako sam primijetila da vise silji kad raste. ovdje u njemackoj su mi preporucili operaciju ako situacija ostane ista ili se siljenje poveca/ucesti. no isto tako su nam rekli da je postotak recidiva dosta velik, cak i 30%. recidiv se moze desiti relativno brzo, ca. za pet godina ali i puno kasnije..spominjali su vremenski period izmedju 5 i 30 godina.
malo se brinem, pogotovo zbog skole jer valjda ta djeca mogu imati problema u prostornom gledanju..dakle trigonometrija bi mogla biti problematicna.

pitam se koliko operacija ima smisla, kakva su vasa iskustva?
Poštovana,

otkada dijete škilji odnosno u kojoj ste dobi primijetili strabizam?

Je li oko otklonjeno prema unutra ili prema van?

Je li dijete slabovidno?

Jeste li radili kakve testove binokularnog vida?
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 19:45   #147
Quote:
dmnaklice kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru, imao bih još samo 2 dodatna kratka pitanja:

1. Da li imate neku preporuku kome da se obratimo (za drugo mišljenje)
u Splitu,
Ne znam kod koga ste bili.

U KBC Split se dječjom oftalmologijom osobito bave dr. Venera Lakoš i dr. Dobrila Karlica.
Quote:
2. Oftamolog nam tvrdi da zavrtanje očima u nikakvom slučaju nije i ne može biti oftamološki problem, već neurološki. Da li se slažete, ili postoje neki slučajevi/dijagnoze uslijed kojih može doći do zavrtanja radi nekakvog problema sa očima?

hvala još jednom, pozdrav
Na ovo pitanje bez pregleda nije moguće reći ništa detaljnije.

Može biti i običan tik koji nema nikakvu organsku podlogu, a može biti i iz drugih razloga pa i onih koje spominje oftalmolog.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 20:11   #148
Quote:
kapri001 kaže: Pogledaj post
1.Dali da pokusam da nabavim te kapke (atropin) jel to moralno da se uradi, sa ogled da mi mali ide u vrtic?
Da, bilo bi dobro da nabavite kapljice atropina jer je pregled (skijaskopija) najtočniji u djece ove dobi kada se oči prethodno kapaju s ovim kapima.
Quote:
2.Kako to da dijagnoza je tako razlicna, sta sad da radim?
Bilo bi dobro da dijete učini pregled kod dječjeg oftalmologa jer ako pregled radi oftalmolog koji se bavi odraslima, moguće je da mu neke stvari promaknu.

Inače, koliko vidim, prvi oftalmolog je učinio samo mjerenje vidne oštrine i pregled prednjeg i stražnjeg dijela oka. Ne vidi se da je mjerio kut škiljenja, kao niti to da je uradio neke druge testove.

Također, ne znam koje je testove napravila druga liječnica.
Quote:
3.Sta vi kazete o naodima mog sina, ima li nade da ce mu se oko(strabizam) i vid podobriti sa nosenje naocare i vezbama?
Koliko vidim iz ovih nepotpunih nalaza, kut škiljenja je velik, iznosi 30 stupnjeva(?) ili prizma dioptrija(?) a kod tako velikih kutova bez operacije teško da će se otklon riješiti. Za popravljanje oštrine vida na škiljavom oku ima nade jer je dijete još u dobi kada mu se vid razvija. Potrebno je što prije završiti obradu i početi s liječenjem (pokrivanje oka prema shemi uz vježbe precrtavanja i propisivanje odgovarajućih naočala). Ovisno o drugim nalazima (ne znam koliko točno iznosi kut) trebat će vjerojatno planirati i operaciju.
Quote:
4.Koja ispitivanja su pozeljna da uradim?
Potrebna je kompletna strabološka obrada, ali Vam ne mogu napisati koje sve testove je potrebno učiniti jer to ovisi o tome na kojem je stupnju psihofizičkog razvoja Vaše dijete i koliko surađuje na pregledu.
Quote:
5.Koje su najbolje metode i vezbe za da do toga dodje?
Nisam shvatio što me želite pitati.

Ako mislite koje su najbolje metode liječenja, to su propisivanje naočala, zatvaranje oka, kasnije provođenje vježbi na aparatima te operacija oka.
Quote:
6.Moguce li da mu se strabizam pojavio pre dalekovidosto ili je obratno, i koja bi mogla biti pricina za strabizam?
Uzroci strabizma su vrlo složeni i nisu u potpunosti objašnjeni. Ovisi također i o kojoj se vrsti strabizma radi. Tako imamo cijeli niz uzroka: od poremećaja na razini određenih centara u mozgu zaduženih za suradnju očiju prilikom gledanja, preko poremećaja u građi i funkciji mišića koji pokreću oko i živaca koji oživčuju te mišiće do niza poremećaja i bolesti vezanih uz očnu jabučicu. I naslijeđe igra važnu ulogu.

Da, dalekovidnost može biti poticaj za razvoj strabizma jer kod dalekovidnosti može doći do prejakog impulsa akomodacije (prilagodbe oka) što dovodi do prejake konvergencije (oči idu prema nosu).
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 23:06   #149
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

otkada dijete škilji odnosno u kojoj ste dobi primijetili strabizam?

Je li oko otklonjeno prema unutra ili prema van?

Je li dijete slabovidno?

Jeste li radili kakve testove binokularnog vida?
primijetili smo od prve godine..mozda i malo prije. oko ide lagano prema van, ali u tako nekim situacijama, tipa kad je umorna. ne stalno.
nije slabovidna. svi ostali testovi su u redu.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 16:33   #150
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
primijetili smo od prve godine..mozda i malo prije. oko ide lagano prema van, ali u tako nekim situacijama, tipa kad je umorna. ne stalno.
nije slabovidna. svi ostali testovi su u redu.
Poštovana,

pretpostavljam da se u Vašeg djeteta radi o intermitentnoj egzotropiji.

Kako osoba raste i stari, tako oči tendiraju k divergenciji, tj. otklonu prema van. Zato u velikom broju slučajeva kod intermitentne egzotropije dolazi do povećanja kuta otklona i kut postaje konstantniji.

Ipak, to ne mora uvijek biti tako. Jedan od najpoznatijih strabologa, Gunter K. von Noorden, pratio je duži niz godine više svojih pacijenata koji su imali situaciju sličnu Vašoj, a nisu bili operirani. Nakon više godina praćenja u 75% slučajeva došlo je do progresije, u 9% slučajeva nije došlo do ikakvih promjena i stanje je ostalo stabilno a u preostalih 16% slučajeva stanje se popravilo bez ikakve terapije.

Zato je opravdano pomno pratiti djecu u ovakvim slučajevima, kao što je učinjeno i u ovom slučaju.

Indikacije za operaciju su kada je oko u otklonu više od 50% vremena u aktivnom stanju ili ako se pojavljuju smetnje pri radu na blizinu koje se ne mogu korigirati prizmama ili ako se kut s vremenom povećava ili ako se redovitim testiranjem binokularnog vida uoči smanjenje prostornog vida ili ukoliko se pojave komplikacije u vidu supresije (isključivanja dijela oka iz gledanja).

Istraživanja su pokazala da je mudrije odgoditi operaciju dok god je to moguće kako bi prije operacije dijete bilo barem starije od 4 godine jer je tada uspjeh bolji.

Po pitanju kuta škiljenja, operacija se indicira prema nekim autorima kada isti iznosi najmanje 15 prizma-dioptrija (2 prizma-dioptrije odgovaraju približno kutu od 1 stupnja) uz ispade u binokularnom vidu.

Iz ovoga što ste naveli čini se kako liječnici postupaju prema svim pravilima struke.

Dijete ne bi smjelo imali problema u prostornom gledanju ako testiranja pokazuju da binokularni vid nije narušen i ako dijete ide na redovite kontrole. Operacija se i poduzima s ciljem da se spasi binokularni vid.

Zadovoljavajući rezultati postižu se, ovisno o studijama, u oko 60 do 80% slučajeva (negdje i do 90%), što odgovara otprilike statistici koju su Vam liječnici iznijeli.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2014., 13:23   #151
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
malo se brinem, pogotovo zbog skole jer valjda ta djeca mogu imati problema u prostornom gledanju..dakle trigonometrija bi mogla biti problematicna.
iz mojeg iskustva (dva put operirala, prvi put prije skole, drugi u 8. razredu, nije pomoglo previse...) nece imati nikakvih problema sa trigonometrijom (mozda si mislila na nacrtnu geometriju i te neke stvari koje se rade u vise dimenzija?) i tim nekim "obicnim" predmetima (ja sam jako dobra u svim oblicima nacrta, na kraju sam i diplomirala matematiku), vise je problem u nekim sportovima i tjelesnom - mene su oduvijek grozili sportovi s loptom jer uopce ne mogu skuziti od kud i koliko brzo dolazi, niti ju uloviti (granicar MRZIM!!), a jednom smo imali i gadjanje zracnom puskom - ohooohoohoh, mos mislit. profulala sam metu valjda za dva metra

inace, nije problem normalno funkcionirati u 3d svijetu jer se sve naucis vjezbom - ja se recimo parkiram daleko bolje i preciznije i vjestije od puno zenskih (a i muskih) vozaca ;-) jedino mi je recimo problem iz daljine procijeniti duljinu parkirnog mjesta (pogotovo ako vozim tudji auto, a ne svoj) pa dosta njih propustim jer nisam ziher dal bi stala; problem mi je jedino ako mi netko zatvori primarno oko s kojim gledam jer s ovim drugim iako mi je vid bolji i ostriji na njemu nemam nauceno kretanje u 3d.... pa se onda zabijam u stokove, vozit uopce ne mogu, a zanimljivo... ne mogu ni misem pogoditi nista na ekranu

mrzim iz dna duse ono na pregledima kad ti kaze "stavi pticicu u krletku" (nikad to nisam uspjela valjda, a mucili me s tim svaki put i cijelo djetinjstvo) i mrzim kad me netko zove gledati 3d film

Zadnje uređivanje Lei : 13.02.2014. at 13:29.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 21:56   #152
Postovani El Gato Felix,
imam opcenito pitanje i znam da mi ne cete moci dati najprecizniji odgovor, ali bila bih zahvalna na bilo cemu.
Naime, imam djecaka od skoro 3 godine kojemu sam odmalena (dok je bio beba) primijetila da mu oko "bjezi".
S vremenom se pomalo to popravilo, sada mu pobjegne samo kad gleda u stranu. Pobjegne prema unutra i kad mu u tom trenu pokrijem rukom zdravo oko, ovo se odmah ispravi.
Nisam primijetila probleme s vidom - uspjesno pokupi mrvice koje su iste boje kao i pod
Naruceni smo na pregled, ali tek u rujnu, razmisljam da odem privatno ipak u Monokl ili nekamo drugdje, ali me izjeda neizvjesnost trenutno.
Je li ovakvo ponasanja oka ikakav pokazatelj necega? Znam da bez nalaza ne mozete nista konkretno reci, ali mozda imate kakvog iskustva u ovakvim ili slicnim situacijama.
Najljepsa hvala!
Thannya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2014., 17:43   #153
Strabizam, privatnik, nesuradljivo dijete

Mama sam 25 mjesecnog sina, neurorizican je , ne govori i slabije razumije govor, primjetili smo da mu kod pogleda prema gore desno oko pobjegne u vanjski kut. Zna li netko kako izgleda pregled kod oftamologa kod tako malog i nesuradljivog djeteta, i gdje bi se u Zagrebu moglo to obaviti privatno , da ne cekamo par sati po bolnicama. hvala
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 10:36   #154
Quote:
Thannya kaže: Pogledaj post
Naime, imam djecaka od skoro 3 godine kojemu sam odmalena (dok je bio beba) primijetila da mu oko "bjezi".
Već tada ste trebali skrenuti pozornost na to pedijatru koji bi vas uputio dječjem oftalmologu.
Quote:
S vremenom se pomalo to popravilo, sada mu pobjegne samo kad gleda u stranu. Pobjegne prema unutra i kad mu u tom trenu pokrijem rukom zdravo oko, ovo se odmah ispravi.
Mislite ovako (kao što je nacrtano ispod lijeve polovice slike "Prueba 1")?



Vi ste zapravo izveli ono što oftalmolozi nazivaju cover testom. On je, prema onome što ste opisali, pozitivan, što bi značilo da dijete vjerojatno ima konvergentni strabizam (ezotropiju), ali se to ipak treba potvrditi pregledom.

Još navodite i to da otklon nije stalan, nego povremen što je bolje nego da je oko stalno u otklonu.
Quote:
Nisam primijetila probleme s vidom - uspjesno pokupi mrvice koje su iste boje kao i pod
Testovi vida u kućnim uvjetima nisu vjerodostojni. Vid na zdravom oku može biti dobro razvijen tako da kompenzira strabirajuće oko (na kojem je vid u pravilu slabiji) i čini se da dijete dobro vidi.
Quote:
Naruceni smo na pregled, ali tek u rujnu, razmisljam da odem privatno ipak u Monokl ili nekamo drugdje, ali me izjeda neizvjesnost trenutno.
Mislim da ne bi bilo loše obaviti pregled u Monoklu ako novac nije zapreka za pregled.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 10:48   #155
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
Mama sam 25 mjesecnog sina, neurorizican je , ne govori i slabije razumije govor, primjetili smo da mu kod pogleda prema gore desno oko pobjegne u vanjski kut. Zna li netko kako izgleda pregled kod oftamologa kod tako malog i nesuradljivog djeteta, i gdje bi se u Zagrebu moglo to obaviti privatno , da ne cekamo par sati po bolnicama. hvala
Poštovana,

prema onome što opisujete, u Vašeg djeteta moglo bi se raditi o egzotropiji, tj. otklonu prema van, a s obzirom da je ona izražena pri pogledu prema gore, moguće je da se radi o tzv. vertikalnom strabizmu, npr. V-egzotropiji. No, bez pregleda nije moguće nešto više reći.

Oftalmološki pregled nije bolan niti neugodan, ali je suradnja djeteta svakako nužna da bi se određene pretrage napravile. Što dijete više surađuje, to je i dijagnostika detaljnija pa se može uspostaviti točna dijagnoza i odrediti terapija.

Kod djeteta ove dobi nastoji se ispitati pokretljivost oka (tako da dijete prati neki predmet ili igračku koju oftalmolog pomiče u raznim smjerovima), je li strabizam prateći (konkomitantni) ili paralitički, radi li se o otklonu prema unutra, van ili kombiniranom otklonu (sve ovo se ispituje pomicanjem igračke), procijeniti postoji li veća slabovidnost (prekrivanjem zdravog oka), moguće je ustanoviti postoje li organski poremećaji (neke bolesti), zatim moguće je učiniti skijaskopiju (kapanje i širenje zjenica i određivanje dioptrije), može se orijentirati o vidnoj oštrini, praćenju pogledom, usredotočenosti na objekte.

E sada, što će se od navedenog učiniti ili neće, ovisi o tome koliko će dijete htjeti surađivati.

Od privatnih poliklinika preporučio bih Monokl (dr. Bubaš), o čemu se ovdje već i diskutiralo pa pročitajte prethodne postove.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 14:03   #156
Hvala puno na odogovoru, eto bjezi mu bas kao ba slici prueba 2 slika C. Mozete mi okvirno reci kako se to ispravlja, ako je dioptrija recimo u redu i radi se samo o strabizmu ? Svakako cemo se sto prije naruciti na oregled.....
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 14:26   #157
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
Hvala puno na odogovoru, eto bjezi mu bas kao ba slici prueba 2 slika C. Mozete mi okvirno reci kako se to ispravlja, ako je dioptrija recimo u redu i radi se samo o strabizmu ? Svakako cemo se sto prije naruciti na oregled.....
Ovisi o tipu strabizma, veličini otklona itd.

Načelno, koriste se ortoptičko liječenje (vježbe), prizme (posebna stakla koja se ugrađuju u naočale ili se lijepe po postojećim naočalama) te operacija. Naravno, i korekcija eventualne refrakcijske greške je također važna.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 12:32   #158
Postovani, molim vas ako mozete preko fotografija iznad vidjeti da li beba vec sad ima naznake strabizma. Da li mozemo vec sad (beba ima 7 mj) kod oftalmologa ili je jos rano? Problem primjetim vec odavno, ali nadala sam se da ce se do 6.mjeseca ispraviti medjutim samo je gore. Na prve dvije fotke beba ima 5-6 mjeseci a na zadnje dvije 7 i vec se vidi pogorsanje. Ne dogadja se na momente, nego uvijek tako gleda.

p.s. (adminima) Ispricavam se ako su fotografije prevelike, jedva sam ih uspjela zalijepit, please nemojte ih izbrisati
nera1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 09:40   #159
Poštovana,

iako ste priložili dosta fotografija, najveću vrijednost imaju one na kojima dijete gleda ravno naprijed i glava je također ravno naprijed, a oči su u krupnom planu, tako da se može vidjeti zjenični refleks. Na ovim fotografijama ti uvjeti nisu zadovoljeni. Najbliže tomu je fotografija pod brojem dva.

Dijete biste svakako trebali odvesti na pregled. Dob od 7 mjeseci uopće nije premala za oftalmološki pregled, samo što isti treba napraviti oftalmolog koji se bavi strabizmom i dječjom oftalmologijom.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 11:01   #160
Imam pitanje,dijete je staro godinu dana,da li naocale mora nositi
cijeli dan?

A sijaskopija
oc.dx -2,0 dsph -1,0 dcyl ax 80
oc.sin -2,50 dsph

ord. oc.dx.-1,25 dsph
oc.sin -1.75 dsph

cover iz konv,agdukcija lijevo slaba,ukrstena fiksacija,pocinje alternirati,
lijevo oko preuzima fiksaciju

Dijagnoza myopia o.u.
strabismus conv.conc.alt.pr.oc.sin.

Terapija/ okluzija desno par puta dnevno,vjezbe abdukcije
Duga111 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:05.